Készült: 2024.09.20.06:51:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2001.04.17.),  53-60. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:04


Felszólalások:   47-53   53-60   61-68      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megkérdezem a miniszterelnök urat, kíván-e a viszontválasz lehetőségével élni. (Orbán Viktor nemet int.) Nem kíván élni. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Szent-Iványi István

, az SZDSZ képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnöknek.

A képviselő urat illeti a szó.

 

DR. SZENT-IVÁNYI ISTVÁN (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Ház! Alig két hete Magyarországon járt Romano Prodi és Günter Verheugen, az Unió két fontos meghatározó személyisége, a bizottság elnöke és egyik biztosa. Mind a látogatásról szóló sajtójelentésekből, mind pedig a képviselőkkel folytatott megbeszélésekből az a kép rajzolódott ki, hogy ez alkalommal szokatlanul éles kritikát fogalmaztak meg az Unió Magyarországon járt vezetői. Nem akarok itt minden részletre kiterjeszkedni, tudom, hogy a miniszterelnök úr is találkozott vele, volt alkalma erről első kézből is tájékozódni, de három problémára mindenképpen fel kívánom hívni a figyelmet.

Először is jelezték, hogy a társadalmi érdekegyeztetésnek nincs politikai tartalma Magyarországon. Ezt nyíltan kimondták. Másodszor: elfogadhatatlannak nevezték a közmédia kiegyensúlyozatlanságát, amely a sajtószabadságnak is fontos kérdése. Harmadrészt pedig szóvá tették, hogy nem halad előre a roma lakosság integrációja, beilleszkedése.

Felhívták a figyelmet arra, hogy bár Magyarországnak nagyon jók az esélyei, és mindannyian azt szeretnék, ha leghamarabb valóra válhatna a mi csatlakozásunk, de a politikai kritériumok, az úgynevezett koppenhágai kritériumok teljesítését folyamatosan figyelemmel fogják kísérni, nem egyszer s mindenkorra jelentették ki azt, hogy Magyarország vagy bármely más tagjelölt ország ezeknek megfelel. Ezek bizony rendkívül súlyos figyelmeztetések. És nem azért fontosak elsősorban, mert mi nagyon alkalmazkodni akarunk az Európai Unióhoz, hanem azért, mert a mi mai itthoni demokráciánk állapotára vonatkozik.

És most akkor a kérdéseimet is felteszem, nehogy kérdések híján ne kapjak választ.

Kérdezem, tisztelt miniszterelnök úr: érzékeli-e a kormány, hogy romlik Magyarország nemzetközi megítélése és ezen belül európai uniós megítélése?

Másodszorra: szándékában áll-e a kormánynak tenni és változtatni? - megint hangsúlyozom, elsősorban nem azért, hogy tetsszünk az Európai Uniónak, hanem azért, hogy egy demokratikus országban éljünk, amelyre mindannyian büszkék lehetünk. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: A kérdésre Orbán Viktor miniszterelnök úr válaszol.

 

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Mielőtt a lényegről szólnék, a három konkrét kérdést is engedje meg, hogy röviden érintsem. Azt hiszem, hogy a magyar demokráciához méltatlan lenne egy olyan vitába bocsátkozni, hogy kinek mit mondott valami nagy ember, aki valahonnan messze földről itt járt, és véleményt kegyeskedett rólunk mondani. Én nem voltam ott azon a bizottsági ülésen, amelyen ön nyilván részt vett, ön pedig nem volt ott azon a tárgyaláson, amelyet a kormánnyal folytattak az Európai Unió képviselői. Ezért a rosszízű ki mit hallott vita helyett inkább engedje meg, hogy összegezzem, hogy az ön által érintett három kérdésben milyen álláspontot foglalt el a kormány.

Az első kérdésben, a roma kérdésben elfogadtuk Prodi úr álláspontját, aki azt mondta, hogy ez nehéz kérdés, és a csatlakozásig nem is lehet megoldani. Bár hozzátettük ehhez a véleményhez, hogy mindent megteszünk annak érdekében, hogy a helyzet azért javuljon.

Az érdekegyeztetés kérdésében a tényeket ismertettük a tárgyalásokon, amely tények meggyőzőek, ön is ismeri őket, ha megengedi, nem idézem föl, csak szeretném jelezni, hogy mind az üzleti életben, mind pedig a közalkalmazottak egy nagyon széles körében sikerült bérmegállapodásra jutnunk az előttünk álló esztendőre, pontosabban a mostani esztendőre, és a közszférában dolgozók egy részére nézve pedig az előttünk álló két esztendőre is sikerült megállapodást kötni.

A sajtószabadság kérdését egész egyszerűen nem érintettük, méltatlan is lett volna egy demokratikus, szabad és demokratikus vívmányaira joggal büszke országban a sajtószabadság kérdését egyáltalán csak felvetni egy nemzetközi tárgyaláson. Idáig kormányközi tárgyaláson nem is szoktak elmerészkedni.

Ellenben tárgyaltunk arról, hogy az audiovizuális fejezetet, az ahhoz szükséges jogszabály-módosításokat mindenképpen meg kellene alkotni a médiatörvény módosításával a magyar parlamentnek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót Szent-Iványi István képviselő úrnak.

 

 

(A jegyzői széket dr. Vidoven Árpád helyett
Németh Zsolt foglalja el.)

 

 

DR. SZENT-IVÁNYI ISTVÁN (SZDSZ): Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Elnök Úr! Ön azt mondja, hogy méltatlan felvetni a sajtószabadság kérdését ezeken a nemzetközi tárgyalásokon. Valójában nem ez a méltatlan, hanem az a méltatlan, ami két és fél év óta Magyarországon a közmédiában történik. (Taps az SZDSZ soraiban, közbeszólások: Úgy van!)

 

 

(13.50)

 

Az az állapot, hogy nincs kiegyensúlyozott tájékoztatás, nincs ellenzéki kontroll, és ezentúl erkölcsileg, gazdaságilag csődben van a közmédia, ez a méltatlan. (Zaj.) Az ön válaszából én arra következtetek, tisztelt miniszterelnök úr, hogy ön tudatában van a problémáknak, a problémák súlyosságának is (Pokorni Zoltán: Meg kell állapodni az MSZP-vel!), ami nagyon helyes, és nagyon örülök ennek. De a kérdésem az: akkor miért nem tesz azért, hogy megváltozzon a helyzet? Hiszen ez mindannyiunk érdeke, kormányé, ellenzéké és az egész országé.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót Orbán Viktor miniszterelnök úrnak.

 

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt Képviselőtársaim! Ha megengedi, azt a javaslatát, amelyet burkolt formában tesz, én most elutasítanám, tehát önök helyett, az ellenzék helyett nem neveznék jelölteket a közmédia kuratóriumaiba. (Taps a kormánypártok soraiban.) Másfelől, ha megengedi, azzal a kéréssel fordulnék önhöz, hogy ne vonjuk kétségbe Magyarország demokratikus teljesítményét. Ez nemcsak az itt ülők teljesítménye, meg az előző parlamenteké, hanem tíz-egynéhány millió magyar teljesítménye itt a Kárpát-medencében. (Bauer Tamás: Most ássátok alá! - Dr. Géczi József Alajos: Mi éppen azt védjük.)

Rögzítsük azt a tényt, arra szeretném önt kérni: Magyarország egy demokratikus állam, nem hibátlan állam, mint ahogy egyetlen nyugat-európai állam sem az. De Magyarország demokrácia szempontjából, úgynevezett koppenhágai kritériumok szempontjából, ha úgy tetszik, bármely nyugat-európai országgal összehasonlítható. Nem vagyunk alábbvalóak sem az angoloknál, sem a franciáknál, sem a németeknél, csak egyszerűen szerencsétlenebbek voltunk az elmúlt negyven évben.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Nagy taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   47-53   53-60   61-68      Ülésnap adatai