Készült: 2024.04.26.04:48:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

274. ülésnap (2005.11.30.), 64. felszólalás
Felszólaló Dr. Nyul István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Szociális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NYUL ISTVÁN, a szociális és családügyi bizottság előadója: Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársak! A nyugdíjak korrekciós célú emeléséről szóló T/18359. számú javaslatot a szociális és családügyi bizottság 2005. november 28-án megtárgyalta. A bizottsági ülésen a nyugdíjbiztosító főigazgatója és munkatársai voltak jelen, és az előterjesztés szóbeli kiegészítését is ők tartották.

A több lépcsőben végrehajtásra kerülő nyugdíj-kompenzációs lépések régóta várattak magukra. A rendszerváltás óta szükséges lett volna már hasonló, azonban mind ez ideig ilyen típusú nem volt. A várható nyugdíjintézkedések az Idősügyi Tanács képviselőivel egyetértésben történtek, amit a miniszterelnök úrral ez év februárban történt találkozó és tanácskozás előzött meg.

A száz lépés program részét képező kompenzációs nyugdíjemelés egy régóta feszítő társadalmi igazságtalanságot hivatott orvosolni. Két évvel ezelőtt a saját nyugdíjjal is rendelkező özvegyek nyugdíjának emelése történt meg két lépcsőben. Ez érthetően jogos várakozást keltett azon zömmel idős asszonyok, özvegyasszonyok körében, akik saját nyugdíjjal nem rendelkeznek, és úgynevezett hátramaradotti nyugellátásban részesülnek, szerény anyagi körülmények között élnek. Érthetően elsőként ennél a mintegy 190 ezer özvegynél történik két lépésben átlagosan 7 ezer forint emelés.

A következő csoportba azok az értékvesztett nyugdíjjal rendelkezők tartoznak, akik 1987. december végéig mentek nyugállományba, és már induláskor is alacsony járadékkal rendelkeztek. 680 ezer embert érintő intézkedésről van szó, és mintegy 3400 forintos átlagemelés következik be.

A nyugdíjasoknak van egy csoportja, amelynek az akkori nyugdíjszámítás jogszabályi kerete miatt alacsonyabb a nyugdíja, mint hasonló beosztású és szolgálati idővel rendelkező társaiknak. Ez az 1991-96 között nyugdíjazottakra vonatkozik, és mintegy 760 ezer embert érint, akiknél differenciált emelés várható, átlag 4 ezer forintos értékben. 2009-ben három korcsoportnál történik hasonló differenciált kompenzáció.

Külön problémakör a rokkantnyugdíjasok helyzete. A rokkantnyugdíjasok esetén a nyugdíjaztatásnál a cél az alapvető ellátás mellett a jövőben az lesz várhatóan, hogy a munka világába történő visszairányításról is gondoskodjunk, és megfelelő rehabilitációt is biztosítsunk számukra. Ebbe a csoportba mintegy 540 ezer ember tartozik, és az átlagos nyugdíjemelés mintegy 5 ezer forint lesz.

Az ülésen jelen lévő ellenzéki képviselők egyetértettek a kijelölt a céllal, de kifogásolták, hogy az eljövendő időszakban következik csupán be. A mértékben is más véleményen voltak, és nem láttak garanciát ennek megvalósítására. A válaszban ismételten elhangzott, hogy ez egy társadalmi konszenzus eredményeképp született, jogi garanciákkal bíró és pontos költségvetési forrásokat megjelölő, tehát reálisan megvalósítható korrekciós javaslat. Elhangzott, hogy az intézkedéssorozat 2,6 millió embert érint, és ez nem befolyásolja a meglévő felosztó-kirovó rendszeren alapuló nyugdíjellátásunkat. Költségvetési igénye pedig mintegy 134 milliárd forint lesz.

A 13. havi nyugdíj kifizetése miatt is aggódó vélemények hangzottak el ellenzéki oldalról, pedig ez már tudvalevően a kötelező ellátmány része, és az is tudvalevő, hogy a jövő évben a teljes 13. havi nyugdíj kifizetésre kerül.

Az ülésen elhangzott, hogy a méltányossági nyugdíjat eddig 430 ezer ember vette igénybe. Ez átlag 2800 forintos nyugdíjemelést jelentett. Örömhír az is, hogy a jövő évtől az eddigi ötéves várakozási idő helyett három évre fog leszűkülni a várakozási idő, és az is, hogy mintegy 30 napra fog leszűkülni az ügyintézés.

 

(11.30)

Nagyon fontos figyelembe venni azt, hogy egyedi élethelyzetek elbírálásáról van szó, és ezeknek a száma az élethelyzetből adódóan nyilvánvalóan növekszik. A szakértők megerősítették, hogy a korrekciós csomag részeként a kötelező emelésen túl 2006-ban 50 milliárdos, majd minden további évben 30-40 milliárd közötti mozgó többletjuttatást kapnak a nyugdíjasok.

Tisztelt Országgyűlés! Megállapítható, hogy az előttünk lévő felzárkóztatási program egy olyan társadalmi konszenzuson alapuló egyfajta társadalmi szerződésnek tekinthető, melyre példa nem volt, és amely a kormány és a nyugdíjas-társadalom között jött létre. A javasolt program szakmailag megalapozott, és a társadalmi igazságosságot tükrözi. Köszönet érte. A program megalapozottságát az is igazolja, hogy a bizottság egyhangú szavazással általános vitára alkalmasnak tartja.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai