Készült: 2024.04.26.08:27:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

153. ülésnap (2000.09.04.), 76. felszólalás
Felszólaló Filló Pál (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatatási bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FILLÓ PÁL, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Igen tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! A foglalkoztatási bizottság kisebbségi véleményének megfogalmazójaként először két általános véleményt szeretnék elmondani azon képviselőtársaim nevében, akik a törvénytervezetet általános vitára alkalmatlannak minősítették.

Bizottságunk ülésén felmerült az, hogy nagyon nehéz napjainkban - tekintettel elsősorban az olajárak nemzetközi alakulására - megjósolni az infláció mértékét, márpedig ha az infláció bizonytalan és nehezen tervezhető, akkor attól a pillanattól kezdve nagy valószínűséggel nem állja meg a helyét az adótörvény-tervezetben bemutatott kedvezményekre, illetve az adóterhek csökkentésére vonatkozó ígéretek többsége sem. A foglalkoztatási bizottság képviselői természetesen elsősorban azokkal az ügyekkel foglalkoztak, amelyek érintik a foglalkoztatást, a munkavállalók szociális és családi helyzetét.

Többen megfogalmazták a bizottság ülésén, hogy elmarad az adóreform. Márpedig az adóreformra, az adóreform szükségességére csak egyetlen példát szeretnék említeni, hiszen napjainkban már ott tartunk, hogy az átlagkeresetek összege lassan eléri a legmagasabb adósávot a személyi jövedelemadó vonatkozásában, és többen úgy gondoltuk és fogalmaztuk azt meg, hogy ez hosszú távon nem tartható.

A gyermekkedvezmények alakulásáról is igen komoly vita volt a bizottságban. Képviselőtársaim elmondták és megfogalmazták, hogy a háromgyermekes családok 60 százaléka a létminimum szintjén él, vagyis csak kevéssé vagy egyáltalán nem tudja igénybe venni ezt a kedvezményt. Felmerült, hogy a társadalmi igazságosságot súlyosan sérti az, ha a gyermekek támogatása között, a jövedelmi viszonyoknak megfelelően akár százezres különbségek is lehetnek. Vagyis minél magasabb jövedelemmel rendelkeznek a szülők, annál nagyobb összegű támogatást kapnak az államtól a gyermekek után. Mi úgy gondoljuk, hogy ez igazságtalan és elfogadhatatlan.

Igen tisztelt Képviselőtársaim! A bizottság ülésén a legnagyobb vita talán a minimálbér emelésével kapcsolatos javaslat környékén merült fel. Jómagam is megfogalmaztam, hogy a minimálbér ilyen szintű megemelése vajon milyen munkaerő-piaci mozgásokat indíthat el. Vajon az előterjesztők gondoltak-e arra, hogy hány munkavállalót fognak kényszeríteni a cégeknél arra, hogy magánvállalkozóként dolgozzanak a jövőben; milyen mértékben fog megnövekedni a részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállalók száma, és úgy hiszem, nagyon súlyos kérdés lehet a minimálbér kiemelése akkor, ha nem egy általános bérreform részeként, az európai uniós bérekhez való felzárkóztatási folyamat részeként kezeljük a minimálbér kérdését.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mi örülünk annak, ha a legkevesebbet kereső munkavállalók zsebében havi szinten 8-9 ezer forinttal több lesz a jövőben. Ugyanakkor nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy az ilyen javaslatok előterjesztése esetében a kormányzat a jövőben kérje ki a szociális partnerek véleményét. Gondolunk itt a munkaadók és a munkavállalók véleményére is, hiszen ez egy olyan alapvető kérdés, amelyben az ő megkerülésük, az ő véleményük meg nem hallgatása a bevezetést komolyan hátráltathatja. Ugyanakkor azt is el szeretném mondani, hogy jobbá és elfogadhatóbbá tette volna számunkra ezt a javaslatot az, ha a kormányzat a személyi jövedelemadó kapcsán olyan megoldásokat alkalmaz, amivel a minimálbér környékén lévő munkavállalók terhei, többletbefizetései nem nőnek. Hiszen gyakorlatilag egyértelmű és kimutatható, hogy sajnálatos módon a minimálbér megemelésével lényegesen nagyobb állami bevételek is keletkeznek, és úgy tűnik, hogy ezek a bevételek fogják majd finanszírozni a közszférában a minimálbér bevezetését. Mi ezt nem tartjuk igazságos megoldásnak.

Igen tisztelt Képviselőtársaim! Befejezésül egy kormánypárti képviselőtársam véleményét szeretném tolmácsolni a tisztelt Háznak, aki azt mondta a bizottság ülésén, és szeretném pontosan idézni, nehogy bármiféle támadás alanya legyek: "Amikor elolvastam ezt az anyagot, sírtam. Becsületszavamra sírva fakadtam, hogy hogyan fogunk 2002-ben megint odaállni az állampolgárok elé." Erre szeretném felhívni tisztelt kormánypárti képviselőtársaim figyelmét.

Köszönöm. (Taps és derültség az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai