Készült: 2024.09.19.11:05:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

181. ülésnap (2000.12.11.), 18. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:15


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Azt hiszem, hogy beszédének azt az elemét kell elsősorban megismételnem, amely arra vonatkozik, hogy a gazdaságpolitikai kérdésekben a jegybank és a kormány között összhang volt, ezekben a legfontosabb pontokban sikerült az elmúlt két és fél esztendő során mindig megállapodni, konszenzusra jutni.

Kétségtelen tény, hogy különböző szakmai kérdésekben eltérően ítéltünk meg dolgokat, így például árfolyam-politikai kérdésekben is eltérően ítélkeztünk bizonyos dolgokról. Közismert tény, hogy az árfolyam-politika rendszerét illetően komoly változások előtt áll az ország. Nyilvánvaló, hogy a csúszóárfolyam-rendszerből történő kilépés a nem túl távoli jövőben időszerűvé fog válni. E kérdés eldöntéséhez is azonban mind a kormány, mind pedig a jegybank, azt gondolom, megfelelően viszonyult, hiszen ez a lépés jó néhány olyan spekulatív folyamatot indíthat el a magyar gazdaságban, amely egyben bizonytalanságok forrásává is válhat.

Ebben tehát volt véleménykülönbség, de azt gondolom, ez semmilyen módon nem veszélyeztette a jegybank és a kormányzat együttműködését. Azt hiszem, hogy talán ezt fejezte ki az Európai Bizottságnak az a jelentése is, amely nemrég készült el, és amelyben kiemelve azt a három területet - a gazdasági unió kérdését, a pénzügyi ellenőrzések kérdését és a monetáris uniót -, mindenképpen elismerően szól a magyar kormány és emellett a jegybank tevékenységéről is.

 

 

(14.50)

 

A képviselő úr által említett alelnöki kérdés és a jegybanktanács működése, azt hiszem, nem fog veszélybe kerülni. A Magyar Nemzeti Bankban ma is több mint ezer ember dolgozik, ezért tehát nem gondolom azt, hogy pusztán a jegybanki alelnökök kérdése lenne az a kérdés, amely meghatározza, hogy a jegybank milyen minőségben, milyen teljesítménnyel tud dolgozni. Ebben, azt gondolom, ismert volt a miniszterelnöknek az álláspontja; addig a pontig, amíg a bécsi leánybankot, a CW Bankot vizsgáló parlamenti bizottság jelentése nem készül el, a miniszterelnök nem kívánt előterjesztéssel élni a kinevezés ügyében. Információink szerint hamarosan elkészül a jelentés, a parlament erről a jelentésről egy képet fog kapni, dönthet, és utána válhat az lehetővé, hogy a jegybanki alelnökök kinevezésére sor kerüljön. Ugyanez a helyzet a jegybanktanáccsal, a jegybanktanács működése 2001. február 20-a után válhat a szükséges minimum öt fő részvétele alatti létszámmá, de azt hiszem, az új jegybankelnök hivatalba lépését követően ez a probléma is tisztázódhat.

Ami pedig a működést, az Európai Unió elvárásait illeti, éppen most, ahogy a képviselő úr is említette, a mostani költségvetéshez terjesztettünk be olyan módosító indítványt, amely a költségvetés jegybanki finanszírozásának a tilalmát erősíti meg. Ezzel, azt gondolom, az Európai Unió elvárásainak is részben eleget tudtunk tenni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai