Készült: 2024.09.21.15:25:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

219. ülésnap (2001.08.13.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Hende Csaba
Beosztás igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 2:19


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Országgyűlés! A kormányprogram a mielőbb megvizsgálandó törvényalkotási feladatok sorában célul tűzte ki a kisebb létszámú és hatékonyabb Országgyűlés kialakításának feladatát és az ehhez kapcsolódó választási reformot. A széles körű konszenzust igénylő kérdésre tekintettel a kormány kezdeményezésére az Országgyűlés 1999 februárjában létrehozta a választási rendszer reformját előkészítő eseti bizottságot. A bizottság rendszeresen ülésezett. A pártok képviselői és szakértői megismerték a pártok által a választójogi rendszer reformjával kapcsolatban kialakított álláspontokat.

A rendszeres működés ellenére azonban nem alakult ki a szükséges egyetértés a pártok képviselői között a választójogi rendszer korszerűsítésére. A bizottság működését az Országgyűlés hat hónapban állapította meg, azonban a konszenzus kialakításának reménye érdekében a határidőt végül meghosszabbították. Ennek ellenére a bizottság működését egy jelentés és egy határozati javaslat benyújtásával 2000. december 31-én befejezettnek nyilvánította. A jelentést és az országgyűlési határozati javaslatot egyébként az Országgyűlés napirendjére is vette, azonban ezek tárgyalása még nem fejeződött be.

Tisztelt Ház! A választási rendszer reformja nemcsak a kisebb létszámú Országgyűlés összetételére vonatkozó szabályok módosítását veti fel, hanem hazánknak fel kell készülnie az európai uniós parlamenti választással kapcsolatos szabályok megalkotására, amely az alkotmány módosítását és a választójogi törvények módosítását igényli. E feladatunknak legkésőbb 2001. december 31-éig eleget kellene tennünk. Az Országgyűlés ugyancsak adós a kisebbségek parlamenti képviseletére vonatkozó szabályok megalkotásával is.

A fentiek is mutatják, hogy a választójogi rendszer korszerűsítésével folyamatosan kell foglalkozni, amelynek szakmai szintű előkészítése folyamatosan meg is történik, azonban az új szabályok elfogadásához mindenképpen szükséges lenne az országgyűlési képviselők minősített többségének döntése, ezért a politikai megegyezés elengedhetetlen.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai