Készült: 2024.09.20.15:20:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

153. ülésnap (2000.09.04.), 100. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:19


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Parlament! Tisztelt Képviselőtársaim! Lamperth Mónika képviselőtársam szavaira szeretnék két percben röviden reagálni. Ő többször használta a "bizonyítás" fogalmat, olyan összefüggésben is használta a "bizonyítás" fogalmat, hogy itt, az Országgyűlés előtt bizonyítani kell azokat a tényeket, amelyek az alkotmányellenes lépéssorozatot vagy alkotmányellenességet okozzák. Egyrészt ebben az értelemben használta, másrészt abban az értelemben, hogy a kormány úgymond nem bizonyította, hogy amit a határozati javaslat indoklásául leírt, az valós-e. Az első kérdésre, hogy itt kell-e bizonyítani vagy sem, az előbb kifejtettem egy alkotmányügyi bizottsági álláspontot, aminek pont az a lényege, hogy az Országgyűlést ebben a helyzetben nem illeti meg az a jog, hogy igazat adjon valamelyik félnek.

Világos, hogy a konfliktusban van a képviselő-testület, és van a polgármester, akik ebben a konfliktusban a két ellenpóluson vannak. De az Országgyűlésnek nem feladata az, hogy igazságot hozzon kettejük között. Tehát ilyen értelemben nincs mód arra, hogy itt valamifajta bizonyítást és szinte ítéleti erejű döntést hozzon a parlament. Nem erről van szó, hanem arról van szó, hogy van egy alkotmányos konfliktus. Ön csak egyszerűen azt mondta, hogy van egy konfliktus, a parlament kezeli ezt a konfliktust. Szeretném megjegyezni, hogy ez nem egy egyszerű konfliktus, ez egy alkotmányos, egy közjogi értelemben vett konfliktus, amikor a két közjogi intézmény közül az egyik nem tud működni. Ez azért több, mint egy egyszerű konfliktus.

Még egy: a kormány köteles-e a bizonyítékait csatolni ahhoz az előterjesztéshez, az indokláshoz? Tisztelt Képviselő Asszony! Túl azon, hogy minden képviselő a saját tájékozódási joga alapján megtekintheti a Belügyminisztériumban az iratokat, tényleg nem szokás az, hogy egy okirathoz, egy határozati javaslathoz, amelyet a kormány benyújt a parlamenthez, az állításainak a valóságalapját (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.) képező statisztikai adatokat és minden más bizonyítékot csatoljon. Ez eddig nem volt szokás, ezt megtekinthetik a képviselők.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai