Készült: 2024.04.26.06:10:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2013.03.18.), 170. felszólalás
Felszólaló Kepli Lajos (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:02


Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KEPLI LAJOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Oroszlány fideszes többségű önkormányzata, úgy tűnik, támogatja a Magyar Villamos Művek mintegy 7 milliárd forintos beruházását, amely a 2014-ben leállítani tervezett Vértesi Erőmű telephelyén biomassza alapú fűtőerőművel oldaná meg a város 4300 lakásának és ipari parkjának távfűtését.

Ma már csak egyetlen mélyművelésű szénbánya működik Magyarországon Oroszlány közelében. A Vértesi Erőmű Zrt.-hez tartozó Márkus-hegyi bányaüzem sorsa évek óta bizonytalan. Változatlanul érvényben van a döntés, hogy a Vértest és a hozzá tartozó szénbányát 2014-ben bezárják, az erőműnek azonban 2020-ig van szerződése a várossal a távhőszolgáltatás biztosítására. Ahhoz, hogy a helyettesítő fűtőmű elkészülhessen a tervezett leállítás időpontjára, a megvalósításról szóló döntést mihamarabb meg kell hozni.

A végleges bezárás sok száz munkahely elvesztését és a mélyművelésű bányászat mint szakma megszűnését eredményezheti hazánkban, ezenfelül a térség szociális problémáit még tovább növelné. A Jobbik egy korszerűbb, környezetbarát, úgynevezett tisztaszén-technológiára való átállással tenné lehetővé - ahogy azt egy korábbi tanulmányunkban kifejeztük - a Vértesi Erőmű hosszú távú fenntartását a fent említett problémák kiküszöbölésére.

A bevezetésnek köszönhetően a szén mellett valamennyi szerves tüzelőanyagot vagy akár mezőgazdasági hulladékot is fel lehetne használni az újonnan létrejövő erőműben. A Vértesi Erőmű az utolsó erőművek egyike, amely magyar állami tulajdonban van; magyar alapanyagból magyar munkaerő segítségével magyar piacra termel. Helyzetét a kádárista ipari miniszterként induló Kapolyi László érdekeltségébe tartozó System Consulting Kft. rendkívüli módon megnehezítette: 10 milliárd forintos kárt okozott az erőműnek azzal, hogy írásos szerződések nélkül, ráutaló magatartással buzdította áramvásárlásra az erőművet.

(16.10)

A Márkus-hegyi az ország egyetlen mélyművelésű szénbányája. Ha bezárják, mi lesz a bányászokkal és a ki nem termelt szénnel? Hogy egyeztethető össze ez a lépés a kormány energiastratégiájával, ami egyértelműen számol a magyar szénvagyon hasznosításával? Mivel váltjuk ki a kieső villamosáram-kapacitást, ha 2014-től csak fűtőmű lesz a Vért?

Várom érdemi válaszát, államtitkár úr. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai