Készült: 2024.09.20.04:10:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2004.12.01.), 269. felszólalás
Felszólaló Balogh József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:00


Felszólalások:  Előző  269  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALOGH JÓZSEF (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Kedves Képviselőtársaim! Tulajdonképpen egy törvényjavaslat vitáján vagyunk jelen, de gyakorlatilag látható, hogy politikai kampány folyik a képviselőházban. Ezt tudomásul vesszük, többek között, úgy tűnik, ez is dolgunk.

Mindenesetre én is szeretném elismerésemet tolmácsolni a tekintetben, hogy a magyar történelemben először a határon túli magyarok is részt vehettek az Országgyűlés plenáris ülésén, véleményt nyilváníthattak. Elgondolkodtató, amit mondtak, ez ténykérdés; számos esetben komor, keserű véleményeket közvetítettek felénk, és meglehetősen borús képet festettek az állapotaikról.

Innen azt tudom mondani, jó, hogy ezt hallottuk, jó, hogy ezt elmondták, el kell gondolkodnunk rajta, ez így igaz. De a borús megközelítésekkel, a komor képekkel személy szerint egyetérteni nem tudok, és azt kell mondjam, ha az egész problémakört az Európai Unió konstellációjába, összefüggésrendszerébe helyezzük, akkor a kép messze nem ennyire komor, és igenis van más út, és igenis van más lehetőség.

Megerősíti ezt a meggyőződésemet még az, hogy a közösen elmarasztalt Trianon is európai konstellációban született, ennek a helyretétele, ennek a károkozásnak a rendbetétele szintén európai konstellációban kell hogy megtörténjen.

Mély meggyőződésem, hogy az állampolgárság körül kialakult vita nem csodaszer és nem egyedüli megoldás ahhoz a problémakörhöz, amit itt a határon túli magyarok részéről felvetettek és elhangzott.

Sokan elmondták szubjektív véleményüket, egy apró szubjektivitást én is hadd tegyek hozzá a vitához. Vagyok olyan szerencsés helyzetben, hogy édesapám Sepsiszentgyörgyön született, ott is élt, édesanyám csáktornyai születésű volt, ott is élt, úgy jöttek át mind a ketten Magyarországra, mondhatnám azt is, hogy menekültek. Én ilyen családi, rokoni háttérrel határozottan merem állítani, hogy a kettős állampolgárság kiélezett kérdésére adandó válasz nem jelent megoldást se december 5-én, se december 5-e után.

Mivel támasztom alá ezt a véleményemet? (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Szegény szüleid! - Dr. Nagy Gábor Tamás: Ne menj haza!) Hazamegyek szívesen, várnak, és köszönetet mondanak nekem. (Dr. Nagy Gábor Tamás: Nem fognak megdicsérni! - Dr. Szabó Zoltán: Ne jósolj!) Szeretném ezt történelmi példákkal is illusztrálni kedves képviselőtársaimnak. Ha valaki egy kicsit ismeri az erdélyi történelmet - én elmondhatom, hogy ismerem -, akkor figyelemmel kísérheti, hogy az 1900-as évek Magyarországán mi történt. Már akkor a vita eldőlt, hogy Erdélyben a románság túlsúlyt képviselt, jelentősen nagyobb számú volt, mint a magyarok, de gazdasági erőt nem képviselt. Hogyan segítettek a Regátból, ahogy ott mondják, tehát az óromániai királyságból az ottani románok az erdélyi románoknak?

(19.50)

Nem úgy, hogy fölajánlották nekik a kettős állampolgárságot, hogy szélesre tárjuk a kaput: aki akar, idejön, lelki erőt adunk a tekintetben, hogy legyetek kettős állampolgárok, hanem úgy oldották meg, hogy Nagyszebenen és Brassó központon keresztül gazdasági erőt áramoltattak a románok, a románság számára Erdélybe, a gyulafehérvári görögkeleti püspökség és a balázsfalvi görög katolikus püspökség pedig adta a hitet, a szellemi energiát. Így került arra sor, amit azután az európai konstelláció véglegesített, hogy sajnos egy vesztett háború után Erdélyt odacsatolták Romániához. Ugyanezt elmondhatnánk a szerbekről is. A szerb kereskedők a kereskedelmi ügyleteik révén hozták be Magyarországra a szerbségnek azt az erőt, ami nekik erőt adott lelkileg, anyagilag egyaránt.

Éppen ezért, ha a vitát csak a kettős állampolgárság kérdésére koncentráljuk, szerintem igen nagy hibát követünk el, igenis többirányú segítséget kell nyújtani, mert ha csak a kapukat tárjuk szélesre, nehogy az legyen az eredménye, hogy megindulnak. Igenis, megindulnak! Én nagyon sok rokonomnak, ismerősömnek segítettem elintézni a magyar állampolgárságot, és ezért hálásak nekem többek között. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Volt protekciójuk.) A fiatalok jelentős száma Kanadában van, kanadai állampolgár, mert a magyar útlevél birtokában, amikor még nem kellett nekünk vízum, szépen elmentek Kanadába, elvettek egy kanadai lányt, két hét múlva elváltak, és ma kanadai állampolgárok. Azok a középkorúak, akik átköltöztek, tisztességesen, becsületesen dolgoztak, de megindultak a nyugdíjasok is, hogy: Jóska, intézd el, igen, mert Magyarországon sokkal magasabb a nyugdíjam. Elárulom itt a nagy nyilvánosság előtt, hogy természetesen segítettem nekik, és jóval magasabb a nyugdíjuk, mint ha Romániából vagy Romániában kapnák.

De félő, hogy az egyoldalú intézkedések kapcsán kivándorlás lesz az eredménye, és ez, azt hiszem, egyikünknek sem lehet célja. Éppen ezért messzemenőleg egyet tudok érteni, ha lehet itt még finomítani, meg az elhangzott kritikákat hasznosítani. Lehet, hogy a szülőföldprogramnak igenis a maga komplexitásában kell ezt a kérdést megközelíteni és segíteni.

A Szülőföld Alapról azért annyit hadd mondjak, hogy itt mindenki az állami költségvetést keresi, hogy hol van. Kérem, leraktak egymilliárdot, az igaz. Node kérem, én úgy tudom, hogy ez egy szolidaritási alapként működik, rakhatnak ide be adókedvezményekkel magánszemélyek, cégek, önkormányzatok. Hadd mondjam el: a győri önkormányzat részéről - mi mindig is szocialista többségű, vezetésű önkormányzat voltunk - csak ebben az évben most második alkalommal küldtünk Kárpátaljára jelentős támogatást az ottani magyar főiskola megépítéséhez. Most döntöttünk pénzadomány nyújtásáról Brassóba, illetve a hétfalusi csángók részére - ma már Négyfalunak hívják magyarul, mert a többi részt Brassóhoz csatolták - templomépítéshez ötödik alkalommal küldött a szocialista többségű győri önkormányzat. De sorolhatnám Magyarkanizsát, ami Szerbiában van, oda is küldtünk több százezer forintos segélyadományt, támogatást, ugyanígy Dunaszerdahelyre, és nem sorolom tovább.

Igenis, ha ezt társadalmi üggyé tesszük, és nemcsak azt mondjuk, hogy a magyar kormány mit ad, hanem összefogunk, és mindenki egy kicsit a hazafias szolidaritását nemcsak szavakban, hanem anyagi támogatásban is kifejezi, akkor a Szülőföld Alap sokszorosára nőhet. Ebben kérem a kedves képviselőtársaim segítségét. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Hadd mondjam, hogy itt elhangzottak a határon túli magyarok képviselőitől bizony nagyon keserű szavak. Úgy érzem, hogy az egészet, az egész helyzetet, a nyolcvan év keserűségét most a Gyurcsány-kormány nyakába varrni egy kicsit erős. Horthy Miklós sem adta meg, Antall József sem adta meg, az Orbán Viktor vezette kormány sem adta meg a magyar állampolgárságot. (Dr. Eörsi Mátyás: Megtagadta! - Közbekiáltások.) Most a körülmények úgy alakultak, hogy ezek nagyon kiéleződtek, és most az ezzel kapcsolatos összes keserűséget egy kormány nyakába varrni, uraim, ez nem sportszerű. Ennyit szeretnék mondani.

És még egy dolgot: az a javaslat, ami itt szerepel, lehet, hogy nem tökéletes, lehet, hogy ki kell egészíteni további vitákban, de igenis EU-konform, EU-kompatibilis. (Derültség a Fidesz soraiban.) Hadd mondjam, hogy ezek az Európai Unió által finanszírozott programok, amelyek a határ menti együttműködést is elősegítik, jelentős számban eddig is jelen voltak a magyar-szlovák, a magyar-román, a magyar-szerb határ vonatkozásában. Hadd mondjam, hogy 2006 vonatkozásában az Európai Bizottság Magyarország, Szlovákia, Ukrajna szomszédsági program keretében 23,8 millió eurót biztosít a következő témákra: határon átnyúló üzleti együttműködés támogatása - ez is hasonló rendszer, mint amit nagyjából próbáltam az előbb vázolni. Intézményi együttműködés segítésére, kisebb közös programok finanszírozására, környezetvédelmi politikák és kapcsolódó kis léptékű beruházások határon átnyúló koordinációjára; határon átnyúló természetvédelmi együttműködésre, kis léptékű közlekedési infrastruktúrára és különféle egyéb programot támogató tevékenységre; ez a román oldalra vonatkozóan, ha jól olvasom, akkor 28 millió euró erre az említett időszakra.

Ezek alapján javaslom, hogy az itt elhangzottakat hasznosítsuk minden tekintetben, és azt kérem valamennyi képviselőtársamtól, hogy a sokrétűség, a sokoldalúság, a többcsatornás támogatás keretén belül igenis támogassuk a kormány ezzel kapcsolatos javaslatát.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  269  Következő    Ülésnap adatai