Készült: 2024.09.19.14:20:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2017.03.06.),  105-113. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:49


Felszólalások:   99-104   105-113   113-119      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr az államtitkári választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Varga László, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „A miskolci kórházak jövőjéről” címmel. Varga László képviselő urat illeti a szó.

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi állam­titkár február 28-án Miskolcon jelentette be, hogy összevonják a megyei kórházat és a MISEK-et, vagyis a korábbi városi fenntartású intézményt.

A sajtótájékoztatón az államtitkár rögtön szuperkórháznak nevezte ezt az új, összevont intézményt, azt viszont elfelejtette kifejteni, hogy mitől szuperkórház a szuperkórház. Egyelőre annyi látszik, hogy egy egyszerű intézmény-összevonásról van szó, amit egy kommunikációs trükkel rögtön a szuperkórház elnevezés bevetésével illettek. Nem derül ki azonban, hogy az emberek számára ezzel mitől javulna az ellátás színvonala. Kérdés: milyen módon, milyen területeken számíthatnak javulásra a miskolciak és a megyében élők?

Az emberek emellett élnek a gyanúperrel, hogy az egész átszervezés nem szól másról, mint dr. Csiba Gábor, a megyei kórház főigazgatójának eltávolításáról a megyei intézmény éléről. Ezért tehát a felhajtás, és hiába a „szuperkórház” elnevezés, az ellátás színvonalában semmiféle változás nem lesz. Ráadásul aggódnak a kórház dolgozói is, mi lesz a sorsuk, mit hoz számukra a változás.

Adódik az a kérdés is, vajon mi lesz a jövője a Miskolc nyugati részében, Diósgyőrben található egészségügyi intézményeknek, a vasgyári SZTK-nak, a kórháznak, melyek egyre szűkülő ellátást tudtak csak biztosítani az elmúlt években a környéken élőknek. Kérdés, hogyan kívánják ezeket az intézményeket fejleszteni, hiszen a diósgyőrieknek is megfelelő egészségügyi ellátásra, szakrendelésekre van szüksége. A nagy távolságok, a belvárosban lévő hatalmas sorok rengeteg problémát okoznak.

Tisztelt Államtitkár Úr! Adódik a kérdés, április 1-jétől hány új orvos, szakápoló dolgozik majd az úgynevezett szuperkórházban. Hány új CT-t, hány új röntgent, orvosi műszert állítanak szolgálatba az összevont intézményben? Mennyivel kell kevesebbet várakozniuk a vérvételre váróknak, és azoknak, akik a szakrendelésekre szeretnének bejutni? Egyeztettek-e döntésük előtt az érintettekkel, a dolgozói érdekképviseletekkel? Milyen okok állnak valójában a személyi döntések, így a megyei kórház főigazgatójának tulajdonképpeni eltávolítása mögött? Itt utalnék arra, hogy az elmúlt héten jelentek meg korrupciógyanús ügyekről is hírek az online médiában a megyei kórház kapcsán.

Mit kívánnak tenni a diósgyőri telephelyek fejlesztésének érdekében, tehát a vasgyári SZTK és a vasgyári kórház fejlesztése érdekében? Mit kívánnak tenni a szakrendelések megerősítése érdekében, kü­lönösen Diósgyőrben? Mikor kívánják végre a borsodi, miskolci emberek valódi problémáját megoldani az egészségügyben? Államtitkár úr, várom válaszát. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Rétvári Bence államtitkár úr válaszol. Öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Mi­nisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Áp­rilis 1-jével valóban Magyarország egyik legnagyobb kórháza jön létre, teljes nevén a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház. Ez az egyik legnagyobb lesz Magyarországon, ezért is mondtuk azt, hogy egy szuperkórház, hiszen minden szakágban sürgősségi el­látással tudja biztosítani a betegeknek a gyógyulását.

A mi célunk ezzel az átszervezéssel, amely sok más megyében is hasonlóképpen már az előző években lezajlott, az a betegellátás szervezettebbé és hatékonyabbá tétele, amely nyilvánvalóan az ellátás színvonalát és a betegbiztonságot tudja javítani. Az erőforrásoknak ez a fajta szervezése biztosítani fogja, hogy egy-egy szakterület teljeskörűen tudjon fejlődni, beleértve az adott szakma legkorszerűbb eszközeinek a beszerzését is, és a sokféle szakmai jártasságot igyekszünk egy helyen összpontosítani.

Ahogy említettem is, itt intézményen belül gyakorlatilag a teljes szakmai spektrum megvalósul, nem kell tehát a betegeket egyik kórházból a másikba, a másikból az egyikbe irányítani, hanem szuperkórházként minden beteget fogadni tud, és el is tudja utána látni őket. Azt hiszem, ez egyértelműen a helyieknek az érdekét szolgálja, akik nemcsak miskolciak, nemcsak a megyében élők, hanem a megye határain túl is nyúlik a kórháznak a hatóköre, ellátási körzete, hiszen 38 szakmában megyehatáron átnyúló, összesen 835 ezer lakost ellátó feladatai vannak.

(15.40)

Két szakterületen még a régiós határt is meghaladja a harmadik progresszivitási szintű ellátó­köz­ponti feladat, és a megye határain belül is további nyolc szakmában rendelkezik ellátási területtel. A várható betegforgalom a 3511 ágyon 120 ezer főt is meghaladó lesz, a járóbeteg-forgalom pedig heti 11 500 óra rendelési időben 2 millió 180 ezer fő lesz a számítások szerint.

A dolgozók jogviszonyát ez nem érinti, tehát mindenkinek a munkájára továbbra is számítunk, szükségünk van rájuk, a feladatok mennyisége ugyan­is nem változik. Továbbra is 4500 fő munkavállalóval, 655 orvossal, 3 ezer szakdolgozóval és 900 egyéb munkakörben foglalkoztatott dolgozóval vinné tovább az intézmény a betegek gyógyítását, közel 31,5 milliárd forintnyi költségvetési kerettel.

A diósgyőri telephely helyzetét ez a változás nem érinti, tisztelt képviselő úr, ott is zavartalanul folyhat tovább a gyógyító munka, 20 szakmában, 31 rendelésen, heti 860 óra időben, sőt a járóbeteg-rendelőt egy átfogó felújítás során is korszerűsíteni kívánjuk a következőkben.

A két kórházban, tehát a megyei és a városi kórházban az elmúlt években közel 22 milliárd forint értékű fejlesztést valósítottunk meg, egy korszerű tömbépület intenzív sürgősségi diagnosztikai és műtőblokkal jött létre, emellett további épületek felújítása is megtörtént. Voltak orvostechnikai fejlesztések az onkológia, a sebészet, a gyermekrehabilitáció és a koraszülött-ellátás területén, továbbá tüdőgyógyászati, neurológiai, pszichiátriai és rehabilitációs területen összesen 19 milliárd forint értékben.

Energetikai korszerűsítésre került sor 1 milliárd 450 millió forint értékben, és csaknem 675 millió forint értékben az ott dolgozóknak igyekeztünk fejlesztéseket, továbbképzéseket, egyéb humán fejlesztéseket adni. Természetesen Csiba Gábornak a továbbiakban is fontos szerepe lesz az egészségügy területén, országos feladatot fog kapni, amellyel kapcsolatban az egyeztetéseket a minisztériumban ő is megkezdte az elmúlt héten. És ha ez a végéhez ér, pontosan kiderül, hogy mi lesz ez, de az ő szaktudására, szakértelmére, több évtizedes kórházi tapasztalatára ‑ talán, ha jól emlékszem, 17 évnyi vezetői tapasztalata van, és több évtizede gyógyító orvos ‑ a kórházban, azt hiszem, a későbbiekben szükség lesz.

A változás tehát zökkenőmentesen fog április 1‑jén végrehajtódni, és bízunk benne, hogy ez a betegellátást sem zavarni fogja, hanem a későbbiekben jobban fejleszteni. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ. Öné a szó.

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Nem beszélt a jövőbeni fejlesztésekről. Nem válaszolt arra, hogy lesz-e ettől több gép, lesz-e ettől több orvos, lesz-e ettől több szakápoló a miskolci megyei betegek érdekében.

Nem válaszolt arra sem, hogy önmagában véve a szuperkórháztól mitől fejlődne az ellátás. Elfelejtett válaszolni a korrupciógyanús ügyekre, szóba sem hozta ezt a kérdést. Nem csodálkozom rajta, ezért majd még rá fogok erre kérdezni a későbbiekben is, hiszen (Dr. Rétvári Bence: Hajrá!) nem maradhat elfedetlen ez a korrupciógyanús korrupciósorozat a megyei kórház életében.

Nem válaszolt a szakrendelésen várakozóknak, és nem nyugtatta meg a diósgyőrieket sem (Dr. Rétvári Bence: Mire?), hiszen nem adott pontos választ arra, hogy milyen fejlesztéseket várhatnak. Szóval, azt is mondhatnám, hogy az április 1-jei időpont most vicc-e vagy komoly, de nagyon szomorú a helyzet, tragikus a helyzet, hiszen az Európai Unió versenyképességi rangsorában az észak-magyarországi régió 263 régió közül a 262. az egészségügyi paraméterben. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Ez elfogadhatatlan! Miskolc, Borsod megye és az észak-magyarországi régió sokkal többet érdemel az egészségügy területén…

ELNÖK: Választ várok, képviselő úr!

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): A válaszát nem tudom elfogadni. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 104 igen szavazattal, 33 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Magyar Zoltán, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnökhöz: „A vidék felzárkóztatása helyett a feudalizmus feltámasztása? ‑ avagy Orbán Viktor pénze a pénztárosnál van, akit Lőrincnek hívnak?” címmel.

Az interpelláció megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Rogán Antal, Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert bízta meg. Az interpellációra a miniszter úr felkérésére Tuzson Bence államtitkár úr válaszol. Megadom a szót, képviselő úr.




Felszólalások:   99-104   105-113   113-119      Ülésnap adatai