Készült: 2024.09.23.05:52:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

229. ülésnap (2012.10.15.), 226. felszólalás
Felszólaló Jávor Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 4:47


Felszólalások:  Előző  226  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JÁVOR BENEDEK (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A 2010-es választások után itt a parlamentben úgy kezdtek burjánzani a különböző vizsgálóbizottságok és albizottságok, hogy számon se lehetett tartani, hogy mi mindenre állítottunk fel vizsgálóbizottságot. Én azt gondolom, az alapelv önmagában helyes, vizsgálni kell valóban, hogy a mindenkori kormányok milyen módon, hogyan járnak el a közpénzek felhasználásánál és alapvető jelentőségű közszolgáltatások irányításánál.

Ez történt többek között a vasúti ágazat és a MÁV ügyében is, amikor önök felállítottak egy vizsgálóbizottságot, hogy a MÁV privatizációjával és a MÁV-val kapcsolatos ügyeket 2002 és 2010 között vizsgáljuk. Ezt a vizsgálóbizottságot Manninger képviselőtársam vezetésével én alelnököltem, és azt gondolom, hogy nagyon hasznos és eredményes munkát végeztünk. Akkor ezt önök is így látták, hiszen megszavazták az általunk vezetett vizsgálóbizottság jelentését.

Abban ugyanakkor tévedésben vannak, kedves kormánypárti képviselőtársaim, hogy a parlament ellenőrző jogköre elsősorban nem visszamenőlegesen az előző kormányok tevékenységének az ellenőrzésére terjed ki, hanem a hivatalban lévő kormány ellenőrzésére. Éppen ezért elkerülhetetlen, hogy abban az időszakban, amit ez a MÁV-vizsgálóbizottság nem vizsgált, a 2010 és 2012 közötti időszakban történt, a vasúti ágazatot érintő alapvető jelentőségű változásokat ugyancsak egy vizsgálóbizottság tárja fel. Ebben az időszakban, csak idén mintegy 400 járatra kiterjedő járatritkítás történt az ágazatban, a minisztérium tárgyalásairól nyilvánosságot kapott hangfelvételek a különböző visszaélések gyanúját vetették fel, olyan nagy felújítások, nagyberuházások történtek a MÁV-nál a vasúti ágazatban, amelyek mondjuk, németországi hasonló beruházások árával összehasonlítva több mint kétszer annyiba kerültek, tehát a túlárazás gyanúja felmerül. Ezeket a kérdéseket vizsgálni kell.

Az alkotmányügyi bizottság ülésén a kormánypárti képviselők által elmondott kifogások nyilvánvalóan - és önök is tudják - nem állják meg a helyüket. Én megpróbáltam egyéb parlamenti műfajok keretében ezeknek a kérdéseknek a végére járni, napirend előtti felszólalásban, írásbeli kérdésben tisztázni igyekeztem ezeket a kérdéseket. Nem kaptam érdemi választ az általam felvetett kérdésekre. Tehát kimerültek ezek a lehetőségek. Továbbá az általunk javasolt vizsgálóbizottság munkakörébe tartozó kérdések olyan terjedelműek és olyan súlyúak, hogy néhány perces csörtében ezek nem is tisztázhatók.

Ugyancsak nem feladata az Állami Számvevőszéknek vizsgálni azokat a kérdéseket, amelyek például szakmai alternatívák helyességére, bevezethetőségére vonatkoznak. Ezt az Állami Számvevőszék a rá vonatkozó törvény értelmében nem teheti meg.

Tehát egyetlen kizáró ok sem áll fenn, amire önök, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, hivatkoznak. Önök is tudják, hogy ennek a parlamentnek nincsen más lehetősége, mint ezt a vizsgálóbizottságot felállítani, hiszen a benyújtott javaslat valamennyi törvényes kritériumnak megfelel. Ezek alapján kizárólag politikai megfontolások állhatnak amögött, hogy önök nem támogatják azt, hogy a MÁV 2010 és '12 közötti ügyeit, az ezzel kapcsolatos kormányzati döntéseket, a felújításokkal kapcsolatos döntéseket vizsgáljuk.

(19.00)

Nyilvánvalóan nem érdekük, hogy ez a vizsgálat lefolyjon, hiszen fény derülne arra, hogy amit önök tavasszal megléptek, a 400 járat megszüntetése, a járatritkítás, az egy fillér megtakarítást nem hozott a MÁV-nál, miközben a szolgáltatás minősége meredeken csökken. Nyilvánvalóan nem érdekük ennek a vizsgálóbizottságnak a felállítása, hisz kiderülne, hogy ezek a túlárazások, amelyeket ennek a vizsgálóbizottságnak vizsgálnia kéne - a jól ismert Simicska-Nyerges-klán közpénzelnyerési ügyleteinek az újabb köre -, sok százmilliárdos, korrupciógyanús ügyeket hoznának felszínre.

Nyilvánvalóan nem érdeke önöknek, hogy ez a vizsgálóbizottság elvégezze azt a munkát, amire szánjuk. Azt gondolom ugyanakkor, hogy jogszerű lehetőségük ennek a vizsgálatnak a megakadályozására nincs, a törvények a parlamenti képviselőket is kötik, ezt a vizsgálóbizottságot önöknek létre kell hozni.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  226  Következő    Ülésnap adatai