Készült: 2024.09.22.21:28:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

18. ülésnap (2018.07.16.), 197. felszólalás
Felszólaló Dr. Gurmai Zita (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:06


Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A történelem megtanított minket arra, hogy demokrácia csak ott van, ahol az emberek nem csak négyévente szólhatnak bele a fontos döntésekbe. Az a hatalom, amely kizárja az embereket a döntésekből, nem demokrácia. Az a hatalom, amely üldözi az emberek közéleti önszerveződését, nem demokrácia. Ezt nem csak én mondom. 2009-ben a nemzetközi civil szervezetek Európa Tanács által szervezett konferenciáján elfogadták a döntéshozatalban való állampolgári részvétel jó gyakorlatának kódexét. Ez a kódex útmutatást ad arra, hogyan működhetnek együtt egy demokráciában az állami intézmények, a hatóságok és a civil szervezetek regionális és országos szinten.

A civil részvétel kódexének betartása a demokrácia egyik fontos fokmérője. Ahol ezt figyelembe veszik, ott biztosítják az állampolgárok részvételét a közéletben. Ahol erről tudomást sem vesznek, ott nincs demokrácia, mert az államhatalom maga akar dönteni mindenről. Sajnos, a Fidesz ezt az utóbbi utat járja.

Minden olyan társadalmi önszerveződést üldöznek, ami kontrollja lehetne az önök gátlástalan hatalomgyakorlásának. Önök csak az együttműködés látszatát tartják fenn a manipulatív és propagandacélokat szolgáló úgynevezett konzultációkkal. Önök csak a saját maguk által létrehozott álcivil szervezeteket ismerik el, mint a CÖF, a többieket üldözik, megbélyegzik, és minden módon megpróbálják kriminalizálni. Eközben önök előszeretettel hirdetik, hogy Magyarország még demokrácia.

Akkor kérdezem, és konkrét választ várok, államtitkár úr: mit tartanak be önök a civil részvétel európai kódexéből, hogyan járulhatnak hozzá a magyar civil szervezetek érdemben a döntéshozatalhoz? Mit tesznek azért, hogy a civil szervezetek is részt vehessenek a politikai döntéshozatalban? Milyen cselekvési területeken biztosít lehetőséget a magyar állam a civil szervezetek számára? Várom megtisztelő válaszát, államtitkár úr.




Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai