Készült: 2024.09.20.03:23:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

114. ülésnap (2000.02.01.), 118. felszólalás
Felszólaló Dr. Homoki János (FKGP)
Beosztás honvédelmi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:17


Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HOMOKI JÁNOS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Először is tisztelettel megköszönöm, amiért a magyar adófizetők pénze egy részének felhasználása ügyében kitüntetett bizalmával, és interpellációját a honvédelmi tárcához intézte.

Tájékoztatom a képviselő urat, hogy a tanulmány az újvidéki Duna-hidak kiemelése érdekében elkészült, és azt a Duna Bizottság, a közös osztrák-magyar bizottság átadta az Uniónak.

Gondolatai valóban érdeklik a közvéleményt. A délszláv válság hatását, nyomait még a mai napig is látjuk és viseljük. A magyar parlament a józan ész oldalán állva, a szenvedők és a magyar nép érdekeit is figyelembe véve, erejéhez mérten komoly áldozatot hozott és hoz a térség békéjének helyreállítása, a békés élet feltételeinek javítása érdekében. Ezen fáradozásnak emberi, politikai, gazdasági és katonai vetülete is van.

A NATO-békepartnerségi megállapodás keretében műszaki kontingensen vettünk és veszünk részt Boszniában az IFOR- és SFOR-tevékenységben. Hogy mit végeztek az odavezényelt magyar katonák? Utakat, hidakat, vasutat építettek azért, hogy biztosítsák a hadműveleti térségben lévő IFOR-, SFOR-erők mozgását, működését. Ugyanezt tette például a román műszaki zászlóalj és a kanadai műszaki század is. A katonák által épített hidakat, kijavított utakat, vasutat természetesen a civilek is használhatják és használják, mert ez biztosítja az egyetlen közlekedési lehetőséget a térségben.

Napjainkban az ideiglenes katonai hidak lebontása folyamatban van, annak függvényében, hogy az eredeti úthálózat és az állandó hidak helyreállítása hogyan történik meg. Mivel a feladat egy NATO-parancsnokság alatt, NATO-vezetésű misszióban való részvétel, a kontingens költségeit alapvetően a NATO finanszírozza, a magyar felet csak az Okuc anyba telepített kontingensünk működőképességéhez szükséges személyi és dologi kiadások terhelik. A kontingens minden feladatot az SFOR főparancsnokságától kap.

Ahogy a helyzet konszolidálódott, segítettek a helyi lakosságnak is. Ilyen volt a világörökség részét képező mostari Öreg-híd helyreállítása, a kövek kiemelésében való részvétel, valamint közreműködés az okuc anyi templom helyreállításában.

A KFOR-ban részt vevő őr- és biztosító alegység tagjai már országunk NATO-taggá válása után NATO-tagként vállalt szövetségesi kötelezettséget teljesítenek.

Mindkét alakulat parlamenti jóváhagyással végzi tevékenységét. Az értékelések alapján munkájukat példásan, hazánk számára is elismerésre méltóan teljesítik, tevékenységük elősegíti az országaink közötti jó kapcsolatok kialakítását, öregbítik hazánk külföldi jó hírnevét. Munkájuk során nincsenek nagyobb veszélyben, mint a válság megoldásában ott tevékenykedő más nemzetek katonái.

Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A honvédelmi tárca által javasolt költségvetési előirányzati igényt a különböző fórumok véleményezik, s legvégül a költségvetési törvény vitájában a parlament dönt. 2000-ben a békemissziós célokra szánt összeg közel 6 milliárd forint. A pénz igénylésekor és felhasználásakor maximálisan betartottuk és betartjuk a takarékossági szempontokat. Rendszeresek a helyi ellenőrzések is, és ezt teszi a kormány és a parlament is, amikor jelentést kér például a magyar műszaki kontingens munkájáról és dönt mandátumáról.

Tisztelt Képviselő Úr! Egyetértek önnel abban, hogy az országnak meg kell fontolnia, mire költi a pénzt. Ez nehéz döntés, amit az évenkénti költségvetés tervezése és vitája is megerősít. Valóban szükség van minden egyes fillérre nemcsak a laktanyákban, hanem az egészségügyben, az oktatásban, a tudományos életben és máshol is; ugyanakkor erkölcsi és NATO-tagságunkból eredő szövetségesi kötelességünk részt venni ezekben a missziókban, természetesen más országokkal együtt. (Az elnök csenget.)

Bízom abban, hogy válaszom meggyőzte önt és önöket a békemisszióban való részvétel szükségességéről és jelentőségéről. Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai