Készült: 2024.04.26.10:34:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

119. ülésnap (2000.02.10.), 6. felszólalás
Felszólaló Gyapay Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Környezetvédelmi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:19


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYAPAY ZOLTÁN, a környezetvédelmi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! A környezetvédelmi bizottság mint kijelölt bizottság 2000. február 2-án tárgyalta meg a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium előterjesztésében a növényvédelemről szóló T/1955. számú törvényjavaslatot. A bizottsági vitát megelőzően a bizottság kérésére az előterjesztő írásos tájékoztatás után szóbeli kiegészítés formájában tájékoztatta a bizottságot az ország növényvédelmi helyzetéről, illetve a műtrágyahasználatról, különös tekintettel a környezet és a természet védelmére. Ezen előterjesztés megvitatása után került sor a törvénytervezet vitájára.

A törvényjavaslatnak más törvényekkel való összhangját a bizottság megvizsgálta és ennek során különös figyelemmel volt az Országgyűlés napirendjén a 2000. évi tavaszi ülésszak során szereplő, a kémiai biztonságról, továbbá a hulladékgazdálkodásról szóló törvényjavaslatokra is. Egy külön aktualitása ennek az e hét keddjén elfogadott, az ENSZ élelmezési és mezőgazdasági szervezete, a FAO keretében 1951. december 6-án létrehozott és 1952. április 3-án hatályba lépett nemzetközi növényvédelmi egyezmény, a FAO-konferencia 1997. novemberi, 29. ülésszakán elfogadott módosításainak megerősítésére hozott országgyűlési határozat, hiszen miniszter úr az expozéjában is külön kitért arra, hogy akár keleti, akár nyugati irányú külkereskedelmi kapcsolatainkban milyen nagy szerepet játszik a mezőgazdaság, és ezen belül a növényvédelem és a növényegészségügy helyzete.

A bizottság megállapította, hogy az egyes törvényjavaslatok úgy egymással, mint az európai uniós irányelvekkel is harmonizálnak. Ez utóbbival, az európai uniós irányelvekkel kapcsolatban a bizottságnak egy javaslata volt, illetve néhány képviselő felvetése volt a törvényjavaslat preambulumának módosítása; nevezetesen az, hogy a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz való csatlakozása érdekében egy francia bekezdés kerüljön elhagyásra, hiszen mindenki előtt ismeretes, hogy a kormánykoalíció véleménye az, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozás nem cél, hanem eszköz. Úgy vélte a bizottság, hogy a növényvédelmi törvény elfogadása így direkt módon az Európai Unióhoz való csatlakozást nem érinti, illetve ezt külön hangsúlyozni nem szükséges.

Tisztelt Országgyűlés! A környezetvédelmi bizottság különös tekintettel a nevében is szereplő környezetvédelmi szempontok alapján vizsgálta a törvénytervezetet. Néhány fontos probléma: például a foszfortartalmú műtrágyák használatát nem kell említeni, hogy milyen súlyú környezetszennyezési problémákat jelenthet; azon kívül egy speciális környezetvédelmi ág, a környezet-egészségügy kérdése szintén szorosan kapcsolódik ehhez a törvényjavaslathoz. A bizottság külön kiemelt fontossággal kezelte a növényvédőszereket tartalmazó göngyölegek használat utáni megsemmisítését, illetve esetleg a forgalomból kivont, illetve a megmaradó növényvédőszerek ártalmatlanításának kérdését. A bizottság felvetésére az előterjesztő képviselője egyértelmű választ adott: a törvényjavaslat felhatalmazást ad arra, hogy egy későbbi jogszabály keretében kerülhessen sor a göngyölegek és a növényvédőszer-maradékok kérdésére, hiszen ezek természetesen veszélyes hulladéknak minősülnek, és így kell kezelni őket.

Tisztelt Országgyűlés! A környezetvédelmi bizottság valamennyi felvetett probléma megtárgyalása és az azokra kapott egyértelmű, megnyugtató válasz után a törvényjavaslatot 14 igen szavazattal, egyhangúlag általános vitára alkalmasnak ítéli, és az Országgyűlés számára elfogadásra ajánlja.

Köszönöm figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai