Készült: 2024.09.24.08:39:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (2020.02.20.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:30


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Egyetlenegy dolgot felejtett el a beszéde második felében  több mindent felejtett el, de egy nagyon lényeges dolgot elfelejtett említeni, tisztelt képviselő úr, a felszólalásának a második felében , hogy pontosan tegnap jelentette be Kásler miniszter úr, hogy a szociális szférában dolgozók számára nemcsak az a béremelés fog megtörténni, amelyet a kevesebbet keresők már érezhettek a januári bérükön is, azt a 8 százalékos emelést, ami a garantált bérminimumnak, a szakmunkás-minimálbérnek az emeléséből származik, hanem a kormány ehhez további 6 százalékot tesz hozzá. Így utólagosan is visszamenőleg magasabb bért fognak kapni mind januárra, mind pedig most a februári időszakra vonatkozólag, 14 százalékkal. Azok számára pedig, akik magasabb bért kapnak, azok számára is biztosított lesz ez az összeségében 14 százalékos béremelés. Tehát, tisztelt képviselő úr, egy 8 plusz 6 százalékos béremelés az, amely azon tárgyalásoknak az eredményeképpen létrejött, amely tárgyalásokra ön azt mondta ezelőtt két perccel, hogy nem is léteznek, nem is érdemiek, nem is folytatunk egyeztetéseket; miközben valójában ezek az egyeztetések egy 14 százalékos béremelést szültek, tisztelt képviselő úr.

Felírtam egy mondását, mert azt hiszem, még sokszor sokan idézhetjük, hogy „már a számok sem mutatják a valóságot”, ön ezt mondta itt nemrégiben, pár perccel ezelőtt. Akkor mik mutatnák a valóságot, tisztelt képviselő úr, ha nem a számok? Az egyik ilyen szám, amelyet nyilvánvalóan több korábbi is követett, hiszen már 2014-ben is volt egy ágazati bérpótlék, 2011-ben egy ágazati bérkiegészítés, a következő évben egy összevont pótlék, a tavalyi évben döntöttünk úgy, hogy 40 milliárd forint többletet biztosítunk szektorsemlegesen a szociális szférában; tehát állami, önkormányzati, egyházi, alapítványi fenntartású intézményeknek egyaránt a bértöbbleteknek a kifizetésére, hogy ne legyen sehol sem probléma, és ne legyen bonyolult az elszámolása a bérpótléknak, bérkiegészítésnek, összevont bérpótléknak. És mindezt most egy ilyen 14 százalékos béremeléssel 8 plusz 6 százalékos jövedelememeléssel szeretnénk folytatni, és nyilván bízunk benne, hogy a következő években még lehetőség nyílik további bérfejlesztésre, mert abban sokaknak igaza van, és ezzel a kormány is egyetért, hogy akik a szociális szférában dolgoznak, azoknak az anyagi megbecsültségét tovább kell növelni. Tesszük ezt azért is, mert van azért ellenpélda is: akikkel önök összeborulva indulnak a választásokon, azok egyhavi bért elvettek minden szociális dolgozótól. Akiket tehát ön itt említett, akikkel ön szolidáris, azokkal pont azok nem voltak szolidárisak, akikkel egy választáson indul, mert ők minden szociális dolgozótól elvettek egy-egy havi bért, pedig akkor sem kerestek túl jól.

Tisztelt Képviselő Úr! Tavaly nyáron volt egy reprezentatív felmérés, hogy az idősek maguk milyen ellátást szeretnének maguknak. Ebben 75 százalékuk úgy nyilatkozott, hogy lehetőség szerint olyan ellátást szeretnének, 74 százalékuk korábban (Ungár Péter: Századvég-felmérés!), amely a házi segítségnyújtás keretében biztosít számukra segítséget. 73 százalék az ápolói szakszolgálat hozzáférésének javítását preferálta, a bentlakásos intézményeket is nyilván fontosnak tartották, de jóval kisebb mértékben, körülbelül 55 százalékos mértékben. Ebből tehát az látható, hogy elsősorban azt szeretnék, ha a saját lakásukban, a saját otthonukban maradhatnának az idősek, és az állam odavinné a szolgáltatásokat.

(9.50)

Természetesen került sor férőhelybővítésre is, tisztelt képviselő úr. Bár ön szerint már a számok sem mutatják a valóságot, de ezt önnek is elküldtem már hónapokkal ezelőtt, hogy 4048 új férőhely is létrejött az ellátórendszerben, és 131 esetben került szociális szolgáltatás befogadásra, illetőleg létrejött a tavalyi évben  bár önök ezt emlékeim szerint nem támogatták itt a parlamentben  egy idősek otthona új típusú szolgáltatás is, pontosan azért, hogy minél többféle igényt tudjunk kielégíteni. De mindezek mellett a legnagyobb igény  ahogy mondom , 74 százalék, az pontosan az otthonában, saját lakásában nyújtott segítség volt az idősek körében. Ezért fontos, hogy a házi segítségnyújtásban ellátottak száma 2010 és 2018 között nagyon nagy mértékben növekedett, tisztelt képviselő úr, 75 ezerről 92 ezerre, tehát közel 20 ezer fővel emelkedett.

S ami még fontosabb, hogy az ellátás színvonala nagyobb arányban emelkedett, mint maga az ellátotti kör, hiszen míg korábban, 2010-ben 5700 fő volt a szakmai munkakörben foglalkoztatott, aki a saját otthonában segített az idős embereknek, most ez nem 5700, hanem 12 300-nál is több. Tehát jóval többen tudnak gondoskodni közel 20 ezerrel több idős emberről. Ennek a része volt az, hogy a finanszírozást is megemeltük, ráadásul jelentős mértékben. Ebből is van lehetőség a több gondozó részvételére. Közel 30 százalékos emelés volt, 166 ezer forintról 210 ezer forintra emeltük ezeket a forrásokat.

Tisztelt Képviselő Úr! És valóban, amellett ne menjünk el szó nélkül, hogy önök itt szónokolnak sok mindenről (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), de amikor kormányoztak, akkor csökkentették az ellátásokat, amikor pedig itt a parlamentben emelhették volna az ápolási díjat és a gyermekek gondozási díját, azt viszont nem szavazták meg. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai