Készült: 2024.05.04.01:32:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2016.11.02.), 72. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:08


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Több irányból is megközelíthetjük a kérdést, hiszen több irányból is többletforrás érkezik azokhoz, akik kutatás-fejlesztéssel és innovációval foglalkoznak Magyarországon.

Egyrészt az egyetemi szférában idén, január 1‑jén indult meg nagy, átfogó béremelési program, amely 15 százalékkal emelte idén a béreket január 1‑jétől, jövő év január 1-jével további 5 százalékkal, és ’18-ban még 5 százalékkal emelkednek a bérek. Tehát összességében 2018-ig 27 százalékkal nő a felsőoktatásban dolgozók fizetése. Azt hiszem, hogy ez a kutatás-fejlesztésben leginkább részt vevő egyetemi oktatói kör megtartásában és ösztönzésében egy fontos szempont.

(12.50)

De nyilván kellenek további források is ehhez, és sokkal nagyobb nagyságrendekről tudok beszámolni a bővülésben, mint amiről a képviselő úr beszélt. Ha azt nézzük, hogy három operatív programban is szerepelnek uniós források, és ezen kívül a kizárólag hazai bázisú Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap-források is szerepelnek a magyarországi K+F+I kapacitás megerősítésében, ez a 2014-20-as időszakban összesen 330 milliárd forint forrást jelent, ami jelentős bővülés. S ehhez még hozzávehetjük a Horizont 2020 program teljes pénzügyi keretét, ami 80 milliárd euró, ami szintén rendelkezésünkre áll.

Tehát azt kell mondanom, hogy a Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap költségvetési forrásaiból, három operatív program uniós forrásaiból és egyéb közvetlen brüsszeli forrásokból több száz milliárd forint pluszt tudunk garantálni. S ezen felül kell még számítani azt a többletkiadást, amit a 15 százalékos idei és összességében 27 százalékos felsőoktatási béremelésre fordítunk. Azt hiszem, hogy Magyarország ebben jól áll. Ha GDP-arányosan nézem, Horvátországot, Lettországot, Litvániát, Lengyelországot, Szlovákiát messze meghaladó mértékben fordítunk ilyen kiadásokat kutatás-fejlesztésre.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai