Készült: 2024.05.14.23:02:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

169. ülésnap (2008.10.28.),  9-10. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 5:43


Felszólalások:   5-8   9-10   11-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett a Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezető-helyettese, Lukács Tamás képviselő úr: "Felelősségverseny játékszabályok nélkül?" címmel.

Öné a szó, frakcióvezető-helyettes úr.

DR. LUKÁCS TAMÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nemrég hallottunk a miniszterelnök úr szájából egy új kifejezést: felelősségverseny. Hiába kerestem az értelmező szótárban, ilyen szót nem találtam, valószínűleg a nyelvújítás egy újabb gyöngyszemével állunk szemben; és csak olyan ember beszélhet felelősségversenyről, aki nem tudja - vagy nem akarja megérteni -, mi a felelősségvállalás, vagy tudja, és ismételten és sokadszor félre akarja vezetni a közvéleményt.

A felelősség alapvetően erkölcsi kategória. Idézni szeretném: "A felelősség, tetteink következményének vállalása még a jó szándék esetén sem tesz jóvá vagy jogossá egy önmagában helytelen cselekedetet." Tudom, hogy most sokan az őszödi beszédre gondolnak, és sokan annak következményeire, de én szeretnék továbblépni: van politikai, erkölcsi, jogi, kormányzati és parlamenti ellenzéki felelősség is. Viszont nagyon világosan, nagyon érthetően, mindenki számára közérthetően meg kell tudni vonni ezek határát.

Most nem arról beszélek, hogy a miniszterelnök úrnak esze ágában sem volt vállalni tetteinek következményét. Az, hogy egy zárt ülésen, egy parlamenti frakciónak elmondom, hogy csak hazudtunk éjjel, hazudtunk nappal, ilyen helyzetben van az ország (Dr. Géczi József Alajos: Idézzed!), ez nem egy felelősségvállalás, ez nem tetteink következményeinek a felelőssége. Amikor ez nyilvánosságra került, akkor sem vállalta a felelősséget, hiszen nem a parlamentet és nem a kormánypártokat vezette félre, hanem az európai közvéleményt, hamisított meg adatokat, és az országot vezette félre.

De zárjuk le az új hazugság korszakának kezdetét, az őszödi beszédet és annak nyilvánosságra kerülését, és nézzük meg, azóta mi történt, és milyen a felelősség vállalása! A konvergenciaprogram idején, amit önök annyira dicsérnek, a konvergenciatanács mindhárom tagja egyetértett abban, hogy szükség van rá, de nem így, hanem úgy van rá szükség, hogyha a kiadási oldalt is csökkentik. És elérkeztünk 2008 szeptemberéhez, és azért, mert nem hallgattak sem a konvergenciatanács tagjaira, sem az ellenzék kritikáira, most oda jutottunk, hogy ezzel a konvergenciaprogrammal nagyon nehéz lesz tovább kormányozni.

A nemzeti fejlesztési program. A nemzeti fejlesztési programmal - hiába az ellenzéki felelősség, az, ha megmondom, mire kellene hangsúlyokat helyezni egy nemzeti fejlesztési programban, különösen, ha ciklusokon átívelő programról van szó, elmondtuk, hogy alapvetően a vidékfejlesztésre, alapvetően a vállalkozások fejlesztésére - lám, eljutottunk 2008 szeptemberében oda, hogy újra kell tárgyalni a nemzeti fejlesztési programot is.

(Az elnöki széket Mandur László, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Végül: közös felelősségvállalást kérnek tőlünk. A közös felelősségvállalásnak feltétele a célokban való egyetértés, és a célok meghatározása. Felteszem a kérdést: ebben a parlamenti ciklusban, de csak vegyük az elmúlt két hónapot, hány ellenzéki javaslatot vettek önök napirendre? Nem arról van szó, hogy elfogadják az ellenzék véleményét, hanem arról, hogy tárgyalni sem kívánnak róla. Közös felelősségvállalás csak akkor van, ha közös célokat tűzünk ki, és közösen tudunk tárgyalni.

Egy dolgot ne felejtsenek el: az nem tetteink következménye, hogy népszerűségünket veszítjük. A tetteink következménye sajnálatosan az, hogy hiteltelenség veszi körül ma - sajnos szétterítve - az egész politikai osztályt, de különösképpen annak vezetőjét, a miniszterelnököt. Népszerűtlen politikus még tudott az ország szempontjából hosszú távú céloknak megfelelő olyan döntéseket hozni, és tudott elérni, amelyek az ország javát szolgálják, de hiteltelen politikus soha.

Alapvetően ezt a hiteltelenségi válságot kellene tudni megoldani, és nem lehet azt csinálni, hogy ebben a helyzetben mindent fordítva teszünk, mint Európa többi állama tesz. Tudomásul kell venni, a pénzügyi válságnak kell hogy legyenek következményei, kell hogy legyen felelőssége a pénzügyi válságnak, és a felelős megoldás az, ha felkészülünk arra a válságra, ami a pénzügyi válságot követi, mint Európa minden állama teszi.

Ezért kérem, hogy amit tegnap Varga Mihály képviselő úr felvetett, válaszoljanak rá, és fogadják el azt a három alappillért.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:   5-8   9-10   11-12      Ülésnap adatai