Készült: 2024.09.21.02:37:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2001.03.27.), 38. felszólalás
Felszólaló Balsay István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALSAY ISTVÁN, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A költségvetési és pénzügyi bizottság megtárgyalta az egészségügyi szakellátási kötelezettségről, továbbá egyes, egészségügyet érintő törvények módosításáról szóló T/3931. számú törvényjavaslatot. Megállapítottuk, hogy ez a törvényjavaslat olyan gyűjtemény, amely meghatározó egészségügyi törvények módosítását tűzte ki célul. Aktualitását az adja, hogy folyamatában részben jogharmonizációs feladatokból eredő kötelezettségeink vannak, másrészt korábbi, aktuálisnak mondható elképzelés, hogy a jövőben a finanszírozás elveit megváltoztassuk, illetve a kórházi kapacitások szabályozásában új alapelv érvényesüljön. Voltak és vannak olyan kötelezettségeink, amelyek alkotmánybírósági döntésekből, illetve az ombudsman ajánlásából kerültek a törvénycsomagba. Ilyenek azok, amelyek a cselekvőképességet, a pszichiátriai betegeket, a büntetés-végrehajtási intézmények egészségügyi szolgálatainak működését érintik.

Ma is és a bizottsági vitában is a törvény első részéről, az úgynevezett kapacitástörvényről igen komoly vita alakult ki. Ennek a szabályozásnak az a lényege, hogy az elmúlt években évente ismétlődő alkufolyamat - amiben az összes önkormányzati fenntartónak, az összes intézménynek, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatnak, valamint az OEP-nek mint meghatározó szervnek hatalmas feladatot kellett megoldania - eredményeként a továbbiakban egyszerűen felesleges olyan szisztémában dolgozni, amelybe a nagyjából stabilizálódónak mondható egészségügyi ellátórendszer került. Az előterjesztésnek erről a részéről jelentős vita alakult ki az ellenzék és a kormánypártok között. Olyan szabályozást kell elkészítenünk az újonnan belépők, illetve kilépők ki-belépésére vonatkozó normatív szabályozásban, amely szakmai szabályokat határoz meg.

A költségvetési és pénzügyi bizottságban ennek megfelelően elsősorban az általános vitára való alkalmasságot vizsgáltuk, azt, hogy megfelel-e az alkotmányos szabályozásnak, megfelel-e az uniós csatlakozás alapvető feltételeinek, és hogy más törvényekkel összhangban van-e. Megítélésünk szerint ez a törvény megfelel annak az alkotmánybírósági határozati elvárásnak, amelybe egyetlen ágazatnak, az egészségügyinek a meghatározó törvényei kerültek.

Külön vita volt az egészségügyi ágazatra vonatkozó egyes törvényeken túli terjeszkedésről. Megállapíthattuk azt, hogy mindazon kérdésekről, amelyekben az egészségügyi ágazat változtatni kíván és meg kívánja magának teremteni a változtatás lehetőségét, erről szól ez a csomagban beadott törvénytervezet.

Egyetértettünk abban is, hogy a jövőben az ÁNTSZ ellenőrző szerepét erősítsük, és az önkormányzati szándék essen egybe a betegek, az ellátandó lakosság szükségleteivel.

A törvénytervezet-csomag egy másik része szerkezeti változtatásra utal, és az országos, regionális, térségi elmozdulást próbálja előtérbe helyezni. Annyiból nyilván célszerűbb lenne ez az elmozdulás, hogy a rendszerben kezelhető progresszív ellátás fogalma lépcsőzetesen egymásra épüljön. Az a véleményünk, hogy az önkormányzatok számára ne minden nyáron egy-egy szelet tortát próbáljunk felosztani "aki kapja, marja" alapon, a számukra legkedvezőtlenebb módon, hanem szakmai irányítási szempontok figyelembevételével, szakmai érvekkel, a törvényben meghatározott módon préselje a szolgáltatókat a szükséges feladatok ellátásának az irányába.

A tárgyalás során a másik szempont az volt, hogy az elmúlt négy évben átalakult a magyar egészségügy szerkezete, a szolgáltatói paletta sokkal színesebb lett. Ezeket a szempontokat is figyelembe kell venni.

Tisztelt Ház! A költségvetési és pénzügyi bizottság 15 igen szavazattal, 8 nem ellenében általános vitára alkalmasnak találta a törvénytervezetet.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai