Készült: 2024.09.24.03:01:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2004.12.01.), 207. felszólalás
Felszólaló Dr. Kékesi Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  207  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÉKESI TIBOR, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Vendégeink! A szülőföldön való megmaradás, a szülőföldön való boldogulás - ez az a fél mondat, amellyel mindenki egyetért. Keressük a mondat másik felét, hogy mindezt hogyan tegyük. Mert kell és van is rá megoldás, hogy hogyan segíthetünk a határon túli magyarok szülőföldön való megmaradásához és boldogulásához való hozzájárulásban.

Itt van rögtön a kormány által előterjesztett határozati javaslat és törvényjavaslat. Egy új módszerrel állunk szemben: új, mert a korábbi, döntően alanyi jogú támogatások helyett egy nyilvános elvekre, nyilvános pályázati rendszerre épülő támogatási rendszert hoz létre. Új az alanyok körében, mert nemcsak magánszemélyek, hanem most már önkormányzatok és vállalkozások is, amelyek a törvény által kitűzött célokat óhajtják segíteni, részesülhetnek ezekben a támogatásokban.

Új a programokban is; új a tekintetben, hogy nemcsak megint a hagyományos oktatás, nevelés, kultúra területére ad támogatási lehetőséget, hanem infrastrukturális fejlesztésekre, gazdaságfejlesztésre, vállalkozásfejlesztésekre, és az európai uniós együttműködések regionális programjának, azon belül az önrész biztosításának forrásául is szolgálhat. Új, mert új források is keletkeznek; a költségvetésben már egymilliárd forintot elkülönítettünk. Halvány reménysugár, mivel a parlament mindkét oldala egyetértett ebben a kérdésben, hogy tán ez a törvényjavaslat és ez a határozati javaslat egy konszenzusos megoldást eredményez ebben a kérdéskörben.

De többletforrás jelentkezik még az egyének, a magánszemélyek és szervezetek által felajánlható adományok tekintetében is, és a kormány kötelezettséget vállal eme elkülönült állami pénzalap keretében, hogy minden adományozott egy forint után a következő esztendőben további egy forintot biztosít ennek az alapnak a működésére, a támogatások növelésére. De természetesen ezen túlmenően még céltámogatások is biztosíthatják a forrásokat.

A Szülőföld Alap mellé egy szülőföld-programcsomag is társul. Ez hivatott segíteni azokat a gazdaságfejlesztési, vállalkozásfejlesztési, munkahely-teremtési, tehát a megmaradást, a boldogulást anyagi értelemben, kulturális értelemben is segítő programokat, amelyeket ott, a határon túl kívánunk létrehozni, megvalósítani. Egy 10 milliárdos hitelcsomag, egy 8 milliárdos garanciavállalási csomag, egy 2 milliárdos kockázatitőke-csomag, kétszer 250 millió, és egyszer 500 millió, tehát összesen 21 milliárd forint segíti ezeket a tevékenységeket, a határon túli vállalkozások vagy az ezeket a célokat szolgáló vállalkozások munkáját, munkahelyteremtő tevékenységét.

Úgy gondolom, hogy ez csírája és egyben hosszú távon is szolgálóleánya lehet annak a gondoskodó, együttműködő, együttgondolkodó tevékenységnek, amely a határon túli magyarok és a hazai források összekapcsolásából kibontakozhat. Lényeges szempont, hogy az eddigi, a kedvezménytörvényben, és más kétoldalú megállapodásban rögzített támogatásokat ez nem érinti, azon forrásokat nem befolyásolja, nem csökkenti. Tehát újabb lehetőségekhez, újabb perspektívához jutnak a határon túli emberek, a határon túli szervezetek.

Ezek alapján a költségvetési bizottság mind a nemzetpolgárságról és a szülőföldprogramról szóló határozati javaslatot, mind pedig a Szülőföld Alapról szóló törvényjavaslatot többségi álláspontjával általános vitára alkalmasnak találta, és a tisztelt Háznak elfogadásra, támogatásra javasolja.

Elnök úr, köszönöm a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  207  Következő    Ülésnap adatai