Készült: 2024.09.18.21:04:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2012.10.10.), 190. felszólalás
Felszólaló Dr. Tapolczai Gergely (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:24


Felszólalások:  Előző  190  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TAPOLCZAI GERGELY (Fidesz): (Hozzászólását jelnyelvi tolmács közreműködésével teszi meg.) Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A korábbi vezérszónoki felszólalásom kiegészítésével szeretnék foglalkozni, és néhány dologgal szeretném kiegészíteni, szigorúan a jelentés kereteiben maradva, nem a mostani kormány tevékenységéhez kapcsolódva.

A korábbi felszólalásomban elhangzott, hogy nagyon rövid idő állt rendelkezésre az országos fogyatékosügyi program 2007-2010 közötti időszakáról és ennek végrehajtásáról szóló jelentés tanulmányozására. A jelentés 2012. május 22-én lett benyújtva a parlament elé, és 2012. július 9-én kezdődött meg az általános vitája. Azt hiszem, nem tévedek sokat, hogyha azt mondom, hogy egy hónap több mint elég a tanulmányozásra.

Időközben megkapta az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság az Állami Számvevőszék levelét is. Abból kiderül, hogy a megváltozott munkaképességűek támogatási rendszerének és a támogatások felhasználásának és hasznosulásának Állami Számvevőszék általi ellenőrzése még folyamatban van, tehát ezzel kapcsolatban most nem is tudnék vitát folytatni. Ugyanakkor az Állami Számvevőszék azt is feltárta, hogy a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásához kapcsolódóan ennek a problémája, miszerint a támogatási rendszer nem biztosítja a megváltozott munkaképességű munkavállalók számának növelését a foglalkoztatásban, a rendszer nem járul hozzá a források hatékony és eredményes felhasználásához, és nem érvényesülnek az esélyegyenlőségi elvek a támogatások hozzáféréséhez.

2006-ban csupán 6, majd 2007-től csak 21 védett szervezet részesülhetett rehabilitációs költségvetési támogatásban, holott például a Védett Szervezetek Országos Szövetségének 51 tagszervezete van, vagy az akkreditált foglalkoztatók regisztere, nyilvántartása szerint 2010-ben 4200 körül volt az akkreditált foglalkoztatók száma, eközben az állami támogatások körülbelül 50 százalékát ez a 21 szervezet kapta meg. Azt is megállapította az ÁSZ-jelentés, hogy a rehabilitációs költségvetési támogatást igénybe vevők részére 2012-től nem történt pályázati kiírás, az újabb védőszervezetek nem tudtak támogatáshoz jutni, nem tudtak pályázni. A kormány, illetve az illetékes minisztérium már változtatott ezen a rendszeren, 2013-tól már új, az esélyegyenlőség elveit is figyelembe vevő, igazságosabb rendszert léptet életbe, de ez már a következő jelentésnek a témája lesz.

Azt is látni kell, hogy 2010 óta a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása a nemzeti rehabilitációs, szociális intézet adatai szerint 2010-ben: az akkreditált foglalkoztatóknál alkalmazott megváltozott munkaképességűek száma összesen 26 300 fő volt, míg a 2011. évi adatok szerint már 60 819 fő volt a megváltozott munkaképességűek száma.

Akárhogy is nézzük, hogyha valaki 1999-ben, egy évvel a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségéről szóló törvény elfogadása után, amikor a jogi diplomámat én megszereztem - zárójelben jegyzem meg, jelnyelvi tolmács nélkül végeztem el a jogi egyetemet öt éven keresztül -, ha akkor nekem valaki azt mondja 1999-ben, hogy 2009-ben, 2010-ben, 2012-ben ez és ez lesz Magyarországon a fogyatékosügy területén, én biztos, hogy kinevettem volna. 1999-ben még csak fogyatékosügyi törvény volt, illetve az országos fogyatékosügyi program első intézkedési terve.

(16.20)

Nem voltak tolmácsszolgálatok, nem voltak feliratos filmek, alig volt akadálymentes középület, alig volt rehabilitációs központ, nem volt kiépülve a pénzügyi támogatás rendszere, és sorolhatnám tovább. Ehhez képest, valljuk be, még ha nem is a megálmodott szinten tartunk, egész jól állunk, ha '99-es szemmel és szempontból nézem a mai helyzetet. Egyre több középület, múzeum, intézmény, egészségügyi intézmény akadálymentesítése folyamatban van. Elismerem, persze van még folytatnivaló, de az 1999-es szinthez képest óriási az előrelépés. Vannak tolmácsszolgálatok, kialakultak a rehabilitációs központok; a választási eljárásról szóló törvénytervezetben ismét megjelentek a fogyatékos személyek jogai, vagy a mostani Ptk.-tervezetben is felmerül a támogatott döntéshozatal intézménye. Ez azt jelenti, hogy a 2007 és 2010 közötti időszak sikere több és kevesebb, de nagyon sok minden történt, nagyon sok dolog mutat pozitív változás irányába. De ez már a következő jelentés témája lesz.

Ezzel együtt az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság jelentésről szóló elfogadó határozatát támogatni javasolnám, és kérném képviselőtársaim támogatását is.

Megvárom a további felszólalásokat, és esetleg ezekre reagálok. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  190  Következő    Ülésnap adatai