Készült: 2024.09.23.14:02:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2003.06.16.), 192. felszólalás
Felszólaló Balsay István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:40


Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALSAY ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Azok a települések, ahol megismerték az Európai Unióhoz való csatlakozás előnyeit, és ahol látják a jelenlegi kormány szennyvíztisztítással, -gyűjtéssel kapcsolatos támogatási programját, nemcsak elkeseredettek és ingerültek, hanem alkotmányos jogaik sérelme miatt törvénysértésre is kényszerülnek sok esetben.

A címzett támogatások új tervezetét benyújtó kormány elfelejtette értesíteni azokat az önkormányzatokat és polgárokat, akik sorsjegyük kihúzása után azt láthatták: nem nyert. Ez tűrhetetlen az előző időszak gyakorlatához képest. Többen vannak, akik szennyvíztisztító művek pályázati elbírálásánál ötvenedik, századik vagy ennél még távolabbi besorolással bírnak.

A címzett, céltámogatásra a decentralizált pénzalapok nem biztosítanak elegendő forrást a következő években a szennyvíztisztítás és -gyűjtés kiemelt feladatainak megoldására. Felcsillanó reményt adhattak volna 2004 és 2006 között a regionális operatív programokból fakadó pályázati lehetőségekhez rendelt források.

Tisztelt Miniszter Úr! Sok önkormányzat jelentős mértékben nem tudja, hogy mit pályázzon, nem tudja, hogy kihez forduljon, nem tudja, hogy a következő években milyen átmenet lesz a központi költségvetés alapjaiból az Európai Unió strukturális és kohéziós alapjaihoz.

Tisztelt Miniszter Úr! Mikor számíthat az önkormányzat arra, hogy a vízi közműhálózat-fejlesztés nála is révbe érhet, amelyhez összegyűjtötte a lakossági támogatást, ahol saját forrással rendelkezik?

Miért nem vagyunk képesek arra, hogy várhatóan másfél-két éves utófinanszírozást hozó uniós támogatási rendszer és az eddigi költségvetési támogatások között az átjárhatóságot kialakítsuk?

Miért teremtünk olyan helyzetet, törvénysértő állapotot, amikor a befogadó hálózat és a tisztító igény kiépítésének hiányában arra kényszerülnek például Aba térségében vállalkozások és polgárok, hogy saját környezetüket szennyezzék, vagy aránytalanul, rendkívül magas költségeket vállaljanak huszonöt kilométeren túli belvizes területen szippantott szennyvizek elhelyezése esetében?

Miért nem lehet a sokat hangoztatott átláthatóság, előrelátás, több évre való tervezés társfinanszírozása ügyében a legegyszerűbb lépéseket megtennünk annak érdekében, hogy az emberek a csatlakozás előtt néhány nappal ne a szennyvízben ússzanak?

Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai