Készült: 2024.04.26.07:38:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2005.09.20.), 174. felszólalás
Felszólaló Fülöp István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  174  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FÜLÖP ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A múlt héten kedden Pásztohy András államtitkár úr és Magda Sándor bizottsági elnök úr egyaránt a magyar mezőgazdaság sikerességéről beszélt a tisztelt Házban. Az előző miniszter szándékosan tartotta vissza a gazdákat megillető 2004-es hazai és EU-s pénzeket. Mostani felszólalásomban választ szeretnék kapni többek között, hogy miért nem zajlik zavartalanul a kifizetések menete a miniszterváltást követően sem. Több állampolgár a választókerületemből még ma is gondokkal küszködik ezzel kapcsolatban. Ugyanis 2004. június 15-éig adhatták be a mezőgazdasági termelők a területalapú támogatási igényeiket a területileg illetékes MVH-hoz. A támogatásigénylés szabályozására a 86/2004. és a 87/2004. FVM-rendelet hivatott.

Három év hibás agrárdöntéseit nem lehet a miniszterelnöknek a legutóbbi OMÉK megnyitóján tartott ünnepi beszédével helyrehozni! A magyar mezőgazdaságban a túlélés az alapvető probléma. Sajnos ez 2005-ben is így van.

Ezek konkrétan a következők: a családi gazdaságok támogatásának a megnyirbálása; a belpiaci zavarok - sertés, baromfi, tej - nem megfelelő kezelése; a 2003. évi aszálykárok részleges rendezése; az áfa- és kamattámogatások késedelmes kifizetése; a 2004. évi uniós, SAPS és a kiegészítő nemzeti, top-up pénzek késedelmes kifizetése; a 2005. évi szélsőséges időjárás következtében bekövetkezett minőségi romlás - mínusz 50 százalék feletti takarmánybúza - miatt eladhatatlan készletek nem segítették elő, hogy a magyar mezőgazdaság versenyképes és modern legyen.

(19.40)

Csak egy példa: a sertéságazat darabszám tekintetében történelmi mélyponton van. A dán sertéstartóknak még jó ideig nem kell tartaniuk a magyar sertéstartó gazdáktól.

Statisztikai számadatokkal nem célszerű a közvéleményt manipulálni. Tehát továbbra is nyitott kérdés a magyar agrárium helyzete. Azt kell mondjam: az uniós csatlakozást követően nemhogy javultak volna, éppen ellenkezőleg, romlottak a magyar családi gazdálkodók esélyei. Sajnos olyan emberek is kaptak felszólítást az MVH-tól, akik nem követtek el semmit, mégis szankciókat helyezett kilátásba ellenük a hivatal. A gondok viszont csak akkor derülhetnek ki egyértelműen, amikor már megkapták a tavalyi évről szóló elszámoló határozatot, 15 napos fellebbezési lehetőséggel.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében ezt a dokumentumot a termelők egy része még nem kapta kézhez. Ez önmagáért beszél. Így lehetőségük sincs arra, hogy orvosoltassák ez irányú problémáikat. Vannak, akik két, három, sokan négy részletben kaptak pénzösszegeket, ami ellentétes a határozatban foglaltakkal. Olyan gazdát is ismerek, akit a nyár folyamán le is ellenőriztek, problémát nem találtak, de sem az ellenőrzés jegyzőkönyvéről, sem a támogatásról, de még érdeklődő kérdésére sem kapott választ azóta sem. Akik pedig nem ajánlva küldték be az igényüket, vesztettek. Az ő támogatási kérelmük nincs az MVH-nál sem feldolgozva.

Azt gondolom, hogy a legszomorúbb a következő: néhányan a múlt év tapasztalatára építve az idén támogatási kérelmet sem adtak be, mondván, hol van az a 36 ezer forintos hektáronkénti támogatás, amit már szinte skandáltak a médiákban. Szomorú az is, hogy a minisztérium hektárra kivetített támogatásról beszélt, holott önök tudják a legjobban, hogy az EU 4 millió 355 ezer hektárra ad támogatást, ezt a pénzösszeget kell szétosztani azon az 5 millió hektáron, amit a magyar gazdák akarnak megművelni. Ugyanakkor Koppenhágában lett volna lehetőségük önöknek jobban harcolni a gazdák érdekeiért, úgy, ahogy például a lengyelek vagy a csehek tették. Azóta eltelt több mint két év. Hogy is van ez?

A magyar gazda nyílt és őszinte, ezért nyitott tenyerű ember kezébe szeretné belecsapni a tenyerét, kezet fogni vele. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  174  Következő    Ülésnap adatai