Készült: 2024.09.24.14:05:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

184. ülésnap (2000.12.19.),  17-22. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:25


Felszólalások:   15-16   17-22   23-26      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Szalay Gábor frakcióvezető-helyettes úr, Szabad Demokraták Szövetsége.

 

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Képviselőtársaim! A második évezred utolsó napjaiban, azaz jó egy héttel ezelőtt az Európai Unió állam- és kormányfői Nizzában kísérletet tettek a harmadik évezred Európájának felvázolására; vegyes sikerrel jártak. Maguk az európai uniós tagállamok többnyire elégedetlenek, míg a csatlakozás előtt álló jelöltek, köztük mi, magyarok is, inkább elégedettek lehetünk a Nizzában meghozott kompromisszumdús döntésekkel.

Mert jó, hogy megerősítésre került a tagjelöltek differenciálásának elve, hogy jóváhagyták a bővítési stratégiát, hogy a bővítés feltételéül szabott intézményi reformok is megszülettek, de leginkább annak örülhetünk, miszerint megerősítést nyert: az EU 2003. január 1-jétől kész új tagok felvételére.

Jól tudjuk persze, hogy korai belépésünk ettől még távolról sem bizonyosság, hanem legfeljebb is csak egy lehetőség, valóra váltásáért magunknak kell keményen megdolgoznunk. Az utolsó országjelentésben leginkább kritizált helyzetek és jelenségek azonban nem szüntethetők meg a kormány s a koalíciós pártok eddigi politikájának, politizálási gyakorlatának bizonyos pontokon történő jelentős megváltoztatása, átértékelése nélkül.

De vajon tudja-e, akarja-e ez a kormány a figyelmét egyáltalán a kritikai bírálatoknak szentelni? Mert akkor nemcsak a nyugdíjrendszer reformjához kell visszatérnie két év kitérő után; nem csak az szja önkormányzatoknál maradó részét kell ismét növelnie; a szociális párbeszéd saját maga által előidézett zavarait kell oldania; a romák helyzetén, a börtönök zsúfoltságán, a környezetvédelem és mezőgazdaság siralmas állapotán kell sürgősen javítania - de legelsősorban is a közösségi morál szövetének teljes szétzilálásával fenyegető korrupciós mételyt kellene megfékeznie határozott akarattal, példamutatással, közéleti hitelességgel.

Mert miként várható el a törvények tisztelete az utcán, a piacon, a gazdaságban, valamint az erkölcsi alapelvek érvényesülése ott, ahol a szemünk előtt forgácsolódik szét az igazságszolgáltatásba és bűnüldözésbe vetett bizalom; ahol egy erősen kifogásolható előéletű emberre bízták az adóhatóság vezetését, majd a legnagyobb állami beruházások szervezését és pénzügyi lebonyolítását; ahol 100 milliós nagyságrendű köztartozásokat hátrahagyó, több mint egy tucatnyi céget lehet a legcsekélyebb következmények nélkül pillanatok alatt eltüntetni; ahol egy 2,5 milliárdot sikkasztó áfacsaló ellen körözést sem adnak ki, de még nyomozás sem indul ellene; ahol 600 milliárd forintos autópálya-építési beruházást közbeszerzési eljárás nélkül bonyolítanak le - idézem az országjelentést: "ezzel az átláthatóság hiányát sugallva, és a korrupció benyomását keltve"; ahol az egyik miniszter tisztázatlan eredetű pénzekből kezd hivatali mandátumának idején luxusvilla építésébe, és szlovák kollégájától eltérően esze ágában sincs ezért lemondani; ahol ugyanezen, hiteltelenné vált miniszter a tárcájánál lévő, mezőgazdasági célokra szánt pénzeket baksis gyanánt osztogatja; ahol az elherdált, csalásgyanús, korrupciós pénzek felgöngyölítését vizsgáló, eredményt elérő minisztert azonnal felmentik; ahol 150 milliárd forintos banki veszteséget összehozó pénzintézet ügyében nem állhat fel parlamenti vizsgálóbizottság; ahol az olajszármazékokkal kapcsolatos visszaélések ügyében kutató parlamenti bizottság munkáját félúton le lehet állítani; ahol a közpénzekből finanszírozott címzett és céltámogatások, vidékfejlesztési támogatások kizárólag politikai és privát szimpátiától vezérelve kerülnek elosztásra; ahol odáig jutottunk, hogy egy kormánypárti képviselő aktatáskányi dokumentumnak mondott korrupciós pénzt vesz át?!

Tisztelt Képviselőtársaim! Valamennyien tudjuk, hogy ez így nem mehet tovább. Tudjuk, hogy a harmadik évezredbe s az EU közelébe érve sok minden nem folyhat úgy tovább, mint eddig, sok mindent nem folytathat úgy a kormányzó koalíció, mint eddig, és nem azért, mert egy elit klubba lépve ez illetlenség és modortalanság lenne, de elsősorban azért, mert mindez saját nemzeti tartásunkkal, érdekeinkkel és demokratikus jogrendünkkel ellentétes.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megkérdezem a kormányt, hogy kíván-e az elhangzottakra reagálni. Megadom a szót Orbán Viktor miniszterelnök úrnak.

 

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Képviselő Úr! Többedszerre hallgatunk meg olyan hozzászólásokat itt, a tisztelt Ház falai között - és nemcsak mi, hanem a televíziót nézők és a rádiót hallgatók is -, amelyekben, engedje meg, hogy az ön javára írva hadd mondjam azt, akarva-akaratlanul olyan képet rajzolnak a XXI. századba lépő Magyarországról, amely - még egyszer mondom: akarva-akaratlanul - lebecsüli azt a teljesítményt, amit az ország polgárai elérnek, és leminősíti azokat a közállapotokat, amelyek között ma élünk. (Felzúdulás az MSZP és az SZDSZ padsoraiban. - Bauer Tamás: Mit csináljunk?)

Többedszer vagyok kénytelen megkérni az ellenzéki képviselőket arra, hogy amennyiben az ország komoly ügyeit, akár morális gondjait érintő kérdéseket kívánnak fölvetni, akkor azt lehetőleg tegyék a lehető legnagyobb pontossággal, annak érdekében, hogy szándékaikkal ellentétben ne hozzák hírbe, rossz hírbe az egész országot. (Közbeszólások az SZDSZ és az MSZP padsoraiból. - dr. Kis Zoltán: Lista lesz! - Vancsik Zoltán: Nevetséges! - Szórványos taps a Fidesz padsoraiban.)

Magyarország megítélése az elmúlt tíz évben végzett közös és fáradságos munka eredményeképpen ma jobb, mint bármikor korábban volt. (Taps a Fidesz padsoraiban.) Amiből nem következik az, hogy Magyarország ne küzdene komoly gondokkal, és ne lenne mindannyiuknak, mindannyiunknak itt, a parlamentben még nagyon sok teendője az ország érdekében. Amiből nem következik az, hogy ne lennének mind a mai napig olyan jelenségek Magyarországon, amelyekkel szemben igenis föl kell lépni nekünk is, a következő négy esztendőben is, és - még így, karácsony előestéjén is, engedje meg a képviselő úr, hogy azt mondjam - amivel szemben önöknek is fel kellett volna lépniük.

Méltánytalannak, a magyar rádióhallgatók, televíziónézők lebecsülésének kell hogy minősítsem a képviselő úrnak azokat az idézeteit (Egy hang az MSZP padsoraiból: Ne! - Közbeszólások.), azoknak az eseteknek a szóbahozását, amelyeket nyilvánvalóan a mostani kormánnyal szemben kíván fölvetni, de valójában az önök kormányzásának idején történtek. (Dr. Eörsi Mátyás: Hazugság! - Közbekiáltások az MSZP és az SZDSZ padsoraiból. - Taps a kormánypártok padsoraiban. - Dr. Eörsi Mátyás: A Simicskát vagy a Schlechtet véded? Karácsony előtt hazudsz! - Az elnök csenget. - Francz Rezső: Ezt nem tudja meggyónni!)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kérem, hogy hallgassák figyelemmel a miniszterelnök urat!

 

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt Hölgyeim és Uraim! (Folyamatos zaj.) Tisztelt Hölgyeim és Uraim! (Egy hang a Fidesz padsoraiból: Eörsi, aki karácsonyügyben érzékeny. - Francz Rezső: A tízparancsolatot kéne megtartani!)

Nem tartanám szerencsésnek, ha a parlament mai ülésére, amely megalkotja az ország kétéves költségvetését, valamint meghozza azt a döntést, amellyel fölállítja azt a vizsgálóbizottságot, amellyel a parlament végre elvégezheti azt a munkát, amivel az elmúlt tíz évben adós maradt a magyar közvéleménynek (Dr. Eörsi Mátyás: A koalíciós partnerek! - Közbeszólások az MSZP padsoraiból.), no, egy ilyen parlamenti ülésre a múltba történő visszamutogatás vetne árnyékot. (Derültség az SZDSZ padsoraiban. - Dr. Eörsi Mátyás: Óriási!) Elegendő lesz az is, ha majd a tények visszamutogatnak a múltba. (Francz Rezső: Ideje!)

Szeretném a kormány azon eltökéltségét, szándékát és akaratát itt, most, önök előtt megerősíteni, amely arról szól, hogy a képviselő úr által általában megjegyzett hibákkal, hiányosságokkal, az ország életében ma még érzékelhető zavarokkal szemben föllépjen. Ezt több lépésben kell megtennünk; a kormány a maga részéről ezt elvégzi.

Arra szeretném biztatni a képviselő urat - kormánypártiakat és ellenzékieket egyaránt -, hogy a mai nap során a parlament végezze el azt a munkát, ami ebből a szempontból rá hárul.

 

(13.50)

 

Ne próbálja egyetlenegy képviselő se kihúzni magát az alól a morális számadás alól, amelyre éppen most egy ellenzéki képviselő, Szalay képviselőtársunk hívta fel a figyelmünket! Igenis mindannyian menjünk keresztül azon a vagyoni átvilágításon, amely elejét veheti az olyan, az egész országra indokolatlanul árnyékot vető (Dr. Eörsi Mátyás: Szánalmas! - Dr. Hack Péter közbeszólása.) hozzászólásoknak, amelyeket most sokadszor kellett itt meghallgatnunk.

Köszönöm a türelmét, elnök úr. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban. - Közbeszólások az SZDSZ soraiból.)

 




Felszólalások:   15-16   17-22   23-26      Ülésnap adatai