Készült: 2024.09.25.17:28:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2006.10.30.),  127-134. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:47


Felszólalások:   119-126   127-134   135-144      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Lukács Tamás, a KDNP képviselője, kérdést kíván feltenni a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszternek: "Ez Európa?" címmel.

DR. LUKÁCS TAMÁS (KDNP): Tisztelt Államtitkár Úr! Amilyen tehetetlennek bizonyultak a rendőreink a Magyar Televízió székházának megvédésében, olyan tehetségesnek mutatkoztak 23-án a vétlen emberek megfélemlítésében. A szabadságjogok lábbal tiprása Európában megbocsáthatatlan. Lábbal tiporták az alapvető szabadságjogokat, a gyülekezési szabadságot a megemlékezők, köztük gyerekek, öregek és nők terrorizálásával; a lelkiismereti és vallásszabadságot egyházi személy tudatos bántalmazásával és gyalázásával; a sajtószabadságot többek között a lengyel közszolgálati televízió teljesen jogszerű, engedélyezett munkájának akadályozásával, a stáb tagjainak megalázásával.

A diktatúrában mi, hívők megszoktuk, hogy egyházi személyt bántalmaznak kifejezetten azért, mert pap, de azt reméltük, a demokráciában ilyen többé nem lesz. Csalódnunk kellett. Vértesaljai László jezsuita szerzetest, nemzetközileg elismert újságírót, a Vatikáni Rádió magyar adásának egykori vezetőjét akkor verték meg, amikor békítőleg lépett fel, az emberek békés hazatérésére biztatott, és a rendőrök közül többen tisztában voltak azzal, hogy papot bántalmaznak. Ilyen cselekményekre Rákosiék vetemedtek először akkor, amikor a nagykarácsonyi papot, Debreceni Sixtust megverték, majd később Rákosi sofőrje halálra gázolta.

A sajtószabadság sérelmére elkövetett mostani cselekedetek összhangban vannak a balatonőszödi Gyurcsány-beszéddel. Nemzetközi hírünket és az ország megítélését is rombolta az a tény, hogy a rendőrség meg akarta akadályozni a lengyel közszolgálati televízió budapesti forgatócsoportjának munkáját. Amikor a televíziós munkatárs megkérdezte: "Ez Európa?", akkor a rendőr azt mondta, hogy nem, és szándéktalanul ugyan, de igazat felelt. Nem ártana néha követni a rendőrt!

Ezért a kérdésem: milyen biztosítékot tud nyújtani a korrekt és pártatlan kivizsgálására ezeknek az ügyeknek? (Gőgös Zoltán: Idő van!) Hajlandó-e a vizsgálat anyagát emberi jogi és nemzetközi szervezetek számára hozzáférhetővé tenni? (Az elnök csenget.)

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiból.)

ELNÖK: A kérdésre Gál J. Zoltán államtitkár úr válaszol.

GÁL J. ZOLTÁN, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselő Úr! Október 23-án éjjel engedély nélküli, tehát az alkotmányos keretekre fittyet hányó, felfegyverkezett tömeg gyülekezett, a köztársaság rendjét veszélyeztetve randalírozott egy agresszív kisebbség Budapest utcáin. A Magyar Köztársaság rendőrsége tőlük védte meg a fővárost, és tőlük védte meg egész Magyarországot. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Így van!) Ez egy felelős politikus számára szerintem politikai értelemben fehér vagy fekete helyzet: valaki vagy a rendet védő rendőrök, vagy a rendbontást akaró rendbontók oldalán áll.

(17.00)

Ez nem jobb- vagy baloldal kérdése, ez felelősség kérdése, ez a rend vagy a káosz kérdése. A kormány és a kormánypártok egyértelművé tették a mai napon is több fórumon, hogy a rendőrség oldalán állnak, a rend oldalán állnak, és meg fogják védeni a köztársaság rendőrségét a politikai vádaskodásoktól.

Ugyanakkor ki kell jelenteni, hogy miközben emberileg talán érthető, hogy a kőzáporban válogatott szidalmak közepette intézkedő egyes rendőrök, azok, akiket tankkal próbáltak eltiporni (Zaj, közbeszólások a Fidesz soraiban.), akiknek kollégáját megkéselték, akiknek társát megpróbálták felgyújtani, akikre életveszélyes Molotov-koktélokat dobtak, akik ellen acélgolyókkal készültek, késekkel és botokkal fegyverkeztek fel, nos, közülük egyesek intézkedés közben nem úgy viselkedtek, ahogy ez elvárható volt. Mondom, ha ez emberileg talán meg is érthető, semmiképpen el nem fogadható. Ha nem szabályos intézkedés történt, azt ki kell vizsgálni, politikától függetlenül, pártsemlegesen. Ennek a politikafüggetlen, pártsemleges vizsgálatnak pedig a garanciája - hogy a kérdésére válaszoljak -, hogy azonnali hatállyal állítsák le a rendőrség elbizonytalanítására irányuló lejárató akcióikat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót Lukács Tamás képviselő úrnak.

DR. LUKÁCS TAMÁS (KDNP): Tisztelt Államtitkár Úr! Ön szándékosan vagy mellébeszél, vagy nem tudja, hogy mit beszél. Szeretném felhívni a szíves figyelmét arra, hogy a lengyel közszolgálati televízió elleni, sajtószabadságot sértő rendőri intézkedés nem 23-án, hanem 24-én történt, amikor semmifajta garázda csoportok nem voltak. Úgy gondolom, hogy ez az apró tény elkerülte a figyelmét, és elkerülte a figyelmét az is, hogy egy adott helyzet nem ment föl az alól, hogy törvényesen cselekedjen.

Ha minden egyes esetben, ebben a 165 esetben a korrekt kivizsgálás lehetőségét önök nem biztosítják, akkor kénytelenek vagyunk nemzetközi szervezetek segítségét kérni (Közbeszólás az MSZP soraiból: Azt már ismerjük!), mert mi európaiak szeretnénk lenni. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót Gál J. Zoltán államtitkár úrnak.

GÁL J. ZOLTÁN, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Köszönöm szépen. Semmilyen politikai szándék nem mentesíti önt sem, képviselő úr, attól, hogy a törvényeket betartva járjon el. A lengyel televíziónak és önnek is módja, lehetősége van, hogy ha valamivel kapcsolatban kifogásuk van, akkor megtenni a szükséges a bejelentést. Az erre hivatott szerv az ügyészség. Tegyék meg ők is, tegye meg maga is, és ha ön is azt kívánja, amit a kormány, hogy politikai befolyástól mentesen, pártsemlegesen történjen a vizsgálat, akkor ennek egy feltétele van, hogy a politikusok tartsák magukat ettől távol.

A nemzetközi fórumokhoz való fordulással való fenyegetés, azt hiszem, idejétmúlt, ezt az ön - most nem vagyok tisztában a viszonnyal - pártszövetségének elnöke ezt már megtette. Egy hete járja a világot, hogy a miniszterelnököt és a kormányt lejárassa, de tudnia kell önnek is és neki is, hogy amikor a kormányt és a miniszterelnököt célozzák, akkor Magyarországot találják. Nekünk pedig, választott képviselőknek kell hogy mindig legyen valami fontosabb a pártérdeknél, a KDNP-nek a KDNP-nél, a Fidesznek a Fidesznél és az MSZP-nek az MSZP-nél. Ez pedig Magyarország. Vigyázzunk rá, tegyék önök is!

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   119-126   127-134   135-144      Ülésnap adatai