Készült: 2024.05.06.03:30:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

199. ülésnap (2001.03.30.), 279. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. A "tisztelt Országgyűlés"-t nehéz mondani, de azért mondom. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Jelenlévők! Háttal Európának - mondom megint, és Magyarországon sokan mondják manapság, hogy csúnya dolog a politika.

Hát bizony csúnya az, amit tapasztalni lehet, amikor a kormány titkosszolgálati megszólalásokkal kezeli, próbálja kezelni azokat a kedvezőtlen jelenségeket, azokat a társadalmi ellentmondásokat, amelyeket tapasztalunk. Amikor a zámolyi romák egy csoportja Strasbourgban menedékjogot kapott, akkor azzal állt elő a titkosszolgálatokért felelős miniszter, hogy sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudja azt a hírt, miszerint az orosz titkosszolgálat lenne amögött, hogy zámolyi romák külföldön keresnek maguknak élhető viszonyokat. Aztán a nemzetbiztonsági bizottságban, úgy tudni, kiderült, hogy állítását semmivel sem tudja alátámasztani, mégis sejtetett és sejtetett.

Nem telt el néhány nap, amikor a magyar szakszervezetek a maguk álláspontja mellett a munka törvénykönyve ügyében tüntetést rendeztek a Hősök terén. Akkor a titkosszolgálati minisztert helyettesítő politikai államtitkár azzal a bejelentéssel állt elő, hogy szélsőséges szervezetek provokációt készítenek elő a tüntetésre. A tüntetés megvolt, volt, aki egyetértett, volt, aki nem - szélsőséges szervezeteknek a tüntetésen nyoma sem volt.

A mai napon az történt, hogy miután tegnap arról értesültünk, hogy az Amnesty International szlovéniai szervezete is egy valószínűleg rossz magyar példával illusztrálta a kínzás elleni harcát, mint ahogy néhány hete is egy rossz magyar példát vett elő - tévedtek -, ezek után a titkosszolgálati államtitkár ismét azzal állt elő, hogy mindezen események mögött egy jól szervezett, ellenséges titkosszolgálatok által keltett kampány áll, hogy lejárassák Magyarországot és nehezítsék az ország európai uniós felvételét.

Nos, tisztelt Országgyűlés, én azt gondolom, hogy ilyen dolgokkal nem lehet Magyarország képét lerontani, ha Magyarország képe egyébként jó. Csakhogy egy negyedik eseményről is szeretnék szólni.

A tegnapi nap eseménye az, hogy kiderült a következő. Néhány hónappal ezelőtt volt egy kazettaügy. A kazettaügyben valaki előállt egy kazettafelvétellel, amelyik a földművelésügyi miniszter fiát hozta korrupciós gyanúba. Tegnap kiderült, hogy erről a kazettafelvételről a vezető kormánypárt elnökének kabinetfőnöke, mellesleg a Fidesz frakcióvezető-helyettese, az egyik országgyűlési bizottság elnöke tudott. Ő már a kétéves költségvetés jóváhagyása előtt tudott erről, és mégis a dolog csak a kétéves költségvetés jóváhagyása után került nyilvánosságra. Vajon mit jelent az, hogy Rogán képviselő úr a dologról tudott?

Ő azt mondta ma a televízióban, hogy ő azt tanácsolta ennek a Deésy úrnak, forduljon a rendőrséghez. De vajon mit mondott neki, mikor forduljon a rendőrséghez? A kétéves költségvetés elfogadása előtt vagy után?

Tisztelt Országgyűlés! Ahol vezető kormánypolitikusok ilyen mértékben kerülnek kapcsolatba egy ilyen provokációval - mellesleg volt egy másik kazettaügy is vagy másfél évvel ezelőtt, amikor pedig maga az akkori titkosszolgálati miniszter került kapcsolatba egy kazettás provokációval -, ott bizony az országképpel sokkal nagyobb bajok vannak, mint amit az országimázs-iroda egy ellenkampánnyal el tudna oszlatni. De azt az ellenkampányt nem Szlovéniában és nem is Hollandiában kellene folytatni, hanem itthon, Magyarországon, a választók meggyőzésével, arról, hogy létezik tisztességes kormányzás is - ez azonban a következő kormányra vár.

Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai