Készült: 2024.09.21.03:26:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2005.12.05.), 48. felszólalás
Felszólaló Dr. Csáky András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:38


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Adventban vagyunk, várjuk az Úr eljövetelét. Ez a béke időszaka, amely a legkevésbé sem alkalmas arra, hogy bárki is riogassa az egyházakat. Ha a kisebbik kormányzó párt ezt mégis megteszi, a nagyobbik hárítsa el a felhőket, és kérjen bocsánatot azoktól, akik most fenyegetve érzik magukat.

Az advent nemcsak a keresztényeké, hanem a békét várják azok is, akik soha nem jártak templomban. A rendszerváltoztatás hajnalán néhai miniszterelnökünk, Antall József a következőket mondta az Európai Parlament kereszténydemokrata frakciója előtt: “Hölgyeim és Uraim! Ez önöknek lehet, hogy politikai program, Európa és a kereszténység, de ez az én nemzetem számára egyszerűen maga a történelem. Mi itt, Európa egy sarkában mindenkor Európáért és a keresztény Európáért küzdöttünk.ö Azt pedig a maibbnál is maibb tanulságként teszem hozzá, amit más alkalommal mondott: “Európában az ateisták is keresztények, Európa kereszténysége kultúrát, etikát, szemléletet jelent, és ez felekezeti különbség nélkül mindannyiunk közös Európája, és nekünk ezért kell küzdenünk.ö

A történelmi egyházak, keresztények és nem keresztények is benne vannak nemzeti sorsunkban. Ezeket az egyházakat kifosztotta a diktatúra, és teljes egészében nem kárpótolta a rendszerváltoztatás sem. Értékeik és vagyonuk egy részét kapták vissza, feladataiknak viszont a teljességét kellene elvégezniük. A hívő ember is magyar állampolgár, és az egyházak intézményei ugyanúgy a társadalom részei, mint ahogy például részei a társadalomnak a pártok. A demokrácia összeomlását jelentené, ha valaki azzal a képtelen ötlettel állna elő, hogy a pártokat tartsák el tagjaik. Nemcsak a lelki, hanem a gyakorlati élet súlyos zavarához vezet, ha az egyházak és a hívők fenyegetettnek érzik magukat. A kormánynak sem állhat érdekében, hogy zavaros helyzeteket tartson fenn.

Kérdezem a miniszter urat, hogy ennek a zavaros helyzetnek a létrehozása a kormány egészének áll-e szándékában, vagy kívánnak-e olyan lépést tenni, melynek nyomán egyrészt tisztázódik, hogy a kormány köreiből miért jöhet ilyen fenyegetés. Másrészt akar-e a kormány garanciát adni arra, hogy megvédi az egyházak eddig megadott törvényes jogait, és betartja a törvényeket? Végül, de nem utolsósorban hajlandóak-e egyértelműen elhatárolódni koalíciós partnerüktől, az SZDSZ-től?

Várom szíves válaszát. (Taps az MDF soraiban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai