Készült: 2024.09.24.08:58:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

252. ülésnap (2009.12.14.), 69. felszólalás
Felszólaló Dr. Gruber Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:18


Felszólalások:  Előző  69  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GRUBER ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Nem telik el hét, hogy ne értesüljünk a BKV átláthatatlan, korrupciógyanús ügyleteiről, az utóbbi időben pedig már rendszeres vendég a rabomobil a cég parkolójában. S most itt egy elegánsan becsomagolt új privilégium - vajon kinek az érdekében?

2009 novemberében megjelent az új kormányrendelet a frekvenciasávok nemzeti felosztásának megállapításáról, valamint az IHM-rendelet a frekvenciasávok felhasználási szabályainak megállapításáról. A módosítások a digitális rádiókommunikáció széles körű lehetőségét megteremtő, a közigazgatási és a szakmai egyeztetéseken megjelent és széleskörűen támogatást élvező módosításokat nem tartalmazzák. Ami talán még érthetetlenebb, hogy egyetlen alkalmazás számára mégis jogszabályban rögzített kivételt tettek, és ez a kedvezményezett maga a BKV.

Az új rendeletmódosítások nagy felháborodást idéztek elő, egyrészt mert stratégiai üzemek, közösségi közlekedési vállalatok, közüzemek számára az EU-ban egyedüliként Magyarországon nem érhető el saját beruházásban a korszerű digitális technológia, a TETRA, másrészről pedig az általános szándéktól eltérően Budapest kötöttpályás közlekedése számára érthetetlenül kivételt tartalmaz. A civil felhasználók számára így marad a korszerűtlen, spektrumpazarló analóg technológia alkalmazása, illetőleg egy szűk kör számára a kormányzati rendszerhez, az EDR-hálózathoz történő csatlakozás, amelynek műszaki, szervezési és gazdasági feltételrendszere nem átlátható.

Tisztelt Miniszter Úr! Kérdésem: mi indokolta, hogy a több éve különböző fórumokon ismertetett és jogszabálytervezetekben deklarált céloktól immár második alkalommal eltérnek, és a szükséges és rendelkezésre álló frekvenciasávok kijelölhetőségének tiltásával elzárják a korszerű digitális technológiához való hozzáférés elől a hazai vállalkozásokat, üzemeket, szolgáltatókat?

Mi indokolta, hogy az egyébként nem kijelölhetőnek minősített sávrészben mégis kijelöltek egy részt a budapesti kötöttpályás közösségi közlekedés számára?

Mi indokolta, hogy hasonló egyedi kivételekben nem részesültek más olyan stratégiai felhasználók, mint például a Paksi Atomerőmű? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  69  Következő    Ülésnap adatai