Készült: 2024.04.26.04:55:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

226. ülésnap (2009.10.05.), 159. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:09


Felszólalások:  Előző  159  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azzal szeretném kezdeni a választ, hogy az Alkotmánybíróság soha nem állapította meg, hogy a '92-es törvénykezés alkotmánysértő volt. Az, hogy igazságos volt-e, és hogy milyen károkat okozott, egy más kérdés, de ilyen megállapítása az Alkotmánybíróságnak nem volt.

Arról szeretném tájékoztatni, hogy az Alkotmánybíróság a 2000. évi CXLIV. törvény alkotmányellenességének megállapításakor nem mondta ki, hogy a kérdés meghatározott módon való rendezése, így például a visszavásárlás folytatása az állam alkotmányos kötelessége lenne. Ha visszaemlékszik a képviselő úr, ott az volt az alkotmányossági probléma, hogy kizárólag a mezőgazdasági szövetkezetekre terjedt volna ki ez a teljes körű kártalanítás, amit egy más módszerrel oldott meg utána az akkori kormány 2001 folyamán, és nem foglalkozott az egyéb szövetkezetekkel, és ez volt az alkotmányossági probléma oka.

A képviselő úr is tudja, hogy ez az akció a magyar adófizetőknek körülbelül 60 milliárd forintjába került. Ebből hozzávetőlegesen 18-19 milliárdnyi valóban élő üzletrész került egyébként egy későbbi 2006-os döntéssel vissza a még működő szövetkezetek fel nem osztható vagyonába.

Azt gondolom, hogy a mostani költségvetési helyzetben alapvetően nem a jogalkotás hiánya a probléma, hanem az a probléma, hogy én nem gondolnám, hogy egy ilyen típusú, tisztán erkölcsi alapú kártalanításra a jelenlegi költségvetési helyzetben 60-80 milliárd forint rendelkezésre állna, ugyanis csak teljes körben lehetne ezt a kérdést kezelni, az összes szövetkezet összes valamikori nevesített üzletrészével kapcsolatban.

Egyébként nem lerázni akarom az ügyet, de a szövetkezetekkel kapcsolatos jogalkotási kérdés a Miniszterelnöki Hivatalhoz került. Én annyit tudok mondani, nyilván ők se mondanának mást, hogy ennek az ügynek a rendezése a jelenlegi költségvetési helyzetben biztos, hogy nem megoldható, hiszen ez alapvetően nem alkotmányossági kérdés, hanem egyszerűen az, hogy van-e az adófizetőknek arra pénze, hogy egy teljes körű, a még nem érintettek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) körében kárpótlás legyen, vagy sem.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  159  Következő    Ülésnap adatai