Készült: 2024.09.20.18:29:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

179. ülésnap (2000.12.05.),  23-197. felszólalás
Felszólalás oka Részletes vita folytatása és lezárása
Felszólalás ideje 4:09:37


Felszólalások:   19-22   23-197   198      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyar Köztársaság 2001. és 2002. évi költségvetéséről szóló törvényjavaslat újra megnyitott részletes vitájának folytatása és lezárása. Az előterjesztést T/3122. számon, a költségvetési bizottság tájékoztatóját pedig T/3122/566. számon kapták kézhez.

Tisztelt Országgyűlés! Most kérem a jegyzőt, szíveskedjék ismertetni a mai napirend időkereteit.

 

DR. VILÁGOSI GÁBOR jegyző: Tisztelt Országgyűlés! A frakciók rendelkezésére álló időkeret a következő: Fidesz 62 perc, MSZP 65 perc, FKGP 34 perc, SZDSZ 28 perc, MDF 24 perc, MIÉP 24 perc. A független képviselők részére 5 perc áll rendelkezésre.

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A házbizottság múlt heti ülésén egyetértés született abban a kérdésben, és az elfogadott napirendi ajánlás is tartalmazza, hogy az elmúlt év gyakorlatához hasonlóan a részletes vita valamennyi szakasza a mai tárgyalási napon újra megnyílik annak érdekében, hogy a frakciók jobban gazdálkodhassanak az időkeretükkel. Amennyiben a képviselőcsoportok jól osztják be az időkeretüket, minden vitaszakasz megnyitására lehetőség nyílik.

Tisztelt Országgyűlés! Megnyitom a részletes vita első szakaszát, a normaszövegre és a hozzá kapcsolódó mellékletekre. Megkérdezem, ki kíván felszólalni. Elsőként Szabó Sándorné, az MSZP képviselő asszonya jelentkezett. Megadom a szót.

 

SZABÓ SÁNDORNÉ (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A normaszöveghez kapcsolódik a módosító indítványunk, és célja visszakeresztelni a kiegészítő családi pótlékot azzá, ami volt, lánykori nevén rendszeres gyermekvédelmi támogatássá. Úgy tapasztaljuk, gondoljuk, hogy a családok becsapása történik ezzel az átkereszteléssel, azoké, akik az adókedvezményt nem tudják igénybe venni. Az érintett családok felfigyeltek erre az elnevezésre, tehát erre a kiegészítő családi pótlékra, azt hitték, egy új ellátási forma, és pluszforrás nyílik meg a számukra. Szomorúan kellett őket a fogadóórámon és levelekben is felvilágosítani, hogy sajnos nem ez történik. Módosító indítványunk tehát a visszakeresztelést célozza.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bizonyára tudják, hogy az 1997-es gyermekvédelmi törvény egy jól működő, a rászorult családokhoz eljutó ellátást vezetett be, a rendszeres gyermekvédelmi támogatást. A jövő évi adó- és járuléktörvényekben és a kétéves abszurd költségvetés tárgyalása során a Szocialista Párt egy új ellátási formára tett javaslatot, ez pedig a kiegészítő családi pótlék volt azon családok számára, akik nem tudják igénybe venni a gyermek után járó adókedvezményt. Az általunk meghirdetett új ellátásnak pozitív volt a társadalmi fogadtatása, erre szeretném nagyon felhívni a figyelmüket. Gyermekenként az értékvesztett családi pótlék összegét növelte volna a javaslatunk 50 százalékkal. Például egy háromgyermekes család számára az 5800 forintos családi pótlékot 2900 forinttal javasoltuk mi növelni gyermekenként. Ezzel szemben a kormánypárti javaslat, amely most már előttünk fekszik, a rendszeres gyermekvédelmi támogatást, ami jövőre 3540 forint lenne, kiegészíti 4000 forintra, tehát magyarul: 460 forintot tesz hozzá, és átkereszteli azzá, amit mi javasoltunk bevezetni, a kiegészítő családi pótlékká.

Tehát valójában a kormánypárti javaslat megtévesztő javaslat. Átvette a kiegészítő családi pótlék megnevezést a Szocialista Párttól, és úgy tünteti fel a családok számára, mintha egy új ellátást biztosítana, pedig valójában nem teszi. Nem az a bajunk, hogy a megnevezést átvette, hanem az, hogy nem azzal a tartalommal, amellyel mi terveztük ezt bevezetni. Mi örülünk minden családhoz eljutó forintnak, fillérnek, de ezzel nem tudunk egyetérteni, hogy csak a jól megfogalmazott kifejezést veszi át, de az anyagi tartalom nélkül.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérjük önöket, nagy tisztelettel, egy jól működő, koherens törvényt, mint a gyermekvédelmi törvény, ne romboljanak le, és a hozzá tartozó ellátást ne csonkolják. Kérjük önöket, kérdezzék meg önök is a választóiktól, a polgáraiktól, mi a fontosabb: az üres, lényegi változást nem hozó névváltoztatás, vagy a családok helyzetén valóban változtató, új ellátási formának a bevezetése, a már működő mellett újként, pluszban, plusz költségvetési forrással.

 

 

(9.00)

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Illúzióink nincsenek. Módosító javaslatunk arra irányul, hogy felhívjuk az érintettek figyelmét, hogy az átverés költségvetésében a családok becsapása, átverése is zajlik.

2,3 millió eltartott gyermekből 840 ezer gyermek élt, illetve él olyan családban, ahol a rendszeres gyermekvédelmi támogatást rászorultsági alapon kapják. Kérjük önöket, hogy ne csapják be a rossz anyagi helyzetű családokat, hiszen nem javítanak alapvetően az életkörülményeiken. Valójában csak 460 forinttal növeljük a támogatást, de ennek is egynegyede az önkormányzat forrásából történik. Ennyiért nem érdemes az egész eddigi rendszert felbolygatni.

Hagyják békében a rendszeres gyermekvédelmi támogatás megnevezését! És szeretném azt is kérni, hogy amikor önök, tisztelt választópolgárok a tévét nézik, és erről az új ellátási formáról hallanak, mindig csak arra gondoljanak, hogy az nem új, hanem csak plusz 460 forint.

Ezért mi azt szeretnénk, hogy egy új formát javasoljanak a jövő évi költségvetésben vagy akár a módosításában is. Ebben mi maximálisan tudjuk támogatni önöket. Viszont azt kérem, hogy önök a visszakeresztelést támogassák.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Takács Imre úr, az MSZP képviselője.

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! A napirend előtti hozzászólásban már szó volt arról, hogy mi a helyzet Györgytarlón.

Annak ellenére, hogy MIÉP-es képviselőtársam mondta ezt, én megtapsoltam. Mert valóban, a választókörzetemben felmértem az iskolákban azt, hogy hogyan étkeznek az iskolába járó gyerekek. Erről majd a Házban egy másik alkalommal szólok, de hogy Szabó Sándorné képviselőtársam gondolatait megerősítsem, hadd említsek meg három települést.

Hajdúszováton 381 gyerek jár az iskolába, és ezek közül csak 296 reggelezik otthon. Monostorpályiban otthon ritkán kap enni a gyerekek 15 százaléka. Hosszúpályiban pedig a 682 gyerekből mintegy 200 gyerek éhezik. Ennyit a nehéz sorsú gyerekekről.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Bauer Tamás, az SZDSZ képviselője. Megadom a szót.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Az iménti kérdéshez szeretnék hozzászólni, az úgynevezett kiegészítő családi pótlékkal kapcsolatban. Talán még emlékeznek rá képviselőtársaim, hogy az általános vitában elmondott vezérszónoklatában Kuncze Gábor képviselő úr az átverés költségvetésének nevezte ezt a költségvetést. Nos, azt a kormánypárti módosítást, amely a gyermekvédelmi támogatást nevezi át kiegészítő családi pótléknak, teljes joggal nevezhetjük az átverés módosító javaslatának, úgyhogy a magam részéről az igazmondás módosító javaslatát támogatom, ami végre leleplezné az átverést. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

ELNÖK: Hozzászólásra következik Kökény Mihály úr, az MSZP képviselője. Megadom a szót.

 

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaimmal javaslatot tettünk az előterjesztés 67. és 69. §-ának módosításával arra, hogy az Egészségbiztosítási Alap gyógyszer-támogatási előirányzatának ne legyen plafonja.

Közismert nevén a zárt gyógyszerkassza évek óta téma a Házban, és bebizonyosodott, hogy az előirányzat túllépésének tilalma nem kényszeríti ki az ésszerű gyógyszerfelhasználást, sőt, az ellátás szereplőit sem ösztönzi hosszabb távon kiszámítható ár- és támogatási rendszer megteremtésére.

Tisztelt Országgyűlés! 1999-ben és 2000-ben is 10 százalékkal több pénzre volt szükség; ezt végül is a pótköltségvetés - amit elbújtattak a zárszámadásban - biztosította a támogatás számára, de eközben új hatóanyagot tartalmazó készítmény normatív támogatással nem kerülhetett forgalomba. Sőt, a zárt, alultervezett kassza következménye volt az is, hogy a hiányzó összegeket részben a kórházak működési költségeinek terhére teremtették elő, bizonytalanságot és feszültséget keltve az intézményekben.

Úgy látjuk, hogy a kasszahatár feloldásával esélyt kellene végre teremteni arra, hogy átlátható támogatási rendszert dolgozzanak ki az érintettek. Mert a zárt kassza vagy a hatósági árak diktátuma nem bizonyult eredményesnek. Hiszen például az történt, hogy a gyártók, a forgalmazók a többletköltségeiket a recept nélküli szerek árának átlagot meghaladó mértékű emelésével igyekeznek elismertetni.

A kasszát természetesen majd egyszer be lehet zárni. Be lehet zárni akkor, ha az ellátás szereplői egyezségre tudnak jutni, ha nem egy zárt kassza nyomása alatt kell hogy cselekedjenek, és nem a támogatási szint csökkenésével történik annak kikényszerítése, hogy valamilyen módon mégiscsak a határ körül maradjon a kassza. Ez most semmilyen módon nem szerencsés, és azt gondoljuk, hogy a támogatási rendszer szereplői számára gesztus lenne, ha a gyógyszer-támogatási előirányzat plafonját sikerülne eltörölni. Ezzel végre meg lehetne akadályozni azt, hogy a következő két esztendőben a rászoruló betegek számára ne legyenek a gyógyszerárak megfizethetetlenek.

Köszönöm a figyelmet.

 

ELNÖK: Több felszólaló jelentkezését nem látom; illetve most jelent meg Vágvölgyi János képviselő úr jelentkezése. Az MSZP képviselőjének adom meg a szót.

 

DR. VÁGVÖLGYI JÁNOS (MSZP): Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! A Nyugdíj-biztosítási Alap felhasználásával kapcsolatosan szeretnék hozzászólni, mert a költségvetés tervezete a méltányossági nyugdíjellátás megállapítását a Szociális és Családügyi Minisztérium hatáskörébe utalja.

A '97. évi LXXXI. törvény a méltányossági nyugdíj-megállapítást, illetve az eseti szociális segélyezés kérdését annak idején a megyei nyugdíj-biztosítási igazgatóságokra bízta, míg az elmúlt esztendőben módosítás történt, és ez a lehetőség már csak az országos nyugdíj-biztosítási főigazgatót illette meg.

Azt gondolom, hogy sokkal inkább kézenfekvő és jó megoldás az, ha a lakossághoz közeli megyei nyugdíj-biztosítási igazgatóságok azok, amelyek ezt a lehetőséget biztosíthatják, hiszen az ő munkatársaik a nyugdíjas érdekvédelmi szövetségek javaslatai alapján sokkal inkább érdemi elbírálást és döntést tudnak hozni ezekben a kérdésekben.

A törvény szakmai indoklása tulajdonképpen rendkívül szegényes és nem meggyőző. Nem indokolja semmi, hogy a szociális miniszter hatáskörébe tartozzon ez a kérdés az elkövetkezendő időben. Ugyanakkor alkotmányossági aggályokat is felvet, hiszen a nyugdíjalap forrásai felett az alap kezelőjén kívüli személy kap rendelkezési jogot, ami a törvénnyel ellentétes. Azt gondolom, hogy ezeket a paragrafusokat el kellene hagyni, és azt javasoljuk, hogy a '97-es nyugdíjtörvénynek megfelelően tegyük ezeket a jogosítványokat vissza a megyei igazgatóságokhoz.

Nagyon lényeges kérdésről van szó. Hiszen a nyugdíjasok egyharmada alacsonynyugdíjas: 30 ezer forint alatti nyugdíjjal rendelkezik. Ezen belül pedig mintegy 50-60 ezer ember nyugdíja a 20 ezer forintot sem éri el, tehát mindenképpen lényeges lenne, hogy ezek a nyugdíjasok adott esetben lehetőséget kapjanak, és valós lehetőséget kapjanak arra, hogy méltányossági nyugdíjemelésben részesülhessenek, és valós lehetőséget kapjanak arra, hogy adott esetben az eseti szociális támogatást bürokráciamentesen, megfelelő indokokkal ellátott kérvényükre megkapják. Kérem, hogy ezeket a módosító javaslatokat támogassák.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra megadom a szót Kósa Ferenc úrnak, az MSZP képviselőjének.

 

KÓSA FERENC (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Mint ismeretes, az 1996. évi I. törvény, közismert nevén a médiatörvény a közszolgálati rádiót és a közszolgálati televíziókat állami tulajdonból köztulajdonba vette.

 

 

(9.10)

 

Így jött létre a Magyar Rádió Közalapítvány, a Magyar Televízió Közalapítvány, és a korábban is már közalapítványként működő Hungária Televízió, a Duna TV háttérintézménye, tulajdonosi testülete e törvény szerint folytatta a munkáját.

Az elmúlt négy esztendőben a Magyar Rádió és Duna Televízió szerény, de mégis normálisnak, kiegyensúlyozottnak tekinthető gazdasági körülmények között dolgozott és működött. Nem ez a helyzet azonban a Magyar Televíziónál. A Magyar Televízió Közalapítvány megszületésétől kezdve különféle gondok jelentkeztek, főként gazdasági jellegű gondokról van szó, amelyek összefüggésben voltak a televízió ingatlanvagyonával, a túlméretezett állományi létszámmal, a gyártási költségek alakulásával és így tovább.

Az utóbbi időkben egyre több hírt, híresztelést olvashattunk a sajtóban, amelyek mind-mind arról szóltak, hogy a Magyar Televízióban már-már katasztrofális a gazdasági helyzet. Ezekről a hírekről vagy híresztelésekről nem lehetett tudni, mekkora a valóságalapjuk, ezért fontos körülménynek tekinthető, hogy az elmúlt néhány hétben a Magyar Országgyűlés kulturális és sajtóbizottsága tárgyalta a köztelevízió és a közrádió helyzetét.

Megérkezett a kulturális bizottsághoz a tulajdonosi testületek, tehát a kuratóriumok immár hivatalos beszámolója. E beszámolókból minden kétséget kizáróan kiderül, hogy viszonylag továbbra is kiegyensúlyozottan tud működni a Magyar Rádió és a Duna Televízió, a Magyar Televízió Közalapítványnál azonban egészen különös és egészen nagy arányú gondok gyarapodtak. Ezek röviden úgy jellemezhetők, hogy az elmúlt időszakban, az elmúlt két-három esztendőben a Magyar Televízió adósságállománya, hiánya meghaladja a 20 milliárd forintot, a vagyonvesztése pedig a 90 százalékot érte el. Ha ezt a két adatot összeadjuk, akkor teljesen nyilvánvalóan és minden kétséget kizáróan itt több tíz milliárdos veszteségről, mégpedig közpénzekből történő veszteségről van szó.

Mivel feltehetően ez a veszteség emberi munka következménye, mert a legkevésbé sem gondolhatjuk, hogy ezt a néhány tíz milliárdot a szél fújta volna el, egy gazdálkodó szervezet a napi munkája során kifizette valamire valamilyen körülmények között; mivel közpénzekről van szó, ezért természetes dolog, hogy meg kellene vizsgálnunk, vajon kik, milyen körülmények között, az érvényben lévő törvények és szabályok tiszteletben tartásával fizették ki ezt a pénzt, vagy sem. Ennek érdekében úgy gondoljuk, hogy nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy a magyar parlamentnek, a Magyar Országgyűlésnek átháríthatatlan felelőssége van e tekintetben, ezért a szocialista képviselőcsoport nem tartja helyénvalónak azt, hogy a költségvetésből egy közel tízmilliárdos összeggel próbálják pótolni a Magyar Televízió hiányát, mert úgy gondoljuk, hogy előbb diagnózisra van szükség, és aztán lehet meghatározni a megfelelő terápiát, vagy metaforával fogalmazva: kár vizet önteni egy olyan vödörbe, amelynek nincs feneke.

Ezért a Házszabály 34. és 36. §-ára hivatkozva, annak értelmében egy vizsgálóbizottság létrehozását kezdeményezzük, amely arra lenne hivatott, hogy vizsgálja meg a Magyar Televízió gazdálkodási, gazdasági körülményeit, a megalakulásától, tehát a '96-os törvény életbe lépésétől kezdve a mai napig, illetve az esztendő végéig, és miután ez a szakszerű, tárgyszerű és törvényes vizsgálat létrejön, akkor határozzon az Országgyűlés arról, hogy milyen módon és milyen mértékben kívánja támogatni a Magyar Televízió említett nagyarányú, katasztrofális hiányát.

Tisztelettel kérem a képviselőtársaimat, hogy segítsenek e vizsgálóbizottság létrehozásában. Köszönöm a szót. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

ELNÖK: Hozzászólásra következik Domokos László úr, a Fidesz képviselője.

 

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Köztársaság 2001. és 2002. évi költségvetéséről szóló törvényjavaslat 23. §-ához és a 352. számú módosító javaslathoz kívánok hozzászólni.

A jelenlegi szabályozás szerint az államot megillető 50 százalékos elvonás után a megyei önkormányzatokat az illetékbevétel 30 százaléka illeti meg, a fennmaradó 70 százalék egyik fele létszámarányosan, míg a másik fele azonos mértékben, egytizenkilenced részenként kerül visszaosztásra. A főváros ezzel szemben a központi költségvetést megillető 50 százalék befizetése után a teljes bevétellel rendelkezik, tehát a főváros így nem vállal részt a területi kiegyenlítést szolgáló elosztási rendszerben.

A javasolt módosítás lényege: egységesíteni az illetékbevétel szabályozási rendszerét; az illetékbevétel-elosztásban területi kiegyenlítő szerepet vállaló 19 megyei önkormányzat egészüljön ki a Fővárosi Önkormányzattal is, hiszen így fedi le az ország teljes területét ez a rendszer.

Tisztelt Képviselőtársaim! Miért került benyújtásra a törvénymódosító javaslat? Miért támogatja a módosítást a Fidesz képviselőcsoportja is? A megyei önkormányzatok többsége forráshiánnyal küzd már évek óta, a forráshiány pedig veszélyezteti a stabil, nyugodt gazdálkodást, az intézmények napi működésének létét, a minőségi feladatellátás feltételeit. Ha állandó pénzhiánnyal küzd egy önkormányzat, hosszú távon veszélybe kerülhet az egészségügyi, a szociális és az oktatási ellátás színvonala.

Engedjék meg, hogy Békés megyéről szóljak néhány szót, tekintve, hogy Békés megyében ez mintegy ötezer diák oktatását jelenti, kétezer-egynéhányszáz kórházi ágyat, több száz szociális intézményt, ahol nyugdíjas és fogyatékos lakók sorsa dől el, élik mindennapjaikat, illetve egy-egy térség kulturális élete, könyvtára, levéltára, színháza határozódik meg ezáltal.

A megyei önkormányzatok intézményei, iskolák, szociális otthonok döntő részben olyan kistelepüléseken vannak, ahol nemegyszer az intézmény a legnagyobb munkáltató is. Már csak a társadalmi igazságosság is azt diktálja, hogy a vidék fejlesztése az ország egészének ügye legyen, és abban minden terület, így a főváros is egyenlő részben vállaljon terheket.

Tisztelt Képviselőtársaim! A terheket jelentősen enyhítette, hogy a 2000. évtől a költségvetési törvénybe beépült az szja-részesedés 10 százalékos mértéke, ám a tapasztalatok azt mutatják, hogy ez a többletbevétel sem oldotta meg az alapvető megyei önkormányzati forráshiányokat. Hogyan keletkezhetett a megyei önkormányzatok forráshiánya? Az önkormányzatiság elmúlt tíz évében a megyei hatáskörök növekedése a központ felől intenzíven '96-ban következett be, amikor jó néhány törvény ezt kijelölte, csak példaszerűen említeném: a területfejlesztéssel, a területrendezéssel, az épített és a természeti környezet védelmével, a sporttal, a műemlékvédelemmel kapcsolatos feladatokat és hatásköröket. Másrészt egy olyan folyamatról is számot kell adni: folyamatosan a településektől a megye irányában adták át a legproblematikusabb oktatási, szociális és egészségügyi feladatokat ellátó települési, illetve regionális feladatokat ellátó intézményeket, amelyeket - mint ahogy tudjuk - törvényileg a megyéknek kötelező befogadni minden választási ciklust követő hat hónapban.

Az elmúlt években ennek a folyamatnak a során a Békés megyei önkormányzat intézményhálózata a duplájára emelkedett, és hasonló folyamatok figyelhetők meg a többi megyei önkormányzat esetében is.

 

(9.20)

 

Tisztelt Ház! A probléma az önök előtt levő módosító javaslat esetén nagyrészt megoldódik: a működés stabilizálódhat, a több száz ellátottra, illetve több ezer fekvőbetegre fordítható működési kiadásokban egy nagyobb stabilitás, egy kiszámíthatóság, egy többletjövedelem lehetősége jelenik meg azokon a területeken, amelyek most hiányt szenvednek. Nem nagyberuházásokról, nem szuperberuházásokról van szó, amelyek sok-sok milliárdot jelentenek, hanem csak néhány, de nagyon fontos alapfeladat feltételeit szeretnénk tisztességesen biztosítani.

A módosító javaslat nem igényel a központi költségvetésből többletforrást, hanem csak a törvényjavaslatban szereplő források felhasználásának arányos és méltányos módosítását jelenti.

Köszönöm a szót. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Jauernik István úr, az MSZP képviselője.

 

JAUERNIK ISTVÁN (MSZP): (Mikrofon nélkül.) Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Az utóbbi időben egyre többször halljuk...

 

ELNÖK: Képviselő úr, a mikrofont legyen kedves fölcsiptetni! (Megtörténik.)

 

JAUERNIK ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Az utóbbi időben egyre többször halljuk a kormány és a kormánypárti képviselők részéről is, hogy az egyik legnagyobb gondja az országnak a kettészakadás, az ország egyenetlen fejlődése. Ez így is igaz.

Ha a kormány valóban meg akarja állítani az ország további kettészakadását, ha valóban akar segíteni a lemaradott térségek felzárkóztatásában, akkor ezt nemcsak szavakban kell mondani, hanem ezért hathatós intézkedéseket is kell hoznia. Éppen ezért kérem a tisztelt Háztól, hogy támogassák a Jász-Nagykun-Szolnok megye szocialista képviselői által benyújtott 462. számú indítványt, amely azt javasolja, hogy Jász-Nagykun-Szolnok megye is kerüljön be abba a körbe, amelyben eddig öt megye kiemelt támogatást kap.

Úgy ítéljük meg, hogy a megye mutatói alapján Szolnok megyének helye van ezen öt megye között. Ha az ország földrajzi helyzetét nézzük, akkor is látható, hogy ez egy egységet képvisel. A megye hat kistérsége közül öt elmaradott kategóriába tartozik. Úgy gondolom, hogy ugyanúgy, mint ahogy Borsod, Nógrád, Szabolcs-Szatmár, Békés és Somogy megye indokoltan kap kiemelt támogatást az elmaradott térségeinek felzárkóztatására, ugyanúgy indokolt ez Jász-Nagykun-Szolnok megye esetében is. Igazságtalan lenne megyénket kihagyni ebből a körből. Éppen ezért kérem képviselőtársaimat, támogassák az indítványunkat.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Több jelentkezőt nem látok. A vita e szakaszát lezárom.

Megnyitom a következő vitaszakaszt az Országgyűlés fejezetére. Megkérdezem, ki kíván felszólalni. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok, a vita e szakaszát lezárom.

A következő vitaszakasz a köztársasági elnökség fejezetéről szól. Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt ehhez sem látok, ezt a vitaszakaszt is lezárom.

Az Alkotmánybíróság fejezete következik. Megkérdezem, kíván-e valaki ehhez hozzászólni. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok, a vita e szakaszát is lezárom.

A következő vitaszakasz az Országgyűlési Biztosok Hivatalának fejezetéről szól. Kíván-e valaki felszólalni? (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok, a vita e szakaszát is lezárom.

Az Állami Számvevőszék fejezete következik. Kíván-e valaki ehhez hozzászólni? (Nincs jelzés.) A vita e szakaszát is lezárom.

A bíróságok fejezetéhez kérném a hozzászólni szándékozók jelentkezését. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok, a vita e szakaszát is lezárom.

Megnyitom a következő vitaszakaszt a Magyar Köztársaság ügyészsége fejezetére. Kíván-e valaki hozzászólni az ügyészség fejezethez? (Nincs jelzés.) Nincs hozzászólni szándékozó, a vita e szakaszát is lezárom.

Most a miniszterelnökség fejezete következik. Megkérdezem, hogy ehhez a szakaszhoz kíván-e valaki hozzászólni. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok, a vita e szakaszát is lezárom.

A Belügyminisztérium fejezete következik. Megkérdezem, ki kíván felszólalni. Megadom a szót Szabados Tamás úrnak, az MSZP képviselőjének.

 

SZABADOS TAMÁS (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. A Belügyminisztérium fejezetéhez, azon belül is az oktatási, közoktatási normatívákról szóló fejezethez szeretnék hozzászólni, amelyhez a frakciónk az ajánlás 265., 268., 291., 299., 483. és 679. pontjaiban adott be módosító indítványokat.

Amikor a kormány meghatározta a 2001-2002-es költségvetés prioritásait, kimondta, hogy a prioritások ebben a két évben a bérek lesznek. Ezt elvben lehet is támogatni. Lehet azt támogatni, hogy a pedagógusok 8,75 százalék után 20 százalékos béremelést kapnak, valamint az oktatási dolgozókat is érinti a minimálbér. Tehát támogatjuk a bérek emelését, viszont amikor a frakciónk szakértői elvégezték a számítást, kiszámították, hogy a normatívában elhelyezett összegből - amely a kormány szerint elegendő a béremelések fedezésére - mintegy 15 milliárd hiányzik ahhoz, hogy nyugodt lelkiismerettel elmondhassuk azt, hogy elegendő mindhárom elemére a bélemelésnek.

Tehát a normatívanöveléssel kapcsolatban a frakciónk által beadott módosító indítványok azt célozzák, hogy ne az önkormányzatokra háruljon a béremelés végrehajtásának egy része. Hiszen itt tegnap is egy nagyon élénk vita kibontakozott Lezsák Sándor oktatási bizottsági elnök úr, illetve Lamperth Mónika képviselőtársam között. Lamperth Mónika azt állította, hogy az oktatási dolgozók, köztük a pedagógusok béremelésére a normatívában szánt összegek nem elegendők teljes mértékben. Erre Lezsák elnök úr azt mondta, hogy az önkormányzatok törvénytisztelők, és végre fogják hajtani a törvényeket. Magam is így gondolom, végre fogják hajtani a törvényeket, fel fogják emelni a béreket, fel fogják emelni a minimálbért, csak éppen - Pokorni miniszter úr is megjegyezte - az önkormányzatok jóindulatú támogatására fog számítani. Tehát ez a 15 milliárdos emelés ezt célozza.

Még azért meg kívánom jegyezni, a béremelést végrehajtjuk, és végre fogják hajtani az önkormányzatok, nagyon érzékenyen fogja érinteni az oktatási intézményeket, hogy dologi automatizmusra egy fillért sem tartalmaz ez a költségvetés, fejlesztésre pedig egyáltalán nem.

További normatívaemelést tartalmaz az általam, illetve képviselőtársaim által beadott módosító indítvány, ami az ajánlás 99. pontjában található. Itt a bejáró középiskolások támogatására egy normatívaemelést javasolunk. Mindenki előtt ismert, hogy a vidéki középiskolákban, egy-egy körzeti feladatot ellátó középiskolában nagyon sok bejáró tanuló van, és ezeknek a bejáró tanulóknak a normatívaemelése nagyban segítené, illetve segíti ezen iskolák ellátását.

Az ajánlás 142. pontja pedig a normatív támogatást célozza meg szakmai orientációhoz, ez mintegy 2 milliárddal emelné ezt meg. Nagy örömünkre, ezt az oktatási bizottság támogatta. Érdekes módon ez három módosító indítványt foglal magában, ebből kettőt az előterjesztő, tehát a kormány is támogatott, egyet pedig nem. Remélem, hogy mivel ez a három összefügg, mire a költségvetés végszavazása lesz, mind a hármat támogatni fogja.

Egy új kapcsolódó módosító indítványt is beadtunk képviselőtársaimmal, ami a kötelező eszközjegyzékre vonatkozik. Tudvalevő, hogy a kormány a költségvetési törvényben egy évvel elhalasztotta a kötelező eszközjegyzék bevezetését. Mi azt mondjuk, hogy ezt nem kell megtennie, hiszen az önkormányzatok elkészítették a kötelező eszközjegyzék bevezetésének a tervezetét. Mi átcsoportosítottunk mintegy 2 milliárdot a kötelező eszközjegyzékre. Úgy gondoljuk, hogy az OKÉV-eknek, ennek a hat regionális intézménynek ez a 2 milliárd nem hiányzik annyira, mint az iskolák kötelező eszközjegyzékéből.

Kérem képviselőtársamat, még egyszer gondolják meg ezeket a módosító indítványokat, és kérem, hogy támogassák. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Hozzászólásra következik Kóródi Mária asszony, az SZDSZ képviselője. Megadom a szót.

 

 

(9.30)

 

DR. KÓRÓDI MÁRIA (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Két módosító javaslatunkra szeretném felhívni az Országgyűlés képviselőinek a figyelmét, mind a két javaslat az önkormányzatok és az önkormányzatiság érdekében született.

Az első módosító javaslat, amiről röviden beszélni szeretnék, a T/3122/216. számot viseli, amelyben azt kérjük a tisztelt Országgyűléstől, hogy az önhibájukon kívül hátrányos helyzetben lévő helyi önkormányzatok támogatására előirányzott 10 milliárd 500 millió forintot emelje fel 11 milliárd 700 millió forintra. Azt az 1 milliárd 200 millió forintot, amivel megemelni kívánjuk ezt az előirányzatot, a belügyminiszter részére biztosított zsebpénzből kívánjuk átcsoportosítani. Ugyanis van egy 1 milliárd 200 millió forintos tétel a költségvetésben, amely úgy áll a belügyminiszter rendelkezésére, hogy a belügyminisztert semmilyen feltételrendszer, semmilyen elvi rendszer - amit az Országgyűlés határozna meg - nem köti. Ez azt jelenti, hogy a belügyminiszter ebből az összegből azokat az önkormányzatokat erősíti, amelyeket erre jónak lát, és mi, az Országgyűlés képviselői nem tudjuk meghatározni, hogy ezt az összeget miként osztogatja a belügyminiszter.

A belügyminiszter éppen egy ilyen egyedi elbírálás alapján olyan rendszert vezethet be, amelyben a támogatáshoz jutás feltételei nem azonosak minden önkormányzat számára. Ez jelenti azt is, hogy az önkormányzatok számára nem számítható ki előre, hogy az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe kerülők mikor juthatnak támogatáshoz, jelenti azt is, hogy a döntések nem objektív, hanem szubjektív szempontok alapján születnek meg, és jelenti azt is, hogy a belügyminiszter a saját szája íze szerint formálhatja az önkormányzatok irányában meglévő politikáját.

Feltételezem, hogy ennek a dolognak az önkormányzatiság számára hátrányos következményei lesznek, bár őszintén láthatjuk, hogy az elmúlt két évben nem ez volt az egyetlen dolog, ami az önkormányzatiság elveit sértette. Mi ennek a dolognak útját kívánnánk állni, és ezért szeretnénk, ha ez az 1 milliárd 200 millió forint ugyanabba az elosztási kategóriába kerülne bele az önhibán kívüli támogatásnál, mint a többi összeg, tehát hogy minden önkormányzat számára egyértelmű, átlátható, kiszámítható legyen, és az önkormányzatok azonos feltételek között, és ne pártpolitikai hozzáállásuk, színük vagy a belügyminiszterrel való viszonyuk alapján juthassanak meghatározott támogatásokhoz.

A másik módosító javaslatunk, amire tisztelettel szeretném felhívni a figyelmüket, az adóerő-képességre vonatkozik. Ennek a sorszáma T/3122/219. Ebben a javaslatban is a javaslat rendelkezéseinek megfogalmazására szeretném felhívni a figyelmüket. Az alkotmány 44/A. § c) pontja szerint az önkormányzatok a törvényekben meghatározott feladatokkal arányban álló állami támogatásban kell hogy részesüljenek. Tehát az alkotmányos rendelkezések szerint valamennyi, az adott feladatokat ellátó önkormányzatot ugyanazon mértékű normatíva illeti meg.

A költségvetési javaslat ebből az önkormányzatokat egységes elv szerint megillető normatívából, illetőleg a normatívaként elosztott személyi jövedelemadóból szándékozik elvonni bevételt, ha a képződés helyén maradó személyi jövedelemadó és az iparűzési adó - az adóerő-képesség - együttesen számított egy főre jutó összege a meghatározottnál magasabb. Ez azt jelenti, hogy ugyanazokat a feladatokat különböző normatívákkal támogatják az önkormányzatoknál. Ez praktikusan sem helyes megoldás, hiszen az önkormányzatoknak éppen azt a dinamizmusát és erejét veszi el, amely a saját bevételeik növelésére ösztönzi őket, ezenkívül alkotmányossági aggályokat is felvet. Ezért ennek a törvényjavaslatnak a módosítása szükséges, mégpedig oly módon, hogy a forráscsökkentés csak a helyben maradó személyi jövedelemadóból történjék.

Tisztelettel kérjük az Országgyűlés kormánypárti képviselőit, azokat, akiknek fontos az önkormányzatiság mint alapérték, akiknek fontos, hogy az önkormányzatok az 1990-es dinamizmussal és lendülettel tudják tovább folytatni munkájukat, hogy ezeket a módosító javaslatokat szíveskedjenek támogatni.

Köszönöm. (Taps az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Szalay Gábor úr, az SZDSZ képviselője.

 

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Elnök Úr! Ezúttal egyetlen módosító indítványomra szeretném felhívni a figyelmüket. A költségvetés megfelelő pontjai előirányozzák az APEH-alkalmazottak premizálását, illetve a premizálás feltételeit.

Olvashatjuk a költségvetésből, hogy az áfa-előirányzatok 103 százalékra és az szja-bevételek 102 százalékra történő teljesítése esetén 7 milliárd forint prémium illeti meg az APEH dolgozóit. Ezen túlmenően, ha a Nyugdíj-biztosítási Alap és az Egészségbiztosítási Alap járulékainak behajtását 101 százalékra teljesítik, akkor további 1,7 milliárd forint illeti meg őket. Ez összességében annyit jelent, hogy a feladatok előirányzat szerinti teljesítése esetén a mintegy 13,5 ezer APEH-dolgozót közel 9 milliárd forint prémium illeti meg. Ez azt jelenti, hogy a portástól az elnökig átlag évi 650 ezer forint premizálási lehetősége van az APEH-alkalmazottaknak.

Az összeg önmagában is meglepő és elgondolkoztató, különösen akkor, amikor tudjuk, hogy az APEH az elmúlt két évben a kormányzat vasökleként működött, de ennél a hatalmas összegnél, a 650 ezer forint/fő/évnél talán még meglepőbb a prémiumkifizetés feltétele. Ez úgy szól, hogy amennyiben az APEH-dolgozók - illetve az APEH mint intézmény összességében - a feladatukat november 25-ig 89 százalékig teljesítik, akkor a prémium teljes egészében előre kifizethető. A világ ilyet még nem sokat látott, hogy egy hatalmas prémiumot előre kifizetünk, a feladatok teljesítését megelőzően, jóindulatúlag feltételezve, ha november 25-ig teljesítik a feladatok 89 százalékát, akkor majd december 31-ig a feladatok 103, 102, illetve 101 százalékát is fogják teljesíteni.

Ez indokolhatatlan, erkölcstelen és méltánytalan mindenki mással szemben, aki ebben az országban nem az APEH dolgozója. Ezért úgy gondolom, helye van ennek a módosító indítványnak - és erről beszélek, emellett próbálok érvelni -, amely azt kívánja elérni, hogy az APEH az említett prémiumot akkor kaphassa meg, akkor legyen a rendelkezésére bocsátva, ha nem november 25-ig, hanem december 20-ig, és nem a feladatok 89 százalékát, hanem 100 százalékát teljesíti.

 

 

(9.40)

 

Kisebb, de legalább 90 százalékos mértékű teljesítés esetén a fenti összeg bevétellel arányos része bocsátható rendelkezésre a módosító indítványom szerint.

Azt gondolom, hogy prémiumot azok érdemelnek, azoknak lehetséges kifizetni, akik az előírt feladatukat teljesítették. Ahogy egy cégnél, egy gazdasági társaságnál vagy más közintézménynél nem akkor fizetik ki az egyébként meg ráadásul irdatlan nagy prémiumot, hogy ha a feladatok teljesülnek 89 százalékban, hanem ha a feladatok, a kitűzött célok teljesülnek.

Az elmúlt évben, illetve ebben az évben, 2000-ben szintén hasonló feltételei voltak az APEH-prémiumok kifizetésének, és tudjuk, hogy az év közben elvégzett ÁSZ-vizsgálat pontosan megállapította ezen kifizetési módszer hibáit és erősen kifogásolható voltát. Úgy gondolom, ha ezt nemcsak egy ellenzéki képviselő állapítja meg és állapította meg, hiszen ugyanezeket már tavaly is elmondtuk, hanem az Állami Számvevőszék is ugyanerre a konklúzióra jut, akkor azért érdemes lenne figyelembe venni ezeket az intelmeket.

Egyébként csak úgy mellesleg és zárójelben jegyzem meg, tegnap nagy vita folyt a Házban a Magyar Televízió részére ismét kiömlesztésre kerülő közel 10 milliárd forintos támogatásról, ennek indokolhatóságáról, illetve indokolhatatlanságáról. Nem ezt kívánom most felmelegíteni, de azt azért megemlíteném, hogy ha a Magyar Televízió 10 milliárdos adósságát, ami az APEH felé fennálló adósság, az állam befizeti az APEH-hez, tehát az állam az egyik zsebéből átrakja a 10 milliárdot a másik zsebébe, akkor ezáltal már nagyban hozzásegítette az APEH-ot, az APEH alkalmazottait, hogy ezt a jelentős célprémiumot elérhessék.

Azt hiszem, hogy mind a két helyzet, mind az MTV-nek irdatlan és minden feltétel nélkül, minden intézkedési, szanálási terv nélkül, automatikusan juttatott 10 milliárdos összeg, mind az APEH-nél a feltételek teljesítése nélküli hatalmas prémiumkifizetés indokolhatatlan, elfogadhatatlan és erkölcstelen. Ezért szeretném, ha erre vonatkozó javaslatomat a tisztelt Háznak volna módja elfogadni. Köszönöm szépen figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Kovács Tibor úr, az MSZP képviselője.

 

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Egy percben szeretnék reflektálni arra, amit Kóródi Mária képviselő asszony az adóerő-képesség szabályozásáról elmondott. Egy abszurd példával szeretném ezt kiegészíteni.

Tudjuk, hogy az adóerő-képesség szabályozásának elve az, hogy azon önkormányzattól, ahol az adóerő-képesség egy bizonyos tételnél magasabb, a normatív állami támogatásokat vonják el. Ha egy ilyen településre a környező településekről bejárnak gyerekek iskolába tanulni, akkor az ő normatívájukat is elvonják, tehát nem kapják meg ezek a gyerekek sem a normatívát. Tehát gyakorlatilag ahova bejárnak e gyerekek tanulni, annak a településnek kell a saját bevételeiből azoknak a gyerekeknek az oktatását is finanszírozni, akik a szomszéd településről járnak be. Ez a szabályozás teljesen elfogadhatatlan és teljesen abszurd, ezért támogatjuk mi is azokat a módosító indítványokat, amelyeket a képviselő asszony benyújtott.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Gémesi György úr, az MDF képviselője.

 

DR. GÉMESI GYÖRGY (MDF): Nagyon röviden hadd reagáljak az adóerő-képességre, képviselőtársam gondolatára, mert az alapfokú oktatás az önkormányzatok törvényben előírt kötelezettsége. Igaz? Tehát azok a tanulók saját településükön kell hogy tanuljanak, akik adott esetben... (Kovács Tibor: De ott nincs iskola!) Ahol nincs iskola, az nem olyan nagy számú és nem olyan nagy létszámú, és ott nem az adóerő-képesség működik. (Szabó Sándorné közbeszól.) Úgyhogy azért ne keverjük össze a szezont a fazonnal! Ebben a kérdésben nincs igaza a képviselőtársamnak, mert az alapfokú oktatás a települések törvényben előírt kötelezettsége, és az adóerő-képességgel ez a kérdés ilyen formában nem függ össze.

Az egy másik kérdés, hogy maga az adóerő-képesség mennyire terheli meg azokat a településeket, ahol jobb az adóbefizetési lehetőség, de a tavalyi költségvetési vita során is elhangzott már, hogy ez egy belső szolidaritása a településeknek, hogy adott esetben egy kiegyenlítő mechanizmus működik az adóerő-képességen keresztül a kisebb, gyengébb települések számára. Ez egyébként a gyakorlatban is így van, képviselőtársam. Az egy másik kérdés, hogy nem ártana, ha az adóerő-képesség által felhalmozott bevételek a kistérségben maradnának, mert a kistérség fejlesztését lehetne megoldani belőle. De ez majd egy következő lépés lehet.

Abban a kérdésben, amit a képviselőtársam mondott, nincsen igaza. (Kovács Tibor: De igazam van! - Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra Szentgyörgyvölgyi Péter úr, a Független Kisgazdapárt képviselője.

 

DR. SZENTGYÖRGYVÖLGYI PÉTER (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Én is az adóerő-képességhez szeretnék hozzászólni egy másik aspektusból, nevezetesen, hogy a példában arról volt szó, hogy egy másik község gyermeke tanul egy olyan iskolában, ahol ez az adóerő-képesség jobb, és emiatt a normatív támogatás megvonódik.

Én erről a jobb településről szeretnék beszélni, ahol éppen azért jobb az adóerő-képesség, hiszen olyan kisebb környező faluból vagy falvakból járnak dolgozni oda az emberek, és ettől válik az adóerő-képessége jobbá az illető nagyobb községnek, városnak; pontosan ez szolgálja a kiegyenlítődést.

Tehát a kisebb települések nem rendelkeznek semmi olyan lehetőséggel, hogy munkalehetőséget teremtsenek az ott lakóknak, ám az ott lakók bejárnak a környező nagyobb községbe, városba dolgozni, és az ő munkájuk teremti meg tulajdonképpen annak a lehetőségét, hogy ott nagyobb bevétele származzon ezen adóbevételből a községnek. Igenis ez az igazságosság, ez jelenti a kiegyenlítődést, hogy akkor ebből valamit valamilyen formában visszakapjon az a község.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Hadházy Sándor úr, a Fidesz képviselője.

 

HADHÁZY SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Több benyújtott, illetve most benyújtás alatt lévő módosító indítványhoz kívánok hozzászólni, ezek közül szeretném elsőként megemlíteni a rendőrség költségvetéséhez beérkezett T/3122/521. számú módosító indítványt.

Az elmúlt években örvendetesen javult a közbiztonság helyzete, azonban ezzel az eredménnyel még közel sem lehetünk elégedettek. Tudjuk, ismerjük azt, hogy a rendőri állomány milyen rossz anyagi helyzetben van, milyen nagyon rossz tárgyi feltételekkel rendelkezik, ezért az ezekhez szükséges forrásokat mindenképpen elő kell teremteni.

Ez a módosító indítvány összességében 7 milliárd forint többlettámogatást biztosít e feladathoz. Ez bontásban is tartalmazza az egyes főkapitányságok többlettámogatási javaslatát. Pest megye helyzetét szeretném ebben a kérdésben kicsit bővebben taglalni. Szeretnék rámutatni arra, hogy milyen aránytalanság van az egyes főkapitányságok finanszírozása és az ellátandó feladat között.

Pest megye több, mint egymillió lakossal rendelkezik, és emellett a Dunakanyar és Ráckeve térsége igen jelentős idegenforgalmat is lebonyolít. Ez a feladat messze nincs arányban a főkapitányság rendelkezésére bocsátott forrásokkal. Különösen nincs arányban akkor, ha például összevetjük a budapesti főkapitányság finanszírozásával. Látható, hogy a BRFK a módosító indítvány szerint több mint 20 milliárd forinttal fog gazdálkodni kétmillió lakos tekintetében, Pest megye pedig mintegy 6 milliárd forinttal fog gazdálkodni egymillió lakos tekintetében.

 

(9.50)

 

Ez azt jelenti, ha Pest megyének, mondjuk, 2 millió lakosa lenne, akkor is 12 milliárd a finanszírozása, és ez még mindig messze elmarad a 20 milliárdtól. Tehát én szeretném ezúton is felhívni a belügyminiszter úr figyelmét arra, hogy ezt az aránytalanságot meggyőződésem szerint tovább kell csökkenteni.

A másik módosító indítvány pedig a lakásenergetikai rendszerhez kapcsolódik. Örülök annak, hogy ezt több frakció is támogatja. Az indítványt Mádi László, Várkonyi András és Sasvári Szilárd jegyezte.

Emlékezhetünk arra, hogy az elmúlt hónapokban is nagyon sok önkormányzatnál igen jelentős lakbéremelkedés történt. Többszörösére emelkedtek a lakbérek. Ezt azzal indokolták, hogy közelíteni kell a piaci árakhoz. Nekem más ezzel kapcsolatban az állásfoglalásom és véleményem, mégpedig az, hogy nem lehet összekeverni ezt a két szektort, a magánszektort és az önkormányzati szektort. Az önkormányzatok elsősorban rászorultsági, szociális alapon kell hogy ezt a kérdést kezeljék, nem pedig piaci alapon, és nem sokszor, vagy általában nem elegendő az a szociális háló, amelyet ehhez rendelnek.

A bérlakásban élők zömmel társasházban laknak, tömblakásokban, panellakásokban, és őket még fokozottan sújtja az, hogy ezek a lakások igen rossz hőszigeteléssel rendelkeznek, elavult a fűtésrendszerük, és ehhez a feladathoz nyújt mintegy 3 milliárd forint többletforrást ez a módosító indítvány. Szeretném ezt is a szíves figyelmükbe ajánlani.

Továbbá még van néhány általam, illetve más által is benyújtott módosító indítvány. Ezek közül szeretném kiemelni a nagymarosi vízlépcső rehabilitációs területeinek a fenntartási igényét. Mint ismeretes, 1994-98 között ezek a helyreállítási munkák igen erősen lelassultak, hiszen az előző kormány azon gondolkodott és azon dolgozott, hogy hogyan lehetne mégis valahol a közelben. a környéken vízlépcsőt építeni. Ezek a területek azóta igen erősen elhanyagolt állapotba kerültek, a fenntartása forrásokat igényel, úgy a bal parton, mint a jobb parton. Ez a módosító indítvány a 2001-2002. évi költségvetésekben kíván ehhez forrásokat teremteni mintegy 35 millió forint összegben.

Szeretném még a tisztelt Ház figyelmét felhívni arra, hogy ugyan az 1999. június 18-20-a közötti esőzések valamilyen szinten orvoslásra kerültek, azonban nagyon sok vízfolyás állapota még igen erősen leromlott, és félő, hogy ha további esőzések történnek, akkor ezek a károk tovább fokozódnak, és ezeket a károkat mindenképpen célszerű kezelni, illetve megoldani, megelőzni. Erre irányul a következő módosító javaslatom, amely a választókörzetemben két patakot érint, a Dera-patakot, amely Pilisszentkereszt, Csobánka és Pomáz területén folyik, illetve az Apát-kúti-patakot. Kérem ezen indítványok támogatását is. Köszönöm a szót. (Taps.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Göndör István úr, az MSZP képviselője.

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Röviden csak annyit szeretnék elmondani Hadházy képviselő úrnak, hogy a 135., 136., 137. és a 138. ajánlási pontban Gál Zoltán és Tóth András tettek kísérletet arra, hogy az ön által is felvetett problémát, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság kérdését rendezzék, nem is kis összeggel, 430 millió forinttal, és mindezt tették volna a még nem létező - a még csak most parlamenti vitaszakaszban lévő -, szervezett bűnözés elleni koordinációs központnak rezervált pénzekből. Sajnálattal kell megállapítanom, és úgy látszik, hogy a képviselő úr nem vette észre, egyetlen bizottság és a kormány sem támogatta ezt a javaslatot.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szentgyörgyvölgyi Péter úr, a Független Kisgazdapárt képviselője.

 

DR. SZENTGYÖRGYVÖLGYI PÉTER (FKGP): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Hadházy Sándor javaslatához szeretnék hozzászólni támogatólag, amely a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság bizonyos pluszfinanszírozását célozta meg. Igaz, hogy Pest megyének egyetlen nagyvárosa nincs, igaz, hogy Pest megyének egyetlen megyei jogú városa sincs, de mégis tudjuk, hogy idegenforgalmi szempontból Budapest és a Balaton után a legfrekventáltabb része Magyarországnak a Dunakanyar. Ez vonzza a bűnözőket. Számtalan olyan ügylet van e frekventált idegenforgalmi területen, amely az ország más részén nem található, és ezt a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságon kell megoldani. Ismerjük a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság helyzetét, nem kiemelt az országban, holott éppen az idegenforgalmi vonzás miatt kiemelten kellene kezelni.

Ugyanezen szempontból támogatom a Nagymaros helyreállítására irányuló pénzbiztosító módosító javaslatot. Ha valaki felülről, Visegrádról vagy a Prédikálószékről lenéz erre a tájra, ez egy sebzett táj. Ennek a képtelen nagymarosi gátötletnek a maradványa még mindig látszik ezen a csodálatos vidéken, amely pontosan ezt az egyébként rendkívül kedvező dunakanyari idegenforgalmi vonzást rontja. Tehát mindenféleképpen szükség van idegenforgalmi szempontból is, de környezetvédelmi szempontból is ennek a tájnak az eredeti állapotban való vagy legalábbis azt megközelítő helyreállítására.

Köszönöm szépen. (Taps a Független Kisgazdapárt soraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hadházy Sándor úr, a Fidesz képviselője.

 

HADHÁZY SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az MSZP képviselőinek a hozzászólására kívánok reflektálni. Valóban vannak ilyen módosító javaslatok a Ház előtt, azonban ennek a forrása rossz. A szervezett bűnözés elleni védekezés és küzdelem jelentős forrásokat igényel, és ez a fő csapás a közbiztonság területén, amely nemcsak közbiztonsági, hanem gazdasági jelentőségű is. Tehát nyilvánvaló, hogy ezeket a módosító javaslatokat ennek függvényében nem tudjuk támogatni, ezért kellett keresni más megoldást és más forrásokat. Örülünk annak, hogy sikerült megtalálnunk ezeket a forrásokat.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Több jelentkezőt a belügyminisztériumi fejezethez nem látok, ezért a vita e szakaszát lezárom.

Megnyitom a következő vitaszakaszt a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium fejezetére. Megkérdezem, hogy ki kíván felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok. A vita e szakaszát is lezárom.

Következik a Honvédelmi Minisztérium fejezete. Lentner Csaba képviselő úr, a MIÉP képviselője jelentkezett. A képviselő urat illeti a szó.

 

DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium fejezete kapcsán a 11. vitaszakaszhoz szeretnék hozzászólni. A tegnap délután folyamán ebben a tárgykörben már jelentkeztem hozzászólásra. Akkor elmondtam, hogy a MIÉP-frakció a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium fejezetén belül két darab frekventált módosító indítványt terjesztett elő.

Az egyik módosító indítvány, amelyről tegnap részletesen szóltam, egy mezőgazdasági reorganizációs alap létrehozatala, amely a csődközelbe, illetve csődbe került mezőgazdasági feldolgozó üzemek állami pénzforrásokból történő reorganizációját szolgálná. Erre a célra a 2001. évi költségvetésből 20 milliárd forintot indítványoztunk. Sajnálattal tapasztaljuk, hogy a kormányzati többség, illetve a kormány ezt az indítványt nem támogatta. Azonban határozott álláspontunk az, hogy a mezőgazdaságban mindenképpen szükség volna egy reorganizációs alapra, és kívánatos lenne, célszerű lenne, ha ebben a tárgykörben hatpárti konszenzus bontakozhatna ki.

A másik fontos indítvány - most erről szólnék részletesebben - szerint indítványoztam azt, hogy a most jelenleg zajló szövetkezeti üzletrésztörvény vonatkozásában a külső üzletrész-tulajdonosok kifizetésére állami költségvetési pénzforrásokból kerülne sor.

 

 

(10.00)

 

Ennek az indítványnak a lényegét az adja, hogy szeptember 25-én az Országgyűlés elkezdte tárgyalni a szövetkezeti üzletrésztörvényt. Itt a külső üzletrész-tulajdonosok kifizetéséről van szó. Megdöbbentő azonban - az elmúlt két és fél év országgyűlési képviselősködése alapján mondom -, hogy ehhez a törvényjavaslathoz születtek ugyan módosító indítványok, de több mint két-két és fél hónap után sincs a kormánynak álláspontja. Úgy látjuk, hogy a kormánykoalíción belül bizonytalansági helyzet alakult ki.

A módosító indítványom azt a hatást kívánja elérni, elismerve a külső üzletrész-tulajdonosok kifizetésének jogosságát, hogy ez a kifizetés ne a téeszeket, illetve az aktív téesztagokat terhelje, hanem erre állami pénzforrások teremtődjenek meg. Minden más egyéb megoldási javaslat, mint a gépkivitel, eszközkivitel, úgy gondolom, a mezőgazdasági üzemek, szövetkezetek működképességét fogja felborítani.

Azt is látni kell, hogy ez az indítvány a maga támogatási céljával kétéves időintervallumot fogna át, tehát nemcsak a 2001-es költségvetést terhelné, hanem a 2002-es költségvetésre is egy hasonló, 15 milliárdos összeget indítványoztam. Ennek alapvetően az az oka, hogy meggyőződésem szerint a külső üzletrész-tulajdonosokat kifizetni egy év alatt nem lehet, ez nem fog menni. Azt is megmondom, hogy miért; azért, mert a háttérszámításokban a Pénzügyminisztériumnak és a Földművelésügyi Minisztériumnak egészen más számai vannak. Tehát itt az van a háttérben, tisztelt képviselőtársaim, hogy nem tisztázottak a külső üzletrésztulajdonok értéke, hogy mennyi kifizetési jogosultság lenne.

A másik súlyos probléma, hogy a külső üzletrész-tulajdonosok kifizetése vonatkozásában nemcsak a mezőgazdasági szövetkezetek jönnek számításba, hanem az általános fogyasztó és értékesítő szövetkezetek is. Tehát ott is vannak külső üzletrész-tulajdonosok, és ott is a jelenlegi törvényjavaslat szerint a belső üzletrész-tulajdonosoknak kellene fizetniük. Ha ez megtörténik, mi ennek a közgazdasági hatása az áfészek esetében? Tisztelettel mondom, hogy az a hatása, hogy akkor az áfészek is tönkremennek. Ha megnézzük a jelenlegi magyar belkereskedelmi szektort, akkor az tapasztalható, hogy egy éles piaci verseny van. Egy éles piaci verseny van a hagyományosan magyar tulajdonban lévő áfészek és a külföldi kereskedelmi cégek között. Az országban jelentős Penny Market hálózat van, a Tengelmann-csoportnak megfelelő érdekeltségei vannak, a METRO-áruházak is mind-mind nagyobb forgalmat bonyolítanak le. Ugyanakkor az tapasztalható, hogy az áfészek több mint háromezer kereskedelmi értékesítő egységgel rendelkeznek, és nagyobb, mintegy 200 milliárdos forgalmat realizálnak egy év alatt a '99. évi eredményadatok szerint, mint teszem azt a hat METRO-áruház.

Ebben a felfokozott piaci versenyben, ahol árverseny van, dömpingárakkal dolgoznak a METRO-áruházak és a Tengelman-csoport. Ha bekövetkezik az, hogy egy 15-20 milliárdos fizetési kötelezettség jelentkezik még az áfészeknél, akkor ezt az árversenyt nem fogják bírni, mert a forgótőkéjüket, a working capitalt egy az egyben egy törvényjavaslattal kiveszi a törvényalkotó. Tehát nem lesz arra erőforrásuk, hogy az árversenyt bírják, így tönkremennek. Felmerülhet tehát az a kérdés, hogy a törvényjavaslatnak ez-e a célja.

Azt, képviselőtársaim, senki nem vitatja, hogy a külső üzletrész-tulajdonosokat ki kell fizetni. Azonban itt az a kérdés, hogy milyen forrásokból fizetik ki. Az a nemes gesztus, ahogy önök lesöpörték nekem ezt a kétszer 15 milliárdos költségvetési indítványomat, hogy állami pénzekből fizessük ki mind a szövetkezeti, mind pedig az áfészek külső üzletrész-tulajdonosait, ezt meg lehet tenni, ugyanakkor mégsem látom rendezettnek kormányoldalon a sorokat, hiszen két és fél hónap után nincs kormányálláspont a benyújtott 42 módosító indítványhoz. A kormány egyiket sem tárgyalja.

Hetek óta a mezőgazdasági és a költségvetési bizottság is váltakozva ülésezik. Ma reggel is volt 8 órakor egy költségvetési bizottsági ülés a szövetkezeti külső üzletrészek vonatkozásában, és meg kell mondanom, semmiféle eredményt nem tudtunk elérni, mert a kormány a 42 képviselői javaslatból, amelyben számos koalíciós képviselőnek is ott volt a javaslata, egyet sem támogatott. Semmit nem támogat, ugyanakkor olyan megoldási alternatíva, amely mégiscsak lehetővé tenné a rossz törvény helyett egy másik törvényjavaslattal a problémák megoldását, nincs. Tehát itt egy exlex-állapot van, és azt hiszem, ennek a folyamatnak a kárát a mezőgazdasági és az általános fogyasztó és értékesítő szövetkezetek fogják megsínyleni.

Ezért volt az a módosító indítványom, hogy állami pénzforrásokból kerüljön sor a kifizetésre. Az álláspontom az, hogy ha ebben az országban az elmúlt tíz évben volt pénz bankkonszolidációkra, Postabankra, CW Bankra, akkor kétszer 15 milliárd forint a 2001-es és 2002-es költségvetési számokból miért ne lenne. Úgy látom, hogy a Földművelésügyi Minisztérium fejezetén belül is egy belső átcsoportosítással ez az előirányzat-összeg biztosítható lenne. Azonban értetlenül állok a történéseket figyelve, mert akár ellenzéki, akár koalíciós javaslat jön, az nem jó, ugyanakkor egy határozott irányvonal, iránymutatás nincs. Egyébként meggyőződésem, hogy a kormány végig sem gondolta, milyen közgazdasági hatásokkal járhat, ha több száz mezőgazdasági üzem és áfész tönkremegy. Ennek a szociális terheit, az utcára kerülő mezőgazdasági téesztagok - mintegy százezer emberről van szó - szociális terheit kezelni jóval nagyobb költségvetési áldozattal jár, mintha most kétszer 15 milliárdot odaadnánk ennek a szektornak.

A másik pedig, hogy én aggasztónak tartom azt is, hogy ebben az egész gazdaságpolitikai kurzusban, amely két éve érvényesül - és még másfél éve visszavan -, akár a Széchenyi-tervet nézem, akár a gazdaságpolitikai prioritásokról készített kormányjelentéseket, sehol egy szó nincs a mezőgazdaságról. Nem tudni azt, hogy a magyar mezőgazdaságban mi fog történni, egyébként azt már sejtjük, hogy az elmúlt két évben mi történt, de hogy az elkövetkezendő másfél évben mi fog történni, fogalmunk sincs, mert ezekből a kormányzati tervezetekből kimarad a mezőgazdaság teljes egészében. Mindezen hiányosságokat látva éreztem a késztetést, hogy a reorganizációs alapra, illetve a külső üzletrészek kifizetésére javaslatot tegyek állami pénzforrásokból. Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Göndör István úr, az MSZP képviselője.

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Kapcsolódok Lentner képviselő úr szavaihoz. Az a furcsa helyzet áll elő, képviselőtársaim, hogy ma hamarosan, mintegy két óra múlva a költségvetésnek a részletes vitája lezárul, és ettől kezdve nem lehet erről beszélni. Gondolják végig: az agrárgazdaság helyzetéről szóló jelentést csak holnap fogja tárgyalni utolsó előtti napirendként a tisztelt Ház. És képviselőtársaimnak volt lehetőségük megismerni, hogy ott is kiáltanak a határozatban a képviselők azért, hogy legyen egy középtávú agrárstratégia, miután nincs, így a költségvetésben is ezek a gondok megmaradnak.

A másik a külső üzletrésztulajdon. Ma este kerül napirendre ennek a kérdésnek a vitája. Szintén le lesz zárva már a költségvetés, és még nincs módunk megismerni a javaslatokat, nincs ajánlás, nem is tudhatjuk, hogy a kormánynak milyen javaslata lesz. Nekünk, képviselőknek vannak javaslataink. Hadd vigyem tovább azt, amit Lentner képviselő úr mondott: egy dolog az, ha a kormány átvállalná a költségvetés terhére, hogy kifizeti a külső üzletrésztulajdont, de a további gesztus az lenne, ha kimondaná, hogy ennek az értékét a szövetkezetek viszont osztatlan alapjukba helyezzék, mert ez tényleg azt jelentené, hogy akarjuk, hogy megerősödjenek a termelő típusú szövetkezetek.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

(10.10)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hanó Miklós úr, a Független Kisgazdapárt képviselője.

 

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Dr. Lentner Csaba és Göndör István felszólalásához kapcsolódva szeretnék azért reagálni. A mezőgazdasági bizottság tegnap este is ülésezett, és bizottsági javaslatként volt egy előterjesztés, amit egyébként a kormány is támogat, tehát kormányjavaslatként volt a bizottság előtt. Hogy az ellenzéki képviselők és az MDF ezt nem szavazta meg, az egy dolog, tehát 13:13 patthelyzettel záródott a megbeszélés, ami több órán keresztül tartott.

Azért azt itt elmondom, hogy a szövetkezeti külső üzletrésznél egy olyan jogsérelem van '92 óta, hogy ennek a megoldását valamilyen módon rendezni kell. Az eredeti előterjesztéshez képest a kormány azzal a javaslattal állt elő - és gondolom, ezt Lentner úr is tudja -, hogy privatizációs bevételekből az alanyi jogú külső üzletrészesek, akik a '92. évi I. törvény alapján lettek külső üzletrész-tulajdonosok, kifizetését átvállalja egyéves, úgynevezett kamatmentes hitel formájában a szövetkezetektől, ami meghosszabbítható. Tehát az előterjesztésben ez így szerepel, és ez elég jelentős összeg, hisz az össz külső üzletrésztulajdon felmérések szerint 50,5 milliárd forint érték, aminek jelentős részét a szövetkezeti vezetők által történt 5 százalékos kivásárlással és a szövetkezetek átalakulásával már úgymond felhasználták vagy jobban mondva leforgatták az átalakuláshoz, tehát a becsült érték 20-25 milliárd körüli összeg, amit az állam a privatizációs bevételekből fedezne is a szövetkezeteknek, pont azért, hogy ne szűnjenek meg munkahelyek, és a szövetkezet, ha életképes, akkor továbbmehessen ezzel. Tehát ez igen pozitív szándék.

Abban volt még jelentős vita, hogy a vásárolt üzletrésznél, ahol 5-10 százalékkal történt a vásárlás, és nem történt meg az átalakulás, és bizonyos személyek kezében halmozódott ez föl, ott ne történjen névértéken... - ja, és az előbb nem mondtam, az alanyi jogúaknál természetesen névértéken történne a kifizetés. Azt hiszem, ez elég komoly gesztus, igaz, hogy a '92. évi esetében névértéken, az inflációt nem figyelembe véve, de mégis nem 10-20 százalékon történne a megvásárlás. Tehát a kormánynak ez az elképzelése, és mire döntésre kerül a sor, kapcsolódó módosítóval remélhetőleg meg is történik ennek a pontos papírra vetése. A nem alanyi jogúaknál vagy inkább úgy fogalmazok, a vásárolt... (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Letelt. Bocsánat.

 

ELNÖK: A két perc egy perce letelt, csak gondoltam, hogy... (Hanó Miklós: Akkor csak egy mondatot! - Derültség. - Tehát a vásároltnál viszont nem támogatná a kivásárlást.) Kétperces hozzászólásra következik Horváth János úr, a Fidesz képviselője.

 

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt hallani az Országgyűlésben, hogy a mezőgazdasággal nem foglalkozunk eleget és nem elég behatóan, azt jó kimondani, mert ez bizony így van. Azonban, hogy semmit sem, olyan túlzás, ami nem áll. Igen tisztelt képviselőtársaim, a legkülönbözőbb alkalmakkor előkerül a téma, én magam többször már bocsánatot kérek, mintegy bocsánatot kérek a Ház plénumában és bizottságokban is, hogy hányszor előadom a mezőgazdaság függő problémáit, különösképpen azt, hogy a mezőgazdaság struktúrájával mennyire zavaros a kép. Hogy mi az optimális gazdaság, az 5 hektár, az 50 vagy az 500, vagy az 5000? Nyilván mindegyik optimális különböző gazdaságpolitikai és termelőeszköz-kombinációk alapján. De ezzel a témával, igen tisztelt Göndör képviselő úr, igen tisztelt Lentner képviselő úr, mi állandóan foglalkozunk, éppen képviselőtársaim többször hallották ezt.

Még azt hadd jelentsem, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Pártban van egy olyan műhely, ahol számtalanszor végigbeszéltük, végigültük ezt a témát. Hogy nem ott tartunk, ahol szeretnénk, ebben teljesen egyetértek kritikus képviselőtársaimmal, de hogy ez nem szívügyünk és észügyünk nekünk, azt nem volna helyes mondani, mert valóban ebből valami ki fog jönni, ki fog születni éppen azért, mert annyira izzadunk, hogy megértsük és előrevigyük a helyzetet arról a holtpontról, ahol valóban jelenleg van. Köszönöm a meghallgatást. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Göndör István úr, az MSZP képviselője.

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Kedves Horváth Képviselőtársam és Hanó Képviselőtársam! Most vagyok végképp elkeseredve. Ha önöket is be lehet csapni azzal, ami most történik, akkor hogyne lehetne azokat, akik nem tudnak bejutni ide a Ház falai közé! Gondolják végig! Ha attól, hogy nem a hatálybalépést követő X. napon belül kell kifizetni, hanem egy éven belül, ez akkor is tőkekivonás az agráriumból, uraim! A padlón lévő agráriumból még pénzt kivonni!? Aki ehhez asszisztál, szerintem az valami nagyon-nagyon rossz ügyet szolgál.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Lentner Csaba úr, a MIÉP képviselője.

 

DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Horváth János képviselő úr jó szándékát már tegnap sem vontam kétségbe, azonban azt tudom mondani, képviselő úr, hogy bármennyit is foglalkoznak önök a mezőgazdasággal, a Széchenyi-tervben ilyen fejezet nincs. A mezőgazdaságra utaló fejezet sincs, tehát a kereskedelemből vagy az iparból kifolyólag, tehát még összekapcsolása sincs a mezőgazdasággal a Széchenyi-tervnek.

Ami pedig a mezőgazdaság felvirágoztatását érinti: nézze, '92-ben a szövetkezeti törvények hatálybalépését követően egy vagyonfelosztási folyamat ment végbe a téeszekben. Ez a vagyonmegosztási folyamat felemás eredményt hozott, hiszen már akkor az üzletrészek több mint 50 százaléka külső üzletrész-tulajdonosokhoz került. Azóta számos olyan külső üzletrész-tulajdonos volt, aki eladta az üzletrészét, és számos olyan belső üzletrész-tulajdonos is volt, aki eladta az üzletrészét. Aki megvásárolta spekulatív célzattal, főleg az utóbbi egy-két évben, tudva azt, hogy majd lesz egy ilyen kisgazda törvényjavaslat, hogy ki kell fizetni a külső üzletrész-tulajdonosokat névértéken, fölvásárolják ezek a spekulánsok, brókerirodák, ügyvédi munkaközösségek, és való igaz, hogy 5-10 százalékos értéken történik meg a fölvásárlás.

A belső üzletrész-tulajdonos, eladván az üzletrészt, az új tulajdonosnál már külső üzletrész-tulajdonosként jelenik meg, tehát a törvény szerint, amit önök beterjesztettek, vonatkozna rá a kifizetés. Most 900 százalékos hasznot, ha 10 százalékos árfolyam értékű volt a vásárlás, de ha 5 százalékos árfolyamon vásárolták föl - mert ilyen is volt, Hanó képviselő úr mondta meg én is tudom -, akkor 1800 százalékos hasznot garantáljon a szövetkezeti aktív tag vagy a magyar állam a spekulánsoknak? Tehát 900 százalék vagy 1800 százalékos haszon? Képviselőtársaim, a kárpótlási jegyeknél nem volt ilyen spekuláció! Ezt kellene megakadályozni.

Nekünk az a javaslatunk, az az álláspontunk, egyébként ha lenne a kormánynak épkézláb javaslata vagy lett volna a 42 képviselői indítványból olyan, amit a kormány támogatott volna, már rég becsatoltuk volna azt a kapcsolódó módosító indítványunkat, hogy a külső üzletrész-tulajdonosok közül csak az eredeti jogosultakat fizessük ki. (Közbekiáltások az FKGP soraiból.) Tehát csak és kizárólag az eredeti jogosultakat! Kisgazda képviselőtársaim, ne mutogassanak! Ezt a törvényjavaslatba kellett volna beleírni akkor, amikor elkészítették, nem pedig az egészet beömlesztve, kommersz állapotban az Országgyűlés elé terjeszteni. Két és fél hónap eltelte után ezért nincs semmiféle kormányálláspont, és ezért áll ennek a törvényjavaslatnak a vitája. Újabb spekulációs folyamatok indultak el az utóbbi hetekben, mert akik még idáig, 7-8 éven át tartották a külső üzletrészüket vagy akár a belsőt, most már úgy látják, hogy úgysem fizetnek rá, nem akar fizetni a kormány, ez egy újabb bizonytalanságot szül, és ismét a kisember issza meg ennek a levét.

Amit még szeretnék elmondani: az a vélekedés, amely a balatonöszödi kormányülés után jött ki, és Hanó képviselő úr is utal rá, hogy a kifizetést a mezőgazdasági üzemek privatizációjából tegye meg a kormány; kérem szépen, akkor inkább ne fizessen semmit senkinek, mert ha önök most eladják a Bábolnai Mezőgazdasági Rt.-t 22 400 hektár földdel a szlovák határ mellett, kiváló földminőség, 18 aranykorona fölötti földek, akkor ennek az ország óriási kárát fogja tapasztalni.

 

(10.20)

 

Hiszen így a jelenlegi élelmiszer-behozatal, ami nem csekély, egyre nagyobb mértékű, akkor még nagyobb mértékűvé válik, akkor leromlik még tovább az ország fizetési mérlege, a külkereskedelmi mérlege, száz szónak is egy a vége: az ország teljes egészében élelmiszerből behozatalra szorul. Ebből a még megmaradt állami tulajdonú mezőgazdasági üzemek eladásából, privatizációjából, kérem szépen, a külső üzletrész-tulajdonosokat ne fizessék ki, tehát erre igenis van pénz a Földművelésügyi Minisztérium fejezetrendjén belül is, azokat a pénzforrásokat kellene megmozdítani. Én úgy látom egyébként, hogy azok az indulatok, amelyek nem konkrétan itt, hanem az egész társadalmat fertőzik most már évek óta, miszerint a téeszek és az egyéni gazdaságok, a belső üzletrész-tulajdonosok, a külső üzletrész-tulajdonosok... - ezeknek a megállítására, a felszámolására van szükség.

Mi azt mondjuk, hogy a magyar falvakban a békességet helyre kell állítani. Semmiféle ellentét az egyéni parasztgazda és a szövetkezeti parasztgazda között nincs, mind a kettő magyar ember, mind a kettőnek, az egyéni üzemnek is, a kisüzemnek is és a nagyüzemnek is egyenlő feltételeket, egyenlő támogatási formákat kellene biztosítani. A XXI. század mezőgazdasága, kérem szépen, erről szól! Arról, hogy melyik az életképes mezőgazdasági birtok és melyik nem életképes, csak annyit hadd mondjak el, tisztelt Horváth képviselő úr, hogy az egyéni gazdaságoknak csak alig 8 százaléka képes árutermelő gazdálkodásra. És az egyéni gazdák, akik földet kaptak, inkább úgy fogalmaznék, mintegy 1 millió 800 ezer földtulajdonos van az országban, ennek az 1 millió 800 ezer földtulajdonosnak a 89 százaléka nem rendelkezik nagyobb földdel, mint annak idején a tervgazdasági ciklusban, a szövetkezeti és állami gazdasági háztájiföld- és illetményföldrendszer idején. Ez egy lehangoló állapot, és ezen kellene változtatni; a kormánynak legyen akarata és legyen pénzügyi ereje, hogy a magyar mezőgazdaságot egységesen tudja támogatni!

Köszönöm a figyelmüket.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hanó Miklós úr, a Független Kisgazdapárt képviselője.

 

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm a szót. Lentner úr teljes tévedésben van, itt szó nincs arról, hogy a belső üzletrész-tulajdonosokat, akikből külső lesz vásárlás révén, akarná az állam megfinanszírozni és megvenni, hanem az alanyi jogút, aki 1992-ben külső üzletrésztulajdont kapott, vagy annak örököse. Itt szó nincs arról, hogy azt, aki itt vásárolt, a kormány akarná támogatni. Én is pontosan azt mondom, hogy ezzel nem kellene foglalkozni, mert ez spekulatív dolog, és a kormány is ezt mondja, erről szó nincs, nem tudom, honnan veszi ezt, de erről nem volt szó a bizottsági módosítóban sem.

A tőkekivonásról pedig csak annyit, hogy a tőkekivonás nem mostani állapot, már 40 éve folyamatosan folyik a mezőgazdaságban a tőkekivonás, sajnos egy nagy sarca volt a mezőgazdaságnak, elég szomorú, hogy ezt az állapotot kellett továbbvinni egy osztrák paraszttal szemben, akinek nem kell újra az összes tárházát, az egyéb eszközeit megteremteni, mint nekünk, sajnos még a családi gazdaságokban ez a probléma is van. És azért azt ne felejtsük már el, hogy külső üzletrésztulajdonnal rendelkező parasztember a szövetkezeti tárházba nem tudta bevinni a búzáját, amikor be akarta vinni, hiába volt külső üzletrésztulajdona, ehhez nem tudott hozzáférni, tehát a külső üzletrésztulajdonával nem tudott mit kezdeni. Az ilyen exlex-állapotokat talán a régiek tartották fenn, és nem a mostani gondolat.

Amit még el akarnék mondani, az a privatizációval kapcsolatos. A 18 aranykoronás föld nem igazán jó föld, nálunk, Békésben a 40 koronás, a 40 fölötti aranykoronás földek az igazi jó földek, de itt senki nem a földet akarja eladni, sőt itt a funkciót, a tevékenységet akarná privatizálni, nem pedig a földeknek az eladását. Tehát itt megint tévedésben van, de senki nem mondta azt a külső üzletrésztulajdonnál, hogy a vásárolt spekulatív üzletrészeket akarná az állam kifizetni, azokat nem, hanem az alanyi jogút, aki kapta, vagy annak az örökösét.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Dán János úr, a Független Kisgazdapárt képviselője.

 

DR. DÁN JÁNOS (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Nem akarok senkit se megsérteni, de a mezőgazdasághoz sokan úgy szólnak hozzá, mint a futballhoz, hogy sajnos nem értenek hozzá, és annak ellenére hozzászólnak. Én most azért kértem szót két percben, hogy egy kicsit helyre tegyük ezeket a dolgokat, Hanó Miklós képviselőtársam ezt nagyon helyesen megkezdte.

 

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

A kívülálló üzletrész-tulajdonos - egy kicsit a költségvetés részletes vitája most elment ebbe az irányba - az, aki az 1992-es törvénnyel kívülrekedt mindenen. Nincs szavazati joga, és ahhoz az üzletrészhez akkor nem tudott hozzájutni, mert a kiválási lehetőség, amely 1992-ben lehetővé vált, rá nem vonatkozott. Tehát egy régi szerencsétlen dolgot hoznánk egyszer s mindenkorra helyre, és azt viszont nagyon bölcsnek tartom, hogy ne a spekulánsok nyerjenek rajta, tehát azok, akik 5 és 10 százalék között felvásárolták, és most majd 100 százalékon valaki kifizesse, hanem pontosan azok a szegény szerencsétlenek, illetve azoknak a jogos örökösei, akiket annak idején 1959-ben, 1960-ban különféle módszerekkel behajtottak a szövetkezetekbe, bevitték az összes tulajdonukat, ami mai vonatkozásban nem nagy, de akkor az mindenük volt, a ló, a kocsi, a gazdasági felszerelésekkel, mindennel; és tulajdonképpen az ebből képződött üzletrészt, amiből ők kirekesztődtek, ezt kapná meg, egy részük sajnos nem él, alanyi jogon az örökösük kapná ezt meg. De ez összességében, ahogy tippelik a felmérők, 20-25 milliárdot tesz ki, tehát korántsem jelent, ha sikerül egy kompromisszumos megoldás, olyan tőkekivonást a mezőgazdaságban, amely akár a szövetkezeteknek a további létét megrendítené, illetve, ami nagyon fontos, hogy ezen a spekulánsok sem nyernének.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Két percre megadom a szót Horváth János képviselő úrnak, Fidesz.

 

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Azért is nehezen haladunk előre ezzel a témával, a mezőgazdasági témával, mert egyszerre több mindenről van szó. Jelenleg a költségvetés vitája folyik, és a költségvetés lehetőségein keresztül nézhetjük a mezőgazdaságot, és akkor eredményesen járunk el. De amikor előkerülnek olyan témák, olyan panaszok, hogy az Országgyűlés nem foglalkozik, nem figyel, nem szentel figyelmet a mezőgazdaságnak általában, ez nem így van.

Aztán, amikor a strukturális kérdéseket is itt előhozzuk; előhozzuk, de én azért említettem, hogy figyelmeztessem magunkat, az most nem a költségvetés témája. Nagyon nagy feladat a mezőgazdaság struktúrája, és a méret, amit én olyan sokszor elmondok, és amivel a képviselőtársaim néha egyetértenek, de többnyire nem; azonban a költségvetés forintjairól lévén szó, én elmondhatom, tisztelt Ház, hogy én bizony nem mindenben értek egyet a mezőgazdasági költségvetéssel. Része vagyok egy koalíciós kormányzás mögött álló parlamentnek, és belesegítek abba, hogy jobb legyen, és időnként a kompromisszum szellemében elmegyek másokkal, ez a gazdaságpolitika, a politika lényege. Alapjában véve ez jó, javítani kell, és a következő idők során nyilván erre sor kerül. Azonban, ha összekeverünk mindent, és egyszerre beszélünk szövetkezeti üzletrészről, struktúráról és költségvetési tételekről, akkor nem fogunk előrehaladni. Tanácsolom, igen tisztelt Ház, hogy maradjunk a költségvetésnél, mint egy diagnózisintézménynél (Az elnök jelzi az idő leteltét.), és annál, hogy milyen orvosságokat lehet ennek alapján tanácsolni.

Köszönöm. (Szórványos taps az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Lentner Csaba képviselő úrnak, MIÉP.

 

DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Elnök Úr! Képviselőtársaim! Horváth képviselő úrnak mondanám először, hogy, képviselő úr, az én módosító indítványomról vitatkozunk, amely a külső üzletrész-tulajdonosoknak az állami költségvetésből történő kifizetését indítványozná, és bizonyos kellemetlennek tűnő kérdéseket nem kerülhetünk meg ebben a tárgykörben.

A másik dologra is reagálnék, a Hanó képviselő úr által felvetettekre. Képviselő úr, az a szövetkezeti külső üzletrésztörvény, amelyet a Földművelésügyi Minisztérium beterjesztett, és az önök képviselőcsoportja 1998-tól 2000 nyaráig folyamatosan napirenden tartott, hogy ki kell fizetni a külső üzletrész-tulajdonosokat, hangsúlyozom, ez a törvény nem tesz különbséget külső üzletrész-tulajdonosok között.

 

 

(10.30)

 

 

Tehát ez a spekulatív célzattal külső üzletrésztulajdont felvásárlókra is egyaránt vonatkozik. A külső üzletrésztulajdont megtestesítő papír egy A/4-es lapra írt szöveg, ahol a törvényre hivatkozva kifejtik azt, hogy a külső üzletrész-tulajdonos mekkora értéket kap.

Kérem szépen, nem értékpapírról van szó! Aki azzal rendelkezik, szabadon beválthatja; hangsúlyozom - és ezen volt szeptemberben is az önök megorrolása a MIÉP-re -, hogy arról van szó, hogy csak az eredeti jogosult, illetve annak örököse kapja meg. Hiába keltünk itt érzelmi hullámokat, az önök törvényjavaslata nem volt körültekintő.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Két percre megadom a szót Szalay Gábor képviselő úrnak, SZDSZ.

 

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Képviselőtársaim! Vállalva annak a veszélyét is, hogy Dán képviselő úr engem is kívülállónak minősít - és minősíthet joggal -, a kívülálló jogán mégis elmondanám azt a véleményemet, hogy én a gazdasági bizottságban lefolytatott vita során értesültem arról, hogy a mintegy 1400 magyar termelőszövetkezet közül már több mint 700 jelen állapotában is veszteséges.

Az összes szövetkezeti vagyon 110 milliárd forintot tesz ki. Ha a külső üzletrész-tulajdonosok kifizetését 25-30 milliárd forintra becsüljük, akkor ez nem azt jelenti, hogy 25 milliárd forint tőkekivonás történik, hanem ez azt jelenti, hogy a veszteséges téeszek eleve csak az eszközeik értékesítésével, de a valami nyereséget még fölmutató téeszek szintén az eszközeik piacra dobásával tudják ezt a pénzt előteremteni.

Azt jól tudjuk, hogy a piac úgy működik, hogy ha egyszerre kell előteremteni egy nagy összeget, és ezért egyszerre viszünk a piacra jelentős mennyiségű vagyontárgyat, mert sürgősen van szükség a pénzre, akkor ezért a piac nem fogja megadni az egyébkénti értékét. Ha tehát mi azt gondoljuk, hogy 25 milliárdnyi eszközállomány piacradobásával 25 milliárdot megkapunk, akkor tévedünk, mert az nem lesz 25 milliárd, hanem jóval olcsóbban fog érvényesülni.

Ha pedig így megrongáljuk a mezőgazdasági szövetkezetek eszközállományát és tőkehelyzetét, akkor a még csoda folytán talpon maradók sem fognak tudni banki hitelekhez jutni a továbbiakban. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ez a katasztrofális hatása ennek a törvénynek, amit önök elénk varázsoltak.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Több kétperces van még. Megadom a szót két percre Gráf József képviselő úrnak, MSZP.

 

GRÁF JÓZSEF (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A mezőgazdasági bizottságban tegnap reggel 9-től este 11-ig - az ülés megszakításával - folytattuk ezt a vitát.

Én is a képviselőtársam véleményére szeretnék ráerősíteni nagyon röviden. Ugyanis az a nagyon nagy baj, hogy csak a külső üzletrészek alanyi jogára tesz ez az előterjesztés ígéretet a kivásárlásra. A másik, a többi külső üzletrész-tulajdonos kivásárlására a szövetkezetet kötelezi. Így ez az összeg már nem 20 milliárd forint, hanem ezt lényegesen meghaladó nagyságrendű.

És nincs ma olyan fedezet a szövetkezetekben - ez is elhangzott itt már többször -, ahonnan ezt a pénzt elő lehetne szedni. Egy felelősen gondolkodó szövetkezeti vezető ebben a szituációban egyet tehet: azonnal végelszámolást kér az cégére, így az ott maradottak valamihez még hozzájutnak.

Ugyanis körülbelül ma az üzleti vagyon, amiről az előbb még szó volt, 30 százalékos forgalmi értéket tesz ki a szövetkezetekben, és ez az összeg - mivel 100 milliárdos ez a vagyon - pontosan annyi, amennyi vagyon még van tisztán, adósságmentesen a szövetkezetekben. Magyarul, az ott maradó szövetkezeti tagoknak és nyugdíjasoknak, akik hosszú évtizedeken keresztül gyarapították ezt a vagyont, egyetlenegy fillér vagyonuk nem marad, amennyiben ez a törvény így átmegy.

Tehát gyakorlatilag egyetlen megoldás van: kezelni kell ezt a kérdést, hiszen a külső üzletrésztulajdon magyar találmány, ami egyébként a világon sehol nincs. Ezt tényleg meg kell szüntetni, de újabb igazságtalanságokkal nem lehet. Ennek egyetlen módja azt, hogy az állam ezt a kérdést az alanyi jogúak esetében megoldja. Ennek a kérdésnek semmi más igazságos rendezése elképzelhetetlen. És ezt higgyék el nekem, aki nem kívülállóként mondom, hiszen 38 évvel ezelőtt léptem be annak a szövetkezetnek a kapuján gyakornokként (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), amit a szakmában ma is irányíthatok. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Két percre megadom a szót Solymosi József képviselő úrnak, MSZP.

 

DR. SOLYMOSI JÓZSEF (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Az a furcsa helyzet állt elő, hogy a patkó innenső oldalán ülők gyakorlatilag teljes mértékben egyetértünk, még a MIÉP képviselőjével is, szinte szóról szóra el tudjuk fogadni a véleményét.

Igazából egyetértünk a patkó túlsó oldalán ülőkkel is, hiszen egypár éjszakát már átvitatkoztunk itt, e Ház falai között, amikor egyetértettünk abban, hogy mindenképpen és minden körülmények között meg kellene oldani a külső üzletrész problémáját, mert ez egy testidegen dolog az egész mezőgazdaságban és az egész szövetkezeti mozgalomban.

Azt vártuk, és úgy álltunk föl egy hónappal ezelőtt az asztaltól, hogy alakul egy bizottság, ahol a kisgazdák és a fideszesek leülnek, valami értelmes javaslatot tesznek az asztalra, és ha olyan a javaslat, akkor mi elfogadjuk, és útjára engedjük ennek a problémának a megoldását.

Most az a furcsa helyzet állt elő, hogy az elmúlt hét végén kaptunk egy anyagot; csak akkor lepődtem meg igazából, amikor fölhívtam a Fidesz tárgyaló delegációjának vezetőjét, Czerván Györgyöt, és kérdeztem tőle: neked mi a véleményed erről az anyagról, amit megkaptunk a hét végi futárpostával? Azt mondta, hogy nagyon furcsállja a helyzetet, mert igazából ő is most hallott erről az egészről. Akkor milyen egyeztetés történt erről az egész kérdésről?

Nem tudom, hogy Hanó Miklós képviselő úr miről beszél, mert éppen az ellenkezője van ebben az anyagban. Tehát nem arról van szó, hogy csak az eredeti tulajdonosok problémáját akarja megoldani, mert ha azt akarná, már régen túl lennénk a megoldáson. Épp arról van szó, hogy a spekulánsok és azok, akik fölvásárolták, és ezek után is spekulálni akarnak, azok helyzetbe hozását akarja igazából ez a törvényjavaslat megoldani. Ezért nem lehet ezt támogatni, de egy (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) jó javaslatot minden körülmények között támogatni akarunk. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kérem a képviselőket, hogy mivel este a szövetkezeti üzletrész vitája lesz, most ne az hangozzék el, hanem a költségvetésről kellene beszélni, mert itt az előbb már Horváth képviselő úr mondott valamit. Megkérném a képviselőket, hogy tényleg a költségvetési fejezetről - jelen esetben az FVM fejezetről - beszéljenek, és valóban a részletes vita szabályai szerint szólaljanak föl.

Két percre megadom a szót Zsikla Győző képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

ZSIKLA GYŐZŐ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Elhangzott, hogy a mezőgazdaság nehéz helyzetének gyökerei 40 évre - szerintem még régebbre - nyúlnak vissza; legalább 50 évre, sőt, megemlíthetném, hogy az első jelentős csapás, ami a világviszonylatban akkori fejlett magyar mezőgazdaságot érte, Trianon volt, amely visszavetette a magyar mezőgazdaságot. (Dr. Gidai Erzsébet tapsol.)

De úgy gondolom, hogy ennek megfelelően a válságot nekünk a jövőt tekintve kezelni kell, ezért a most tárgyalt módosító javaslatok közül a legtöbb párt többletet kíván adni a magyar mezőgazdaság támogatására. Talán érthető okokból ez alól egyedül a Szabad Demokraták Szövetsége kivétel, amely a módosító javaslataival forrást próbál elvonni a magyar vidék fejlesztésétől és a mezőgazdaságtól.

Ami Lentner Csaba konkrét javaslatát illeti, hogy állami beavatkozás és pénz is szükséges ahhoz, hogy a kívülálló üzletrész-tulajdonosok jelenlegi méltánytalan helyzetét rendezzük, ezzel egyet lehet érteni, és emlékeztetnék rá, hogy a kormány is hasonló döntést hozott legutóbb, és a mezőgazdasági bizottság ülésén is - most is, a következő során is - olyan javaslatot próbálunk beterjeszteni a most folyó vitához, hogy állami beavatkozás történjen, pont annak érdekében, hogy ez a méltánytalan helyzet a külső üzletrész-tulajdonosok esetében kezelve legyen, de csak az alanyi jogúaké - ezzel egyetértek. Tehát a spekulációs fölvásárlók ne nyerjenek ezen az intézkedésen. Ugyanakkor a működőképes szövetkezeteknél ne történjen tőkekivonás, és a működőképességüket továbbra is meg tudják őrizni. Ez a Kisgazdapárt álláspontja is.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Lasztovicza Jenő képviselő úrnak, Fidesz.

 

LASZTOVICZA JENŐ (Fidesz): Köszönöm szépen. Csatlakozni szeretnék Zsikla Győző képviselőtársamhoz, hiszen azt hiszem, nem kell bemutatni a magyar mezőgazdaságban élőknek, hogy a mezőgazdaság mélyrepülése mikor kezdődött.

 

 

(10.40)

 

 

Hiszen ők is nagyon jól tudják, hogy a szocializmus építése közben elvették azokat a földtulajdonokat és termelőeszközöket, amelyek eredményeként jól működő mezőgazdasággal bírt az ország. Utána a nyolcvanas évek elejétől történt egy nagyon komoly forráskivonás, amellyel a szövetkezetek gyengülése és az állami gazdaságok szétesése is megkezdődött, nem beszélve a kárpótlásról, a privatizációról. Azt hiszem, üdvözölni kellene, hogy a kormány végre foglalkozik egy olyan programmal, amely megfelelő megoldást nyújthatna arra, hogy a mezőgazdaság most már újra felvirágzásnak induljon.

Azt sérelmeztem, hogy Lentner képviselőtársunk itt szinte már fenyegette a népet az élelmiszerhiánnyal, amivel, azt hiszem, egyikünk sem érthet egyet. Úgy érzem, hogy a mezőgazdaság igenis jó úton halad, hiszen ha megnézzük, láthatjuk, hogy a '98-as költségvetési évhez képest az idei évben dupla forrást kapott ez az ágazat, és azt hiszem, hogy akik ebben érintettek, azok érzik is ennek pozitív hatását.

A másik, amit Göndör képviselőtársunk mondott a forráskivonással kapcsolatban: azt hiszem, hogy ez az önök kormányzása idején, sőt a kilencvenes évek elején történt, és ha megnézzük a költségvetésben, hogy '98-hoz képest 2000-re mekkora támogatást kapott az FVM, akkor itt forráskivonásról nem beszélhetünk.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Csatári József képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

CSATÁRI JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Lentner Csaba MIÉP-es képviselő hozzászólására szeretnék reagálni. Megmondom őszintén, látszik, hogy nagyon kevés ismerete van a mezőgazdaságról, az már nagyra értékelendő, hogy aggódik érte. Kitűnik az, hogy a pánikkeltés a Magyar Igazság és Élet Pártjának palettáján most szerepel, hiszen elnöknek ma a televízióban tett nyilatkozatát sületlenségként lehet aposztrofálni. Hogy holland telepeseket és egyebeket hozunk be az országba, ez valótlanság, félrevezetés és tájékozatlanság.

Szalay Gábor SZDSZ-es képviselőtársam, úgy gondolom, ugyancsak nem sok mindent tud a szövetkezeti dologról, mert módszeresen téeszekről beszél. Jelentem: termelőszövetkezet már nem létezik, csak szövetkezet.

Nagyra értékelendők a mezőgazdaság iránti aggodalmak, de azért el kell mondani, hogy nem annyira borús itt a helyzet, mint ahogy ellenzéki képviselők lefestik. Az nyíltan és világosan tükröződik, hogy azt szeretnék a hallgatóság, a tévénézők előtt bemutatni, hogy a polgári kormánynak feltett szándéka, hogy szétveri a működő mezőgazdaságot. Messzemenőleg nem szeretnénk szétverni, hanem egy egészséges átalakítást szeretnénk végrehajtani - nem beszélve a birtokpolitikáról, amely a palettán van. Az, hogy ellenzéki képviselő benyújt módosító indítványt, és azt mondja, a 10 milliárd helyett legyen 30 vagy esetleg túllicitálva 40, ez jól hangzik azon személyek fülének, akik ehhez nem értenek, de akinek kicsit is felelőssége van, az másként gondolkodik, mert ez felelőtlen gondolkodás, amit tapasztalhatunk.

Tudni kell, hogy én az agráriumért aggódó vagyok, hiszen abban dolgozom, de azt mondom, hogy a társadalmi béke van annyira fontos, mint az agrárbéke, és ha ebbe az irányba haladunk, akkor, úgy gondolom, senki sem lesz vesztese az átalakításnak.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Két percre megadom a szót Szalay Gábor képviselő úrnak, SZDSZ.

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Képviselőtársaim! Legelsősorban Zsikla képviselő úrnak: a Szabad Demokraták Szövetsége nem kíván forrást kivonni a mezőgazdaságból, azt ellenben meg akarja akadályozni, amit ön, az önhöz hasonlóan gondolkodó pártvezére és még pár kisgazda képviselő szeretne elérni, hogy a még talpon maradt szövetkezetek vagyona tönkre legyen téve. Ez az, amit mi szeretnénk megakadályozni, és erről vitatkozunk most is Lentner képviselő úr módosító indítványa kapcsán.

Ha önök azt mondják, hogy 20 milliárd, 25 milliárd, esetleg 30 milliárd az a pénz, amellyel a külső üzletrész-tulajdonosokat ki lehet vásárolni, akkor erre semmit nem mondtam, csak azt, hogy tévednek, amikor azt hiszik, hogy 25 milliárd forint értékű vagyont kell a piacra vinni azért, hogy ezt a kifizetést meg tudják tenni. Az időtényező miatt, mert gyorsan kell előteremteni a pénzt, előfordulhat, hogy ezt a 25 milliárdnyi készpénzt a szövetkezetek csak 70-80-90 milliárd forintnyi vagyon piacra vitelével és eladásával tudják előteremteni. Ehhez nem kell különös mezőgazdasági szaktudás, ez egy közgazdasági tény. Ha pedig ennyit kivon ön a szövetkezetek eszköz- és tőkeállományából, akkor az összes magyarországi szövetkezetet tönkretette. És régi igazság, hogy úgy nem lehet igazságot szolgáltatni, hogy a régi igazságtalanságot újabb, esetleg sokkal nagyobb igazságtalanságokkal elimináljuk. Önök erre készülnek, mi pedig ezt kívánjuk megakadályozni.

Ha olyan egyszerű lenne az igazság, mint ahogy Csatári képviselő úr gondolja, akkor nem döglődne itt ez a tervezet már hónapok óta (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), nem vitatkoznánk rajta hónapok óta, hanem a kormánykoalíció már rég átvitte volna a parlamenten. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Két percre megadom a szót Hanó Miklós képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

HANÓ MIKLÓS (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Solymosi képviselőtársamnak mondanám, szó nincs arról, hogy a vásárolt üzletrészt akarná kifizetni a kormány, és az elképzelésben ez van benne - ezt nagyon jól elmondhatta volna neki Gráf úr, aki a bizottság tegnapi aktív munkájában felvetette -, és ezt mi támogattuk. A bizottsági módosítót úgy tettük fel szavazásra, hogy ezek egyértelműen ki legyenek mondva, tehát véletlenül se szerepeljen, hogy bármilyen állami forrásból ki lehessen ezt fizetni, csak a '92-ben külső üzletrész-tulajdonossá vált személyeket és azok örököseit. Így tettük fel szavazásra a bizottsági módosítót, ennek ellenére a szocialista és az SZDSZ-es képviselők és az MDF nem szavazta meg és így lett 13:13-as patthelyzet. Azt a magyarázatot kaptuk, hogy ezt a dolgot azért nem tudjuk dűlőre vinni, mert szocialista képviselőtársaim már megszavazták volna, ha mi nem akarnánk kifizetni a vásároltakat, a spekulatívot. Persze hogy nem akarjuk, szó nincs erről. Tehát ez a magyarázat rossz magyarázat, valami mást kellene találni.

Az állam pontosan azért száll be, és a tervezetben úgy van, hogy ne menjen tönkre a szövetkezet, amely életképes, csak az a baj, hogy a szövetkezetek nagy része már nem életképes, már tönkrement, mert nem biztos, hogy azt ott lévő vezetők a szövetkezeti érdeket nézték, hanem a saját spekulatív dolgaikat, az üzletrész felvásárlása is azért történt, hogy megvehesse a tárházat, vagy az egész szövetkezeti részből kétharmados átalakulással négyen-öten tulajdonosok legyenek, a többi meg bérmunkás legyen. Nincs az az igazi szövetkezet, amelyről ön beszél, Szalay Gábor úr. A törvény pedig nem döglődik, megpróbáljuk olyanra megcsinálni, hogy ebből pont ez a probléma ne legyen, amit ön is feszeget. Ha ön ezt döglődésnek nevezi, akkor nem tudok erre mit mondani.

Köszönöm. (Szórványos taps az FKGP és a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Lentner Csaba képviselő úrnak meg két percre a szót, de szeretném, ha frakciók utána nem élnének panasszal, mint tegnap, hiszen a XI. fejezetnél tartunk és XXIX. van. Tegnap sajnos ügyrendi vita áldozata lettem ugyanígy, mert ellenzéki oldalon tették szóvá, hogy nem maradt idő más fejezetekre. (Dr. Vojnik Mária: Így volt, most is így lesz!) Én csak azért mondom - bólogatnak az egészségügyi fejezethez hozzászólni kívánó hölgyek -, mert, tisztelt Lentner képviselő úr, ha jól értesültem, ön miatt lett újra megnyitva a fejezet. Nagyon helyes, mint agrármérnök szívesen hallgatom, csak nehogy utána panasz legyen (Balczó Zoltán: Mindenki arra használja az idejét, amire akarja!), mert panasznak nincs helye.

Tessék, képviselő úr, öné a szó.

 

DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Elnök Úr! Képviselőtársaim! Elöljáróban Csatári József képviselő úrnak szabadjon elmondanom, hogy a leghatározottabban a MIÉP-frakció azt a hangnemet, amit ön használ a MIÉP-frakcióval és a MIÉP-frakció elnökével szemben, visszautasítjuk. Ez itt a parlamentben nem megengedett hangnem!

A holland telepesekre, kedves Csatári úr: a tanulmányt négy parlamenti párt, köztük az MDF is felvetette annak idején. A tanulmány elkészült.

A másik: a holland miniszter, Jan Brinkhorst, amikor visszament, kijelenti a holland újságoknak, többek között az AgriHolland híreknek és a De Telegraafnak is, hogy megállapodott a magyar kollégájával a holland telepesek ügyében, hogy jöhetnek Magyarországra. Itt lehet kígyót-békát kiabálni, azonban a tények ettől még tények maradnak.

 

 

(10.50)

 

 

Elhangzott itt az - személyeskedni talán még nem személyeskedtem a parlamentben -, első körben Dán János képviselő úr vetette ezt fel, másodsorban pedig ön; Dán képviselő úr azt mondja, hogy a mezőgazdaságról olyanok ne beszéljenek, akik a mezőgazdasághoz nem értenek.

Kedves Dán Képviselő Úr! Ilyen alapon ön nem beszélhetne, mert ön állatorvos. Ön disznót herélni nyilván jobban tud, mint én (Az elnök csenget.), én ilyen disznóherélésre nem vállalkoznék. Én 1989-ben végeztem a Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetemen mint agrárközgazdász; Vági Ferenc professzor úr tanítványa voltam. Mondhatnám azt, hogy én beszélhetek az agrárpénzügyekről (Közbeszólások a Kisgazdapárt soraiból.), ön mint állatorvos beszéljen a disznóherélésről. Azonban mint képviselő, ön is beszélhet róla, meg én is. Tehát nem rekeszteném ki a kisgazda frakciót abból, hogy erről beszéljen.

Egy másik dolog: reggel hét órakor kormányülés kezdődött ebben a tárgyban, semmiféle eredménye reggel nyolc órakor sem volt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), tíz órakor sem volt, és az alkotmányügyi bizottságnak most sem volt kormányálláspontja.

Köszönöm. (Taps a MIÉP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Minden képviselőt megkérek egy kis nyugalomra, mert ha személyeskedéssé fajul a vita, akkor valóban, azok a képviselők, akik más fejezethez akarnak hozzászólni, ma biztos nem fognak televízió előtt felszólalni, és még egy házbizottságot kell tartanom majd éjfélkor.

Két percre megadom a szót Zsikla Győző képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

ZSIKLA GYŐZŐ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Lentner képviselő úrnak csak annyit, hogy ha egy holland gazdát tud mutatni majd, akit az FVM betelepít, akkor én teljes mértékben igazat adok neki, addig azonban ezt még csak szóbeszédnek lehet tekintetni és megalapozatlannak.

Szalay Gábor SZDSZ-es képviselő felvetette, hogy az SZDSZ nem akar elvonni forrást a mezőgazdaságtól. Kérem, hogy képviselő úr akkor nézze meg Wekler Ferenc és társai módosító javaslatát, amit benyújtottak ehhez a fejezethez, és ahol legalább 14 milliárd forintot el kívánnak az FVM fejezetéből vonni; csak azért, hogy itt a valóságról beszéljünk, és ne próbáljuk félrevezetni a hallgatóságot. Az más kérdés, hogy gondolom, már az SZDSZ új elnöke, Demszky Gábor adta ki az utasítást ezen módosító javaslat benyújtására (Közbeszólás a Kisgazdapárt soraiból.), hogy a vidéktől vonjunk el minél több forrást. De szerencsére itt van a Kisgazdapárt frakciója is, és ezt nem fogja megengedni.

Felmerült a módosító javaslatok kapcsán, hogy itt a mezőgazdaság szétverése folyik. Én azt mondanám - mint ahogy már említettem is -, azt hiszem, a magyar mezőgazdaságot a legnagyobb csapás akkor érte, a legnagyobb szétverése akkor folyt, amikor még Rákosi Mátyás elkezdte a szovjet típusú szocialista nagyüzemi átszervezését a fejlett magyar mezőgazdaságnak, és létrehozta azokat a szovjet típusú termelőszövetkezeteket, amelyek a világ minden részén mára már megbuktak, és kiderült, hogy ezek nem működnek hatékonyan, nincs meg az egyéni érdekeltség, és működésképtelenek.

A jelenlegi szövetkezeti rendszerben e torzszülött szövetkezeti forma átalakulásának a folyamatát éljük meg, és ilyen formában ennek a torzszülött formának az átalakulásához hozzátartozik a szövetkezeti üzletrész problémája is, amit nagyon helyesen Lentner képviselőtársam is módosító javaslatában állami segítséggel próbál kezelni. Ezzel mi is egyetértünk és mi is ezt támogatjuk.

Köszönöm szépen. (Taps a Kisgazdapárt soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Czoma Kálmán képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

CZOMA KÁLMÁN (FKGP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Azt hiszem, hogy a szocialista képviselőknek és az SZDSZ-es képviselőknek át kellene azt élni, amit 1959-60-ban és az utána következő években átéltek a szorgalmas parasztemberek falun, vidéken. Ha most azt át kellene élni, akkor megértenék azt, hogy miről van szó. Nem tudják megérteni, mert nem onnan származnak a gyökereik, nem éltek abban a korban, ez előnyükre mutatkozik jelen pillanatban. Sajnos, én éltem, és átéltem ezeket az időpontokat.

Tudom azt, hogy kolhozosították a magyar vidéket, a magyar falut, beleverték egy olyan szövetkezeti rendszerbe a falusi embereket, amiről később kiderült, hogy káros és nem életképes. Most pedig ezeknek az embereknek a kártalanításáról, kárpótlásáról lenne szó, amikor kifizetnénk az üzletrésztulajdonukat, amiért nagyon is megdolgoztak az 1960-as években. Én emlékszem rá, mikor reggel négy órakor az apámnak el kellett menni etetni az istállóba, kapott érte 5, 6, legfeljebb 8 forintos munkaegységet.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Erről van szó. Hál'istennek önök már ezt nem tudják átélni, mert 2000-et írunk és a XX. század végén vagyunk. De ezelőtt negyven évvel igenis olyan világ volt, olyan világot éltünk, amikor ezek az emberek nagyon megdolgoztak azért az üzletrésztulajdonukért, ami most jogos tulajdonukat kell hogy képezze.

Köszönöm szépen. (Taps a Kisgazdapárt soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Ügyrendi kérdésben jelentkezett Göndör István képviselő úr, MSZP.

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Én nagyra tartom az ön ülésvezetését, és tudom, hogy most rettentő nehéz helyzetben van, de Czoma Kálmán tisztelt képviselőtársam egyetlenegy mondattal sem érintette a költségvetést. Amiről a képviselőtársam beszél, az ma este kerül napirendre. Képviselőtársam, én itt leszek, meg fogom önt hallgatni; hiszem, hogy sokkal hosszabban hozzászól.

Elnök úr, kérem, térjünk vissza a tárgyra. Úgy van, ahogy ön mondta: sokan szeretnének szólni. Kérem, tekintsük át, kinek mekkora időkerete van még, mert én úgy érzem, hogy itt pörgünk, és lehet, hogy időközben egyes frakcióknak talán el is fogy már az ideje.

ELNÖK: Képviselő úr, mivel láttam, hogy pont az ön képviselőtársa, Bajor Tibor jelentkezik, elképzelhetőnek tartottam, hogy ő is ehhez a fejezethez, tehát az újra megnyitott mezőgazdasági fejezethez kíván hozzászólni, de természetesen ismertetem a frakciók rendelkezésére álló időt. De ez nemcsak Czoma képviselő úrnál a vagy a kormánypárti képviselőknél, hanem az ellenzéki képviselőknél kezdődött; Lentner képviselő úrnál és a többi ellenzéki képviselőcsoportnál, az SZDSZ-nél is tapasztalhatóak voltak ugyanezek a kérdések, hogy nem a részletes vita egyes szabályai szerint történtek a felszólalások.

A Fidesznek 44 perc 12 másodperc, az MSZP-nek 31 perc 20 másodperc, a Független Kisgazdapártnak 15 perc 35 másodperc, az SZDSZ-nek 10 perc, az MDF-nek 22 perc 38 másodperc és a MIÉP-nek 3 perc 24 másodperc áll rendelkezésre.

Két percre megadom a szót Bajor Tibor képviselő úrnak. (Közbeszólás.) Visszalépett.

Kis Zoltán képviselő úr következik két percre, SZDSZ.

 

DR. KIS ZOLTÁN (SZDSZ): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Szeretnék a napirendhez visszatérni, nevezetesen Lentner Csaba képviselő módosító indítványához, amely annyit mond, hogy az üzletrészproblémát meg kell oldani. A megoldás módja az, hogy a központi költségvetés segítséget nyújt ehhez a kivásárláshoz mintegy 15 milliárd forint erejéig.

Eljött az az igen ritka történelmi pillanat, amikor az SZDSZ a MIÉP-pel e vonatkozásban mindenben egyetért és támogatja, amire önöket is kérjük, annál is inkább, mert az előző évi költségvetésnél magam is hasonló indítványt terjesztettem elő. Akkor 10 milliárd forintban határoztam meg első részletként az üzletrészvagyon rendezését, sajnos az Országgyűlés leszavazta.

Tehát a probléma valós és jogos, a megoldást nekünk kell megtalálni. De ne úgy, hogy tőkekivonás következzen be, ne úgy, hogy leértékelődjön a vagyon, ne úgy, hogy elkótyavetyélésre kerüljön, és ne úgy, hogy a spekulánsok és olyan befektetők vásárolják ki, akiknek szándékukban sincs az ágazatban valamiféle invesztíciót, beruházást vagy termelést folytatni!

Azzal kapcsolatban, amit Dán János képviselő úr az előbb említett, hogy ki és hogyan szóljon az ágazat ügyeihez, és hozott egy szemléletes példát, a '92. évi I. törvényt, két megjegyzésem van.

A kívülálló üzletrész-tulajdonosok ugyanúgy kiválhattak, ha az üzletrészvagyonnal rendelkező kiválókhoz csatlakoztak, mint egyebek. Ez a jogszabályban - tessék elolvasni - így van. Sokan meg is tették, csoportosan váltak ki, vitték a vagyonrészüket.

A másik: nemcsak azok kaptak üzletrészvagyont, akik valamit bevittek a szövetkezetbe, hanem akik öt évet ott eltöltöttek, és mondjuk, fegyelmivel el lettek küldve, mert túl sokat loptak vagy túl sokat ittak. Most azoknak is száz százalék van; tessék már kifizetni, hogy még többet tudjanak inni, vagy esetleges újabb befektetésekben továbbra is szórakozzanak!

Tehát a megoldási javaslat az, amiben mi vitatkozunk, kedves barátaim, és azt hiszem, hogy itt kellene közös nevezőre jutni, még egyszer említve, hogy semmiféle vita nincsen arról, hogy ezt a problémát oldjuk meg. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) A 20 milliárd meg megvan állítólag, ahogy a Pénzügyminisztérium ezt előterjesztette.

Köszönöm. (Taps az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Két percre megadom a szót Dán János képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

DR. DÁN JÁNOS (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Tulajdonképpen egy kicsit elmérgesedik a vita, és nagyon sajnálom ezeket a személyeskedéseket is, amelyek elhangzottak... (Közbeszólás a Kisgazdapárt soraiból.) - köszönöm szépen -, azonban én nem akarok ebbe az utcába bemenni.

 

 

(11.00)

 

 

A lényeg az, hogy senki se sérüljön. Legyünk őszinték, ezzel a kívülálló üzletrész-tulajdonosi dologgal az elmúlt években senki nem tudott - vagy nem akart - mit csinálni. Most próbálunk vele valamit tenni, igazságos és jó megoldást találni, és azt hiszem, az igazságos megoldás pontosan abba az irányba halad - s ebben valami konszenzust is látok -, hogy állami pénzből megsegítve a szövetkezeteket, a kívülálló üzletrész-tulajdonosokat ki fogják fizetni.

Viszont ott van a fék is - még egyszer elmondjuk -, hogy azok, akik évekkel ezelőtt 5-10 százalék közötti pénzért felvásárolták az üzletrészeket, mert nyerészkedni akarnak és nagy hasznot akarnak bezsebelni, ne nyerészkedhessenek úgy, hogy most 100 százalékban kifizetik őket. Véleményem szerint ezért igazságos az alanyi jogon járó kifizetés. Kis Zoltánnak abban teljesen igaza van, hogy nemcsak azok tartoznak ide, akik a szövetkezet alapításában vettek részt, hanem utána léptek be, és néhány évet - öt évet - eltöltöttek ott. Ez így igaz, de én szövetkezeti tag vagyok jelenleg is, és tudom azt, hogy ezért az öt évért olyan túl nagy összeg nem jár.

Egyébként a jogalkotók és a joggal foglalkozók tudják, hogy olyan tökéletes megoldást sosem lehet találni, ami minden kis részletében mindenkinek megfelel.

Köszönöm szépen. (Taps az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Zsikla Győző képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

ZSIKLA GYŐZŐ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Göndör István ügyrendi javaslatára azt mondom, hogy ez igenis ide tartozik. Lentner Csaba képviselőtársunk módosító javaslatáról beszélünk, aki a módosító javaslatával a kívülálló üzletrész-tulajdonosok tulajdonának a megvásárlására állami eszközöket próbál a költségvetésben megjeleníteni. Mint már mondottam, ezt megalapozottnak tartom, sőt a kormánypárti képviselők, frakciók is hasonló elgondolást terveznek benyújtani a költségvetéshez, illetve hasonló módosító javaslatot az ezzel foglalkozó törvényhez.

Ugyanakkor rámutatnék arra, hogy Czoma Kálmán képviselő úr is nagyon jogosan szólt hozzá, miszerint a külső üzletrész-tulajdonosok igenis megérdemlik azt a segítséget, amiről beszélünk, hiszen ezek általában azoknak az idős személyeknek az örökösei, akiket annak idején kuláknak neveztek, a tulajdonukat erőszakkal bevitték a szövetkezetekbe, ezek után kapták ezeket az üzletrészeket. A mezőgazdaság úgynevezett szocialista átalakítása kapcsán lesöpörték a padlásukat, kénytelenek voltak a városba segédmunkásnak elmenni és munkásszállókon lakni. Annak ellenére, hogy élelmiszert termeltek, már hajnalban a hidegben beálltak a sorba, hogy reggel hozzájussanak 20 deka kenyérhez, mert a beszolgáltatások során annyira lesöpörték a padlásukat és elvették minden terményünket. S az a tudás, ami apáról fiúra szállt, tulajdonképpen ezzel az úgynevezett kuláküldözéssel került szétverésre, és innen datálódik vissza a mezőgazdaság szétverése, mert azokat a tapasztalatokat és hagyományokat az akkori rendszer ezzel a kényszerintézkedés-sorral megszüntette.

Köszönöm szépen. (Taps az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Pap János képviselő úrnak, Fidesz.

 

DR. PAP JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Igazából most sajnálom, hogy a mezőgazdasági bizottság tegnap rendkívül sok időt eltöltött azzal, hogy nem szakmai és érdemi vitát folytatott, hanem sajnos politizált. Azt gondolom, most is nagy tévedésben vagyunk, és ezt a mondatot hadd mondjam el.

A magyar mezőgazdaság rendkívül nagy érték ebben az országban, azt lehet mondani, hogy a legnagyobb érték (Taps az FKGP soraiban.), de ez nem egyenlő a téesszel, tehát ne keverjük össze ezt a két dolgot, és ha a mezőgazdaságot akarjuk megmenteni, ne vigyük át a vitát a másik síkra. Ez nagyon fontos kérdés.

De hogy a felvetéshez is hozzászóljak: nem értem Kis képviselőtársamat a következők miatt. Azt mondja, hogy 15 milliárd forint. Tegnap együtt ültünk a bizottságban, ahol a MOSZ képviselőjét kénytelenek voltunk meghallgatni - azért mondom, hogy kénytelenek, mert nélküle is tudtunk volna egyébként tárgyalni -, aki 80 milliárdról beszélt. Ha nem jól emlékszem, akkor tessék kijavítani. De itt ül Szalay képviselőtársam, aki 25 milliárdról beszélt. Tessék mondani, mennyi!? Beszélünk dolgokról, és nem mondjuk meg, hogy ez igazából mennyi!

A másik nagyon fontos kérdés, hogy vajon a mezőgazdaság felemeléséhez szükséges-e a központi költségvetésből azoknak fizetni, akik olyan külső üzletrész-tulajdonosok, akik spekulációs célból vásároltak fel üzletrészeket. Vajon nekünk ez kötelességünk-e, szolgálja-e a magyar mezőgazdaság felemelését? Véleményem szerint nem.

De a végén hadd tegyek fel egy kérdést, és mindenki gondolkodjon el lelkiismerete szerint a következőn: azok a vezetők, azok a téeszben dolgozó emberek, akiknek ma is nagy tulajdonuk van, nyereségesen gazdálkodnak a sajáton; veszteséges a téesz, de ugyanazon közgazdasági környezetben nyereségesek azok a téeszek, amelyek átalakultak. Tessék mondani, miért van ez!?

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Kis Zoltán képviselő úrnak, SZDSZ.

 

DR. KIS ZOLTÁN (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Sajnálom, hogy Pap képviselő úr tegnap otthagyta a mezőgazdasági bizottsági ülést, mielőtt az adatokat meghallgatta volna a szakértőktől. Az, amit Szalay Gábor mondott, autentikus; amiről én beszéltem, az az a módosító indítvány, amit Lentner Csaba adott be, és abban szerepel 15 milliárd forint. Nyilvánvalóan nem fogadhatunk el olyan módosító indítványt, hogy fizessük ki az összes, mintegy 50 milliárdos kintlévő állományt, hanem ezt szakaszosan kell megcsinálni, először azoknak a kívülállóknak, akiknek alanyi jogon jár; aztán bizony a belsősöket is meg kell nézni, a nyugdíjast, a traktorost és a többieket, ami nyilván további állami kötelezettségvállalást jelent.

Dán János úr arra utalt, hogy nincs meg a megoldás. Megvan a megoldás, igaz, hogy az 1995-ben született, és akkor nem volt olyan gazdasági környezet, mint most. Mi akkor azt mondtuk, hogy az a szövetkezet, amelyik egy fel nem osztható alapba helyezi a kívülálló üzletrésztulajdon felvásárlását, állami támogatást kap. Most ezt ugyanígy egy kormányrendelettel és egy miniszteri végrehajtási rendelettel meg lehetne oldani, és nem kellene erről külön politikai vitát nyitni, amennyiben ez a 20 milliárd forint ténylegesen a kormány rendelkezésére áll. Igaz, nem túl szerencsés, hogy az agrárprivatizációs bevételek terhére akarja ezt a kormány előállítani.

Hallottunk kisgazda megszólalásokat Wekler Ferencék módosító indítványáról. Nos, az arról szól, hogy az agrártámogatások egy részét a vidékfejlesztési támogatásba rakja, mert szétválasztja a produktív jellegű támogatást attól a szociális és népességfenntartó támogatástól, amely életteret akar biztosítani azoknak az önkormányzatoknak és azokon keresztül azoknak az embereknek, akik vidéken élnek, és egyetlen megélhetési lehetőségük a nem túl jó jövedelemtermelő képességgel rendelkező magyar mezőgazdaság.

Nos, barátaim, én is azt mondom, hogy ne a politikai vitát szítsuk tovább, hanem azt a jogi megoldást találjuk meg, amelynek a pénzügyi háttere megvan, viszont úgy tűnik, hogy a szándék ennek megoldására hiányzik.

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Két percre megadom a szót Lentner Csaba képviselő úrnak, MIÉP.

 

DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Akkor, amikor a képviselői indítványomat megfogalmaztam, alapvetően az motivált, hogy megtörténjen a békesség helyreállítása a magyar falvakban.

Javaslatomnak két sarokpontja van. Az egyik az, hogy az állam fizessen költségvetési pénzforrásokból a külső üzletrész-tulajdonosoknak, a másik pedig az, hogy csak az eredeti jogosultak kapják meg. Két és fél hónap után most elérkeztünk oda, hogy utolsó szavaikkal a fideszes és a kisgazda képviselők is ezt visszaigazolják. Képviselőtársaim, akkor úgy látom, hogy a módosító indítványaim elfogadást nyertek az önök részéről. Önök se vitatkoznak másról, csak az a kérésem, ha majd szavazásra kerül sor, támogassák ezt az indítványunkat. Ez nem egy parlamenti párt sikere lesz, hanem az egész parlamenti demokrácia sikere lesz, hogy azok az emberek, akik ezekre a szerény pénzösszegekre várnak, végre megkaphassák a pénzüket.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

ELNÖK: Két percre megadom a szót Szalay Gábor képviselő úrnak, SZDSZ.

 

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Pap János Képviselőtársam! Ön hallotta, csak nem értette azt, amit mondtam. A 25 meg a 90 milliárd nem két egyforma szám, ez igaz, önnek azonban azt kell megértenie, ha 25 milliárdnyi bevételt el akarunk érni és hirtelen akarjuk a piacra szabadítani a vagyont, akkor annyi vagyont kell ott áruba bocsátanunk, ami elérheti a 80-90 milliárdot is ahhoz, hogy meglegyen a 25 milliárd bevételünk.

Én ezt mondtam, és ön ezt teljesen félreértelmezte. (Taps az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Két percre megadom a szót Zsikla Győző képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

ZSIKLA GYŐZŐ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Kis Zoltán képviselőtársam valószínűleg nem olvasta el Wekler Ferenc és társainak módosító javaslatát.

 

 

(11.10)

 

Ugyanis ő azt mondja, hogy ezekből a módosító javaslatokból, a mezőgazdasági támogatásokból a vidékfejlesztésre akar átcsoportosítani, ez nem igaz, ez nem így van. Ha megnézi ezt a módosító javaslatot, ez arról szól, hogy az önkormányzatoknál otthagyott személyi jövedelemadóhoz szeretné átcsoportosítani. Viszont tudjuk nagyon jól, hogy a vidéki kisfalvakban pont nagy a munkanélküliség - nem a nagyvárosokban -, és ezen keresztül tehát a nagyvárosokhoz kerülne ez a pénz, hiszen ott van jelentős személyi jövedelemadó-bevétele az önkormányzatoknak. Tehát elsősorban Budapest költségvetése (Dr. Kis Zoltán: Jaj!) járna leginkább jól a személyi jövedelemadó ilyen irányú átcsoportosításából, amit a vidékfejlesztéstől és a mezőgazdasági fejezetektől kívánnak az SZDSZ-es képviselők elvonni.

Kis Zoltánnak azt az elmélkedését, amit az előző felszólalásában tett, hogy itt a kívülálló üzletrész-tulajdonosok között vannak olyanok, akik italoztak vagy loptak, és nem is biztos, hogy őket most ki kellene fizetni, és jogos ez a támogatás, állami beavatkozás, ezt a kívülálló üzletrész-tulajdonosok nevében a leghatározottabban visszautasítom. Mint ahogy mondtam, ezek legtöbbje azoknak az idős személyeknek és jó gazdálkodóknak az örököse, akiket annak idején Rákosiék és azt követően a Kádár-rendszer is kisemmizett a vagyonából, szétverte a gazdaságát, szétverte a fejlett családi gazdálkodást, ami abban a korszakban annak a színvonalnak megfelelt. Ezeknek az örökösei igenis megérdemlik azt, hogy most a parlament segítsen állami segítséggel az üzletrészeik kivásárlásában.

Itt nem italozó és tolvaj munkásoknak a (Dr. Kis Zoltán: Olvasd már el, hogy mit mondtam, ha már érteni nem értesz!) kifizetéséről van szó, kedves Kis Zoltán úr, hanem nagyon becsületes, tisztességes emberekről, akiket az önök elődjei ilyen helyzetbe hoztak.

Köszönöm szépen. (Taps az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Két percre megadom a szót Czoma Kálmán képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

CZOMA KÁLMÁN (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Először is Göndör István képviselő úrnak szeretném válaszolni azt, hogy én nagyon jól tudom, hogy jelenleg a költségvetés tárgyalása folyik, de igazat adok Pap János képviselőtársamnak abban, hogy a mezőgazdaság egy értéke a magyar nemzet vagyonának.

Ha már ide eljutottunk, hogy ilyen mélyen belekerültünk abba az üzletrésztulajdon-vitába, akkor mindenképpen szeretnék rávilágítani az Országgyűlésnek arra, hogy azok, akik most mindent elkövetnek azért, hogy ne legyenek a jogos tulajdonosok kárpótolva, üzletrésztulajdonukat ne kapják meg, azért dolgoznak, hogy elvtársaik, elvbarátaik 5-10 százalékért, bagóért hozzájuthassanak az üzletrésztulajdonhoz. Ezt csinálják hosszú hónapok óta, fél éve, egy éve, ki akarják véglegesen semmizni azokat az embereket, akik jogos tulajdona bent van a szövetkezetben, és ott külsősként megkapnák azt, amiért megdolgoztak.

Kérem, érezzék magukat azoknak az embereknek a bőrében, akik egykor nagyon megdolgoztak azért a vagyonért, ami képződött a munkájuk után, és most megilletné őket, most pedig végleg ki akarják semmizni őket. Kérem, ezt ne tegyék, ez erkölcstelen, etikátlan, és becsapása a falusi embereknek! (Közbeszólás az FKGP soraiból: Így van, Kálmán!)

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Két percre megadom a szót Pap János képviselő úrnak, Fidesz.

 

DR. PAP JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem szoktam élni azzal a fordulattal, hogy ki megy el bizottsági ülésről meg ki nem. Azt gondolom, hogy tegnap délelőtt viszont én voltam ott, de hát ez egy nevetséges vita lenne.

Most viszont Szalay Gábornak mondanám - ő nincs itt, de hiszen önök hallották, amit mondott -, azt gondolom, hogy megértettem azt, amit mondott, és nem arra válaszoltam, amit ő szeretett volna kihallani. Én azt mondtam, hogy Kis Zoltán támogatja a 15 milliárdos indítványt - nagyon helyes, ha ezt teszi. A bizottsági ülésen többről volt szó, a MOSZ képviselője 80-ról beszélt, Szalay Gábor pedig 25-ről. Én ezt az ellentmondást mondtam, és nem azt, hogy nem értem meg, hogy a 25 milliárdért miért kell eladni 90-et.

Nos, mint a szakma képviselője vagy mint agrármérnök azt gondolom, azon egy kicsit azért el kell gondolkodni, hogy miért lehet az ebben az országban, hogy 25 milliárdért el kell adni mezőgazdasági értéket, 90 milliárd értékűt. Kérem szépen, ez nem igaz, mert ha van egy fejőstehén X értéken, azt nem tudom, hogy miért kellene eladni annak, aki jogosult külső üzletrész-tulajdonos, harmadáért, hogy ki tudjuk fizetni.

Kérem szépen, milyen ország az, ahol ennyire le kell becsülni, le kell értékelni a mezőgazdasági értékeket? Innen, a parlamentből miért üzenjük mi azt, hogy ahhoz, hogy 25 milliárdot ki tudjon fizetni egy téesz, ahhoz neki el kell adni 90 milliárdot? Kérem szépen, a gerinces és tisztességes mezőgazdasági vállalatok - és így fogalmazok - vezetői, régen kifizették 100 százalékon az üzletrész-tulajdonosokat, legyen az alanyi vagy nem alanyi. (Közbeszólás az FKGP soraiból: Így van! Igaz!) Átalakultak rt.-vé, új szövetkezetté, és a belépő új tagokkal felértékelték 200 százalékra a részjegy értékét, és ma működő, gazdaságos rt.-k ugyanazon tájegységen belül, ugyanazon közgazdasági környezetben, ahol a többi szövetkezet siránkozik, támogatásért folyamodik, miközben ők megkapják a támogatást. Nagyon jól tudjuk, '99-ben az új szövetkezetek maradtak le erről a támogatásról, mert nem volt információjuk.

Akkor miről beszélünk, kérem szépen? Gerjesztünk egy problémát, amelyet egy adott kör táplál (Az elnök csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) azért, hogy politikai síkra terelődjön ez a dolog, ami egyébként kimondottan szakmai és megoldható lenne.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. A kétpercesek véget értek; két felszólaló: Font Sándor és Csatári József jelentkezett normál felszólalásra. Megadom a szót Font Sándor képviselő úrnak, MDF.

 

FONT SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Több soron, a Lentner Csaba képviselő úr által benyújtott indítvány kapcsán, de eljutottunk a tegnap esti mezőgazdasági bizottsági üléshez, amely valójában tényleg ugyanezt a kérdéskört feszegette. A Magyar Demokrata Fórum ottani szavazását koalíciós társaink negatívumként ítélték meg. Ugyanakkor csak tisztázom, tartózkodtunk az ott feltett kérdés kapcsán. (Közbeszólás az FKGP soraiból: Diszkrét nem!)

Ugyanis nem történt más, mint hogy azt gondoljuk, hogy a külső üzletrész-tulajdonosokat kárpótolni kell, valóban meg kell adni nekik azt, amit már az Alkotmánybíróság is elrendelt. Ez nem lehet kérdés. Ugyanakkor van egy olyan érintett kör, ez pedig továbbra is az alanyi jogú üzletrész-tulajdonosok köre, akik '92-99 között váltak azzá. Ezzel az önök által tegnap szavazásra javasolt kérdés, módosító indítvány abszolút nem foglalkozik. Ugyanakkor az eredeti változatban, amely benyújtásra került, a vásárolt üzletrész-tulajdonosokat a szövetkezetnek 100 százalékos értéken kellene megtérítenie.

Ugyanakkor önök tudják, hogy a 100 százalékos üzletrész-megtérítés mit jelentene a szövetkezet életében. Ezért a Magyar Demokrata Fórumnak az volt az álláspontja, és most is az, hogy figyelembe kell venni a '92-99 közötti alanyi jogú üzletrész-tulajdonosokat is ebben a folyamatban. Természetesen elsősorban a külső üzletrész-tulajdonosok mindazok, akikről ez a törvény igazából szól, de ez az eljárási folyamat nem indíthat el csődhullámot a szövetkezetek életében.

Tisztázni kell, hogy kik is azok, akik továbbra is a mezőgazdaságban szeretnének foglalatoskodni. Ha ők akarnak, akár az utólagos kárpótlás után, ha újra alakítanak szövetkezetet, és tényleg nem akarják kivinni a vagyont a mezőgazdaságból, ezt tehessék meg, az állami garanciával kezdhessék újra a működésüket a mezőgazdasági vállalkozásukban, akár az új szövetkezeti forma szerint, merthogy közben egy törvényt is el fogunk fogadni az új szövetkezeti törvényformuláról.

E feltételeket viszont nem teljesítette a tegnap önök által elfogadásra javasolt változat. A tegnapi ülést megelőzően a három párt koalíciós képviselői elfogadtak egy keretszabályozást, amelyben benne volt mindaz a kérdéskör, amelyet mind a Kisgazdapárt, mind a Fidesz, mind a Magyar Demokrata Fórum általános érvényűnek tartott, azonban az idő rövidsége miatt a módosító indítvány szöveges változata nem készülhetett el tegnap este hét órára, amikor újra össze lett híva a mezőgazdasági bizottság.

Ezért ebben a helyzetben azt gondoltuk, hogy amíg a három párt koalíciós képviselői által keretszabályként és alapfeltételként megfogalmazott indítványi részeket nem tartalmazza a módosító indítvány, addig nincs értelme egy olyan módosító indítványt elfogadni, amely nagyon nagy feszültséget okoz az érintettek körében, megkülönbözteti az üzletrész-tulajdonosokat, a szövetkezet működésében nem látjuk, hogy hol lesz esetlegesen garancia arra, hogy akik a későbbiekben akarnak szövetkezeti formában működni, azok működhessenek.

 

 

(11.20)

 

 

Tehát ne okozzunk csődhullámot ezzel az eljárási folyamattal! Az indítvány erre sajnos nem adott megnyugtató választ, ezért a Magyar Demokrata Fórum tartózkodott.

Önök ma délelőtt azt az indítványt - főleg a Kisgazdapárt részéről - szerették volna megindokolni, amit szerintem nem lett volna szabad ilyen vérmérséklettel védeni, merthogy ez az indítvány nagyobb bajt okozott volna, mint ami az önök eredeti szándéka, hogy kárpótolni kell, ki kell fizetni a külső üzletrész-tulajdonosokat. Ebben mindenki egyetért, én is, az MDF is.

Hogy milyen érdekes a sors, a Magyar Demokrata Fórum kitartott, kitart, és emellett még módosító indítványával is jelzi, hogy ezt a keretet továbbra is támogatni kell. Azonban pár perccel ezelőtt a kormányülésen elhangzottak alapján, úgy kell mondanom, meg nem erősített hírek szerint a kormány, úgy tűnik, hogy az MDF változatát fogja támogatni, miszerint figyelembe fogják venni a '92 és '99 között alanyi jogon üzletrész-tulajdonosokká váltakat is, és részükre 2002 júniusig kell majd a kifizetést 100 százalékon eszközölni, júniusig kell a '92-ig külső üzletrész-tulajdonosok üzletrészproblémáját megoldani.

A Magyar Demokrata Fórum azt gondolja, hogy ahol az állam kamatmentes kölcsön formájában támogatja ezt az üzletrész-kifizetési akciót, mert ezt tényleg csak állami segítséggel lehet megoldani, ez manapság már nem kérdéses; ha ilyen nagy összeget fordít erre a kérdéskörre, a mezőgazdaság megsegítésére, azok a szövetkezetek, amelyek nem bírják az egyéves határidőn belül visszafizetni ezt a kamatmentes kölcsönt, ott az állam váljon ezekben a szövetkezetekben tulajdonossá, mert azt meg parlamenti képviselőként nem szeretnénk, ha az állami vagyon veszendőbe menne egy mindenki által javasolt jó szándékú kárpótlási folyamat miatt, és mégiscsak az állami vagyon vesztését látnánk.

Ezért úgy néz ki, hogy e peremfeltételekkel a kormány bölcsebb döntést hozott, mint amit akart volna tegnap a mezőgazdasági bizottság, és reális esélye van annak, hogy érdeksérelem nélkül az üzletrész-tulajdonosok körében a teljes körű kárpótlás meg fog történni.

Köszönöm szépen. (Taps az MDF soraiból.)

 

ELNÖK: Normál felszólalásra megadom a szót Csatári József képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

CSATÁRI JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Mielőtt a XII. fejezet ismertetéséhez kezdenék, hogy valamelyest a tv-nézők és a rádióhallgatók is tájékozottabbak legyenek, és teljesen ne menjen el a kedvük a mezőgazdasággal foglalkozni, két rövid reagálást kell tennem egyrészt Lentner Csaba képviselőtársamnak, másrészt Font Sándor képviselőtársamnak.

Lentner Csaba képviselőtársam kifejezte aggodalmát az általa elmondottak alapján, hogy nem jó az, hogy az elnöke felé olyan kifejezéssel éltem, hogy sületlenséget beszél. Ez "sületlenség" szó nagyon jó magyar kifejezés. Lentner Csaba, ez azt jelenti, hogy még éretlen, sületlen. Amikor megsült, akkor érett. (Derültség az MSZP soraiban.) Tehát ezért mondtam ezt, és nem sértésként akartam mondani. Messze nem sértő kifejezésként akartam mondani, hanem az még sületlen; tehát ez egy fantazmagória.

Font képviselőtársam pedig, amit elmondott, tegnap hasonló dolgok lettek megfogalmazva, hogy a szövetkezettel azok az üzletrész-tulajdonosok, akikkel tényleg el kell majd számolni, és tagok is esetleg, akik most lépnek ki, ma vagy holnap... - azoknak a szövetkezet egyezsége alapján történjen a kifizetés. Tehát tegnap is az MDF-nek lett volna lehetősége arra, hogy megszavazza, ha akarta volna, de nem szavazta meg.

Ugyancsak az aggódó MIÉP-es képviselő, Kapronczi Mihály nem volt jelen a bizottsági ülésen - nem tudom, merre volt. Egypár dolgot elmondanék, amit nagyon fontosnak tartok, hogy az agráriumban érintettek tájékozottak legyenek.

Amikor a 2001. és 2002. évi költségvetési agrárfejezeti számok összeállításra kerültek, nagyon sok mindent figyelembe kellett venni. Azt az igényt, hogy az elmúlt két évben a belvíz és az árvíz okozta veszélyhelyzet, ezt követően a súlyos aszálykárok évszázados rekordokat döntöttek, amelyen a kormány gyors és hatékony intézkedéseivel, pénzeszközök átcsoportosításával sikerült csak úrrá lenni... - ennek is köszönhető, hogy a magyar mezőgazdaság a hasonlóan vészhelyzetben lévő szomszédos államokkal ellentétben végül is talpon maradt. Nem lehet pótolni egy-két év alatt azt a több mint ezermilliárd forintos hiányt, amely az előző kormányok idején a mezőgazdaság fejlesztésében elmaradt.

Ha összehasonlítjuk, hogy mit tett a Horn-kormány a magyar mezőgazdaságért, akkor az alábbi számok jól illusztrálják. Az 1994 és 1995. években az agrártámogatások együttes összege mintegy 80,1 és 80,6 milliárd forint volt, amely még az 1997. évben is csupán 89,6 milliárd forintra emelkedett. Az infláció mértékét sem követte a növekmény, jelentősebb támogatásnövekedés csak az 1998. évben tapasztalható, amikor az agrártámogatások együttes összege 123,2 milliárd forintra emelkedett.

Tisztelt Képviselőtársaim! A polgári kormány első, 1999. évi költségvetése a terület- és a vidékfejlesztési támogatások nélkül az agrártámogatások összegét 140,7 milliárd forintra növelte, és a 2000. évi költségvetés is hasonló szinten fog teljesülni. A 2001. és a 2002. évi költségvetési előirányzatok bővülését többféle módon is mérhetjük, a támogatások bővülése vagy a költségvetés összes lehetősége, növekedése lehet a mérés szempontja.

A költségvetési támogatások bővülése alatt a tárca elsősorban a támogatás növekedését érti. A költségvetési támogatások a 2001. évben 85 milliárd forinttal nőnek, és ez a növekmény a 2002. évben is újabb 85 milliárd forinttal egészül ki. Ezenfelül közel 10 milliárd forintot a nemzeti földalap intézményeinek a megteremtésére irányoz elő a kormány. Összességében tehát a költségvetési támogatások a 2001. és a 2002. évben 185 milliárd forinttal bővülnek.

Értékelhetjük a költségvetés bővülését a költségvetési keretek változásával is. Ha a 2001. és a 2002. évi költségvetést vetjük egybe, a növekedés az előbb említett bővülésnél mintegy 30 milliárd forinttal kevesebb. Ennek az az oka, hogy a tárca költségvetése nemcsak a költségvetési támogatásokat tartalmazza, hanem az úgynevezett egyéb bevételeket is.

A 2000. év kapcsán olyan bevételeket is figyelembe vettek, nevezetesen olyan Phare-segélyeket, amelyekre vonatkozó programok - a 2000. év folyamán történő lezárásuk miatt - a 2001. évben már nem is jelenhetnek meg. Egyébként ezek a segélyek a 2000. évre is valószínűtlenek, tehát feltételesen kerültek be a költségvetésbe, ráadásul a tényleges folyamatok alapján a tervezett összeg nagy részének beérkezésére nem lehet számítani.

Következésképpen a 2000. és 2001. év közötti 85 milliárd forintos növekedés valójában nemcsak a költségvetési támogatások bővülését fejezi ki, hanem lényegét tekintve a valós költségvetési lehetőségek változását is jellemzi. A fejezet 2001. és 2002. évi költségvetési javaslata a minisztérium és a 60 önálló, valamint 77, részben önállóan gazdálkodó központi költségvetési intézmény előirányzatai a fejezeti kezelésű irányzatokat, valamint az agrárgazdasági célú vállalkozások folyó támogatását is tartalmazza.

A minisztériumnak a 2001. és a 2002. évben továbbra is kiemelt fontosságú feladatai közé tartozik a szabályozott belső agrárpiac működtetése, az euro-atlanti integrációra való felkészülés elősegítése. Ennek keretében a kormány határozatai alapján korszerűsíteni kell a hatósági feladatokat ellátó intézményrendszerek szervezetét, tovább kell folytatni a szakigazgatás színvonalának és feltételeinek javítását, jogi hátterének megerősítését, az agrárigazgatási jogszabályok végrehajtásának további ellenőrzését.

További alapvető fontosságú tehát az agrárágazat éves exporttervei teljesülésének elősegítése a támogatási rendszer hatékony működtetésével, valamint a szervezet információs és marketingrendszere kiépítésével.

A támogatások összehangolt, hatékony felhasználását segíti elő, hogy a fejezet költségvetése továbbra is tartalmazza a támogatási célelőirányzatokon túlmenően a vállalkozások folyó támogatási előirányzatát is. A fejezeti kezelésű előirányzatok közül került megtervezésre a területfejlesztés és a vidékfejlesztés előirányzata. Ennek megfelelően a fejezet költségvetése tartalmaz előirányzatot a gazdaság fejlődését szolgáló munkahelyteremtő, munkahelymegtartó, vállalkozóvá válást elősegítő fejlesztések megvalósítására, valamint a régiónak az európai uniós strukturális alapokhoz történő programjai végrehajtására, a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló törvényben foglalt feladatok végrehajtásának biztosítására.

 

 

(11.30)

 

A fejezet keretszámai tartalmazzák továbbá a következő időszakban kiemelt programok előirányzatát, amelyek a következő években a fejlesztés súlypontjait képezik. Ezek: a vízkárelhárítás, vízhasznosítás, öntözésfejlesztés, öntözési rekonstrukció további feladatainak fejlesztése (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), erdőtelepítés, zöldség-, gyümölcstermesztés, falugazdász-hálózat kiépítése és sorolhatnám még tovább. A fejezet támogatási előirányzatai tehát 2001-ben 2,2 százalékpontos elvonást korrigál 171 milliárd forinttal szemben, 2001-ben 255,9...

 

ELNÖK: Képviselő úr, sajnos az időkerete elfogyott, nem tudok tovább szót adni.

 

CSATÁRI JÓZSEF (FKGP): Csak egy mondat! Megnyugtatni szeretném a hallgatóságot és a tévénézőket, hogy az agrárágazat finanszírozása megtörténik, és bizakodva nézhetünk a jövőbe.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Két percre megadom a szót Font Sándor képviselő úrnak, MDF.

 

FONT SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Csatári József képviselő úrnak a gondolatára szeretnék reflektálni. A Magyar Demokrata Fórum, mint említettem, nem szavazta meg azt az indítványt, amelyet a Kisgazdapárt nagyon szeretett volna szavazásra vinni az üzletrésztörvénnyel kapcsolatosan. Nem szavazta meg, és jól tette, mert mint említettem, a kormány a ma délelőtti ülésen - meg nem erősített híreink szerint - a Magyar Demokrata Fórum álláspontjához nagyon-nagyon közeli javaslatot fog benyújtani és a javaslat mellett fog érvelni. Ez azt jelenti, hogy a legérintettebb személyek részére konfliktusmentesen fog végrehajtódni az üzletrész megvásárlása és a szövetkezeti lét további fennmaradása.

Nagyon nagy kapkodás van ezen a szinten. Ez abból is látszik, hogy a kisgazda frakció itt az ülésen mást mond, mint amit a miniszterük vagy az államtitkáruk képvisel a kormányban ezek szerint. Én nem tudom, ez hogy van, de erre talán oda kellene figyelni. (Dr. Lentner Csaba: Így van!) Egy bölcs barátom szerint, aki a kapkodással kapcsolatban tett egy megjegyzést - és ez most jellemző az üzletrészek kapcsán is -, a kapkodó ember rosszabb, mint az, aki nem csinál semmit. Most körülbelül itt tartunk az üzletrésztörvénynél.

Köszönöm szépen. (Taps az MDF és a MIÉP padsoraiból.)

 

ELNÖK: Megnyitom a következő vitaszakaszt a Honvédelmi Minisztérium fejezetére. Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Nem.

Tisztelt Országgyűlés! A vita e szakaszát lezárom.

Megnyitom a következő vitaszakaszt az Igazságügyi Minisztérium fejezetére. Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni. (Kósáné dr. Kovács Magda jelentkezik.) Igen, Kósáné dr. Kovács Magda képviselő asszony, MSZP.

 

KÓSÁNÉ DR. KOVÁCS MAGDA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Minden bizonnyal nehéz lesz visszaterelni a Ház figyelmét a költségvetésre és a költségvetésnek egy konkrét fejezetére. Én megértem, hogy vannak, akiknek az az érdekük, hogy az esti vitát előrehozzák délelőttre, a tévéközvetítés idejére, mégis fájlalom, hogy a költségvetés szakmai kérdései ily módon háttérbe szorulnak.

Egy olyan kérdésről szeretnék szólni, amely amúgy is elég ritkán foglalkoztatja a Házat. Az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság azon módosító indítványairól kívánok beszélni, amelyek a magyarországi kisebbségek sorsát érintik, amelyek a kisebbségi szervezetek finanszírozásával kapcsolatosak.

Természetesen örülök annak, hogy a bizottság indítványai közül néhány elnyerte a kormányzati többség támogatását. Kevésbé örülök annak, hogy ezek az indítványok eseti megoldást jelentenek például kisebbségi iskolák sorsára; jobban örülnék, ha végre előrehaladna a jogi szabályozás, és hosszú távú költségvetési garanciákkal lehetne például biztosítani a hercegszántói vagy a körösszakáli nemzetiségi iskolák jövőjét. De örülök annak is, hogy ezek az átmeneti megoldások megszülettek.

Nem tudok viszont beletörődni abba, hogy a kormányzati többség nem támogatta a 629. számú bizottsági indítványt. Ez olyan forrás megemelését célozta meg, amely a cigány származású gyerekek oktatását is finanszírozhatja. Nem olyan régen, csütörtökön szó esett a Házban a cigány gyermekek jövőjéről, a cigányoktatásról, és a miniszterelnök a zárszavában a következő mondatokat mondta: "Bevallom őszintén, rosszul esik, amikor olyan hozzászólásokat hallok itt, a tisztelt Házban, mintha a magyar kormány számára erkölcsileg nem volna fontos, hogy foglalkozzon a romák jövőjével, amely valóban szorosan összefügg az egész ország jövőjével. Ezt én kicsit bántó dolognak tartom, hiszen úgy érzem, ez morális kötelessége mindenkinek Magyarországon, beleértve a magyar kormányt is."

Távollétében is megnyugtathatom a miniszterelnök urat, hogy természetesen nem volt szándékomban megsérteni őt. Vitatkozni viszont kívánok; akkor is, most is. Úgy gondolom, hogy egy kormánynak nem kizárólag és nem elsősorban morális kötelessége a cigány gyermekek oktatásának támogatása; mondhatnám azt, hogy ez jól felfogott gazdasági érdeke a többségi nemzetnek, mondhatnám azt is, hogy jó értelemben vett önzése a többségi nemzetnek, de mondhatnám azt is, hogy a gazdasági növekedés jövőjének egyik kulcskérdése. És ha így tekintem, ha a gazdasági fejlődés kérdésének tekintem a cigányoktatást, akkor a számoknak is pontosaknak illik lenniük, azoknak is, amelyeket a miniszterelnök számára feljegyzésként adtak oda. Ugyanis ő azt mondta, hogy 1997-ben 272 ösztöndíjas cigány gyermek volt Magyarországon. Elfelejtették neki megmondani, hogy ez csak egyetlen forrásból, a Magyarországi Cigányokért Közalapítvány terhére finanszírozott forrásból díjazott gyermekek számát jelzi. Ehhez hozzájön egy másik közalapítvány terhére 640 fő, hozzájött a Művelődési Minisztérium költségvetéséből finanszírozott több száz fő, valamint a Ghandi Közalapítvány, amely akkor 325 millió forint volt. Csak a Ghandi Közalapítvány azóta 125 millióval csökkent; természetesen ez nem választható el az intézményfejlesztés ívétől, sorsától sem.

Mindebből arra a következtetésre kell jutnunk, hogy senkire nem illendő szégyenbélyeget nyomni, mint ahogy senkinek nincs dicsekedni valója azzal a 7575 megtámogatott cigány származású gyermekkel sem, akikről a miniszterelnök beszélt. Hiszen ezt a 7575-öt 145 ezer iskolás korú cigány gyermek számához kell viszonyítanunk, és ennek a 145 ezer gyereknek kell piacképes szaktudást szereznie, hogy ne munkanélküli-sorsra nőjön föl, és ne társadalmi jövedelemből kelljen majd megélnie. A bizottság ezért egyhangúlag javasolta a Magyarországi Cigányokért Közalapítvány költségvetésének a felemelését.

Megelőzte ezt az indítványt egy szocialista indítvány, amely sokkal szerényebb volt, és a bizottság kormánypárti képviselők javaslatára emelte meg a Magyarországi Cigányokért Közalapítvány költségvetési támogatását, mint ahogy kormánypárti képviselőtársaim jelölték meg ennek a megemelt alapítványi támogatásnak a forrását is. Nem tudunk beletörődni, hogy ez a javaslat nem nyerte el a kormánypárti többség támogatását.

A holnapi bizottsági ülésen kísérletet fogunk tenni arra, hogy új javaslatot nyújtsunk be, éppen a miniszterelnök úr szavaira alapozva, morális kötelességként, de jól felfogott gazdasági érdekeink hívó szavára is cselekedve.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Bejelentem, hogy a Fidesz képviselőcsoportja a tegnap kölcsönkért 4 percet visszaadja a Független Kisgazdapártnak, tehát rendelkezésére áll 4 perc a Független Kisgazdapártnak is.

Megkérdezem, hogy az Igazságügyi Minisztérium fejezetéhez kíván-e valaki felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Nem. Így a vita e szakaszát is lezárom.

Megnyitom a következő vitaszakaszt a Gazdasági Minisztérium fejezetére. Kíván-e valaki felszólalni? (Senki sem jelentkezik.) Nem, így a vita e szakaszát is lezárom.

Következik a Környezetvédelmi Minisztérium fejezete. (Dr. Lotz Károly jelentkezik.) Megadom a szót Lotz Károly képviselő úrnak, SZDSZ.

 

DR. LOTZ KÁROLY (SZDSZ): Tisztelt Ház! A környezetvédelmünk egyik alapvető problémája ma az ivóvíz és a szennyvíz kérdése. Az Európai Unió rendkívüli módon elégedetlen azzal, ami e tekintetben Magyarországon történt. Elég, ha csak annyit idézek az Unió néhány nappal ezelőtt megjelent jelentéséből: "Magyarország nem teljesítette a csatlakozási partnerség rövid távú prioritásait az integrált szennyezés megelőzését illetően, további jelentős erőfeszítések szükségesek a vízminőségi szabványok, az ivóvíz, a vízi környezet, a szennyvízkezelés vonatkozásában. A Környezetvédelmi Minisztérium helyzete továbbra is gyenge maradt".

 

 

(11.40)

 

Egyszóval, azok a módosító indítványok, amelyek ugyan formailag a következő fejezetbe tartoznak, de érdemben a vízminőségre vonatkoznak, mindenképpen támogatást igényelnek. A 3127 településünkből azért 410-nél, tehát 13 százaléknál vannak súlyos ivóvízproblémák. További erőfeszítések szükségesek, ezért nyújtottuk be a távlati ivóvízbázisok fejlesztése... - még egyszer mondom: ez nagyon szigorú uniós előírás is, ivóvízbázisunk védelme nagyon sok, több száz ezer embert érint; egyik nagyobb adóssága az élővizeink, illetve a nemzetközi viszonylatban is jelentős, kiváló minőségű ivóvízbázisaink védelme. Ezért szükséges legalább reálértéken megőriznünk a programhoz tartozó fenntartási és beruházási célok '98-as költségvetési esztendőben előirányzott támogatását.

Ugyancsak szeretném megemlíteni a kiemelt városok szennyvízkezelését, hiszen a legnagyobb szennyezés ezekben a városokban jelentkezik, és ez sajnos ugyancsak nagyon súlyosan rossz helyzetben maradt az elmúlt időszakban. Ez a 257. számú módosítással kapcsolatos, az egységes környezet kialakítása szempontjából nagyon fontos, uniós csatlakozásunk szempontjából pedig kiemelt jelentőségű, hogy ez a program sikeresen folytatódjon néhány évi szünet után. Sajnos, ez kimaradt, szeretnénk ezzel kapcsolatban előrelépni, normális viszonyokat teremteni a szennyvízkezelés és a csatornázottság előrehaladása tekintetében.

Szeretném ezzel kapcsolatban azt megemlíteni, hogy nem tudok egyetérteni a Pap János képviselőtársam által tegnap elmondottakkal, kétszer is elmondta, hogy ennyi pénz van, ennyiből kell gazdálkodni. Miért van most a költségvetésben - ön látta és ön is pontosan tudja - az utolsó helyen, messze az utolsó helyen a környezetvédelem az összes költségvetési fejezet összehasonlítása kapcsán? Hollandiában, Dániában mindenütt az első helyen van, pedig ott igazán jó a környezetvédelem. Többet kellett volna ennek érdekében tenni, hogy ne az utolsó helyen, legalább a középmezőnyben végezhetett volna, és ebben az esetben néhány milliárddal többet lehetett volna az ivóvízre és a szennyvízre is fordítani, mint ami jelen pillanatban történt.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Pap János képviselő úrnak, Fidesz.

 

DR. PAP JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Lotz Károly képviselőtársam azon képviselők közé tartozik, akivel szakmai kérdésekről lehet vitatkozni, és azt gondolom, arról lehet beszélni, amiről szó van. Ezért számomra meglepő a következő: valamennyien emlékszünk arra, hogy '98-ban - javítsanak ki, ha nem így van! - az akkori Pénzügyminisztérium 18 milliárd forintot zárolt el, pontosan a csatornázásról vitte el ezt a pénzt. Tessék mondani: mi a vízbázisvédelem, ha nem a csatornázás? A csatornázás a vízbázisvédelem egyik legfontosabb területe. Ez a kormány most nem elvisz, hanem ismét megismétlem: annyit ad, amennyit tud.

Ha engem kérdez ön vagy bárki a Házban, hogy a környezetvédelemre elégséges-e az a pénz, amennyit kap, akkor azt mondom, mérhetetlenül kevés, és nem azért kevés, mert az EU-felmérés megállapította, hogy rendkívül el vagyunk maradva a vízbázisvédelemben és a csatornázásban, hanem azért, mert el vagyunk maradva - és ez nekünk a létérdekünk. Bizony a vízbázisvédelemhez tartozik a holtágprogram a Szigetközben, a vízellátás kérdése, a mezőgazdasági művelés, az alternatív, az ökológiai mezőgazdasági művelés, a vegyszermentes művelés, amely vízbázisokat elszennyeztünk a korábbi helytelen mezőgazdasági művelés miatt. Tehát ez egy rendkívül összetett terület, és nem állja meg a helyét az a kijelentés, amit nem ön tett, de más jegyezte meg, hogy nincs a költségvetésben erre keret. Van rá keret; kevés van rá. Kevés volt önöknek is, sajnálatos módon, kevés van nekünk is, de ebből, azt gondolom, még súlyos káraink lesznek egyszer, de megint csak azt tudom mondani önnek, és nem tudok mást mondani erre: bármennyire kívánjuk, bármennyire mondjuk, hogy ennél több legyen, nem tud többet fordítani rá a kormány.

Egy esetben lehet rá többet fordítani, és ehhez az kell, hogy az önök oldalán és a mi oldalunkon lévő negatív irányba lobbizók, akik a termékdíj ellen, a környezethasználati díj ellen és a környezetterhelési díj ellen vannak, ne tegyék ezt, tudjuk ezeket a lobbikat leszerelni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és valóban ezekből a pénzekből teremtsük meg a lehetőséget többek között a vízbázisvédelemre, a csatornázásra és a többire!

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Két percre megadom a szót Lasztovicza Jenő képviselő úrnak, Fidesz.

 

LASZTOVICZA JENŐ (Fidesz): Köszönöm. Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, egyetértünk mindannyian azzal, hogy nincs az a pénzmennyiség, amit ne lehetne úgy elosztani, hogy valahol mégis mindig kevesebb maradjon. Azt hiszem, hogy ez a mostani kormány jól döntött akkor, amikor a prioritásokat megjelölte, és először mint legfontosabb célt, a magyar népesség megtartását, illetve a magyar nép gyarapodását tűzte ki célul, ami a nyolcvanas évek óta - mint önök is nagyon jól tudják, és önök is támogatták annak idején - drasztikusan csökkenni kezdett. Ezt azért hangsúlyozom ki, mert ez nagyon sok pénzbe kerül, ezt önök is nagyon jól tudják.

Azt hiszem - ahogy Pap képviselőtársam is elmondta -, azért vannak változások a környezetvédelemben is. Csak a mi környezetünkről, szűkebben arról, ahol én képviselő vagyok, a Balatonról szeretnék beszélni. Az önök ideje alatt a Balaton szinte fillérekből gazdálkodott. Hiába volt kormánybiztosunk, Nemcsók úr, a Balaton akkor sem érzett semmit mint nyílt víz, és a Balaton északi partja, mint az egyik legnagyobb ivóvízbázis. Azért hangsúlyozom ezt, mert sajnos annak idején is lobbiztak polgármesterek nagyon sokan, ráadásul szocialista polgármesterek csatornázás ügyében a Balaton-parton, senki nem kapott szinte semmit. Most azért elindult valami és azt is biztatónak tartom, hogy Bóka képviselőtársunk - aki a Balaton Fejlesztési Tanács elnöke, helyi polgármester - is nagyon szakszerűen és szakmailag nagyon jól dolgozva és komoly állami forrásokkal gazdálkodva végzi ezeket a környezetvédelmi beruházásokat. Azért hangsúlyozom ki, hogy lehet a forrásokat hiányolni, de önök is nagyon jól tudják, hogy csak azt lehet elosztani, ami van.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Két percre megadom a szót Tóth István képviselő úrnak, Fidesz.

 

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a környezetvédelemmel kapcsolatos vita az előző vitanapokon is visszatérően a forráshiányokra koncentrálódott, holott ellenzéki képviselőtársaimnak tudniuk kell - ha átnézték a költségvetési fejezetet -, hogy 14 százalékkal több pénzt kap az állami pénztárcából, azaz a költségvetési forrása bővül. Látszólagosan csökken; nyilvánvalóan azért csökken, mert a Phare-pénzek nem kerültek beállításra, azaz ami csak tervezve van, az nem került beállításra, mint az előző években. Csak azt lehet beállítani, ami effektív rendelkezésre áll. Egyébként pedig a zárszámadásnál lehet visszanézni, hogy egyáltalán mennyi pénzt tudott gyűjteni a tárca a nemzetközi alapokból.

Csak röviden Lotz képviselőtársunk megjegyzésére, a kiemelt városok szennyvízkezelésére: úgy gondolom, hogy Budapest eléggé kiemelt, és Budapest az egyik legszennyezőbb Magyarországon szennyvízterhelés szempontjából. Szeretnénk a segítségét kérni, Demszky elnök úr felé tolmácsolja azt a kérésünket, hogy fordítson figyelmet és anyagi konzekvenciákat Budapest szennyvízkezelésére, ugyanis a folyamatosan hangoztatott (Zaj.) 70-80 milliárd forintnyi készpénztartalékából bizonyára az önerőt föl tudná mutatni, és segítse ezzel a Duna rehabilitációját, hogy egyáltalán Budapesten a szennyvíztisztítás komolyabb méreteket fog ölteni. Bizonyára önök is látják, hogy a budai oldalon tisztítatlanul zuhan bele az összes szennyvíz.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Megkérdezem, hogy kíván-e valaki felszólalni a Környezetvédelmi Minisztérium fejezethez. (Senki sem jelentkezik.) Nem, így a vita e szakaszát is lezárom.

Megnyitom a következő vitaszakaszt a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium fejezetére. Két percre kért szót Takács Imre képviselő úr, MSZP.

 

(11.50)

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Nemcsak fejezetek közötti átcsoportosítást, hanem fejezeten belüli átcsoportosítást is beadtam módosító javaslatként annak érdekében, hogy az általam már annyit emlegetett 4-es számú főút Hajdúszoboszlót elkerülő szakasza megépüljön.

Én örülnék annak, ha ezt a fejezeten belüli módosítást a képviselőtársaim megszavaznák. Sajnos, egy mondat erejéig a tegnapi napra visszatérve, nagyon fájt, hogy ilyen hangnemben folyt a vita. Az is fáj, hogy Láyer József képviselőtársam, aki a megyei közgyűlés elnöke, írt egy levelet valamennyi képviselőnek, én is megkaptam, amelyben arra kér bennünket, hogy ha Hajdú megyei téma merül fel az Országgyűlésben, akkor pártállástól függetlenül szavazzuk meg, ennek ellenére ő nem szavazta meg a fejezeten belüli átcsoportosítást, csak Márton Attila képviselőtársam és Arnóth Sándor fideszes képviselőtársam szavazta meg, akiknek nagyon köszönetet mondok ezért.

De ha én itt lettem volna azon az ominózus szavazáson - nem voltam itt, azért, mert köztudott, hogy az MSZP kivonult -, a plusz egy szavazatom (Varga Mihály: Vacsorázni voltak!) vajon milyen megoldást jelentett volna? Fáj nagyon, képviselőtársaim, hogy ilyen jellegű csetepaték alakulnak ki, jó az igazságot figyelembe venni. Nem igaz az, hogy én jó szokásomhoz híven elmondom a mondókámat, eltűnök, az elnök úr és a képviselőtársaim a megmondhatói, hogy mint a kotlós tyúk, állandóan itt ülök, és próbálok részt venni a parlament vitájában.

A lényegre visszatérve, jó lenne, ha a fejezeten belüli (Az elnök jelzi az idő leteltét.) kapcsolódó módosító javaslatomat a Ház megszavazná.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr, de ha jól emlékszem, tegnap ezt már egyszer kitárgyaltuk. Tényleg arra kérek mindenkit, hogy a részletes vita szabályaihoz alkalmazkodjon.

Két percre megadom a szót Béki Gabriella képviselő asszonynak, SZDSZ.

 

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Annyira kevés időnk van, hogy megpróbálok még belül maradni, az akadálymentes közlekedésről, az akadálymentes közlekedés fejlesztéséről szeretnék beszélni. Volt egy olyan módosító indítványunk, a 408. ponton, amely 1,8 milliárddal emelte meg a tervezett összeget. A tervezett összeg ugyanis összesen 200 millió.

Tisztelt Képviselőtársaim! 200 millióból húsz darab olyan buszt nem lehet vásárolni, amely fogyatékos emberek számára használható. Pedig a fogyatékos személyek jogairól szóló törvényben megígértük, hogy 2010. január 1-jéig akadálymentessé tesszük az országot a közlekedés szempontjából. A képviselőtársaim végig tudják gondolni, hogy ha ilyen összegekkel támogatjuk ezt a fejlesztési célt, körülbelül hány év lenne szükséges ahhoz, hogy egyáltalán elvégezzük a feladatot. Ezért kapcsolódó módosító indítvány formájában legalább az előterjesztett összeg duplájára ismételten javaslatot teszünk, abban a reményben, hogy kormánypárti oldalon is fogják támogatni a javaslatunkat.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kovács Kálmán képviselő úrnak 40 másodperce maradt.

Tessék indokolni a javaslatát!

KOVÁCS KÁLMÁN (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Én egy jelentős kérdésről szeretnék még szólni, amely a tegnapi vitában nem hangzott el, ez pedig az úthálózat-fejlesztés. Sajnos, az előzetes, tehát a múlt héten lezárult vitában sem fogadott el a kormánytöbbség semmilyen javaslatot, amely akár az M7-es autópálya határtól való indítását, akár az M0-ás autópályává fejlesztését a déli szakasznak, ahol rengeteg a baleset, akár a keleti szektor folytatását, és sorolhatnám még tovább, hány közlekedési beruházást, fejlesztést támogatna.

Kérjük a képviselőtársakat, hogy legalább azokat a forrásokat átcsoportosítás révén szavazzák meg, amelyek lehetővé teszik, hogy 2001-ben ezeknek a munkáknak a tervezése, versenyeztetése elinduljon.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Nem kétperces, hanem normál felszólalásra jelentkezett Bajor Tibor képviselő úr, MSZP. Tessék!

 

BAJOR TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Amikor elkezdtük a költségvetés vitáját, akkor nagyon sokat vitatkoztunk azon, hogy lehet-e előre tervezni két évet. Én azt tapasztalom a költségvetés vitája során, hogy nemhogy két évet, hanem két hetet sem tud előre tervezni a kormány, hiszen ha valaki visszaemlékszik rá, jelenleg is tárgyaljuk az egyes közlekedési törvények módosítását, és abban szerepel az, hogy a MÁV a fő tevékenységet egyszemélyes kft.-kbe viheti ki. Ez egy igen-igen kemény átszervezéssel jár, létszámleépítésekkel, átcsoportosításokkal, ha ezt megteszik. Ebben a költségvetésben a Közlekedési Minisztérium fejezetében erre az átszervezésre semmiféle nevesített összeget nem találunk, tehát kétséges az, hogy ennek a MÁV-átszervezésnek a gazdasági fedezete rendelkezésre áll, vagy sem.

Ugyancsak a MÁV-val kapcsolatos régi probléma, hogy a MÁV halmozza maga előtt az adósságokat, egy olyan adósságspirálba került, hogy most már ahhoz is hitelt kell felvennie, hogy az adósságát törlessze. Megint csak nem találunk egyetlenegy fillért sem arra a közlekedési tárcánál, hogy ezt a pénzt rendezzék. Ez azért is életveszélyes, hogy így mondjam, a közlekedés szempontjából, hiszen a MÁV színvonalát, illetve szolgáltatásainak milyenségét nap mint nap tapasztalhatjuk. Lassan már az Intercity-járat is, amely azért kivívta az ország elismerését, veszélybe kerül. Ha itt a Közlekedési Minisztériumon belül, illetve a kormány átcsoportosításán belül nem segít a MÁV-on, akkor, azt kell mondanom, várhatóan rövidesen ez az egész dolog összeomlik.

Kapcsolódik a MÁV-hoz és az egyéb közlekedési ágakhoz az is, hogy szerepel az úgynevezett Széchenyi-tervben, de korábbi elképzelésekben is a logisztikai központok kialakítása a határ mentén. Szintén nem találunk nevesített összeget a logisztikai központokra, ez azért is érdemel figyelmet, hiszen Nyugat-Európában, meg kell nézni, a nagy határátkelőhelyeken együtt megy át a közút, a vasút, ahol lehet, még a víz is, tehát próbálnak központosítani, központosított határátkelőket létrehozni. Jelenleg ezek szóban megjelentek, a gazdasági feltételeik azonban nem biztosítottak, úgyhogy az kérdéses, hogy egyáltalán megvalósul ebben a ciklusban, illetve, hogy elkezdődik ezeknek a kiépítése.

Ez kapcsolódik az autópályákhoz is, nyilvánvalóan ezekhez a logisztikai központokhoz, a határátkelőkhöz oda kell vinni az autópályát, hiszen ez másképp nem megy. A központ azt jelenti, hangsúlyozom, hogy legalább két közlekedési eszköz találkozik. Miután az autópálya-építésről igencsak furcsa információkat kapunk, arra azért szeretném felhívni a tárcáknak a figyelmét, hogy legjobb tudomásom szerint az M3-as folytatására, amit elkezdtek Polgár irányába, eddig még egy fillér pénz nem érkezett meg a kivitelezőkhöz, úgyhogy tartok tőle, hogy ha ez így megy tovább, itt nem autópálya-építés lesz, hanem az autópálya-építésben részt vevő cégeknek a gazdasági összeomlása.

Végezetül, amire szintén szeretném felhívni a figyelmet, az a következő: az elmúlt időszakban tapasztalhattuk, hogy a Tisza gátrendszere, hogy úgy mondjam, rendszeres nyomásnak van kitéve, és elkezdődött ennek a felújítása. Azért mondom, hogy elkezdődött, és nem fejeződött be, mert jelenleg is ott tartunk, hogy körülbelül a Felső-Tisza vidékén száz kilométer árvízvédelmi töltésnek a megerősítése vagy kiépítése hiányzik, amire fedezetet kellene biztosítani, úgyhogy meglepődve láttam, éppen kormánypárti módosításban, hogy csökkenteni akarják az árvízvédelmi töltések leépítésére szánt összeget.

Hozzátartozik az is ehhez a megerősítéshez, a partmegerősítéshez, a gátmegerősítéshez, hogy jó lenne, ha a tárcák egymással tudnának koordinálni. Nem olyan régen, éppen egy interpelláció kapcsán adott válaszban derült az ki, hogy a Közlekedési Minisztérium építené a gátat, de a Környezetvédelmi Minisztérium nem adja ki az engedélyt. Egy biztos: ebben a megoldásban lehet takarékoskodni, én építeném, ő nem engedi, a pénz megmarad, csak a gát sem fog megépülni.

Ugyancsak hozzátartozik a koordinációhoz, a tárcák közötti koordinációhoz, hogy ezek a gátépítések a Gazdasági Minisztériummal együttműködve segíthetnék a turizmust, segíthetnék az idegenforgalmat. Erre sem találunk sehol külön pénzt félretéve, úgyhogy nekem az a meglátásom, hogy félő, hogy a következő kétéves költségvetésben a Közlekedési Minisztérium és az ahhoz kapcsolódó fejlesztések hátrányt fognak szenvedni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Kupa Mihály független képviselő úr azt az elvet vallja, hogy jobb adni, mint kapni, az öt percéből két percet átad az SZDSZ-nek. Most két percre megadom a szót Molnár Albert képviselő úrnak, MSZP.

 

MOLNÁR ALBERT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Én a székesfehérvári elkerülő úttal kapcsolatban szeretnék hozzászólni, amelyet 3122/71. szám alatt adtunk be, több székesfehérvári országgyűlési képviselő által.

 

(12.00)

 

Immár '96 óta van egy terv, amely tehermentesítené Székesfehérvárt az átmenő forgalomtól, amely elviselhetetlenné teszi az ott lakók életét. '97-ben el is indult az építkezés, megépült a felüljáró, és a Közlekedési Minisztérium terveiben szerepelt ennek az útnak a megépítése. Furcsa módon még a 2000. évi tárcaköltségvetés vagy előterjesztésterv is tartalmazta ezt, amikor azonban a költségvetést megnéztem, addigra sajnos ebből ez kikerült.

Mi történt azóta? Ezt nem tudjuk, csak találgatunk. De azt tudom, hogy ezen az úton napi 18-20 ezer teherautó, elsősorban kamion közlekedik, és komoly katasztrófa elé nézünk. Az itt lakók elviselhetetlennek érzik az életfeltételeiket, és jelenleg 30-40 olyan ház van, amely repedezik a nagy forgalomtól az út túlterhelése miatt.

Amíg 2001-ben 2,7 milliárd forint, 2002-ben 3 milliárd forint kellene ennek az útnak a befejezésére, addig a költségvetés erre 50-50 millió forintot tartalmaz. Kérem a kormányt, kérem a kormánypárti képviselőket, hogy vizsgálják felül álláspontjukat, és bizonyítsák azt, hogy egy ellenzéki városban is lehet elkerülő utat építeni a tervben szerepeltekkel szemben, hiszen ott is emberek élnek, olyan emberek élnek, akik a GDP 10 százalékát termelik meg, azonban városunktól csak elvonnak.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Pap János képviselő úrnak, Fidesz.

 

DR. PAP JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Takács és Molnár képviselő úr is a városokat elkerülő utakról beszélt. Azt hiszem, hogy kevesen vagyunk a Házban, akik ne értenének ezzel egyet.

Viszont egy dologgal nem lehet egyetérteni még akkor sem, ha Mosonmagyaróvár esetében ugyanezt teszem én is, hogy küzdök érte. Erre egy program kell! Nem lehet egy-egy várost kiemelni, nem lehet egy-egy várost belobbizni úgymond ebbe a körbe, mert a másik kimarad. Nem lehet elsőrangú, másodrangú és harmadrangú polgárról beszélni, pláne nem olyan alapon, hogy ellenzéki vagy nem ellenzéki vezetésű a város.

De hadd mondjak erre egy példát, hogy mennyire nem ellenzéki vagy ellenzéki kérdés! Amikor Lotz Károly volt a miniszter az elmúlt négy évben - neki van mosonmagyaróvári kötődése -, volt egy olyan SZDSZ-es képviselő, aki hajtotta azt, hogy tehermentesítő és elkerülő út legyen, de nem valósult meg. Vajon miért nem? Pedig még kötődés is volt, és akkoriban még nem is ellenzéki volt a vezetés, úgyhogy ne tegyük fel úgy a kérdést, hogy kormánypárti vagy nem kormánypárti. Az ott élő embereknek teljesen mindegy, hogy milyen ember vezeti a várost, ők ugyanúgy fuldokolnak, ha a forgalom átmegy rajtuk.

A másik nagyon fontos dolog a MÁV és az adósság. Sajnálatos módon ez mindig így volt: a Magyar Államvasutak veszteséges. Ki tudja, hogy miért? Valószínűleg azért, mert rossz üzletpolitikát folytat. Kevés olyan ország van, ahol a MÁV-ot annyira jól lehetne használni, mint Magyarországon, ennek ellenére sem a személyszállításban, sem a tömegközlekedésben nem...

De vegyünk egy egyszerű példát! Vajon mikor is adtuk át a Ro-La-t például Sopronban és hogyan? Hol volt a logisztika akkor, hol volt a logisztikai központ? Miközben van Hegyeshalomnál egy határátkelő, Rajkán van egy határátkelő, ahol logikusan lehetett volna egy ilyen Ro-La állomás, mondjuk Mosonmagyaróváron vagy Győrben, ahol az autópályák is megvannak hozzá, ehhez képest hol van a Ro-La állomás? Sopronban. Mit csinálnak azok a teherautók, kamionok, amelyeket levesznek a Ro-La-ról? A 86-os úton és társaikon tömeges baleseteket okozva, zaj- és légszennyezést okozva mennek rá az autópályára. Hiányzott a logisztika, hiányzott a jó szervezés. Sajnos, ezekkel ilyenkor már nem lehet mit kezdeni, ebből tanulni kell (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és jobbat kell csinálni.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Lotz Károly képviselő úrnak, SZDSZ.

 

DR. LOTZ KÁROLY (SZDSZ): Tisztelt Ház! Molnár Albert képviselőtársamhoz szeretnék annyit hozzátenni, hogy a Székesfehérvárt elkerülő utat, ami alapvető - hiszen húszezres napi forgalom körül van, tehát most már azt lehet mondani, hogy valóban a legnehezebb helyzetek egyike -, '97-ben kezdtük el. Nagy szomorúsággal láttam, hogy kikerült, és ez másoknak, akik nemcsak el akarják kerülni, hanem egyáltalán Nyugat-Magyarország irányába mennek, óriási jelentőségű, de sajnos valóban, ez a kormányzat pont az útépítéssel és útfenntartással bánt el legrosszabbul a költségvetésben: a tavalyi, körülbelül 40 milliárddal szemben idén 4 milliárd forint van új utak és elkerülőutak építésére.

Teljes mértékben érthetetlen, maga a kormányzat is az összeomlás szélén van ezzel kapcsolatban - nemrég beszéltem velük -, tehát olyan nehéz helyzet állt elő, hogy sajnos összesen egy város teljes elkerülésére, kettő-három részleges elkerülésére van mód. Ilyen szempontból a helyzet nagyon rossz. Megpróbáltunk erre módosító indítványokat tenni, meglátjuk, hogy mi lesz a következménye. Kérem, hogy támogassák!

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Toller László képviselő úrnak, MSZP.

 

DR. TOLLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Teljesen igazat adok Pap János képviselő úrnak. Kidolgozott, jó megkerülőút-programokat kell megvalósítani és finanszírozni. Az a baj, hogy ez az elmélet nem találkozik az önök gyakorlati költségvetési finanszírozásával, hiszen több tíz megkerülőút-programot készített elő az előző kormányzat, ezek finanszírozási ütemét is pontosan megadta, ehhez képest önök - mintha nem történt volna semmi az előző nyolc évben - teljesen új programot készítettek, amiből torzók jönnek létre, vagy pedig nagyon kevés forrást biztosítanak arra, hogy a megkerülőút-hálózatot biztosítsák.

Tipikus példa erre a pécsi megkerülő út, a 6-os út déli megkerülő szakasza, amelynek építése pontosan tempírozva és '98-ra már forrást biztosítva elindult volna, ehelyett önök leállították az egészet. A durván 800 millió forintot elköltötték mindenféle útfejlesztésre, a 6-os út egy bizonyos szakaszának a fejlesztésére, olyan úthálózat bővítésére, ahol nagyon kevesen járnak vagy éppen nagyon szép gyepesítésére. Most tél előtt aktuális volt - hozzáteszem - az új gyeptéglákkal való megerősítése az út szélének. Elfolyt a pénz, és a 6-os út megkerülő szakaszából nem lett semmi.

Kérem, ha ez így folytatódik, akkor valóban ebben a kormányzati ciklusban önök csak torzókat fognak létrehozni, és olyan megkerülő utakat létesítenek, mint például a régiónkban az egyik nagyváros, amely megkerülő útnak se eleje, se vége. Nem kezdődik sehonnan, és nem vezet sehova, viszont kész van.

Köszönöm szépen. Körülbelül ez lesz a kormánnyal is. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: 45 másodpercre megadom a szót Bauer Tamás képviselő úrnak.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. Én egy hiányzó módosító javaslattal kapcsolatban szeretném az államtitkár urat kérdezni.

Orbán Viktor képviselő úr pénteken megzsarolta - eredményesen - Hódmezővásárhely lakosságát, hogy akkor kapnak elkerülő utat és Szegedre vezető utat, ha megfelelően szavaznak a választásokon. Ez az önök esetében teljesen rendben van, ezt megszoktuk.

A kérdésem az, hogy hol van a költségvetésben az a módosító javaslat, amely a hódmezővásárhelyi elkerülő út építéséhez a fedezetet biztosítja, miután a főösszegek jóvá vannak hagyva, tisztelt államtitkár úr. Honnan akarják elvenni a közlekedési tárcán belül azt a pénzt, amiből a hódmezővásárhelyi elkerülő utat a megfelelően szavazó választópolgárok kedvéért ebben az évben meg fogják építeni?

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban. - Varga Mihály nevet.)

 

ELNÖK: Két percre megadom a szót Bajor Tibor képviselő úrnak, MSZP.

 

BAJOR TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Nagyon rövid leszek. Pap János úrnak szeretnék reflektálni.

Először az úthálózat felépítéséről: a '94-98 közötti kormány előkészítette az úthálózatok felújítását - főleg a határhoz kapcsolódóan. A 4-es főútnak a Záhony térségében történő felújítása, elkerülő szakasza és minden készen volt tervvel, mindennel együtt, majd önök ezt elvették, nem adtak rá pénzt. Hogy ez jó program, az bizonyítja, hogy az EU ad hozzá költségvetési támogatást, és regionális beruházásban valósul meg. Ha a kormány nem, majd az EU segít a magyar vidéken.

A másik: szeretném elmondani önnek, hogy a MÁV stratégiai fejlesztéséhez és átalakításához pénz kell. Ezt a pénzt legalább annyira biztosítani kéne a MÁV-nak, mint amennyire a GYSEV-nek biztosítja a kormány. Mint tudjuk, a MÁV egész tarifáját és egész pénzügyi költségvetését a minisztérium határozza meg, önállóan nem gazdálkodik.

Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Varga Mihály államtitkár úrnak. Tessék!

 

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Csak Bauer képviselő úr kérdésére válaszolva: nagyon sajnálom, tisztelt képviselő úr, hogy reggel nem volt itt a parlament mai ülésnapjának kezdetekor (Bauer Tamás: Hogyne lettem volna!), és nem hallotta azt a vitát, azt a napirend előtti hozzászólást (Bauer Tamás: Hallottam. az a baj, hogy itt voltam, és hallottam.), amely Hódmezővásárhellyel foglalkozott.

Az ön kérdését részben nyilván az is motiválta, hogy azt a csalódását, amit a választási eredmények miatt érez (Bauer Tamás: Nem ez a kérdés! Hol a pénz?) - hogy miközben az SZDSZ egy baloldali párttal, a szélsőballal, a Munkáspárttal összefogva sem tudott eredményesen szerepelni, azonközben a másik oldal hogy szerepelt. (Bauer Tamás: Hol a pénz?)

 

 

(12.10)

 

 

Tisztelt Képviselő Úr! Költségvetési vitát tartunk, tehát nem hiszem, hogy célja lenne a mai diskurzusnak politikai vitákat lefolytatni. (Bauer Tamás: Ez egyértelmű, de hol van a pénz?) A Közlekedési Minisztérium fejezetén belül megvan a lehetőség arra, hogy amennyiben a Közlekedési Minisztérium a különböző célok közötti csoportosítással akár az idén, akár jövőre (Bauer Tamás: Kitől veszi el?) ezt meg kívánja kezdeni, ez a fejlesztés, ez a beruházás elindulhat. A Közlekedési Minisztérium intézményi beruházásainál megvan erre a forrás (Bauer Tamás: Az árvízvédelemtől?), a közlekedési miniszter dolga az, hogy ezek után erre a célra, amennyiben szükségesnek látja, forrást biztosítson. (Bauer Tamás: Az árvízvédelemtől? - Szalay Gábor: Honnan lesz elvéve, Komárom megyétől? Mert oda nem is adtatok!)

Köszönöm. (Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Felszólalásra megadom a szót Ecsődi László képviselő úrnak, MSZP.

ECSŐDI LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Egyetlen kapcsolódó módosító indítvány támogatását kérném a tisztelt Háztól, amit azért adtam be, mert köztudomású, hogy elkezdődött az M7-es autópálya felújítása, és a kormány tervei szerint a felújítás befejeztével az autópálya fizetővé fog válni. Ennek következtében nagy valószínűséggel, mint a korábbi autópályák gyakorlata is mutatja, a forgalom jelentős része átterelődik a velencei út közvetlen szomszédságába, illetve az ott lévő települések közepén fog áthaladni a 70-es útra terelődött forgalom. Ez azért veszélyes, mert veszélyezteti az önkormányzat törekvéseit, köztudomású, hogy Gárdony város rendelkezik gyógyfürdővel, és a gyógyturizmus fejlesztését pont egy ilyen forgalomtúlterhelés keresztbe fogja törni.

A forrásokat is megtaláltam a költségvetésben: 2001-re 500 millió forintot a tervezések megindításához, 2002-ben pedig egymilliárd forintot terveznék a munkálatok megindításához. A fedezetet az Országimázs Központ tervezett költségvetéséből vennénk el, olyan megfontolásból, mivel egy elkerülő úthálózat, illetve a Velencei tavat mint üdülőövezetet, a védett övezetet érintő, illetve a lakosság érdekében meghozott beruházás, azt hiszem, az országkép javítását sokkal jobban szolgálná, mint különböző propagandakiadványok, mert ha valaki elutazik a Velencei tó környékére és látja, hogy a mindenkori kormány, illetve az állam gondoskodik az ott lakókról, hogy egészséges környezetben pihenhessenek, illetve élhessenek, ez sokkal pontosabban fogja mutatni azt, hogy törődik az állampolgáraival, mintha ezt kiadványokon keresztül teszi.

Még egy gondolatot: ha csak a Fejér megyei képviselők, a kormánypárti képviselők megszavazzák ezt a módosító indítványt, akkor ez átmehet a Ház szavazógépezetén, és akkor megvalósulhat ez a beruházás.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Felszólalásra megadom a szót Kocsi László képviselő úrnak, MSZP.

 

KOCSI LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Megvallom, meglehetősen sajátos érzésekkel szólok hozzá, hiszen abban a helyzetben vagyok, hogy jórészt kormánypárti képviselőtársaim által beadott módosító indítványok mellett kell hogy érveljek. Természetesen ez rejt kockázatokat ezen módosító indítványok elfogadási esélyeire, de ahogy figyelemmel követhettem ezek pályafutását a bizottságokban, talán olyan sokat ezen nem tudok rontani, de megpróbálok javítani.

Vegyék úgy, hogy alapvetően baranyai képviselőként szólok, hiszen lehet, hogy ezek a kormánypárti képviselőtársaim korábban érveltek emellett, valószínűleg a bizottságokban keményen harcoltak ezért, de most közülük én vagyok itt, tehát nekem kell helytállnom.

Három olyan indítványról szólnék, amely nagyon erősen érint minket ott Baranyában. Az egyik, 96. sorszámmal azok közé a próbálkozások közé tartozik, amelyek megkísérlik, hogy a 6-os számú főút tervezésére, előkészítésére bizonyos forrásokat próbáljanak elkülöníteni, azzal a helyzettel szemben, ami pillanatnyilag előállt az eredeti javaslatban, miszerint ha ebben az évben emlékezetem szerint 200 millió szolgálta volna ezt a célt, akkor a következő évben már csak 50 a terv, és hasonló léptékű a következő évben is. Ez számunkra, Baranya megyei képviselők számára azt jelenti, hogy az a folyamat, amely most már hosszú idők óta tart, és amelynek a lényege az, hogy Baranya megye helyzete egyre romlik, és ebben meghatározóan erős szerepe van annak, hogy a megye közúti megközelíthetősége rettenetesen nehéz, belátható időn belül nem változik, miközben a gyorsforgalmi úthálózat-fejlesztési elképzelések, de akár az úgynevezett 5/C, Budapest-Eszék-Szarajevó-Ploc e vonal, tehát Európai Unió által is támogatott tervei ezt nagymértékben támogatnák. Ugyanakkor a pillanatnyi helyzet az, hogy ebben a kérdésben nem történik, és ahogy elnézzük, nem is fog történni semmi lényeges, ami hihetetlenül kedvét szegheti nemcsak a Baranya megyei képviselőknek, hanem a Baranya megyei lakosoknak is.

A másik ilyen javaslat ugyancsak összefügg ezzel a kérdéssel, ha ugyanis Baranya megye egy kicsit elszigetelt, nehezen megközelíthető, akkor Baranya megyén belül vannak ilyen térségek, és ezek közül a térségek közül különösen említésre méltó az Ormánság, amely - ha lehet mondani - kettős vagy hármas elszigeteltségben van, hiszen a megye többi részébe vagy a régió többi részébe sem lehet közlekedni, az országtól, mint említettem, egyébként is elzárt, délre pedig a Dráva folyó, a horvát-magyar határvonal húzódik mintegy 60 kilométeres szakaszon, ahol semmiféle átkelő, híd nincsen, és egyáltalán, ebben a kistérségben nincs olyan útvonal, amit főútvonalnak vagy leendő főútvonalnak lehetne nevezni.

Ez az indítvány, tehát a 85. számú módosító indítvány megpróbál arra valamiféle forrást elkülöníteni, hogy a 67-es főút meghosszabbításával Szigetvár, Sellye irányába feltárja ezt a térséget. Nem nagy összegekről van szó, azt is mondhatnám, hogy tulajdonképpen csak jelzés értékű.

Mindaz, amit elmondtam itt, említve az ormánsági térséget, jórészt összefügg azzal a kapcsolódó módosító indítvánnyal, amely a 479. sorszámot viseli, és amely tulajdonképpen arra tett javaslatot a normaszöveg 61. § (1) bekezdésének módosításával, hogy ez a sellyei kistérség, tehát tulajdonképpen az Ormánság kerüljön azon térségek közé, amelyek kiemelt figyelemmel támogatottak a költségvetési törvényben. Számos olyan adatot elmondtak a képviselőtársam és én is említhetnék, amely az itt élő népesség különösen sanyarú életkörülményeit ábrázolja, Baranya megyéhez, az országos átlaghoz képest és természetesen más kistérségekhez képest is.

Itt azonban szeretnék egy problémát felvetni: azt ugyanis, hogy ahhoz, hogy a későbbiekben reálisan ítéljük meg a valóságos területi egyenlőtlenségeket, és reális döntéseket hozhassunk, szakítani kellene néhány sztereotípiával. Elismerem azt, hogy északkeleten, tehát Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében és akár Somogy megyében, Békés megyében vagy más megyékben nagyon sok a hátrányos helyzetű település. Ugyanakkor nem hiszem, hogy kizárólag az értelem renyhesége lenne az oka annak, hogy kimarad a képből az a tájegység, amit mi úgy szoktunk mondani - némileg eufemisztikusan, megvalljuk -, hogy ez Baranya Szabolcsa, mármint az Ormánság. Itt, megismétlem, nemcsak a gondolkodás renyheségéről van szó, hanem úgy látom, hogy itt érdekekről van szó, amelyek nem kívánják behozni a képbe, és ez valószínűleg egyformán érinti az ellenzéki és kormánypárti frakciókat és képviselőcsoportokat is.

Mindezek után kérem azt, hogy támogassák ezeket a módosító indítványokat, a Baranya megyei szocialista képviselők ezeket támogatják. Hozzátenném még, hogy önök nagyon gyakran mondják azt, hogy a reménytelenség után ez a remény költségvetése; nos, Baranyában vagy ezen a tájékon élők számára a reményt valójában az jelentené, ha legalább ezt a jelzést észlelhetnék, hogy van kiút ebből a kilátástalanságból, amelyben most ők érzik magukat.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Felszólalásra megadom a szót Jauernik István képviselő úrnak, MSZP. Négy perc negyven másodperc maradt.

 

JAUERNIK ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Én egy olyan indítvány mellett szeretnék érvelni, amelyet benyújtói visszavontak. Ahhoz, hogy az érvelésnek értelme legyen, először is szeretném bejelenteni itt, hogy a Búsi Lajos, Járvás István, dr. Fazekas Sándor, Balla Mihály, István József és Lezsák Sándor által benyújtott 524. számú, korábban visszavont indítványukat Herbály Imre, Farkas Imre és jómagam, Jauernik István nevében fenntartjuk. Ez az indítvány a 4-es főút problémáját hivatott részben megoldani, konkrétan a Törökszentmiklóst elkerülő út elkerülő út megépítésére tesz javaslatot, arra, hogy már a következő évben több pénzt lehessen fordítani az elkerülő út megépítésére.

 

 

(12.20)

 

Úgy gondolom, hogy emellett nem kell nagyon hosszasan érvelnem. Aki ezen az úton már közlekedett, érti a fontosságát ennek az indítványnak, aki pedig még nem közlekedett, annak azt javaslom, hogy próbálja meg egyszer, és a gyakorlat bizonyítani fogja, hogy fontos ezen indítvány megszavazása.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Felszólalásra megadom a szót Pap János képviselő úrnak, Fidesz.

 

DR. PAP JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Időspórolás végett a kétperces reagálásra, ha szabad, a rendes fölszólaláson belül reagálnék.

Nagyon szép dolog az, hogy hálózatfejlesztési tervvel rendelkezett az előző kormány. Szeretném elmondani: a terv nem végrehajtás. Nagyon szép tervek voltak egyéb más dolgokra is. Az előbb már említettem a bizonyos 18 milliárd forintnak a zárolását, ami azóta is hiányzik például a csatornázásból a környezetvédelmi bevételeknél.

A másik pedig, hogy az EU ad hozzá pénzt. Ennek örüljünk, hiszen erre jó játszani. S ha valamiért jó tervet készíteni, akkor ezért jó tervet készíteni, hogy amikor valamire támogatást lehet szerezni, akkor arra valóban pályázatokat tudjunk benyújtani. Pályázatot pedig úgy lehet benyújtani, ha kidolgozott terveink, kidolgozott koncepcióink vannak. Nos, ha ilyen van - hiszen az EU-nak is érdeke, a szomszédos országoknak is érdeke, hogy szabadon lehessen közlekedni -, azt gondolom, ez csak egy szerencsés dolog.

A MÁV-nak pénz kell - mondta Bajor Tibor. Sajnos, a MÁV-nak mindig pénzt adunk, és beleesünk szerintem abba a csapdába, hogy nem halászni tanítjuk meg jelen esetben a MÁV-ot, hanem halat enni tanítjuk meg. Meg kellene tanítani már arra, hogy lehet olcsóbban, tisztábban közlekedni, és akkor nem annyian ülnek a vonaton, amennyien ma ülnek, hanem sokkal többen, és lehet, hogy el lehetne érni azt a MÁV-nál a vonattal közlekedéssel kapcsolatban, hogy a csatlakozásnál ne kelljen fél órát várni, vagy éppen két perce megy el az illető vonat a másik állomásra, mert a nemzetközi vonat ott nem áll meg. Nagyon pici szervezési kérdések ezek, de azt hiszem, hogy nagyon sok pénztől elesik a MÁV ilyen esetben, és nem kellene másra figyelni, csak a szervezésre.

Kocsi László úr a következőt mondta: a kormánypárti képviselőket kell támogatni. Képviselő úr, ne higgye azt, hogy attól, hogy valaki kormánypárti vagy ellenzéki képviselő, s adott térségből jön, ne tudná ugyanúgy a problémát, mint ön. Ugyanúgy tudják a problémát a kormánypárti képviselők, mint az ellenzékiek. Csak még a kormánypárti képviselőknek van egy olyan felelősségük - amit már többször elmondtam itt a Házban az elmúlt két nap során -, hogy valamiből lehet adni, és ha ez a valami egy iksz összeg, akkor nem lehet kettő és három ikszet elkölteni. Tehát nagyon jól tudjuk, hogy miről van szó. Önöknél is ugyanígy volt, önök is tudták akkoriban mint kormánypárti képviselők, hogy mire kellene költeni, azt is tudták, hogy mennyit kell költeni rá, és mégsem valósult meg. Ezzel nem jó egymás felé ostoroznunk, és nem jó érvelni, mert igazából nem jutunk sehova - nincs több rá. Tessék megmondani, honnan lenne több rá, hogy ezek a problémák megoldódjanak! Akkor is, ha - még egyszer mondom - szakmailag önnek igazat adok, de minden térséget különböző mértékben ezek a problémák ugyanígy sújtanak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Rátérnék arra a módosító indítványra, amiért igazából szót kértem, ez pedig a T/3122/486-os kapcsolódó módosító indítvány. Ha az információim jók, és ha Font Sándor képviselőtársamtól átveszem ezt a fordulatot, hogy meg nem erősített hírek szerint, akkor azt kell mondanom, hogy meg nem erősített hírek szerint úgy tudom, hogy a kormány támogatja ezt a módosító indítványt, és ha ez így van, akkor ez nagyon szerencsés dolog. Ha nem, akkor viszont természetesen az önök támogatását kérem. Itt nincs másról szó, mint hogy a Közlekedési és Vízügyi Minisztériumban az ágazati célelőirányzatokon belül szeretném nevesíteni a szigetközi vízpótlással kapcsolatos működési kiadásokat.

Szakmailag és mint szigetközi képviselő nem értek egyet azzal, hogy a Szigetközben vízpótlás történik. Számomra a megoldás a vízellátás, az a fajta vízellátás, amit már többször megfogalmaztam tegnap is, ami a tájnak a fönnmaradásához, a tájnak az életéhez szükséges. Vízpótlással, az eredeti vízmennyiség tíz százalékával igazából nem érünk el semmit. De ha ezt a bizonyos vízpótlást - amelyet addig kell folytatni, amíg megoldás nem születik - nem eszközöljük, nem hajtjuk végre, akkor a tájban biztos, hogy olyan maradandó változások következnek be, amelyeket később nem lehet helyreállítani. Már most is vannak olyan maradandó változások, amelyeket nem lehet helyreállítani, és az lenne a szerencsés, ha ezek a jellegű vízpótlások, különböző pótbeavatkozások minél rövidebb ideig tartanának, és minél hamarabb vissza lehetne terelni az eredeti Duna-mederbe azt a vízmennyiséget, amely egy minimális ökológiai egyensúly fenntartásához szükséges, mert az, ami ma van, nem egyensúly.

Azért nyújtottam be ezt a módosító indítványt, mert véleményem szerint nem elfogadható az a fajta hozzáállás - és gondolom, ezt a szaktárca sem fogadja el -, hogy egy közös kalapban szerepeljen az a pénz, ami egy konkrét feladatra szól. Ezért én azt szeretném kérni önöktől - amennyiben nem kapok rá támogatást -, hogy támogassák ezt a módosító indítványt, hogy a Szigetközben további olyan károk ne következzenek be, amelyeket később nem tudunk helyreállítani.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Kocsi László képviselő úrnak.

 

KOCSI LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Mindösszesen Pap János képviselőtársamnak szeretném azt mondani, hogy nagyrészt egyetértek vele, ugyanakkor a térségek közötti reális különbségeket másképp látjuk, ha figyelembe vesszük azt, hogy Somogy megyének - amelyik bent van a kedvezményezetten támogatott területek között - nincs olyan kistérsége, amelyik olyan helyzetben lenne, mint mondjuk, a sellyei, ahol annyira kevés a jövedelem, a jövedelemadó, akkora a munkanélküliség, a tartós munkanélküliség is, és olyan kevés egyébként a vállalkozás, és annyian szorulnának önkormányzati segélyezésre. Ilyen különbségekről beszélek, képviselőtársam!

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm. Megkérdezem, ehhez a fejezethez kíván-e valaki felszólalni. (Nincs jelzés.) Nem. Így a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium fejezetét lezárom.

Megnyitom a következő vitaszakaszt a Külügyminisztérium fejezetére. Kíván-e valaki felszólalni? (Nincs jelzés.) Nem, így a vita e szakaszát is lezárom.

Következik a Szociális és Családügyi Minisztérium fejezete. Megadom a szót Lezsák Sándor képviselő úrnak, MDF.

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Miniszter Úr! Örülök, hogy Harrach Péter miniszter úr a teremben van, hiszen a részletes vita ezen szakaszában a Szociális és Családügyi Minisztérium költségvetési fejezetéről van szó. Kérném őt - és próbálom röviden indokolni -, hogy továbbra is a támogassa a kormányülésen is a 619. számú indítványt, valamint a 453/2. számú módosító indítványt.

Miről is van szó röviden? Közismert tény, hogy a magyarországi történelmi egyházak a hitélet vezetése mellett kiterjedt karitatív és szociális ellátó tevékenységet folytatnak. Ugyanakkor az is köztudott, hogy a hajdani termelő vagyonra és a birtokokra támaszkodó kórházak és öregotthonok mögött ma nem áll ilyen gazdasági háttér, ezért felújításuk és korszerűsítésük ma nem nélkülözheti a társadalom segítségét.

Képviselőcsoportunk korábban egységesen támogatta azt a 472/1. sorszámú módosító indítványt, amelyik javaslatot tett arra, hogy a Szociális és Családügyi Minisztérium költségvetési fejezetében ezután állandóan szerepeljen az egyházi szociális intézmények rekonstrukciójára szánt állami támogatás összege, 2001-ben egy 200 millió forintos nagyságrenddel.

Ezt az indítványt az előterjesztők visszavonták, ezért ezzel az indítvánnyal rokon szellemű, de az egyházi kezelésbe visszakerülő vagyon megóvása érdekében általános állami feladatokat is vállaló 619. számú indítvány támogatására kérem önöket és önt, miniszter úr, amit a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja nevében Szászfalvi László képviselőtársam nyújtott be. Indoklása egyszerű, hiszen ma az egyházak számára visszaadott intézmények általában lepusztult, leromlott állapotban vannak, s mindenképpen indokoltnak tartjuk rendbehozataluknak a központi költségvetésből történő támogatását.

A másik indítványunk: a költségvetési vita során tegnap és az elmúlt héten több képviselő által észrevételezett, hogy a közmunkaprogramok költségvetési támogatása nem követi az inflációt, holott sok, munkanélküliségtől sújtott kistelepülés számára ez létfontosságú támogatás. Annak a kormányzati célnak a tükrében, hogy az eddigi jövedelempótló és szociális támogatásokat le kell építeni, és szociális szerepüket a felfutó közmunkaprogramoknak kell átadni, nos, ennek a kormányzati célnak az ismeretében nem lehet azonosulni a közmunkaprogramok költségvetési támogatásának a folyó áron változatlan, idén is és 2002-ben is egyaránt 2 milliárdos összegével.

 

 

(12.30)

 

A kétéves költségvetés számai nem bizonyítják ezt a vélelmezett szerepátadást, viszont ebben az esetben megnövekedhet a jövedelem nélküli, ellátatlan népesség száma.

Tekintettel a közmunkaprogram fontosságára, több módosító indítvány érkezett a reálértéken jelenleg csökkenő előirányzat megnövelése érdekében. A 453/2. számú módosító indítvány a közmunkaprogram jelentős, 1 milliárdos növelését indítványozza. Az indoklás szerint annak érdekében, hogy a következő években legalább 6-7 ezer ember tartósan is dolgozhasson belvízvédelmi, környezetvédelmi és épületeket felújító, karbantartó munkában, ahhoz legalább 1 milliárd forinttal kellene megemelni a közmunkaprogram keretét. Ezzel a javaslattal a Magyar Demokrata Fórum nevében teljesen azonosulok, mivel egy korábbi javaslatomban hasonló megfontolásból ugyanezen indokok alapján magam is javaslatot tettem, némileg szerényebb összeg erejéig, a közmunkakeret bővítésére.

A 453/1. számú módosító indítvány ennél ugyan lényegesen nagyobb, 2 milliárd forintos növelést indítványozott, de tudomásom szerint az előterjesztők ezt már visszavonták.

Kérem tehát miniszter urat, képviselőtársaimat, hogy a 453/2. számú módosító indítványt - amely tehát 1 milliárd forinttal növeli a közmunkaprogramra szánható összeget - támogatni szíveskedjenek.

Köszönöm a figyelmüket.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Harrach Péter szociális és családügyi miniszter úrnak. Tessék!

 

HARRACH PÉTER szociális és családügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Abban a kényelmes helyzetben vagyok, hogy a rendelkezésemre álló idő meglehetősen hosszú, úgyhogy dőljenek hátra a székükben és figyeljenek, bár - meg kell hogy mondjam - nem fogom kihasználni ezt az időt.

Első gondolatként szeretném megnyugtatni a képviselő urat arról, hogy az egyházi szociális intézmények rekonstrukciós tétele csupán technikai okból került visszavonásra. Ezt természetesen támogatjuk, úgyhogy ezzel nem lesz gond.

A közmunka-támogatásokkal kapcsolatban hadd mondjam el azt, hogy a köz érdekében végzett munka, az a 30 napos munkavégzési kötelezettség, ami a segélyezés előtt az önkormányzatoknál megjelent, a tárca költségvetésében is jelen van, természetesen nem közmunka címen. S nemcsak ezzel kapcsolatban szeretném megjegyezni, hanem az összes szociális kiadással kapcsolatban, hogy nem csupán a tárca fejezeti költségvetésében jelennek meg ezek a kiadások, hanem más tárcák fejezetében, illetve más törvényekben is, hiszen gondoljunk arra, hogy az egyik legnagyobb tételt jelentő adókedvezmény az adótörvényben jelenik meg. Tehát amikor közmunkáról beszélünk, akkor nem csupán arról a 2 milliárdról kell szólni, ami "közmunka" címen szerepel a fejezeti költségvetésben.

Ha megengedik, három csoportba sorolom a szociális kiadásokat, és azt szeretném érzékeltetni, hogy a költségvetés számai mögött hogyan jelennek meg azok a törekvések, amelyek a szociálpolitika lényegi változásait mutatják.

Az első gondolatom általános: a személyes gondoskodást nyújtó intézményekben és intézményeken kívüli ellátásban megjelent az a szemlélet, amit szeretnénk a pénzbeni támogatásokkal kapcsolatban is érvényesíteni, hiszen a teljes embert tekintve, annak aktivizálását, saját erejét mozgósítva tudjuk a legmegfelelőbben megadni a támogatást. Ez a pénzbeli támogatások gyakorlatában is megmutatkozott az elmúlt két-három évben. Ha összeget kell említenem, akkor itt kell elmondanom, hogy az önkormányzati segélyezés, a köz érdekében végzett munka, a gyermekélelmeztetési és tankönyvtámogatások együttesen a 2001. évi költségvetésben már 208 milliárd forintot jelentenek, szemben az 1998-as 153 milliárddal, és ebben még nincs benne az otthonszerzési támogatás. Tehát 136 százalékos növekedésről van szó, ami meghaladja az inflációs növekedést.

Egy sajátos területet kiemelnék, a fogyatékkal élők támogatását és helyzetük javítását. Itt szeretnék arra is utalni, hogy az előbb egy felszólalásban említés történt az akadálymentesítésről. Megemlíteném azt, hogy az idei költségvetésben a tárcák beruházási kereteinek 2 százalékát akadálymentesítésre kellett fordítani, de ez ilyen címen nem jelent meg a költségvetésben.

Hadd mondjam el azt is, hogy 21 milliárdról 31 milliárdra növekedett a fogyatékosok különböző tárcáknál megjelenő támogatása. Példaként említeném a szociális tárcát, ahol 1998-ban 760 millió forintot szántunk a fogyatékosügy kezelésére csak a tárca hatáskörében, 2002-ben viszont ennek a négyszeresénél is többet, 3 milliárd 240 milliót. Ez csupán az egyik tárca tevékenységében, illetve költségvetésében jelenik meg.

El kell mondanom azt is, hogy az országos fogyatékosügyi program - a parlament szinte egyhangú támogatásával - olyan programot biztosít ezen a területen, amely évtizedes lemaradást hoz be, új szemléletet jelenít meg, és valóban egy kettő-öt, illetve tízéves kifutási időt biztosít bizonyos ellátásoknak. Merem állítani, hogy ez európai színvonalú program, és nem véletlenül kaptuk - az egész nemzet - azt a Roosevelt-díjat az idén, amiről már többször volt szó. Reményeink szerint az ezzel járó pénzjutalom felhasználása is a közgondolkodás változását fogja segíteni.

A következő terület a családpolitika. Mielőtt számokat mondanék, engedjenek meg egy mondatot, ami talán természetes, de mégis üzenete van: ennek a kormánynak van családpolitikája; nem minden kormánynak volt az elmúlt időszakban. A családpolitika egyik eleme csupán a pénzbeli támogatás. Ha megnézzük a költségvetés számait, akkor azt látjuk, hogy a különböző elemekre - s most nem szeretném ezeket felsorolni - 1998-ban 198 milliárd forint szerepelt a költségvetésben, míg 2002-ben 388 milliárd forint, ami közel százszázalékos emelkedést mutat. Azt hiszem, hogy ilyen mértékű családtámogatási növekedésre még nem volt példa.

De ennek a politikának a célkitűzése a családbarát környezet megteremtése éppúgy, mint a családbarát közgondolkodás erősítése. Ennek részleteiről nem itt kell beszélnem, hiszen ez nem költségvetési kérdés.

Ha röviden összefoglalom azokat a szociálpolitikai célkitűzéseinket, amelyek megjelennek a költségvetés számaiban, akkor azt kell mondanom, hogy a családok megerősítése a célunk, a fogyatékosok helyzetének radikális változtatását is megkezdtük, és végül újból és nyomatékosan szeretném kimondani - mert ennek az ellenkezője szokott elhangzani -, hogy a legszegényebbeknek a rendszerváltás óta a polgári kormány adott a legtöbbet.

Csak címszavakat említek: minimálbér; arról sem szabad megfeledkezni, hogy a gyermeket nevelő családoknál ott hagyjuk a megtermelt jövedelmet, éppen az adókedvezmény miatt; a családi pótlék kiegészítéséről is szólnom kell, amit a szociális bizottságban az ellenzék leszavazott, pedig ez is a legszegényebbeknek nyújtott támogatás; aztán a köz érdekében végzett munka támogatása, hiszen ezt is a legszegényebbek végzik; a szociális bérlakásépítés végre megindult ebben az országban, éppen a legszegényebbek érdekében; a gyermekétkeztetést és tankönyvtámogatást szintén említhetném. És folytathatnám ezt a sort, amely igazolja azt, amit az előbb mondtam, hogy minden ellenzéki állítással szemben a rendszerváltás óta ez a kormány tette a legtöbbet a szegényekért.

 

(12.40)

 

Azt hiszem, hogy ezzel a néhány adattal sikerült igazolnom azt, hogy a szociálpolitika területén olyan változások történtek az elmúlt két-három évben, amelyekről - és hasonlóképpen a többi területről is - ebben a költségvetési vitában mindig szó volt. Minden területen történtek előrelépések, van olyan terület, ahol jelentős mértékű, korszakalkotó, és van olyan, ahol kis lépések, amennyit a költségvetés lehetővé tesz.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz és az FKGP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, miniszter úr. Megadom a szót felszólalásra Filló Pál képviselő úrnak, MSZP.

 

FILLÓ PÁL (MSZP): Tisztelt Miniszter Úr! Igen tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! A miniszter urat hallgatva számomra egyfajta Kánaán képe kezdett kibontakozni. Jó lenne, ha azt, amit a miniszter úr elmondott, a legszegényebbek, a szegény sorsú emberek is így éreznék, és azt hiszem, hogy ha ez így lesz, akkor az ellenzéki és kormánypárti képviselők is elégedettek lehetnek.

Igen tisztelt Képviselőtársaim! Egy olyan módosító indítványról szeretnék most szólni, amelyet képviselőtársaimmal azért adtunk be, mert valamennyien tudjuk, hogy a magyarországi feketefoglalkoztatás igen súlyos mértékeket öltött. Ennek alapvetően két oka van, egyrészt a bérekre rakódó magas adó- és járulékterhek, másrészt pedig véleményünk szerint a munkaügyi ellenőrzés nem kielégítő hatékonysága. Úgy gondoljuk, hogy a járulékterheket csak akkor csökkenthetjük, ha visszaszorul a feketegazdaság, ehhez pedig az ellenőrzés erősítésére, úgy gondolom, elengedhetetlenül szükség lenne.

Tisztelt Képviselőtársaim! Jelenleg négyszáz felügyelő, megosztva munkavédelmi és munkaügyi szakemberekre, évente mintegy 5-6 százalékát tudja ellenőrizni a teljes munkáltatói körnek, ami európai viszonylatban is nagyon alacsony számnak tekinthető. E felügyelők ellenséges közegben, nem ritkán közvetlen fizikai fenyegetésnek kitéve, elavult technikai felszereltséggel és korrupciós nyomás alatt is végzik munkájukat.

Tisztelt Ház! Ahhoz, hogy érezhetően tudjunk e helyzeten javítani, tisztességesen megfizetett ellenőrökre, és legalább 20-25 százalékos létszámnövekedésre lenne szükség, az ehhez kapcsolódó eszközfejlesztéssel és beruházásokkal együtt. Mi a módosító indítványunkban erre tettünk javaslatot. Azért is szükség lenne a szervezet erősítésére, mert napjainkban egyre elterjedtebb gyakorlat az úgynevezett színlelt szerződések megkötése. Ezek a munka törvénykönyve hatálya alóli menekülésként értelmezhetők a költségek csökkentése céljából.

Olyan szerződések ezek - legyen szó vállalkozási, bérleti vagy szállítási szerződésekről -, amelyek kizárják a munkavállalót a munka törvénykönyve védelmet nyújtó hatálya alól.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, hogy támogassák módosító indítványunkat, elsősorban azért, hogy ezen a helyzeten valamelyest javítani tudjunk, javíthassuk az ellenőrzés hatékonyságát, és ezzel együtt növelni tudjuk az állami bevételeket is e területen.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Megkérdezem, kíván-e még valaki felszólalni ehhez a fejezethez. (Jelzésre:) Igen, Harrach Péter miniszter úr. Tessék!

 

HARRACH PÉTER szociális és családügyi miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Néhány mondattal szeretnék a felvetésére válaszolni. Valóban, a munkaügyi ellenőrzést messzemenően fejleszteni lenne szükséges, és nem 20 százalékkal, hanem 100 vagy 200 százalékkal is kellene növelni az ellenőrök létszámát. Én azonban egyelőre megmaradok a lehetőségek határain belül, de csatlakozom a képviselő úrhoz.

Nem tudom, hogy milyen mértékű növekedés szerepel a módosításukban, nincs most előttem ez az anyag, de hadd mondjam el, hogy 2002-ben, tehát a költségvetés második évében a 20 százalékos létszámemelés biztosított az előterjesztésünk szerint is. Ilyen értelemben olyan pillanatot tudunk most magunkénak mondani, amelyben közös szándékunk valósul meg.

Az első mondatára is örömmel tudok reagálni, mert ha nem is Kánaánról szól ez a beszámoló, de arról, hogy az ellenzéki bírálatokkal és néhány sajtómegnyilatkozással ellentétben a valóság számadatai valóban azt mutatják, hogy előrehaladtunk és vannak eredményeink.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. A vita e szakaszát is lezárom.

Tisztelt Országgyűlés! Megnyitom a következő vitaszakaszt az Oktatási Minisztérium fejezetére.

Megadom a szót Bazsa György képviselő úrnak, MSZP.

 

DR. BAZSA GYÖRGY (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A felsőoktatás költségvetéséhez szólnék hozzá, hiszen abban élek, abban dolgozom. Az elmúlt két évben voltak jó érzéseink, amikor a költségvetési tervezetet tárgyaltuk, hiszen volt növekmény a felsőoktatás támogatásában. Ebben az évben ezt csak a tudományos kutatásról lehet elmondani, ott valóban, mind az OTKA, mind a Magyar Tudományos Akadémia, mind a kutatói bérek tekintetében van előrelépés, és ezt már az általános vitában is üdvözöltük, és most is azt teszem.

Ugyanakkor a felsőoktatás egészét illetően viszont inkább gondjaink vannak, mintsem örömünk. Egyrészt a felsőoktatás működésére, a tényleges napi működésekre nincsen forrásbővítés, nincs reálértéken emelkedés; mindössze a nominálérték tartása vagy talán még az sem mondható el, hiszen a 2 százalékos árvízi elvonás most már beépült a költségvetés szerkezetébe. Ezt maga a minisztérium államtitkára ismerte el, akár oktatási bizottsági ülésünkön, akár felsőoktatási fórumunkon.

Ez különösen nehéz helyzetet teremt akkor, amikor a kormány jelentősen megemelte az államilag finanszírozott hallgatói létszámot. Ellentétben a normatív finanszírozás alapelvével, hogy ilyenkor a megemelkedett létszámhoz a hozzárendelt normatívát többletben meg kellene jeleníteni az intézmények költségvetésében, itt nem ez történik majd, hanem ehelyett ugyanannak az összegnek a nagyobb létszámra történő újraosztása ennek a normatív finanszírozásnak az algoritmusa szerint, ami persze fajlagosan kisebb költséget, támogatást jelent a hallgatók számára.

A felsőoktatás beruházási volumene is ennek következtében kellene hogy nőjön, hiszen ez a megnövekedett, az utóbbi évtizedben háromszorosára nőtt hallgatói létszám több infrastruktúrát, több tantermet, több kollégiumot, több könyvtárat igényel, és évek óta sajnos nominálisan azonos szinten marad csak a beruházási keretünk, nem reálértéken. Ezt még a világbanki kölcsön sem emeli meg, úgyhogy egyre nehezebb és egyre kritikusabb a felsőoktatásban ez az infrastrukturális helyzet.

A felsőoktatási dolgozók bérének kérdésében most rend lesz. Ténylegesen rend, de nem számottevő növekedés, mert a fiatal oktatóknál ugyan van és lesz érzékelhető, több tíz százalékos növekedés, de az idősebb oktatóknál, professzoroknál, docenseknél ez az érték sajnos azt igényli, hogy a törvényt módosítani kell, hogy a jelenlegi fizetések ne csökkenjenek ezen átrendezés következtében.

S ami a legszomorúbb, azt gondolom, hogy a hallgatói támogatások nem nőnek. Sem a 70 ezer forintos éves hallgatói normatíva, sem a 33 ezer forintos lakhatási támogatás, sem a tankönyvtámogatás, sem a sporttámogatás. Azt gondolom, hogy így elébe menni egy új évszázadnak, nem jó politika. Szeretnénk, ha az ilyen értelmű javaslatainkat a kormányoldalon is elfogadnák.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre kért szót Pósán László képviselő úr, Fidesz; utána Pálinkás államtitkár úr következik.

 

DR. PÓSÁN LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Szeretnék egypár dologra reagálni. Az egyik kérdéskör az, amit Bazsa képviselő úr említett, hogy a napi működéssel kapcsolatosan hogyan és mint alakul a felsőoktatás finanszírozása, hogy itt nincsen forrásbővülés.

Én egy dologra szeretném csak felhívni a figyelmét, annál is inkább, merthogy erről közvetlen napi tapasztalata neki is van, nevezetesen arra vonatkozóan, hogy a napi működtetéshez kapcsolódó pénzügyi források nem csak és közvetlenül központi költségvetésből származhatnak. A debreceni egyetem esetében, nagyon jól tudjuk én is, Bazsa képviselő úr is, hogy az egyetemi tanács nem is olyan régen arról szavazott, hogy fogászati beruházásbővítést saját erőből akar megvalósítani, majd' egymilliárd forint értékben.

Azt gondolom, hogy azért vannak az egyetemeknek ilyen értelemben forrásaik, és azt hiszem, hogy amikor költségvetési tervezés folyik, nemcsak országos szinten, hanem helyi szinten, egyetemi szinten is, akkor mindezekkel kalkulálni kell.

 

(12.50)

 

A másik kérdés pedig az, hogy hamis az a beállítás, hogy csökkennének a fizetések. A költségvetési törvény tervezete úgy fogalmaz, hogy a költségvetés garantál egy minimálösszeget, mind a professzori, mind a docensi, adjunktusi, tanársegédi területen. Ettől magasabb lehet az intézményi szinten - ennél kevesebb nem lehet. Az pedig, hogy az intézmények ezt a saját maguk kebelén belül hogyan rendezik és miként oldják meg, az az egyetemi autonómiából következő hatáskörhöz hozzátartozik.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Pálinkás József államtitkár úr kíván hozzászólni ehhez a fejezethez. Tessék!

 

DR. PÁLINKÁS JÓZSEF oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ha az oktatás költségvetését megnézzük a 2001-2002. évi költségvetésben és az ehhez beérkező módosító indítványokat - hiszen most erről vitatkozunk vagy erről beszélünk, nem a költségvetés egészéről vagy általános elveiről -, akkor átnézve a módosító indítványokat, én azt állapítom meg, hogy kevés olyan módosító indítvány érkezett, amely az oktatás-kutatás költségvetésében jelentős változásokat szeretne elérni. Ha akarom, és nekem talán ez a kedvezőbb értelmezés, ezt értelmezhetem úgy is, hogy az oktatás, különösen a tudományos kutatás költségvetése jó. Ezt ellenzéki képviselők is elismerik, és ellenzéki képviselők is így foglalnak állást.

Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a felsőoktatásban az oktatás és a kutatás olyan mértékben összefonódik, hogy a jelentős növekedések valójában a felsőoktatási intézményeknél következnek be. Bazsa képviselő úr említette, hogy nincs jelentős növekedés a felsőoktatásban. Nos, mintegy 3 milliárd forinttal emelkedik a felsőoktatás költségvetése, amely közvetlenül a bérek finanszírozására fordítódik, amelyeket a bérek finanszírozására fordítunk. Azt gondolom, hogy 2001-ben, 2002-ben mind a felsőoktatásban, mind a közoktatásban ez a leglényegesebb kérdés, erre kell koncentrálnunk.

A felsőoktatásban bevezettünk egy egységes, egyszerű, átlátható bérrendszert. Természetesen ennek a bérrendszernek mind a finomítása, azaz például a professzoroknál a szenior professzori kategória bevezetése a későbbi időpontban megvalósulhat; ugyancsak még ebben a költségvetésben a felsőoktatásban nem oktatói besorolásban tanító tanárok bérének rendezése - a pedagógusbérek mintájára - 2001-ben bekövetkezhet.

A beadott módosító indítványok közül egyet emelek ki, amely egyfelől az európai uniós keretprogramokhoz való csatlakozásunk, befizetésünk költségeire fordítandó összeget emeli meg, és egy másik, ehhez kapcsolódó módosító indítvány, amely pedig a felsőoktatásban a kutatási kereteket emeli meg. Itt utalok, térek vissza arra, hogy azok a jelentős növekedések, amelyek egyfelől az országos tudományos kutatási alapprogramban, másfelől a Központi Műszaki Fejlesztési Alapban, harmadrészt pedig egy új, jelentős nemzeti kutatási-fejlesztési program elindítására vonatkoznak, nos, az ezekben a programokban meglévő pénzek egy jelentős része a felsőoktatás kutatási-fejlesztési műhelyeiben kerül felhasználásra, és azt gondolom, hogy jelentős mértékben megnöveli a felsőoktatási intézmények forrásait.

A nemzeti kutatási-fejlesztési programokat én magam nagyon jelentősnek tartom. Úgy gondolom, hogy az OTKA-törvénnyel azonos, ahhoz hasonló feladatot hajtunk most végre a költségvetési törvényben. A hallgatói normatívák 2001-ben valóban nem emelkednek lényegesen. Arra azonban szeretném felhívni a képviselő úr figyelmét, hogy 2001-ben a hallgatói normatívák nem emelkednek. 2001-ben mind a hallgatói hitelrendszer elindulásával, mind egy új önkormányzati ösztöndíj országossá tételével jelentősen nőnek azok a források, amelyek a hallgatók mindennapi megélhetésével kapcsolatosak, amelyek lehetővé teszik azt, hogy a felsőoktatásban az a tervezett hallgatói létszámnövekedés úgy mehessen végbe, hogy kevésbé szerencsés, mármint anyagilag kevésbé szerencsés polgártársaink, honfitársaink gyerekei is bekerülhessenek a felsőoktatásba.

Végül még egy módosító indítványt szeretnék megemlíteni, ez pedig a felvételi eljárás, illetve a felvételi szabályok módosítása, amennyiben a csak térítéses képzést végző felsőoktatási intézményekben a felvételi eljárás intézményi hatáskörbe kerül.

Összességében azt gondolom, hogy a költségvetésben az oktatás-kutatás költségvetéséhez beérkezett módosító indítványok közül néhány, amely pontosít, ezt a kormány támogatja. A költségvetésben az oktatás-kutatás lényeges átrendezésére nem érkezett módosító javaslat.

Köszönöm a szíves figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr.

Megkérdezem, hogy a vita e szakaszához kíván-e valaki felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Nem. Így a vita e szakaszát is, azaz az Oktatási Minisztérium fejezetét is lezárom.

Megnyitom a vitaszakaszt az Egészségügyi Minisztérium fejezetére. Megkérdezem, hogy kíván-e valaki felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Nem. A vita e szakaszát is lezárom.

A következő vitaszakasz a Pénzügyminisztérium fejezete. Kíván-e valaki felszólalni? (Senki sem jelentkezik.) Nem. Így a vita e szakaszát is lezárom.

Közben ismertetem a frakciók rendelkezésére álló idő. Az MSZP-nek maradt 3 perc 10 másodperce; a Fidesz 8 perc 25 másodpercéből lejön 5 perc 40 másodperc, tehát maradt 2 perc 45 másodperce; a MIÉP-nek 2 perc 10 másodperc, a független képviselő úrnak 3 perc, az MDF-nek 9 perc 50 másodperc áll a rendelkezésére.

Megnyitom a következő vitaszakaszt a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma fejezetére. (Pál Béla jelentkezik.) Felszólalásra jelentkezik Pál Béla képviselő úr, MSZP.

 

PÁL BÉLA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Urak! Azt gondolom, hogy napi munkánk során is nagyon gyakran tapasztaljuk azt, hogy amikor a kultúra finanszírozásáról van szó, amikor a kulturális területről döntünk, az nagyon gyakran kicsit háttérbe szorul, utoljára kerül sorra, ugyanúgy, mint ahogy a mai vitában is tapasztaljuk, hogy szinte alig van olyan terület, amelyet most a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma fejezet megelőz.

Éppen ezért a módosító indítványunkkal egy arányosabb, méltányosabb elosztási rendszerre szeretnénk javaslatot tenni annak érdekében, hogy úgy, ahogy a költségvetésben megfogalmazták a tudásalapú társadalom megteremtését, a kulturális terület fejlesztését, ehhez a magunk módján mi is hozzájáruljunk. A tavalyi költségvetésben 200 millió forintot különített el nagyon helyesen a kormány, ellenzéki és kormánypárti képviselők támogató javaslataival együtt arra, hogy lehetősége legyen az önkormányzatoknak a bezárt művelődési intézmények, könyvtárak újranyitására, működésük támogatására. A 2001-2002. évi költségvetésben azt tapasztaltuk, hogy ez az összeg még az inflációnak megfelelően sem emelkedik. Éppen ezért a módosító indítványunkban azt fogalmaztuk meg, hogy ezt az összeget a fejezeti tartalék terhére növeljük 300 millió forinttal, olyan módon, hogy 2001-ben, az olvasás évében felét a könyvtárak támogatására, 2002-ben pedig felét a közművelődési intézmények támogatására fordítsuk.

Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor majd erről a kapcsolódó módosító javaslatról döntenek, akkor a jövőről döntenek, hiszen ahhoz, hogy a költségvetésben megfogalmazott célok, a tudásalapú társadalom megteremtése, a kulturális terület finanszírozásának a biztosítása megvalósuljon, abban nagyon fontos szerepet töltenek be a közművelődési intézményrendszer végvárai, a községi művelődési házak és a községi könyvtárak, amelyek gyakran a kultúra terjesztésének egyetlen lehetőségét jelentik a kistelepüléseken.

 

 

(13.00)

 

 

Éppen ezért nagy tisztelettel arra kérem önöket, hogy ne csak a költségvetés bevezető részében, ne csak szavakban, hanem szavazataikkal is támogassák ezt a módosító indítványt, mely lehetőséget teremt arra, hogy minél több kistelepülésen, községben újraindulhassanak azok a művelődési intézmények és könyvtárak, amelyek az elmúlt években kormányoktól függetlenül bezárásra kerültek.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Egy szűk fél percre tudom megadni a szót Toller László képviselő úrnak, MSZP.

 

DR. TOLLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr, ennyi pont elég lesz. Sajnos nem vette figyelembe a kormány és kezelni kell egy problémát: mint tudjuk, Pécs november 29-éről 30-ára virradó éjszaka a világörökség része lett, illetve a Pécsett található ókeresztény sírkamra. Szeretném majd kérni a kormány képviselőit, hogy saját hatáskörben kezeljék ennek a problémának a hosszú távú pénzügyi fedezetét, hiszen nemcsak meg lehet nyerni ezt az ügyet, hanem el is lehet veszíteni.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kíván-e valaki felszólalni még ehhez a fejezethez? (Senki sem jelentkezik.) Nem, így a vita e szakaszát is lezárom.

Következik az Ifjúsági és Sportminisztérium fejezete. Kíván-e valaki felszólalni? (Senki sem jelentkezik.) Nem, így a vita e szakaszát is lezárom.

A Gazdasági Versenyhivatal fejezetére nyitom meg a vitát. Kíván-e valaki felszólalni? (Senki sem jelentkezik.) Nem, így a vita e szakaszát is lezárom.

Következik a Központi Statisztikai Hivatal fejezete. (Senki sem jelentkezik.) Itt sincs felszólaló, így a vita e szakaszát is lezárom.

A Magyar Tudományos Akadémia fejezete következik. (Senki sem jelentkezik.) Itt sincs felszólaló, a vita e szakaszát is lezárom.

Megnyitom a következő vitaszakaszt a Történeti Hivatal fejezetére. (Senki sem jelentkezik.) Nincs jelentkező, a vita e szakaszát is lezárom.

A központi költségvetés kamatelszámolásainak fejezete következik. Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Nem, a vita e szakaszát is lezárom.

Megnyitom a következő vitaszakaszt a költségvetési adósság törlesztése és fejlesztési célú hitelfelvételeinek fejezetére. (Senki sem jelentkezik.) Nincs felszólaló, a vita e szakaszát is lezárom.

A következő vitaszakasz a Munkaerő-piaci Alap fejezete és a kapcsolódó mellékletek. (Senki sem jelentkezik.) Itt sincs felszólaló, a vita e szakaszát is lezárom.

A következő vitaszakasz a Központi Nukleáris Pénzügyi Alap fejezete és a kapcsolódó mellékletek. Kíván-e valaki felszólalni? (Senki sem jelentkezik.) Nem, így a vita e szakaszát is lezárom.

A következő vitaszakaszt a Nyugdíj-biztosítási Alap fejezetére és a kapcsolódó mellékletekre vonatkozóan nyitom meg. (Senki sem jelentkezik.) Itt sincs felszólaló, így a vita e szakaszát lezárom.

Az utolsó vitaszakasz az Egészségbiztosítási Alap fejezete és a kapcsolódó mellékletek. Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni. (Senki sem jelentkezik.)

Tisztelt Országgyűlés! Mivel nem kíván senki felszólalni, a vita e szakaszát lezárom.

Megkérdezem Varga Mihály államtitkár urat, most vagy a határozathozatalt megelőzően kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra.

 

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Majd a szavazást megelőzően tartanánk meg a zárszót.

 

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Így az újra megnyitott részletes vita lezárására a kapcsolódó módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében ma 22 órakor, azaz este 10 órakor kerül sor. A módosító javaslatokról következő ülésünkön határozunk.

Tisztelt Országgyűlés! A tegnapi ígéretemnek megfelelően most a szünetben házbizottsági ülést tartunk a szokott helyen, a Delegációs teremben. Önöknek jó étvágyat kívánok, 2-kor folytatjuk munkánkat.

 

 

(Szünet: 13.04-14.09

Elnök: dr. Áder János

Jegyzők: dr. Vidoven Árpád és Mádai Péter)

 




Felszólalások:   19-22   23-197   198      Ülésnap adatai