Készült: 2024.04.26.05:21:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2004.12.01.), 253. felszólalás
Felszólaló Bugár Béla
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje  


Felszólalások:  Előző  253  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BUGÁR BÉLA, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Őszintén meg kell mondanom, hogy ma vegyes érzésekkel jöttem ide, és vegyes érzésekkel hallgattam végig a vitát. Először talán a pozitívumot. Örülök neki, és örömmel tölt el az a tény, hogy ma itt egy olyan témában mi is felszólalhatunk - először a rendszerváltás óta -, ami elsősorban bennünket érint. Külön köszönetemet szeretném kifejezni a Magyar Koalíció Pártja nevében elsősorban a Ház elnök asszonyának, de természetesen mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy ma itt a határon túli magyarok is elmondhassák véleményüket, még ha az nem mindenkinek tetszik is.

Ugyanakkor azt is el kell mondanom, hogy szomorúság tölt el, mert egy olyan témáról vitatkozunk, amelyben előzetesen a véleményünket senki nem kérte ki. Olyan programról van szó ma itt, a parlament talaján, amelyet csak közösen és szorosan együttműködve tudunk megvalósítani. S azt sem szabad elfelejteni, hogy ennek a programnak több vonzata van. Engedjék meg, hogy én csak kettőt említsek: az egyik magyar-magyar vonatkozású, a másik a Magyarország és a szomszédos országok közti kapcsolatra hathat. Hadd említsem meg azt is, hogy az elmúlt időszakban volt tapasztalatom többször átélni azt, amikor a szomszédos országok - félreértve vagy akár pontosan értve - tiltakoztak különféle olyan törvények ellen, amelyek a határon túli magyarok magyarnak maradását próbálták felkarolni. Tehát ezért is fontos lett volna, hogy előzetes egyeztetésre kerüljön sor, elsősorban szakmai szinten. Azért, mert ma már Szlovákiában is egymás után kapjuk a kérdéseket: vajon ugyanolyan feszültséget fog-e kiváltani ez a törvény, mint amilyet kiváltott az előző státustörvény vagy bármilyen más? Tehát nekünk pontosan tudnunk kell, milyen irányba fog ez a törvény elmenni, milyen irányba fog módosulni.

A magyar-magyar együttműködés kereteit azonban már pontosan meghatároztuk, mégpedig 1996-ban a magyar-magyar csúcson. Engedjék meg, hogy ennek a nyilatkozatából a 9. pontot idézzem: “A magyarországi parlamenti pártok vállalják, hogy törvényalkotó tevékenységük során konzultálnak a határon túli magyar szervezetekkel a közösségeket érintő kérdésekben.ö Sajnos el kell mondani, ehhez a ponthoz képest mi először csak a Magyar Állandó Értekezleten hallottunk erről a szülőföldprogramról, és tartalmáról jóformán csak néhány napja szereztünk tudomást. Félreértés ne essék, a Magyar Koalíció Pártja minden egyes olyan programot támogat, amely a szülőföldön maradást segíti elő. S azt hiszem, eléggé érthető, hogy ennek többféle vonzata van. Ha csak a szűk pártpolitikai érdekeket nézem, akkor a mi érdekünk az, hogy a mi választóink a szülőföldjükön maradjanak. De beszélhetnénk akár Magyarország érdekéről is, hiszen Magyarország érdeke kell legyen, hogy szülőföldön maradva a határon túli magyarok akár a híd szerepét is felvállalják, közvetítsék akár a magyar nemzet értékeit, kultúráját a többségi nemzet felé, és visszafelé, a többségi nemzet sajátosságait a magyar nemzet felé.

Azonban engedjék meg, hogy azt mondjam, hogy a legjobb gondolatok is elveszhetnek a kapkodás sűrűjében. A mai napirenden tárgyalt programról először múlt héten kedden szereztünk tudomást a külügyi bizottság ülésén. S amikor az egyik képviselő úrtól a külügyi bizottságban elhangzott, hogy a mi felszólalásunk végül is az aktív együttműködésnek bizonyos fokú jele, el kell mondanom, hogy nálunk az aktív együttműködést, az aktív együttgondolkodást úgy szokták hívni, hogy leülünk, előre megbeszéljük, s azután közösen próbáljuk a programot megvalósítani, és közösen próbáljuk akár előterjeszteni.

Engedjék meg, hogy néhány mondatot hozzáfűzzek ehhez a programhoz. Természetesen tudatosítom azt, hogy a szülőföldprogram, a Szülőföld Alap még változhat, hiszen a parlamenti vitában különféle módosító javaslatok fognak majd a későbbiekben elhangzani. De ha elolvassuk a törvényt, akkor bennünk, határon túl élő magyarokban sok kérdőjelet vet fel. Ha csak a záró rendelkezésekből olvasom fel a 12. § (4) bekezdését, amit már előttem az egyik képviselő úr ismertetett, akkor azt hiszem, érhető, hogy mitől félünk. Így hangzik: “A kormány felhatalmazást kap a Magyar Köztársaság 2005. évi költségvetéséről szóló törvényben a határon túli magyarok támogatására szolgáló fejezeti előirányzatok átcsoportosítására az alap javára.ö Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Azt, ami működik, erősíteni kell, nem pedig átcsoportosítani, esetleg ilyenfajta módon meggyengíteni. Ha megnézzük az alap tanácsát, azt, amit a törvényből kiolvashatunk, akkor egyértelműen arról van szó, hogy az az önkormányzatisági elv, amelyet a határon túli magyarok gyakorolhattak az alkuratóriumokon keresztül, valószínűleg sérülni fog. Ezért szeretnénk arra megkérni önöket, hogy vegyék figyelembe ennél a törvénynél, ami rólunk szól, a mi véleményünket is.

A Magyar Koalíció Pártja véleménye szerint sem a szülőföldprogram, sem más program, amely a szülőföldön maradást, a szülőföldön megmaradást támogatja - legyen az bármennyire zseniálisan előkészített és megvalósítható program -, nem helyettesíthet egy dolgot: ez pedig az akadálytalan, akadálymentes kapcsolattartás Magyarország és a határon túli magyarok közt. Véleményünk szerint ezt akár a kettős állampolgársággal vagy az anélkül megfogalmazott lehetőségek - nevezzük akár útlevélnek - tudják csak bebiztosítani. Sajnos erre vonatkozóan egyetlenegy javaslatot ma nem látunk. Viszont tudjuk, hogy december 5-én igenis ebben a kérdésben népszavazás lesz. S éppen ezért a Magyar Állandó Értekezleten az összes határon túli magyar szervezet, tehát mind a 14 szervezet képviselője aláírt egy nyilatkozatot, amiben arra kérte a magyarországi pártokat, parlamenti pártokat, a kormányt, hogy ennél a témánál pozitívan gondolkodjon, ennél a témánál az igen legyen az, ami dönt, az igen legyen az, amit mindenki sugalmazni fog, amit mindenki a választók felé el fog mondani.

Hadd idézzem az 1996-os magyar-magyar csúcs nyilatkozatának 6. pontját: “A találkozó résztvevői elítélnek minden olyan politikát, amely szembeállítja Magyarország és a határon túli magyarság érdekeit.ö Tisztelt hölgyeim és uraim, sajnos ez a szembeállítás ma nem kívülről folyik. Idebent, Magyarországon folyik. Utaltam rá a Magyar Állandó Értekezleten, hogy ez egy fájó pont. Ma a belpolitikai csatározások középpontjába kerültünk, határon túli magyarok, egymás után kapjuk a pofonokat, olyan pofonokat, amelyeket a szülőföldünkön nem kaptunk még eddig. Mi a szülőföldön akarunk magyarként élni, a szülőföldön akarjuk az adóinkat fizetni, a szülőföldön akarunk szavazni, és folytathatnám tovább. S ha valaki azt mondja, nem létezik, csak egyfajta kettős állampolgárság, utalhatnék akár Nagy-Britanniára, de mondhatnám azt is, hogy nem kell hogy érdekeljen bennünket. Rajtunk múlik, mit fogunk megfogalmazni. Önökön múlik az, hogy mi az, amit a határon túli magyarokkal együtt megfogalmazunk, és itt esetleg a parlament talaján el fognak fogadni kétharmados többséggel. De elnézést kérek, ma ilyen javaslat nincs! Csak a december 5-ei népszavazás van. Ezért kérjük önöket arra, hogy támogassák ezt a népszavazást. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

(19.00)

Tisztelt Képviselő Hölgyek, Képviselő Urak! Tudatában vagyok annak, hogy itt ma senkit nem fogunk tudni meggyőzni, mindenki nagyon keményen védeni fogja az álláspontját. De engedjék meg, hogy a Magyar Koalíció Pártja nevében azt kérjem a mindenkori magyar kormánytól és a mindenkori magyar parlamenti pártoktól, hogy amikor megvalósítják a határon túli magyar politikájukat, akkor ne hozzák olyan helyzetbe a határon túli magyarokat, hogy más véleményt kelljen megfogalmazniuk, és más álláspontot kelljen képviselniük, mint a magyarországi pártok vagy akár a magyar kormány. S azt is szeretnénk kérni, hogy ne kerüljünk a magyar belpolitikai csatározások középpontjába. Ez nem szolgálja sem Magyarország, sem pedig a határon túli magyarok érdekeit.

Engedjék meg, hogy elmondjam - mivel túlléptem egy perccel az időmet -, hogy a nemzetpolitika kialakítása az egész nemzet ügye, és nem lehet a pártpolitikai csatározások tárgya. Szeretném, ha ennek a hátterében tudnánk folytatni közös együttműködésünket.

Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  253  Következő    Ülésnap adatai