Készült: 2024.05.06.04:31:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2003.10.20.), 31. felszólalás
Felszólaló Dr. Kökény Mihály (MSZP)
Beosztás egészségügyi, szociális és családügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  31  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÖKÉNY MIHÁLY egészségügyi, szociális és családügyi miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Miközben önt hallgattam, arra gondoltam, hogy milyen szívesen hittem volna önnek akkor, amikor arról beszélt néhány évvel ezelőtt kormányzati pozícióban, hogy a nyugdíjas mennyivel több kiflit vehet (Derültség az MSZP és az SZDSZ padsoraiból.) abból a pénzből, amit önök nem adtak oda annak idején. (Szórványos taps az MSZP padsoraiból.)

Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Országgyűlés! Egyébként gratulálok önnek, képviselő asszony, hogy így, öt percben sikerült összehozni a családok szeretetével azt a bizonyos gázáremelést (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.), amelyet egyébként most többek között azért kell, de mértékkel a kormánynak vállalnia, mert annak idején az önök kormánya nem hajtott végre egy csomó megállapodást, és amelyről egyébként a miniszterelnök úr elmondta (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Milyen megállapodást?), hogy a következő esztendőben az emberek nagy részének a saját családi, egyéni költségvetésében ez nem fogja elérni az inflációs mértéket. De úgy látom, hogy mára ön (Az elnök csenget.), képviselő asszony, ezt már elfelejtette. (Dr. Áder János: Nem ezt mondta! Azt mondta, hogy húsz évig nem fog emelkedni! Ezt mondta a miniszterelnök!)

Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy a táppénzről hadd szóljak néhány szót, és a tények kapcsán, mert önök az érzelmek nyelvén beszélnek, és nem a tényeket ismertetik. Mi évek óta érzékeljük a táppénzkiadások növekedését. Hozzáteszem, hogy ezzel a problémával az elmúlt ciklusban sem sikerült önöknek megbirkózniuk akkor, amikor például ön felügyelte a társadalombiztosítási alapokat. Az esetek egy részében a munkaerő-piaci helyzet feszültségeit kezelték, kezelik a táppénz utalványozásával, és ez nem jó. Nem helyes, ha egészségügyi kiadásnak álcáznak olyan ráfordítást, képviselő asszony, amelyet a foglalkoztatási előirányzatnak kellene tartalmaznia. Nem helyes, ha a szabályozás rásegít arra, hogy munkanélküliség elől táppénzre meneküljenek emberek, ha a foglalkoztatáspolitika és az esélyteremtés más eszközeivel is lehet élni.

A költségvetési törvénytervezetet megalapozó módosítás célja, tisztelt Országgyűlés, nehezen vitatható. Nehezen vitatható az is, hogy egy igazságos és méltányos szabályozásra van szükség, a betegeknek segítséget nyújtó, de a visszaéléseket kiküszöbölő rendre. Nem vitatom, hogy a tervezetben szereplőhöz képest más eszközökkel is elérhető a vázolt cél, és szeretném önt, képviselő asszony, biztosítani, hogy a kormány és a kormánypárti frakciók a megfelelő megoldást a költségvetés vitájában meg fogják találni, nem szorulunk rá e tekintetben az önök segítségére. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: A parlamentre sem! - Dr. Áder János: Egy héttel ezelőtt még nem így nézett ki! - Az elnök csenget.)

Tisztelt Országgyűlés! Szeretném elmondani, hogy nyilván ehhez arra is szükség van, hogy a táppénzellenőrzés intenzitását növeljük. Szükség van arra, hogy változtassunk azon a gyakorlaton, hogy ma elkülönülnek egymástól a gyógykezelés, a táppénz, a rehabilitáció, a rokkantosítás folyamatai, eseményei. Hozzáteszem, hogy ebben az ügyben előrébb tartanánk, ha önök például végrehajtották volna azt az országgyűlési határozatot, amely 1997-ből származik, és amely az egész rokkantosítás rendszerének felülvizsgálatára irányul.

De hadd mondjam még el a hátralévő időben önnek, tisztelt képviselő asszony, hogy dolgozunk olyan javaslatokon, amelyek szerint a táppénzszámítás alapja egy hosszabb járulékfizetési idő legyen. Vizsgáljuk annak lehetőségét, hogy a passzív táppénz finanszírozásában, amely mögött már nincs munkáltatói járulékfizetés, a Munkaerő-piaci Alap rehabilitációs alapja is részt vegyen, és természetesen szükség van arra, hogy az Országos Orvos Szakértői Intézet lehetőséget kapjon négyhetes táppénzes időszak után arra, hogy felülvizsgálja a táppénz indokoltságát, illetőleg a rokkantosítás vagy a rehabilitáció ügyében gyorsabban szülessenek meg a megfelelő határozatok.

Úgyhogy, képviselő asszony, kérem önt, szíveskedjék megnyugodni: a költségvetés vitájában megfelelő, igazságos és méltányos megoldást fogunk találni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiból.)

 

(14.20)

 




Felszólalások:  Előző  31  Következő    Ülésnap adatai