Készült: 2024.09.20.09:59:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2016.12.12.),  218-221. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:   214-217   218-221   222-225      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Ikotity István, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszteréhez: „Leállítják-e a totális államosítást?” címmel. Ikotity István képviselő urat illeti a szó.

IKOTITY ISTVÁN (LMP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! 2017. január 1-jétől a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ minden feladatot magához vesz. Jön a totális államosítás a településektől, már az iskolák működtetését is elveszik. Az önkormányzatok minden befolyásukat elvesztik az oktatás területén. Igaz, hogy az év elején még nem ezt ígérték, de azóta mégis tovább tolják a biciklit a szakadékba. A helyi közösségeknek semmilyen beleszólásuk nem lesz most már abba a kérdésbe, ahová a helyi családok gyerekei járnak, ott nyilván az iskolák működésében semmiféle beleszólása nem lesz az önkormányzatoknak.

Az LMP azt állítja, hogy ez a totális államosítás megengedhetetlen. Nem szabad a helyi közösségek feje fölött dönteni, ez egy demokráciát is romboló lépés. Azt mondjuk, hogy ez újabb államosítás, központosítás, előkészítetlen, súlyos felelőtlenség ilyen körülmények között véghez vinni ezt a folyamatot, ami közel 4500 intézményt érint. És itt nemcsak arról van szó, hogy az önkormányzati szövetségek szerint 100 milliárd forintba kerülne ez a mű­köd­te­tés­átvétel, és Palkovics László csak 55 milliárd forintot ígér erre a célra, viszont csak 21 milliárd forintot ad oda, azt is a települések megsarcolásával.

Azért is előkészítetlen, mert Pölöskei Gáborné, a KLIK vezetőjének tájékoztatása szerint még mindig csak tárgyalgatnak, és megállapodási tervezeteket készítenek a kérdésben. Bő három hét múlva minden a KLIK-hez kerül, de még mindig csak tervezgetnek, tárgyalgatnak. Tisztelt Államtitkár Úr! Az LMP javaslata, hogy amelyik önkormányzat kéri és képes a fenntartására, és a megfelelő normákat is megkapja hozzá, annak adják vissza az iskoláit, de ha nem is fogadják el ezt a javaslatot, legalább állítsák le ezt a totális államosítást; ne vegyék el az iskolákat a településektől, hanem hagyják ott a működtetést.

Mindenki látja, hogy ez az államosítás előkészítetlen, újabb káoszhoz fog vezetni. Kérem, állítsák le ezt a folyamatot!

ELNÖK: Köszönöm szépen. A válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Talán ön is tudja, hogy az iskolák javarészében a megállapodások megszülettek, az önkormányzatok megkötötték a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtal a megállapodásokat, így jön létre a közel 60 tankerületi centrum, tankerületi központ, amely ezeknek az iskoláknak a működtetését végzi. Ön is tudja, képviselő úr, hogy ezelőtt már jó pár évvel a 3 ezer fő alatti települések esetében ez a fenntartóváltás, ez a működtetőváltás megtörtént.

Azok a települések ezt egy könnyebbségnek érez­ték, hiszen azóta sokkal biztosabb az iskolák háttere. Itt most a 3 ezer fő fölötti településeknél van erről szó. Ez az a településtípus, amelyről önök ezelőtt körülbelül egy évvel, az elmúlt télen, az elmúlt tavaszon számtalanszor elmondták, hogy milyen működési problémák vannak ezekben az iskolákban. Ezek azok az iskolák, amelyekről még korábban, 2010 előtt elmondták, hogy alulfinanszírozottak, és emiatt növekszik az önkormányzatok adósságállománya, amikor teljes mértékben az önkormányzatoknak volt a feladata.

Nem működött tehát az a modell, amikor az önkormányzatok vitték ezt egyedül, hiszen kötvénykibocsátás, hitelfelvétel lett a vége. Nem működött a vegyes fenntartási rendszer, amikor a fenntartás és a működtetés elvált az állam és az önkormányzat között, ezért folytatjuk most úgy, hogy mindenért az államot terheli a felelősség, a fenntartásért is és a működtetésért is.

Felhívom a figyelmét, ha már a PISA-ered­mé­nyekről olyan sokat beszéltünk, hogy az első helyen szereplő Szingapúr esetében az iskolák működtetése központosított, az iskolák fenntartása központosított, az iskolaigazgató kinevezése központosított, a tanárok, a tanári állománnyal kapcsolatos döntések szintén központosítottan történnek meg.

(17.10)

Központosított a tankönyvek rendszere, úgyhogy, ha önök arról beszélnek, hogy melyik működik, melyik nem működik, nincsen olyan tiszta verzió, amely mindenképpen működne vagy semmiképpen nem működne, de az biztos, hogy az oktatásra fordított kiadások sokkal magasabbak most már, főleg a 2017-es költségvetésben (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), mint 2010-ben voltak. Ez pedig az iskolák számára is, azt hiszem, biztonságot teremt.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   214-217   218-221   222-225      Ülésnap adatai