Készült: 2024.09.19.14:07:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

186. ülésnap (2004.11.16.), 96. felszólalás
Felszólaló Jüttner Csaba (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:04


Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JÜTTNER CSABA (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Az önkormányzatokat érintő költségvetési összefüggésekről hallottunk az imént; én is ehhez szeretnék hozzászólni. Megmondom őszintén, kicsit értetlenül állok az előbb hallottak előtt, elsősorban azért, mert bár a költségvetésről vitatkozunk, de az önkormányzatokat érintően nem beszélünk a lényegről. A lényeg pedig az - azt gondolom, ezt ellenzéki és kormánypárti oldalról egyaránt be kell látni -, hogy a magyar költségvetés és a magyar költségvetést pumpáló magyar gazdaság nem képes lényegi többleteket nyújtani a jelenlegi rendszernek. Azt gondolom, erről lenne érdemes - ha nem is ma - inkább beszélni. Mondom ezt azért, mert nem gondolom, hogy az ellenzéki vélemény más, mint amit most fogok mondani. Látható, hogy mennyi az az elosztható, felhasználható, elkölthető pénz, amit a magyar gazdaság megtermel, és ennél nincs több. Ezt önök is tudják ellenzéki oldalon, és a kormányzati oldal is ezt tisztán látja.

Lehetne elégedetlenkedni, természetesen lehetne pörgetni a gazdaságot, meg lehetne duplázni a gazdasági növekedés mértékét, ezzel teremtve többleteket a költségvetés számára. Azt gondolom, hogy bár ez a 4 százalék körüli gazdasági növekedés nem az elsők közé tartozik ma a világgazdaságban, de nagyon sok fejlettebb ország is cserélne velünk, ha ezt a növekedési mértéket el tudná érni. Természetesen lehetne a bevételeket növelni, a többletbevételeket megtermelni adóemeléssel. Azt gondolom azonban, hogy ez sem járható út. A Magyarországon kialakult adózási viszonyok miatt az adómértékek nem emelhetők, sőt csökkentenivalók, s erre tett kísérletet a költségvetés ebben az évben. Tehát a bevételi oldalon igazán nagy többletekre nem képes ez az ország.

Ha pedig többletbevételeket nem tervezhetünk, akkor hol lehet keresni esetleg a költségvetési egyensúly további lehetőségeit? A kiadási oldalon a kiadási tételeknél. Előbb-utóbb mindannyian be fogjuk látni, közös felelősségünk, hogy ésszerű kiadási oldalt tervezzünk Magyarországnak, ésszerű rendszereket működtessünk Magyarországon, olyan ésszerű rendszereket, amelyeket meg is tudunk fizetni tisztességesen, és amelyeket fejleszteni tudunk kellő mértékben. Ezek a nagy rendszerek önök előtt is ismeretesek, előttünk is: egészségügy, közigazgatás, önkormányzati rendszer. Azt hiszem, inkább abban kellene a konszenzust keresni, hogy ezeket a nagy rendszereket milyen módon kell átalakítanunk ahhoz, hogy a mindenkori magyar gazdaság ezeket a rendszereket magasabb szinten tudja finanszírozni, jobban el tudja látni a szükséges forrásokkal.

Tehát hiába keresgélünk, és hiába teszünk egymásnak javaslatot arra vonatkozóan, hogy a költségvetésnek melyik sorából mit tegyünk át a másikba, én azt gondolom, egyértelmű, hogy nincs több pénz. Az a feltételezés pedig, ami az ellenzéki oldalról érkezik, hogy mi, kormánypártiak aljas és előre megfontolt szándékkal nem tesszük be a költségvetésbe a forrásokat bizonyos területekre, véleményem szerint komolytalan, nem hiszem, hogy ezt ők maguk is komolyan gondolják. (Dr. Kovács Zoltán: Melyik ajánlási pontról beszélsz?) Ha itt óriási pénzhegyek állnának, és pusztán csak a szándékon múlna, hogy akár az önkormányzatoknak, akár a fejlesztéseknek forrást biztosítson a kormányzat, akkor önöknek ebben igazuk lenne, de nincsenek ilyen pénzhegyek Magyarországon.

Az önkormányzati költségvetésnek egy olyan elemére szeretném felhívni a figyelmet, amelyről azt gondolom, hogy annak hiányában, hogy jelenleg nincsenek meg a rendszer átalakításának a politikai, konszenzusos feltételei, ugyanakkor ez egy új és biztató elem. A költségvetésben szerepelnek - mert több is van, legalább kettő - olyan források, amelyek az önkormányzati feladatellátás társulásos formában történő együttműködését kívánják segíteni, ösztönözni. Azt hiszem, erről érdemes beszélni, mert erről nem esik elég szó. Ha az önkormányzatok önkormányzati kötelező feladatokat társult formában próbálnak ellátni, akkor többletforrásokra számíthatnak 2005-ben. Ez egy olyan ösztönző elem, amely több települést bír arra, hogy gondolja át, a jelenlegi nehéz helyzetéből valamelyes javulást jelentő megoldás-e az, ha nem csak egyedül próbál feladatot ellátni, hanem társulva a környező településekkel. Azt hiszem, hogy erre az elemre külön fel kell hívni a figyelmet. Ettől az elemtől természetesen nem lehet azt várni, hogy az önkormányzatok általános gazdasági helyzete lényegesen javul, ugyanakkor azt gondolom, ebben azért van olyan tartalék lehetőség, pluszlehetőség, amit az önkormányzatoknak ki kell használniuk. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Most vettétek el!)

(11.40)

Nem, gondolom, ez a költségvetésben tétel, tisztelt képviselőtársam. Ennek megvannak a legalábbis jelenleg megjelenő forrásai. Azt hiszem, hogy a konkrét tartalom fogja majd eldönteni, hogy hány olyan önkormányzat lesz, amely legalábbis megpróbálja a közös feladatok ellátását egy jól, tisztán látott együttműködés keretében.

Még egy költségvetési elemről szeretnék beszélni. Bevallom őszintén, be fogok sorakozni azok közé, akik többletforrásigényt említenek, de miért tenném ezt én is másképpen, mint a jelenlévők nagy többsége. A környezetvédelmi feladatokra nyújtottam be személyesen több módosító javaslatot, ebből egyet szeretnék kiemelni, és kérem a tisztelt képviselőtársakat, fontolják meg, hogy támogatható-e ez a javaslat, méghozzá a tiszai gátrekonstrukciók jelenlegi tervezett összegét kívánom, azt gondolom legalábbis, egy nem vállalhatatlan nagyságrenddel növelni. (Dr. Kovács Zoltán: Ennek az évnek a végére készen kellene lennie!) Ez a módosító javaslat arra irányul, hogy egy mostani költségvetési teherbírást figyelembe véve, egy pluszösszeget kapjon ez a feladat.

Azt hiszem, hogy ebben nem lehet különböző vélemény az ellenzéki és kormánypártok között. A jelentőségét nem kell külön hangsúlyoznom, hogy mennyivel jobb befektetés ma például gátakat erősíteni, mint esetlegesen nagyon súlyos tízmilliárdokért újjáépíteni. Ebben kérem majd a képviselőtársaim támogatását, amikor szavazásra kerül a sor.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai