Készült: 2024.09.20.04:21:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2020.05.19.), 18. felszólalás
Felszólaló Dudás Róbert (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! Ami az elmúlt évtizedben, bő évtizedben az önkormányzatisággal kapcsolatban kormányzati részről történik, arról finoman szólva is kijelenthető, hogy sok esetben tiszteletlenség az önkormányzatok irányába, ami viszont az elmúlt hónapokban történt kormányzati részről, az nagyfokú tiszteletlenségre, sok esetben, én azt gondolom, tudás- és tapasztalathiányra utal. Több kérdést is szeretnék feltenni, nem tudom, a kormány melyik képviselője fog nekem válaszolni.Amikor az önkormányzatokat érintő kérdéseket dolgoznak ki, és terjesztenek elő törvényjavaslat formájában, vane az előterjesztők és az előkészítők között olyan, aki volt már önkormányzati tisztségviselő, sokkal inkább, azt mondom, hogy önkormányzati vezető? Ez nagyon fontos dolog lenne, mert akkor tudnák azt, hogy mi is az önkormányzatok feladata, és hogy valójában mi is maga az, hogy önkormányzatiság. Tudják, az önkormányzatiság  egyébként biztos vagyok benne, hogy tisztában vannak ennek a jelentésével, ugyanakkor csak és kizárólag politikai és egyébként gazdasági oldalról közelítik meg ezt a kérdést, ezek közül is, inkább azt mondanám, pusztán politikai oldalról  az, ami egyébként biztosítja, és az őre annak, hogy az emberekhez a legközelebb születhessenek meg a döntések; ezt egész Európában és a világ számos, sőt minden demokratikus berendezkedésű országában ápolják, őrzik s védik. Ezt hívják úgy, hogy a szubszidiaritás elve, és ez az, ami egyébként az elmúlt időszakban, az elmúlt években, az elmúlt hónapokban pedig rendkívüli módon sérült.

Egy pici kis visszatekintést engedjenek meg így az önkormányzatiság kapcsán! 2006-ban, ugye, önök szinte az összes önkormányzatot megszerezték, és itt most a zárójelet be is zárhatnám 2019. október 13-ával, amikor viszont számos önkormányzatot elveszítettek, ez idő alatt viszont igen komoly átalakuláson ment át az önkormányzatiság. 2010-ben és az azt követő időszakban átalakították a megyei önkormányzatokat. Tegnap Gulyás miniszter úr többször is belebakizott abba, hogy megyei jogú városi vagy megyei önkormányzat. Tegyük tisztába ezeket a dolgokat! A megyei önkormányzatok 2011-12-ig intézményfenntartó szerepet láttak el, és fenntartották a megye egészségügyi, szociális, fogyatékkal élők és sok minden más, gyermekvédelmi intézményeit, és egyébként ezt évtizedeken keresztül megfelelő szinten és megfelelő módon látták el. Ezt átalakították, elvették tőlük, majd ’14-től a területfejlesztési operatív programok szétosztásával bízták meg őket, amivel egyébként, ha nem is 106, de nagyon sok kiskirályt teremtettek, példának okáért megemlíthető, hogy Boldog Istvánok kerültek olyan pozícióba, aminek eredményeképpen 2019-től már a területfejlesztési operatív program sem került oda hozzájuk.

Most az a cél egyébként a holnap benyújtandó, többek között a gazdasági övezetről szóló törvényjavaslat kapcsán, hogy a megyei közgyűlések diszponáljanak bizonyos források fölött, aminek két oka van; az első, hogy nincs jelenleg semmi feladatuk, ami egyébként nagyon szomorú. Én kilenc évig voltam megyei önkormányzati képviselő, nagyon fontos testületnek tartanám, és azt is, hogy kapjon feladatot is, de ezt ne a települések kárára tegyék, ez az egyik. A másik pedig az, hogy az összes megyei önkormányzat kormánypárti vezetésű, ezért próbálnak most oda többletforrásokat csoportosítani.

De hogy pozitívumot is említsek egyébként  és ezt már kistelepülési önkormányzatok kapcsán teszem , dacára annak, hogy számos feladatot vettek el a kistelepülési önkormányzatoktól, és adtak át járási hivataloknak, amelyek sok esetben ellehetetlenítettek helyi ügyintézéseket, ugyanakkor 2011 környékén adósságkonszolidációt hajtottak végre. Azt is gyorsan meg kell itt jegyezni, hogy az adósságkonszolidációval párhuzamosan, abban a minutumban, abban a pillanatban el is vették a településektől a gépjárműadó 60 százalékát; függetlenül attól, hogy volte adósságuk, hogy felelősen gondolkodtake vagy sem, részesülteke adósságkonszolidációban avagy sem, elvették a 60 százalékot, az elmúlt hónapban pedig elvették a 40 százalékát. Azokról az önkormányzatokról beszélünk, amelyek a veszélyhelyzetben is helytálltak, szervezték helyben a védekezést, és mindent megtettek annak érdekében, hogy a lakosság élete, életminősége és -helyzete biztosítva legyen.

Államtitkár úr, államtitkár urak, azt szeretném kérdezni, hogy a holnap tárgyalandó, a gazdasági övezetekről szóló törvényjavaslat kapcsán a megyei jogú városok iparűzési adóját érintie ez a kérdés, mert ez sok esetben nem világos a leiratban, kérem, erre válaszoljanak, illetve érintie a kistelepülések iparűzési adóját, mert amennyiben igen, az a kistelepülések végét (Az elnök csenget.), a kötelező feladatok végét, az önkormányzatiság és a szubszidiaritás végét jelentheti. Kérek nagyobb tiszteletet az önkormányzatoknak, nagyobb tiszteletet az embereknek! Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai