Készült: 2024.09.20.09:59:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2001.03.27.), 302-304. felszólalás
Felszólaló Dr. Kökény Mihály (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:  Előző  302 - 304  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Két, a nyugdíjas-társadalom helyzetét jobbító javaslatot tartalmaz a Nagy Sándor és Sándor László képviselőtársaimmal együttesen jegyzett indítványunk. (Folyamatos zaj.)

Egyrészt azt kezdeményezzük, hogy amennyiben az éves nyugdíjemelés nagyságát meghatározó mutatók, azaz a várható árnövekedés, a nettó keresetnövekedés mértéke a tárgyév elején eltér a tervezett, a költségvetési törvényben megállapított értéktől, és az eltérés az első negyedévben 1 százalékkal meghaladja a becsült mértéket, már a tavaszi hónapokban kerüljön sor kiegészítő nyugdíjemelésre. Erre a szabályra, tisztelt képviselőtársaim, azért van szükség, mert idén másodszor fordul elő, hogy az előzetes kalkulációk és a tényadatok már januárban és februárban - tételezzük fel diszkréten, hogy a tervezés pongyolasága miatt - sem fedik egymást. Így a novemberi korrekcióig a nyugdíjas kényszerül hitelezni a költségvetésnek.

Tisztelt elnök úr, szeretném kérni az intézkedését, hogy nyugodtan végig tudjam mondani!

 

ELNÖK: Kísérjük figyelemmel Kökény képviselő urat! Tessék! (Gyürk András: Ez túlzás, elnök úr!)

 

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tehát szeretnénk azt megakadályozni ezzel a javaslattal, hogy a nyugdíjas kényszerüljön hitelezni a költségvetésnek az év nagy részében. 2001 januárjában továbbra is két számjegyű maradt az infláció, a nyugdíjasok fogyasztói kosarában jelentős élelmiszerárak 13,7, a lakásszolgáltatási árak 12,4 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly januárban. Március 1-jén a recept nélkül kapható gyógyszerek ára átlagosan 10-12 százalékkal emelkedett, és a versenyszféra bérei is jóval 10 százalék fölött nőnek. Ezek az adatok indokolják a kiegészítő nyugdíjemelési szabály rugalmasabb meghatározását, annál is inkább, mert a már beharangozott egyszeri nyugdíj-kiegészítést is elhalasztotta a kormány, csupán az áremeléseket nem sikerült elhalasztani.

Tisztelt Országgyűlés! A másik javaslat a méltányossági nyugdíjemelés lehetőségének a visszaállítására irányul. Több mint négy évtizedig volt jelen a mindenkor hatályos nyugdíjjogszabályokban a méltányossági jogkör, nevezetesen a kivételesen méltánylandó esetekben és élethelyzetekben a megállapított nyugdíjak emelésének, illetve a korbetöltött, de valamilyen jogi okból nyugdíjra nem jogosult személyek részére méltányossági alapon történő megállapíthatóságának a jogi és pénzügyi lehetősége. Ameddig a méltányossági nyugdíj-megállapítási lehetőséget most áttették a szociális és családügyi tárcához, a tavalyi költségvetési törvényben megszüntették a méltányossági nyugdíjemelés lehetőségét.

Szeretném elmondani, hogy ez a lehetőség nem az államszocialista rendszer elitjének a kedvezménye volt, hanem a nyugdíj-megállapítás során keletkezett igazságtalanságok, méltánytalanságok orvoslásának eszköze. Körültekintően és kellő önmérséklettel alkalmazta a Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóság; a kiadások a nyugdíjalapnak a fél ezrelékét sem haladták meg, tisztelt képviselőtársaim, mégis évente 70 ezer kérelmező körülbelül 1000-1500 forint nyugdíjemelést kaphatott hirtelen keletkező, tartós gyógyszerkiadások esetén, vagy ha haláleset miatt a rezsiköltségei emelkedtek.

Tisztelt Országgyűlés! Ezt az egyedi élethelyzeteken segítő, kellő rugalmasságot biztosító jogi lehetőséget szüntette meg a kormány javaslatára az Országgyűlés. Azt gondoljuk, hogy egy idő előtti és radikális lépés volt ez, korrektül meg sem indokolták.

Tisztelt Országgyűlés! Ez az intézkedés méltán váltott ki felháborodást és értetlenséget a nyugdíjasok körében, mert - még egyszer mondom - egy jól működő, kontrollált, számos egyéni élethelyzeten segítő lehetőséget szüntettek meg, amely ma és még néhány évig más megoldással nem pótolható.

(18.10)

 

Ezért javasoljuk a tisztelt Országgyűlésnek képviselőtársaimmal - és hasonló javaslatot nyújtott be Takács Imre képviselőtársunk is -, hogy ezt a méltányossági nyugdíjemelési lehetőséget az Országgyűlés állítsa vissza.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  302 - 304  Következő    Ülésnap adatai