Készült: 2024.04.26.11:09:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

167. ülésnap (2008.10.21.), 120. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabóné Müller Timea (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓNÉ MÜLLER TIMEA (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Előttünk fekszik a T/5950. számú törvényjavaslat, amely a Nemzeti Civil Alapprogramról szóló 2003. évi törvény módosításáról szól. Mint már az általános vita megkezdésénél elmondtuk, hogy bizony egy nagy sikertörténet az, ami 2003-ban itt, a magyar parlamentben a civil szervezetek támogatását erősítendő törvényjavaslat során született, viszont egy idő elteltével minden ilyen törvényjavaslatot újra át kell néznünk, azokat a tapasztalatokat, amelyek mögöttünk állnak, be kell építeni a törvényi szabályozásba.

Konzultálva civil szervezetekkel, és a parlamenti bizottsági ülésen is a felszólalások mind azt bizonyították, hogy habár nagyon sok civil szervezetnek hihetetlen nagy segítséget nyújt ez a törvény, és magából az alapprogramból nagyon sokan tudnak működni, az elmúlt öt évben a civil szféra jelentős megerősítését szolgálta ez a rendszer, nagyon sok olyan probléma van, amire részben megoldást mutat a törvényjavaslat szövege, részben pedig nem a törvényben leírt módok azok, amik orvoslást adnak.

El tudjuk fogadni és támogatjuk azt, hogy a törvény módosítása csökkentené a kollégiumok számát, de érzékelve azt a kérést, ami a civil szervezetek részéről érkezett, hogy a csökkentés ne történjen meg éppen azért, merthogy a különböző regionális kollégiumoknál, országos hatókörű kollégiumoknál az arányok olyan jól kialakultak, ebben nyitottak vagyunk arra, hogy a módosításnak a kollégiumi, illetve a tanács létszámára vonatkozó részében üljünk le és tárgyaljunk. Nagyon fontosnak tartjuk azokat a részeket, amelyek a jogorvoslati rendszerre vonatkoznak, ugyanakkor hozzá kell tenni, hogy vannak bizonyos olyan hiányosságok, amelyeket vélelmezhetőleg nem a törvényben tudunk módosítani. Nagyon sok szereplő részéről felmerült az a probléma, hogy habár a civil alap finanszírozásában megfelelő formát biztosít, nagyon sok eseten nem elő-, hanem utófinanszírozás jelenik meg a civilek részéről, és hogy ebben a kormánynak, illetve a parlamentnek lépnie kell, merthogy a civil szervezetek nehéz helyzetben vannak ezen források megfinanszírozásában.

Végignézve magát a törvényt, és ahogy már az előbb említettem, hogy bizony nem mindenre ad a törvényi szabályozás lehetőséget, a civil szervezetekkel konzultálva egy olyan elképzelésünk van, hogy miután a törvény megengedi azt, hogy a tanács szabadon használja fel azokat a forrásokat, amelyeket a költségvetés a civil alapnak biztosít, ezért maga a tanács saját döntése értelmében képezzen egy alapot, ami a fel nem használt, egy évben odaítélt, de le nem hívott forrásokból keletkezik, ami lehetőséget biztosítana arra a civil szektornak, hogy 2-3 év ilyen felhalmozása után jelentős forrás lenne arra, hogy előfinanszírozza azokat a pályázatokat, amelyekre a civileknek szükségük van.

Összességében az kell mondjam, nagyon örülünk, hogy ez a törvény a parlament elé került, nagyon örülünk azoknak a hangoknak, amelyek megerősítettek bennünket abban, hogy 2003-ban a parlament nagyon jó döntést hozott a Nemzeti Civil Alapprogramról szóló törvény megalkotásánál. Nagyon köszönjük azokat a megerősítéseket a civil szektor részéről, hogy ezt a munkát folytassuk, és szellemiségében ne változtassunk a törvényen, s ennek megfelelően fogunk ugyanolyan nyitottságot mutatni a módosító javaslatok, illetve kapcsolódó módosító javaslatok témájában, ahogy azt tettük a törvénymódosítás eddigi fázisában is.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai