Készült: 2024.09.23.01:44:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2005.09.20.), 156. felszólalás
Felszólaló Pettkó András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Nagy érdeklődéssel, ámde még nagyobb értetlenséggel és sajnálkozással olvastam Szabó Zoltánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének és Gusztos Péternek, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőjének törvénymódosítási javaslatát az 1993. évi felsőoktatási törvényhez. Sajnálkozva, mert úgy vélem, hogy a képviselő urak az oktatási tárca és az oktatási miniszter helyett dolgoztak a nyár folyamán, esetlegesen megrövidítve jól megérdemelt szabadságukat. Dicséretes ezért a két képviselő úr igyekezete és a felsőoktatásért érzett felelősségvállalása.

A Magyar Demokrata Fórum korszerű konzervatív pártként komoly felelősséget érez a felsőoktatás jövője iránt. Véleményünk szerint az eltömegesedett egyetemi és főiskolai képzési rendszerünk reformra szorul. A bolognai folyamatnak megfelelő többciklusú - alap-, mesteri és doktori - képzés mielőbbi bevezetését szorgalmazta mindig is a Magyar Demokrata Fórum.

A képviselő urak jogalkotói szándéka világos. Ők is szeretnék, ha ez az átállás minél hamarabb megtörténne, mint ahogy az ellenzék és a kormánypárt, a hallgatók és az oktatók is egyetértenek ebben a kérdésben 1999 óta. A bolognai nyilatkozat aláírása, majd az azt követő prágai kommüniké teljesen világossá tette 4-6 éve mindenki számára, hogy merre is kell haladnia Európában, és így hazánkban is felsőoktatásunk képzési struktúrájának. De akkor mire is várunk évek óta? Miért nem kezdtük meg már a képzési rendszerünk átalakítását? A kérdés költői. Akik egy kicsit is jártasak a felsőoktatási politika világában, azok tudják a választ a kérdésre. Magyar Bálint ámokfutása, a felsőoktatási törvénybe beerőszakolt, egyetemi autonómiát sértő passzusok miatt az új, az Országgyűlés által elfogadott felsőoktatási törvény az Alkotmánybíróság elé került, és így nem tudott hatályba lépni. Az új törvény elkészítését 2003 nyarán kezdte meg az Oktatási Minisztérium a “Csatlakozás az egységes felsőoktatási térségekhezö című, több mint százmillió forintért megrendelt anyaggal, máig ismeretlen szakértőkkel történő elkészítésével.

Az anyag óriási felháborodást váltott ki, hiszen privatizáció, tandíj és egyetemi autonómia megszüntetését célzó javaslatok szerepeltek benne, aztán lett az anyagból magyar univerzitás program, nemzeti univerzitás program, majd végül a törvénytervezet, folyamatosan finomodtak a tárca elképzelései, de az autonómiát sértő passzusok mindvégig bennemaradtak a törvényben. A Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjának véleménye szerint már évek óta szükség lenne egy új felsőoktatási törvényre, főképpen a képviselő urak által szorgalmazott képzési rendszer átalakítása, de egyéb okok miatt is, hiszen tízévente azért illik áttekinteni egy ágazati törvény hátterét.

A kormány is érezte a képzési rendszer átalakításának fontosságát, és Magyar Bálint késedelmét már tavaly megpróbálta orvosolni egy olyan kormányrendelet megalkotásával, amely felülírta a hatályos felsőoktatási törvényt, az MDF azonban ezt a módszert nem tudta elfogadni, és beadványára válaszul az Alkotmánybíróság akkor megsemmisítette a rendeletet. A képviselő urak dicséretes szándéka ellenére a helyzet azóta mit sem változott, a bolognai folyamatnak megfelelő képzési struktúra megalkotása ugyanis új felsőoktatási törvényt igényel. Nem lehet vég nélkül egy tizenkét esztendővel ezelőtti, a rendszerváltás során megalkotott törvényt a végtelenségig toldozni-foldozni; a Magyar Demokrata Fórum korszerű, konzervatív pártként a képzési rendszer átalakítását egy vadonatúj felsőoktatási törvényben szeretné látni. Az Oktatási Minisztériumnak kötelessége végre egy olyan törvényt letenni az asztalra, amely nem sérti a több száz éves egyetemi és főiskolai autonómiát.

Tisztelt Képviselőtársaim! Halkan jegyzem meg, hogy Romániában két hónap alatt megalkották a bolognai folyamatnak megfelelő felsőoktatási törvényt; nekünk ez három év alatt sem sikerült.

Tisztelt Ház! A Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja a két képviselő úr dicséretes igyekezete és nemes célja ellenére sem tudja támogatni a fent elmondott indokok, az oktatási tárca mulasztása és a vadonatúj felsőoktatási törvény hiánya miatt a törvényjavaslatot.

Zárásként: azért azt remélem, hogy mihamarabb el tudunk fogadni egy új törvényt, véleményem szerint ugyanis egy normális országban a felsőoktatásunk jövőjét meghatározó jogszabályban lehet konszenzust teremteni, ha megvan rá a kormányzati akarat is. Szolidaritásomat kifejezve, bízom abban is, hogy Magyar Bálint legalább néhány dicsérő szóval jutalmazni fogja a helyette is dolgozó két képviselőtársát.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai