Készült: 2024.05.06.07:33:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (1999.06.22.), 10. felszólalás
Felszólaló Kovács László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tegnap napirend előtt a Fidesz frakcióvezetője elmondta a győzelmi jelentést a kormány első évéről, amivel a miniszterelnök úr a válaszában egyetértett. Az immár egy éve megszokott forgatókönyvvel sikerült elkerülni, hogy a sikerpropagandára az ellenzék válaszolhasson. Pedig a helyzet az ellenzék szempontjából amúgy is méltánytalan. A kormánynak ugyanis nem kell attól tartania, hogy túllépi a rendelkezésre álló öt percet, ha a sikereket sorolja. Annál nehezebb a dolga az ellenzéknek, ha öt percbe próbálja belegyömöszölni a kormány hibáit, tévedéseit, mulasztásait, mindazt, ami az elmúlt egy esztendőben keserűséget okozott, aggodalmat, félelmet keltett az emberek nagy részében.

Elhangzott tegnap a szokásos utalás a negyven pontra, amit, úgymond, ki lehet pipálni. Az Orbán-csomag, ahogy frakcióvezető úr ezt elnevezte, azonban nem azzal járt, hogy idén mindenkinek kicsit jobb lett - noha tavaly ezt ígérte miniszterelnök úr -, hanem azzal, hogy jobb lett a lakosság egyötödének, és rosszabb lett a négyötödnek. Rosszabb lett a munkavállalók többségének, sokkal rosszabb lett a közalkalmazottaknak és köztisztviselőknek, a nyugdíjasoknak. A családok kormánya százezer olyan gyermekre is kiterjesztette a családi pótlékot, hallottuk, akik után a szülők jó anyagi körülményei miatt eddig ez nem járt. A milliónyi nehezebb sorsú család viszont változatlan összegű családi pótlékot kap, ami a pénzromlás miatt az idén 9 százalékkal kevesebbet ér majd, mint tavaly. A családok 30 százaléka - éppen a leginkább rászorulók - az adókedvezményt egyáltalán nem vagy csak részben tudja igénybe venni.

Valóban változtattak az adó és a társadalombiztosítási járulék rendszerén: csökkentek a magasabb és nőttek az alacsonyabb jövedelműek terhei. A tb-járulék csökkentése feletti örömöt azonban megkeserítette az egészségügyi hozzájárulás emelése. Elkezdődött az adó- és a járulékrendszer reformja is. Ebben sincs sok öröm, hiszen az eddig napvilágra került adótáblák tovább növelik a kis keresetűek terheit. Vagyis az Orbán-csomag növelte a jövedelemkülönbségeket, kiélezte a társadalmi feszültségeket.

Kétségtelen tény, hogy a Bokros-csomag súlyos terheket rakott a lakosság vállára, de 1998-ra egyensúlyt, stabilitást teremtett a gazdaságban. Az Orbán-csomag eddigi hatása, hogy az államháztartás hiánya öt hónap alatt elérte az egész évre tervezettnek a 86 százalékát. Immár nem szivárog, hanem ömlik a közpénz. A kormány egyre hangosabban ismétli, hogy semmi baj. Az igazi baj nem is a mostani helyzet, hanem az, hogy a kormány semmit nem tesz annak elkerülésére, hogy az ország újra visszakerüljön az adósságcsapdába. Nincs gazdaságpolitikai koncepció, leálltak a reformok, egyre nagyobb a kapkodás.

Mindezeket a hibákat - mint az állatorvosi tankönyv lova - együtt mutatja az agrárgazdaság, a vidékfejlesztés helyzete. Látványosan omlik össze a sikerpropaganda. Sikernek legfeljebb az tekinthető, hogy sikerült a támogatási keret nagyobb részét úgy kiosztani, hogy annak kedvező hatása egyáltalán nem érzékelhető. Ám legfeljebb ideig-óráig sikerül a bajok igazi okairól a figyelmet bűnbakkereséssel vagy a szövetkezetek és az őstermelők, a nagy- és a kisüzemek közötti érdekellentétek mesterséges kiélezésével elterelni. A minden alapot nélkülöző ígéret a több mint 400 milliárdos jövő évi agrártámogatásra nem több, mint kétségbeesett kísérlet a stratégia hiányának elkendőzésére.

Ám ne legyünk igazságtalanok! Két olyan területe is van az Orbán-csomagnak, amely valóban sikeres, ha nem is az ország, de legalább a kormány szempontjából. Az egyik a demokratikus jogállamokban példátlan hatalomösszpontosítás, aminek mind gyakrabban esnek áldozatul a kormány útjában akadályt jelentő alkotmányos és törvényes előírások, jogállami normák és az ország nemzetközi megítélése.

A másik, meglehetősen kétes értékű sikerterület a kommunikáció; a tévedések, hibák, bűnök eltitkolása és a csodafegyver: a kormány, a Fidesz botrányos ügyeiről a figyelmet elterelni próbáló ellenbotrányok kirobbantása. Ám éppen az elmúlt napokban derült ki, hogy a megalapozatlan vádaskodások visszaütnek, ahogy visszaütött - és éppen az ország miniszterelnökének szavahihetőségén ejtett kiköszörülhetetlen csorbát - az úgynevezett megfigyelési botrány.

Tisztelt Ház! A szocialista frakció holnap országrészgyűlést tart a Dunán, egy hajó fedélzetén. Ezen megoldási javaslatainkkal mentőövet dobunk majd az országnak, amibe, ha akar, a kormány is belekapaszkodhat. A döntéshez csupán azt kell végiggondolniuk, mivel okoztak nagyobb kárt az országnak: azzal-e, amit elmulasztottak teljesíteni a negyven pontból, vagy azzal, amit megtettek.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai