Készült: 2024.09.22.07:22:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2002.11.20.), 254. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:20


Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy a Fidesz-frakció zárószónokaként foglaljam össze az elmúlt három nap vitáját, és mondjam el a képviselőcsoport összefoglaló véleményét a 2003. évi költségvetésről - arról a költségvetésről, melyet egészen nyugodtan nevezhetünk a hatalmi arrogancia költségvetésének is. Hiszen a költségvetés beterjesztése már önmagában emlékeztetett mind az adótörvények, mind a zárszámadás beterjesztésének mikéntjére, amikor is a képviselők csupán néhány nappal a bizottsági tárgyalások előtt kapták kézhez azt a vaskos anyagot, amelyet alaposan kellett volna áttanulmányozni ahhoz, hogy arról érdemi véleményt tudjunk mondani.

Mindezek után a parlamenti többség, semmibe véve az elmúlt évek hagyományait, nem szavazta meg a Házszabálytól való eltérést, nem tette lehetővé, hogy bizottsági kisebbségi vélemények hangozhassanak el a plenáris ülésen, ezzel jelentős megszólalási lehetőségeket vett el az ellenzék pártjaitól. Ez kevésbé emlékeztet demokratikus hagyományokra, tisztelt képviselőtársaim.

Tisztelt Országgyűlés! Mint mondtam, a hatalmi arrogancia költségvetésével állunk szemben, ahelyett, hogy a felzárkózás költségvetését terjesztette volna a kormány a parlament elé. A felzárkózás költségvetését, melyre alapvető szüksége lett volna hazánknak az európai uniós csatlakozás küszöbén. Ennek a költségvetésnek az elfogadása sokkal inkább azt fogja jelenteni, hogy távolabb kerülünk attól, hogy az Unióban egy versenyképes, erős, polgárait, kis- és középvállalkozásait megvédeni tudó ország legyünk.

Tisztelt Képviselőtársaim! A miniszterelnök ígérete ellenére önök nem fejlesztik tovább, nem szeretnék továbbfejleszteni a Széchenyi-tervet. Ez önmagában még nem volna meglepő (Dr. Józsa István: Most mondtam el az előbb!), hiszen megannyi ígérete nem teljesült, személyes ígérete és személyes garanciavállalása (Dr. Józsa István: Tíz perce sincs!) nem teljesül a miniszterelnöknek, ezt tekinthetnénk egynek a sok közül. Azonban ennek jelentősége, úgy gondolom, ennél sokkal nagyobb. (Dr. Józsa István: Figyelni kell!) A Széchenyi-terv formájában ugyanis a hazai gazdaság dinamizálásáról volt szó, erről lemondani hazánk jelenlegi helyzetében, úgy gondoljuk, végzetes hibának fog minősülni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő költségvetési törvényjavaslat drasztikus csökkentést valósít meg a gazdaságfejlesztési célelőirányzatban, a kis- és középvállalkozások célelőirányzatában. Kevés jut vasútfejlesztésre és kevés jut autópálya-építésre is. Kevesebb, mint az idén, kevesebb, mint az elmúlt években, és mindenképpen kevesebb annál, tisztelt képviselőtársaim, mint amit a szocialisták és a szabad demokraták ígértek hatalomra, kormányra kerülésük esetén.

Tisztelt Képviselőtársaim! A szabad demokrata-szocialista kormány megpróbálta a lehetetlent. Megpróbálta azt, hogy egy hátsórésszel megüljön két lovat. Ám ahogy a mondás mondja, tisztelt képviselőtársaim, ezt nem lehet megtenni. Ez lehetetlen! Mire gondolunk itt?

A költségvetési törvényjavaslatból egyértelműen kiolvasható, hogy vissza fogják fogni az állami szerepvállalást. Vissza fogják fogni az állami szerepvállalást olyan stratégiai területeken, mint a beruházások támogatása vagy a hazai kis- és középvállalkozások támogatása.

Tisztelt Képviselőtársaim! Még egyszer utalok arra, és azt gondolom, hogy a jelenlegi helyzetben nem lehet ezt elégszer elmondani, hogy hazánk jelenlegi helyzetében, amikor hazánkat versenyképessé, erőssé kell tenni az európai uniós csatlakozás előszobájában, akkor ez megengedhetetlen. És mindemellett, mondhatni, ezzel párhuzamosan, de sokkal inkább ellentétes módon az állam megpróbál egyfajta jóságos osztogató atyaként feltűnni a közvélemény előtt, és bizonyos jóléti intézkedéseket hoz meg annak érdekében, hogy beindulhasson a propagandagépezet, újságok hasábjain, televíziók, rádiók hirdetéseiben sok-sok százezer forintért el lehessen mondani, hogy teljesülni látszik a száznapos program. Tisztelt képviselőtársaim, bele kell gondolni, hogy vajon ez megéri-e. Szerintünk nem.

Az előbb elmondottak miatt és alapján a képviselőcsoportunk képviselői megannyi módosító indítványt terjesztenek elő a költségvetési javaslathoz.

Nagyon remélem, hogy szabad demokrata és szocialista képviselőtársaink is partnerek lesznek abban, hogy ezen jobbító szándékú, a hazánk és a polgárok érdekeit szolgáló módosító indítványok megkapják a többség támogatását itt, az Országgyűlés plenáris ülésén, amikor arra kerül a sor.

Tisztelt Képviselőtársaink! A hiány csökkentése fontos a mi számunkra is. Azonban - még egyszer mondom - a felzárkózás költségvetését kell elfogadnunk ahhoz, hogy tiszta lelkiismerettel nyomhassunk gombot a szavazáskor. Éppen ezért egy kisebb mértékű hiánynöveléssel források lesznek teremthetők beruházásokra, valamint a kis- és középvállalkozások támogatására. Számításaink szerint 100 milliárd forint maradna ezen célokra, amennyiben a 4,5 százalék helyett 5 százalék volna a megcélzott hiány. Ezt lehetne beruházások támogatására, utak, hidak építésére fordítani.

Tisztelt Képviselőtársaim! Összefoglaló mondatként frakciónk nevében el lehet mondani, hogy az Európai Unióhoz való integráció, az Európai Unióhoz való csatlakozás előtti utolsó évben nem a magyar polgárokkal kellene megfizettetni a választási ígéreteket, hanem sokkal több erőforrást, sokkal több energiát és sokkal több odafigyelést fordítani arra, hogy fel tudjuk készíteni őket az európai uniós tagságra. Még egyszer mondom: az Európai Unióba menni kell, azonban erősen versenyképesen kell menni, úgy, hogy meg tudjuk védeni polgárainkat az ott előadódó kihívásoktól.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai