Készült: 2024.09.22.01:12:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

195. ülésnap (2001.03.26.), 195. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt megcsonkított Országgyűlés! Lesz ennek jelentősége abban, amit elmondok.

Az elmúlt hetekben politológusok, újságírók mind többet írnak arról, hogy a Fidesz arculatot vált, hogy konszenzuális politikát készül folytatni, így értelmezik azt, hogy a Fidesz elnökváltásra készül, a zord Kövér Lászlót a barátságos Pokorni Zoltán váltaná fel. De így értelmezik azt, hogy Pokorni Zoltán megjelenése nem is annyira jelent új hangot, hiszen Orbán Viktor miniszterelnök is már - legalábbis a tavaly februári vigadóbeli beszéde óta - egy új hangot, egy barátságos, integratív hangot ütött meg. Szép ez a hang, jólesik a közönségnek, hiszen sokan vannak, akik szeretik a békességet, akik szeretik elkerülni az értelmetlen konfliktusokat és fogékonyak erre a barátságos hangra. Csakhogy vajon teszik is vagy csak mondják?

Tisztelt Országgyűlés! Ma tizennyolcadik alkalommal szavazta le a Fidesz vezette többség a szabad demokratáknak azt a kezdeményezését, hogy alakuljon vizsgálóbizottság a Postabank ügyeinek kivizsgálására. Ezt a vizsgálóbizottságot az alkotmány és a Házszabály szerint kötelező lenne felállítani. A Fidesz vezette többség két éve nem enged ebben a kérdésben. Két éve a parlamenti többség keményen ragaszkodik az általa kitalált háromhetenkénti ülésezéshez, ebben a kérdésben, ami egy rendkívül súlyos korlátozása az ellenzéki tevékenységnek, a Fidesz két éve nem enged. Két éve van kormányuralom alatt a közszolgálati televízió, egy éve a közszolgálati rádió a csonka kuratóriumok révén. A közmédia a kormány szócsövévé vált, szerda reggel miniszterelnök a rádióban, most már hónapok óta minden hónap egyik keddjén miniszterelnök a televízióban.

Tisztelt Országgyűlés! Nyilvánvaló, hogy miközben konszenzuális hangot hallunk, a tettekben semmiféle konszenzusnak nincs nyoma. Mindez nemcsak a politika felhőrégióiban, a parlamentben és környékén tapasztalható.

Itt volt ez a szombati tüntetés, ahol nem politikusok, nem médiaszakemberek, hanem szakszervezeti tagok tízezrei jöttek össze tüntetni a munka törvénykönyvének módosítása ellen. Ez a kormány a szociális párbeszédet két éve hatályon kívül helyezte. Hogy most igazuk van-e a szakszervezeteknek vagy nincs igazuk, ezt tekintsük vitatandó kérdésnek, az azonban, hogy az úgynevezett kormánymegbízott, egy fideszes képviselő fenyegetően politikai szándékokat lát a szociális harc mögött; az, hogy a kormány titkosszolgálati államtitkára a titkosszolgálatok által felfedett provokációval riogatja a tüntetőket - kiderült, hogy ez egy léggömb volt, hiszen semmiféle provokáció a tüntetésen nem történt -, ez azt mutatja, hogy széles körben sincs szó arról, hogy ez a kormány bármiféle konszenzuális politikát folytatna. Ez a kormány, a Fidesz-kormány egy konszenzuális retorikával kívánja átejteni a közvéleményt, miközben a politika minden érdemi kérdésében könyörtelenül a maga hatalmi szempontjait érvényesíti.

Tisztelt Országgyűlés! Nem ismeretlen ez Magyarországon. Mi volt valójában a Kádár-rendszer? Mi volt valójában az "aki nincs ellenünk, az velünk van" kádári politikája egészen 1962-63-tól? Az volt, hogy aki tudomásul veszi a párt hatalmát, azt nyugton és békében hagyjuk. A Fidesz is barátságos mindenkivel, aki elfogadja a Fidesz hatalmát, de könyörtelen mindenkivel szemben, aki nem fogadja el a Fidesz hatalmát. A kádárizmus tért vissza.

Köszönöm szépen.

 

 

(22.30)

 




Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai