Készült: 2024.05.11.22:01:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2003.06.04.), 14-16. felszólalás
Felszólaló Gy. Németh Erzsébet (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:25


Felszólalások:  Előző  14 - 16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GY. NÉMETH ERZSÉBET (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Úgy látszik, nem ugyanazokból a számokból dolgozunk, vagy pedig nem ugyanannak az önkormányzati rendszernek különböző önkormányzati településeken, képviselő-testületekben vagyunk a tagjai. (Közbeszólás az ellenzék soraiból: Ez igaz!) Amit eddig hallottunk itt kedves fideszes és MDF-es képviselőtársaimtól, úgy érzem, némi kiegészítésre, némi magyarázatra szorul.

A főváros megítélése és az én megítélésem szerint az elmúlt négy év, az Orbán-Torgyán-kormány elmúlt négy éve alatt kivéreztetés és politikai diszkrimináció zajlott az önkormányzatok tekintetében. (Babák Mihály és Domokos László közbeszól.) Nézzük sorban, hogy mit jelentenek ezek a számok tükrében a fővárost illetően! A Fővárosi Önkormányzatnál illetékbevétel többletelvonásából származó forráskiesés 2001-ben 5,9 milliárd forint, 2002-ben 6,7 milliárd forint volt.

(9.40)

 

Adóerő-képesség miatti átcsoportosítás 1999 és 2002 között összesen 22,1 milliárd forint volt. A forrásmegosztás újraszabályozása és küszöbértékek bevezetése miatt 2001-ben és 2002-ben 16,6 milliárd forint forrásátrendeződést jelentett fővárosi szinten. Itt szeretnék külön kitérni arra a kétszer ötmilliárd forintra, amit egyébként a célok tekintetében a kerületi önkormányzatok jó célra, földút- és csatornaprogramra kaptak, de ezt sikerült az előző kormányzatnak, az előző parlamentnek alkotmányellenesen megtennie, éppen ezért az Alkotmánybíróság meg is semmisítette ezt a forrásmegosztási törvényt. A BKV esetében a tarifa reálértéken tartásának meg nem engedése, ennek ellehetetlenítése 1999 óta évi hárommilliárd forint kiesést okozott.

Szeretnék még egy nagyon fontos területről beszélni, ez pedig az önkormányzati tűzoltóságok finanszírozása: ez a Fővárosi Önkormányzat esetében 2002-ben egymilliárd forint forráskiesést jelentett.

Ugyanakkor itt a képviselőtársaim az elmúlt egy évről olyan kijelentéseket tettek, amelyek mellett nem mehetünk el szótlanul. Azt gondolom, hogy a mai politikai vitanap címe az előző négyéves kormányzati ciklusra illik, hiszen 2003-tól a 2003-as költségvetésben jelentős módosulások következtek be az önkormányzati finanszírozásokat illetően. Néhány számot szeretnék mondani. Bóka képviselő úr közben visszaérkezett: nagyon örülök, így meg tudja hallgatni. (Domokos László: Ne személyeskedjen, képviselő asszony!) Tehát az őáltala képviselt terület, Balatonfüred ebben az évben 38,5 százalékos plusz többletforrást kapott. (Szórványos taps az MSZP soraiban. - Göndör István: Erről kellene beszélni!) A másik képviselőtársunk, aki előttem szólt, Gémesi képviselő úr: az őáltala vezetett település, Gödöllő ebben az évben 57 százalékkal több finanszírozást kapott, mint 2002-ben. (Dr. Kovács Zoltán közbeszólása.) A pontos számok és a pontos összegek egy rendeletben a Magyar Közlönyben olvashatók, de hogy a jegyzőkönyv számára is fennmaradjon: Gödöllő tekintetében 1 milliárd 467 millió forintról 2 milliárd 296 millió forintra emelkedett a központi költségvetési forrásokból, az ezekből a kapcsolatokból származó bevétel. (Kósa Lajos: És a feladatok?) Mennék még tovább azon a négy éven, amit az önök által vezetett (Közbeszólások a Fidesz soraiból. - Az elnök csenget.) időszak jellemzett…

 

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Mindenkinek lehetősége lesz a vitában elmondani nyomógomb jelzésével a véleményét. Kérem szépen végighallgatni az előadó felszólalót.

Köszönöm.

 

GY. NÉMETH ERZSÉBET (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. 1998 és 2002 között címzett támogatásban a Fővárosi Önkormányzat egyáltalán nem részesült, egyetlenegy alkalommal kaptunk címzett támogatást (Dr. Kontrát Károly: Nem igaz!), akkor, amikor az akkori kormány, illetve a fideszes képviselőtársaim nem tudták, hogy a Vámosmikolán található szociális otthon a Fővárosi Önkormányzathoz tartozik (Dr. Kontrát Károly: Nem igaz!); lehet, hogy az akkor, a döntés után hivatalba lépett Mikola miniszter úr neve segítette ennek a címzett támogatásnak az elnyerését. (Dr. Kontrát Károly: Gyenge poén volt!) Nem tudom, hogyan számolt a Fidesz vezérszónoka. Lehetséges, hogy a Fővárosi Önkormányzathoz beszámolta 1998 és 2002 között még az előző kormány, a Horn-kormány által biztosított címzett támogatásokat. A Fővárosi Önkormányzat ezen az egy vámosmikolai támogatáson kívül nem részesült több pénzben.

Nagyon sokat beszéltünk tegnap itt a Házban a 4-es metró kapcsán, a tegnapi törvényjavaslat tárgyalása során a metróberuházás leállításáról. Én azt gondolom, hogy az a 60 milliárd forint és az az ötévnyi késedelem, amelyet a fővárosnak, de az országnak is okozott az előző kormányzat, példátlan a magyarországi önkormányzatok tekintetében.

Nézzük meg gyorsan még, hogy mi változott meg 2003-tól. Megszűnt a politikai diszkrimináció, a főváros tekintetében mintegy 33 százalékkal több forrást kapott a fővárosi összes önkormányzat, tehát a kerületeket is ebbe beleértem, és teljes mértékben finanszírozza a Medgyessy-kormány a központi béremelések fedezetét, a fővárosban egyetlenegy önkormányzat sem kerül olyan helyzetbe (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Szerencsés város!), hogy pályáznia kellene az erre létrehozott bérhiki-alapra. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Nem is tud! - Nem tud!)

Folytatódik a metróépítkezés, tehát én azt hiszem, hogy ebben is egy jelentős előrelépés van, és ebben az évben címzett támogatásban is fog részesülni a főváros, ha minden igaz, akkor még ezen az ülésszakon elfogadják a Bajcsy Kórház és a XX. kerületben a Csili Művelődési Ház támogatását.

2002 végén is egy jelentős támogatásban részesült a főváros.

A tavalyi évi költségvetéskor szanálták a BKV 38 milliárdos adósságát. Úgy gondolom, hogy ez is példaértékű, és sajnos az előző kormányzat ebben az ügyben semmit nem tett és semmit nem lépett.

Mit várunk 2004-től? Abban bízunk, hogy több szabadon felhasználható forrás lesz az önkormányzatok számára, a városi tömegközlekedésre pedig sikerül elérni, hogy tömegközlekedési támogatást kapjanak mindazon városok, amelyek tömegközlekedést tartanak fenn. Én úgy vélem, kedves képviselőtársaim, hogy az az alaphang lenne a követendő példa, amit a szocialisták vezérszónoka, Toller László ennek a vitának megpróbált ma megadni, és arról kellene közösen együtt beszélnünk, hogy hogyan lehet a magyarországi önkormányzati finanszírozási rendszert, a közigazgatási reformot átalakítani, nem pedig vádaskodni és olyan kijelentéseket tenni, amelyeket nagyon könnyű egy Közlönyből megcáfolni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  14 - 16  Következő    Ülésnap adatai