Készült: 2024.04.26.03:34:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2001.03.27.), 336. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (Fidesz)
Beosztás szociális és családügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  336  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER szociális és családügyi miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A magyar államnak ki kell alakítania az egészség, a munkavégző képesség megóvására, a munkabiztonságra és a munkakörnyezetre vonatkozó programját, amelynek megvalósulását időszakonként felülvizsgálja. Ezt nemcsak a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet nemzetközi egyezménye teszi kötelezővé számunkra, hanem egyik garanciális eleme az Európai Unióhoz történő csatlakozásunknak, és egyben fontos eszköze annak, hogy megfelelő szintre emeljük a munkahelyi biztonság és egészség védelmét. A program konkrét cselekvést jelentő részfeladatait, a szükséges szervezeti és gazdasági intézkedéseket a kormány évente fogja meghatározni, ügyelve a program összhangjára, az elérendő célokra és hatásokra.

Örömmel hallottam az általános vitában elhangzó képviselői hozzászólásokat, amelyek szinte pártállástól függetlenül, a választási ciklusok motivációit mellőzve, egyhangúlag és felelősségteljesen támogatták a hazai munkavédelem átfogó jobbításának igényét, s őszinte aggodalommal szóltak mind a munkavállalói kiszolgáltatottságról, mind pedig a munkaadók, vállalkozók problémáiról. Fontosak voltak számomra azok a gondolatok is, amelyek a tárgyi környezet megfelelő kialakítása mellett a közérzeti tényezőket, a legtágabb értelemben vett munkahelyi komfortérzet jelentőségét hangsúlyozták.

Egyes felvetések szerint a program keretei túl szélesek, túl sok tényezővel foglalkozik. Erre csak azt tudom válaszolni, hogy a gondokat hosszú távon nem elég tüneti szinten kezelni, hanem az összefüggő rendszer egészét kell rendbe tennünk. Akkor tudjuk ezt az egész társadalmat érintő alapvető fontosságú kérdést megfelelően megoldani, ha átfogóan, rendszerszerűen fogalmazzuk meg feladataink kiindulópontjait és teendőink irányát. Ez a komplex felfogás jellemzi az Európai Unió országainak nemzeti munkavédelmi stratégiáit is, ez tükröződik a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet tavaly júniusban hazánkban törvényerőre emelt 155. számú nemzetközi egyezségokmányának előírásaiból is.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A javaslat érdemének tekintem, hogy igen kevés képviselői módosító indítvány érkezett hozzá, és ezek sem érintették a program érdemi, koncepcionális részét. Az indítványok főleg az előterjesztési, beszámolási határidők pontosítására, sűrítésére vonatkoztak. Álláspontom szerint ezek az egyébként jó szándékú, szigorító jellegű javaslatok félreértésen alapulnak, hiszen a határozati javaslat egyértelműen fogalmaz, rugalmasan állapítja meg a feladatok teljesítésének időbeli kereteit, és a kormány átfogó beszámolási kötelezettségének előírásaival megfelelő garanciát is nyújt. A hangsúly azonban, hogy legyen lehetőség az éves intézkedési tervek közötti átcsoportosításra, fontossági sorrendek megfogalmazására, technikai részletek megváltoztatására. A módosító indítványok elfogadása ezt a folyamatot korlátok közé szorítaná, ezért elfogadásukat nem támogatom.

A bizottsági viták során a foglalkoztatási, a környezetvédelmi, az egészségügyi és a gazdasági bizottságokban, úgy érzem, sikerült tisztázni a félreértéseket, a szakmai megfontolásokat, és ezért a kialakult bizottsági álláspontok egybeesnek a kormány mint előterjesztő álláspontjával.

Tisztelt Képviselőtársaim! A fentiek alapján javaslom, hogy az Országgyűlés fogadja el a munkavédelem országos programjáról szóló határozati javaslatot, és kérem önöket, hogy szavazataikkal most, szakmai, politikai és emberi tekintélyükkel pedig a későbbiekben is segítsék a program bevezetését és teendőinek végrehajtását.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 




Felszólalások:  Előző  336  Következő    Ülésnap adatai