Készült: 2024.09.21.23:15:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2015.10.26.), 20. felszólalás
Felszólaló L. Simon László (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:47


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

L. SIMON LÁSZLÓ, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon szépen köszönöm Hoppál Péter képviselőtársam, államtitkártársam felszólalását, hiszen ebből is mindenki számára egyértelműen kiderült, hogy olyan kormánya van jelen pillanatban Magyarországnak, amelyik nem akarja szembeállítani a fővárost a vidékkel, nem akarja szembeállítani a fővárosi beruházásokat a vidéki beruházások fontosságával, hanem a kettőt természetes egyensúlyként és egymást kiegészítő dologként kezeli. Éppen ennek szellemében valósultak meg és fognak a jövőben is megvalósulni azok a nagyon fontos beruházások, amelyekre Hoppál képviselőtársam utalt.

Engedjék meg, hogy én is kiemeljek még néhány, pár dolgot. A múlt héten a kormány döntött a Városliget további fejlesztéséről, illetve annak az ütemezéséről. A múlt heti kormánydöntés értelmében, ha minden jól megy, akkor 2018-ra és 2019-re fontos kulturális létesítmények fognak létrejönni a főváros szívében. Mindez úgy fog megtörténni ‑ közte színházépítés, közte múzeumépítés, Magyar Zene Háza építése, állatkerti rekonstrukció -, hogy közben a zöldfelületek teljes rekonstrukciója is megvalósul, futópályával fog kiegészülni a Városliget, és még sorolhatnám tovább a példákat. Természetesen azok, amelyeket mondott képviselőtársam, mind az Eiffel-csarnok felújítása, mind a Várban folyó beruházások rendkívül fontosak. 2018-ig a Várban el fog készülni a királyi lovarda rekonstrukciója (Novák Előd közbeszólása.), az egykori főőrség épületének a rekonstrukciója. Ezek újabb múzeumi terekkel fogják gazdagítani a Budai Várnegyedet és a fővárost.

A „Modern városok” programban nagyon lénye­ges elemeket emelt ki képviselőtársam. Engedje meg, hogy még kiegészítsem én is néhány dologgal, hiszen az örökségvédelmi programok is részét képezték a kormány és a városok között, illetve a városvezetők és a miniszterelnök úr közötti meg­álla­podásoknak. Ha csak háromra utalhatok, az egyik az egri vár rekonstrukciója, amely Magyar­ország egyik legláto­gatottabb muzeális intézménye. Ha a vidéki helyszíneket nézzük, akkor a legláto­gatottabb vidéki múzeumáról beszélünk. Itt a „Modern városok” programban 6 milliárd forintnyi támogatásról kötött szerződést a kormány és Eger városa. Ebben termé­szetesen benne lesz a nemzeti várprogram is, hiszen uniós és nemzeti források egyaránt fognak Egerbe érkezni. De Eger mellett még Miskolcot kell kiemel­nünk, ahol a diósgyőri vár fejlesztésének első két ütemén már túl vagyunk, a „Modern városok” program keretében ez a munka is folytatódni fog. Láthatják az oda látogató és egyre nagyobb számú turisták, hogy milyen fantasztikus ereje van a diósgyőri vár felújításának.

Ugyan nem konkrétan egy kulturális tér jön létre, de mégiscsak meg kell említenem a soproni belváros rehabilitációját, hiszen Magyarország egyik legszebb belvárosáról beszélünk, amely elég ramaty állapotban van. Ennek a belvárosi rehabilitációnak részben a turizmusra, részben pedig a kultúrára lesz komoly hatása, de önmagában az, hogy egy gyönyörű szép belváros megújul, egy ilyen örökségvédelmi program, amelyről szintén megállapodást írt alá a polgármester úr és miniszterelnök úr, az a magyar kultúra ügyét is szolgálja. És nagyon örülünk annak, hogy az említett beruházások meg fognak tudni valósulni. Magam is kiemelem a kaposvári színházat, ahol, ha jól emlékszem, 9 milliárd forintnyi megálla­podást írt alá miniszterelnök úr és Szita polgár­mester úr. Valóban, Pécs stratégiai bázisa a magyar kultúrának. Én személy szerint Fejér me­gyei­ként Vargha Tamás államtitkártársammal együtt nagyon fontosnak tartom azt, hogy a Fekete Sas Szálló épülete meg fog újulni, ami most már nagyon régóta, a rendszerváltozás óta zárva van, és ez is a magyar kultúra, a székesfehérvári kultúra ügyét fogja szolgálni.

Összességében azt gondolom, egyetértve Hoppál képviselőtársammal, hogy a „Modern városok” prog­ram nemcsak a magyar vidék gazdaság­fejlesztését, infrastruktúra-fejlesztését és iparfejlesz­tését szol­gálja, hanem a magyar kultúrát is. Szükség van az ilyen együtt gondolkodásra, összefogásokra. Bízom benne, hogy miniszterelnök úr későbbi tárgya­lá­sai is a többi, még meg nem látogatott megyei jogú városban hasonló, a kultúra számára szin­tén fontos eredményeket fognak hozni. Köszönöm szépen, képviselőtársaim. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai