Készült: 2024.09.26.11:17:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

214. ülésnap (2005.04.18.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Áder János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÁDER JÁNOS (Fidesz): Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Gyurcsány Ferenc két órával ezelőtt bejelentette, hogy meneszti pénzügyminiszterét, Draskovics Tibort. A bejelentésnek legfeljebb az időzítése lehet váratlan, a döntésről már hetek óta csiripeltek a verebek. Gyurcsány Ferenc a szocialista frakció előtt ma délelőtt ismét igazságosabb Magyarországról, még nagyobb lendületről, tovább nem halogatható reformokról, a tabuk átszakításának fontosságáról beszélt.

Tisztelt Országgyűlés! Gyurcsány Ferenc újra lendületről beszél. Most nem a száz nap, száz százalék című bűvészmutatvánnyal, hanem a száz lépésről szóló szómágiával próbál elkápráztatni bennünket. Gyurcsány Ferenc dinamizmust, reformokat ígér. De hihetünk-e Gyurcsány Ferencnek? Mert mi is Draskovics Tibor hagyatéka? És mi a Gyurcsány-kormány első félévi mérlege? Draskovics Tibor 14 hónapos pénzügyminisztersége alatt az ország gazdasága még rosszabb helyzetbe került, mint László Csaba idején. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Tényleg?) Az államadósság 14 hónap alatt közel 1200 milliárd forinttal nőtt. Míg 2004 februárjában az egész évre tervezett költségvetési hiány 34 százaléka, az idén februárban már 47,4 százaléka teljesült. Nyugodtan kimondhatjuk: a 2005-ös költségvetés megbukott.

Tavaly az infláció közel került újra a 7 százalékhoz. Egyedül Szlovákia előzött meg bennünket az Unióhoz csatlakozó országok közül. A munkanélküliség csak az elmúlt fél évben, amióta Gyurcsány Ferenc irányítja a kormányt, 29 ezer fővel nőtt. A pályakezdő fiatalok körében ma már minden negyedik fiatal munkanélküli. Új adók bevezetése, korábbi adók megemelése, drasztikus illetékemelések jellemezték Draskovics Tibor tevékenységét. Magyarország az Unióhoz csatlakozó országok közül a gazdasági növekedés tekintetében abszolút utolsó lett. Fél éve még Lengyelország és Csehország mögöttünk kullogott; most a legeslegutolsók vagyunk. A bérből és fizetésből élők számára pedig a legrosszabb fejleménye az elmúlt esztendőnek, hogy 1996 óta először ismét csökkent a reálbér.

A kép nem lenne teljes, ha nem szólnánk a Gyurcsány-Draskovics-páros felejthetetlen újításairól. Ki ne emlékezne arra, hogy a Gyurcsány-kormány nem fizette ki a hazai kis- és középvállalkozóknak a nekik járó általános forgalmi adót, végveszélybe sodorva ezzel sok ezer hazai vállalkozót? Ki ne emlékezne arra, hogy a Gyurcsány-kormány nem juttatta el a pályázókhoz az Európai Uniótól megkapott pénzeket? És vajon a közigazgatásban dolgozók, a rendőrök, a pedagógusok, az ápolók elfelejthetik-e, hogy tavaly nem kapták meg a törvény szerint járó 13. havi fizetésüket? A Gyurcsány-Draskovics-páros egyszerűen elcsalta azt. A kormány ezekkel az intézkedésekkel próbálta betömni a költségvetés egyre tátongó lyukait, láthatóan kevés sikerrel.

Tisztelt Országgyűlés! Nem az a kérdés, hogy ki a pénzügyminiszter, hanem az, hogy van-e a kormánynak olyan gazdaságpolitikája, ami a polgárok és az ország gyarapodását szolgálja. Ilyen gazdaságpolitikája Medgyessy Péternek sem volt, és Gyurcsány Ferencnek sincs, és tartok tőle, hogy a fogadkozások ellenére a következő évben sem lesz. Sokkal inkább arra lehet számítani, hogy az állami vagyon kijátszása a Gyurcsány Ferenc érdekköréhez tartozóknak tovább folytatódik majd. (Közbeszólás az MSZP soraiból.)

Miniszterelnök Úr! - mondanám, ha itt lenne. Szocialista Képviselő Hölgyek és Urak! Hallva Gyurcsány Ferenc fél éve ismert szófordulatait, látva a miniszterelnök újabb és újabb nekigyürkőzéseit, és látva ezek eredménytelenségét, egy újabb, itt a parlamentben még el nem hangzott dakota közmondást szeretnék az önök figyelmébe ajánlani (Derültség a kormánypártok soraiban.): lyukas lufiba nem érdemes levegőt fújni.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai