Készült: 2024.04.26.05:23:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2007.04.02.), 30. felszólalás
Felszólaló Sós Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:57


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SÓS TAMÁS (MSZP): Elnök Asszony! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az interpellációm arra irányul (Az elnök csenget.), hogy a szaktárca hogyan látja az európai uniós önerőalap sikerét az elmúlt esztendőkben az önkormányzatok működése szempontjából, hisz már túl vagyunk három esztendőn, de legfőképp milyenek a 2007-es lehetőségek.

Az európai uniós önerőalap 2004-től működik, amely a helyi önkormányzatok és társulásaik európai uniós pályázatainak megvalósításához nyújt hatékony segítséget. Az önkormányzatok a rendelkezésre álló uniós forrásokat ezáltal nagyobb arányban tudják igénybe venni.

Ismereteim szerint az európai uniós önerőalap támogatása 2004-ben 4,4 milliárd volt, amely összeg évről évre növekedett, 2006-ban pedig több mint 7 milliárd forint állt rendelkezésre. Az európai uniós önerőalap nagy előnye, hogy az előirányzat 2006-ig felülről nyitott volt, vagyis amennyiben az önkormányzatok jogos igénye meghaladta a rendelkezésre álló keretet, úgy lehetőség volt annak túllépésére. E pályázati rendszerben működő támogatás segítségével az önkormányzatok és társulások az európai uniós támogatással megvalósuló projektjeik saját forrás részét egészíthették ki. Az európai uniós önerőalapból az előcsatlakozási SAPARD-, ISPA-, PHARE-pályázatok esetében, a strukturális alapok, valamint abból finanszírozott közösségi kezdeményezések és a kohéziós alap pályázatai esetében is részesültek, illetve részesülhetnek.

Az európai uniós önerőalap-támogatást az önkormányzatok teljes köre igen kedvezően fogadta, mivel a feltételek úgy kerültek kialakításra, hogy ezzel a központi segítséggel még a legkisebb települések is eséllyel indulhattak az európai uniós támogatások elnyeréséért. Például a SAPARD-pályázatok esetében a települések elmaradottságától függően a saját erő 40-60 százalékát, a strukturális alapok pályázatainál a saját forrás 60-80 százalékát, a PHARE-pályázatoknál a saját forrás 30-50 százalékát igényelhették az önkormányzatok.

A támogatás kedvező megítélését segíthette az is, hogy a benyújtott pályázatokra 60 napon belül úgynevezett ígérvény érkezett. Ez alapján az önkormányzatok még az európai uniós pályázataik elfogadását megelőzően megtudhatták, hogy az európai uniós pályázataik elfogadása esetén milyen lehetőségeik vannak.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP-frakció soraiból.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai