Készült: 2024.09.20.01:18:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2003.10.20.), 343. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  343  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! A társasági adótörvényhez beadott módosító javaslatunk a 103. és a 104. pont. A 103-as módosító javaslat kimondja, hogy a társasági adóban az adókedvezmény mértéke a hitelre megfizetett kamat után 60 százalékra növekedjen a jelenlegi 40 százalék esetében. Miután nem söpri ki a Medgyessy-kormány az Orbán-kormány által bevezetett kedvezményt, sőt azt erősíti, azt hiszem, hogy 10 százalékponttal emeli 40-ről 50-re, és így emeljük mi tovább 60 százalékra, úgy gondolom, hogy ez egy olyan mértékű támogatásnövelés, ami elnyerheti a kormánypártiak bizalmát. Bár a bizottsági üléseken még nem értettek egyet, de biztos vagyok benne, hogy ezt még meg fogják fontolni.

Szeretném elmondani a véleményemet a 94-es módosító javaslatról, amelyet Göndör képviselő úr nyújtott be. Azt mondja, hogy az adózás előtti eredményt csökkenteni kell a vállalkozás által az adott adóévben befizetett iparűzési adó 25 százalékával, legfeljebb az adóalap mértékéig. Ez az egyetlen érdemi módosító javaslat, amely beérkezett a kormánypártiaktól. Ezzel az égvilágon semmi bajom nincsen, csak egy, hogy meg kellene a kettőt fordítani, és azt mondani, hogy az iparűzési adó 25 százalékát elengedem, és ezt megnövelem a társasági adóalappal. Akkor lenne ez jó javaslat.

Azért lenne jó javaslat, mert negyedére csökkentené a fizetendő iparűzési adó mértékét. Tudjuk, hogy ma, ha megvizsgáljuk azt, hogy a társasági adókulcs és az iparűzési adó összesen mennyi, míg a társasági adót adóalapra fizetjük, addig az iparűzési adót az árbevétel alapján fizetik, függetlenül attól, hogy veszteséges vagy nyereséges a vállalkozás, akkor azt láthatjuk, hogy mintegy 38 százalékos adóterhe van ma az adóalapra kivetítve egy normál vállalkozásnak.

Ez a módosító javaslat mindenképpen előrelépés, csak az a baj, hogy beilleszkedik abba az előterjesztésbe, amely a kormányé, hogy kommunikálható és jó sokszor elmondható kedvezményt ad, de valóságos kedvezményt a vállalkozásoknak sajnos nem ad, és sajnos ez a módosító javaslat sem. Azért nem ad, mert egyrészt, ha megfigyeljük, akkor azok a vállalkozások, amelyek működnek, már a fejlesztési és beruházási adókedvezményükkel igénybe tudják venni a társasági adójuknak szinte a teljes adóalapját, ezáltal nem fizetnek társasági adót. Tehát ilyen mesterségesen még az iparűzési adó által is növelni ezt, úgy gondolom, nyilván ez sokaknak segíteni fog, de valójában a problémán, azon, hogy magas a terhe ma a mikro-, kis- és középvállalkozói rétegnek Magyarországon, ha mindent összevetünk, sajnos ez a módosító javaslat se fog tudni segíteni.

 

 

(21.20)

 

Felhívnám még a figyelmet az egyszerűsített vállalkozói adóhoz benyújtott módosító javaslataimra. Ez a sikertörténete a Medgyessy-kormánynak, állítólag egymilliónak ígérték, ma 60 ezren veszik ezt igénybe.

Igaz, hogy az áfában emiatt kiesik 44 milliárd forint, a társasági adóban, az szja-ban, mire összeadjuk, körülbelül kiesik 80-100 milliárd forint a büdzséből, bejön belőle 50 milliárd, és boldog a Pénzügyminisztérium államtitkára. Csak elfelejti összeadni azt, hogy ebben az eva-rendszerben aki adja a számlát, annak nem kell megfizetni az áfát, aki viszont kapja, az levonhatja, és hogy ez a költségvetésnek mennyi mínuszt jelent, ezt nem számolja. De ha ilyen népszerű, és ennyire szeretik a kormánypártiak, egyetértek én is vele, segítsünk a vállalkozásokon, de akkor mindenkin segítsünk! Ne csak a brókernak, ne csak a pénzügyi szolgáltatást végzőnek, hanem a kereskedőnek és a vendéglátósnak! Ezt teszi lehetővé a két módosító javaslatom.

A kereskedőnél igaz, csak 30 millió forintos bevételi határt állapítottam meg, de ez a véletlen műve, mert itt 50 millióra gondoltunk, tehát mindig a normál árbevételnek a duplája, amit maga a kormány is megenged.

A másik esetben pedig, hogy az egyszerűsített vállalkozási adó mértéke ne 15 százalék legyen a kereskedők és a vendéglátósok esetében, hanem csak ennek az 50 százaléka. Ha nekik ezt lehetővé tennénk, akkor mondhatnánk azt, hogy jelentős vállalkozói kör tudja igénybe venni jelenleg a Veres-Medgyessy-László Csaba-kormány által preferált egyszerűsített vállalkozási adótörvényt. (Derültség. - Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  343  Következő    Ülésnap adatai