Készült: 2024.09.24.18:49:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

195. ülésnap (2001.03.26.), 81. felszólalás
Felszólaló Kékkői Zoltán József (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:58


Felszólalások:  Előző  81  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÉKKŐI ZOLTÁN, az FKGP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az informatika rohamos fejlődése egyre szélesebb körben kínál lehetőségeket, nemcsak adatok digitális formában történő tárolására, karbantartására van lehetőség, hangot, képet, videoklipet s a többit lehet digitalizálni.

Természetesen a hagyományos értelemben vett dokumentumoknak, leveleknek is megvan az elektronikus megfelelője, az interneten keresztül mindezek pillanatok alatt eljuttathatók a címzetthez. Szerződések kötése, megrendelések lebonyolítása, adatszolgáltatás szintén történhet elektronikus formában, azonban ezek aláírása és annak hitelessége már újabb feladatot jelent, az elektronikus aláírás szükségességét vonja maga után.

Az úgynevezett egyszerű elektronikus aláírással, amikor a feladó a dokumentum végére odaírja a nevét, az informatikát használók gyakran élnek, azonban mivel az bárki által reprodukálható, nincs garancia az aláíró személyének hiteles azonosítására.

Internetes áruházak honlapján böngészve a kiválasztott áruról információt kérhetünk, azt egy kattintással berakhatjuk a kosárba, azonnal megjelenik a fizetendő összeg is, valójában mégis messze vagyunk még attól, hogy az árut ne csak virtuálisan, hanem kézzelfoghatóan birtokoljuk, ugyanis aláírásunkat csak hagyományos levélváltás során tudjuk eljuttatni a szállítóhoz, hiszen megrendelésünket az teszi hitelessé.

Adóbevallásunkat elkészíthetjük az APEH honlapjáról letöltött programmal, ami a szükséges ellenőrzéseket is elvégzi az adatokon. Most már a nyomtatványba történő bemásolással sem kell bajlódnunk, hiszen a kinyomtatott változatot is elfogadja az APEH, azonban a keltezés, aláírás kézzel rögzítendő a bevallásra, hiszen attól lesz hiteles. Aztán a kinyomtatott változatot az adatrögzítő ismét számítógépre viszi. Mennyivel egyszerűbb és gyorsabb lenne a bevallás elektronikus formáját elektronikusan továbbítani, a küldő és a fogadó fél feladatai egyaránt leegyszerűsödnének! Ehhez megint csak az elektronikus aláírhatóság szükséges.

Gyakran találkozunk több ezer példányban szétküldött körlevelekkel - például szerződésmódosítás -, melyek feladója képtelen egyenként aláírni azokat, így a szerződés végén általában az aláírás és bélyegző beszkennelt, könnyen hamisítható változata található. Nyilvánvalóan célszerű lenne a megfelelő technikai háttérrel rendelkező címzettek részére egyszer elektronikusan aláírt dokumentumot továbbítani.

A megfelelő biztonsági szinttel rendelkező elektronikus aláírásnak nagy előnye a hagyományossal szemben, hogy az iraton történő legkisebb, szándékos vagy adattovábbítás során bekövetkező véletlen változások is kimutathatók, ugyanakkor az aláíró kiléte is pontosan megállapítható, mindez elektronikus formában, tehát gyorsan, biztonságosan.

Az elektronikus aláírásnak van hátránya is: például azt más eltulajdoníthatja, ha nem kellően titkosan kezeljük. Nyilvánvalóan az ilyen esetekre vonatkozó jogi szabályozás is elengedhetetlen.

Egyre inkább érezhető, hogy az informatika fejlődése maga után vonja az ügyintézés elektronikus formája lehetővé tételének szükségességét is. A fejlett technikai háttér adta lehetőségek kihasználásának jelenleg a hitelesítés szab korlátot.

A bankkártya használata manapság már annyira elterjedt, hogy lassan kezdjük elfelejteni a pénzintézeteknél történő hosszadalmas ügyintézést, ami egy-egy tranzakció feltétele volt. A technika fejlődése ebben a tekintetben is lényegesen egyszerűsödött. Ez várható az elektronikus aláírásról szóló törvényjavaslat elfogadása esetén is.

Az európai uniós elvárások szintén szükségessé teszik az elektronikus aláírás jogi hátterének rendezését. A törvényjavaslatban foglalt alapelvek kidolgozása az EU irányelvének figyelembevételével történt, és azt célozza, hogy a megalkotandó törvény összhangba kerüljön az EU jogszabályaival.

A törvényjavaslat kellő részletességgel, technikasemlegesen definiálja az elektronikus aláírással kapcsolatos alapfogalmakat, az aláírás biztonsági szintjét, a hitelesítés módját, valamint a hitelesítő hitelesítésének folyamatát.

A törvényjavaslat az elektronikus aláírás lehetőségét, nem pedig mint az aláírás kötelező formáját tartalmazza, mivel ahhoz megfelelő technikai háttér szükséges, hiszen ebben az esetben mind az aláírás készítése, mind annak ellenőrzése, hitelesítése elektronikus módon történik. Kötelezőség az elfogadásra vonatkozóan van, vagyis az elektronikus aláírás bizonyos feltételek teljesülése esetén kiváltja annak hagyományos formáját. Felmerül a kérdés, hogy például egy adásvételnél több tulajdonos vagy haszonélvező aláírása hogyan szerezhető meg, használható-e vegyesen a hagyományos és az elektronikus aláírás.

Az elektronikus aláírással hasonló módon megvalósítható időbélyegzés fogalmának bevezetése szintén elengedhetetlen az elektronikus irat vagy dokumentum adott időponthoz tartozó állapotának igazolására.

Ugyancsak nélkülözhetetlen az elektronikus aláírás harmadik szereplőjeként működő hitelesítésszolgáltató kötelezettségeinek meghatározása, ugyanis ez jelent garanciát arra, hogy az elektronikus levél címzettje tanúsítvány alapján meggyőződhet a feladó személyéről, valamint arról, hogy a továbbítás során a dokumentum nem változott.

Az aláírást létrehozó adat aláírást létrehozó eszközön történő elhelyezése, ami az aláírás folyamatának gyorsításához, biztonságához szükséges, szintén az elektronikus aláírással kapcsolatos szolgáltatások közé tartozik.

A függelékben található - a digitális lenyomat készítésének lényegét magyarázó részben -: az egyértelműség és az egyirányúság elvének meghatározása megegyezik, gondolom, a gyakorlatilag kölcsönösen egyértelmű megfeleltetés meghatározása helyett. A "gyakorlatilag" szó valószínűleg azt az abszurd követelményt akarja enyhíteni, hogy egy akár több megabájtos dokumentum belesűríthető pár bájtos lenyomatba. Nyilván nem a teljes dokumentum kódolásáról van szó, hanem csupán a dokumentum alapján egy ellenőrző adat képzéséről.

 

 

(17.40)

 

 

Az elektronikus aláírás nemcsak az ügyintézést gyorsítja fel, hanem további lehetőséget is biztosít: például hanganyag, szoftver, digitális kép s a többi aláírhatóságát.

A törvényjavaslat időszerű, indokolt, támogatja a Független Kisgazdapárt. Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  81  Következő    Ülésnap adatai