Készült: 2024.09.23.03:56:31 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
177 50 2000.11.30. 11:24  3-102

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Elnök asszony, köszönöm a szót. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Kedves Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Vendégeink! Az MDF rendelkezésére álló rövid idő szükségessé teszi számomra, hogy a lényegre korlátozzam felvetéseimet, ezért nem is szállok most vitába azzal az épp előttem felszólalt SZDSZ-es felszólaló torzképével, amit nyújtott, hiszen egyértelmű volt a szövegből, hogy belpolitika, a kormányváltás igénye motiválta a felszólalást.

Hadd említsem meg mégis, hogy az európai politika színterein szerzett tapasztalataink fényében jellegzetesnek tartható az a mód, ahogy az egyik utolsó ülésén a baden-würtenbergi tartományi parlament plenáris ülésen, szintén politikai vitanapon a közös Európa-politikát megjelenítette. Ezen a vitán jól kidomborodott az úgynevezett keleti bővítéssel kapcsolatos kétarcúság. Magyarország általában vett jó megítélése mellett - és ennek ellenére is - erős hangsúlyt kapott az az igény, hogy a további bővítések előtt kell rendezni az Európai Bizottság összetételét és a miniszteri tanácsban a szavazatok súlyozásának és a minősített többségnek a kérdését. Tudjuk, hogy ez gyakorlatilag kész helyzetet jelent az új tagjelöltek számára.

Elhangzott olyan vélemény, amely szerint ez a bővítés nagyméretű gazdasági és társadalmi egyenlőtlenséget fog előidézni, és a strukturális és a kohéziós alapok mai összegéből nem finanszírozható az új belépő országok Portugáliához vagy Görögországhoz fogható mérvű támogatása. A fenntartások különösen erősek voltak a nyugati lakosság félelmeit kifejező témákban, amilyen a mezőgazdaság, a támogatáspolitika, a munkaerő-áramlás kérdése. Összhangban ezzel magunk is tapasztalhattuk a magyar-EU parlamenti vegyes bizottság brüsszeli ülésén október 11-12-én, hogy a lefolytatott vita számos eleme arra utalt, Európa hajlik a bővítési folyamat lefékezésére.

 

 

(12.10)

 

Ennek látható jele akkor az volt, hogy az időpontok körül jelentkezett egy tologatós játék - most már hosszabb ideje -, vagy pedig az a bizonyos agyonértelmezett népszavazási ötlet. Egy ideig tehát úgy tűnt, hogy a rendszerváltozás időszakának világos politikai elkötelezettségét felváltotta egy, a folyamat részleteinek nehézségeit túlhangsúlyozó - főként gazdasági - szemlélet, mely ma is hangot kapott egyik ellenzéki felszólaló, a MIÉP képviselőjének a részéről. Márpedig - ahogy Habsburg Ottó, akire többször is hivatkoztunk már ma, kifejezte - az integrációs tárgyalásnak nem a krumplipiacról kell szólnia. Annál is inkább, mivel az európai egységesülés kérdése alapvetően politikai, sőt mondhatom, biztonságpolitikai kérdés: érdemileg meddig lehet Európa határait úgy kiterjeszteni, hogy az ne okozzon elviselhetetlen feszültséget, viszont a lehető legnagyobb biztonságot nyújtsa a térség lakóinak.

Ha ezt fontolgatjuk és ezt latolgatjuk, akkor nem szabad szem elől téveszteni az olyan világméretű gondokat, mint a környezet állapotának romlása, az emberi jogok tömeges megsértése a világban, a nemzetközi szintűvé vált bűnözés, a terrorizmus, a világ népességének gyors növekedése, ugyanakkor a mi térségünk elöregedése, a szegénység és gazdagság fokozódó ellentéte, az információ és az anyagi javak egyre élesebben jelentkező polarizálódása, melyek mind szétfeszítették a klasszikus külpolitika kereteit. S ahogy a XIX. században a modernizáció a nemzetállamok kiteljesedéséhez vezetett, úgy a globalizáció a nemzetek fölötti szerveződések és hatalomgyakorlás kialakulásához.

Magyarországnak ebben a helyzetben egyrészt az a fő kihívása, hogy alkalmazkodnia kell a világgazdaság, a politika, a tudomány és a kommunikáció gyorsuló világfolyamataihoz, másrészt pedig meg kell védenie magát a globalizáció általános értékeket és helyi érdekeket elsöprő következményei ellen. A mi kicsiny nemzetgazdaságunk nagymértékben függ külső hatásokból. Én itt nem szuverenitásfeladásról beszélnék, hanem arról, hogy egy kicsiny és külhatásoknak kitett ország esetében a szuverenitás de facto, vagyis ténylegesen mindig is korlátozott és érezhetőn korlátozott. Magyarország kapcsán tehát inkább szuverenitásmegosztásról érdemes beszélni, és nálunk sokkal nagyobb és sokkal erősebb hatalmak esetén is előfordul, hogy szembekerülnek ezzel a kérdéssel.

Ezért a európai integráció a globalizáció bizonyos korlátozására való törekvéseként is megjelenik előttünk. Európa ugyanis felismerte, hogy államokra széttagolt piacaival és ugyanilyen szétaprózott politikával nem veheti fel a versenyt a világban. Igaz, hogy az integráció kezdetén a szén- és acélpiacról, a nukleáris fejlesztés kulcskérdéseiről volt szó, de az is biztos, hogy ez egy közös nevező volt csupán, melyet az integrációs lépések sorozata követett. A legnagyobb előrelépés ebben talán Maastricht, az európai uniós szerződés volt a gazdasági és pénzügyi unió tervével és a közös vízumpolitika kimondásával 1991-ben, melyhez képest 1997-ben az amszterdami szerződés újabb területeken lépett tovább - gondolok itt elsősorban a foglalkoztatáspolitikára.

De különösen Lisszabon óta már ezek az együttműködésre vonatkozó, láthatóan más hangsúlyok kiteljesedni látszanak, amikor programba kerül a tudásalapú gazdaság megteremtése, az úgynevezett európai kutatási és innovációs térség révén a belső piac és a szolgáltatások korlátainak megszüntetése. Ugyanakkor igen fontos előrelépés jelentkezik az alapjogi charta gondolatának felvetésével, mely elkészülés és elfogadás előtt áll, valamint a közös európai védelem gondolatának megerősödésével, mely a konfliktusmegelőzés, a válságkezelés és a békefenntartás kérdéseit európai kötelezettségnek is fogja fel, ugyanakkor a kollektív védelmet meghagyván a NATO keretében.

Magyarország már a rendszerváltozás után meg tudta fogalmazni, hogy csupán az Európai Unió tagjaként valósíthatja meg nemzetpolitikai fő törekvéseit. Az uniós alapelvek, amilyen az emberi jogok védelme, a térségi elv és a döntésmegosztás - vagyis a regionalizmus és szubszidiaritás - lehetőségeket villantanak fel. Sőt, ezek a lehetőségek ezen túlmenően kibővülnek a régiók önigazgatásának a kialakításával, amely Magyarországon is komoly feladatokat jelent még számunkra, hiszen a régió szerepe az úgynevezett NUTS-II. szintű nagytérségig - általában két-három megyényi - egyrészt forrásszerző, másrészt területi versenyképesség megvalósítását biztosító egységek kell legyenek.

Az alapok céljait éppen térségi szintre fogják meghatározni, ehhez pedig az Agenda 2000 alapján olyan területfejlesztési programokra van szükség, amelyek ezen a szinten egybefogják a ma még szétágazó fejlesztési törekvéseket. Ezek kialakításában részt kell vegyenek az állami és önkormányzati szerveken kívül a gazdasági szereplőket megjelenítő testületek, és a térségi szerveződés fokozatos kialakulására van szükség. Véleményem szerint regionális szintre telepítendők a nagyobb gazdaságfejlesztési támogatások és a térségek közti kapcsolattartás feladatai, a kistérségek pedig képezhetik alapját a helyi önkormányzati feladatok társulásban való ellátásának és a körzeti jellegű közszolgáltatások hatékonyabb és olcsóbb ellátásának.

Ezek a lehetőségek egyúttal a magyar nemzetet szétdaraboló Trianon meghaladására is lehetőséget nyújtanak, aztán a nemzeti kisebbségek hatékonyabb védelmére, fejlődési lehetőségének megteremtésére, még akkor is, amikor joggal kifogásolhatjuk, hogy az emberi jogok tervezett alapchartája nem érzékeny igazán a nemzeti kisebbségek kérdéseivel kapcsolatosan. Ahogy Joschka Fischer német külügyminiszter kifejezte, az Európai Unió alapvető jogok chartája egyúttal a jövendő európai alkotmány csírájának tekinthető, elfogadása előreláthatólag még az idén, a nizzai csúcson történik meg, de a szeptember 26-i plenáris vita óta világosan látszik, hogy a kisebbségi jogok egyértelmű megfogalmazása nem kerül be a szövegbe. Ez annál nagyobb probléma, mert az Európa Tanácsban kialakított erre vonatkozó dokumentumok figyelmen kívül hagyását is jelentheti.

Ha tekintetbe vesszük, hogy a magyarországi cigány népesség problémája az Európai Unióban történt megbeszélések alapján is kiemelt figyelemmel kísértetik, ahogy Verhaugen bővítési biztos úr kijelentette, hogy a cigányság kérdése összeurópai probléma - s ezt az európai uniós képviselők közül is többen megerősítették -, és ha tekintetbe vesszük, hogy NGO-felmérések szerint Európában körülbelül 100 milliós nagyságrendűnek tekinthető a nemzeti és etnikai kisebbségi lakosok száma, akkor nemcsak magyar, hanem összeurópai érdek, hogy az alapvető jogok chartájába hangsúlyosan kerüljön be a kisebbségek jogaira és jogbiztonságára vonatkozó szöveg és rendelkezés.

Azonban az említett lassulási élménnyel kapcsolatban meg kell mondanom, hogy örömmel láthatók az utóbbi időben, hogy a lelassulás ellen ható erők is feléledőben vannak. Amikor Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke e hó elején az országjelentésekkel egy időben nyilvánosságra hozta a csatlakozási tárgyalások stratégiai tervét, akkor remény nyílt arra, hogy az európai térség keleti felének befogadása talán lendületet vesz. Az Európai Bizottság útitervnek nevezett javaslata ugyanis erre utal.

Magyarország számára minden egyenlőtlenséget fokozó folyamat kedvezőtlen, ezért halljuk néha aggódással a nagycsoportos felvétel lehetőségét fokozó véleményeket, és a különbözőképpen megfogalmazódó, de a központot és perifériát mint tartós állapotot előrevetítő elgondolásokat - csak utalok az enhanced cooperation vagy pedig a többsebességes Európa gondolatára.

A mi részünkről az Európai Bizottság nekilendülése és a látható integrációs folyamat következő fázisa az, amihez kapcsolódik a Magyar Köztársaság Országgyűlésében képviselt pártok és a kormány közös nyilatkozata a csatlakozási folyamat aktuális kérdéseiről, mely ma már említésre került. Ez az okmány Európában kedvező fogadtatást nyert. Mi ilyen módon járulhatunk hozzá egy világos, fokozatos bővítési menetrendhez, mely egyúttal Európa biztonságát, politikai és gazdasági erejének fokozását szolgálja.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
177 68 2000.11.30. 1:59  3-102

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Vígh Ilona képviselőtársam felszólalása alkalmat nyújt nekem arra, hogy kiegészítsem egy másik szemponttal, ami a versenyképességgel és a munkára való felkészítéssel kapcsolatos szempont jelentőségét kihangsúlyozza.

Azt hiszem, az esélyegyenlőség az oktatásban rendkívül fontos. Hadd hívjam fel a figyelmet arra, hogy 1996-ból származó uniós határozat már foglalkozik az aprófalvas települések népességmegtartó képességének kérdésével, és úgy látja, hogy az iskolafenntartás révén lehet ezt leginkább megerősíteni. Francia és brit oktatásügyi minisztériumi anyag húzza azt alá, hogy gyakran az iskola az utolsó közszolgálati intézmény a kistelepülésen.

Nagyon jól tudjuk, már behoztam a tisztelt Ház elé Pátka esetét, ahol gyakorlatilag e kis falu költségvetésének nagy részét az iskola fenntartása viszi el, de ezt nem adhatják föl semmiféleképpen, hisz ezzel a falu közéletének a lehetősége szűnne meg.

Ugyanígy fontosnak érzem azt, hogy ez a határon túli magyar vonatkozásban is kapjon hangsúlyt, hiszen nem szabad elfelejteni, hogy abban az eredményben, amit Magyarország elért az európai felkészülésben, és ami Magyarország gazdasági felemelkedését jelenti, ebben benne van a határon túli magyarok eredménye, sőt nagyon gyakran itt végzett munkája is. Tehát az ottani oktatás, ennek a státusztörvény révén történő elősegítése és az ottani képzettség fokozása egyaránt olyan nemzeti érdek, amely egyúttal közvetlenül Magyarországnak is hasznos. Én azt szeretném ezzel kapcsolatban felvillantatni, hogy talán érdemes lesz a kistelepülések, kis iskolák kérdésében is egy vitanapot tartani a jövőben.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
177 88 2000.11.30. 2:17  3-102

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. A felmerült kérdésekkel kapcsolatban megpróbálok három rövid megjegyzést tenni, ha lesz rá elég idő.

Az egyik: Szanyi képviselőtársam említette a termőföld és - összekapcsolva vele - a munkaerő mozgásával kapcsolatos problematikát. Én nem látom olyan fenyegetőnek, mint ahogy ő azt fölvetette. Egyrészt azért, mert nyilvánvalóan a termőföldszerzésnél még a derogáció utáni időszakra is elképzelhető az életvitelszerűség, a mezőgazdasági foglalkozás kikötése, a huzamos helybentartózkodás, tehát olyan szabályok hozatala, mint ami például Dánia esetében is megoldhatónak bizonyult. Ugyanakkor kétségtelenül nem kívánjuk akadályozni a munkaerő mozgását, de nem különösebben érdekünk az sem, amitől az Európai Unió fél, hogy a munkaerő kiáramoljék, különösen nem az, hogy agyelszívás formájában. Azt hiszem, hogy ezek tárgyalással megoldható kérdések.

A másik kérdés a közigazgatás átalakítása, amihez viszont egy nagyon széles körű összefogás volna szükséges itt a parlamentben, hiszen nyilvánvaló, hogy a régiók kiépítése, a meglévő megyei szint mellett az annál magasabb és az annál kisebb térségek közigazgatási feladatainak elosztása és átgondolása együttgondolkodást és közös, eredményes munkát is igényelne. Akkor elérhetnénk azt, hogy a megyehatárok átrajzolása helyett inkább a szomszéd megyék, régiók összefogása, egy funkcionális kistérség jellegű együttműködés kialakulása történjék meg. Ezt tervezzük például Bicske és környéke egészségügyi ellátásában, amikor nemcsak a Fejér megye központjától viszonylag legtávolabb eső régiót, hanem ugyanakkor Pest megyének szomszédos falvait is össze kívánjuk kapcsolni egy szakellátási rendszerben.

Végül harmadszor, hogy a lakosság hogyan ítéli meg a csatlakozást: ebben nagyon nagy szerepe lesz és egyre nagyobb szerepe lesz az idő előrehaladtával annak, hogy mit látnak, mit tapasztalnak a saját bőrükön. Utalok a Phare-pénzzel történő kistérségi beruházások lebonyolítására és sorsára. Vajon itt a bürokrácia hatékonyságát vagy pedig a nehézkességét fogják-e tapasztalni? Utalok Vértesacsa, Bodmér és Vértesboglár példájára.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
182 190 2000.12.12. 2:01  189-192

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Tisztelt Miniszter Úr! Bicske város belterületének egy részén a Magyar Államvasutak 1-es számú vonala húzódik keresztül. A vasútvonal menti földterület elhanyagolt állapotban van, s ez a legnagyobb gondot Bicske alsó megállóhely környezetében jelenti, ahol a MÁV telekhatáros a református egyház temetőjével.

 

(16.10)

 

A vasút megépítésekor, jó száz éve e helyen terelőút, majd gyalogút létesült a megállóhoz. Mindez működött, amíg az újtelepi felüljáró híd meg nem épült, azóta viszont a fáit kivágták, a kavicsát, sóderfeleslegét ideszórják, a területet benőtte a gyom és a dudva. Ezért aztán sokan a temetőn keresztül, a sínpálya mentén, vagy éppen a síneken át közlekednek, és a temetőben ennek következményeként megszaporodtak a sírgyalázási esetek.

Kérném tehát a miniszter urat arra, hogy a vasúti pályaszakasz biztonságának növelésével is szíveskedjék segíteni a jelzett állapotok rendezésében. Gondolom, ehhez alapot ad egy 1997-es kormányrendelet, amely a kerítés létesítésének elrendelése esetén a telektulajdonosok oldali telekhatáron, a telekhatár fele hosszán kötelesek a kerítést megépíteni és fenntartani, másrészt pedig a temető védelmével foglalkozó törvény, amelyet az 1999. évben meghoztunk, indokolttá teszi ugyancsak a helyzet rendezését. Én azt hiszem, még indokoltabbá teszi az, hogy a korábbi betonalapú, drótfonatos kerítés tönkremenetelét a vasútépítés gépei okozták.

Azonban meg kell jegyeznem a miniszter úrnak azt, ami nem szerepel az elküldött anyagban, hogy október 6-a, a kérdésem feladása óta, örömmel jelezhetem, már történt valami. A MÁV elvégezte a peron mellett futó rézsű kitisztítását. Természetesen nagyon örülnék annak, ha a korábbi gyalogút járhatóvá tételét és a kerítés megvalósítását is biztosítaná a MÁV.

Várom a válaszát. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
184 28 2000.12.19. 4:57  27-30

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Magyar Állandó Értekezlet legutóbbi, december 13-14-i ülése felfokozott érdeklődés és csapkodó indulatok jegyében gyűlt össze. Érhető, hiszen ezúttal nem csupán a zárónyilatkozat tartalma volt a megbeszélés tétje, hanem a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvényjavaslat is.

Mi tagadás, magam is bizonytalan érzésekkel érkeztem, a törvénytervezet ugyanis két alapvető kérdésre nem ad választ: az egyik a magyar állampolgárság lehetőségének kérdése, a másik a schengeni esetleges vasfüggönyé. Éppen ezért volt helyénvaló, hogy a miniszterelnök úr mindjárt a tárgyalás elején tisztázta: egyrészt a kettős állampolgárság lehetőségét nem zárja el a határon túli véreink elől ez a törvényszöveg, mert ahol ez nem jár a kisebbségi magyarságnak okozott hátránnyal, ott kétoldalú megállapodásokkal erre lehetőséget lát a továbbiakban is; másrészt a schengeni határzár áthidalható, és a magyar kormány át is kívánja hidalni olyan nemzeti vízummal, mely legalább a Magyarországra való beutazást az EU-tagság után is akadálytalanná teszi a tőlünk leválasztott magyaroknak.

Ezekkel az előfeltételekkel ugyanis mindjárt más környezetbe kerül a törvény, mely olyan jogosultságokat, kedvezményeket és támogatásokat foglal össze, amelyek révén a határainkon kívül rekedt magyar érezheti a magyar állam törődését, amikor szülőföldjén magyarként kíván fennmaradni, ugyanakkor azonban tarthatja is a kapcsolatot a maradék országban élő nemzettársaival. Ezt jelenti például az egyik oldalról az anyanyelvű oktatás támogatása, valamint az oktatási támogatás, nevelési segély kiterjesztése a határon túli magyar családokra, a másik oldalról pedig az utazási kedvezmények - mint amilyen a diák- és pedagógusigazolvány - kiterjesztése rájuk. Ezt kívántam korábban megfogalmazni abban a közoktatási törvénymódosító javaslatomban, amely most ebbe a törvényszövegbe több elemével be is került.

A gazdasági vállalkozások és az itthoni munkavállalás támogatása pedig végső fokon a magyar gazdaság megerősödését szolgálja itt is és ott is. Elhangzanak persze hamis felhangok is, egyesek etnobizniszt, sőt etnokorrupciót emlegetnek, és e szörnyszülött szavak arra céloznak, hogy kívánt állapottá válhat magyarnak lenni e földön. Tényleg szokatlan dolog ez, különösen Trianon óta, amikortól a magyarsághoz tartozás mindig hátrányt jelentett; amióta az államhatalmilag irányított magyartalanítás minden eszközét kipróbálták nemzetünk testén.

Egyeseknek szokatlan, elfogadhatatlan belerévedni abba, hogy némi szerény előnnyel járhat, ha valaki szülőföldjén magyarként él, és netán egyszer csak megérzi a magyar állam gondoskodását is. Ilyenkor jön az az érv, hogy a magyarországi adófizető terheiből segítjük a más országban lakókat; de vajon - kérdezem, képviselőtársaim - tényleg egyoldalú-e ez a támogatás. Talán nem látható, de érezhető, hogy mit adott térségünk biztonságának az a tény, hogy a szomszéd államokbeli magyarok mindvégig szigorúan törvényes eszközökkel szálltak szembe az őket megrokkantó tisztességtelen, sőt erőszakos eszközöket használó uralommal; hogy önzetlenül támogatták az anyaország euro-atlanti integrációját; hogy munkaerejükkel és szellemi teljesítményükkel hozzájárultak az önkény utáni Magyarország felépítéséhez; hogy pótolták és pótolják fogyatkozó népünket, miközben zokszó nélkül tűrik a hazai hivatalok fura urainak eddigi szemléletét, amely szerint ők éppoly idegenek, mint a harmadik világ bevándorlói. Ők hozzájárultak országunk térségbeli biztonságához, s most mi az elkészítendő törvénnyel hozzájárulunk az ő biztonságukhoz ott, ahol élnek.

Így épít közösséget ez a törvényjavaslat azzal, hogy végre jogviszonyt teremt magyar és magyar között. Így telítődik meg tartalommal az a törekvés, amit olyan korán, de olyan lényeglátóan hirdetett meg Antall József, amikor miniszterelnökként kijelentette, hogy szívében minden magyar összetartozik, éljen határon belül vagy kívül. Valójában én ezt tekintem a nemzet békés újraegyesítésének erőszakmentesen és szomszédainknak éppúgy hasznára, mint magunknak, de azt hiszem, ezt nem is kell magyarázni a romlatlan szívű embereknek, azoknak, akik a romániai forradalom első hírére szájuktól vonták meg a falatot, hogy segítsenek; akik életüket kockáztatták a segélyszállítmányok célba juttatásakor. Erre az összetartozás-érzésre, erre a felebaráti szeretetre igenis építhetjük térségünk jövőjét.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MDF és a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
184 109 2000.12.19. 1:45  108-115

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Tisztelt Államtitkár Úr! Mindenekelőtt engedje meg, hogy kihasználva az alkalmat gratuláljak a kinevezéséhez, mind a magam, mind a mindkettőnknek annyira kedves kunsági nemzetrész nevében.

A kérdésem pedig arra irányul, hogy egyre több panasz érkezik hozzám a szerződésekből adódó kifizetési kötelezettségek elmulasztása miatt. A panasz lényege az, hogy főként a kisvállalkozók rendszeresen késve kapják meg a járandóságukat lejárt számláik után. Az érintett cég ilyenkor nekem a leigazolási eljárás hosszadalmasságára hivatkozik, a panaszosoknak pedig önkényesen későbbi időpontokra ígéri a kifizetés teljesítését.

Szerintem nem elfogadható, hogy a nem tőkeerős kisvállalkozások hitelezzenek a nagyoknak, hiszen láttuk a Mizo esetében is, hogy a beszállítók kiszolgáltatottak, hiszen nehéz pótolni egy nagy cég megrendeléseit, és ezzel azok gyakran visszaélnek.

A jelenség azonban sajnos általánosabb. Legutóbb választókerületem két településén is arról panaszkodtak a vezetők, hogy a Kincstár késlekedik a kifizetésekkel: így például Vereb község esetében az iskolaépítéshez igényelt céltámogatás késett annyira, hogy áthidaló hitelre szorultak, Bicske pedig május óta hiába várja az elnyert környezetvédelmi, vagyis KAC-összeget az igazoltan elvégzett, ÁSZ által már ellenőrzött csatornázási munkákra, és ez 90 millió forintos hiányt okozott a költségvetésében. S ahogy látom, az idén már nem is igen érkezhet meg ez a pénz. Ez esetben is kölcsönt kellett felvenni, és a kamatokkal növekvő hiányt maguk előtt görgetik, miközben a lakosság rossz gazdálkodással vádolja az önkormányzatot.

A kérdésem az, hogy lát-e módot az államtitkár úr, dezignált miniszter úr arra, hogy a szerződési fegyelem betartassék.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
184 113 2000.12.19. 0:43  108-115

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a válaszát, államtitkár úr. Aggodalmamra mindjárt válaszolt is, mert azt is feltehettem volna kérdésként, hogy vajon csak nem tér vissza lopva a késői államszocializmusnak a körbetartozás-rendszere, hiszen nagyon sok példát hozhattam volna - csak kettőt emeltem ki - arra az esetre, amikor különböző szintű és különböző felek közötti szerződések be nem tartásáról van szó.

Véleményem szerint ilyenkor a piacgazdaság elve sérül, hiszen rendkívül jelentős anyagi veszteségeket szenvednek el akár a kisvállalkozók, akár az önkormányzatok. Az önkormányzatok esetében így például mérleghiányossá válhat maga a beruházás is.

Kérem tehát a további erőfeszítését a Pénzügyminisztériumnak az ön vezetése alatt is.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
191 247 2001.03.06. 3:04  246-251

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Mondandómat egy személyes élménnyel kezdeném. Amikor a Külügyminisztériumban dolgoztam, felkeresett egyszer az üzbég számvevőszék küldöttsége. Elmondták, hogy korábban a rokon nyelvű Törökországban igyekeztek tapasztalatokat gyűjteni a rendszerváltozás közepette végzendő munkájukhoz, majd ezután jöttek Magyarországra. A régóta a világ nyugati feléhez tartozó török testvéreik alig értették az ő kérdéseiket, és nem tudtak választ adni a szovjet rendszer lebontásakor felmerülő problémákra. Ezért lelkesülten mondtak köszönetet rajtam keresztül Magyarországnak, mert itteni útjukon azt tapasztalták, hogy mi értjük az átalakulás kérdéseit. Azóta számos ízben tapasztaltam, hogy főleg a Kárpát-medencében és az azt körülölelő térségben milyen elismerés kíséri Magyarországnak a rendszer átalakításában elért sikereit. Örömmel vesznek minden tapasztalatot, és az is tanulságos a számukra, ha az átalakulások buktatóiról kapnak szakszerű elemzést.

Tudjuk, hogy az átalakulás idején nálunk is megjelentek a nagy segélyprogramok keretében nyugati szakértői cégek, egyetemi kutatók és civil szervezetek. Legutóbb a stabilitási paktum munkájában volt tapasztalható a felfokozott érdeklődés Magyarország tapasztalatai és segítsége iránt. A magyar politikai pártok nemzetközi ügyekkel foglalkozó politikusai pedig folyamatosan tapasztalhatják a felénk megnyilvánuló érdeklődést, különösen olyan területeken, ahol többletinformációkkal rendelkezünk nyugati kollégáinkkal szemben is. Ilyen területek például az önkormányzatiság, annak rendszerkérdései, kapcsolatai a gazdasági élettel és az önszerveződő civil szférával; ilyen a közigazgatási reform, a bankszektor kiépülése; ilyen volt korábban, de még most sem lefutott téma a privatizáció.

Az igény tehát megvan; a kielégítését viszont, úgy érzem, lehetne szervezettebbé tenni. Hiszen a magyarországi kis- és középvállalkozások, a kutatóintézetek aligha férnek hozzá nemzetközi szervezetek vagy éppen az érintett államok technikai segélyakcióihoz. Ez a terület ígéretes, államilag vezérelt területté tehető, ha valahol felmérik a támogatandó országok szükségleteit, és a külkereskedelmi, külügyi és a gazdaságfejlesztésben érintett szerveknél létezik egy olyan erre vonatkozó jegyzék, amelyből akár pályáztatással is kiválaszthatók a szolgáltatók. Az ilyen tevékenység fontos lehet a kialakuló kapcsolati tőkét tekintve, és országunk vonzó arculatát is erősítené. Különösen vonatkozik ez azokra az országokra, amelyekkel történelmileg kialakult kapcsolataink nem problémamentesek.

Kérdésem tehát az, megvalósíthatónak látja-e a kormány és az államtitkár úr egy ilyen tevékenység összehangolását, tárcaközi szintre emelését, a megfelelő adatbázis kiépítése, kezelő szervezetének működtetése révén.

Várom válaszát. (Taps az MDF soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
191 251 2001.03.06. 1:23  246-251

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm az államtitkár úr válaszát, és örülök, hogy ebben a hangsúlyt a multilaterálisról áttette a bilaterális vonatkozásokra, hiszen az USA-tól kezdve a brit, a kanadai s a többi programoknak a működéséről van tudomásunk. De hadd hívjam fel a figyelmet arra, hogy térségünkben Lengyelország is létrehozta már 1999-ben a Polish Know-how Foundot, amely a lengyel tudástömeget állami és külső forrásokkal főleg az ukrán, szlovák és balti területekre exportálja.

Ha azt akarjuk, hogy a magyar külpolitikai érdekek, és ezen túlmenőleg a magyar üzleti érdekek is megjelenjenek, sőt más térségi érdekek is, akkor nekünk kell nyilvánvalóan megszervezni, és ebben teljes mértékben egyetértek az államtitkár úrral, legfeljebb azt kifogásolom, hogy kicsit lassúak vagyunk ebben az elmondottak szerint, hiszen ez egy égető és sürgős kérdés. És nyilvánvalóan nemcsak a Távol-Keleten és Közép-Ázsiában, hanem elsősorban a térségünkben nagy az érdeklődés, különösen a Balkánon, és talán éppen itt a pillanatnak a sürgősségét is jelzi az, hogy a közös árvíz elleni védekezésben is nyilván közös szakértelemre lenne szükség és lesz szükség. Kérem ennek a figyelembevételét, és lehetőség szerint ennek a működésnek a felgyorsítását. (Az elnök jelzi az idő leteltét.)

Köszönöm szépen. Elfogadom a választ. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
196 129 2001.03.27. 1:48  128-135

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Egy korábbi élményem látszik visszaköszönni. Még a Népjóléti Minisztériumban dolgoztam, amikor élesen merült fel a kérdés, hogyan oldható meg igazságosan a mozgássérültek kedvezményes gépkocsiigénylése. A kérdést akkor az tette szükségessé és indokolttá, hogy a nem rászorulók visszaélései miatt kellett szigorítani a szabályokon, és ez nehezítette a rászorulók helyzetét.

Valami ehhez hasonlót észlelek most, csakhogy ezúttal a gyermekparalízis okozta bénulásban szenvedők járógépeire vonatkozólag. A Heine-Medin-kórral járó bénulásban szenvedők száma ma körülbelül 17 ezerre tehető. Mivel 1955 óta védőoltással elkerülhetővé váltak az újabb megbetegedések, ezért olyan felnőtt emberekről van szó, akik a legtöbb esetben maguk keresik a kenyerüket, esetleg gyermeket is nevelnek, és mindez természetesen mozgást igényel a részükről. Azoknál az embereknél, akiknek alsóvégtagi bénulásuk van, járógépek teszik lehetővé azt, hogy a tartását vesztett végtagot stabilizálni tudják. Nos, ezek a bénult emberek most attól tartanak, hogy az ellátás szabályozásának megváltozása tovább nehezíti életüket, ugyanis immár csak a legegyszerűbb, legnehezebb, könnyen hibásodó járókészüléket kapják ingyenesen gyógyászati segédeszközként.

Úgy tudom, miniszter úr, hogy a szigorítást itt is visszaélések váltották ki, olyan esetek, amikor az eszközt készítő ortopéd műszerész olcsóbb alkatrészeket épített be, mint amiket elszámolt. Ez azonban a korábban létezett, majd megszüntetett műszaki ellenőrzéssel is megoldható lenne, hogy ne a hátrányos helyzetű rászorulót sújtsa a kialakult helyzet.

Ezért tehát a mozgássérült emberek nevében kérem miniszter úr kedvező döntését ebben az ügyben. Várom válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
196 133 2001.03.27. 0:19  128-135

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Miniszter úr, mi tagadás, a viszontválaszra számos érvet gyűjtöttem össze magamnak, de miniszter úr válaszából az az érzésem támadt, hogy itt fölösleges ezeket most akkor elmondanom.

Remélem, hogy ezek a tárgyalások sikerrel végződnek, és azt hiszem, közös érdekünk az, hogy a mozgássérülteknek ezt a jó hírt el tudjuk vinni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
197 52 2001.03.28. 9:14  37-55

DR. KELEMEN ANDRÁS, az MDF képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Elnök Úr! Egyik előttem szóló képviselőtársam szavait árnyalva, én úgy láttam, hogy ha az ember régi okmányokat forgat, a kettős monarchia idejéből valókat, akkor gyakran találkozik azzal, hogy külföldön - és ez elsősorban Romániát jelentette, ahol már találkoztam ezzel a panasszal - a magyar munkavállalók és üzleti ügyekben eljáró személyek panaszai esetében hivatali érdektelenség volt jellemző. Azt hiszem, ez természetes, pontosabban az természetes, hogy az önálló magyar konzuli szolgálat az első világháború után a szuverén Magyarország feltámadásához kötötten tudott kialakulni.

Tisztelt Ház! A magyar állampolgárok védelme, emberi jogainak és alapvető szabadságainak biztosítása bel- és külföldön egyaránt alkotmányos kötelességünk. Ezért az MDF örömmel üdvözli az előttünk fekvő törvényjavaslatot a konzuli védelemről, amely a jogvédelem és ezen túlmenőleg az állampolgáraink és honos jogi személyek érdekeinek külföldön történő érvényre juttatása és védelme céljából rendelkezik erről a szerteágazó területről.

Nyilvánvaló, hogy a helyét változtató, sőt országát elhagyó személyt érhetik váratlan események, és ekkor gyakran az őt körülvevő fizikai és jogi környezet ismerete sem biztosított számára. Ezért a XIX. század második felétől, mondhatjuk: a kiegyezéstől indult meg az a jogalkotási folyamat, amely az utazással, a külföldön tartózkodással kapcsolatosan kívánt rendelkezni. Az időpont talán természetes is, hiszen 1848-ig a feudális berendezkedésű állam nem igényelte, hogy ilyen irányú szabályozás legyen, azt követően pedig az abszolutizmus nem tette azt lehetővé. Az első útlevéltörvényt a képviselőház 1886. évi határozata alapján 1903-ban adták ki, párhuzamosan a külföldiekről szóló törvénnyel, az első kivándorlási törvénnyel és a határőrség felállítását elrendelő törvénnyel. Ez a törvény még nem írt elő vízumkötelezettséget a külföldre utazáshoz, de még útlevelet is csak akkor kellett kiváltani, ha valaki Törökországba, Oroszországba, néhány balkáni államba utazott vagy éppen kivándorolt.

A szabadság ilyen foka ma már elképzelhetetlen, érdemes viszont emlékeztetni arra az 1942-ben, Borbély Zoltán és dr. Kapy Dezső szerkesztésében megjelent, a 60 éves magyar rendőrséggel foglalkozó monográfiára, amely leírja a Trianon után kialakult helyzetet, eszerint: "A háború után, 1919 augusztusában az útlevél- és vízumkényszer erősítette az országok közti politikai határokat. A megcsonkított Magyarország számára különösen sok gondot jelentett a nemzetközi forgalom megnehezítése. Trianon elszakította az ország kétharmadát, és magyarok milliói rekedtek kívül a csonka hazán. Ezeket az elszakított területeket és lakóit számtalan szál fűzte az itthon maradottakhoz. Ebben az időben a budapesti útlevélhivatal bonyolította le a legnagyobb forgalmat az egész világon. Ebben az időben 80-100 főnyi személyzet intézte az útlevelek adminisztrációját. Napi 1000-1500 útlevelet adtak ki és hosszabbítottak meg még télen is, és ez a szám nyáron 2-3 ezerre emelkedett. Naponta ennyi útlevél, képzelhető, hogy milyen munkát adott és milyen jelentősége volt. A csonka ország és az elszakított területek között állandó volt a jövés-menés, bár a ki- és beutazást az utódállamok politikai okból, az irredenta gondolattól való félelmükben, máskor pedig csupán vegzatúrából erősen megnehezítették."

Tisztelt Ház! Különös fintora a sorsnak, hogy most szinte hasonló helyzet is kialakulhat az EU által megkövetelt újabb akadály felállításával. Éppen ezért nagyon is szükséges lesz, hogy a határainkon túl, a szomszédságban élő magyarok ezúttal már ne legyenek kárvallottai a mi csatlakozásunknak, hanem az anyaországgal való kapcsolat megerősítése révén még talán előnyös helyzetbe is tudjuk őket hozni.

Kedves Képviselőtársaim! Ha a századforduló környékén tájékozódunk, akkor azt látjuk, hogy a konzul feladatát a kor szakirodalma elsősorban abban látja, hogy az állam alattvalói és kereskedelme érdekeit képviselje külföldön mint hivatalos közeg, és a kereskedelmi konzul hivatalát - ahogy akkor hangsúlyozták - csak mellékesen látja el, ő többnyire kereskedő. Manapság a különbségtétel a feladatok kibővülése folytán a hivatalnokként dolgozó és a tiszteletbeli konzulra különül el. Hadd foglalkozzam kicsit a tiszteletbeli konzul szerepével!

Ennek az ókorban indult intézménynek a fejlődése még a mi rendszerváltoztató folyamatunkra is jellemző. A tiszteletbeli konzuli hálózatunkat ugyanis a kemény diktatúra éveiben a kommunista éberség megsemmisítette, és az ötvenes évektől a rendszerváltozás küszöbéig ez a tevékenység tetszhalott volt nálunk. Feltámadására a lehetőséget a 2/1988. augusztus 1-jei külügyminiszteri rendelet teremtette meg, és ettől kezdve a fejlődés robbanásszerű volt. Ma már Afrikától Észak-Amerikáig szinte az egész világot átfogja a tiszteletbeli konzuli hálózatunk, hiszen a világ 72 országában 143 tiszteletbeli konzuli képviseletünk működik. Tiszteletbeli konzuljaink jelentős része magyar vagy magyar származású, de mindre jellemző a fogadó ország társadalma részéről az elismertség, megbecsülés akár gazdasági, akár kulturális vagy tudományos téren. Az e téren megmutatkozó fejlődésnek több rugója is van. Az egyik természetesen a költségvetési kényszer, amely a külképviseleti rendszer bővítését nem segíti elő. Ugyanakkor viszont a tiszteletbeli konzuli irodák - mint tudjuk - fenntartási költségei nem a Külügyminisztérium költségvetését terhelik.

Másik ilyen rugója a feszítő kényszer, a kiutazó magyar turizmus dinamikus növekedése, szélesedő gazdasági és kereskedelmi érdekeink hálója, amely a külföldi érdekvédelem hatékony működtetését és folyamatos bővítését igényli. Harmadiknak tekinteném a magyar állam és a külföldön élő magyarság kapcsolattartásának kölcsönös igényét. És a végére hagytam egy kellően nem közismert és így nem is elismert tényt, hogy a tiszteletbeli konzuli hálózat beleszervül a helyi társadalomba, és ezzel tulajdonképpen egy civil diplomáciával közelebb kerül a magyar állam a fogadó ország népéhez is és az ott élő vagy ott tartózkodó magyarokhoz is. A működés hatékonyságát ez nagyban képes fokozni, de gyakran az emberközeliség az ügyintézésben is lényeges előnyt jelent. Hivatásos külképviseleteink a tiszteletbeli konzulok révén sokkal könnyebben elérhetik a helyi hivatalokat, ami föderális államszerkezet, az adott országon belüli nagy távolságok - mint például az USA, Kanada vagy Ausztrália - esetében vagy például a svájci kantonrendszer esetében különösen hasznos. Az időről időre megtartott konzuli konferenciák - amilyen volt az úgynevezett tiszteletbeli konzuli világkonferencia 1996-ban és 1999-ben - a szakmai tájékoztatáson túlmenően közvetve az országkép kedvező alakításához is hozzájárulnak.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslat világosan rendelkezik, amikor kimondja: konzuli védelemre a magyar állampolgár jogosult. Ugyanakkor az általános indoklás felvillant egy ennél szélesebb szemhatárt, amikor arra utal, hogy részben Magyarország hagyományos nyitottsága, de igen nagy mértékben a trianoni megosztottság eredményeként különleges szempontként jelentkezik annak számbavétele, hogy a magyar nemzet tagjainak jelentős hányada él határainkon túl, és így különös hangsúlyt kap az az igény és annak a partner részéről történő ismételt elutasítása vagy legalább a lehető legvégső határig történő halogatása, hogy a Székelyföld szívében végre legyen magyar konzulátus. Aki azonban idén is látta az évről évre megismétlődő március 15-ei ünnepségeket a Székelyföldön - és erről a Duna Televízió sok képet hozott -, az előtt világos, hogy ottani nemzettagjaink újra hitet tettek a magyar szabadságeszmény mellett. Dávid Antal regényének címére utalva azt mondhatom, hogy ha Háromszék nem alkuszik, nos Csík, Udvarhely és Gyergyó sem engedhet a kisebbségi társadalmat szorongató nyomás alatt, sőt bízom benne, hogy eljön az idő, amikor a meggyötört csángó magyarok is kikövetelik a nyelvhasználat mélyen emberi jogát.

 

 

(A jegyzői székben Kocsi Lászlót
Mádai Péter váltja fel.)

 

 

Tisztelt Ház! Visszatérve az általános kitekintéstől a törvényjavaslat szövegéhez, amikor az MDF nevében támogatom a konzuli védelemről szóló törvényjavaslatot, akkor végső soron az állampolgárok emberijog-védelméhez, a világban szétszórt nemzet összetartozásához, az államok és társadalmak alapvető szabadságjogokon alapuló kapcsolatrendszerének fejlődéséhez és jobb működéséhez való hozzájárulását várom tőle.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
197 60 2001.03.28. 10:57  55-79

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Engedjék meg nekem, hogy elsősorban a határokkal megosztott nemzet szempontjából kíséreljem meg áttekinteni az előttünk fekvő törvényjavaslatokat, annál is inkább, mert küszöbön áll az úgynevezett státustörvény kérdése a közeljövőben.

Ezt azért is érzem fontosnak, mert a tervezetekben nem szerepel sehol sem a nemzettagsági igazolvánnyal rendelkező magyar, aki tehát nem magyar állampolgár. Ezt teljesen értem ugyan, hogy egy, még meg nem hozott törvényre hatályossá váló törvényszöveg nehezen vonatkoztatható, de ha valahol, akkor ennél a törvénycsomagnál tekintetbe kell venni, hogy a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvényjavaslat, mely már megérkezett a képviselőkhöz, így a Belügyminisztérium előtt is jól ismert és átvitatott, milyen módon érinti a hozzánk külföldről érkezőkre vonatkozó jelen törvénycsomagot.

Jó példa erre az állampolgársági törvény 4. §-ának módosítása, mely kedvezményeket ad a honosításnál azoknak a legalább öt éve folyamatosan Magyarország területén élő személyeknek, akik az ország területén születtek, avagy kiskorúságuk idején kerültek országunkba, avagy egyszerűen hontalanok. Vajon nem kellene-e felvenni a kedvezményezettek közé olyanokat is, akiket nem véletlenszerűen sodort ide a sorsuk, hanem egyszerűen magyarok, nemzetünk tagjai?

 

(13.40)

 

A nem itthon élő magyarok számára furcsának tűnik majd az állampolgársági törvénynek az a fajta szabályozása, amely szerint a leszármazás elve alapján adott esetben még olyan külföldit is magyar állampolgárnak kell tekinteni, akit esetleg már semmi sem köt az országhoz, a nyelvünket nem beszéli, és lehet, hogy valamelyik ősének magyar állampolgársága igazolható, de ez már nem igazán ad neki kötődést. Ugyanakkor azonban azok számára, akik a párizsi békeszerződés erőszaka lévén lettek más ország polgárai, e lehetőség kizárt. Ez a szülőföldön maradás mint elv különben sem lehet irányadó a most tárgyalt kérdésben, hiszen a bürokratikus szabály milyen alapon tekinti inkább szülőföldnek egy magyar számára a szomszéd ország többségek lakta területeit, mint például az anyaországot, márpedig a tényleges szülőföldről való elvándorlásba nincs is eszköze beleszólni.

A külföldiek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvényjavaslat világossá teszi azt, hogy a szigorú vízumkényszer korszaka is beköszönthet az úgynevezett későbbi külső határok mentén. Számomra és az utódállamokban élő magyarok számára nagy kérdés, hogy hogyan alakul a vízumkiadás rendje. Lesz-e politikailag lehetőségük a magyar külképviseletek megfelelő megerősítésére a vízumkiadás és az idegenrendészeti feladatok ellátása érdekében? A csíkszeredai konzulátus körüli vonakodást tekintve engedjék meg, hogy a magam részéről nagyon szkeptikus legyek ez ügyben. Félek, hogy rövidesen megtapasztaljuk most esetleg Schengen-tünet formájában azt az óriási adminisztrációs terhet, ami Trianon után egyszer már észlelhető volt, és amiről a konzuli védelemről szóló vitában már felszólaltam: 80-100 főnyi személyzetnek adott munkát Magyarországon az a tény, hogy a szétszakadt családok igyekeztek egymáshoz utazni, most pedig ha rossz esetben a határon túli magyaroknak adandó vízum kiállítása válik ügyintézési feladattá, hasonló helyzet alakulhat ki.

Tisztelt Ház! Kétségtelen, hogy a törvénytelen bevándorlások feltartóztatása egész kontinensünk számára egyre élesedő gond, ez az oka annak, hogy a harmadik pillérbe tartozó normák közösségivé tétele folyik. A menekültügyi és bevándorlási politika az EU-ban mindmáig egymástól eltérő nemzeti szabályokon alapult, mert korábban a társországok nem akartak lemondani arról a jogukról, hogy maguk bírálják el, ki léphet a területükre. Az Unió fejlődésével, a belső mozgás akadálymentesítésével és a külső népesedési nyomás fokozódásával a beléptetés, a menekültstátus megadása, a menekültek ellátása, a letelepedés, a tartózkodás, a mozgásszabadság mind egységes szabályozást igényel, és ez az amszterdami szerződésben megszabott határidő erősen közeledik. Mindebből az is következik, hogy az utódállamokban élő magyarok és Magyarország közti kapcsolatok rendezésének további lehetőségeit nem az idegenrendészeti szabályok alakításával kell megkísérelnünk, hanem sokkal inkább az állampolgársági törvény keretein belül.

Miniszterelnökünk épp a szomszédsági törvény kapcsán szögezte le, hogy ez nem lehet akadálya a kétoldalú megállapodáson alapuló kettős állampolgárság létrehozása megalkotásának. Ezért feltűnő az, hogy amíg a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvénytervezet megteremteni kívánja az érintett személyi kör jogi állapotát, státusát, és utal is idegenrendészeti, valamint az állampolgársági törvényre több helyen, például az állampolgárság elvesztéséről lemondással, az állandó magyarországi lakóhelyről mint kizáró tényezőről, a beutazási és tartózkodási tilalomról és kiutasításról beszél, éppen ezért a már említett kapcsolatot és összefüggést a mostani törvénycsomag és a szomszédsági törvény között olyan szervesnek vélem, amelyiket még együtt kell átgondolni. Erre azért is érdemes gondolni, mert lehet, hogy rövidesen újra módosítások igénye merül fel e tekintetben, ennek a most vitatott törvénycsomagnak az anyagában.

Ugyanis mi akadályozza azt, hogy ha majd az igazolvánnyal rendelkező magyar közöttünk kíván élni, felmentést kapjon a letelepedési engedély megszerzése alól, és ha az állampolgársági vizsgát eredményesen letette, várakozási idő nélkül nyújthassa be állampolgársági kérelmét? Hiszen a várakozási idő célja kettős: módot nyújt a hatóságoknak az alaposabb ellenőrzésre, valamint a külföldi személy beilleszkedésére. Az a nemzettársunk viszont, aki megkapta a magyar igazolványt, már korábban a magyar hatóságok látókörébe került az igazolvány kiállítására irányuló eljárás során. Szeretném hinni, hogy amennyiben egy személy a Magyar Köztársaság érdekeit sértő tevékenységet folytatott a korábbiakban, akkor az igazolványt eleve nem kaphatja meg. Ám a beilleszkedéshez szükségtelen várakozási időt elrendelni ez esetben, miután az illető magyar kultúrához kötődik, azt ismeri... - a magyar társadalomba való beilleszkedéséről, a mindennapi életben való eligazodás képességéről, a magyar nyelv ismeretéről, valamint az alapvető társadalmi ismeretek megszerzéséről állampolgári ismeretek formájában vizsgát is tesz.

Ugyanígy ajánlhatónak vélem, hogy amennyiben az igazolvánnyal rendelkező magyarral együtt élő nem magyar nemzetiségű házastársa, nem magyar nemzetiségű kiskorú gyermeke Magyarország mai területén kíván élni, letelepedési kérelmét, kérelmüket az állampolgársági törvény 4. § (2) bekezdése, illetve az idegenrendészeti törvény 18. § (2) bekezdésében meghatározott kedvezményeknek megfelelően nyújthassák be. Úgy vélem, ezek a könnyítések nem gerjesztenék a szülőföldről történő elvándorlást, és különösen akkor nem, ha a szomszédos országokban élő magyarokról szóló törvény eléri célját, és valóban alternatívát jelent a vízumkényszer bevezetését követően is a letelepedéssel vagy az állampolgársággal szemben. Hiszen az állampolgárság kérvényezésével az érintett személy máris kikerül a szomszédsági törvény hatálya alól, valamint az állampolgárságnak és letelepedésnek továbbra is feltétele maradhat a magyarországi lakhatás és megélhetés biztosítottságának igazolása. Sőt, további biztosítékot jelenthet az a körülmény is, hogy amennyiben valaki csalárd módon szerezte meg a magyar állampolgárságot vagy letelepedést, akkor lehetőség van annak visszavonására, mint ahogy az idegenrendészeti törvény 23. §-a, az állampolgársági törvény 9. § (1) bekezdése biztosítja ezt.

Mindezekre a felvetéseimre persze lehet azt mondani, hogy a külföldi magyarok jogállását rendező törvény meghozatala után térjünk vissza rá, van azonban olyan további kérdéscsoport, amely mindenképpen a jelen joganyagban tisztázandó. Az egyik ilyen a hazatelepülők nyugdíjának kérdése. Van nálam olyan panaszlevél, melyben arról számol be írója, hogy számára külföldön állapították meg nyugdíját, és nem található olyan hazai szerv, mely az ő nyugdíjas státusát megállapítaná. Továbbmegyek: ha a nálunk letelepedett nem rendelkezik állandó magyarországi lakóhellyel, és így a lakóhelyét csak az idegenrendészeti hatóság tartja nyilván, és emiatt nem kerül a személyi adat- és lakcím-nyilvántartás hatálya alá, akkor nem fognak részére az érvényes jogszabályok szerint nyugdíjat megállapítani, bár a szomszédos államok többségével szociálpolitika terén kötött egyezményeink vannak - az 1962. évi 5. törvényerejű rendelet 5. §-ára utalok. Ezzel az idősek áttelepedése elé súlyos akadály gördül, mert Magyarországon élő gyermekei gyakran nem rendelkeznek olyan jövedelemmel, hogy itteni nyugdíj nélkül is eltarthassák szüleiket. Ebbe a körbe tartoznak olyan nyugdíjasok, akik egyébként még voltak is magyar állampolgárok, sőt akár harcoltak is magyar hadseregben.

A másik kérdés, mely az előttünk lévő joganyagban méltánytalanul hátrányba hozhat határon túlról érkező magyarokat, az a tény, hogy mind az idegenrendészeti törvény, mind az állampolgársági törvény egyaránt kedvezményezi azt a külföldit, akinek felmenője volt magyar állampolgár. A kedvezmény igénybevételére való jogosultságot ebben az esetben a felmenő magyar állampolgárságát igazoló vagy valószínűsítő okirat alapozza meg. Hölgyeim és Uraim! Ha ez a szabályozás így marad, akkor például a csángók egészében kimaradnak a kedvezményezettek köréből, miután ők a történelmi határon túl élnek, esetükben a magyar felmenőre vonatkozó okirat beszerzése gyakorlatilag lehetetlen.

Végül, az előbbihez hasonló megjegyzés kínálkozik az állampolgársági törvény 20/A. §-ához, mely a névmódosítással foglalkozik, eszerint a névmódosítási kérelmet okirattal vagy szakvéleménnyel kell alátámasztani. Ha meggondoljuk, hogy amilyen könnyen ferdítették és fordították le vagy át a magyar neveket a szomszéd államokban, ugyanolyan nehézkesen, érthetetlenül és bürokratikusan viselkednek hatóságaink itthon e kérdésben. Miért kell e kérdésben bármit is igazolni vagy szakvéleményeztetni? Talán mégiscsak a személyi szabadságában kéne álljon, önazonosságához kéne tartoznia, hogy úgy szólíttassa magát, ahogy együtt élő közösségében kapta nevét. Ha külső erőszakkal ezt elferdítették, joga legyen helyesbítést kérni legalább az anyaországban. Az erőszakkal fenntartott, ráerőltetett idegen név végül is az illető magyar voltának kétségbe vonása, rosszabb talán még annál az érzéketlen gyakori kérdésnél is, ami gyakran elhangzik az ő esetében, hogy honnan beszél magyarul. A szomszédsági magyarokról szóló leendő törvényünkben épp azt az alapelvet kívánjuk kinyilvánítani, hogy mindenki maga dönti el identitását, azt, hogy hova kíván tartozni, még akkor is, ha a békeszerződések ezt nem vették tekintetbe.

Köszönöm figyelmüket.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
197 66 2001.03.28. 1:59  55-79

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Bauer képviselőtársamnak szeretném azt válaszolni néhány felvetésére, hogy egyrészt azt hiszem, valamiféle félrehallás lehetett, vagy nem egyformán értünk minden magyar kifejezést, mert igaz, hogy a magyar személynek a latin perszóna a megfelelője, de a magyar nyelvben, ha valakire azt mondják, hogy perszóna, az mást jelent, mint ha azt mondják, hogy személy. Nem érzem pejoratívnak Lezsák úr azon szóhasználatát, hogy személyről beszél, de ez fülek és értelmezések különbsége.

Abban, azt hiszem, teljes mértékben egyetértünk, hogy az üldözöttek emberi jogainak biztosítása fontos feladat. Amikor törvénytelen bevándorlásról beszéltem, akkor ez a mondat ilyen szempontból értéksemleges volt. Kétségtelen, azt mondtam, a törvénytelen bevándorlások feltartóztatása egész kontinensünk számára élesedő gond. Ez a mondat ebben a formájában nem állásfoglalás, hanem egy helyzet rögzítése. Azt is kifogásolom, hogy úgy értette Bauer képviselő úr, a Magyar Demokrata Fórum azt az álláspontot vallja, hogy ki-ki maradjon a saját fenekén. Azt hiszem, épp ez ellen beszéltem, épp az ellen beszéltem, hogy a szülőföldön maradás jogát kötelezettséggé vagy röghöz kötéssé alakítsuk át, esetleg általunk formált törvényekkel. Épp ez ellen beszéltem, és ez vonatkozik természetesen a magyarországi romák kivándorlására is.

Végezetül pedig, hogy mi okozta azt, hogy vannak összeegyeztetetlen részek, véleményem szerint, a jelenleg előttünk levő belügyi jellegű törvénycsomagban és a várhatóan elénk kerülő státustörvényben - egyszerűbben így nevezem -, ezt nyilvánvalóan a kormányzatnak kell kezelnie. Egy dolog azonban biztos, hogy előbb-utóbb ezt az összehangolást végig kell gondolni.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 151 2001.04.17. 2:07  150-155

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr!

Olyan panasszal kerestek meg, amely megítélésem szerint csak jogalkotással orvosolható. Panaszosom 1957 januárjában, a forradalom után menekült Svédországba, és 1998 novemberében települt haza. Előtte külföldön ment nyugdíjba, s ezt azóta onnan folyósítják számára.

Hazatelepülése után szembesült azzal a ténnyel, hogy nincs olyan magyar hatóság, amely az ő nyugdíjas státusát megállapítaná. Így például utazási kedvezményt sem tud igénybe venni, mert az utazási utalványt egyetlen magyar hatóság sem állítja ki részére. A dologban véleményem szerint az az érdekes, hogy a 287/1997. (XII. 29.) számú kormányrendelet 4. § (1) bekezdésének b) pontja szerint azt a külföldről hazatelepült magyar állampolgárt, aki külföldről részesül nyugellátásban, igenis megilletik a rendeletben részletezett utazási kedvezmények.

Igen ám, csakhogy a Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóság csak az általa folyósított nyugellátásban részesülők számára tudja az utalványt megküldeni. Az e körön kívül eső jogosultakról nem rendelkezik adatokkal, sőt, az 1997. évi LXXXI. törvény 96. §-a szerint róluk adatokat nem is tarthatnak nyilván. Ha tehát valóban meg akarjuk adni a kedvezményeket, akkor a vonatkozó kormányrendeletben levő joghézagot valamiképpen ki kéne küszöbölni. Talán úgy, hogy az említett kormányrendelet (1) bekezdése b) pontját kiegészítjük. Az én javaslatom az volna, hogy valami ilyenformán; idézem magamtól: "Aki külföldről részesül nyugellátásban, annak az utazási kedvezményre jogosító igazolást, utalványt az Országos Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóság adja ki."

A kérdésem tehát az volna, miniszter úr: kívánja-e rendezni mielőbb az itt előadott gondot, és támogatja-e a megoldási javaslatomat. Tisztelettel várom válaszát. (Taps az MDF padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 155 2001.04.17. 0:32  150-155

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a miniszter úr válaszát. Mindenekelőtt azt, hogy ilyen gyorsan szakértői egyeztetésre is sor került, és azt is főleg, hogy sikerült egyértelművé tenni, hogy nem a jogalkotói szándék és a valóság között van valamiféle eltérés, hanem ténylegesen meg kívánjuk adni ezt a kedvezményt mindazoknak, akik érintettek voltak az eddigiek során. Köszönöm szépen tehát a kedvező és gyors intézkedést, és reménykedve várjuk a megoldást.

Elfogadom a választ. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 252 2001.04.17. 2:03  251-254

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! A Velencei-tó a fővároshoz közeli vízparti üdülőhely, emelkedő idegenforgalommal, ennek megfelelő beruházásokkal, mint amilyen a vízutánpótlás biztosítása, mederrendezés, mesterséges félsziget kialakítása, evezős pálya kiépítése. Miközben ezek a folyamatok folynak, egy ellentétes hír az, hogy a tóhoz közel a lakott területen fáradtolaj-feldolgozó üzemet akarnak létesíteni.

Fenntartásokkal fogadtam, mert számomra nehezen érthető, hogy a veszélyes hulladékot feldolgozó üzemnek egyáltalán miért kell a nagyon érzékeny biológiai egyensúlyú Velencei-tó vízgyűjtő medencéjében megépülnie. Hiszen feltételezem, hogy a leggondosabb üzemeltetés mellett is előfordulhat, hogy meghibásodás esetén a tó szénhidrogén-szennyezést kap, ami a csekély vízutánpótlás miatt végveszélybe sodorhatja a tó egész környezeti rendszerét, ökoszisztémáját, és maga a veszélyes hulladékfajták telepi mozgatása is egy másik veszélyforrás lehet.

Azonban ettől függetlenül is, három műszakban dolgozó, átlagban napi száz tonna fáradtolajat feldolgozó üzem technológiája hőszennyezést mindenképpen okozhat, ami - a vízben oldott oxigén csökkenése révén - közismert, hogy eutrofizációt okozhat. A környék gyakran magas talajvízszintjére való tekintettel a technológiai víznek a talajban történő szikkasztásos elhelyezése is kifogásolható, de a közműcsatornába bocsátása is előzetes hűtést feltételez. Ugyanakkor a tervezett kapacitás még arra is utal, hogy bérmunkára is számítanak, ez pedig fáradtolaj külföldről való ideszállítását is jelentheti, és ez további szennyezésterheléssel fenyeget.

Ennek az összképnek a birtokában kérdezném azt megalapozott aggodalommal a miniszter úrtól, hogy mi az ön álláspontja a tervezett üzem tárgyában. Várom válaszát. (Lezsák Sándor tapsol.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
201 358 2001.04.18. 1:43  347-370

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Hack Péter a felszólalásában említette a külföldről kétféle minőségben érkező személyeket: az egyik az, aki külföldi állampolgársággal rendelkezik, de tulajdonképpen magyar nemzetiségű, a másik pedig, ami a családegyesítések kapcsán történő magyarországi tartózkodást, letelepedést jelenti. Ennek egy speciális vetületére szeretném még egyszer fölhívni a figyelmet, mert úgy érzem, továbbra sem megnyugtató számomra. Ez pedig az, hogy ha a letelepedett nem rendelkezik állandó magyarországi lakóhellyel és lakóhelyét az idegenrendészeti hatóság tartja csak nyilván, tehát nem kerül bele a személyi adat- és lakcímnyilvántartásba, akkor attól tartok, hogy a nyugdíj-megállapításnak továbbra is nehézségei lesznek, és nem fognak számára nyugdíjat megállapítani. Ez abban az esetben, ha a Magyarországon élő magyar állampolgároknak olyan hozzátartozóiról, felmenőiről van szó, akik itt tartózkodnának Magyarországon, ez bizony egzisztenciális problémákat okozhat a magyar állampolgárok részére.

Kérdésem és meggondolásom ezzel kapcsolatosan az, hogy vajon meg akarjuk-e azt akadályozni, hogy a szülők gyermekeiknél tartózkodjanak. Ez annál is inkább felmerül bennem, ugyanis mivel nem voltam teljesen biztos kérdésem jogosságában, a társadalombiztosításnál megpróbáltam ennek utánanézni, de nem tudtak megnyugtatóan válaszolni erre - úgyhogy szeretném, ha a kormány és a beterjesztő ezt megfontolná.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 36 2001.04.19. 19:50  1-39

DR. KELEMEN ANDRÁS, az MDF képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves magyar Testvéreink! A Magyar Demokrata Fórum vezérszónokaként engedjék meg nekem, hogy ebben a számunkra ünnepélyes pillanatban, amikor először indítunk útra az országunk határaink túl élő magyarokra vonatkozó törvényt, felidézzem az ide vezető út legfőbb állomásait. Az MDF politikájának, amely a lakitelki sátorban a magyarság esélyei megjelöléssel vette kezdetét, a szomszédságban élő magyarok közösségeinek sorsával való törődés szerves részét képezte és képezi.

Az első lépés a határainkon kívül rekedt nemzetrészek elismerése és magunkhoz ölelése útján - mint már mások is említették - rendszerváltoztató miniszterelnökünké, Antall Józsefé volt, aki akkor még a támadások össztüzében vállalta, hogy a 15 millió magyar közösségében gondolkodik. Ennek jegyében született meg a Határon Túli Magyarok Hivatala, mely létével is jelezte, hogy Magyarország politikája csak az összmagyarság bevonásával lehet valóban magyar politika.

Egy olyan kicsinnyé szabott és nyitott országnak, mint amilyen hazánk, azonban nem elég, ha megfogalmazza saját álláspontját az adott kérdésről, meg kell kísérelnie elfogadtatnia törekvéseit a nagyvilágban. Az a magyar siker, amely országunknak először a térségből Európa tanácsbeli felvételében megnyilvánult, lehetőséget adott arra, hogy az európai politikai és emberi jogi gondolkodás fő műhelyében nagy hangsúlyt kapjon a nemzeti kisebbségek mint közösségek kérdése.

 

 

(12.00)

 

 

E területen mindnyájunk számára legismertebb a híres 1201-es ajánlás 1993-ból, amely az Emberi Jogok Európai Egyezményéhez csatolható teljes körű kisebbségvédelmi kiegészítő jegyzőkönyvtervezet szövegét terjesztette be a miniszteri bizottság elé, mely idén az Európa Tanácsban egy újabb jelentéssel kiegészülve erőteljes támogatást kapott, megfogalmazva egyúttal a végrehajtás ellenőrzésének hatékonyabbá tételét is.

Következő lépésnek tekinthető az a törekvés, amely meg kívánta formálni a magyarországi, és a szomszédságbeli magyar politikai erők közös tanácskozó testületét, majd ennek ülését rendszeressé kívánta tenni. A szomszédsági viszonyok megromlását előrehuhogó álfélelmek, és a nyilvánvalóan szűkkeblű hazai megfontolások okozta gátak ellenére ez a testület megszületett, és kikövetelte helyét a nap alatt. Ezért készítettem el még az előző kormány idején a "Politikai nyilatkozat az egyetemes magyar nemzetről" című, P/5574. számmal jegyzett indítványomat, amelyben többek közt az Országgyűlés kifejezi akaratát, idézem: "hogy az anyaország az államszervezet részét képező, a magyar állam nemzetközi szerződéseivel összhangban álló, alkotmányos kapcsolattartó szervezetet működtessen". Ugyanakkor mindnyájan emlékezhetünk még arra az időre, amikor a nemzeti oldal közös - Németh Zsolt jelenlegi államtitkár, Pallag László és a magam nevével -, hárompárti országgyűlési határozati javaslatot nyújtott be arra vonatkozólag, hogy ezeket, a határon inneni és túli szervezetek közös tanácskozásait rendszeressé tegyük. Ebből az akaratból fakadóan született meg a magyar csúcsból - immár a jelenlegi koalíciós helyzetben - 1999. február 20-án a Magyar Állandó Értekezlet. Ezzel eldőlt az a belvita is, hogy veszélyes-e az összmagyarság tanácskozásait intézményesíteni, és az is, hogy nemcsak hogy nem sodort ez minket veszélybe, hanem megteremtette alapját az együttes döntéshozatalnak.

A Magyar Állandó Értekezlet, a MÁÉRT már az 1999 novemberében megtartott második ülésén felkérte a magyar kormányt a határon túli magyarokról szóló törvény megalkotására. Ezt a munkát véleményem szerint az tette lehetővé, elvégezhetővé, hogy a polgári kormány már 1998-ban történt hivatalba lépésétől kezdve törekedett arra, hogy minden érintett tárca felelősen foglalkozzék a határon túli magyarok érdekeivel, ahogy ezt a miniszteri munkaköri leírások és több minisztérium erre specializált részlegei is jól jelzik. Ily módon a Határon Túli Magyarok Hivatala megkapta a többirányú ágazati segítséget ahhoz, hogy összehangoló munkájával elkészüljön ez a törvénytervezet, és itt szembe kell nézni azzal a ténnyel, hogy miről szól a szomszédsági magyarok hosszú, keserves története. Véleményem szerint arról, hogy mit tehet egy emberközösség, egy nemzet, amelyet külső erő megfosztott egységétől, és a külhatalom olyan viszonyokat teremtett, amelyben a szétszakítottság megszüntetésének minden megnyilvánulása önmagában is sokirányú, fenyegető reakciókhoz vezethetett, vezethet. Hogyan óvhatja meg egy nemzet azon részeit, amelyek egy vagy gyakran inkább számos ellenséges szándékú politika alávetettei lettek, hogyan akadályozhatja meg elsorvadásukat?

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Számunkra Trianon nemzeti szerencsétlenség, de nem csak az - történelmi mértékű kihívás is. A kérdés az, hogyan tudjuk meghaladni, és tudunk-e egyáltalán valamit kezdeni vele. A békediktátum után természetes, hogy az első visszahatás irredenta volt. Történészek túl gyakran elítélőleg szólnak erről, pedig természetes reakció: sajog az amputált végtag. Vak vágyaink követése azonban nem hozott megoldást, nem kerülhettük el a világégést sem, mely tömegsírjainkhoz vezetett.

Ma pedig, fájdalmas történelmi tapasztalatok birtokában más utakat keresünk. Megkíséreljük Európa békés fejlődésébe bekapcsolni mindazokat a területeket, ahol magyar él. Ebben segíthet nekünk az a fejlődés, amely Európa 2000 éves birodalmi politikája helyett - főként a második világháború, de mindkét világháború tapasztalatain okulva -, a nemzetek együttműködésén alapuló világrész képét alkotta meg. Megkíséreljük meglelni ebben a keretben a megoldást a magyar nemzet életképességének feltámasztására, úgy, hogy ezt ne érezhessék szomszédaink súlyos fenyegetésnek. Persze kihívásnak érezhetik, hiszen az emberek és a nemzetek közti versengés természetes dolog, a fejlődés rugója.

Tisztelt Ház! Örömmel veszem kézbe ezt a törvényjavaslatot, amelyben benne van többéves munkánk, közös munkánk. Amikor még kilátás sem volt ilyen törvényre, akkor előbb módosító indítványokkal bombáztam az 1993. évi LXXX. számú közoktatási törvényünket, majd pedig elkészítettem e tárgykörben a T/779. számú önálló indítványomat, "A határon túli magyarok anyanyelvi oktatásának támogatása" címmel. Tettem ezt azért, mert bár magam nem az oktatásügyben dolgoztam, de felfogtam, hogy a magyar anyanyelvi oktatás megerősítése a legfontosabb eszköz a határainkon túli magyar közösségek túléléséhez.

Akkor a javaslatomban - melyet határon túli legitim, magyar szervezetek oktatási szakembereinek véleményét igénybe véve alakítottam ki - háromféle módon törekedtem támogatni a magyar nyelv és műveltség oktatását: egyrészt kedvezmények biztosításával a határon túli magyar pedagógusoknak; másrészt a térségi együttműködés kiépítésével, a határon túlnyúló intézmények jogrendünkbe emelésével, a pedagógiai döntéshozatal szerveiben való határon túli pedagógus részvétel törvénybe iktatásával, az ottani szülői és diákszervezetek véleményének becsatlakoztatásával döntési rendszerünkbe, vagyis e területen is előrelépve abban a tekintetben, hogy országos intézményeink nemzeti intézményekké tudjanak válni; harmadrészt pedig a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény kiegészítésével oly módon, hogy iskolai, elsősorban tankönyvtámogatást kapjon minden tanulmányait magyar anyanyelvén folytató gyermek.

Egy megjegyzést tennék ez utóbbihoz, vagyis a határon túli tankönyvsegély gondolatához. Amikor később meghallottam, hogy a magyar kormány minden első osztályba lépő gyermeknek Millenniumi olvasó- és daloskönyvet ajándékozott, rögtön írtam a miniszterelnöknek, kérve, hogy az anyagi lehetőségek függvényében terjessze ki ezt az akciót a határon túlra is. Nagy örömmel olvastam azután az Ungváron kiadott Kárpáti Igaz Szó január 13-ai számában, hogy megindult a könyv eljuttatása a kárpátaljai iskolákba, a Kárpátaljai Pedagógusok Szövetségének terjesztésével.

Így megvalósul elképzelésemnek az a lényege, hogy Magyarország megszólítja a nemzet tagjait a határainkon innen és túl is. Amikor a parlament oktatásügyi bizottsága nem fogadta el a csomagba foglalt törvénymódosításomat, a legfőbb érv az volt, hogy rövidesen meg fogunk alkotni egy olyan törvényt, amely átfogóan rendezi a határon túli magyarokra vonatkozó egész kérdéskört. Ez volt az ok, amiért bele tudtam törődni az azonnali segélynyújtás elhúzódásába.

Hölgyeim és Uraim! Az anyag íme elkészült, amely a MÁÉRT plénumán és bizottságaiban folyó munka során folyamatosan alakult. Most is hagy maga után számos kívánnivalót, de ez a törvény szabályozta terület újszerűsége miatt van. Azt hiszem, szokva vagyunk ahhoz, hogy a rendszerváltozással összefüggő törvényeknél bizony sokszor nagyon nehéz előre kiszámítani különösen a gazdasági, pénzügyi következményeket. Éppen ezért ez nem riaszthat el a feladattól. A visszajelzések révén majd tovább tökéletesíthető a törvény, és nem utolsósorban kialakul egy olyan ügyintézői kar, amely elkezd térségi méretekben, az egész magyarságban gondolkozni. Azonban ma még ettől eléggé távol vagyunk.

Ennek a törvénynek nincs előzménye sem a magyar jog, sem a magyar politika történetében. Először kísérel meg előrelépni egy jogilag megalapozott megoldás felé abban a súlyos kérdésben, amit egyfelől a nemzettagok tömegeinek jogfosztása, másfelől másodrendű állampolgárrá való lefokozása együttesen jelent, ugyanakkor azonban beilleszkedik egy általános megoldáskeresésbe is. Hiszen már hallottuk másoktól, Európában több helyen, de szomszédainknál is, hogy megszülettek, vagy születőben vannak olyan törvények, amelyek a határaikon túl élő nemzettagokra vonatkoznak.

 

(12.10)

 

Ha ők érzik ennek szükségességét, mennyivel inkább érezhetjük át mi magunk, akik számára az országhatárt úgy állapították meg, hogy nemhogy nemzeti kisebbség ne maradjon országunkban, de inkább nagy tömegeink kerüljenek más államok fő hatalma alá? Ezért is érzem álságosnak, amikor egyesek a nálunk élő kisebbségek helyzetét kölcsönösségi alapon igyekeznek szemrevételezni, hiszen a határok a magyar nemzettest megcsonkításával lettek megállapítva, és ahol még maradt nemzeti kisebbség jelentősebb számban, ott újra működésbe lépett a második világháború után a türelmetlenség, amikor a szlovákok esetében még lakosságcsere, a németek esetében kitelepítés foszlatta tovább országunk többszínű voltát.

A mai Magyarország nemzetiségének egy része kicsiny és szórványban él. Ebből fakadóan első megközelítésben kedvezőnek látszott számukra a nemzetiségi hovatartozás érzékeny adatként kezelése. Ebből persze az az ellentmondás fakad, hogy a többségi lakosság szavazata is alakítja választott testületeit, és ebből már volt zavar például a román kisebbség esetében, de a cigányok között is gyakran felmerül ez a kérdés. Ezért a jelen törvénytervezet a határon túli magyartól elvárja azonossága felfedését, amennyiben jogalanya kíván lenni ennek a törvénynek, hiszen különben ez nem volna megállapítható, mármint a jogalanyisága.

A törvényjavaslat alapja tehát a hovatartozás szabad megvallása. Ezen alapelv segítségével határozza meg azok körét, akikre vonatkozik. Felmerült már többször a vitákban, hogy vajon megfelelő alap-e ez a jogalanyok megállapítására. Véleményem szerint igen. Hiszen a legmodernebb emberi jogi okmány - hogy mást hangoztassak, mint ahol eddig a hangsúlyok voltak -, a Nizzában kihirdetett Alapvető Jogok Chartája is kimondja a gondolat, a lelkiismeret szabadságát, valamint a szabadság gyakorlásának a jogát. Erről pedig fogalmilag sem lehet lemetélni a hovatartozás, az identitás szabad megválasztásának és megvallásának jogát. Ezért említettem előbb a magyarországi nemzetiségek példáját, ahol gondot okoz, hogy a személyes azonosságvállalásnak nem biztosítottunk szerepet.

Van, aki bizonytalankodik abban, hogy ez az anyag nem tartalmaz-e hátrányos megkülönböztetést a szomszédos országok nem magyar lakosai számára. Az a véleményem, hogy már a kérdés ilyen megközelítése is a trianoni görcsöt jelzi. Hiszen ha például egy rokkantnak vagy egy idős embernek könnyebbséget nyújtjuk, azt józan ésszel csakis olyan előnyadásnak tekinthetjük, amelyik éppen a charta harmadik fejezetében foglalt egyenlőségi elv átültetése a valóság viszonyai közé, a gyakorlatba. Ha egy több mint 80 éve hátrányos helyzetbe szorított nemzeti közösség és annak kultúrája érdekében nyitunk lehetőségeket, akkor az valójában éppen az esélyegyenlőség felé tett lépés. Csak nem akarjuk elfogadni a nyúl és a teknősbéka futóversenyét, mint az egyenlő esélyek példáját?

Szándékunk egyértelmű: jogsértés nélküli jogkiteljesítés, mégpedig a magyar közösség minden tagja számára, mely más államba került és ott kisebbségben van; nehéz helyzetű társadalmi csoportnak tekinthető, és ezért az Európa Tanács által szorgalmazott kisebbségvédelmi keretegyezmény, úgy vélem, épp erre a léthelyzetre vonatkozik. Ugyanakkor a törvénytervezet jogkiterjesztő is, mivel a kedvezményeket biztosítani kívánja nem magyar személyeknek is, azok családi kapcsolatai alapján. Ha ezen a téren hiányosságot látunk, úgy ez inkább abban mutatkozik, hogy nem kizárólag a szomszédos országokban élnek olyan magyarok, akikre a törvény hatálya véleményünk szerint kiterjesztendő, de erre még visszatérhetünk a vita folyamán.

Tisztelt Ház! A szomszédságban élő magyarokról alkotott törvénytervezet mindenekelőtt üzenet. Osztom Duray Miklós véleményét, aki úgy tartja, hogy ha jelentősebb előnyöket nem is tartalmazna a határon túliak számára, akkor is, a törvény meghozatalának ténye önmagában megtartó erő volna a tőlünk elszakítottan élőknek, úgy, ahogyan ilyen ereje volt annak idején Antall József kijelentésének az összetartozásunkról.

Azonban ez a törvénytervezet szakmailag sem üres. Már elgondolásakor megfogalmazódott az az általános érvényű cél, hogy Magyarország a szomszéd államokban élő magyaroknak nyújtott jogosultságokkal erősítse a nemzet összetartozását, de ugyanakkor hozzájáruljon az őt körülvevő térség politikai és gazdasági megszilárdulásához és fejlődéséhez.

A törvénytervezet által felölelt terület kiterjedt és sokágú volta eleve megszabta jellegét, ami nemigen lehet más, mint kerettörvény, amelyben az alapvető, elvi jellegű rendelkezések kapnak helyet, megszabván a fő csapásirányokat a rendezendő területek dzsungelében.

A végrehajtási rendeleteket a szaktárcák hivatottak kidolgozni és a folyamatos tapasztalatok alapján szükség szerint újraszabályozni. Így elérhető, hogy a való életviszonyok sokrétűségéhez folyamatosan alkalmazkodhassék nemzetpolitikánknak a határon túli része is, anélkül, hogy minden kisebb módosításhoz a törvényhozás teljes gépezetét kellene belendítenünk.

A választóvizet a törvényjavaslat egészének megítélésében a Magyar Demokrata Fórum számára - de kimondhatom nyíltan: a számomra is - az jelentette, hogyan tudjuk a megmaradás erőit fenntartani ott, ahol a jogalanyok élnek, vagyis szülőföldjükön.

A már említett törvénymódosító javaslatomban igen fontosnak tartottam, hogy mindazon családok és tanítók, akik az elmúlt hosszú évtizedek barátságtalan közege ellenére is magyar oktatási intézményeket tartanak fenn és oda járatják gyermekeiket, kapjanak jelzést arról, hogy a magyar nemzet szuverén, szabad része számon tartja őket, és elismeri erőfeszítésüket magyarságuk megtartásáért. Ez pedig nem oldható meg pályázati alapon, mint egyébként a határon túlra szóló támogatások többsége. Ez személyi válogatás nélkül kell szóljon azoknak, akikben a mostoha körülmények között is tovább él a nemzet.

Az intézmények támogatása más dolog, ott helye van a pályáztatásnak. Ezért a törvénytervezet támogató megítélésében részemről nagy szerepet játszik miniszterelnökünknek a családtámogatási rendszerre vonatkozó bejelentése, mely máris beépült a törvénytervezet szövegébe. Ez ugyanis közel áll ahhoz, amit álláspontunkként épp most vázoltam.

Tisztelt Ház! Végezetül hadd jegyezzem meg: ez lesz az első olyan magyar törvény, amely a nemzetünk határon túli tagjaira végre nem idegenként, hanem hozzánk tartozóként tekint. Bízunk abban, hogy a húsvéti héttel kezdődően a mi határokat átívelő közösségünk is közelebb kerül a feltámadáshoz. Úgy legyen!

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
205 272 2001.05.08. 1:53  271-274

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Bicske neve sajnálatosan összefonódik a szocializmus eocénprogramjának kudarcával. A halott városrész képébe azonban nem nyugodhatott bele a kisváros, megvásárolta az ingatlanokat, hogy elejét vegye a szociális problémagóc kialakulásának, ami több helyen szomorú tapasztalat, ahol elértéktelenedő településrészek vannak. A terület és az épületek hasznosításához azonban külső tőkebevonásra volt szükség.

Különféle tervek születtek az épületek és közöttük a 10 ezer négyzetméter hasznos alapterületű, korábban diákotthonnak tervezett épület hasznosítására. Egy időben oktatási intézménnyé történő kialakítása is megvalósíthatónak látszott, majd a kormány bérlakás-politikájába kapcsolódva az önkormányzat gazdasági szervezete olyan tervet dolgozott ki, amely lehetővé tette az önkormányzati bérlakásalaphoz történő pályázást, és ezzel a város számára 110 lakás kialakítását, ezek között 54 bérlakással.

Az előzetes költségbecslések eleve jelzik a vállalkozás méretét. Az összberuházás 960 millió forint értékű, ebből a szóban forgó épület felújítására és átalakítására 400 millió forint igény jelentkezik. A gazdasági miniszter úr döntésével vissza nem térítendő állami támogatás formájában ehhez 309 millió 306 ezer forinttal járul hozzá.

Kérdésem államtitkár úrhoz inkább kérésnek tekinthető: kérem, továbbra is kísérje figyelemmel az egész kistérség sorsát befolyásoló város fejlődésének megindulását, segítse e fővárosközeli, de korábban elakasztott fejlődési terület kibontakozását. Legyen Bicske a szocialista korszak sikertelenségének látványából a polgári építés jelképévé!

Várom válaszát.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 374 2001.05.09. 1:10  344-445

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Nagy Gábor képviselőtársamnak a munkavállalás legalizálásának jelentősége kapcsán elmondott szavai rendkívül fontosak abból a szempontból, hogy más megvilágítást adnak az előtte elhangzott kis vitarészletnek, ami Potápi Árpád és Bauer képviselő úr között fölmerült, vagyis hogy lesz-e feszültség ebből a törvényből adódóan. Ha lesz feszültség, azt hiszem, ez a verseny feszültsége, hiszen nyilvánvalóan azt mondani, hogy semmiféle feszültség nem lesz, ez egy kicsit idealista elképzelés volna, mint mindig, hogyha egy esélytelen társadalmi réteg esélyhez jut egy adott társadalmon belül, és ez nyilvánvalóan jelent feszültséget. De ezt nem kell úgy tekinteni, mintha valami fenyegető mértékű feszültség lenne, hiszen a munkavállalás legalizálása kapcsán, amit Nagy Gábor mondott, arra szeretnék rámutatni - és talán jó példaképp vagy jó rávilágító eszköz erre -, hogy a rabszolga-felszabadítás talán nem okozott-e feszültséget. Okozott, és mégis előrevitte a világot.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 404 2001.05.09. 0:59  344-445

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Elhangzott az a kifejezés, hogy az egyeztetéssel lehetett volna azt elérni, hogy a szomszéd államok ne gyanakvással fogadják a törvényalkotási folyamatunkat. Én azt hiszem, hogy az a többségi politika, amely a kisebbségi magyarságtól megtagadja a közigazgatási egység létrehozását, amely fél attól, hogy esetleg magyar nyelvű püspökük lesz, az a gyanakvás nagyon kérdéses, hogy kioltható-e egyeztetésekkel, hiszen más törekvések húzódnak meg mögötte.

Én nem olyan régen, talán egy hónapja szlovák újságíró tollából olvastam egy nagyon elgondolkoztató megfogalmazást, hogy az a többségi politika, amelyik kirekeszti a kisebbséget, tulajdonképpen az az oka annak, hogy ezek a kérdések ilyen élesen merülnek fel, és azt hiszem, itt az igazi gond ebben a kérdésben.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 438 2001.05.09. 6:37  344-445

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. A múltkori felszólalásomban már elmondtam, hogy támogatja az MDF, és támogatom személyesen én is a törvényjavaslatot. Most amiért szólni akartam, az az, hogy úgy érzem, 40 év konszenzus nélküli egyöntetűsége után különösen jelentős az a magyar népi politizálás, amely ehhez a helyzethez vezetett.

Sokszor elfelejthetjük, hogy ez egyáltalán nem természetes. Hogy csak egy ellenpéldát hozzak: például Észtországban három orosz párt politizál, mindhárom ellenzékben, és az orosz szavazók megoszlanak a tisztán nemzetiségi és az észt többségi pártok között. Tehát amikor egy kisebbség meg tudja fogalmazni a közös akaratát, és ezt törvényes eszközökkel igyekszik elérni, azt hiszem, ez rendkívül jelentős folyamat.

Az is kétségtelen, ami ma már elhangzott, hogy töretlen az ösvény. Ezért nyilvánvalóan sok kérdőjel, sok vitatható részlet van. Én gondolatébresztésül három elemet vetnék föl, mintegy előkészítendő a részletes vitát. Vannak ugyanis, akik azzal támadnak, hogy ennek az a célja, hogy a magyarországi munkaerőhiányt akarja valóban kezelni. Ha így is van, ha van egy ilyen vetülete, baj volna ez? Hiszen itt fölmerül mindjárt egy alapkérdés, ami egy alapfogalmunk tisztázását igényli: a szülőföldön való megtartás.

Mi a szülőföld? Szülőföldön marad-e a székely, ha beköltözik Brassóba, vagy ha elmegy Bukarestbe és ott marad? Szülőföldjén marad-e a várvidéki magyar, ha az Őrségből átköltözik Bécsbe? Mi a lehetősége az utódállamok területéről egyenesen Nyugatra költözött magyarnak, aki már sosem volt magyar állampolgár? Ezért a szomszédos országokra vonatkozó, bevezető 1. § kapcsán mindjárt fölmerül az a kérdés, hogy mi van ott, ahol például az egykori Jugoszlávia, a volt Szovjetunió, Csehszlovákia területén belül történt az elköltözés, és most ez a szomszédságból való elkerülést, a törvény hatálya alól való kikerülést jelenti.

 

(0.10)

 

Pedig itt is sokszor a határ hagyta el az embert. Töprengtem azon is - majd erre lesz kétféle módosító ajánlatom is -, hogyan lehetne áthidalni az ebből adódó problémákat. Az egyik nyilvánvalóan az, hogyha a magyar állampolgárság megszerzését a nem szomszédos államok magyar lakosai számára megkönnyítjük és lehetővé tesszük, de persze akkor felmentést kell a letelepedési engedély megszerzése alól nyújtani, és az állampolgári kérelem benyújtásának várakozási idő nélkül kellene történnie. Ugyanakkor lehetne más megoldás is, hiszen mindenféleképpen jogos a szülőfölddel való kapcsolat erősítése, és ez történhet azzal, hogyha egy ilyen harmadik országból ottani ajánlással kapják a magyar igazolványt, abban az esetben például, ha az elköltöztetés - mint a csehországi magyarok esetében vagy sok esetben Kárpátalján - erőszakos elhurcolással vagy kitelepítéssel történt. Ezért a területi elv helyett, amit megfogalmaz a törvény, vagyis a lakáshely, az érintett személy lakása helyett az állampolgársági elv bevonása is kiterjesztheti a joghatályt és a jogalanyok körét.

Ugyanakkor szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy ezzel ellentétben el kellene kerülni azt, hogy egyszerre lehessen egy adott állampolgárság mellett különböző államokban megszerezhető jogosítványok érdekében esetleg több nemzetiség vállalását végezni. Ez lenne az egyik tömb, amit érdemesnek tartok megjegyezni.

A másik kérdés a szülőföldön nyújtandó nevelési-oktatási támogatás, tankönyv- és taneszköz-támogatás. Ezt rendkívül fontosnak érezzük, és tulajdonképpen ennek bevétele a törvény-előkészítés anyagába tette lehetővé azt, hogy fenntartás nélkül támogassuk ezt az anyagot, hiszen eredetileg mi úgy gondoltuk el, ennek mindenképpen alanyi jogon kellene járnia, de teljesen megértjük a törvényjavaslatnak azt a hozzáállását, hogy kérelmezni kelljen, hiszen az a felmérést is elősegíti, meg azt is, hogy a szándékról is nyilatkozik az illető ebben az esetben. Igen ám, de aki megfelel a feltételeknek és e szándékát kinyilvánítja, akkor oly módon kéne majd a törvényt megfogalmazni, hogy kivétel nélkül meg is kaphassák, lehet, hogy az anyagi lehetőségünk birtokában esetleg szűkebb anyagiakkal, de egyenlően, hiszen egyenlő helyzetben vannak. Még így is természetesen hátrányba kerülnek azok, akiknek a környékén nincs magyar oktatási-nevelési intézmény.

A harmadik témakör, amit meg szerettem volna említeni, az igazolvány visszavonásának kérdése. Ugyanis itt egy kicsit a büntetőjogi megközelítés és szemlélet uralkodott el néhol, és nekem az az érzésem, hogy ebből a szempontból különválasztandó a Magyarországon igénybe vehető kedvezmények és a szülőföldön kapható támogatás. A kettő kapcsolódását indokolatlannak érzem. Hogy rávilágítsak: ha valakit kitiltanak Magyarországról például túltartózkodás miatt, miért ne kaphatna attól még a gyermeke szülőföldön járó támogatást?

Mindezeket a meggondolásokat és még másokat is, amelyekre most nem akarok részletesen kitérni, hiszen ez majd a részletes vita anyaga lesz, igyekeztem megjeleníteni majd módosító indítványokban. Az egész törvénnyel kapcsolatban még egyszer szeretném leszögezni azt, amit az államtitkár úr a MÁÉRT egyik ülésén mondott, hogy a szerződéses nemzet fogalmát igyekszünk megcélozni. Én remélem, hogy ennek az előkészületben lévő szerződésnek olyan jövője lesz, mint egykor a vérszerződésnek volt.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a MIÉP padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 26-28 2001.05.29. 5:42  23-125

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Egy kicsit át kell tanulmányozni, de azt hiszem, ez menni fog, hiszen a korábbiakban más beosztását kaptuk a vitaanyagnak. Ebben az első vitaszakaszban és az egész leendő vitára vonatkozóan majd szeretnék olyan információt nyerni a kormány képviselőjétől, hogy a különböző bizottsági üléseken elhangzottak olyan jellegű ígéretek és megjegyzések, hogy a kormány igen sok esetben tartalmilag egyetértett a módosítással, a módosítás szándékával, de az volt a véleménye, hogy további csiszolást, finomítást igényelnek a szövegek - több, mint harminc esetről van szó -, és ilyen jelleggel igen sok olyan módosító indítvány elutasítása következett be, amelynek esetében abban reménykedünk, hogy a módosítás tartalma a későbbiekben meg fog jelenni. Ha a kormány ezt megerősíti, és jelzi azt, hogy mi módon fogjuk ezt a továbbiakban kezelni, ez nyilvánvalóan lényegesen megkönnyítheti a mai vitát.

Rátérve az első vitaszakaszra, hadd említsem meg, hogy a módosító javaslataim, amelyek a sorszámozás szerint a 39-estől kezdődnek, és mennek az első részben a...

 

ELNÖK: A 36. ponttól a 46. pontig.

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Igen, de abban benne van a 39. pont, amelyik rám vonatkozik. Más képviselőtársaimmal egyetemben én is arra igyekeztem megoldást találni, hogy a történelmi földrajz forgandósága következtében a határváltozások folytán a szomszédságban hozzánk közel élő magyar nemzetrészek sorsa időnként egészen nehezen kodifikálhatóan változott meg.

 

 

(9.30)

 

Erre az én javaslataimban kétféle megoldás lehetőségét vetítem fel, amelyek akár külön-külön, akár együttesen is - véleményem szerint - használhatóak.

Az egyik megoldás az, hogy ne az állandó lakhely legyen a jogalany meghatározásának legfőbb ismérve, hanem az állampolgárság. Ez egyúttal a törvény szellemével sem ellentétes, sőt azzal egyezik, hiszen a magyar állampolgárság felvétele - ez egy negatív bizonyíték emellett - e törvény hatálya alá tartozás akadálya. Akkor tehát az állampolgárság fontos kritérium lehet, és erre lehetne felépíteni a jogalanyok meghatározását.

Miért mondom ezt? Milyen szándékot takar ez a javaslatom? Azt a szándékot takarja, hogy, teszem azt, ha valaki Csehszlovákiában élt, és csehszlovák állampolgárként, de magyar nemzettársként élte életét, és az egyéni élete úgy alakult, hogy manapság már Csehországban van, akkor ez nem egy szomszédos állam, ily módon gyakorlatilag kiesik a törvény hatálya alól. Viszont amennyiben szlovák állampolgársága van, akkor esetleg ez áthidaló megoldás lehet. És nem sorolnám föl a továbbiakat, körbemehetnénk a határaink mentén, más esetekben is lehetnek ilyen előnyök azok számára, akiknél a lakóhely helyett az állampolgárságot állapítjuk meg.

A másik variáns ugyanennek a problémának a megoldására véleményem szerint... - hiszen tudjuk, hogy elsősorban azok az országok merülnek fel, és azoknak az országoknak a lakói, amelyek a volt Csehszlovákia, a volt Szovjetunió és a volt Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársasághoz tartoznak, hiszen ezeknek a területén szóródhattak szét magyar lakosok elsősorban. Tekintsük esetleg azt kritériumnak, akiket erőszakkal távolítottak el szülőföldjükről. Mert mégiscsak óriási különbség van aközött, hogy valaki egyéni életcélok nyomása mentén hagyja el szülőföldjét, vagy brutális, nyers erőszak folytán, mint amilyen például a felvidéki magyarság részben Magyarországra telepítése, részben Csehországba, az elüldözött szudétanémetek helyére történő betelepítése volt. Ez áthidalhatná másféle formában, és igazságot hozhatna. Ugyanez a probléma bizony fölmerülhet Kárpátalja esetében is!

Köszönöm szépen, egyelőre ennyit akartam erről a témáról mondani. Még erre a részre vonatkozik az a módosításom is, ami aztán később egy másik tárgyalási fejezetben, részletesebb formában újra előkerül. Én azt javasoltam, hogy kerüljön be az 1. § (1) bekezdése mögé egy d) pont arra vonatkozólag, hogy aki a magyar nemzetiséget kinyilvánítja, egyúttal írja alá azt, hogy nem vallja magát más nemzetiségűnek. Éppen az etnobiznisz sokat hangoztatott vádjának megakadályozására, egyidejűleg, párhuzamosan több nemzetiséghez anyagi előnyökből ne legyen mód tartozni.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 38 2001.05.29. 1:53  23-125

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Fazekas Sándor felszólalásához annyival járulnék hozzá, hogy a külügyi bizottsági vitában nyilvánvalóvá vált, hogy nem teljes az egyetértés a Szabad Demokraták Szövetségén belül sem, talán több koncepcióról lehetne beszélni, bár ebbe nem akarok beleszólni, ezt ők nyilván jobban tudják. Egy biztos: Szent-Iványi István elnök úr az egész törvényt úgy, ahogy van, elutasította, míg Bauer Tamás úr módosító javaslataival igyekezett egy más szellemű koncepció megfogalmazására törekedni.

Bauer Tamás úr felszólalásával kapcsolatban még annyit szeretnék megjegyezni, miszerint hangsúlyozta, hogy ez embercsoportokat szembeállító rendelkezéseket tartalmaz, magyarán szólva a diszkrimináció vádja újra és újra felmerül. Erre vonatkozóan szeretném hangsúlyozni azt, hogy mennyire nem így van, és épp az ellenkezője a valóság. Több romániai nemzeti kisebbség már évek óta támogatást kap anyaországától, ez kimutatható, és tudjuk, hogy a vérségi alapon megszerezhető szlovák igazolvány már létezik.

Ajánlom figyelmébe Bauer Tamás úrnak a Magyar Hírlapban 2001. május 18-án egy erdélyi író, Bíró Béla tollából megjelent cikket, amelyben kifejezetten leszögezi azt, hogy a román nyelv tanulása és a román nyelven való képzés és vizsgáztatás nem a liberális egyenjogúság nagyszerű elveivel függ össze, hanem az asszimilációs nyomás fenntartásának kicsinyes szándékával. Ha asszimilációs nyomás fenntartásának kicsinyes szándékát állapítja meg az az ember, aki ott él a területen és átlátja ezt a helyzetet, akkor nyilvánvalóan ennek a csökkentése, ellensúlyozása nem tekinthető diszkriminációnak.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 50 2001.05.29. 0:55  23-125

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen. Egy tényszerű helyreigazítást szeretnék tenni. Elhangzott az, hogy a külföldi példák nem használhatók - véleményem szerint viszont igen. Mert igaz az, hogy a Németországba kivándorolni kívánóknak könnyített a kitelepedésük, de az is igaz, hogy a szövetségi kormány a maradókat is támogatja, hozzájárul a temesvári és segesvári német állami színházak, valamint a német nyelven sugárzó közszolgálati rádió- és tévéadó fenntartásához. Országszerte ötven nyelvtanárt fizet, akik német tannyelvű iskolákban tanítanak. Németországi pénzekből időseket ellátó otthonok épültek német nemzetiségűek számára. Mi ez, ha nem diszkrimináció, ha rossz értelemben gondoljuk, hogy ez diszkrimináció? A szövetségi kormány több esetben a betegek ellátásához is támogatást nyújt, tehát igenis a szülőföldjükön támogatja a németeket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 82 2001.05.29. 2:13  23-125

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen a szót. Mindenekelőtt azt szeretném leszögezni, hogy szerintem a személyi hatály igenis jól meghatározott, és ilyen szempontból talán a legeurokonformabb tervezet, amit valaha is ebben a témában olvastam; hiszen nem vérségi alapon, mint ahogy a szomszédságban is osztanak igazolványokat családfakutatások s a többi alapján, hanem szabad identitásválasztásra alapoz.

A gondot nem az jelenti, hogy mi a jogalany meghatározása, hanem az, hogy milyen földrajzi körben, és ekörül folyik a vita. Ezt lehet rosszhiszeműen úgy megfogalmazni, hogy az egykori Magyarország területére vonatkozik, holott ez egészen tárgyszerűen nem igaz, hiszen a csángókra éppúgy vonatkozik ez a szomszédságban élő magyarokra vonatkozó törvény, mint ahogy vonatkozik, mondjuk, a székelyekre vagy a csallóközi magyarokra, a csángók pedig a történelmi Magyarország határán kívül éltek mindig.

Ami igazán komoly gondot jelent, az a mi történelmünk ebben az ügyben. Hiszen nagyon kíváncsian várom is azt, hogy a kormány milyen módosítással tud ezeknek az igényeknek elébe menni, hiszen nyilvánvalóan nem különbözik a helyzet és az eset aközött, ha valaki Csallóközből kikerült a Szudéta-vidékre, vagy Pozsonyból elköltözött Prágába, vagy pedig munkaviszonyai következtében Székelyföldről leköltözött Bukarestbe. A törvény a földrajzi hatály következtében mégis másképp kezeli jelenleg ezt a kérdést.

Ugyancsak problémát jelent számomra Ausztria is, mert az ottani autochton magyarságra vonatkozólag nyilvánvalóan csak a gazdasági ellenérvet lehet felhozni, hogy egyszerűen ennek a törvénynek a kedvezményei nem jelentenek számukra annyit, de a szimbolikus jelzése biztos jelentene valamit. Viszont ha, mondjuk, Erdélyből átköltözött, jelenleg Bécsben élő emberekre gondolunk, akkor azok nyilvánvalóan inkább a nyugati magyarság fogalomkörébe tartoznak. Tehát ez a helyzetből adódó nehézség, amihez tökéletes megoldást biztos nem fogunk találni, de meg kell közelítsünk egy jó módosítást.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 116 2001.05.29. 9:38  23-125

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Engedjék meg, hogy az erre a szakaszra vonatkozó módosító javaslataimat indokoljam. Mindjárt kapcsolódnék az előttem szólóhoz, nekem is van egy javaslatom ugyanahhoz a törvényjavaslati részhez, amely a jegyzékben a 49. számot viseli.

Azok, akik korábban foglalkoztak ezzel a kérdéssel, talán még emlékeznek rá, hogy volt egy alapjavaslatom a közoktatási törvény módosításánál, amely szerint a térségi együttműködés kiépítését és az országos szervezetek nemzeti szervezetté történő átalakítását oly módon képzeltem el, hogy a határ mindkét oldalán működő részek összefogásával kialakult oktatási intézmények révén - mivel ez az oktatási törvényre vonatkozott -, valamint azzal, hogy az Országos Köznevelési Tanács, az Országos Pedagógus Akkreditációs Bizottság, a Tankönyv és Taneszköz Tanács, de továbbmegyek, a pedagógiai szakmai szervezetek, szülői és diákszervezetek, valamint az iskolafenntartók képviseleti szervei működésükben és szerkezetükben közeledjenek egymáshoz, épüljenek ki közöttük a kapcsolatok, vagy épüljenek át úgy, hogy bennük egyenlő joggal vehessenek részt határon túli magyar küldöttek is.

Azt hiszem, a szándék nyilvánvaló, de a megoldás oktatásügyben nem törvénybe illeszkedő, hiszen ez más szintű rendezést igénylő kérdés, amin tovább kell dolgozni. A módosító javaslatom ebben a szellemben fogalmazódott meg. Végiggondolván azt, hogy a nemzet egészére kiterjedő közfeladatok ellátásában mindenkinek meg kell adni a lehetőséget, aki ez iránt érdeklődő nemzettagnak tartja magát, azt javaslom ebben a módosításban, hogy azok a köztestületek, amelyek a magyar kultúra és tudomány ápolására, továbbá egyéb közfeladatok ellátására szerveződtek és működnek, tagjaik közé egyenlő jogon vegyék fel a magyar igazolvánnyal rendelkező személyt, ha az belépni kíván. Ehhez hozzáteszem azt, hogy a civil szervezetek ne alkalmazzanak hátrányos megkülönböztetést magyar igazolvánnyal rendelkező tagok felvétele kapcsán.

Az ellenvetés ezzel a módosító javaslatommal szemben az volt, hogy a Magyar Tudományos Akadémia az egyetlen olyan köztestület, amely számba jöhet. Nos, egyrészt nem ez az egyetlen számba jöhető köztestület, hiszen jól tudjuk, hogy például a szakmai kamarák is idetartoznak, másrészt viszont másutt is elhangzott már az az érvelés, hogy nem kellene rögzíteni a jelenlegi helyzetet, hanem kaput nyitni a jövőnek, mint ahogy például, úgy tudom, Tabajdi képviselő úrnak azt az indítványát, amelyben az alapítványok jelenlegi működését körülírni és lehatárolni törekedett, pontosan ezzel az érveléssel utasították el, azzal, hogy a jövő számára és a rugalmas célkövetés számára tartsuk meg a lehetőségeket.

A következő módosító indítványomban az utazási kedvezményt érintően a 9. § (4) bekezdésének elhagyását javasoltam. Úgy érzem, ez menet közben megoldódott. Tudomásom van a kormány részéről egy olyan módosító indítványról, amely megoldja ezt a kérdést, ezért ezen tovább is lépnék.

Az 59. sorszám alatt egy technikai jellegű javaslat szerepel, ami meggondolandó, bár eddig nem támogatott. Ebben azt javaslom, hogy a szomszédos államokban meglévő tanulói vagy hallgatói jogviszony fennállását ne a magyar igazolványba jegyezzék be, hanem az ajánló szervezet igazolja ezt a diákigazolványban. Ennek a javaslatomnak csak technikai oka van, hiszen olyan igazolásról van szó, amely évente esedékes, és nyilvánvalóan nehezen megoldható, hogy - a módosító tervek szerint - egy tíz évig használandó igazolványban történjék ennek a megújítása és bejegyzése.

A következő módosító javaslatom a 73. számú ajánlási pontban szerepel. Szemben a 15. § (1) bekezdésének megfogalmazásával, ahol a nevelési-oktatási támogatás iránti pályázatot saját háztartásban élő kiskorú gyermekhez és állandó lakhelyhez köti, úgy érzem, ez a két kritérium felesleges szigorítást tartalmaz, amely a támogatás fő szempontjától eltér, és főképpen félreviszi azt a támogatást, amit megfogalmaztunk. Ezek a szigorítások a törvény célja szempontjából igazából szükségteleneknek és feleslegeseknek tűnnek számomra, ezért ezek törlését javaslom.

A 76. pontban a 15. § (2) bekezdésének a módosítását javaslom. Itt is hasonló szellemű a változtatásom: a saját háztartás és az állandó lakhely hangsúlyozását érzem feleslegesen szigorító intézkedésnek.

A 78. §-sal kapcsolatban a külügyi bizottság ülésén a kormány részéről elhangzott az a megállapítás, hogy egy csatlakozó módosító javaslat megfogalmazható. Itt ugyanis azt javasoltam, az, hogy a pályázati kérelem elbírálása során mely óvoda és mely oktatási intézmény minősül magyar tannyelvűnek, ne pusztán az oktatási miniszterhez kötődő jog legyen, hiszen a tényleges körülményeket legjobban az ajánló szervezet tudja felismerni, és a szubszidiaritás elve is ezt követelné meg. Természetesen el tudok képzelni egy ennél pontosabban megfogalmazott csatlakozó módosító indítványt, és amennyiben ilyen keletkezik - ahogy azt a kormány jelezte -, akkor azt támogatni fogom.

A 82. pontban a 15. § (4) bekezdéséhez egy kiegészítést javasolok. Ez kétségtelenül felvet egy elvi kérdést is. Mindenekelőtt úgy érzem, hogy a szülőföldön nyújtandó nevelési-oktatási és tankönyvtámogatás döntő lépés abban, hogy minden, a magyar nemzethez magát tartozónak érző és a kulturális identitás területén a gyerekei számára valamit átadó szülő közvetlenül érezze azt, hogy ebben valamilyen, ha csak szimbolikusat is, de támogatást kap. Ennek következtében elvileg a pályázati rendszer ellen vagyok, és legszívesebben azt mondanám, hogy alanyi jogon járjon. Azonban egy olyan területen, amely számunkra nem tekinthető át, Magyarország határain kívül az alanyi jogosultságot megállapítani nyilvánvalóan nagyon nehéz volna, ezért a pályázati kérelem szükségességét identifikációs, beazonosítási szempontból indokoltnak tartom. Tehát a pályázatra szükség van az igényjogosultak megállapításához.

Ugyanakkor ha a hasonló helyzetben lévő pályázók megfelelnek a kötelezettségeknek, a kívánalmaknak, akkor az igénylő jogosultak között nem szabad indokolatlanul különbséget tenni, mert igazából ez volna a diszkrimináció, hanem a rendelkezésre álló anyagi lehetőségeket egyenlően kellene elosztani. Ezzel kapcsolatosan ellenvetés fogalmazódott meg a kormány részéről, hogy egy pályázati elbírálás számára eleve kötelező feltételt megszabni nem lehet.

 

(11.40)

 

Formailag tehát igaz és én elfogadom a kormány álláspontját, de a cél szempontjából kétségtelen, hogy nagyon-nagyon káros volna, ha önkényessé válna annak az elbírálása, hogy a megfelelő feltételek között élő szülők gyermekei kapnak vagy nem kapnak, ha ez esetleges önkényes elbírálás eredménye lenne. Erre szeretném felhívni a kormány figyelmét, hogy itt is talán érdemes volna továbbgondolni, hogyan lehet áthidalni a pályáztatás és az alanyi jogú szándék között húzódó feszültséget.

Köszönöm szépen. Ezek volnának a megjegyzéseim e vitaszakaszban.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 122 2001.05.29. 1:17  23-125

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Amennyiben úgy fogalmaztam volna kötetlen és rövidített formában, hogy "minden szülőnek", akkor természetesen ez pongyolaság a részemről, hiszen tudjuk nagyon jól a törvényjavaslatból, hogy két gyermekhez és magyar oktatáshoz kötött a jogosultság.

Az, hogy nem rászorultakra vonatkozik, engem egy kicsit megint arra emlékeztet, mint amikor igen közepes jövedelmű embereket Magyarországon jómódúaknak neveztek az adótörvény kapcsán. Igenis, a rászorultak kapják, legfeljebb nem minden rászorulthoz jut el. De hogy mennyire rászorultak kapják, hadd hivatkozzam a Magyar Hírlapban éppen Bíró Béla írására. Azt mondja, hogy "A tankönyvek ára, szépirodalmi művek, a heti hat oktatási óra és legalább ennyi tanulásra fordított idő, a vizsgák és a rájuk való felkészülés mind-mind plusz megterhelés, amelyet a többségi diák nem ismer. A továbbiakban ugyanis bármely főiskolai felvételin román anyanyelvű kollégáival kell tudását összemérnie. Mindez tényleg olyan többletterhelést jelent, ami a valóságos egyenlőség érdekében tényleg kompenzációra szorul."

Azt hiszem tehát, igencsak bizonyítva van, hogy rászorultak kapják.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 458 2001.05.29. 1:02  431-494

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm, elnök úr. Csak annyit szeretnék megjegyezni, hogy azt hittem, hamarabb lezáródik ez a kérdés, de úgy látom, a 3 hónap, 6 hónap kérdése komolyan megdolgoztat mindannyiunkat. Úgy emlékszem - biztos, hogy szó szerint nem tudom visszaidézni -, mintha Vojnik képviselő asszony tartalmilag azt mondta volna, hogy a 3 hónap azért nem jó megoldás, mert akkor az illető egzisztenciája esetleg veszélybe kerül odahaza. Márpedig pont az a törvény törekvése, hogy az otthoni egzisztenciát lehetőleg ne veszélyeztesse egy másik országban történő munkavállalásért, hanem hogy az anyagiakban legyen valami előrelépés a nulla környékéről. De semmiképpen sem az, hogy egy, a szülőföldön valamiképpen megfelelő egzisztenciát veszélyeztessen azért, hogy esetleg egy jobb egzisztenciát teremtsen valahol másutt, de nem a szülőföldön.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 464 2001.05.29. 0:55  431-494

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Elnök Úr! Engedjen meg Tabajdi Csaba képviselőtársam nekem egy megjegyzést megtennem, minden rosszindulat nélkül. Ő sérelmezte azt, hogy viszonylag kevés szocialista javaslat épül bele ebbe a törvényjavaslatba. Ugyanakkor - ha jól követtem szavait - elmondta, a szocialista felvetés eredményének tudja be azt, hogy a szülőföldön történő megtartás különös hangsúlyt kapott ebben a törvényjavaslatban, aztán saját felvetésének nyomán az ajánló szervezet szerepe módosult. Azt hiszem, ezek olyan kruciális, központi elemei a törvényjavaslatnak, ami után nem lehet azt mondani, hogy jelentéktelen az a teljesítmény, amit Tabajdi Csabának köszönhetünk.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 470 2001.05.29. 8:42  431-494

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Én a vonatkozó terület módosító javaslataival szeretnék foglalkozni, természetszerűleg azokkal, amelyeket benyújtottam.

Ehhez a vitaszakaszhoz nyolc módosító javaslatom tartozik. Az első a jegyzékünkben a 98. számot viseli, amelyik arról szól, hogy a 21. § (1) bekezdés b) pontjában egy módosítást javasolok, miszerint az ajánlás, melyet az ajánló szervezet ad, tanúsítja a kérelmező magyar nemzetiséghez tartozását. Erről vita bontakozott ki a külügyi bizottságban, ahonnan éppen távol voltam, nem tudtam jelen lenni, mivel az európai integrációs bizottság ugyanazt a témát vitatta, és akkor éppen ott voltam. Ennek ellenére, tehát távollétemben a külügyi bizottság támogatta a módosításomat, mégpedig annak az alapelvnek az elfogadásával, hogy a határon túli nemzetrészek tagjainak számára a méltó megnevezés, a méltó elismerés az, ha a magyar igazolványt megkapják, hogy ők a magyar nemzethez tartoznak, nem pusztán a nemzetiségük rögzítése. Azt hiszem, a külügyi bizottság megérezte ebben a módosításban a méltóság megadását azoknak az embereknek, akikről a törvény szól. Ezért kérném, hogy a kormány - annak ellenére, hogy ott nem támogatta, viszont jelzést adott arra, hogy esetleg egy kapcsolódó módosítással lehetőség van megfontolni - vegye tekintetbe ezt a szempontot.

A következő módosító javaslatom a 99. pontban van, amely a 21. § (1) bekezdés b) pontját javasolja kiegészíteni, ez azonban szoros kapcsolatban van egy másik tárgyalási periódusban a 40. számú módosító javaslatommal. Mivel annak nem volt igazán sikere, így nem remélem ennek sem az elfogadását, ennek ellenére jelezném, hogy ez ugyanarra vonatkozik, annak a technikai részletével foglalkozik, hogy ha valaki egyidejűleg kérvényez több, nemzeti alapon megszerezhető jogosítványt különböző államok törvényei alapján. Én változatlanul úgy érzem, hogy ez indokolatlan, de tudom, hogy ebben véleménykülönbség van köztem és a kormány között.

A 102. sorszámon szintén egy pontosítást akartam annak érdekében tenni, hogy az adatvédelmi előírásokat vegyük tekintetbe. Ez sem kapott támogatást. Hangsúlyozom viszont a 107. pontot, amely a 22. § (4) bekezdés b) pontjának a módosítását javasolja. Itt arról van szó, hogy az eredeti szöveg azt mondja: ha a jogalany magyarországi tartózkodásra jogosító engedélyt kapott vagy magyar állampolgárságot szerzett, akkor természetesen szűnjék meg a törvény jogalanyának lenni, hiszen erre épül fel a törvény. Azt javasolom, hogy itt változtassunk, az eddigi javaslataimmal ellentétben itt egy szigorítás lehetőségét vetném fel.

 

(23.00)

 

Tehát nem az engedély megkapása vagy a magyar állampolgárság megszerzése, hanem az ahhoz való folyamodás vagy kérelmezés legyen a Rubicon a határ ebben az ügyben, hiszen a szülőföldön való maradásnak ez a feltétel jobban megfelel, mint az eredeti szövegezés - véleményem szerint. Hiszen amikor az illetőben megszületik a döntés arra vonatkozólag, hogy ő el akar költözni a szülőföldjéről, akkor lényegileg ezzel kivonja magát a törvény hatálya alól - véleményem szerint.

A következő javaslatom a 109-es számot viseli. Ez egy eléggé érzékeny kérdéssel foglalkozik. A 22. § (4) bekezdés c) pontjának az elhagyását javasoltam, ezt éreztem a legegyszerűbb megoldásnak egy olyan problémára, amellyel azonban több más képviselőtársam is foglalkozik ennek a területnek a módosítása kapcsán, például Hargitai János, Bazsa György is foglalkoznak ezzel, különböző megfogalmazásokat fogalmaznak meg, és több esetben a kormány jelezte is, hogy kapcsolódó módosításnak a lehetőségét látja. Itt tehát a lényeggel kapcsolatban szeretném fölhívni a figyelmet arra, hogy én igazságtalannak érezném azt - és azt hiszem, mindnyájunk igazságérzetébe ütközne -, hogy ha valakit Magyarországon, tegyük azt, túltartózkodás miatt kitiltanak az országból, akkor ennek következtében eltiltanák a szülőföldön igénybe vehető kedvezményektől. De ez nem pusztán őt, hanem nyilván a gyermekét is érinti a törvény szövegének ismeretében, pusztán azért, mert ő Magyarországra nem jöhet, vagy mert Magyarországra nem jöhetnek.

Ide szeretném még második gondolatként fűzni azt is, hogy a törvény egyik magyarországi hatásában bekövetkező változásnak éppen azt remélem a jövőben, hogy változni fog épp ennek a törvénynek az eredményeként a magyar közigazgatás szemlélete, amiben nagyon sok Kádár-kori elem van sajnos még mindig. Amikor megkérdezik, hogy honnan tud magyarul egy Kis János nevezetű ember s a többi... Vagyis a határon túlról érkezett magyar nemzettársunk hátrányos megkülönböztetést szenved, pusztán azért, mert úgy kezelik, mint bármilyen turista idegent. Én azt hiszem, ebben a kontextusban, ebben az összefüggésben javasolt, hogy ezt a kérdést értékeljük, és gondolkozzunk el rajta, hogy milyen megoldást tudunk erre a kérdésre.

A 119-eshez beadott javaslatom közben gyakorlatilag egy kapcsoló módosító indítvány révén megoldódni látszik, ezért áttérnénk a 121-esre, ahol én azt írom, hogy a törvényjavaslat 26. § (3) bekezdésében egy olyan módosítás történjék, hogy a Magyarországon működő közhasznú szervezet azt a pályázatot, amit beadnak neki, a polgári jogi szerződésben foglalt adatok és a külföldi szervezet véleménye alapján elbírálja. Én úgy érzem, hogy itt az elbírálást a határon túli szervezet leírása pontosítja.

Végül: a 123. pont a 26. § (4) bekezdésének a módosítása. Itt gyakorlatilag arról van szó, hogy a szerződő felek egyértelmű megnevezését próbáltam általam elfogadható módon megfogalmazni.

Végezetül engedjék meg nekem azt a megjegyzést és egyúttal kérdést is, talán éppen az elnök úrhoz is, hogy a mai nap folyamán beadtam két csatlakozó módosító indítványt, és miközben érdeklődtem, azt mondták, hogy a tárgyalás lezárásáig kell beadni csatlakozó módosító indítványokat. Ha most, a mai esti vita alapján valami csatlakozó módosító indítvány gondolata megfogalmazódik esetleg közösen is bennünk, talán kár volna, hogy az elvesszen mint lehetőség, úgyhogy remélem, arra lesz lehetőség, hogy a kapcsolódó módosító indítványok beadása a hét végéig vagy valahogy így történhessen.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 480 2001.05.29. 2:22  431-494

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Én ehhez a furcsa megfogalmazáshoz szeretnék kapcsolódni, kvázi magyar államiság a szomszéd országban. Én ezt nem így fogalmaznám meg, hanem úgy fogalmaznám meg, hogy lépés az autonómia felé.

Egy dolgot semmiféleképpen nem szabad elfelejtenünk: akkor, amikor megpróbáljuk összehasonlítani, hogy hogyan bánik a német állam, a horvát állam a határon kívüli honfitársaival, azt, hogy Magyarország azért egy különös helyzetben van abból a szempontból is, hogy a nemzet igen jelentős része, tehát nagy tömege esik a határon kívülre, és ezért mi kezdettől fogva olyan megoldásokra törekedtünk, amelyek a szülőföldön való megtartást tekintették elsődleges szempontnak, úgy, hogy természetesen az emberi jogát az illetőknek, és ebbe beleértve a költözés jogát is, nem lehet elvitatni, de a kedvezményeket és az életlehetőségeket úgy kívántuk meg kiteljesíteni, hogy ez ne jelentsen feltétlenül elvándorlást, vagy ne ösztönözze az elvándorlást.

Én úgy gondolom, szemben a sok egyéb példaként felvetett, vagy a kettős állampolgárság esetében megfogalmazott megoldásokkal, hogy ahol gyakorlatilag az illető államnak, ha nem is kimondva-kimondatlanul, de igazából nem jelent problémát az, ha megérkeznek ezek a nemzetiségileg hozzátartozó honfitársak az országba, mi viszont úgy látjuk, hogy hosszú távon, az egyéni boldogulás szempontjából is, és a közösségi lét szempontjából is a szülőföldön megtartás formájában kellene megtalálni. Ezért, én azt hiszem, pontosan ezért van arra szükségünk, hogy kialakuljon a magyarság önigazgatásának olyan szervezete a szomszéd államok területén is, amely képes ezt a közösségi létet (Az elnök jelzi az idő leteltét.), az egyenjogú közösségi létet megteremteni, és ez jelenti az igazi integrációt abban az államban, amelyben vannak.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
224 39 2001.09.24. 3:28  32-52

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Szabadságunk visszaszerzése óta legnagyobb kincsünk nemzeti önrendelkezésünk. Ezért van az, hogy a Magyar Országgyűlés, vagyis a nemzet képviselete fenntartja magának a jogot dönteni fegyveres erők bevetéséről, legyen az akár emberbaráti célú is, és ugyancsak fenntartja a jogát dönteni külföldi fegyveres erőknek magyarországi jelenlétéről, mert történelmünk során oly sokszor sértették meg országunk szuverenitását és okoztak idegen erők tragédiákat, hogy ez az igényünk a fegyveres erőkre vonatkozó szuverén döntésre igazán megalapozottnak tekinthető.

Több mint százötven éve a 12 pontban már azt követeltük, hogy a magyar katonákat ne vigyék külföldre és külföldieket ne hozzanak ránk, vagyis a kiszolgáltatottság ellen ható jogfenntartásról van szó esetünkben. A kérés lényege azonban mélyebb, az volt akkor is: hogy a haza ne legyen védtelen. Most is ezt akarjuk. A kor más, a helyzet más, az eszközök is mások.

Magyarország szabad elhatározásból csatlakozott az észak-atlanti országok szövetségéhez, és azóta a vállalt kötelezettségeinek megfelelően viselkedik. Így volt ez már akkor, amikor 1999 márciusában - amikor az akkori Jugoszláviában kialakult humanitárius katasztrófát kellett elhárítani - döntött az Országgyűlés az akció mellett. Most ugyan nem a NATO egésze, hanem a legerősebb NATO-tagország igényli segítségünket, és ez jogi különbség, de nem lényegi. Mert ahogy Bush elnök szeptember 20-án mondta a kongresszus két háza előtt: "Talán a NATO alapokmánya tükrözi a legjobb hozzáállást a világon: támadás egy ellen, az támadás mindenki ellen." S ez a támadás, mely most Amerikát és ott is jelképszerűnek is felfogható objektumokat ért, ugyanakkor azonban emberek ezreinek életét dobta áldozatul, olyan veszélyt jelent, amely után és amelyhez hasonlók megelőzésére cselekednünk kell.

A terrorizmus elleni nemzetközi összefogás jegyében tehát az MDF támogatja az országgyűlési határozati javaslatot.

Végül egy napirend előtti megjegyzésként hadd fűzzem hozzá a magyar nyelv használatáról: kétségtelen, hogy nyers fordításban az "Infinite Justice" "Végtelen igazság"-nak fordítható, de azt hiszem, nehézségeink lesznek mindig is, ha szó szerint akarunk fordítani, hiszen az értelme szerint ez kicsit esetlennek és ügyetlennek tűnik. Én úgy érzem, közelebb állna egy pontos, tartalomszerű fordításhoz valami olyasmi, hogy az "Igazság mindenekfölött", és ilyen döntést kívánok mindannyiunknak. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
224 85 2001.09.24. 4:21  52-94

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Mint ahogy Balsai frakcióvezető úr mondta, az MDF támogatja azt a határozati javaslatot, amely az Amerikai Egyesült Államokat ért terrortámadást követő lépésekről szól, méghozzá módosítás nélkül. És itt hadd vegyem fel az elejtett fonalat. A szöveg ugyanis véleményem szerint megfelelően kiegyensúlyozott.

Olyan partnerként jelenünk meg ebben a szövegben, amely az együttműködést tudatosan vállalt szövetségnek tekinti. Ebből az anyagból, ebből a szövegből nem önalávetés, éretlen feltűnéskeresés sugárzik, mint például abból az ismert szocialista hajbókoló javaslatból, hogy mondjon le Budapest az olimpia megrendezéséről, még mielőtt jelentkeztünk volna, hanem egy érett, megfontolt elkötelezettség akár a harcra is a terror világa ellen. Annyi az érzelmi hangsúly ebben a szövegben, amennyit az elvetemült rombolás rendkívülisége joggal kivált belőlünk, éppúgy, mint ahogy ezt kiváltotta az Észak-atlanti Tanács tagjaiból már másnap, mindenféle amerikai felkérés nélkül azonnal, amelynek a lényege az, hogy bár ez a helyzet nem olyan, mint ami a NATO létrehozását indokolta annak idején, de a terrorizmus súlyos fenyegetés a béke és a biztonság ellen, és ezért ugyanúgy ítélendő meg.

(19.10)

 

Hiszen az Egyesült Államok már korábban is érezte ezt a fenyegetést, amelyre oly módon akart reagálni az amerikai rakétavédelmi tervekkel, ami, így visszatekintve, nem bizonyul teljesen adekvátnak erre a kihívásra. Kicsit egyetérthetünk azzal a francia értékeléssel, amelyik azt mondja, hogy a még éppen épülni kezdő Maginot-vonalat megkerülték. Az ilyen gaztett felidéz bennünk olyan archetípust, olyan ősképeket a jóról és rosszról, amelyek képesek az embernek emocionális és nem végiggondolt reakcióját kiváltani.

Ma is hallottuk azonban, hogy minden felelős politikai gondolkozó - köztük miniszterelnökünk is - óv attól, hogy a mozlim világgal kerüljünk szembe, a mi globális világunkat, a Földet ne tépjük ketté. Ugyanez volt a hét végi állásfoglalása az Európai Unió rendkívüli csúcstalálkozójának, amelyik kifejezetten leszögezte, hogy nem civilizációk konfliktusáról van szó. Az iszlám jóakaratú erőinek bekapcsolását jelentheti Powell amerikai külügyminiszternek az az ígérete, hogy a tettesekre vonatkozó bizonyítékok bemutatására sor kerül. A cél ugyanis a terrorista szervezetek felszámolása, lehetőleg polgári veszteség nélkül.

A megtorlás tehát arányos, megfontolt és mértéktartó legyen. Ilyen szempontból üdvözöljük az EU-nak azokat a fontos intézkedéseit, amelyek biztonsági rendszabályok megerősítését szolgálják, mint amilyen például az Europol antiterrorista szakcsoportjának a létrehozása, a légibiztonsági szabályozás, a határbiztonság fokozása, a pénzmozgások átláthatóságának fokozása, a hadianyag-kereskedelem ellenőrzése és a fokozni kívánt okmánybiztonság.

De hozzátenném mindehhez azt is, hogy itt ma Magyarországon ugyanolyan fontos és az élvonalba állítandó feladatunk a szervezett bűnözés, a maffia jellegű bűnözés fokozottabb üldözése, mert ez táptalaja a terrorizmusnak, és sajnos a szervezett bűnözési forma nálunk - majdnem azt kell mondanom - országszerte elterjedten felismerhető nyomaiban.

A kihívás tehát nagy. És meg kell találnunk a demokrácia szellemében a biztonság és a szabadság e kihívásnak megfelelő új egyensúlyát. Kérem, hogy ebben a szellemben dolgozzunk együtt.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
225 301 2001.09.25. 1:25  300-303

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Választókerületemből többen kerestek meg azzal, hogy forduljak önökhöz a rokkant személyek érdekének védelmében.

Miután a miniszterelnök úr bejelentése nyomán megkezdődött az öregségi nyugdíjak olyan reformja, olyan átalakítása, amely az egyéni számfejtést és a járadékelvet veszi tekintetbe, különösen igazságtalannak tűnik számomra a rokkantak helyzete. Ugyanis számos esetben fordul elő, hogy a leszázalékolást okozó kórállapot nem a fiatal vagy korai felnőttkorban, hanem a későbbi években következik be, a további munkavégzésre így képtelenné vált személy számára ilyenkor is az öregségi nyugdíjnál lényegesen kisebb összegű rokkantsági nyugdíjat állapítanak meg, és ez nem változtatható át befizetéseinek megfelelő mértékű nyugdíjjá akkor sem, amikor esetleg csak néhány éven belül a nevezett személy eléri a nyugdíjképes kort. Ezzel viszont élete nagy részének befizetéseit tulajdonképpen nem veszik tekintetbe, és a nyugdíj-megállapító szerv az érintett öregkorában sem teszi lehetővé azt, hogy hozzájuthasson teljes értékű öregségi nyugdíjhoz.

A kérdésem tehát az volna, hogy látja-e a minisztérium, az államtitkár asszony egy közeli és igazságos megoldás lehetőségét ebben a kérdésben. Várom válaszát.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
225 352 2001.09.25. 3:39  345-367

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársam, Horn Gyula Úr! Én azt hiszem, hogy 1941-gyel fenyegetni minket teljesen értelmetlen és fölösleges itt. A helyzet nem is emlékeztet arra, amikor egyszer ez az ország besodródott a háborúba egy, majdnemhogy azt mondhatnám, terrorista állam oldalán. Itt éppen arról van szó, hogy a történelmi döntésünk csakis - és úgy érzem, hogy többségében a Ház már tegnap is megmutatta, hogy ezt képviseljük - a terrorizmus elleni döntés lehet. (Zaj. - A képviselők egy része távozik a teremből.) Ami pedig a terrorizmus mögött áll Magyarországon esetleg és ennek a veszélyét jelenti, az nem más, mint a szervezett bűnözés, és az ez ellen való harcot kell folytatnunk elsősorban. A vélemények lehetnek akármilyenek, a szervezett bűnözés igazán a gyökere a terrorizmusnak.

Másodszor: azt hiszem, tegnap elmondtam eléggé világosan, hogy az MDF kiegyensúlyozottnak és kiérleltnek tartja ezt a javaslatot, és módosító indítványokat éppen ezért nem is tett hozzá. Megnézve a módosító indítványokat, nincs semmi kifogásunk azok ellen, amelyek pontosító javaslatok, mint amilyen például Vidoven Árpádé, aki azt mondja, hogy a washingtoni szerződés 5. pontja helyett az észak-atlanti szerződés 5. cikkelyét említsük. Ehhez hasonló pontosításokat természetesen el tudunk fogadni.

De van egy másik csoportja és éppen a szocialista oldalról jövő csoportja a módosító indítványoknak, amelyek a döntést elhúzni és azt gátolni törekvő javaslatok, amelyek egyébként nagyon jól hangzanak, mert legyen előbb bemutatva egy nemzetbiztonsági stratégia és annak alapján döntsünk, hozzunk létre egy terrorizmusellenes tanácsot, a gazdasági stabilitással foglalkozó konzultatív testületre, a civil szervezetek együttműködésére van szükség. Minderre tényleg szükség van, de ha mindezzel megvárjuk a döntést és ennek alapján akarunk dönteni, akkor nyilvánvalóan ebből egy ütőképes és azonnali döntés sohasem lesz.

Végül, de nem utolsósorban a harmadik kérdés. Éppen Horn Gyula képviselőtársam mondta, hogy a közvélemény megnyerése milyen fontos ebben a kérdésben. Azt hiszem, a közvélemény igazán akkor nyerhető meg - és erre tegnap, úgy látszik, túl finoman tettem célzást -, ha az Országgyűlés túlnyomó többségét, lehető legnagyobb egységét tudjuk felmutatni. Éppen ezért kerültem volna az olyan viszályt szító módosító javaslatokat, amelyek megjelentek. Szerencsére sikerült egy olyan áthidaló megoldást találni, amely számunkra is elfogadható, és azt hiszem, az Országgyűlés többsége számára is elfogadható, amely egyrészt arról beszél, hogy az esztelen terrortámadás egyértelmű megbélyegzése "helyett" indokot nem lehet keresni erre a barbár cselekedetre - rendben van, ezzel teljes mértékben egyetértünk, helyette nem lehet. De hogy mellette, és gondolkozzunk az indokokról, ez természetesen minden érett embernek joga és kötelessége.

A másik kérdés pedig, ami nagyon fontos, és ebben a módosító indítványban, a Répássy- és Balla-féle indítványban szerepel, az az, hogy elutasítjuk az események és a döntés körüli vita kapcsán ennek a helyzetnek a pártpolitikai célokra történő felhasználását, hiszen ezzel pontosan azt akadályozzuk meg, amit Horn Gyula úr igényelt, hogy legyen egy olyan kisugárzása ennek a vitának, amely a nemzeti egységet létrehozza ebben a kérdésben.

Köszönöm. (Szórványos taps a Fidesz és az MDF soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
229 26 2001.10.05. 4:27  1-33

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Tisztelt Ház! Az amerikai középületek elleni terrortámadás óta a magyar társadalomban is megindult a vita a kialakult helyzetről, annak értékeléséről és Magyarország lehetséges szerepéről. Túlzás nélkül állíthatom, hiszen ilyen témájú internetes vitában is részt vettem - és ennek kapcsán éppen azt állíthatom, hogy azt hiszem, elég nagy a szabadság Magyarországon ahhoz, hogy minden vélemény megjelenjék szemben az előttem szólóval -, társadalmunkban uralkodó vélemény a terror, mint eszköz elítélése, sőt állíthatom, hogy ez a spontán nemzetstratégia része.

Tudom, szokatlan szóösszetételt használok: spontán nemzetstratégia. Valami olyasmi ez számomra, mint a láthatatlan alkotmány. Olyan nemzetstratégia, amely benne van az emberek közösségi viselkedésében, és része ennek a viselkedésnek a terrorizmus elítélése, annak a viselkedésnek, amilyet nemcsak a hazai, de a szomszédságba szakadt magyarság is folytat, politikai megnyilvánulásai vannak. Gondoljuk meg, milyen lenne térségünk biztonsága, ha a magyar nemzeti kisebbségek is az erőszakhoz folyamodnának, amikor a hatalom korlátozza vagy éppen megfosztja őket közösségi életlehetőségeiktől! Ha nem a jog és a törvények gyakran ellenük hozott intézkedések keretei között harcolnának jogaikért, lenne-e akkor stabilitás ebben a térségben? Vajon miért olyan nehéz ezt elismerni a többségi nemzetek politikusainak?

 

 

(14.30)

 

Tisztelt Ház! Éppen ezért joggal állíthatom, hogy népünk elítéli az ártatlanok elleni erőszakos módszereket; olyan világban kíván élni, ahol személyesen is biztonságban érzi magát. Ha nemzeti politikánkban kerüljük az erőszakot, hogyne akarnánk elkerülni azt, hogy a világ terrorizmusa begyűrűzzék, mert ha a világon elterjednek ezek a jelenségek, akkor nyilvánvalóan Magyarország nem marad ki belőle.

A NATO Állandó Tanácsának határozata felfogásunkkal teljes összhangban áll. Az pedig mindnyájunknak könnyebbé teszi a döntést, hogy a terrorizmus letörésének folyamatában - bármilyen hosszan is tartson az - Magyarország szerepe mértéktartó, támogató jellegű. De ha nem az volna, ez akkor sem lenne zsákutca. Zsákutca a terror világa lenne! Clausewitz azt írja valahol, hogy a háború a politika folytatása más eszközökkel. Én azt hiszem, hogy a jelen intézkedéssor pedig a bűnüldözés folytatása más eszközökkel, hiszen a bűn maga is egy minőségileg veszélyesebb fokára lépett.

Örömmel tapasztalhatjuk ugyanakkor az eddigi lépések eredményét, amelyek kedvező kimenetelt vetítenek elénk. Csak példaképpen: a szuverenitására oly féltékeny Franciaország engedélyezi amerikai katonai gépek átrepülését az ország felett, és kész támogatni az Indiai-óceánon felsorakozó amerikai haditengerészeti egységek működését. Oroszország vállalja a végvár szerepét, és ezt én úgy fogom föl, hogy nyílt szakítás az egykori Szovjetunió terrort támogató politikájával. És nem utolsósorban a mérsékelt mozlim rendszerek is szükségesnek látják a terror megfékezését.

Ők is átélik, hogy ez őket is fenyegeti. És az sem utolsó szempont talán, hogy megindult a tálib rendszer porladása, eróziója. Vezetők menekülnek el Kandahárból, sőt az országból is. A lakosságot eddig zaklató vallási rendőrség eltűnt Kabulból és Herát utcáiról. Azt hiszem, ezek fontos jelzések.

Tisztelt Ház! Magyarország NATO-tagállam - saját akaratából az. Magyarországnak érdeke térségünk biztonságának fenntartása. Magyarország tagja az európai államok emberi jogokra épülő közösségének. Érdekeinket eddig is a jog eszközeivel kívántuk érvényesíteni, ezután is így kívánjuk. Ezért mondhatom azt, hogy az MDF támogatja a szövetségesek számára a légteret átengedő országgyűlési határozati javaslat elfogadását.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
236 185 2001.11.06. 2:11  184-189

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Miközben a munkanélküliségnek a rendszerváltozással jelentkező súlya az ország gazdasági helyzetének javulásával folyamatosan csökken, továbbra is nagy gondot jelent a munkaképességüket részben elvesztő emberek foglalkoztatása. Márpedig azt hiszem, hogy elég csupán nyitott szemmel járni, hogy az embernek feltűnjék, hogy például mennyi mozgásszervi zavarban szenvedő embert látni akár csak egy falu utcáján is.

Tudjuk, hogy a munkaképesség-csökkenésnek a rendszerváltozáskor egy darabig érezhetően, kifejezetten enyhe, elnéző kezelése megváltozott. Ma már a munkaképesség-csökkenés megítélésében nem játszik szerepet a munkanélküliség réme. Amikor ez egyrészt szakmailag támogatható megközelítést jelent - hiszen a munkanélküliséget nem leszázalékolással kell csökkenteni -, ugyanakkor nehéz problémát vet föl a rokkantsági szintet el nem érők munkába állítása. Különösen keserves ez olyan esetekben, ahol a korábbi, rokkantságot elért súlyosságot a későbbi felülvizsgálat mérsékeltebbnek ítélte meg. Az ilyen helyzetbe kerülők egy részében kifejlődik a járadékneurózis, vagyis megkísérelnek segélyekből megélni a továbbiakban is, de vannak, akik keményen igyekeznek munkát találni. 50 százalékos munkaképesség-csökkenéssel azonban ennek súlyos akadályai vannak. Sőt, legutóbb 40 százalékos munkaképesség-csökkenéssel járó eset kapcsán - ahol tehát rendszeres szociális járadékra való jogosultság sem állhat fenn - szögezte le a megyei munkaügyi központ bicskei kirendeltsége, hogy a betöltetlen álláshelyek közül megfelelő munkahelyet felajánlani nem tud.

A kérdésem tehát, miniszter úr, az lenne: hogyan kerülhető el esetükben az, hogy az ilyen helyzetben levő személyek vagy a munkanélküli-ellátási rendszerbe kerüljenek csupán, vagy ezzel párhuzamosan a feketegazdaságban kényszerüljenek munkát vállalni? A kormány oldaláról milyen módon javítható a megváltozott munkaképességű személyek munkára történő rehabilitációjának lehetősége?

Várom válaszát. (Taps az MDF soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
236 189 2001.11.06. 0:29  184-189

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Tisztelt Miniszter Úr! A hozzám forduló panaszosok nevében is köszönöm válaszát. Azt hiszem, hogy a foglalkoztatás lehetőségének kutatása és a munkalehetőségeket kínáló helyzet biztosítása a kulcskérdés. Úgy látom, hogy ezen a téren egyezik a véleményünk, és aktív munkaerő-piaci eszközök bevonása a minisztérium részéről tényleg egy fontos és jelentős előrelépés.

Köszönöm a válaszát, elfogadom. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 42 2001.11.26. 7:26  25-49

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Tisztelt Ház! Azért kértem szót, mert a NATO-irányítás alatt végrehajtott balkáni katonai békefenntartó műveletekhez történő magyar hozzájárulásról szóló országgyűlési határozati javaslat esetében egy oldalról tekintve egyszerű jogtechnikai kérdésről van szó, az e témában hatályos három határozatot helyettesíti egy határozattal. Azonban a kérdésnek nem a technikai hátterét tartom a magam részéről lényegesnek.

Valójában egy nagyon fontos javaslat, nem a kormány felhatalmazásának parttalanná tételét jelenti, mint ahogy ellenzéki oldalról ez felmerült, hanem biztonságpolitikai gondolkodásunk új fejezetének kezdetét is jelentheti. Ahhoz, hogy eddig eljussunk, egy hosszú folyamatnak kellett végbemennie, most csak néhány mentális tényezőjére szeretnék ennek a folyamatnak utalni.

Az egyik ilyen tényező talán a kétpólusú világ megszűnte és az ezzel kialakuló olyan helyzet, amelyben az Amerikai Egyesült Államok hatalmas politikai, gazdasági és katonai erejével vezető szerepet tölt be, ugyanakkor immár nem birodalmi igényekkel, hanem az együttműködésre törekedve. Az újszerű fenyegetések világában igen fontos a legnagyobb hatalom számára is a lehető legtöbb partner bevonása, hiszen a veszélyforrások ellenőrzése csak így lehetséges. Ez a képlet lehetővé teszi, hogy az Egyesült Államok kijelöljön bizonyos célt vagy célokat, amelyek támogatására megnyerve a regionális hatalmakat, fel tudja sorakoztatni az egész világot. Meg kell még említeni a hidegháború után fennmaradt, jól működő katonai szövetséget, a NATO-t, mely szervezet hatékonyan képes támogatni politikai és katonai téren egyaránt a cél elérése érdekében teendő lépéseket.

 

 

(Az elnöki széket dr. Szili Katalin, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

A másik tényező, melyet nem is egyes számban, hanem tényezőcsoportként is megjelölhetünk, a terrorizmus. Az elmúlt évtizedekben az esetleges, véletlenszerű terrorakciókat felváltotta a világméretekben jelentkező nemzetközi terrorizmus, amely mögött hatalmas pénzügyi támogatás és információs rendszerek állnak. Már szinte idilli helyzetnek tűnik számunkra az, amikor Erzsébet királyné vagy Ferenc Ferdinánd trónörökös ellen elkövetett terrorista akciók után egy-egy személyt vagy néhány fős csoportot kellett megtalálni elkövetőként, szervezőként.

A világ az egyre erőszakosabb, gátlástalanabb terrorakciókra igyekszik mind határozottabb választ adni. Ezt a folyamatot jól szemlélteti Európa érzékeny részén, a Balkánon a Milosevics-féle terrorizmusra adott mind erőteljesebb reakciók sora. A boszniai népirtásra még csak az Adriára vezényelt repülőgép-anyahajókról mért csapással történt válasz, mely kevés eredményt hozott. A daytoni egyezmény a Miloseviccsel történő tárgyalás után született meg. Koszovó esetében már a Miloseviccsel történő eredménytelen franciaországi egyeztetések után került sor a NATO első akciójára. Annak ellenére, hogy a nagyhatalmak egy része nem támogatta, sőt ellenezte az akciót, melynek sajátossága, hogy nem a washingtoni szerződés 5. cikkelye alapján történt, mert nem ért aláíró felet támadás, ennek következtében mégis megfogalmazhatjuk, hogy tisztán, egyértelműen a Milosevics-féle terrorizmus ellen is fellépés történt egy további népirtás megakadályozására. Ezért a bevezetőben említett, ma érvényben lévő három határozatról ebben a logikai rendszerben elmondhatjuk, hogy bár azok nem utalnak terrorizmus elleni akcióra, ezek a NATO terrorizmusellenes tevékenységéhez nyújtott magyar katonai támogatások mind Bosznia-Hercegovina, mind Koszovó esetében.

A harmadik tényező kétségtelenül a szeptember 11-ei terrorista támadás az Egyesült Államok ellen, amely ott, az Egyesült Államokban szétoszlatta a sérthetetlenség élményét. A terrorizmus olyan szervezettséget mutatott, amely veszélybe sodorhatja nemcsak az egyes államok működését, hanem szövetségi rendszereket is megbéníthat. A NATO amerikai kérésre a washingtoni szerződés 6. cikkelye alapján a szeptember 11-ei akciót az Egyesült Államok elleni támadásnak tekinti, és az 5. cikk szerinti kollektív védelem jogát gyakorolva támogatja az amerikai felet. Az afganisztáni háború jelentős amerikai katonai képességeket vehet és vesz igénybe, ezért sor kerülhet arra, hogy a Balkánon állomásozó erőik egy részét szükség szerint Afganisztánba átcsoportosítsák. A NATO-országok, köztük hazánk is kifejezték megértésüket és készségüket a kivont katonai képességek pótlására. Szövetségesi helyzetünkből adódik, hogy Magyarországot is felkérhetik erő átcsoportosítására, ami azt jelenti, hogy eddigi feladataink helyett új feladatot kapunk, melyhez esetleg más jellegű katonai alakulat szükséges.

A háború logikája ilyen helyzetben határozottságot és gyorsaságot kíván. Az új határozati javaslat erre törekszik, egy ilyen koncepciót fogalmaz meg. Lehetőséget ad a kormány számára, hogy rövid idő alatt esetleg azonnal döntsön. Az azonnali reagálás lehetőségét adná meg tehát - és ha valami, akkor a közbiztonsággal és a katonai védekezéssel összefonódó események olyanok, amelyek gyors reagálást igazán igényelnek -, a jelenlegi feladat helyett a más feladatra kiképzett katonai szervezet jelenhessék meg és esetleg más helyőrségen. A javaslat egyértelműen a jelenlegi létszámhatáron belül tesz lehetővé rugalmas átcsoportosítást a kormány számára. Ha a felkérés túllépné a határozatokban megszabott létszámot, új határozati javaslat szükséges. De hangsúlyozni kívánom, hogy eddig sem merítettük ki a keretet, kevesebb katonát állomásoztatunk, mint amennyire a felhatalmazás szól.

Azt az ellenzéki véleményt, hogy a parlament biankó csekket ad a kormány számára ezzel az új határozattal, egyszerűen nem lehet érteni. A javaslat címe egyértelműen a balkáni katonai békefenntartó műveletekre utal; afganisztáni vagy más területre ez nem vonatkozik, a címben egyértelműen benne van már. A javaslat logikusan nem szab határidőket az egyes kontingensek kiküldésével kapcsolatban. Úgy fogalmaz, hogy a feladat végéig tevékenykedjenek a magyar katonai szervezetek. Ezek a folyamatok ilyen jellegűek.

Az új határozati javaslat a magyar biztonságpolitikai gondolkodás új fejezetét nyithatja meg. A Balkánon működő különböző magyar békefenntartó kontingenseket egységesen kezeli. Az Országgyűlés más-más időpontban egy-egy békefenntartásban tevékenykedő magyar katonai szervezetet engedélyezett. Mára világossá vált, hogy a volt Jugoszláviában a NATO irányításával működő békefenntartó misszió a terrorizmus megszüntetése, a normális élet beindítása érdekében került működtetésre. Többéves tapasztalat bizonyítja, hogy a feladat végrehajtásának időpontját még körülbelül sem lehet meghatározni. Több területen párhuzamosan folyó békefenntartó művelet gyors átcsoportosítását, a feladat változtatását követelheti meg, ami az alapelképzeléseket azonban természetesen nem módosítja. Ezt pedig a kormány végezhesse el a saját hatáskörében is, a parlament utólagos tájékoztatásával.

Ezért a Magyar Demokrata Fórum nevében én is támogatom az előterjesztést. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
242 6 2001.11.27. 4:39  5-8

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Az erdélyi magyar közéleti hetilap, a Krónika november folyamán sűrűn hozta a híreket arról, hogy a Bákó megyei prefektúra és tanfelügyelőség Pusztinán, Klézsén, tehát a romániai csángók között iskolán kívül használt magyar tankönyvek után kutatott, majd a Bákó megyei közegészségügyi felügyelőség ellenőrei meglátogatták azokat a helyeket Klézsén, ahol iskolai órák után magyar nyelvgyakorlás folyik.

A Szeret-Klézse Alapítvány székházáról a klézsei polgármester azonnal ki is jelentette, hogy ő ugyan ki nem adja a működéshez az engedélyt. Egyébként már 12-én azzal fenyegetődzött, hogy rendőri karhatalommal is felszámolja az iskolán kívüli magyar oktatást.

A délutáni órákra a lakásukon magyarórát szervező családokat pedig azzal támadták le, hogy ha továbbra is helyt adnak az együtt tanuló gyermekeknek, akár 40 millió lejig terjedhető bírságot szabnak ki rájuk. Az álszent indok egészségügyi: rossz a csángó ház hőszigetelése, az árnyékszék pedig a kert végében van; falusi házakról van szó.

 

 

(Mádai Pétert a jegyzői székben Világosi Gábor váltja fel.)

 

Az újság szerint "A hivatal olyan feltételekhez köti a magyartanítás engedélyezését, amelyekkel az állami közoktatási intézmények jelentős része sem rendelkezik."

Az ügy előzményei közé tartozik, hogy az Európa Tanács állandó bizottságának isztambuli ülésén május 22-23-án elfogadták a finn raportőr, Isohookana-Asunmaa asszony jelentését és ajánlásait, melyek a csángó népcsoport hivatalos elismerését és támogatását igénylik Romániától, és ennek nyomán az ET miniszteri bizottsága most, november 14-én állást foglalt a romániai Moldvában élő csángó magyar kisebbség kulturális hagyományainak védelméről.

 

(8.40)

 

Ebben szorgalmazza, hogy a román alkotmány és az oktatási törvény előírásaival összhangban ki kell alakítani az anyanyelvi oktatást, de addig is, amíg ez meg nem történik, biztosítani kell az anyanyelvi képzést, a szükséges osztálytermeket és fizetett - fizetett! - anyanyelvű tanárokat a moldvai iskolákban. Leszögezi, hogy tájékoztatni kell a csángó szülőket törvényes jogaikról. Ennek nyomán - több mint 300 év ismételt kérései után először - a Vatikán is olyan jelzést adott, hogy kész lépéseket tenni a romániai csángók magyar nyelvű hitéletének szavatolására.

Tisztelt Ház! A csángó falvakban azután kezdték el a magánházakban tanítani az anyanyelvet, miután a tanügyi hatóságok az Európa Tanács ajánlásai ellenére sem tették lehetővé az iskolában tartott magyarórákat - ellentétben saját oktatási törvényükkel is. Öt település összesen hét helyszínén folyik iskolán kívül magyartanítás a gyermekek szabad idejében a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége szervezésében, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és az Illyés Közalapítvány támogatásával. Azt hiszem, akkor kerekedik ki a kép, ha ehhez hozzávesszük, hogy már szeptember 21-én Adrian Na stase miniszterelnök felszólította a prefektusokat a védekezésre a magyar nyelvű sajtó - úgymond - tudati fertőzése ellen, és kijelentette, hogy leváltják azokat az iskolaigazgatókat, akiknek az iskolájában a minisztérium által nem cenzúrázott tankönyveket használnak.

Amikor az Európai Bizottság magyarországi országjelentésének a kedvezménytörvényre vonatkozó vitatott szövegét olvasom, nehéz megérteni, hogyan kívánja a tisztelt bizottság a kettős kívánsága teljesítését: egyrészt az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok tiszteletben tartását, másrészt megegyezést minden szomszédunkkal a jogszabály jövőbeni végrehajtási szabályairól is (Bauer Tamás: Meg sem próbáltátok! Meg sem próbáltátok!), közöttük azokkal is, akiket az is zavar, hogy még létezünk. De mivel ismerjük Mátyás király és az okos lány meséjét, nem esünk kétségbe, csak szeretnénk, tisztelt Bauer képviselő úr, ha közben itthon nem buzdítanának minket a teljes önfeladásra (Várkonyi András: Egyesek! - Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Így van!) olyanformán, ahogy október 20-án írja az Új Szó a Felvidékről, beszámolván az SZDSZ ügyvivőjének dunaszerdahelyi látogatásáról, hogy - idézem -: "A státustörvény inkább árt, mint használ." (Bauer Tamás: Így van! - Dr. Kóródi Mária közbeszól. - Moraj a kormánypártok soraiban.) Vagy ahogy november 19-én írja a Népszabadság tollnoka az éppen velünk ellenkező, inkább egy, mint két szomszédunkról, idézem: "Európa velük van alapvető kisebbségi kérdésekben." (Bauer Tamás: Sajnos! - Várkonyi András: Szégyen!)

Én pedig bízom abban, hogy Európa és a XXI. század velünk és a kisebbségi magyarokkal van, de csak akkor, ha dolgozunk érte, és nem szegődnek el közülünk a rombolás erői mellé. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból: Így van!)

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
242 268 2001.11.27. 2:21  267-270

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Hosszas vita és számos módosítás után tavaly június 20-án az Országgyűlés elfogadta a helyi önkormányzati képviselők jogállásának egyes kérdéseivel foglalkozó törvényt. A törvény hézagpótló volt. Különösen az összeférhetetlenség szabályainak megalkotásával a tisztelt Házban lezajlott vita során számos értelmi módosulás következett be az eredeti törvényjavaslaton. Ezek általában pontosították és javították a demokratikus közélet tisztaságát elősegíteni kívánó intézkedéseket.

Ugyanakkor azonban nem küszöböltek ki egy lényeges ellentmondást, ez pedig az egészségügyi alapellátást nyújtó orvosok nagy részének jogfosztása a helyi önkormányzatokban. Míg az eredeti, T/2064. számú törvényjavaslat 5. § e) pontja az önkormányzati képviselőségből azt a közalkalmazottat szándékozott kizárni, aki megbízását a képviselő-testülettől kapja, addig a végleges törvényszöveg úgy intézkedik, hogy az a személy, aki önkormányzati feladatot szerződés alapján lát el, nem lehet önkormányzati képviselő. Igaz, volt benyújtva olyan módosító indítvány az MDF részéről, amely a háziorvost kivette volna a tilalom alól, de ezt az Országgyűlés nem fogadta el.

Azóta folyamatosan találkozom orvoskollégák felháborodásával, amit egyrészt az orvos és orvos közötti különbségtétel okoz - vállalkozóként nem, közalkalmazottként dolgozó orvos igenis lehet önkormányzati képviselő vagy polgármester -, másrészt pedig a település orvosának kizárása a közügyekből. Nyilvánvaló ugyanis, hogy kistelepüléseken nagy veszteséget jelenthet az önkormányzatnak, ha munkájából a helyi értelmiség fontos tagja kimarad.

Mivel a háziorvosok az önkormányzattal lényegében a kötelező feladatellátás kapcsán kerülnek kapcsolatba, bevonásuk nem jelentené a törvény által kitűzött átláthatóság elérésének veszélyeztetését. Gondoljuk csak meg, a közel hétezer alapellátásban dolgozó orvos kivonása az önkormányzatokból hangulatilag és a működés szempontjából mekkora veszteség! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Kérdezem - és tulajdonképpen kérem - az államtitkár urat: látja-e a lehetőséget arra, hogy egy egyeztetés ebben a témában a parlamenti pártokkal létrejöjjön a méltányos módosítás érdekében?

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
244 12 2001.11.29. 16:23  1-118

DR. KELEMEN ANDRÁS, az MDF képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Ház! Egy országgyűlési európai integrációs vitanap alkalmas arra, hogy a napi gondok közül kiemelkedve értékeljük országunk helyzetének alakulását. Mert mindennapos vitáink és gyakran ismételt panaszunk azzal kapcsolatosan, hogy volt már kitűzve a csatlakozás évének 2000, 2002, az utóbbi időben 2005 is kezd felbukkanni - bár nem a mi részünkről -, mindezek könnyen elfedhetik a tényt, hogy Magyarország európai integrációs politikája milyen hihetetlenül gyors és sikeres folyamat.

Ma már megállapíthatjuk, hogy jó volt az Antall-kormány egyértelmű politikai orientációja az euro-atlanti világ felé, mert nemcsak a politikai váltás volt sikeres a fejlett demokratikus államok irányába, de azóta bebizonyosodott, hogy képesek is vagyunk megfelelni a kezdetben szörnyen magasnak tűnő akadályoknak.

 

 

(11.00)

 

Egy csontig eladósodott, kifosztott, nemzetében és társadalmában sokszorosan megosztott ország alig több mint egy évtized alatt az Európai Unióra esélyessé vált, sőt környezetében talán a legesélyesebb.

Tisztelt Ház! Amerikai kutatók elemezték azt a jelenséget, hogy egy állam háborúvesztés után kevesebb mint egy emberöltő alatt újra elérheti a háború előtti fejlődési ritmusát, vagyis nem azt a szintet, ahonnan lezuhant, hanem olyan magas fejlettségi szintet, mintha nem jött volna közbe a háború. Arbetman, Kugler és Organski ezt főnix-faktornak nevezi. Jó példája ennek az első világháború utáni Németország. Természetesen ez a lehetőség csak akkor áll fenn, ha az adott ország fejlettsége a háború előtt legalább közepes volt, és lakossága, annak munkakultúrája megfelelő mértékű. Én úgy értékelem, hogy a háborúval felérő negyvenéves romlás után ez a főnix-tényező működik ma hazánkban.

A borúlátónak, csüggetegnek tartott magyar nemzet elnyerte függetlenségét, és biztosítva polgárainak a személyi szabadságot, olyan elsöprő erejű építkezésbe fogott, hogy ha igaz a pesszimizmusunkról szóló közkeletű megállapítás, akkor ez igen különös fajtája a pesszimizmusnak, talán úgy mondhatom, hogy konstruktív pesszimizmus. És ahogy megnyílnak a lehetőségek először a magánvállalkozás előtt, legutóbb pedig az otthonteremtés előtt, lehangolt kedélyhez sehogyan sem illő módon élünk is vele.

Az ország társadalmi-gazdasági előrehaladása tette lehetővé külpolitikai célkitűzéseink megvalósításának közelivé válását. Ha csak a legutóbbi idők legfontosabb eseményeit nézzük, azok is alátámasztják értékelésemet. Az Európai Parlament plenáris ülésének szeptember 5-én elfogadott határozata Magyarország csatlakozási kérelméről kimondja, hogy hazánk minden bizonnyal az első csatlakozó országok között lesz. Azután november 13-án megszületett az Európai Bizottság éves országjelentése Magyarországról, a negyedik, s a korábbiakhoz viszonyítva nemcsak a legkedvezőbb, de a legrészletesebb jelentés. S mint Magyarország állapotát elemző írás, természetesen az elismert haladásunk megállapítása mellett bírálatokat és a feladatkijelöléshez ajánlásokat is tartalmaz.

Ezek az elemek jelennek meg aránytalanul eltúlozva a kormány ellenzékének megnyilatkozásaiban. Hiszen ha áttekintjük a jelölt országok sorsát, akkor mindjárt szembetűnik, hogy a legegyszerűbb mutató, a tárgyalásokon ideiglenesen lezárt fejezetek száma tekintetében a nem térségünkbeli Ciprus áll csak ilyen jól, mint mi. S ha ehhez még hozzávesszük azt, hogy az audiovizuális fejezet már rég lezárható lett volna, ha nem függne az Országgyűlés kétharmados többségű szavazásától - hiszen ehhez Kovács László szerint is csak egyetlen döntés kell, és a kuratóriumok összetétele nem szerepel az audiovizuális fejezetben, tisztelt Szent-Iványi kollégám -, akkor tudjuk, hogy itt tulajdonképpen egy árukapcsolás miatt nem enged ebben a tisztelt a baloldal, ahogy a jelentés mondja: a kormány kezdeményezései ellenére. Ebben az esetben még kifejezettebbnek látszik, milyen jó a tárgyaláson kialakult helyzet.

Nagy öröm, hogy a bel- és igazságügyi együttműködésről szóló fejezetet elsőként lezártuk.

A jelentés külön értékeli a közösségi vívmányok átvételének nemzeti programját, amelyet a felkészülés tekintetében jónak értékel. S ha megnézzük az összehasonlításra módot adó csatlakozási partnerségi okmányban meghatározott rövid távú feladatok teljesítésében elért eredményeket, akkor is érzékelhető a fejlődés. Míg a 2000. évi jelentésben hat prioritásból egy teljesült, kettő részben és három nem, addig a 2001. évi értékelésben négy teljesült, egy nagymértékben és egy részben; nincs is olyan, amire azt mondaná, hogy ne teljesült volna. De a középtávú célkitűzésekből is teljesült kettő, nagymértékben teljesült öt, részben pedig máris teljesült három.

Ami az ismételt bírálatokat illeti az Európai Bizottság részéről, azok megítélése nem lehet egységes szempontú. Egy részük olyan kiemelt vizsgálati szempontot tartalmaz, amely nem Magyarországra jellemző, hanem általános probléma. Ilyen a közigazgatás, a cigányok helyzetének rendezése és a korrupció. Az Economist-csoport által kiadott páneurópai lap, a European Voice összefoglalója szerint a cigánykérdés ugyanilyen súllyal jelentkezik a Cseh Köztársaságban, Szlovákiában és Romániában is. Ugyanakkor a mi országjelentésünk elismerően szól arról, hogy a középtávú után a hosszú távú stratégia is elkészült, és a költségvetési ráfordítás megsokszorozódott. Az ismétlődő kérdések másik része egyszerűen jogharmonizációs feladatainkat jelzi, s a jogkövetés kikényszerítésének, ellenőrzésének intézményeire vonatkozik. Ez pedig egy folyamat, ami nem áll le a taggá válással sem.

Több bírálat vonatkozik ugyanakkor olyan területekre, amelyek nem képeznek csatlakozási feltételt, mint például az egészségügyi reform, a nyugdíjrendszer átalakítása vagy a szociális párbeszéd. Itt ugyanis nincs egységes európai gyakorlat. Említi a jelentés, hogy sok a kórház és gyenge az infrastruktúra. Erre azt tudom mondani, hogy talán folytatni kellett volna az egészségügyet a talpára állítani kívánó, az általunk 1990-ben elkezdett reformot, mely a tisztiorvosi szolgálat, a háziorvoslás, a gyógyszertárak privatizációja után a szakrendelésekhez jutott volna el. Kedves Szent-Iványi Képviselőtársam! Ehelyett 1994 és '98 között a fogkezelések beárazása és az ágykivágás következett, s a reformlépéseket azóta is, most is ellenkezéssel fogadja az, aki az országjelentés kritikáját hangoztatja a kormány ellen.

A nyugdíjrendszerben pedig nem szétzilálás folyt, mint ahogyan az előttem szóló mondta, hanem belenyúlt az előző kormány olyan durva kézzel, amelynek torz számításon alapuló folytatása az állami társadalombiztosítás anyagi alapjait tette volna tönkre. A társadalombiztosítás - főleg öregedő társadalmakban - nem egyszerűen életjáradék, hanem az egymásért való szolidaritásnak is meg kell jelennie a rendszerben. A legutóbbi időben ezt szolgálja a családhoz kötődő, a szülőnek szóló kiegészítés terve.

És ami a szociális párbeszédet illeti: a jelentés a bizalomhiányt emeli ki az akadályok közül, ugyanakkor elismerően szól a kormány és a közalkalmazottak közötti hároméves megállapodásról, mely már 2001-re húzódik át.

A visszatérő kifogások között említhetnénk a börtönök zsúfoltságát - tudjuk, történt építés -; a környezetvédelemben az elmaradás felszámolása és az önkormányzati rendszerünk széttagolása szintén kétharmados probléma.

Kedvelt kifogás - most is hallottuk - az autópálya-építés ügye. De ebben a kérdésben a fő dolog, hogy végre elindult az autópálya-építés, és az autópályadíj leszállt a csillagokból a földre; hogy a magyar vállalkozók révén a hazai gazdaságot ez közvetlenül táplálja, hiszen szintén szerepel az országjelentésben a nemzeti preferencia eltörlése ezen a területen: ez lehet európai érdek, európai uniós érdek, nekünk viszont kevésbé sürgős. A jelentés is hangsúlyozza az M3-as építésének és az M7-es felújításának jelentőségét, a közutakat, a szekszárdi Duna-hidat, és elismeri - és ezt is tessék idézni - azt, hogy a nyílt közbeszerzési eljárások értékben kifejezett aránya 76 százalékosra nőtt az országban.

Vannak olyan bírált elemek, melyek saját érdekeinkkel ütköznek, ezért lebontásukkal nem is olyan nagyon okos dolog nagyon sietni. Ilyen az adókedvezmény rendszere, az egységes energiapiac, a kishatárforgalom összhangba hozása az EU-előírásokkal, a földpiac és a birtokrendezés, melyekről egyébként éppen most folytatjuk le döntéshez vezető vitánkat. Mert nem szabad elfelejteni, hogy a kormány a népnek felelős elsősorban, és nem az Uniónak. Egyébként az ésszerűség is arra figyelmeztet, hogy az Unióba való belépéskor itthon is lesz népszavazás.

Végül: egy új elem a határon kívüli magyarokra vonatkozó kedvezménytörvény ügye. Kétségtelen, hogy a szöveg homályos, nem jól indokolt, és eltér a velencei bizottság véleményétől, annak ellenére, hogy hivatkozik rá, kettős követelménye pedig csapdaszerűen működik, hiszen nem egyértelmű, hogy meg lehet-e egyszerre felelni az emberi jogi normáknak és minden szomszéd igényének, különösen, ha az adott szomszéd ugyancsak távolra került az uniós felvételtől. Verheugen úr nyilatkozata e tárgyról ugyancsak ezt a kérdésemet húzza alá. Persze, hogy a lehetőségig meg kell egyezni a szomszédokkal, de aki nem volt hajlandó aláírni a kisebbségi keretegyezményt - amely legalább a többségi állam részére határoz meg feladatokat -, akkor bizony elég nehéz tárgyaló partnerről van szó. Ilyenkor az az érzésem, hogy amit a SZDSZ vezérszónoka mondott, hogy visszaigazolása az ő aggodalmuknak - én inkább úgy érzem, hogy az ilyen kiélezett vita részükről felerősítése a felénk irányuló ellenséges indulatnak.

Érdekes ugyanakkor - és ezt hadd jegyezzem meg, mert ez eddig nem merült föl ebben a vitában -, hogy a Romániáról szóló országjelentés eredményként könyveli el az erdélyi magánegyetem létrejöttét, amelyet a román kormány se nem finanszíroz, se nem támogatott. Így talán ez a teljesítés is inkább ide, a magyar országjelentésbe tartozik.

Ha megnézzük a Bizottság dodonai szövegét - amire utalt Kovács László képviselőtársam -: e törvény rendelkezései látszólag ellentétben állanak a kisebbségvédelem általánosan elfogadott európai normáival. Tényleg, az "apparently" és az "apparemment" az angolban és a franciában a "látszólag" és a "nyilvánvalóan" kettős értelmét viseli.

 

(11.10)

 

De megnéztem éppen ezért - hogy vajon a magyar kormány fordított-e rosszul szöveget - a német változatot, amiben "scheinbar" szerepel, tehát egyértelműen a "látszólag", és nem hiszem, hogy a német fordítónak érdeke lett volna abban, hogy számunkra kedvezően átértelmezze a szöveget.

Tisztelt Ház! Mindezen vitatott szövegrészek mellett szem elől ne tévesszük az egyértelmű elismerést, amelyek a piacra, az EU-szabályokra, a statisztikára, az iparpolitikára, a kutatás-fejlesztésre, az oktatásra, az ifjúságpolitikára, a pénzügypolitikára, a minimálbér emelésére, a munkanélküliség csökkenésére, az antiinflációs politikára, a Széchenyi-tervre, a forint konvertibilissá tételére vonatkoznak - elég sok dolog van.

Magyarország politikai sikereit megfelelően felerősítik a gazdasági eredményeink. Amikor az irat a koppenhágai kritériumok szempontjából értékeli gazdaságunkat, legfőbb megállapítása - és itt most idézni akarok pontosan -: "2001-ben a magyar gazdaság 5,2 százalékkal nőtt, ami a legmagasabb növekedési arány az átmenet kezdete óta." A másik idézet. "A munkanélküliség tovább csökkent a 6 százalékos érték alá 2001-ben." A beruházások növekedése mellett számunkra is fontos, hogy - és itt idézem -: "A korábbi években nagyon szerény lakossági fogyasztás elkezdett felzárkózni." Amikor arra hivatkoznak, hogy mindez az előző kormány érdeme, akkor ide kell idéznem azt is, hogy: "Magyarország egy megfelelőbb monetáris és árfolyam-politikát választott, ami hozzájárul az alacsonyabb infláció eléréséhez." Ugasson tehát a kutya, a karaván halad!

Az Európa-szerte nemrég elvégzett belső közvélemény-kutatás azt mutatja, hogy a vállalatok többsége szerint Magyarország a piaci normák terén is a legjobb értékelést kapta. Erre már utalt a miniszter úr. Ugyanakkor folyamatosan részt veszünk az integráció olyan újjáformálódó területein is, mint amilyen az EU közös védelmi és biztonságpolitikája. A Nyugat-európai Uniónak az ideiglenes európai biztonsági és védelmi közgyűlésén részvételünkkel formálódik a petersberginek nevezett feladatok ellátásának a kimunkálása, amelyek közé tartoznak a humanitárius és mentési műveletek, a békefenntartó feladatok, a válságkezelés katonai eszközökkel és maga a béketeremtés.

Egy rendkívül differenciált, de mégis gyors reagálásra képes rendszer megteremtése folyik, amely anélkül, hogy korlátozná az EU döntéshozatali autonómiáját, bevonja a nem EU-tag európai NATO-szövetségeseket és a tagjelölt országokat. Ugyancsak részt veszünk a terrorizmus elleni küzdelem érdekében született közösségi döntések végrehajtásában.

Tisztelt Ház! Magyarország helyzete és fejlődése elismerést kelt a világban. Politikánk eredményességéhez hozzájárul társadalmi-gazdasági fejlődésünkből származó megerősödésünk. Ugyanakkor a magyar politika időben felismerte azt a jelenséget, amelyet Robert Cooper mint a posztmodern állam politikáját jellemzi. Az angol diplomata ugyanis azt mondja, hogy míg a modern állam olyan elveken épül, mint az államszuverenitás kizárólagossága, a belügyek és külügyek elválasztása, az erőszak mint a biztonság végső garanciája - például a határok is így változtathatók e logika szerint -, valamint, hogy az államrezon a legfőbb szempont, amely csupán érdekekkel és erőkkel számol, addig a kétpólusú világ felbomlását követően posztmodern korunkban az új kihívásokkal szemben a világ békéjét és fejlődését csak akkor lehet fenntartani, ha az államok olyan együttműködésre is hajlamosak versengésük mellett, amely szuverenitásukat korlátozza - például nemzetközi bíráskodás, piaci verseny korlátainak lebontása, környezetvédelem, fegyverzet-ellenőrzés a másik állam területén és a többi.

Amennyiben a belügyek és külügyek nem válnak olyan élesen ketté, mint a modern politizálásban - például, ha a kisebbségvédelmet vesszük -, ha az állam felismeri, hogy az erőszak az atomkorszakban a saját létét is fenyegeti, és végül, ha az államérdek rövid távú koncepciójával szemben hosszú távú demokratikus és humanitárius elvek erősödnek fel. Ez a folyamat már a római szerződés óta megfigyelhető, és jó példája a CFE-szerződés, maga az EBESZ, a kémiai és vegyi fegyverkezés tilalma, az ottawai konvenció vagy a nemzetközi büntetőbíróság elismerése.

A posztmodern logika nem ez erőegyensúlyra épül, hanem a kölcsönös egymásra hatásra. Míg a belügyekbe való beavatkozás a modern kor egyik nagy tabuja volt, hiszen annak logikája az erő elrejtésére és a bizalmatlanságra épített, addig a posztmodern kor az új kihívások fényében a nemzetközi együttműködésre, az átláthatóságra, a transzparenciára épít, és még kül- és biztonságpolitikai területen is korlátozni hajlandó saját szuverenitását.

Ezt a folyamatot ismerte fel a magyar politika, s ezért reménykedhetünk térségünk békés fejlődésében, Magyarország előttünk álló boldogabb korában.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
244 46 2001.11.29. 1:37  1-118

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Vastagh képviselőtársam az anyagban meglevő objektív értékelésre hivatkozott kedvezőtlen véleménye alátámasztására. Én csak utalni tudtam az előadásomban, ezért most felsorolnám, hogy a csatlakozási partnerség tekintetében a 2000-es és a 2001-es értékelés a rövid távú prioritások tekintetében a politikai kritériumoknál mind a két évben teljesülést állapított meg, a gazdasági kritériumoknál tavaly részben teljesülést, idén azt, hogy teljesült. A belső piacnál tavaly részben teljesült, idén nagymértékben teljesült. A gazdasági monetáris unió tekintetében tavaly azt, hogy nem teljesült, idén azt, hogy teljesült. A mezőgazdaságnál tavaly nem teljesült, idén részben teljesült. A környezetvédelemnél tavaly nem teljesült, idén teljesült.

Tehát már csak a rövid távú prioritásokban is látszik a két év összehasonlítása alapján, hogy mekkora előrehaladás történt. Idén azonban a középtávúakat is elemezte az anyag, és ennek alapján azt lehet mondani, hogy a politikai, a gazdasági, a belső piaci, a mezőgazdasági, az energiára vonatkozó, a közlekedési, a munka- és szociális ügyekre, a gazdasági és szociális kohézióra, a környezetvédelemre, valamint a bel- és igazságügyi együttműködésre vonatkozóan tulajdonképpen egy esetben, a mezőgazdaság esetében mondja azt, hogy részben teljesült, a többi esetben mindig... Nem, részben teljesült a mezőgazdaság, az energia és a közlekedés, a többiben vagy nagymértékben teljesült, vagy kifejezetten teljesült.

Én azt hiszem, az előrehaladás letagadhatatlan, és pozitív az értékelése az anyagnak.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
244 72 2001.11.29. 1:05  1-118

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Dr. Gál Zoltán úrnak mondanám, hogy komolyan veszem az országjelentést. Annyira komolyan, hogy belőle idéznék arra vonatkozóan, hogy mit mond a korrupcióról. Egyáltalán nemcsak a büntetési tételek szigorításáról beszél az országjelentés, hanem beszél az új köztisztviselői törvényről, a korrupcióellenes stratégiában beszél arról, amikor aktív vesztegetőket mentesítenek, tehát ez nem szigorítás, hanem éppen, hogy könnyítés. Beszél a szigorúbb összeférhetetlenségi szabályokról, a ránk vonatkozó éves vagyonbevallási kötelezettségről és a vagyonbevallás kiterjesztéséről. Beszél a mobil ellenőrző egységről a rendőrségnél, ami 2000-ben mintegy 800 ilyen ügyet derített fel. Beszél továbbá arról, hogy Magyarország 2000 novemberében ratifikálta az Európai Tanács korrupcióellenes büntetőjogi egyezményét.

Magyarán: egyáltalán nem az az egysíkú kép bontakozik ki magából a szövegből, mint amelyet a korrupció kapcsán felvetett képviselőtársam.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
244 86 2001.11.29. 1:00  1-118

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Az előttem elhangzott felszólaláshoz hadd egészítsem ki a szöveget. Kétségtelen, a 18. oldalon azt állapítja meg az emberi jogok és a kisebbségek védelme kapcsán az anyag: "Magyarország nem rendelkezik egységes antidiszkriminációs jogszabállyal." Sajnos, a térségben másutt is - azt hiszem - ez a helyzet.

Viszont így folytatja: "Az igazságügy-miniszter által felállított kodifikációs bizottság a jogi konszolidáció szemszögéből áttekintette a hatályos antidiszkriminációs rendelkezéseket. Az átvizsgálás eredményeként megállapítást nyert a jogszabályok következetes végrehajtásának a kikényszeríthetősége és a szankciórendszer megerősítésének szükségessége. Megjegyzendő, hogy a júliusi új munka törvénykönyve már figyelembe veszi az antidiszkriminációs közösségi vívmányok elemeit."

Úgyhogy, azt hiszem, egy kicsit árnyaltabb azért a kép, és nem olyan rossz a helyzet.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
244 100 2001.11.29. 0:53  1-118

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm, elnök úr. Szanyi Tibornak a kedvezménytörvény kapcsán elmondott szavaihoz szeretnék kapcsolódni, mégpedig ahhoz, hogy ezzel a logikával Csángóföldön és Székelyföldön a magyar nyelvű oktatás elleni mostani erőszakos fellépések okán ezt meg lehet tenni. Mondjuk, az Európa Tanácsnak a csángók nemzeti identitásának megőrzéséről szóló döntését mint okot pedig összefüggő okként... - semmiféleképpen nem függhet össze.

A másik kérdés pedig az, hogy ha azt mondjuk, nem akarjuk kikényszeríteni a határon túli magyarok helyzetének javítását, mert ezzel nekik okozunk kárt, ez a logika egyszer már ismerős volt a Kádár-korszakban, és akkor a faluromboláshoz vezetett.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
247 186 2001.12.11. 2:07  185-190

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Évtizedes tapasztalat, hogy utaink mentén, erdeink, mezeink szögletében szeméthalmok éktelenkednek. A falusi turizmus terveit dédelgető kistérségeink lehetőségeit tönkretevő jelenséggel én persze elsősorban Bicske, Etyek és a váli völgy egyébként kirándulásra csalogató vidékén találkozom, de azt hiszem, ez a gond országos méretű.

Erre utal, hogy már a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvényben külön fejezet foglalkozik az elhagyott hulladékkal. Az országos hulladékgazdálkodási tervről szóló országgyűlési anyag pedig 22,5 millió köbméter települési szilárd hulladék keletkezésével számol, megjegyezve, hogy hulladéklerakó-helyeink 10 százaléka nem korszerű.

A törvény értelmében 2003-ig a települési önkormányzatoknak meg kell szervezniük a begyűjtést és kezelést, s ehhez a költségvetés ebben és a jövő évben 2 milliárd forint támogatást nyújt. Mégis úgy tűnik, hogy felelőtlen emberek számára a költségcsökkentés legegyszerűbb módja a hulladék elhagyott helyeken történő lerakása és otthagyása.

Kérdezem ezért a miniszter urat, hogy hol tart az illegális hulladéklerakó-helyek feltérképezése, kiterjed-e ezekre a kihágásokra a környezetvédelmi kommandó feladata - mivel tudvalevőleg itt nem feltétlenül veszélyesnek minősített a hulladék, ami keletkezik -, valamint segíthet-e a vajon a Hulladék Munkaszövetség tájsebészetnek nevezett programja, avagy a kérdésében címében is említett "Tiszta Magyarországért" mozgalom. Vagyis egyszerűbben: milyen szemléletformáló és ellenőrzési eszközöktől várható az aggasztó állapot csökkenése, csökkentése vagy éppen megszüntetése?

Várom válaszát. (Taps az MDF soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
247 190 2001.12.11. 1:04  185-190

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a miniszter úr válaszát. Én is ebben érintett önkormányzatok és települések lakói nevében szólaltam fel. Az az érzésem, hogy a települési szilárdhulladék-lerakók országos felmérésének programja, amely szerint a hulladéklerakók száma előzetes becslések nyomán körülbelül 2700-ra tehető, nem biztos, hogy kimerítő számot jelent. Ugyanakkor a szennyezett területek teljes körére kiterjedő tervszerű felmérésben 25 ezer szennyezőforrásról van adatunk, ami azonban - állampolgári felelőtlenség következtében - feltételezem, hogy ennél sajnos jóval több a valóságban.

A miniszter úr válaszának mindazok az elemei, amelyek arra utaltak, hogy a kormány részéről az elkötelezett cselekvés megindult és folyik, számomra megnyugtatónak tűnnek. Ezért ezt a választ el kell fogadnom, és kérem ebbe az irányba a további elkötelezett cselekvést.

Köszönöm szépen a miniszter úr válaszát. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 2 2002.02.05. 4:29  1-4

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Amikor a tisztelt Ház elsöprő többséggel megalkotta és megszavazta a kedvezménytörvényt, akkor egy olyan nemzetpolitika lehetősége vetült elénk, amely kiterjed a határainkon kívül küszködő magyarok bevonására is. Csupán a Szent Koronát micisapkának néző kentaurok lógatták az orrukat, egyébként kivételes összhang uralkodott a Kárpátok övezte nagy és a tisztelt házbeli kisebb patkóban.

A 2002. évi választások közeledtével azonban elmúlt ez a kegyelmi pillanat, és felerősödött a rendszerváltozás óta untig ismert labdajáték. Akik hajlamosak a politikai erőszak tombolásának bemutatni a politikai vélemények viharát és ezzel riogatni nyugati sajtófüleket, azok a botrányok országaként igyekeznek megjeleníteni minket. Egyik oldalon az ország nemzetközileg elismert eredményei, másik oldalon egy korrupt banánköztársaság képe, sósperecet is sikkasztó politikusokkal. Nos, ez a kettősség utal a józan gondolkodó számára éppen a legvilágosabban arra, hogy itt a saját fészekbe piszkítás folyik. És ha vannak, akik jól érzik magukat abban, amit maguk alá piszkítanak, miért kell mindenkinek ezt szagolnia?

Tisztelt Ház! Az ember azt tartaná természetesnek, hogy a kedvezménytörvény körül kialakult összhang után az egész nemzet lélegzet-visszafojtva figyeli, hogyan kísérli meg a kormány a világon eddig egyedülálló módon, erőszak nélkül egymáshoz közelebb vonni a magyar nemzet szakadozott szövetét, hiszen több szomszédunknál számokban is, de az intézkedések összefüggő sorában is megjelenik a magyarok beolvasztásának következetes törekvése. Amikor a Magyar Hírlap külpolitikai rovatvezetője olyanokat ír le, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozás maga a puszta racionalitás, míg a magyar összetartozás csupán érzelem, akkor olyan következtetésre jut, amely jellegzetes nálunk, de teljesen téves; oda ugyanis, hogy a nemzet etnikai meghatározása értelmetlen, sőt veszélyes Európa számára. Vagyis semmi gondot nem lát a gyarmattartó nemzetek gyakorlatában, akik népi hovatartozásra való tekintet nélkül szabdalták fel határokkal a világot, megágyazva ezzel a tisztogatásnak finomkodott afrikai, ázsiai, balkáni s a többi tömegmészárlásokat.

Jó, de mi van akkor, ha Európából nem elmarasztalás jön, hanem elismerik Magyarország jogos és megfontolt törekvéseit, ahogy azt leszögezte az Európai Néppárt elnöke és az Európa Tanács főtitkára. Akkor hirtelen vége lesz az ájult európaiságnak körükben, akkor feledik, hogyan éltették ugyanazon néppárt másik vezető politikusát, Wim van Velzent, aki a szélsőjobbos politizálástól óvott, akkor érvényesül a provinciálissá züllött marxista dialektika, mely szerint ha Giczyvel nem ért egyet Európa, az nagyon helyes, de ha Kováccsal, akkor nem jól tájékozott. Ha miniszterelnökünk az újabban a gyónási titkokat is ismerő Horn Gyula, akkor nem elcseszett - az ő szavával - a magyar-szlovák okmány, amelyet Párizsban a Balladur-kormány farvizén úgy írt alá, hogy már kezében volt a szlovák kormány egyet nem értési nyilatkozata. Ha Orbán Viktor a miniszterelnök, akkor bezzeg bűn a megegyezés a szomszédokkal, akkor lehet a román után a szlovák politikai életet is felkavarni, még akkor is, ha ennek az lehet az ára, hogy elakad a magyarság egységtörvénye.

És ezt sem bánják azok, akik például a HVG címlapján a királyi jogart gulyáslevesbe mártják, akik a magyarigazolványt zsugának ábrázolják, azt az igazolványt, amelyet meghatottan vesznek át hozzánk tartozó testvéreink, vállalva még a fenyegetéseket, a gyalázkodó telefonokat is. Ha Orbán a miniszterelnök, akkor lehet a kormányt a magyar-román egyetértési nyilatkozat miatt épp oly alaptalanul támadni, mint az Európai Bizottság nem éppen kedvező, de minden tagjelölt országnak szóló szűkmarkú támogatási politikájáért.

Hogy is mondta Gyóni Géza az első világháború poklában azokról, akik harcterekre küldték a magyart? "Csak egy éjszakára küldjétek el őket." Csak egy évtizedre cseréljen helyet a határon túli magyarral az, aki sajnálja tőle ezt a késői és szerény kedvezményt.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 316 2002.02.05. 1:55  311-335

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Az MDF nevében le szeretném szögezni (Dr. Kövér László Göndör István felé fordulva: Hazaárulók vagytok!), hogy úgy érzem, és mindnyájan úgy találjuk, hogy itt a demokrácia megtiprását jelentené, ha egy olyan törvényhez akarunk hozzányúlni, amit nemrég a parlament túlnyomó többséggel fogadott el, amely élvezi a MÁÉRT támogatását, vagyis a körülöttünk élő magyarság egészének a támogatását (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.); egy olyan törvényhez, amelyet ezen túlmenőleg ott, ahol felmerültek további kérdések, kétoldalú megegyezés is alátámaszt.

A Szocialista Párt részéről megint tanúi voltunk annak a riogatásnak (Gyürk András: Úgy van!), ami, úgy látszik, az ő választási kampányuknak lényeges részét képezi, azt a nem létező félelmet (Gyürk András: Úgy van!), amely a negyven év elnyomása után megszűnt Magyarországon, azt most újra behozni egy választási kampányba, a rettegést, teljesen alaptalanul. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Felteszem a kérdést, hogy vajon akkor, amikor annak idején pontosan tudni lehetett, hogy az alapszerződés kérdésében a magyarok és a szlovák kormány álláspontja nem azonos, hiszen a szlovákok olyan nyilatkozatot adtak át, amelyben egyértelműen jelezték, hogy másképp értelmezik a szöveget, miért nem vetette fel a tisztelt SZDSZ vagy a tisztelt MSZP tagjai közül senki, vagy a párt önmagában azt, hogy ez így elfogadhatatlan, hisz nem fog működni, hisz cinikus.

Itt az egyetértés megvan, megvan a magyar egyetértés, megvan minden téren az egyetértés. Azt hiszem, a kérdés felvetése megdöbbentő, és sajnos egy nagyon rosszul indított választási kampány jeleit viseli magán.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
252 97 2002.02.26. 1:38  96-99

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Képviselőtársaimmal egyetemben megilletődötten vettem részt ma reggel azon az ünnepségen, ahol miniszter úr leleplezte Kovács Béla szobrát itt, a Parlament szomszédságában. Ennek ellenére nekem még mindig hiányzik egy szobor.

Ebben a parlamenti ciklusban ismételten felvetettem Andrássy Gyula gróf szobrának helyreállítására vonatkozó javaslatomat. Ismét le kívánom szögezni, hogy nem annak eredeti helyére gondoltam, ahol most József Attila szobra szemléli a Dunán elúszó dinnyehéjat. Kiváló helye lenne viszont a most alakuló Erzsébet téren, ahonnan a róla elnevezett sugárút felé tekinthetne, hiszen a téren a gödör fölötti zárófödém megépítésekor hozzáfogtak a parképítéshez is. Tudom, hogy ebben a kérdésben ismét egyeztetni kéne a fővárossal, és ez ma még elég nehézkes. Ám időben kell gondolnunk arra, hogy egy megújult vezetésű főváros bizonyára büszke lesz arra, hogy az ország és a Monarchia kiemelkedő államférfija egyben a Fővárosi Közmunkatanács elnöke is volt.

Nem tartja-e miniszter úr velem együtt méltatlannak azt a helyzetet, hogy a Trianont ránk szabadító Károlyi Mihálynak szobra van a Parlament mellett, ugyanakkor a kiegyezés kora legnagyobb és az objektív történetírás által is makulátlannak elismert vezető politikusának emléke mintha nem is hiányoznék nemzetének?

Kérem szíves válaszát. (Taps a kormánypárti oldalon.)