Készült: 2024.09.22.17:19:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2003.06.16.), 5. felszólalás
Felszólaló Dr. Szili Katalin (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka ülésvezetés
Videó/Felszólalás ideje 9:35


Felszólalások:  Előző  5  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Most pedig felkérem képviselőtársunkat, hogy lássa el kézjegyével az esküokmányt, Németh Zsolt urat pedig arra kérem, hogy legyen ebben a segítségére. (Megtörténik.) Képviselő úrnak valamennyiünk nevében sok sikert és eredményes munkát kívánok képviselői munkájához. Köszönöm szépen. (A megválasztott képviselőnek elsőként gratulálnak: Herényi Károly, Lendvai Ildikó, Kuncze Gábor, dr. Áder János, Harrach Péter, dr. Pető Iván.)

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Amíg a gratulációk zajlanak, bejelentem, hogy a köztársasági elnök úr az alkotmány 30/A. § (1) bekezdés h) pontja alapján 2003. június 14-i hatállyal Kocsi Lászlót, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának politikai államtitkárát tisztségéből felmentette, és június 15-i hatállyal politikai áramtitkárnak Vass Lajos urat kinevezte. Államtitkár úrnak az Országgyűlés és a magam nevében gratulálok, és sikereket kívánok a munkájához.

 

 

(13.10)

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Bejelentem, hogy a Győri Városi Bíróságtól Papp József képviselő úr mentelmi jogának felfüggesztésére irányuló megkeresés érkezett magánvádas bűncselekmény miatt. A megkeresést kiadtam a mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottságnak.

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Bejelentem, hogy a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja ma kezdődő rendkívüli ülésünkre Pásztohy András képviselő urat, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja pedig a holnapi ülésnapra Csáky András képviselő urat frakcióvezető-helyettesnek megválasztotta. Sikeres munkát kívánok a frissen megválasztott frakcióvezető-helyette­seknek. (Szórványos taps.) Köszönöm szépen.

Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági elnöki értekezlet alapján tárgysorozatba-vételre, illetve ajánlás készítésére kijelöltem a bizottságokat; ez, tisztelt képviselőtársaim, a belső számítógépes hálózaton megtekinthető.

 

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Emlékezők! Tisztelt Képviselőtársaim! Negyvenöt éve annak, hogy a XX. századi magyar történelem egyik legtisztább erkölcsű magyar politikusa, 1956 hőse, Nagy Imre életét adta eszméjéért. A történelem egyik tragikus fintora, hogy a halálos ítéletet saját elvtársai mondták ki rá. Hóhérai azzal indokolták a testvérgyilkosságot, hogy Nagy Imre elárulta közös ügyüket. Pedig Nagy Imre nem volt áruló ‑ miniszterelnöki esküjéhez, erkölcsi és politikai elveihez haláláig hűséges maradt. Mindezt nem bocsáthatták meg neki. Száműzetésében, majd a börtönben is saját árulásukra emlékeztette bíráit és hóhérait, ezért testével együtt szellemét és emlékét is megpróbálták eltüntetni ‑ nem sikerülhetett. Éppen 14 éve annak, hogy a rendszerváltás legfelemelőbb napján a Hősök terén több százezer ember tisztelgett a felravatalozott egykori miniszterelnök és társai emléke előtt. Valódi katarzis volt 1989. június 16-a: egy nemzet, egy társadalom megrendülésének és ébredésének történelmi pillanata.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Emlékezők! Nagy Imre emléke tudatosíthatja, hogy a Kádár-rendszer, konszolidációjával, kompromisszumaival, kényszerű reformjaival, sajátos komfortosságával együtt, bűnben született. Éppen ezért Nagy Imre meggyilkolásának, mártíromságának emléke valódi politikai és társadalmi kiegyezésre, újratemetésre nyújtott lehetőséget, s arra a rendszerváltás előtt nem kerülhetett sor.

Tisztelt Képviselőtársaim! A harmadik Magyar Köztársaság kikiáltása azonban eddig mégse jelentett Nagy Imre számára igazi történelmi elégtételt. A rendszerváltás során alakját, 1956 forradalmát sokszor olyanok próbálták meg kisajátítani, akikhez életpályája alapján vajmi kevés fűzte. Míg gyilkosai annak idején a demokrácia és a függetlenség hitvallását felejtették ki hagyatékából, addig mai értelmezői megengedhetetlen módon zárójelbe teszik Nagy Imre életének meghatározó politikai vonását, szelíd, ám megtörhetetlen baloldaliságát. Más szóval, de keményen fogalmazva: egykor saját elvtársai, a rendszerváltást követően pedig eszmei ellenfelei próbáltak meg életművéből tetszés szerint válogatni.

Emlékeinkben Nagy Imre életútja, amely a tragikus vég felől nyerte el értelmét, nem egyenletes. A moszkvai kommunista emigráns, a földosztó miniszter, az emberibb országot építeni szándékozó miniszterelnök mellett elsősorban nemzeti politikussá lett reformerként és erkölcsi tartását őrző, mártíromságot szenvedett személyiségként őrzi őt emlékezetünk.

Tisztelt Képviselőtársaim! Honfitársaim! Emlékezők! Az 1956-os forradalomhoz a legnagyobb utat épp a forradalom miniszterelnöke, Nagy Imre tette meg. Különösen fontos, szimbolikus jelentősége volt annak, hogy a kormány élén egy olyan személyiség állt, aki ugyan az előző rendszerből emelkedett ki, s akinek a megnyilvánulásait kétértelműségek is terhelték, de aki végül is minden kétséget kizáróan a nép és a nemzet oldalát választotta korábbi, kommunista pártelkötelezettsége helyett. Ezt a választását, élete árán is, hűségesen megtartotta.

Erkölcsi példája ma is megkerülhetetlen. Hűsége, önzetlensége, önfeláldozása az aktuális politikai hasznot kergető világunkban nem válhat anakronizmussá, ahogy újratemetésének és a rendszerváltásnak felemelő élménye sem. Tudjuk, hogy Nagy Imre egy független, szabadabb és igazságosabb Magyarországért élt és halt meg. Éppen ezért amikor itt, a Házban megszólalunk, amikor döntünk egy-egy kérdésben, gondoljunk egy pillanatra arra, hogy a mártír miniszterelnök szoborarca, mert a művész így formálta meg, felénk fordul, mintha nézne bennünket ‑ ne legyünk méltatlanok hozzá! Köszönöm képviselőtársaim figyelmét. (Taps.)

 

Tisztelt Képviselőtársaim! A mai napon a kormány nevében felszólalásra jelentkezett László Csaba pénzügyminiszter úr, a „A forint árfolyamárólö címmel. Öné a szó, pénzügyminiszter úr.

(Dr. László Csaba pénzügyminiszter mikrofonja nem működik. ‑ Hordozható mikrofont helyeznek elé.) Köszönöm szépen. Megkérem a jegyző urakat, hogy az időt figyeljék, amíg a kijelzőt is megjavítják.

Öné a szó, miniszter úr.




Felszólalások:  Előző  5  Következő    Ülésnap adatai