Készült: 2024.04.26.13:31:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2008.03.10.), 182. felszólalás
Felszólaló Dr. Mátrai Márta Mária (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:22


Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A mai magyar társadalom egyre zordabb viszonyok között és csökkenő reáljövedelmek birtokában tudja felnevelni a jövő zálogát jelentő gyermekeket. Különösen megemelkedett a családok rezsiköltsége, elszabadultak a távhő- és energiaárak. Az elmúlt másfél-két évben a gyermekeiket egyedül nevelő családok helyzete romlott, hiszen elmaradtak a kiszolgáltatott emberek védelmét biztosító szociális intézkedések. Ferge Zsuzsa akadémikus asszony kutatási összefoglalójában a következőket írja: "Sürgősen szükségesnek tartjuk a reformintézkedések speciális hatásvizsgálatát a szegények és gyermekes családok szemszögéből és a megfelelő ellensúlyok beépítését a rendszerbe."

Ezzel szemben nézzük a tényeket! Hazánkban ma közel 2 millió 200 ezer húsz éven aluli eltartott él, közülük az egyszülős családban nevelkedő gyermekeket eltartó szülők 56 százaléka nem rendelkezik aktív keresettel. Az Eurostat adatai szerint 2007-ben több mint 260 ezer gyermek olyan családban élt, ahol a szülők nem jártak dolgozni, és legfeljebb a hónap egy bizonyos napján a postás csengetésére vártak, hogy felvegyék a rendszeres szociális segélyt. Megállapíthatjuk tehát, hogy a szegénység legfontosabb oka a munkanélküliség. Számokban kifejezve ez azt jelenti, hogy 2007 novembere és 2008 januárja között mintegy 343 ezer ember volt munkanélküli, ami több mint 8,1 százalékos munkanélküliségi rátát jelent. A gyesen és gyeden lévő anyukák többsége már a gyermek hároméves kora előtt elveszíti állását, és ha talál is munkát, nagy valószínűséggel képtelen lesz a gyermekét bölcsődében elhelyezni. Az egészségügyből ismerős a várólista fogalma. Nos, az élelmesebb kismamák még a gyermek megszületése előtt ezekben az intézményekben előjegyeztetik csöppségüket.

Kérdezem öntől, államtitkár úr, hogy meddig mélyülhet tovább a gyermekszegénység. Hol tart a "Legyen jobb a gyermekeknek" nemzeti program kormányzati végrehajtása, és a családok védelmében terveznek-e olyan intézkedéseket, amelyek felhasználják a kutatók eredményeit?

Várom válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai