Készült: 2024.04.26.11:44:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (1999.12.15.),  1-53. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 4:09:36


Felszólalások:   1   1-53  Előző      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Jó reggelt kívánok! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Köszöntöm önöket a mai reggelen, és köszöntök mindenkit, aki figyelemmel kíséri mai ülésnapunkat.

Az Országgyűlés őszi ülésszakának 29. ülésnapját ezzel megnyitom. Bejelentem, hogy az ülés vezetésében Herényi Károly és Kapronczi Mihály jegyző urak lesznek segítségemre.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyar Tudományos Akadémia beszámolója a magyar tudomány 1997-1998. évi helyzetéről és az ehhez kapcsolódó országgyűlési határozati javaslat együttes általános vitája. Az előterjesztéseket J/809. és H/1945. számokon kapták kézhez.

Elsőként megadom a szót Glatz Ferenc úrnak, a Magyar Tudományos Akadémia elnökének, akit ezúttal is szívből köszöntök. Elnök urat illeti a szó.

DR. GLATZ FERENC, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Nem panaszkodni jöttem ide, nem is kérni, hanem a magyar társadalom jövőjéről együttgondolkodni. Együttgondolkodni, ha van kivel.

A magyar tudomány helyzetéről szóló beszámolót az Országgyűlés tisztelt képviselői megkapták, a beszámolót az Országgyűlés egyes bizottságai megtárgyalták. Erről számot adni nem az én kötelességem, de nem mulaszthatom el kiemelni, hogy mind a négy bizottságban rendkívül konstruktív, sok észrevétellel fűszerezett vita alakult ki, és senki nem vitatta azt, hogy a magyar tudományról a magyar politikai elitnek felelősséggel kell gondolkozni.

Az oktatási és tudományos bizottság legutolsó ülésén azt írtam fel a jegyzeteim közé: Kossuth Lajos '48. július 11-én, amikor előterjesztette az újoncokra és a megsegítésre vonatkozó kérését a képviselőház előtt, arról beszélt, hogy csak annyi lelkesedést a kivitelben, mint amennyit a megajánlásban. '48-49 történelme ugyanúgy bizonyítja, mint az elmúlt 150 év történelme: a lelkesedésben, a megajánlásban a politikai elitben nincs hiány - aztán hogy a kivitel megtörténik-e vagy nem, engedjék meg, hogy túl sokat tudnék erről mint történész beszélni, így arról most ne szóljak.

Ha a magyar tudomány helyzetéről beszélünk, akkor nem egy termelési ágazatról van szó - mondottuk a bizottságok előtti előterjesztésben -, ahogy az iparról, a mezőgazdaságról és a különböző termelési, fogyasztói ágazatokról beszélünk. A tudomány ma már átszövi a napi társasági életünket, egészségünk megőrzésében, termelőmunkánkban ugyanúgy helyet kap, mint mindennapi emberi, baráti, szerelmi érintkezési kultúránkban. Ma hozzáadott érték az egyszerű környezetünk berendezési tárgyaiban: túl van a 80 százalékon, míg az anyag, mi benne rejlik, nem éri el a 20 százalékot. A századfordulón az arány pont fordított volt. Ez a hozzáadott érték mutatja azt, hogy a tudásnak és a tudásiparnak, a tudománynak a jelentősége milyen nagy lehet, amikor a jövőről beszélünk. Ezért is mondom azt, hogy nem panaszkodni jöttem ide, nem kérni, hanem a magyar társadalom, a magyar nemzet jövőjéről együttgondolkodni. Mint mondottam, természetesen csak akkor, ha van kivel. Amikor a magyar tudományról beszélünk, ezért tehát úgy gondolom, nemzetünknek olyan jövőjét érintő kérdéseket kell feltenni, amely, ha akarjuk, ha nem, e kérdések megválaszolása nélkül megfelelő életszínvonal, megfelelő gondolkodási színvonal nem lesz jelen Kárpát-medencében a XXI. században.

Tisztelt Képviselők! Megkapták a beszámoló szövegét, az ahhoz írott elnöki előszót, amelyben néhány kérdést exponálok. Engedjék meg, hogy a füzet, a beszámoló beadása, ez év februárja óta eltelt tíz hónap tanulságaiból a mostani vitára három kérdéskört bocsássak előre.

Az egyik kérdésem így hangzik, amiről szeretnék együttgondolkodni: mi történt a világban az elmúlt két esztendőben? A másik: mi történt Magyarországon? A harmadik: mi történt a tudományban?

Mi történt a világban 1996 óta, azóta, hogy december 22-én a Magyar Országgyűlés határozatot fogadott el a magyar tudományról és a magyar tudománypolitikáról? Az egyik bennünket érdeklő, érdekes fejlődési tendencia, hogy a tudomány helyzete alapvetően megváltozott. Az itteni ülést követően négy hónappal, 1997 áprilisában az Egyesült Államok elnöke egy papírt bocsátott a kongresszus elé, amelyik azzal foglalkozik, hogy milyen lesz 2015-ben az Egyesült Államok helyzete a világ gazdaságában és a világ tudásiparában. A mai legjobb szakmunkások 20 százaléka nem éri el azt a követelményt - mondja Clinton jelentése -, amely követelmény elé kell állnia 2015-ben a szakembereknek az Egyesült Államokban. Amennyiben ezt a szakértelem hatékonyságát fokozó tényezőt, a tudományt nem támogatjuk jobban - mondja a jelentés -, ha nem tesszük hatékonyabbá, az Egyesült Államok elveszíti vezető szerepét, nemcsak a katonapolitikában, de elveszíti a technikában és a kultúrában is.

Ezt a jelentést olvasva rögvest hozzá kell tennem, hogy amerikai kollegáink észrevették azt is, hogy a tudomány és a tudás funkciója is megváltozik a 2000 év környékén. A tudós nem elvonatkoztatott gondolataiba merülő, oszlopok között sétáló, álmodozó és ábrándozó, ahogy ókori görög kultúránkat elődeink leírták, s tulajdonképpen máig szerepel a közgondolkodás előtt, hanem a tudós ma emberi újratermelésünk köznapi munkása. A tudós ma nemcsak feltaláló, hanem a tudós ma kanalizáló, a világ élenjáró technikai tudáseredményeit idekanalizálja a lokális társadalomba, és a tudós ma karbantartó is. A hazai tudásipar, legyen szó akár a mezőgazdaság egyszerű, az ipar egyszerű vagy a tanári pálya egyszerű munkásairól, ennek színvonalának karbantartója, üzemeltetője. Feltaláló, kanalizáló és karbantartó; ilyen értelemben a helyi, lokális társadalom életminőségének a biztosítója.

Ma már nem lehet úgy kezelni a politikai elitek részéről a tudományt, ahogy azt utoljára még a századelőn is tették, hogy azt egy szűk társadalmi réteg önmegvalósító tevékenységének fogták fel, hanem a tudományt ma már a világ élenjáró államaiban a termelési színvonal, az életminőség megőrzése legfontosabb tartalékának és biztosítójának tartjuk.

(8.10)

Amennyiben Magyarországon - szoktam mondani, aki elkötelezett képviselője vagyok a magyar Alföld, a magyar vidék megmentésének - a politikai elit nem veszi tudomásul ezt a tényezőt, azt, hogy élenjáró kutatási eredmények nélkül nincs jó tankönyvirodalom, nincs jó egyetemi képzés, akkor ez a politikai elit még meg fogja érni azt, hogy a mi alföldi hatéves kisgyermekeink, akik belépnek az általános iskola kapuján, egy másodosztályú tudásanyaggal rendelkező iskolába lépnek be, és eleve nem lesznek versenyképesek a nagy nemzeti kultúrákba született gyermekekkel. Nemcsak nemzeti kultúránk süllyedhet el ennek következtében, szűnhet meg ma még meglévő versenyképessége, de a magyar állampolgárok gyermekei nem lesznek szociálisan és termelőképességüket tekintve sem versenyképesek a nagy társadalmak kisgyermekeivel.

Ha azt kutatom, mi történt a világban bennünket érintően az elmúlt években, akkor nem mehetek el észrevétel nélkül az ipari-technikai forradalom - amelyet szeretünk információs forradalomnak nevezni - rendkívüli felgyorsulása mellett. 1997-99 között megsokszorozódott az információs ipar hatékonysága, megsokszorozódott általában az információáramlás jelentősége, ami nemcsak azt jelenti, hogy a hardver és a szoftver ára, megbecsültsége felment a világban, hanem azt is jelenti, hogy egy új érintkezési-kulturális forradalom zajlott le, amelyre a figyelmet már korábban felhívták a világ élenjáró gondolkozói, de amelyik technikailag éppen az elmúlt esztendőkben erősödött meg.

Az ipari-technikai forradalom eredményeként a sokszor említett globalizáció és a kegyetlen verseny tör ránk. Lehet, kérem, ezt a globalizálódást nem szeretni. Én sem szeretem a McDonald's-kultúrát, mondhatnám, hogy személyileg ellene vagyok a McDonald's-kultúrának, de tudomásul kell venni, hogy ez a globalizáció létezik. És amennyiben nem tudjuk a helyi lokális érdekeinket, hagyományainkat és érdekeinket világszinten megfelelően képviselni, akkor ebben a versenyben elbukunk. Nemzeti kultúránk elbukik, elbukunk a McDonald's-szel szemben! Nagy magyar betegség, Széchenyi figyelmeztetett már rá, mi azt hisszük, hogy a versenyben csak győzni lehet. Nem, tisztelt hölgyeim és uraim, a versenyben veszteni is lehet, a versenyben el is lehet bukni. Most dől el, mi lesz a magyarság helye a világban. Nem azért, mert 2000-et írunk, nem azért, mert az annyira szent államalapítási évfordulónk most van, hanem azért, mert ezekben az években olyan fejlődési hullám indult meg a világ kultúráiban, amellyel lépést tartani legalább oly nagy tett, mint amilyen nagy tett volt Szent István és apja, Géza részéről, hogy az akkori legfőbb modernizációs erő, a kereszténység mellé tudja állítani népét és nemzetét.

Hogy emelkedő nemzet leszünk vagy nem, az nemcsak nemzeti hagyományaink és lokális erőink számbavételén múlik, hanem azon is múlik, hogy képesek vagyunk-e világszinten megfogalmazni a saját adófizetői közösségünk, a saját nemzetünk érdekeit. Megmondom őszintén, az utóbbi időben néhányszor rájegyzetelem a céduláimra, vajon nem a hanyatlás jele-e az, hogy többet vitatkozunk a múltról, nagyapáink tetteiről, cifrázzuk valós vagy vélt sérelmeiket - és kinek ne lenne sérelme egy ilyen hányatott nemzet történelmében -, és sokkal kevesebbet beszélünk kilátásainkról. Keveset beszélünk - elnézést - az internetről, keveset beszélünk oktatási intézményeink, felsőoktatási, kutatási intézményeink ellátottságáról, keveset beszélünk életminőségünkről, keveset beszélünk táplálékkultúráról, szellemi megőrzésünkről, ehelyett sokat vitatkozunk arról, hogy nagyapáink vagy dédapáink egymással mikor milyen viszonyban voltak. Közgondolkodásunkat egy egyoldalú múltba nézés veszélye fenyegeti, és nem figyelünk a jövőformáló tényezőkre. A jövőorientált gondolkodás ismerheti csak fel, hogy a jövő legerősebb alkotóeleme a tudomány.

Ha azt kutatjuk, mi történt a világban az elmúlt két esztendőben, amióta utoljára szerencsém és lehetőségem volt e székről beszélni, akkor azt kell mondanom, hogy az állami politikákban az egyik leglényegesebb mozzanat az, hogy az államok tudománypolitikailag aktivizálják magukat. Említettem az Egyesült Államok 1997 áprilisi akcióját. Oda sorolódik mellé Németországban a kutatóbázis és a tudománypolitika reformja, ugyanazokkal a kérdésekkel foglalkozva, mint ma mi foglalkozunk. Ide kapcsolódik a CNRS, a nagy francia kutatóbázis rendszerének reformja, az olasz kutatóbázis reformja. Vagyis a világ vezető államai - most nem beszélek Finnországról, Ausztráliáról, amelyeknek a neve a cédulámon fel van írva - rájöttek arra, hogy a gyors kibontakozásnak és a versenyben való helytállásnak az egyik alapköve a tudománypolitika, az állami tudománypolitika aktivizálása; ami nem egyszerűen - mint szeretnék erre utalni - pénzráfordítás, hanem okos kiegyensúlyozó és menedzselő szerep az állam részéről.

Úgy gondolom, hogy az Országgyűlés 1996. december 22-ei határozata ezért is nagyon korszerű volt, amikor megfogalmazta, hogy Magyarországon aktív tudománypolitikát kell követni, hogy Magyarországon az állami költségvetésnek a GDP megfelelő százalékát - akkor 1,5 százalékban fogalmazták meg - kell ráfordítani a tudományra, és a kutatóbázis reformja, a tudomány és társadalom viszonyának újraértékelése mellett foglalt állást. Azt is meg kell mondanom, hogy azokban a reformokban, amelyeket 1996 decemberében megkezdtünk, ezek az országgyűlési határozatok igen nagy segítségünkre voltak. Nem útmutatók voltak - ahogy ezt apáink korában szokták mondani -, hanem segítőink voltak.

 

(8.20)

Ugyanakkor azt is számba kell venni, hogy mi történt Magyarországon az elmúlt években. Ez a másik kérdéscsoport, amit vitára szeretnék bocsátani. Sokat beszélünk az európai uniós integrációról, talán túl sokat, és túl keveset teszünk az egyes ágazatokban. Úgy gondolom, hogy az európai integrációról végre tudomásul kell venni, hogy az nem egy segélyprogram.

Elnézést, nem szeretek személyeskedni, de a földművelésügyi tárca vezetője van itt, és azt kell mondanom, hogy ez egy olyan tárca és egy olyan politikai szféra, amely tényleg felismerte, a kevés szféra közül, hogy ez, kérem, egy kegyetlen verseny lesz. Ez egy kegyetlen verseny lesz, ahol nem egyszerűen az értelmiség fog megmérkőzni a nyugat-európai értelmiséggel, de a magyar élelemtermelő paraszt, a magyar ipari munkás, a magyar tisztviselő, a magyar konzumbiztosító társadalom fog megmérkőzni a világgal, és amennyiben mi nem készülünk fel a csatlakozásig arra, hogy a szektorokat megfelelő szintre hozzuk, akkor, kérem, nem egyszerűen ágazatok fognak elbukni ebben az előbb említett versenyben, hanem egy lakosságnak a munkaképessége és termelőképessége fog elbukni.

Melyik az az ágazat, melyik az a szféra, amelyik leginkább segíthet a politikai elitnek, hogy megtalálja a kitörési pontokat, melyeknél benyomulhatunk a világpiacra, a termelési és a kulturális világversenybe? Azt hiszem, az elmúlt években szinte egész Európában rádöbbentek arra, hogy a tudomány az. Nem véletlen, hogy az Agora-2000 címen az európai uniós értelmiség stratégiai kutatásokra vállalkozik, ahol - elnézést, ez nem felvágás - a magyar példát, ahová 1996-ban kezdte meg az értelmiség a stratégiai témákat napirendre tűzni, veszik alapul, és hívnak meg bennünket ötleteket adni és tapasztalatokat átadni.

A saját érdek érvényesítése igenis Magyarországnak, a magyarságnak ugyanúgy célkitűzése, mint ahogy a németeknek, a franciáknak és az angoloknak is az. Tudomásul kell venni, hogy egyrészt az európai integráció egy kényszer-modernizáció, de tudomásul kell azt is venni, hogy az európai integráció ránk kényszeríti azt, hogy egyfajta nemzeti egységben - és ez alatt nem valamiféle, elnézést, a nemzeti álmainkhoz, nemzeti múltunkhoz tartozó mondatoknak az ismétlését értem, hanem az érdekeinket értem - ezen nemzeti érdekeink egységességére, egységére próbáljunk törekedni. És a tudománynak e nemzeti egység megteremtésében, érdekegyesítési programban galvanizáló szerepet kell betölteni.

Magyarországot ugyanakkor az elmúlt években sokkírozó hatással éri és fogja érni a területrendezési erőknek azon munkálkodása, amely egész Európában mozog. A nemzetállamoknak olyan szent attribútumait kell feladni kontinentális szintre, mint amilyen a pénzügy, a külügy, a hadügy. Amióta állam létezik a történelemben, a pénzügy, a külügy és a hadügy a legszentebb attribútuma volt az államoknak. Most megrázzuk a fejünket, körülnézünk, és azt látjuk, hogy ezektől az attribútumoktól megmentik, ha úgy tetszik, felmentik a nemzeti államokat, hiszen azokat a kontinentális igazgatási, termelési és védelmi szövetségeket, amelyeknek már tagjai vagyunk vagy leszünk, ha úgy tetszik, alapjában elvonják a nemzetállamtól. Ugyanakkor ennek a nemzetállamnak igen sok kérdésben, kultúrában, szociális és egyéb kérdésben, le is kell adni jogosítványokat az alsóbb szintekre, így mindenekelőtt az önkormányzatok és a régiók szintjére.

Kevéssé figyel talán oda a politikai elit, hogy milyen nagy dolgot tett az elmúlt esztendőben, illetve az elmúlt két esztendőben akkor, amikor szinte erőszakkal felrajzolta az eurorégiók határait Magyarország térképére, és megpróbálja a szomszédos államok térképére is ezt rárajzoltatni. Azok az eurorégiók, amelyek most kialakulnak, lesznek a XXI. század területszervezési alapvető egységei. Ilyen értelemben, ha azt vizsgáljuk, hogy ezek a régiók, regionális erők hogyan fejthetik ki igazán hatásukat, akkor tessék megfigyelni, mi történt Spanyolországban, mi történt Portugáliában. A helyi, a regionális értelmiséget, a regionális tudományos értelmiségi erőt erősítették, kormányhatározatokkal, kormánygazdasági eszközökkel, mert ez a regionális értelmiségi központokban, egyetemeken, kutatóintézetekben jelen lévő erő az, amely meg tudja fogalmazni egy-egy régiónak a saját érdekét, és meg tudja fogalmazni azokat a pályázatokat a kontinensre és a kontinentális egység irányába, amelyek alapján milliókat vagy milliárdokat lehet idehozni az országba. Nem a kormányon keresztül, nem Budapesten keresztül fog létrejönni az európai uniós csatlakozásunk, hanem a régió és a regionális értelmiségen keresztül. Ezt tudomásul kell venni.

Ezért is tehát, ha most már következtetést is akarok levonni az elmúlt években végbement változásokból, politikai, társadalmi változásokból, akkor azt kell mondanom, Magyarországon az integráció és az integrációban a saját érdekünknek a megtalálása, valamint a regionális fejlődésnek az előtérbe kerülése arra ösztönöz bennünket, hogy részben a tudománypolitikával aktívabban foglalkozzunk, részben pedig jobban koncentráljunk az ország regionális, kulturálisan és tudományosan is regionális fejlődésére.

Mi a másik jelentős folyamat, amely végbement Magyarországon az elmúlt két esztendőben? A kormányváltás. Amikor 1996 decemberében a képviselőház előtt, nem sokkal nagyobb számú képviselői együttes előtt, mint most, a magyar tudományról az első beszámolót tarthattam, akkor őszinte örömömre szolgált, különösen, hogy most átnéztem tegnap este az akkori felszólalásokat, közbekiáltásokat, tapsolásokat, hogy az akkori ellenzéki sorokban ülő képviselők rendkívül határozottan foglaltak állást a tudomány fokozottabb támogatása mellett, és foglaltak állást azon reformok mellett, amelyeket akkor előterjesztettünk.

Ez is bizalommal töltött el, amikor 1998-ban a kormányzati hatalmon változás következett be; megkérdeztek engem, hogy vajon folytathatóak lesznek-e azok a tudománypolitikai és tudományos reformok, amelyek 1997-ben megindultak. Folytathatók? - kérdeztem én. - Még valószínűleg nagyobb erővel jelenhetnek meg majd a magyar politikában és a magyar tudományban. Különösen bizalommal töltött el az, hogy kollégáink, akadémikusaink, akadémiai doktoraink nemcsak egyes miniszterek tanácsadó testületeiben, de a kormányzati adminisztrációban is súllyal kaptak helyet. Lehet-e ennél kedvezőbb széljárás a tudomány hajója számára? - kérdeztem én.

Nincs még itt az ideje, hogy következtetéseket vonjunk le ezekből a változtatásokból. Hiszen egy év telt el a kormányzásban, és a kormányzati ciklusnak nagyobb része hátravan. Én csak bizalommal nézek az elmúlt hónapok négy bizottsági vitája után a jövőbe. Mert igaz az, hogy 2000 nem lesz a tudomány éve, de azt is hozzá kell tennem, mint ahogy hozzátettem az Akadémia közgyűlésén is, minden reményünk megvan arra, hogy 2001-től a tudomány egy növekvő támogatásban és növekvő megbecsülésben részesüljön.

Az az egyforma távolságtartás a politika erőitől, amelyet 1996 decemberében meghirdettünk, úgy látszik, jó elképzelés volt. Ez a kormányzat ugyanúgy tudomásul veszi a tudomány autonómiájának szükségét, mint ahogy az előző tudomásul vette. Lassan tudomásul veszik azt is, hogy a függetlenség nem azonos az ellenzékiséggel. Amikor erről 1996 decemberében beszéltem, sokan értetlenül néztek rám. Sok picinyke Joszif Visszarionovics millió-, tízmilliószámra él a fejünkben a kelet-európai társadalmakban. (Szórványos taps az MSZP soraiban.) A függetlenség a szovjet rendszerben valóban ellenzékiséget jelentett, mert az a rendszer, antidemokratikus rendszer lévén, nem bírta el a függetlenséget. A demokrácia egyik lényeges sajátossága, hogy a függetlenség az függetlenség, minden politikai erőtől való egyforma távolságtartás, tegnap is és ma is.

Kellenek azok az intézmények, mint amilyen a Magyar Tudományos Akadémia, kellenek azok a tevékenységi formák, mint amilyen a tudományos kutatás, amely, ha úgy tetszik, a folytonosságot képviseli a nemzet érdekében, és kellenek azok az intézmények, amelyek az adott esetben a nemzeti érdekegyesítés programját megfogalmazzák az egymással harcoló napi politikai erők között.

Ha most már összegezni akarom a második kérdésre adott válaszomat, hogyan látom a tudomány helyzetét a magyarországi és a kontinensből bennünket érintő változások után, azt kell mondanom, a válaszra majd két év múlva kerülhet sor, amikor is már biztonsággal, tudományos alapozottsággal lehet arra válaszolni, hogy a kormányváltoztatások - amelyeket nyilván a következő évtizedekben további változtatások fognak követni - vagy az európai integráció folyamatában megtaláltuk-e mi a jövőben az érdekegyesítést biztosító tudományos kutatás helyét.

(8.30)

A harmadik és utolsó kérdéskör, amelyről szólni kívánok és amelyben az együttgondolkodást szeretném kérni, az lényegében egy kérdésállítás a tudományról és a tudomány területén történtekről. Mi történt a magyar tudományban az elmúlt két esztendőben?

Mindenekelőtt el kell mondanom, hogy megindult egy tudománypolitikai reform - éppen az országgyűlési határozatnak megfelelően -, amelynek az volt a célja, hogy versenyképes és világszínvonalú kutatást teremtsen, segítsen elő Magyarországon, ugyanakkor lokálisan elkötelezett kutatók tevékenységét segítse elő Magyarországon. Mert igaz, mi valljuk: munkaszobánk a nagyvilág, a világ minden részén otthon vagyunk mint egyetemesen gondolkodó kutatók, de valljuk azt, hogy a hazánk itt van, a Kárpát-medencében és Magyarországon. Az a tevékenység, amelyet kifejtünk, az egyik szálon kapcsolódik az egyetemes gondolkodási módszerekhez, eljárásokhoz, tematikákhoz, másrészt pedig lekötelezetten ahhoz a társadalomhoz, amely itt él, ahhoz a földhöz, ahhoz a környezethez, amelynek minőségét meg kell hogy őrizzük, tovább kell hogy fejlesszük.

Szeretném jelezni, hogy tavaly megjelent a tudománypolitika szintetizálásának kötete, amelyet a képviselő hölgyek és urak kézbe kaphattak. Szeretném jelezni, hogy elkészült a "Tézisek a magyar tudományról" című kötet, amelyet a kezemben tartok. Szeretném jelezni, hogy lezajlottak, elkészültek a diszciplína-viták, amelyek azt mondják meg: melyek azok a tudománykutatási ágazatok, amelyekbe érdemes vagy szükséges nagyobb pénzeket belehelyezni a következő időben. És végre készülőben van a magyar kutatói kataszter áttekintése is.

Engedjék meg, hogy röviden - tulajdonképpen semmi különösebb szándékkal - felolvassak néhány mondatot a jövő tudománypolitikájára vonatkozó elképzeléseinket tartalmazó könyvből, abból, amelyet a képviselő hölgyek, urak is megkaptak.

"Az állami tudománypolitikai céljainak megvalósításához vagy egy adminisztratív utasításos, vagy pedig egy gazdaságpolitikai, demokratikus eszközöket felhasználó politika létezik. Az egyikre a szovjet rendszer mutatta az utat, az utasításosra, a másikra a demokratikus. Az adminisztratív utasításos eszközök feltételezik, hogy a végrehajtó hatalom körében olyan intézményeket hívnak létre, amelyek az állami fenntartású tudományos intézmények felett irányító funkcióval rendelkeznek. Itt a finanszírozás másodlagos eszköze a tudománypolitikának. Ezzel szemben az autonómiákra épülő tudománypolitika céljai elérésére elsősorban gazdaságpolitikai eszközöket használ. Mint a fentebb mondottakból egyértelmű, mi ez utóbbit tartjuk a magyarországi kívánatos modellnek. Az állam nem irányít, hanem megrendel, vagyis szigorúan feladatot jelöl ki, és mér. Az ezredforduló magyar tudománypolitikájának a demokratikus modell lehet az intézményes alapja."

Ez természetesen azt a kérdést is felteszi, hogy milyen államot képzelünk mi el a XXI. század Európájában, Magyarországon és a Kárpát-medencében. Én úgy gondolom, hogy erős változtatás vár a hagyományosan hatalom-, vagyis végrehajtóhatalom-túlsúlyos kelet-európai nemzetállamokra, így a magyar államra is. Az integráció következtében leadott és feladott jogosítványokat az állam ugyanakkor egy súlypontáttolódással élheti túl. Vagyis az állam elsősorban nem hatalmi, hanem szolgáltató intézmény kell hogy legyen, és a tudománypolitikának ezt a bizonyos szolgáltató funkciót kell kiteljesítenie.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Úgy gondolom, hogy folytatásra vár az a tudománypolitikai reform, amelyet megkezdtünk, és én a magam részéről biztatónak tartom azt, hogy a magyar miniszterelnök ez év november 3-án megjelent a Magyar Tudományos Akadémián, így több mint húsz év óta először magyar miniszterelnök formális előadást tartott az Akadémián a magyar kutatók autonómiájának egy képviselő-testületében, és szólt arról, hogy aktívabb tudománypolitikát kell folytatni a következő években. Ilyen értelemben reménykedem abban, hogy a kutatóbázis felülvizsgálata, amely '97-ben kezdődött meg, tovább fog folytatódni. Az Akadémián ez a kutatóbázis-felülvizsgálat megtörtént, az alapellátás feltételei biztosítva vannak, de a garantált létszám, a bekerülési költség kiszámításán és a telephely rendbehozásán túlmenően nem tudtunk még mit kezdeni a bérezéssel és a műszerellátottsággal. Remélem, hogy az Akadémia intézethálózatában mind a bérrendezés, mind pedig a műszerellátottság tovább fog javulni a következő években, hogy remény lesz a reform folytatására.

Ugyanilyen nagyon pozitív, előremutató reform indult meg az egyetemi szférában. Az az integráció, amely az elmúlt esztendőkben olyannyira elfoglalta a tárca vezetőit, biztosíték lehet arra, hogy éppen az előbb említett regionális fejlődéshez még nagyobb energiákat adhat a regionális, lokális értelmiség, és így segítheti a mi törekvéseinket. Úgy gondolom, hogy részben az egyetemi integráció szervezeti fejlődésének és átszervezésének a befejezése, részben a kutatóhálózatban megindult reform azt jelentheti, hogy a következő esztendőkben befejezhetjük a magyar kutatóbázis reformját, és lehetségessé válik az, hogy azok a bizonyos injekciók, amelyeket a tudomány kapott, valóban hatékonyan működjenek a tudomány területén.

Azt is szeretném természetesen elmondani, hogy az úgynevezett fejlesztési tervekkel is készen vagyunk. Ma már nagyon jól tudjuk, hogy a fizika, a kémia '50-60-as évekbeli - a mesterséges anyag a '60-as években - fellendülése után szükségszerű volt a molekuláris biológia fellendülése a világ minden részén, így hála istennek, Magyarországon is. Örömmel látjuk, hogy a '980-as években számítástechnikai kutatóbázis jött létre nemcsak a világ haladó országaiban, de Magyarországon is. Ugyanakkor látjuk, hogy a fejlesztési tervekből az elmúlt 15 esztendőben kimaradt az ökológia, kimaradt az Alföld, a vízkutatás, és ezeket - legyen ennek az oka akár politikai vagy éppen mulasztás - mi ma már történelmi kérdésként kezeljük és igyekszünk ezeket behozni.

Úgy gondolom, hogy a szervezeti reform megtörténik, és a szervezeti reform egyik lényeges pontja, amelynek a tekintetében itt '96 decemberében nagy támogatottságot kaptam, az, hogy az államnemzeti konstrukciót a tudománypolitikában kultúrnemzeti alapokra helyezzük. Vagyis én mint a Magyar Tudományos Akadémia elnöke nemcsak a 10 millió magyar állampolgárnak, választópolgárnak mondom azt, hogy az ő akadémiai elnökük vagyok, hanem az egész magyarság, az egész kultúrnemzet akadémiai elnöke vagyok, mert ők is a magyar kulturális, a magyar nemzeti értelem fenntartói, művelői, és ilyen értelemben az Akadémia és a tudományszervezet fejlődésében a következő periódus ezen kultúrnemzeti elvek továbbvitele. Úgy gondolom tehát, hogy elindult a reform - folytatásra vár.

Végül azt is szeretném elmondani, tisztelt képviselő hölgyek és urak, hogy a magyar tudomány szerepvállalása a nagy nemzeti, az érdekegyeztetést kívánó feladatokban megtörtént. A stratégiai kutatások, amelyekről épp ez az Országgyűlés foglalt állást '96 decemberében, sikerekkel jártak. Sikerekkel járt ez olyan értelemben, hogy ma már meg tudjuk mondani azt, hogy egy európai csatlakozás esetén mennyibe kerül, ha a magyar erdőgazdaságot európai szinten akarjuk működtetni: 8 milliárd forint pluszba. Meg tudjuk mondani azt, hogy az agrár- vagy egyéb környezet-, iparikörnyezet-kultúránknak a szintre emeléséhez mennyi pénz szükséges - ezt nem tudtuk két-három évvel ezelőtt! Meg tudjuk mondani, hogy az új vasúti és közlekedési rendszerekben milyen stratégiákat ajánlatos követni, hiszen ha kimaradunk ezen stratégiai rendszerekből, a következő nemzedék szegényebben fogja megélni az életét. Ma már tudjuk azt, hogy a társadalmi konfliktusok - cigánykérdés, kisebbségi probléma, anyanyelvi probléma - feloldása nélkül nem tudunk eredményesen működni a következő évtizedekben.

(8.40)

Tehát azt mondhatom egyrészt, hogy az Akadémiában tömörült köztestület - és kérem, a Magyar Tudományos Akadémia az egész magyar kutatói társadalomnak a köztestülete -, a nemzeti stratégiai kutatások egyrészt választ adnak korábban még nem ismert, érvényesülésünket segítő kérdésekre. Én a magam részéről, noha tudom, hogy a pártpolitika más szavakat igényelne, nagyon örülök annak, ha egyik tárca vagy a másik tárca azért keresi meg az Akadémia tudósait, nem intézményesen az Akadémiát, hogy segítsen a csatlakozásunkhoz szükséges kérdések megválaszolásában. Sajnálattal látom, hogy a tárcák többsége nem veszi ma igénybe ezen segítséget, nem veszi igénybe azt a szürkeállományt, amelyik az Akadémián fölgyülemlett, és sokszor - nem akarok a tegnapi szavazásokra utalni - olyan konfliktusokat előzhetnénk meg a tudóstársadalom bevonásával a politikai gondolkodásban, amely konfliktusok megítélésem szerint feleslegesen viszik el a politikai elit erejét. Ugyanakkor azt is meg kell mondanom, hogy a kutatóknak is nagyon hasznos a stratégiai kutatás, hozzászoktat bennünket, hogy törődjünk azzal a környezettel, amely környezet számára mi alapkutatásokat végzünk, amely számára olvasmányokat végzünk. Egy új, szintetizáló, társadalomorientált kutatói gondolkodást segít a nemzeti stratégiai kutatások programja.

Azt is el kell természetesen végül mondanom, hogy a mi értékelésünk szerint a magyar tudomány hol áll 1999-ben. Azt írom ebben a füzetben, hogy a magyar tudomány helyzete labilis - nem azt, hogy válságos. Nemcsak azért írom azt, mert mint mondottam, én nem panaszkodni jöttem ide, nem kérni, hanem azért írom azt, mert az ember a saját szakmájáról és saját magáról beszéljen önkritikusan és komolyan. A magyar tudomány ma még világszinten áll. A mérhető kutatási ágazatokban, a természettudományokban a 22., a publikációs rendszerben - figyelembe véve, hogy milyen kis nyelv vagyunk és meddig éltünk elzárkózásban -, a 31. helyen állunk a világon, ami valami, ha úgy tetszik, nemzeti világcsúcsnak is fölfogható. Ugyanakkor azt is el kell mondani, hogy számtalan olyan világszintű találmány jelzi: a számítógépek biológiai receptori áthelyezésének a kérdésköre vagy például a mesterséges kromoszóma a szegedi biológiai kutatóban, a géntechnikának a fellendülése vagy Lovász Lászlónak a matematikai, az elmúlt évben szerzett Nobel-díj szintű kitüntetése, történészeinknek, közgazdászainknak a világfórumokon való szereplése arra mutat, hogy a magyar tudomány, ami a teljesítményeket illeti, világszinten áll. De labilis a magyar tudomány helyzete, mert műszerellátottsága nyomorúságos, könyvtárellátottsága nyomorúságos, infrastruktúrája nyomorúságos. A labilitás azt is jelzi, amennyiben nem történik tudatos beavatkozás a következő években, akkor ez a labilitás válsággá fog fokozódni.

És még valamit hadd mondjak el, amit a tisztelt képviselő hölgyek és urak keveset hallhatnak, mert talán újságíró kollégáim nem hívják föl erre a figyelmüket, ők pedig végül is nem kell és nem is találkozhatnak ezzel a problémával. Nem gondoltak arra egyszer már a kollégák - én is, meg kell mondanom, hogy csak később gondoltam rá először -, hogy az az óriási tőkebefektetés, ami Magyarországra áramlik, az elsősorban azért történik meg, mert itt rend, biztonság van politikailag? Ez az önök érdeme. Másrészt pedig azért történik meg, mert van egy olyan középréteg, van egy olyan tudásorientált középréteg, amely a számítástechnikától kezdve a konzerviparig képes a modern munkafolyamatokat levezényelni és a legélenjáróbb technikákat alkalmazni. A kutatói bázis, fizikusaink, kémikusaink, biológusaink tulajdonképpen az illatos és színes virágokhoz hasonlíthatóak, amelyek a pillangót, a nemzetközi tőkét idecsábítják a világ különböző részeiről. És úgy gondolom, hogy nem egyszerűen az általam főzött pörkölt vagy halászlé vagy szép mezőinknek árvalányhajai miatt jönnek ide a nemzetközi befektetők, hanem elsősorban a jól képzett értelmiség miatt, még csak nem is az olcsó munkaerő miatt. Ennek tehát a megtartása, az úgynevezett emelkedő nemzet elérése megítélésem szerint csakis egy ilyen tudatos tudománypolitika eredménye lehet.

Úgy gondolom, hogy ez a közhaszna a tudománynak kevésbé van jelen a gondolkodásunkban, és úgy gondolom, hogy a Nobel-díjasok mellett ezt a több tízezres tömegű magyar kutatói értelmiséget is tudomásul kell venni, a leghatékonyabb termelési tényezőként kell számon tartani.

Tehát összefoglalva azt mondanám, a magyar tudományban jó ütemben megy a szervezeti átalakulás, az alapvető szervezeti átalakulások megtörténtek, ilyen értelemben érdemes pénzt fektetni a magyar tudományba, érdemes a tudománypolitikába nagyobb erőket beinvesztálni. De ennek az alapja csakis az lehet, ha itt a panaszok, a kölcsönös vádaskodások, a lobbizások, a kunyerálások helyett egy együttgondolkodás jön létre: új típusú együttgondolkodás a kutatói és a politikai elit között.

In hoc signo kívánok én önöknek jó vitát, és köszönöm, hogy elvárásaimat messze meghaladóan részt vettek ennek az elnöki expozénak a meghallgatásában. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, elnök úr. Most pedig megadom a szót Lezsák Sándor úrnak, az oktatási bizottság elnökének, a határozati javaslat előterjesztőjének. Bizottsági elnök urat illeti a szó.

LEZSÁK SÁNDOR, az oktatási és tudományos bizottság elnöke, a napirendi pont előadója; valamint az MDF képviselőcsoportja részéről : Köszönöm a szót, elnök asszony. A támogató figyelmét és segítségét kérem abban, hogy lehetővé tegye: együtt, egy megszólalásban mondjam el a bizottsági véleményt, ajánlást, valamint a határozati javaslat előterjesztését, és mivel nincs ellentmondás benne, a Magyar Demokrata Fórum véleményét is.

ELNÖK: Elnök úr, ezt az ön számára lehetővé teszem és időkorlát nélkül.

LEZSÁK SÁNDOR, az oktatási és tudományos bizottság elnöke, a napirendi pont előadója; valamint az MDF képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! A Magyar Tudományos Akadémiáról szóló 1994. évi XL. törvény 3. §-ának (3) bekezdése értelmében az Országgyűlésnek az Akadémia elnöke köteles rendszeresen beszámolni a magyar tudomány általános helyzetéről, továbbá az Akadémia munkájáról. Ezt a törvényből fakadó kötelezettséget részletesebben is megfogalmazta az az 1996. december 16-án elfogadott országgyűlési határozat, amely javasolta a beszámoló technikájának és előkészítésének a továbbfejlesztését és megerősítette a magyarországi kutatások nyilvántartásában a Magyar Tudományos Akadémia szerepét.

Az idézett törvény és országgyűlési határozat értelmében az 1998. év októberében elkészült beszámolót az Akadémia 1998. évi decemberi közgyűlése megvitatta és elfogadta. A beszámolót az Akadémia elnöke ez év február 26-án nyújtotta be az Országgyűlésnek, amit az Országgyűlés március 5-én már tárgysorozatába vett. A tisztelt Ház a jelentés általános vitára való alkalmasságának megítélésére és a határozati javaslatokhoz érkező módosító indítványok elbírálására négy illetékes bizottságot jelölt ki, közöttük elsőként az oktatási és tudományos bizottságot nevesítette.

Tisztelt Országgyűlés! Most, 1999 utolsó heteiben tárgyalunk tehát egy olyan beszámolót, amit 1998 októberében zártak le, legkedvezőbb esetben is 1998. első félévi adatok alapján. Nagyon lassú tehát az Országgyűlés munkavégzése a benyújtott beszámolók, jelentések elbírálása területén, s emiatt nyilvánvalóan sok esetben formális és nem tartalmi jellegű az Országgyűlés ellenőrző szerepe akár a Magyar Tudományos Akadémia, akár más, az Országgyűlésnek jelentésre kötelezett intézmények felett. Meg kell említenem, hogy mint felelős bizottsági elnök, több esetben sürgettem ennek a beszámolónak és a beszámolót értékelő bizottsági önálló indítványnak a napirendre tűzését.

(8.50)

Tanulságként mondom, hogy a jövőben célszerű lenne meghatároznia a házbizottságnak olyan határidőket, amelyek megtartása révén a tisztelt Ház elkerülheti több éve lezárt adatokon és eseményeken alapuló, nyilvánvalóan sok esetben elavult tartalmú jelentések megtárgyalását. Ha kellő időben tárgyalhatta volna az Országgyűlés a magyar tudomány helyzetéről készített beszámolót és az ehhez fűződő országgyűlési határozattervezetet, akkor a képviselők jobb helyzetismerete miatt talán több költségvetési támogatás jutott volna tudományos célokra a jövő évi költségvetésből.

A 2000. év költségvetési vitájában több képviselőcsoport szónoka hangsúlyozta, hogy a költségvetési kiadások területén az előirányzathoz képest lényegesen többet kell áldozni a tudományos kutatásra, fejlesztésre. Többen említették afölötti aggodalmukat, hogy az elmúlt években az akadémiai kutatóhálózat bérhelyzete gyorsuló mértékben romlott. Az akadémiai kutatók bérelmaradása a közismerten nem jól fizetett egyetemi kutatókhoz képest is már 40 százalékos. Egyre több nemzetközi hírű kutató megy külföldre, s vonja ki ily módon szellemi tőkéjét a magyar gazdaságból.

Ma egyre több intézményben nincs pénz tudományos szakfolyóiratok beszerzésére, értékesebb műszerek rendszeres szervizelésére és korszerűsítésére. Az Országgyűléshez címzett üzenetükben a szegedi akadémikusok többek között hangsúlyozták: "Ha a tudományos terület értékteremtő feltételei ma nincsenek meg, akkor a jövő kormányai nem tudnak majd mire építkezni a gazdaságstratégiai programjuk végrehajtása érdekében. A kutatás és fejlesztés mai nagyobb támogatása nélkül - teszik hozzá - a jövőben országunk még a közepesen fejlett országok tudományos teljesítményét sem lesz képes megközelíteni, ami egyértelműen fékezi növekedési lehetőségeinket. Fékezi, mert országunknak a jövőben le kell mondania az új termékek és új eljárások révén elérhető, hagyományosan magasabb jövedelmekről."

Hadd emlékeztessem a tisztelt Házat arra, hogy a költségvetéssel kapcsolatos viták során a költségvetési forrásokat kereső képviselőtársainkat szellemes szófordulattal kincskeresőknek minősítették. Solymosi akadémikus professzor írta ezzel kapcsolatban a Magyar Nemzetben: "Rejtett kincseket a költségvetésben valószínűleg nem találhatunk, viszont vitathatatlanul a ma még ismeretlen tudományos eredményekben rejlenek a jövő kincsei. Ha mi nem indulunk megkeresésükre, akkor majd indulnak mások, és ezt a kincset majd maguknak tárják föl, akár a mi számkivetett, netán külföldre száműzött kutatóink révén is. Nem vagyunk olyan gazdagok, hogy lemondjunk erről a számunkra még elérhető lehetőségről."

Sajnos, Solymosi akadémikus úr intelmeit legközelebb már csak a 2001. évi költségvetési vita idején fogadhatja meg a tisztelt Ház.

Az Országgyűlés a Magyar Tudományos Akadémiát mint a magyar tudomány sorsáért kiemelt felelősséget viselő testületet kérte fel nem csupán az akadémiai kutatóintézetekre kiterjedő, hanem az egész magyar tudományos életet átfogó beszámoló elkészítésére. Ez a feladat alapjaiban teljesült. De a jelentést olvasva érzékelni lehetett, hogy az Akadémia csak részlegesen juthatott hozzá azokhoz az adatokhoz és információkhoz, amelyek az akadémiai intézményeken kívüli kutatóhelyekre vonatkoznak.

A magánegyetemeken folytatott kutatások jelentős része feltehetően feltáratlan. Hasonló módon nem kerülhettek a jelentés látókörébe honvédelmi célú vagy biztonságpolitikával foglalkozó kutatások; az egyházaknak a hitéletre, a vallásgyakorlás mikéntjére vonatkozó felmérései - valószínűleg a múltból fakadó, tartózkodó távolságtartás miatt. A vállalati kutatóhelyek piackutató, riválisaik üzletpolitikáját figyelő és gazdasági stratégiájukat eldöntő elemzései, üzleti titkok miatt, a közvélemény-kutató és médiafigyelő tevékenység pedig azért hiányozhatott a jelentésből, mert az ilyen eredmények valódiságát és tudományos értékét sokan kétségbe vonják.

Tényként állíthatom, tisztelt Országgyűlés, hogy ez a beszámoló önhibáján kívül nem vonatkozik a magyar tudományos élet egészére. Az Országgyűlésnek ebből a tényből le kell vonnia azt a tanulságot, és annak elérése érdekében, hogy a jövőben a Tudományos Akadémia legalább nyilvántarthassa az országban folytatott kutatásokat, a képviselőknek változtatniuk kell mind az akadémiai törvényen, mind a gazdasági és társadalmi szervezetekkel kapcsolatos, információgyűjtést szabályozó törvényi előírásokon is.

Annak megemlítése tehát, hogy a beszámoló nem vonatkozik a magyar tudományos élet egészére, elsősorban az Országgyűlést figyelmezteti tennivalóira, és nem az Akadémia most tárgyalt jelentését minősíti. A tudomány helyzetére vonatkozó megállapítások a részlegesség ellenére is nyilvánvalóan helytállóak, hiszen 47 akadémiai kutatóintézet, mintegy 120 egyetemi kutatócsoport, 20 ágazati kutatóintézet és 193 közgyűjteményi, múzeumi, levéltári kutatóhely munkáját összegezve készült el ez a beszámoló.

Az Akadémia 11 tudományos osztályának tevékenységéről a beszámolóhoz mellékelt függelék tartalmaz információkat. A beszámoló adatai és megállapításai - mivel a tudományos élet egészét kívánják megragadni - eltérnek az akadémiai kutatóintézetek kutatásait összefoglaló függelék megállapításaitól. A J/809. számú jelentésnek ez a része is jól szerkesztett, önálló tudománypolitikai beszámolónak tekinthető.

Az Országgyűlés gyakorlatában a jelentésben leírt szöveg megfogalmazását, tartalmát lehet ugyan vitatni, de a benyújtott jelentés szövegén változtatni már nem lehet. Az oktatási és tudományos bizottságnak a jelentéssel foglalkozó eddigi két ülésén egyik parlamenti képviselő sem tett olyan észrevételt, amely kétségbe vonta volna a jelentés valamely megállapításának helyességét, vagy hiányosságokat fedezett volna fel. Mindezek miatt bizottságunk figyelme elsősorban a benyújtott jelentést záró országgyűlési határozattervezet tartalmára irányult.

Az Országgyűlésnek beszámolási kötelezettséggel tartozó intézmények jelentéseit nem feltétlenül szükséges országgyűlési határozat révén nyugtázni. Sok esetben elegendő az illetékes szakbizottságoknak a jelentést elfogadó szavazása is.

Bizottságunk úgy döntött, hogy a magyar tudományos élet jövője szempontjából célszerű lesz országgyűlési határozat révén is jóváhagyni a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézeti hálózatának reformlépéseit. Egyben a kormányt is fel kell kérni a kutatási-fejlesztési kiadások költségvetési támogatásának növelésére, továbbá a ma hatályos akadémiai törvény módosításának előterjesztésére.

Bizottságunk abban is egyetértett, hogy a jelentéshez mellékelt országgyűlési határozattervezetet - részben a benyújtás óta eltelt idő történései miatt, részben viszont a bizottsági tagoknak az előterjesztőtől eltérő véleménye miatt - át kell dolgozni. Az elkészült határozattervezetek közül egyet H/1927. sorszámmal jelölve már elküldtünk a képviselőknek. További észrevételek és javaslatok következményeként ezt a terveztet bizottságunk visszavonta, és H/1945. sorszámmal jelölve egy új határozati javaslatot terjesztett a tisztelt Ház elé. Ez a határozati javaslat több országgyűlési bizottság pártállástól függetlenül megszövegezett szakértői ajánlásainak olyan közös nevezője, amelyet az Akadémiával is egyeztetett.

A továbbiakban röviden felsorolom azokat az indokokat, amelyek alapján bizottságunk elfogadta vagy átdolgozta a tisztelt Ház előtt lévő, J/809. sorszámú jelentés határozati javaslattervezetét, és készített ebből egy új, H/1945. sorszámú határozati javaslatot.

 

(9.00)

Az akadémiai beszámoló határozati javaslatának első pontja ennek a jelentésnek az országgyűlési jóváhagyása volt. Bizottságunk egyetértett azzal, hogy az Országgyűlés fogadja el a magyar tudomány helyzetéről írt beszámolót. Ezzel egyidejűleg nem értettünk egyet azzal az akadémiai indítvánnyal, miszerint ugyanezen pontban javasoljuk azt, hogy a jövőben ezt a beszámolót ritkábban, csupán háromévente készítse el az Akadémia. A beszámolási időszak három évre történő kiterjesztésével sem az Akadémia érdekeire való tekintettel, sem az Országgyűlésnek szokás szerint beszámolásra kötelezett szervezetek egyenjogúságát szem előtt tartva nem tudtunk egyetérteni.

Az Országgyűlés figyelmét és munkáját kiérdemelni rangot jelent. Azaz minél ritkábban és esetlegesebben foglalkozik a tisztelt Ház bizonyos intézményekkel, annál inkább csökkenti ugyanezen intézmények jelentőségét. Önmagát értékelné le a Magyar Tudományos Akadémia, ha teljesült volna az a javaslata, hogy jelentése ne kétévente, hanem csupán háromévente jusson el az országgyűlési képviselőkhöz.

Jelenleg a legfontosabb közintézmények évente tájékoztatják munkájukról az Országgyűlést. Csupán néhányat említek közülük: Állami Számvevőszék, Magyar Nemzeti Bank, Gazdasági Versenyhivatal, Magyar Távirati Iroda, Magyar Energia Hivatal, Közbeszerzések Tanácsa, Országos Rádió és Televízió Testület, Országos Igazságszolgáltatási Tanács.

1996-ban az Országgyűlés jóváhagyta, hogy a Magyar Tudományos Akadémia kétévente készítsen beszámolót. Bizottságunk nem kíván változtatni az 1996. évi országgyűlési határozaton.

A beszámolóban ajánlott határozati javaslat 2. pontját nem fogadta el a bizottságunk, így ez a pont nem szerepel a H/1945. számú bizottsági önálló indítványunkban. Ez a javaslat kedvezőtlen színben tünteti fel a napi politikában részt vevő tudósokat, s mintegy erénynek tekinti a közélettől, a politikától való távolságtartást. El kell mondanom, hogy ennek a pontnak az elhagyása nem váltott ki bizottsági vitát, mivel valamennyi képviselő átérezte a tudósok közügyekben való részvételének a fontosságát. Véleményünkkel az Akadémia elnöke is azonosult, hiszen az akadémiai jelentést felvezető elnöki előszó első oldalán olvasható az a kívánatos állapot, miszerint: "a kutató-oktató értelmiség vezető szerepet játszhat a társadalmi közkulturális reformokban".

Az eddigi tíz év tapasztalata szerint a reformkorban komoly szerepet játszani csak akkor lehet, ha az illető tudós egyben reformpolitikus is, azaz politizál.

A beszámoló határozati javaslatának 3. pontja, a Tudomány- és Technológiapolitikai Kollégium rendszeres működése fontos célkitűzés. Bizottságunk egyetértett ezzel a javaslattal. Bizottságunk önálló indítványának 3. pontjában felkértük a kormányt a kollégium munkájának a megerősítésére.

A beszámoló határozati javaslatának 4. pontja adókedvezményekkel ösztönözné a vállalkozói szféra tanszékektől, tudományos intézményektől történő megrendeléseit. Bizottságunk minden tagja lélekben egyetértett ugyan ezzel az indítvánnyal, de alkotmányossági problémák miatt határozattervezetünkből kimaradt ez a javaslat. A versenysemlegesség alkotmányos garanciáját sértené egy ilyen direkt gyakorlat - fogalmazták meg. Áttételesen, indirekt eszközök igénybevételével talán több eleme megvalósulhatna egy ilyen célnak. Ennek érdekében a H/1945. sorszámú bizottsági önálló indítványunk 3. pontjában az Országgyűlés felkéri a kormányt, hogy kedvező jogi feltételek megteremtésével segítse elő a hazai kutató- és fejlesztőintézmények kutatói potenciáljának vállalati hasznosítását, és ösztönözze a külföldi vállalkozások kutató-fejlesztő bázisainak Magyarországra történő telepítését.

Ugyanezen pontban az Akadémia javasolta, hogy az ország kutatási és fejlesztési kiadásai érjék el a GDP másfél százalékát. Ezzel a céllal egyetértett a bizottságunk, s a 2002. év állami költségvetésében lehetségesnek ítéli e cél megvalósulását. Meg kell említenem, hogy a Magyar Tudományos Akadémia elnöke irreálisnak véli ezt a célt; véleménye szerint a 2000. évi költségvetésben a hazai tudományt támogató döntések elmulasztása csökkenti annak a lehetőségét, hogy a leépülő kutatói hálózat 2001-ben és 2002-ben hirtelen nagy összegű fejlesztéseket és támogatásokat hatékonyan hasznosíthasson.

A beszámoló határozati javaslatának 5. pontja a nemzeti stratégiai kutatások programjának folytatását szorgalmazza. Ezzel a javaslattal egyetértett a bizottságunk, de ennek az indítványnak az elhagyását javasolta, miszerint ezek a programok úgymond a politikai elit segítését szolgálják. A képviselők többsége a középosztályt kívánja megerősíteni, és elveti a felső tízezer - idézőjelben -, a hatalmi elit segítését vagy szolgálatát.

Véleményünk szerint a tudósok önbecsülését is erősítené az a tudat, hogy munkásságukra nemcsak egy vékony, elit réteg, hanem egy egész ország igényt tart. E helyütt hadd emlékezzek meg századunk első felének nagy akadémikusairól: Teleki Pálról, Magyari Zoltánról vagy Karácsony Sándorról, akik közismerten nagy tudású és egyben puritán életvitelű tudósok voltak, és ösztönösen irtóztak attól a minősítéstől, hogy ők egy nép fölött álló elit tagjai. Ez a szerény magatartásuk nem elszürkítette, hanem kiemelte szellemi nagyságukat.

A beszámoló határozati javaslatának 6. pontja fontosnak tartja a tudás alapú közgondolkodás értékrendjének megerősítését. Ezt a javaslatot csak helyeselni tudnám, azzal a kiegészítéssel, hogy a közgondolkodásban az erkölcs alapú értékrend primátusa mellett szükséges a tudás alapú értékrend erősítése. Századunk legborzasztóbb tettei ugyanis nem a tudatlanságra, hanem az erkölcstelen gondolkodásra vezethetők vissza.

Pragmatikus okokból nem vállaltuk ennek a vitának az eldöntését, ezért határozattervezetünkből kimaradt ez a javaslat. Bizottságunk minden tagja egyetértett a tudás alapú közgondolkodás erősítésének a szükségességével, mivel az ülésekre meghívott akadémikusok példák sokaságával illusztrálták, hogy áltudományos hiedelmek és a médiában terjesztett közönséges babonák az elmúlt néhány évben milyen mélyen beleivódtak a közvéleménybe.

Jóval kisebbek lennének a tudomány művelőinek az anyagi gondjai - fejtette ki több meghívott akadémikus -, ha a sarlatánságokra, jóslatokra, asztrológiára, távgyógyászokra és csodaelixírekre eddig fizetett lakossági milliárdok ténylegesen is tudós kutatókhoz kerülnének. Nem azért hagytuk el tehát ezt a pontot, mert nem értettünk egyet az akadémikusoknak a mai helyzet feletti aggodalmával, hanem azért, mert nem kívántuk szembeállítani a tudás alapú értékrendet az erkölcs alapú értékrenddel, hiszen ebben a kérdésben az Akadémia tagjai között sincs egyetértés.

A beszámoló határozati javaslatának a 7. pontja szorgalmazza a Tudomány és tudománypolitika Magyarországon című munkák folytatását. Ezzel a javaslattal egyet lehet érteni, bár valószínűleg akkor is folytatódnának ezek a munkák - például kormányfelhatalmazás alapján -, ha ezt a célt nem országgyűlési határozati javaslatban fogalmaznánk meg. Ez utóbbi megfontolás miatt előterjesztett bizottsági indítványunk már nem tartalmazza ezt a feladatot.

A beszámoló határozati javaslatának a 8. pontja kívánatosnak tartja, hogy autonómiájuk megőrzésével közeledjék egymáshoz az egyetemi és kutatóintézeti bázis. Határozati javaslatunk első pontjában kiemelten támogatjuk ezt a célt.

A beszámoló határozati javaslatának 9. pontja célul tűzi ki a tudományos értelmiség szellemi és anyagi helyzetének felmérését és ennek alapján a helyzetüket javító intézkedések meghozatalát.

(9.10)

Ebben a direkt formában megfogalmazva bizottságunk nem támogatta ezt a célt, mivel a kutatóhelyekről, a tudományos kutatók létszámáról, tudományágáról, nyelvismeretéről, megjelent könyveikről és tudományos cikkeikről, a kutatási kiadások alakulásáról a Központi Statisztikai Hivatal minden évben tájékoztatja a szakmai közvéleményt. Mind az akadémiai kutatóintézetek, mind az egyetemeken dolgozó kutatócsoportok ennél részletesebb információkat is közölnek magukról. Nem felesleges kiadás, hogy megtörténjen a tudományos értelmiség a jelenleginél részletesebb szellemi feltérképezése, de úgy tűnik, hogy a ma már rendelkezésre álló adatokra támaszkodva is lehet tudománypolitikai és helyzetjavító intézkedéseket hozni, azaz csak a szükséges döntést elodázó szokásos hivatkozás az adathiány emlegetése.

A személyiségi jogok betartása miatt az anyagi helyzet felmérése jóval bonyolultabb feladat lenne. Felettébb kétséges, véleményem szerint, hogy megtörténhet a kutatók jövedelmeinek a felmérése, ahogyan ezt javasolja az akadémiai beszámoló. Egy ilyen összeírásról amúgy is csak törvényjavaslat intézkedhet, és nem a jelenlegi országgyűlési határozati javaslat. Bizottságunk úgy döntött, hogy felmérések nélkül is nyilvánvalóan mostoha anyagi körülmények között dolgoznak a tudományos kutatók.

A határozattervezet 3. pontjában felkérjük a kormányt a tudományos kutatásban dolgozók bérének a felzárkóztatására egy átfogó kutatási-felsőoktatási bérreform keretében. A beszámoló határozati javaslatának 10. pontja szorgalmazza a Magyar Tudományos Akadémia, az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság és az Oktatási Minisztérium együttműködését a kutatások nyilvántartásának és finanszírozásának központi koordinálása érdekében. Ezt a célt helyeselte a bizottságunk, de nem kívánta megkötni a kormány kezét abban a kérdésben, hogy mely szervezetek együttműködése révén kívánja megvalósítani ezt a feladatot.

Bizottságunk határozati javaslatának 3. pontjában az Országgyűlés felkéri a kormányt egy országos kutatási-fejlesztési információs adatbázis kialakítására, és a kutatás-fejlesztés nemzetközi kapcsolatainak a koordinációjára. A beszámoló határozati javaslatának 11. pontja a fiatal kutatók szakmai és egzisztenciális segítését irányozza elő. Bizottságunk határozati javaslatának 3. pontja szerint az Országgyűlés a kormány feladatává tenné e gond megoldását.

Tisztelt Országgyűlés! Az eddig elmondottak röviden abban foglalhatók össze, hogy a bizottságunk, az oktatási és tudományos bizottság tagjai egyhangúlag elfogadták a Magyar Tudományos Akadémia elnökének a magyar tudomány 1997-98. évi helyzetéről készített beszámolójának a szövegét, de más a véleményünk a közeljövő tudománypolitikai stratégiáját megalapozó országgyűlési határozat tartalmáról, pontosabban talán a szövegéről. A H/1945. számú határozati javaslatban összegzett indítványaink talán közelebb állnának az Akadémia indítványaihoz, ha azok kidolgozása idején egy szervezet vagy egy tudománypolitikai tanácsadó közelítette, koordinálta volna az államigazgatás, az Országgyűlés és a tudományos élet eltérő igényeit és érdekeit.

Egy esztendő nem attól lesz a tudomány éve - valljuk sokan -, hogy majd sok állami támogatást kap a kutatói szféra, hanem attól, hogy egy folyamatosan megújuló szerkezetben az eddiginél hatékonyabb kutatói koordináció és bővülő vállalati megrendelés feltételeit kívánjuk megteremteni. Reméljük azt is, hogy az országgyűlési határozati javaslatban említett tudománypolitikai finanszírozási garanciák elsősorban a nem piacosítható humán tudományok helyzetét is javíthatnák. Ehhez egy olyan erkölcsi tudatú, folyamatos szemléletváltás szükséges, amely mentesíti a haszontalanság ma sugallt bűntudatától a történettudomány, a nyelvészet, a régészet, az irodalomtudomány vagy a filozófia és a teológia tudósait.

Tisztelt Országgyűlés! Bizottságunk a Magyar Tudományos Akadémiának a tudomány 1997-98. évi helyzetéről benyújtott jelentését általános vitára alkalmasnak ítélte, és a bizottság H/1945. számú indítványa határozati javaslatainak megfelelően elfogadásra ajánlja.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok és a MIÉP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, bizottsági elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztések elhangzását követően most megkérdezem a kormány jelen lévő képviselőjét, hogy kíván-e szólni. (Dr. Pálinkás József: Nem!) Nem kíván szólni a kormány jelen lévő képviselője.

Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Isépy Tamás úrnak, a kulturális bizottság előadójának, a napirendi ajánlás szerint ötperces időkeretben. Öné a szó, képviselő úr.

DR. ISÉPY TAMÁS, a kulturális és sajtóbizottság előadója: Tisztelt Országgyűlés! A részletes és megalapozott előadói expozé után engedjék meg, hogy én a kulturális bizottság előadói felszólalását egy olyan szubjektívnek látszó mondattal kezdjem, hogy megrögzött olvasóként nagyon szeretem még az ilyen beszámolók olvasását is, amelyek kézzelfogható tényeket tartalmaznak, adatokkal alátámasztottak, logikusan tagoltak, tehát megfelelnek az olvasmányosság elvárásának is.

Külön szeretném felhívni a figyelmet a beszámoló stílusára, mert általában a tudománnyal foglalkozó írásműveknek az az alapvető betegségük, hogy a szerzők csak azt tekintik tudományos munkának, ami nyakatekert, bonyolult, és csak az ötödik nekifutásra emészthető mondatokat tartalmaz. Ez a beszámoló viszont világos, és ahogy mondani szokták, közérthető adatokat tartalmaz.

A beszámoló - a már említett logikus tagoltság jegyében - a bevezetésben összefoglaló megjegyzéseket tartalmaz a magyar tudomány helyzetéről, a tudomány társadalmi szerepvállalásáról, és a tudománypolitikai reform címszó keretében a finanszírozás és a kutatásszervezés kérdéseiről. Az ezt követő rész szól a Magyar Tudományos Akadémia és az intézményrendszer működéséről, az európai integráció és a tudománypolitika összefüggéseiről, továbbá a magyar tudomány ezredfordulós teljesítőképességéről.

Végül a függelék részletes adatokkal alátámasztva összefoglalja a hazai kutatás feladatait és eredményeit, és ennek keretében kitér a társadalmi-gazdasági célokat közvetlenül és közvetve szolgáló, valamint a társadalomtudományi kutatásokra. Egyébként a társadalomtudományi kutatásokból csak néhány mondatot idéznék, hiszen többször elhangzik a globalizáció gazdasági kihívása, hogy tudunk kulturálisan, az identitás megőrzésével ellenállni a globalizáció kulturális kihívásainak.

Ez a beszámoló a magyar kultúra címszó alatt három vezető feladatkört jelöl meg; az első a múlt máig ívelő ismeretanyagának, a nemzeti kultúra örökségnek az egybegyűjtése - Arany szavával szólva, a felkincselése -, a múlthoz fűződő viszonyunk újrafogalmazása és korszerű értelmezése, s végül az új globális korszakra, az információs társadalom időszakára való felkészülés. Tehát összefoglalja három vezető gondolatban azt, amit a Magyar Tudományos Akadémiának a globalizáció kulturális kihívásával szemben meg kell tennie. A felszólalásomban utalok majd arra, hogy mit tett eddig ennek az érdekében.

Ami a határozati javaslatot illeti, azt az oktatási bizottságnak az előadója részletesen összefoglalta. Én egy házszabályi aggodalmat azért megismétlek; az előadó úr részletesen kitért arra, hogy mit vett át az elfogadásra ajánlott határozati javaslat, és mit nem.

 

(9.20)

Egyelőre azért két határozati javaslat fekszik a Ház előtt, ugyanis a beszámolásra és a jelentésre kötelezett önálló határozati javaslatot is benyújtott. Nem tudom, hogy visszavonta-e vagy nem. Nyilván vissza kell vonni, de egyelőre az egyik a másiknak a módosítása, tehát házszabályilag ezt rendezni kell.

Összefoglalva: a kulturális és sajtóbizottság ugyancsak egyhangú döntéssel, úgy a beszámolót, mint a határozati javaslatot elfogadásra ajánlja az Országgyűlésnek.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Most pedig a frakciók vezérszónokainak felszólalásai következnek a napirendi ajánlás értelmében 15-15 perces időtartamban. Természetesen a vezérszónoki felszólalások között kétperces felszólalásra nem kerül sor.

Elsőként megadom a szót Isépy Tamás képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselőnek; őt követi majd Bazsa György képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja nevében. Öné a szó.

DR. ISÉPY TAMÁS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! - és a beszámoló politikai jelentőségét átérző, csekély számú Képviselőtársak! A Magyar Tudományos Akadémiának a magyar tudomány helyzetéről szóló beszámolója vitájában a felszólalónak valójában két dologról kellene beszélnie: a beszámolóról, valamint az oktatási és tudományos bizottság által benyújtott határozati javaslatról.

Viszont elkerülhetetlen, hogy egy-két mondat el ne hangozzék a tudomány fontosságáról, a társadalom életében betöltött tudatformáló szerepéről és - ne féljünk a szótól - a tudomány hasznosságáról. Ezekről fennkölt és magasan szárnyaló mondatokat lehetne itt elmondani, de már elöljáróban szeretném megnyugtatni aggódó képviselőtársaimat, hogy nem a saját alacsonyan szálló nézeteimet fogom közteherré tenni, hanem inkább arra törekszem, hogy a kérdésben járatos bölcsek gondolatai váljanak közkinccsé.

A neves angol filozófus, Francis Bacon megfogalmazása szerint "emberi tudás és hatalom egy és ugyanaz". Neki nyugodtan elhihetjük, hiszen a tépelődő filozofálás mellett lordkancellár is volt, és így tökéletesen ismerte a hatalom természetét és fogalmi tartalmát.

Az igazi hatalmat valóban az energiák felszabadítása és megszelídítése, a természetnek az emberiség szolgálatába állító átalakítása, a laboratóriumok és tudományos műhelyek hálózata, a kutatóintézetek, az új gyógymódok, a technikai újdonságok, a felfedezések és találmányok, a műszaki és szellemi alkotások jelentik, nem pedig az, amit mi itt politika címszó alatt művelünk, annak ellenére, hogy a társadalmi és gazdasági viszonyokat alapvetően a politika alakítja és határozza meg. A tudomány társadalmi szerepe és fontossága azért jelentős, mert ez a hatalom feltartóztathatatlanul fejlődik, folyamatosan új, ismeretlen területeket hódít meg, szakadatlanul terjeszkedik, és szüntelenül megújul.

Ma már csak tudománytörténeti csodabogárként tartják nyilván az amerikai szabadalmi hivatal igazgatójának száz évvel ezelőtt elhangzott azon nyilatkozatát: "Mindent, amit föl lehetett találni, már föltaláltak." Ugyanebbe a sorba illeszkedik a fizikus Lord Kelvinnek egy 1900-ban elhangzott kijelentése: "A röntgensugár, kérném szépen, egy nagy szélhámosság, ami el fog múlni." De idézhetném még a mégoly híres feltalálónak, Edisonnak egy 1922-es megnyilatkozását is: "Ez a rádió nevű őrület hamarosan elmúlik a múló idővel."

A tudomány hatalma azonban nem ismer kíméletet, és a hivatkozott nyilatkozók most elcsodálkoznának a chipeken, a digitális technikán és egyéb szörnyűségeken.

Az Akadémiát alapító Széchenyi is a tudás hatalmában hitt: "A tudományos emberfő mennyisége a nemzet igazi hatalma." A tudomány igazi humanizmusát, hasznosságát pedig Kölcsey fogalmazta meg a legegyszerűbben és legtisztábban: "Emberi tudomány legfőbb célja maga az ember."

Rátérve a beszámolóra: a beszámoló bevezetője egyszerre megijeszt és ugyanakkor megnyugtat. A beszámoló ugyanis azzal kezdődik, hogy "A hazai tudomány az ezredfordulón bizonytalan, labilis állapotban van. A kutatói állomány teljesítőképessége erős, képes arra, hogy lépést tartson a világban felgyorsult kutatás-fejlesztéssel, ugyanakkor a kutatási feltételek, a műszerezettség és a finanszírozási körülmények alulfejlettek."

Ugyanakkor a címszó azzal fejeződik be: "A magyar tudomány labilitása nem válságot, nem hanyatlást jelez. A magyar tudomány labilitása abban áll, hogy a kutatói kar színvonala messze felette áll a felszereltség színvonalának, és abban áll, hogy a kutatók és a tudománypolitika művelői érzik, a szellemi versenyképesség nem tartható tovább a kutatási feltételek javítása nélkül."

A megijesztés és megnyugtatás ellentétpárja olyan, amikor valaki azzal kezdi a beszámolót, hogy van egy jó és van egy rossz hírem, és ilyenkor arra kérik, hogy ha lehet, akkor inkább először a jó hírt mondja el. Tehát én is a beszámoló jó híreivel kezdem.

A nemzeti stratégiai kutatások programjának teljesítése folyamatos. A megjelent szintetizáló kötetek száma lassan eléri a 20-at, és sorozatosan megjelennek a stratégiai kérdéseket érintő műhelyelemzések. Csupán néhány cím az eddig megjelent kötetekből: Globalizáció és nemzeti érdek, A demokrácia intézményrendszere Magyarországon; az életminőség tárgykörében: Egészségügy és piacgazdaság; az agráriummal kapcsolatban: Az agrártermelés tudományos alapozása, A magyar agrárgazdaság jelene és kilátásai, és a napokban megkapott legújabb kötet: A magyar nyelv az informatika korában.

Nem tudom, hogy hányan forgatják, pedig a História vagy a Köznevelés mellékleteként rendszeresen megkapjuk a szinte új műfajt teremtő, közéleti, tudományos esszéket tartalmazó Ezredforduló című füzetet, például az 1998 júliusában zárt tartalomjegyzék 683 tanulmányról számolt be. Ugyancsak a jó hírek közé számít, hogy készül a Magyarország az ezredfordulón című könyvsorozat.

A feltételezésekben mindig bőkezű vagyok, és ezért biztosra veszem, hogy képviselőtársaim közül a félelmetes időhiány ellenére sokan forgatják, és a napi munkájukban eredményesen hasznosítják az említett köteteket, és velem együtt érdeklődéssel várják a beszámolóban 2000-re ígért, A magyar tudomány az ezredfordulón című háromkötetes munka megjelenését.

A beszámoló jó hírei közé tartozik, hogy a tudomány társadalmi szerepvállalásában és a tudomány befogadottságának javításában jelentős előrehaladás történt. A Tudomány- és Technológiapolitikai Kollégium munkája rendszeres. A tudományos kérdésekkel foglalkozó politikai akarat határozottabb. A tudomány világkonferenciája az 1999. esztendőben a közérdeklődés figyelmét felkeltő eseménynek bizonyult, és ugyancsak jelentős rendezvény a minden év november 3-án megrendezésre kerülő magyar tudomány napja.

A magyar tudomány nemzetközi megítélése jó, történelmünk legkiválóbb tudósai és tudományos teljesítései a világban ismertek, egyre növekszik a nemzetközi együttműködésben írt publikációk aránya, és - ahogy az elnök úr is említést tett róla - a tudományos kutatás minőségét kifejező idézettség szempontjából a világ országainak sorában az előkelőnek számító 22. helyen állunk.

 

(9.30)

 

A jó hírek után természetesen jöjjenek a rosszak! Idézet a beszámolóból: "Gazdasági lehetőségeinktől messze elmaradóan járultunk hozzá saját kutatóbázisunk fejlődéséhez." Most csak a sajtóban megjelent néhány adat: Japánban, Svédországban és az Egyesült Államokban csaknem tizenegyszer, az OECD-országokban átlagosan hatszor annyit fordítanak egy főre vetítve kutatás-fejlesztésre, mint Magyarországon. Miközben Svédország fejlődése az elmúlt évtizedben lelassult, a kutatás-fejlesztésre fordított hányadot az 1991. évi 2,9 százalékról 3,6 százalékra növelték. Nálunk ez a hányad jelenleg 0,8 százalék körül mozog.

A tudomány társadalmi megbecsülése kétségtelenül növekszik, viszont az anyagi megbecsülés és támogatás nem növekedett ezzel arányosan. Pierre Curie, a francia fizikus találóan jegyezte meg: egyáltalán nem érzem a kitüntetés szükségszerűségét, de nagyon nagy szükségem lenne egy laboratóriumra.

Szerencsés egybeesésnek mondható, hogy a beszámoló vitája csupán néhány nappal követi a Magyar Tudományos Akadémia 1999. évi második rendes közgyűlését. Csak néhány mondatot idéznék az ott elhangzott elnöki expozéból: "A 2000. év nem a magyar tudomány éve lesz." Persze minden elnöki expozéban vannak túlzások, ha én elnök lennék ugyanezeket mondanám, mert csak így lehet a vészriadót megfújni, de kétségtelen, hogy a költségvetésnek a tudományra fordítható számsora nem áll arányban a tudomány társadalmi megbecsülésével.

A beszámoló talán legérdekesebb része az adatokban lenyűgözően gazdag függelék, mert az ebben felsorolt adatok valójában a közvélemény előtt szinte ismeretlenek, mert a médiában általában nagyobb hírértéke van a látszatnak, mint a mélyben meghúzódó és hallgató tényeknek. Vajon hányan tudnak az életminőség javítását szolgáló kutatásokról és eredményekről, amelyek kiterjednek többek között az élelem egészségügyi biztonságára, minőségére, a hazai lakosság egészségügyi helyzetére, az orvosi kutatásokra. A molekuláris biológia és a technológia területén elért kutatások elért eredményeit nem is merem nevesíteni, mert a nyelvtörés mutatványát nem merem vállalni.

Tisztelt Országgyűlés! Most röviden a határozatról; a vita keretében feltétlenül vissza kell tekinteni a korábbi, az 1996-os beszámolót elfogadó határozat egyes pontjaira, amelyből örömmel kell rögzíteni, hogy az 1. és 3. pont teljesült. A zárszóban nyilván választ kapunk arra, ami még nem teljesült, hogy a magyar tudomány helyzetét és lehetőségeit rögzítő részletes elemzés elkészítése az elnöki felszólalásban szerepelt mint befejezett munka, nyilván rövidesen megkapjuk.

Most a határozati javaslat megismétli az Akadémiáról szóló törvény módosítására irányuló igényt, s felkéri a kormányt ennek 2001. június 30-ig történő teljesítésére. A tényálláshoz tartozik, hogy a módosítás előkészítő munkái már az elmúlt ciklus végén megindultak, sőt a bizottsági viták is eredményesen lezajlottak. Ami helyeselhető újdonság a javaslatban: a kormánynak a felkérése bizonyos gazdasági feltételek megteremtésére és a tudományos kutatók bérének a felzárkóztatására.

Tisztelt Országgyűlés! Befejezésül: Arany János, akinek volt némi köze az Akadémiához, a Széchenyi emlékezete című nagyívű versében Széchenyi szájába adja a sötét bibliai jóslatot: "Elvész az én népem, elvész - kiálta -, mivelhogy tudomány nélkül való."

Ha Arany János feltámadna, és főtitkári székébe visszaülve szétnézne az országban, akkor ma biztosan nem írná be ezt a két sort a versbe, hanem a szétnézéssel szerzett tapasztalatok birtokában örömmel hirdetné, hogy ez a nép nem vész el, mivelhogy van tudománya, eredményesen működnek a tudományos műhelyek, alkotnak a tudósok, az egy főre eső Nobel-díjasok számához viszonyítva a világon előkelő, dobogós helyen állunk. Ennek a népnek van egy fiatal, dinamikus kormánya, amelyik nemcsak megbecsüli a tudományt és tiszteli tudósait, hanem az időnként felhangzó vészjelzések ellenére, bár most is a gazdasági lehetőségeken túlmenő mértékben támogatja a tudományt, vállalta és vállalja, hogy évenként fokozatosan emelkedve ez a támogatás, a ciklus végére eléri a GDP másfél százalékát - tehát Arany János megnyugodva térhet vissza költőtársai közé az elíziumi mezőkre.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja nevében ezeknek a gondolatoknak a jegyében s azzal a megalapozott bizakodással ajánlom elfogadásra a beszámolót és az országgyűlési határozatot, hogy az esedékes következő beszámoló tele lesz jobbnál jobb hírekkel, kutatási eredményekkel, a fokozódó társadalmi megbecsülés és a növekvő anyagi támogatás dicsérő elismerésével, és még elvétve sem találunk majd benne egyetlen rossz hírt sem.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Hozzászólásra következik Bazsa György képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja nevében; őt követi majd Szentgyörgyvölgyi Péter képviselő úr, aki a Független Kisgazdapárt frakciója nevében kíván felszólalni. Öné szó, képviselő úr.

DR. BAZSA GYÖRGY, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! A Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja nevében üdvözöljük, hogy folytatódik az a gyakorlat, hogy a Magyar Tudományos Akadémia elnökének a beszámolóját az Országgyűlés illetékes bizottságai és majd a teljes plénum is - bár szokás szerint mérsékelt részvétellel, de azt gondoljuk, hogy ez más témákban is így szokott volt lenni - megvitatja, megtárgyalja, és ezen belül vagy ehhez tartozóan határozatot is hoz azokról az aktuális tennivalókról, amelyek a magyar tudomány előtt állnak, s amelyeket a politika e tekintetben fontosnak tart.

Azt gondoljuk, helyénvaló, hogy a Magyar Tudományos Akadémia elnöke készíti ezt a beszámolót, s itt hadd jegyezzem meg kitérőként, hogy a legutóbbi dokumentumokban is, magában a beterjesztett javaslatban is, a Magyar Tudományos Akadémiának "a magyar tudomány..." címet viselő bekezdését, mondatát valószínűleg ki kell javítanunk "a Magyar Tudományos Akadémia elnökének a magyar tudomány...", nem sorolom tovább, kifejezésre, mert ezt írja elő a törvény, s ez is a valós helyzet, ami természetesen teljes összhangban van azzal, hogy a Magyar Tudományos Akadémia elnöke széles körben az Akadémia egész közösségétől, a magyar tudomány széles körétől kapja, gyűjti s rendezi ezeket az információkat, és fogalmazza meg elképzeléseit, javaslatait.

Ha ebből - mint az előző egyik hozzászólás utalt rá - alkalmasint úgy tűnik, hogy kimaradnak most még bizonyos tudományos műhelyek, én ezt megfordítom, és azt gondolom, hogy kellő nyilvánosság ez most már ahhoz, hogy mindazok, akik úgy érzik, hogy részei a magyar tudománynak, megtalálják azokat a csatornákat, hogy a magukról szóló információkat, eredményeket vagy éppen elképzeléseket, igényeket, kéréseket eljuttassák oda, ahol ez megfelelő nyilvánosságot, alkalmasint eredményt is jelenthet.

A beszámoló az Országgyűlésnek szól. Ez megítélésünk szerint természetes, hogy így legyen, fontos. Olyan jelentőségű tevékenység a tudomány művelése a magyar társadalomban, hogy időről időre kétéves, bár a tudomány által így nem logikus, de mindenképpen valamilyen ciklusokban szükség van erre a megjelenésre, erre a megvitatásra, bizonyos következtetések, határozatok megfogalmazására.

Az Akadémia elnöke, nagyon tudatosan, a pártoktól azonos távolságtartásról beszélt, s ezt a gyakorlatot folytatja is.

(9.40)

A költségvetés ismeretében - picit élve a magyar nyelv adta lehetőségekkel - arra utalnék, hogy érdemes volna a pártokhoz való közelségre nagyobb hangsúlyt fektetni, mert a mostani költségvetési támogatási értékek megítélésünk szerint azt igénylik, hogy ebből a közelségből jelentősebb és nagyobb támogatásnak kellene - legalábbis lehetne - megszületnie. A magyar politikai elitnek - ezek jobbára mi vagyunk - fel kell ismernie, hogy a magyar tudomány támogatása ténylegesen össznemzeti érdek, és ennek számszerűségében is megnyilvánuló következményei kell hogy legyenek.

A benyújtott jelentés nem a szűk szakma önértékelése, hanem annak a kérdéskörnek az exponálása az Országgyűlés és így a társadalom felé is, amely a magyar tudomány helyzetéből következik. Szeretnénk hinni, hogy ez a fórum, súlyának megfelelően, továbbítani fogja ezeket a gondolatokat, elemzéseket és következtetéseket az ország egész közvéleménye számára. Ez azért is elengedhetetlenül szükséges, mert a tudomány megítélése sem a magyar társadalomban, sem a nemzetközi közvéleményben nem olyan, mint amilyen korábban bizonyos időszakokban volt. A tudomány sajátságainak az is a velejárója, hogy bizonyos hullámzások jelennek meg benne, vannak nagy felfutó időszakai, és ezek között nyilvánvalóan vannak - ha úgy tetszik - hullámvölgyei.

Azok a korszakok, amikor a tudomány láthatóan nagy eredményekkel rukkolt elő, amikor nagy eredményeket tett le a társadalom, a gazdaság asztalára - a század elején, vagy akár a század második felének elején is - informatikában, elektronikában vagy biotechnológiában, felfokozta azokat a várakozásokat a társadalomban, ami a tudomány majdnem mindenhatóságát fogalmazta meg, hogy a tudomány minden társadalmi, ezen belül gazdasági, egészségügyi, környezeti vagy termelési gondra megoldást tud találni. Ez nincs így, nem lehet így, nem lesz így, de ebből nem volna szabad következni, hogy olyan, alkalmasint tudományellenes, más vonatkozásban éppen csak áltudományos, vagy a korábbi, itt-ott már a babonák szintjét is elérő elképzelések terjedjenek, és ennek - ami leginkább fáj nekünk, akik ebben a műfajban dolgozunk - a média olyan mértékben és terjedelemben adjon hangot, ami Magyarországon - s persze nemcsak Magyarországon - is érzékelhető. A tudomány ilyen értelemben maga is többet kell hogy tegyen ennek a képnek a javítása érdekében, de a politikának, a politikai elitnek és a médiának e tekintetben egyaránt fontos feladata van.

A magyar tudomány általános értékelését az elnöki beszámoló a "labilis" szóval jellemzi, és meg is magyarázza, hogy ennek a "labilis" szónak mi az oka. Mi egyetértünk ezzel a jelzővel és ezzel az indoklással is, mert valóban van egy egyre aggasztóbb szakadék a között a szellemi kvalitás és potenciál között, ami a magyar tudományban jelen van, s a között a lehetőségek sora között, amelyik ennek a potenciálnak a kihasználását nem teszi teljes mértékben lehetővé. Mi is úgy ítéljük meg, hogy ez még nem válság, de nagyon figyelmeztető helyzet, és határozott, konkrét lépésekre van szükség annak érdekében, hogy ebből a labilitásból nehogy drasztikus instabilitás vagy éppen a most még jelzővel nem illetett válság álljon elő.

A magyar tudomány tevékenységében mind a három, e tekintetben szokásos tevékenységi kör jelen van. Egyrészt folyik egy olyan jellegű alapkutatás, amelyik a természet és társadalom törvényeinek olyanfajta feltárását végzi, ahol a kutatói ösztön - ha tetszik, általánosabban: a tudomány öntörvényűsége - érvényesül. Itt nem a konkrét tárgy az érdekes, hanem az a perspektivikus eredmény, ami majd valamikor minden színvonalasan végzett kutatásból a tudománytörténet eddigi tanúsága szerint megjelenik.

Van egy olyan szektor, természetesen lenni kell - és lehet, hogy ez erősítendő és növelendő -, amelyik célirányos alkalmazott fejlesztési kutatásokat folytat, ahol határozott megrendelésre, finanszírozás mellett olyan eredmények elérése a cél, amelyek egészen gyorsan, egészen közvetlenül hasznosíthatók lesznek a gazdaság, a társadalom valamely területén.

És van - bár azt gondoljuk, ez nem igazán kibontakozott és kellő mértéket elért hányadban van jelen - egy olyan, amely elsősorban nemzeti megrendelésre megfogalmazott kutatásokat jelentene, ami valóban a nemzet előtt álló stratégiai kutatások szervezett, koncentrált, támogatott vitelét jelenthetné, s részben jelenti is. Annak érdekében, hogy a nemzet előrelépjen, hogy perspektívája, stratégiai elképzelése legyen magának a nemzetnek, azon belül a politikának is, ezeket érdemes és szükséges világosabban, határozottabban, ennek következtében szűkebb körben és pontosan megfogalmazni. Nem a beleszólást a kutatás mikéntjébe, mert ez sértené az egyébként eredményességet garantáló kutatói szabadságot - akár egyéni, akár intézményi szinten gondolkodunk ebben -, hanem azt a célt, azt a globális megközelítést, amelyik ilyen kutatói szabadság mellett az eredményt ennek a megfogalmazására meghozhatja.

Az ehhez szükséges intézményrendszer a magyar tudományban adott. Hármas intézményrendszerünk van. A kutatások meghatározó, döntő hányada az egyetemeken folyik, amelyek egyúttal az oktatás céljából is végeznek kutatást, nevelik a fiatal, új kutatógárdát, amelyik nélkül a jövőben nem lenne magyar tudomány, de természetesen lesz. Működnek az akadémiai kutatóintézetek, amelyek koncentráltabban tudnak egy-egy feladat vagy téma megoldásában tevékenykedni. És működik, bár egyre nehezebben kivárható fejlődési szakaszban az az ipari, ágazati kutatóbázis is, amelyik a rendszerváltás után drasztikusan összeomlott.

Azt mondhatjuk röviden, ha az akadémiai intézethálózatban a konszolidáció bekövetkezett, ha úgy tetszik, átépült, az egyetemi intézményhálózatban már az integráció bekövetkezett, s ha úgy tetszik, ez összeépült, akkor ebben az ipari, ágazati kutatóhálózatban egy nagyon radikális redukció után - amit leépülésnek nevezünk - elengedhetetlen volna az a fejlődés, amit a határozati javaslatban részben a külföldi, részben a belföldi tőke bevonásával el lehetne és el kellene érni.

Ismételten hangsúlyozom, ehhez szorosan hozzátartozik, hogy az a személyi állomány, amelyik ebben az intézményrendszerben dolgozik, kvalitásaiban tényleg kiváló, de korösszetételében már messze nem az. Azért is utal arra a határozati javaslat, hogy a fiatal kutatók támogatását, pályán tartását, hazahozatalát megfelelő eszközökkel meg kell oldani, mert a mostani korösszetétel már aggasztónak is minősíthető. Ennek nagyszerű feltételrendszere most már az egyetemeken megindult PhD-képzés, és ehhez járul hozzá az Akadémia doktori címének változatlanul eredményesen és színvonalasan működtetett követelményrendszere.

(9.50)

Ami az intézményrendszer egészének feltételrendszerét illeti, hadd utaljak még tételesen vagy konkrétan arra, hogy az infrastruktúra nagyon komoly fejlesztésre szorul. Én nem volnék annyira aggályos, ha a most megígért és elmaradt másfél százalékot közelítő tudománytámogatás a következő két évben nagyobb léptékben valósulna meg. Itt van olyan infrastrukturális fejlesztési lehetőség, akár a könyv-, folyóirat-állományt, annak beszerzési, kiadási oldalát tekintve, akár a műszerállomány régen amortizálódott és nagy hányadában már korszerű eredményeket felmutatni vagy elérni nem tudó nagy mennyiségére gondolok, akár az épületállományra is, hiszen az SZBK óta például nagy beruházás az utóbbi években nem igazán volt Magyarországon, ami lehetővé tenné, hogy ezt a - mégiscsak mindig kimondjuk - másfél százalékos hányadot értelmesen és viszonylag gyorsan, ezzel együtt felelősségteljesen el tudjuk a magyar tudomány érdekében költeni.

A Magyar Szocialista Párt parlamenti frakciója nevében a határozati javaslatot ezzel a címbéli módosítási észrevétellel együtt támogattuk, annak vitájában, megalkotásában tevékenyen, alkotóan részt vettünk, és úgy gondoljuk, ha betölti azt a szerepét, amelyet az előző is részben megtett, és amit a mostaninál talán még hatékonyabban is meg tudunk valósítani, akkor ez az egész beszámoló megteszi a magyar tudomány számára oly fontos társadalmi, politikai hatás pozitív elérését.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Hozzászólásra következik Szentgyörgyvölgyi Péter képviselő úr, a Független Kisgazdapárt nevében felszólalni kívánó képviselő; őt követi majd Lotz Károly képviselő úr, a Szabad Demokraták Szövetsége frakciója nevében. Öné a szó, képviselő úr.

DR. SZENTGYÖRGYVÖLGYI PÉTER, az FKGP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Független Kisgazdapártnak, mint talán azt sokan tudják, önálló tudománypolitikai intézete van, mely többek között működteti az Eckhardt Politikai Akadémiát, ahol a Tudományos Akadémia elnöke, jelen lévő tisztelt elnöke is volt már előadó, és aki elénk terjesztette most a Tudományos Akadémia 1997. és 1998. évi beszámolóját; amivel persze én a két intézmény között nem akarok egyenlőségjelet tenni, csak jelezni szeretném, hogy a Független Kisgazdapárt a tudományt, a kutatást mindig is rendkívül jelentősnek tartotta, a tudományra és a kutatásra fordított anyagi eszközöket pedig az ország legfontosabb befektetéseinek tekintette mindig.

Ugyanolyan fontosnak tekintette a tudományt és a kutatást, mint az emberi észt, vallva Széchenyinek azt a gondolatát, amelyet a Hitelben fektetett le, nem szó szerint, csak értelem szerint: egy ország gazdagságát nem földrajzi helyzete, nem éghajlata, nem a jó termőtalaj, nem ásványi kincsei határozzák meg, hanem az emberi ész, amely mindezt megfelelő módon, hasznosan működteti. És egyetértünk az itt elhangzott Kölcsey-idézettel is, hogy a tudomány, a kutatás, minden végül is az emberért van, azért, hogy az embernek teremtsen megfelelő életfeltételeket, megfelelő életminőséget. És én úgy gondolom, hogy elődeinket, amikor a Tudományos Akadémiát megalapították 1825-ben, ugyanez a cél, ugyanez a gondolat vezérelte, mert akkor is szembe kellett nézni egy óriási változással; az ipari forradalommal kellett szembenézni, hogy vajon ez miféle kihatással lesz az emberre, miféle kihatással lesz a társadalomra. És úgy gondolták, hogy ezt majd tudományos eszközökkel fogják tudni megfelelő mederbe terelni.

Most a helyzet ugyanaz, most is egy óriási kihívás előtt állunk, amelyet informatikai forradalomnak is szoktak nevezni, informatikai társadalomnak, de ugyanolyan kihívást jelent az ember életminőségére nézve, és ezt tudományos kutatásokkal, tudományos eszközökkel lehet szintén megfelelő mederbe terelni. És ez nagyon helyes, hogy így van, hisz minden az emberért van.

1994-ben született az akadémiai törvény, amelynek 3. §-a írja azt elő, hogy a Tudományos Akadémia elnöke kétévenként köteles beszámolni a tudomány helyzetéről az Országgyűlésnek. Ez meg is történt, először 1996-ban, akkor határozatok is születtek, mégpedig hat pontban foglalták össze akkor azokat a határozatokat, amelyek az addig észlelt hiányosságokat igyekeztek valamiképpen pótolni vagy kiigazítani, és a Tudományos Akadémia jelen jelentésének első része e hat pont tematikája szerint készült el. A második része, amelyet a beszámoló függeléknek nevez, szerintem a legizgalmasabb része a jelentésnek, rendkívül olvasmányos, és alkalmas arra, hogy egy teljesen kívülálló is valamiféle képet tudjon alkotni magának a tudomány jelenlegi állásáról. Nem is igen értem, hogy miért nevezik függeléknek; szerintem a jelentés két része egységes egészet alkot, és nagyon jó, hogy ez a jelentés mellé lett fűzve.

Felvetődött a jelentés megfogalmazása során és a jelentésben foglalt határozati javaslatoknál is, hogy a Tudományos Akadémia helyesebbnek tartaná, ha nem kétévenként, hanem háromévenként lenne beszámolás, hisz a tudomány eredményei hosszabb kifutásúak, semhogy kétévenként be lehessen róluk számolni. Véleményem szerint ez egyrészt azért nem helyénvaló, mert legfeljebb az akadémiai törvény módosítása során lehetne erről beszélni, másodsorban nem is értek egyet a három évvel, túl hosszú idő, nem is az a célja, hogy az eredményekről számoljunk be, hanem az, hogy a tendenciákról szerezzen tudomást az Országgyűlés, hogy ahol baj van, ahol nagy baj van, ott még időben segíteni lehessen, nem beleszólni a tudományba, de a tudomány érdekében segítséget nyújtani. Tehát a folyamatokat kell ismernie az Országgyűlésnek, és erre elegendő a két év.

Maga a jelentés összegzi a tudomány jelenlegi helyzetét; rendkívül elegánsan, rendkívül finom és enyhe megfogalmazással azt mondja, hogy a tudomány helyzete jelenleg Magyarországon labilis. Mégpedig azért labilis, mert a személyi feltételek biztosítva vannak a tudományos kutatóintézetekben, a tudomány területén dolgozók világszínvonalon, Európa-színvonalon működnek, ám az anyagi feltételek, a kutatóbázis, a műszerezettség teljességgel alulfejlett, vagyis tulajdonképpen a magyar tudomány helyzete egy lábon áll. Erről a megfogalmazásról Latinovits "Ködszurkálója" jutott az eszembe, amikor arra válaszol, hogy a Vígszínház Európa-hírű - azt írja, hogy a Vígszínház nem Európa-hírű, ám a Vígszínháznak van néhány Európa-hírű művésze. Valami ilyesmiről lehet szó.

A magyar tudományt néhány ezer elhivatott, bár megszállottat is mondhatnék, viszi a vállán - néhány ezer, mert körülbelül tízezer, tudományos fokozattal rendelkező oktató és kutató működik Magyarországon -, de mi van, ha ez a néhány ezer megszállott, tudományos ambíciójától vezérelve, tömegesen elhagyja az országot, és olyan helyre megy, ahol ezt a tudományos ambícióját ki is tudja elégíteni. Akkor rögtön összedől ez a jelenlegi egy lábon álló épület, és akkor máris bekövetkezett a válság. Ma is észlelhető agyelszívás természetesen; én nem kívánok a külföldi tanulmányutak, külföldi vendégtanároskodás ellen beszélni, nagyon helyes, hogy az van, így is volt mindig; már a középkortól kezdve Páduaban, Bolognában, Göttingenben, Utrechtben, később Chemnitzben mindig voltak magyar diákok, tanárok, de ezek mindig vissza is tértek Magyarországra, vagy nagy részük visszatért, és nemcsak hazafiságból, hazaszeretetből vagy honvágyból, hanem egyszerűen azért, mert megérte.

(10.00)

Én magam is olyan iskolába jártam, ahol a századfordulótól a második világháborúig egyetlenegy tanár sem tanított, aki ne külföldön végzett volna vagy ne ott járt volna iskolába, de megérte a hazajövetelük, mert olyanok voltak a feltételek. Amikor a Szépművészeti Múzeumot alapították, Pulszky igazgató elhatározta, hogy mindazt a műalkotást, amit nem tud megvásárolni - nyilván nem tudja megvásárolni a milói Vénuszt vagy a Laokon-szoborcsoportot -, azt életnagyságban vagy eredeti nagyságban másolatban meg fogja csináltatni, hogy a magyar közönség lássa, ne kelljen ezért Párizsba vagy Rómába utaznia, nem is tudott volna, de így láthatták a világ és Európa műkincseit - de ugyanezek megvoltak a jobb iskolákban is, az egyházi iskolákban feltétlenül. Rendkívül modern kémia- és a kor színvonalának megfelelő fizikaoktatók és kísérleti termek voltak, minden padba be volt vezetve a gáz, a villanycsatlakozás - hogyne tértek volna haza, ilyen feltételek közé külföldről azok az oktatók, akik innen mentek ki, pláne ha még egy kis villát is vehettek a Nagyerdőn vagy más város villanegyedeiben.

És akkor máris a tudomány anyagi részénél tartunk, amiről a jelentés rendkívül lesújtó képet tár elénk. Számokban: Magyarországon az egy főre jutó kutatási és fejlesztési költség 48,5 dollár, az Európai Unió országaiban ez 355 dollár, egy főre vetítve. Még rosszabb az arány, ha a GDP-re vetítve nézzük: egyharmad GDP termelődik meg Magyarországon az Európai Unió államaihoz képest, tehát akkor egyharmadnyi pénzt kellene a tudományra, a kutatásra és fejlesztésre fordítanunk, ami 118 dollár lenne, és még ezt sem tesszük, még ennek a felét sem érjük el igazán. És még szörnyűbb a kép, ha a fejlett ipari országok ugyanilyen mutatóihoz mérjük a mi számainkat: ott egy főre vetítve 422 dollárt költenek kutatásra és fejlesztésre.

Úgyhogy ezek után azon kell csodálkozni, hogy mégis, hogyan lehetséges az, hogy a világ tudományos életében bizonyos számítások és mérések szerint a 22. helyen állunk. Kérem, ez egy csoda, és ezt valóban nem lehet másnak tulajdonítani, mint - ahogy az elhangzott - a megszállott tudósoknak és kutatóknak. Szinte igazolva látjuk azt a történetet, amely úgy hangzik, hogy világhírű tudósok beszélgetnek arról, hogy vajon valóban jártak-e idegen bolygóknak az embernél fejlettebb szellemi képességű képviselői a Földön, amire a fő cáfolat az, hogy nem, mert ha igen, akkor hova lettek - amire a válasz: természetesen most is itt vannak, csak most magyaroknak hívják őket.

A jelentés megadja azokat az okokat is, amelyek ehhez az alulfinanszírozottsághoz vezettek. Több oka van ennek, de talán a legjelentősebb és a legnyilvánvalóbb az, hogy Magyarországon a tudományt, a kutatást szinte csak állami eszközökből finanszírozzák. Azokban az országokban, ahol a mutatók sokkal magasabbak, nem így van, ellenkezőleg; bár ott is van állami hozzájárulás, az nem olyan mértékű, mint nálunk, hanem a nagy cégek, vállalatok, a multinacionális cégek finanszírozzák a kutatást és fejlesztést a saját piaci érdekeik miatt, azért, hogy a versenyben minél modernebb, minél korszerűbb eszközöket tudjanak bevetni. Ez persze felveti azt a kérdést is, hogy vajon ilyen téren, ha a kutatás-fejlesztés teljesen átkerül a versenyszférába, és ha a multinacionális cégek fogják finanszírozni a kutatást, akkor vajon kordában tartható-e az, hogy milyen irányba hat a kutatás, a fejlesztés. Vajon nem fog-e pont az ember ellen hatni az, amiért az egész van? - mint ahogy azt megállapítottuk.

Ez is egy olyan kérdés, amely miatt az államnak bizonyos fokig igenis bele kell szólnia a tudomány haladásába, természetesen szabadon hagyva, de megfelelő keretek közé szorítva azt. Ettől természetesen mi messze vagyunk, állunk, mert hisz nálunk főleg csak az állam finanszírozza a tudományt és a kutatást. Ám a jelentés javaslatot tesz arra, hogy miként lehetne ezen javítani. Úgy lehetne ezen javítani, hogy a magánszférát, a nagyvállalatokat, a multinacionális cégeket, amelyeknek érdeke fűződhet a kutatáshoz, fejlesztéshez, megfelelő formában - adókedvezménnyel, egyéb dolgokkal - kell arra késztetni, hogy adjanak is a tudománynak. Ez, valóban, egy hosszabb idő után biztos be is következhet, de addig az állam nem mentesül az alól, hogy a saját eszközeivel finanszírozza a tudományt és a kutatást.

A jelentés szól arról is, hogy megindult egy bizonyos kimozdulás a tudománypolitika terén, amit nem magyar jelenségnek minősíti, hanem egy általános európai és világjelenségnek: az egész világon, pontosan e miatt az informatikai forradalom miatt megindult egy ilyen fejlődés, és ennek Magyarország is a része, részese. Nem szabad hagyni, hogy ez a folyamat alábbhagyjon, ugyanúgy, mint ahogy a szervezeti kérdésekben is volt bizonyos előrehaladás.

Foglalkoznék magával a határozati javaslattal is, amely jóval szűkebb, mint az 1996. évi hat pont volt, ez öt pontból áll, az ötödik pont egyébként is csak a hatálybalépésről szól, mégis, ebben a négy pontjában foglalkozik mindazokkal a fő problémákkal, amelyeket a jelentés felvet, vagyis mindazzal, ami akadályozza a tudomány jelenlegi magyarországi fejlődését. Itt szó van arról, hogy 2002-ben el kell érni, hogy a GDP 1,5 százaléka fordíttassék a tudományra - megjegyzem, hogy Ausztria jelenleg ezen a szinten áll. Szó van benne arról, hogy az oktatói-kutatói bérezések megfelelő szintre kell hogy kerüljenek. És szó van benne arról is, amiről már szóltam, hogy a vállalatokat, cégeket a megfelelő eszközökkel rá kell bírni, hogy részt vegyenek a kutatás és a fejlesztés költségeinek a viselésében. Mindez, én úgy érzem, előremutató.

Valószínű, hogy ha ezt teljesíteni tudjuk, akkor a következő két évben egy, mondjuk, nem ilyen pesszimista hangvételű jelentést olvashatunk. Én ennek reményében a Független Kisgazdapárt nevében a beterjesztést általános vitára (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), a határozati javaslatot pedig elfogadásra javasolom.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Lotz Károly képviselő úr következik hozzászólásra, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportja nevében. Figyelemmel arra, hogy a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjának a vezérszónoki hozzászólása már megtörtént, így Balczó Zoltán képviselő úr következik majd, a MIÉP képviselőcsoportjából. Lotz Károly képviselő urat illeti a szó.

DR. LOTZ KÁROLY, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Glatz Ferenc Elnök Úr! A tudomány valamennyi fejlett vagy a fejlődés útjára lépett ország esetében mind a társadalomban, mind a gazdaságban kiemelkedő szerepet tölt be. Olyan hajtóerőt, szellemi motort jelent, amely az ösztönzés, az előremutatás mellett egyes kedvezőtlen vagy hiányzó tényezők - mint például a szegényes természeti erőforrások, amelyekből sajnos részesedünk - kiegyenlítésére, pótlására is képes. Tudósaink munkássága hosszú távra visszatekintve és nemzetközi mércével mérve is figyelemre méltó, nyugodtan állítható, hogy egyes területeken - példaként említve, ahogy már itt is elhangzott, a matematikát, fizikát, közgazdaságtant, nyelvtudományt - kiemelkedő.

Bár a tudományban a minőség a meghatározó elem, a jelenlegi színvonal megítéléséhez a nemzetközileg elfogadott és használatos mennyiségi jellemzők is jó mércét jelentenek. Az a tény, amelyet Glatz elnök úr is említett a beszédében, hogy a magyar kutatók az idézettségi mutatók alapján a világon a 22., a tudományos publikációk alapján a 31. helyen állnak, kiemelt elismerésre érdemes. Különösen igaz ez akkor, ha ezek mellé a számok mellé azt a lehangoló adatot is odatesszük, amely szerint a beszámoló időszakában a kutatás-fejlesztési ráfordítások aránya a GDP-hez viszonyítva mindössze 0,7 - 0,7! - százalékot tett ki.

Fel kell tennünk a kérdést: hogyan kívánunk mielőbb az Európai Unió teljes értékű - és itt a hangsúly a teljesértékűségen van - tagja lenni, amikor nálunk az egy főre jutó K+F ráfordítások aránya jelenleg alig egytizede az európai uniós átlagnak, mint ahogy azt képviselőtársaim előttem már jelezték. A rendelkezésre álló adatokat, tényeket, tapasztalatokat elemezve, véleményem szerint teljes mértében egyet lehet érteni a beszámoló egyik legfontosabb következtetésével.

(10.10)

Eszerint a nemzetközi versenyre is felkészült kutatóállomány ellenére - a forráshiánnyal küszködő intézmények, az elavult, szegényes eszközállomány és a hiányos infrastruktúra miatt - a magyar tudomány kifejezetten hátrányos helyzetben van. Én nem labilist említek, itt kifejezetten hátrányos helyzetűségről van szó. Ez pedig a XXI. század küszöbén, az uniós csatlakozás előkészítésének időszakában nem megengedhető.

Az Európai Unióval kapcsolatban szeretném ezúttal is kiemelni az 5-ös kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs keretprogramot, amely az MTA beszámolója szerint is jelentős, és amelynek 1999. január 1-je óta Magyarország is teljes jogú részese. Az Unió és a tagállamok személyes tapasztalatom szerint is nagy figyelemmel kísérik e programban szereplésünket, felelős szakértők véleményéből nyilvánvalóan kitűnik, hogy az e területen kifejtett innovációs közreműködésünkből is mérni kívánják általános felkészültségünket a csatlakozásra. Csak megjegyzem, hogy integrációs bizottságunk alig két héttel ezelőtt az OMFB ez irányú munkáját kiválónak minősítette. De hol van az 5-ös keretprogram önálló, nem más feladatoktól elvont anyagi fedezete? Tudnunk kell ugyanis, ennek fedezetét a kormány a 2000. évi költségvetésben a Központi Műszaki Fejlesztési Alap támogatási célelőirányzatának megrövidítésével biztosította.

Tisztelt Ház! Az Európai Unió körén túllépve, a XXI. századba lépve szinte valamennyi jelentős innováció és technikai fejlődés az OECD-tagállamokban történik. A fejlett országok e világszervezete különös hangsúlyt fektet az információs technológiákra, a biotechnológiára, az élelmiszerek biztonságára, illetve a genetikai manipulációk, általában az egészségügyi és környezeti kockázatok elkerülésére. Az OECD főtitkárának néhány héttel ezelőtt tett nyilatkozata szerint, amely az Európa Tanács parlamenti közgyűlésén hangzott el, az OECD-tagországok elemi feladata, hogy hosszú távra készüljenek fel világos koncepcióval, környezetbarát technológiák felvállalásával, bevezetésével és elterjesztésével, beleértve e témák kutatás-fejlesztési kihívásait is. Magyarországnak, mint új OECD-tagnak a fentiek fontos figyelmeztetést jelentenek a kutatás-fejlesztési forrás biztosítása tekintetében is.

Az elmondottakból következik, hogy a megfelelő mértékű közvetlen és közvetett állami közreműködésre, támogatásra minden szempontból egyaránt szükség van, mert csak így érhető el a nemzetközi versenyképesség fenntartása, illetve szükségszerű növelése; a mai nyitott világban a kutatói állomány, a magyar tudomány szellemi értékeinek megőrzése; az elvégzett munka anyagi elismerése; a magánvállalkozások hazai bázisú kutatás-fejlesztési tevékenységének ösztönzése; a kis- és közepes vállalatok részéről való megfizethetővé tétele. Nyomatékosan szeretném hangsúlyozni, újra és újra felmerül - most, a januári Európa tanácsi ülésen a kis- és közepes vállalatok K+F tevékenysége külön napirendi pontban, részletesen fog szerepelni -, és ez Magyarországon különösen fontos kérdés lesz a következő időszakban. Végül, de nem utolsósorban a nemzetközi kutatás-fejlesztési és támogatási programok által nyújtott lehetőségek kiaknázása ugyancsak rendkívül fontos tényező.

Tisztelt Képviselőtársak! Örömmel állapíthatom meg, hogy a jelenlegi korlátozott lehetőségek között is születnek a magyar tudományban a kutatás-fejlesztés területén figyelemre méltó eredmények. A kellő eszközök hiányában azonban ezekből aránylag kevés hasznosul a gyakorlatban, alig lesz belőlük új, a piacon is megjelenő, ott eredményesen értékesíthető termék. Jól jellemzi ezt a problémát, hogy jelenleg Magyarországon a K+F célú beruházások a nemzetgazdaság összes beruházásának alig 1 százalékát teszik ki. Ez bizony elszomorítóan kevés!

A 2000. évi költségvetés vitájának keretében kormányzati körök s többek között személyesen a miniszterelnök úr részéről többször is elhangzott, hogy először a tudomány új stratégiáját és szerkezetét kell kialakítani, majd csak utána célszerű és érdemes a finanszírozási feltételeken javítani. A magam részéről ezt a Pató Pál-os ízű szemléletet nem tudom elfogadni. Ha már elfelejtették volna, szeretném az érintettek figyelmét a saját kormányprogramjukra felhívni, amely szerint a kormány a hazai össztermék 1 százalékára, középtávon 1,5 százalékára - tehát a ciklus végére másfél százalékára- emeli a kutatás és fejlesztés részesedését. Ezzel szemben a 2000. évi költségvetésben például az alapkutatásokra a kormányzat nominálisan is 10 százalékkal kevesebbet szán, mint ebben az esztendőben. Ez önmagában is több mint abszurditás. Hogy lesz ebből másfél százalék?! Éppen Isépy Tamás képviselő, frakcióvezető-helyettes úr említette egyébként a jó múltkorában, egy Parlamenti naplós felszólalásában is, amely szerint a támogatás jelenlegi megszégyenítően alacsony, 0,7 százalékos szintjét legalább az elvárható 1,5 százalékra kell emelni. Ezzel maximálisan egyetértünk.

A magyar tudománynak ma már van több olyan területe és műhelye, amely hosszú távon is teljes biztonsággal érdemes a támogatásra. Ennek igazságáról, azt hiszem, mindenki meggyőződhet, ha áttekinti az előttünk fekvő beszámoló stratégiai kutatásokkal foglalkozó, illetve a függelékben jelzett részét. Emellett természetesen szükség van tudománypolitikai reformra, amelynek megindulását, vázlatát tömören és helyesen foglalja össze a bevezetés második fejezete. Ennek felgyorsításával, egy-egy bizonytalanságot tükröző lépés határozottabbá tételével természetesen egyetértünk, és azt frakciónk nevében támogatjuk is. Csak zárójelben említem, természetesen nem olyan, következményeiben sokunk szerint átgondolatlan "reformlépésekre" gondolok, mint például az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottságnak a Gazdasági Minisztériumtól az Oktatási Minisztériumhoz történő áthelyezése.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az 1999 júniusában Budapesten tartott első UNESCO-ICSU tudományos világkongresszus, melynek Európa tanácsi küldötte voltam, világos üzenetet fogalmazott meg a magyar tudományos élet számára. A tudománynak az előttünk álló évtizedekben még nagyobb mértékben kell a kultúra, az oktatás, az ismeretek terjesztése, a gazdaságfejlesztés nemes értelemben vett szolgálatába állnia. Meg kell őriznie előremutató jellegét, többek között a természet értékeinek megóvásában, a környezeti károk és ártalmak mérséklésében, a fenntartható fejlődés lehetővé tételében.

(Az elnöki széket dr. Áder János, az Országgyűlés elnöke foglalja el.)

Ehhez a sokoldalú, felelősségteljes, számos etikai elemet is magában foglaló tevékenységhez egyértelműen meg kell teremteni az előfeltételeket. Gondoskodni kell az állami részvételről és ösztönzésről, a műszaki, infrastrukturális és finanszírozási elemek biztosításáról.

Tisztelt Ház! A magam részéről és az SZDSZ képviselőcsoportja nevében mindezek figyelembevételével, egy fontos megjegyzéssel, egyetértek a H/1945. számú országgyűlési határozati javaslatban foglaltakkal. Véleményem szerint ugyanis a H/1927. határozati javaslat igen helyesen tartalmazta azt a kormányhoz intézett felkérést, amely szerint az éves költségvetésekben deklaráltan adja meg a finanszírozási garanciákat az országos fejlettségi szintnek megfelelő mértékű költségvetési támogatás biztosítására. Ez elsősorban azt a célt szolgálná, amire Lezsák képviselő úr utalt, hogy ez a beszámoló ahhoz képest később történt meg, hogy már nem lehetett figyelembe venni az itt elhangzottakat a 2000. évi költségvetésben.

Éppen ezért már a 2001-es és 2002-es költségvetésre előretekintve fogalmaztam ezt meg, annak ellenére, hogy itt némi zavart okozott a Pénzügyminisztériumnak egy megállapítása az egyik bizottsági ülésen, amely szerint Magyarország a fejlettségi szintjének megfelelően nem 1,5, hanem 1 százalékot kell hogy 2002-ben erre fordítson, ami számomra abszurd és elfogadhatatlan. Ez még mindig azt jelenti, hogy akkor 2002-ben Magyarországra az egy főre jutó K+F ráfordítás tekintetében igaz, hogy nem egytizede, hanem egynyolcada lenne körülbelül az európai uniós átlagnak.

(10.20)

Tehát úgy érzem, itt egy olyan fiskális szemléletről van szó, amely ebben az esetben megítélésem szerint elfogadhatatlan. Ilyen értelemben természetesen ismét el kell gondolkodni erről a módosító indítványról, hiszen ez a bizonyos kifejezés, hogy "fejlettségi szintjének megfelelő", úgy tűnik, mintha másképpen értelmeződne az egyes minisztériumokban, illetve a kormány, illetve a kormánykoalíciós programban.

Ezzel együtt és ennek figyelembevételével, bár nem vagyok tisztában még a további módosító indítványokkal, de én úgy érzem, hogy alapvetően ez az országgyűlési határozati javaslat ebben a megfogalmazásban egyaránt szolgálja mind a gazdaság, mind az egész társadalom érdekeit, tehát megítélésünk szerint érdemes a támogatásra.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Megadom a szót Balczó Zoltánnak, aki a Magyar Igazság és Élet Pártja képviselőcsoportjának véleményét kívánja ismertetni.

BALCZÓ ZOLTÁN, a MIÉP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Egy ország a fejlesztési stratégiájának megállapításakor elsősorban az erőforrásait kell hogy felmérje. Szerencsés országok földje alatt olaj vagy más természeti kincs található, amit csak ki kell aknázniuk, hogy nemzetük jólétének gazdasági alapját megteremtsék.

Magyarországot 80 éve megfosztották sajátos természeti, gazdasági Kárpát-medencei egységétől. Ezt követően nekünk a legnagyobb természeti kincsünk az emberi erőforrás volt és kell hogy maradjon, amely emberi erőforrás kiaknázásának lehetősége, eszköze az oktatás, és hasznosulásának egyik legfontosabb területe a tudomány - vagy nevezzük így: kutatás-fejlesztés. Talán azért is használjuk most gyakrabban a kutatás-fejlesztés kifejezést, mert ezzel is azt akarjuk érzékeltetni, hogy nem elvont tudományról van szó, hanem a társadalom, a gazdaság erőforrásait meghatározó tevékenységről. Erre kell a jövőnket építeni, és ezzel foglalkozik az a két dokumentum, amelyet most tárgyalunk.

A magyar tudomány helyzetének értékelése és a teendők számbavétele mindkét dokumentumban, érthető módon, párhuzamosan és együttesen történik. A jelentés reális, statisztikailag bizonyított eredmények számbavételéről szól, és a szükséges és hátralevő reformokról is említést tesz. A kutatás és tudomány területén elért eredményeinket - talán éppen a politikai döntéshozók meggyőzésének szándékával - elsősorban a nemzetközi versenyben való helytállással bizonyítja a jelentés. A nemzetközi együttműködésbe való sikeres bekapcsolódás azért is fontos volt Magyarország számára, mert a rendszerváltás után megszűnő, jelentős mértékben csökkenő állami források, a vállalati struktúraátalakulás és az innen megváltozó támogatások mind szükségessé tették e nemzetközi kutatási együttműködésbe való bekapcsolódást, először elsődlegesen azért, hogy ezek a kutatóműhelyek egyáltalán talpon maradhassanak.

Számos olyan programban vesz részt ez az ország, ahol az európai kutatási közösségnek megbecsült részese lett - ilyen például az Euréka-program -, és tudjuk azt, hogy ez év január 1-jétől Magyarország teljes jogú tagként vesz részt az EU 5. keretprogramjában, ahol nyilván a mi teljesítményeinktől függ az, hogy a befizetésekhez képest vajon mennyi kerül vissza, mennyi térül meg. E keretprogramban való részvétel kapcsán azonban egy veszélyre hadd hívjam fel a figyelmet.

A hazai áron elismert ráfordítások azt eredményezhetik, hogy elsősorban azért tudunk bekapcsolódni majd ebbe a kutatásba, mert olcsók vagyunk, és az olcsó tudományos munkaerőt lehet kihasználni, és nem tudunk előrelépni, ha nem tudjuk elismertetni produktumunk tényleges értékét.

A másik, hogy vajon tudjuk-e azt biztosítani, hogy a munka olyan keretprogramrészeiben vegyünk részt, hogy a hazai gazdaságban is hasznosítható tudományos eredmények szülessenek, tehát ne ismételten arról legyen szó, hogy az erre érdemes magyar kutatóbázis, bekapcsolódva a nemzetközi együttműködésbe, fenn tudja önmagát tartani, hanem azt érjük el, hogy nagyrészt olyan tudományos eredményekben és fejlesztésekben vállaljon részt, amelyek itt Magyarországon a mi nemzetgazdaságunkban is hasznosíthatók lesznek.

Mindez nem vihető végbe a megoldandó reformok nélkül, amely reformok elkezdődtek, de nyilván tovább kell vinni őket. Az akadémiai intézetek hálózatának reformjáról van szó, miközben nyilvánvaló, hogy a kialakult sajátos helyzet nem szüntethető meg és nem is célszerű, tehát egy egyetemi felsőoktatási kutatási bázis és az önálló kutatóintézetek hálózata fog tovább működni. Ez a hálózat azonban bizonyos szempontból magán viseli létrejöttének körülményeit, az ötvenes éveket, amikor egy szovjet rendszer szerinti minta másolása történt, és e hálózat intézményeinek átalakítása nyilván sokszor személyes érdekekkel szemben kellett hogy megvalósuljon, egy alapvetően tekintélyelvű közegben, ahol a tekintély nem is mindig és feltétlenül és kizárólag a tényleges tudományos eredmények alapján alakult ki.

Súlyos probléma a kutatók magas életkora és az utánpótlás hiánya, és ugyanezt lehet elmondani a felsőoktatásban is. Ez egy időzített bomba, amely egy-két év múlva olyan súlyos helyzetet idézhet elő, ami akkor már egyszerűen nem lesz helyrehozható. Azt mondani, hogy az igazi tehetség utat tör majd magának, és a megszállott tudós anélkül is tud produkálni, hogy ehhez ő megkapná a szükséges egzisztenciális kiemelt lehetőséget, ez ma már így nem áll meg. Többek között azért nem áll meg, mert nagyon kevés az a terület, ahol a megszállott tudós a szobája sarkában alkot, hanem mindenhol szükség van arra az infrastruktúrára, ami nélkül ebben a nemzetközi versenyben nem lehet részt venni. És természetesen a kutatók, a felkészült kutatók jelentősebb számára van szükség, ahol önmagában az elvárt megszállottságra nem lehet építeni, igenis ki kell mondani: a kutatók működési körülményei és jövedelme meg kell hogy feleljen annak az értékítéletnek, amit mi erről a területről itt ilyen pozitívan elmondunk.

A Széchenyi professzori ösztöndíjnak is számos olyan ellentmondása van, amit feltétlenül át kell alakítani, és ez egybeesik a kormány jelzett szándékával is. A felsőoktatás területén az integrációtól várjuk azt, hogy a kutatási képesség, kapacitás is megnövekedjen. Egyelőre ezt nem láthatjuk. Az integrációnak egy jogi aktusa valósul meg január 1-jén. Az, hogy az integrált intézmények milyen módon tudnak akár az oktatásban, de a kutatásban előrelépni és többet produkálni, részben tőlük függ majd, amikor létrehozzák a maguk igazi tartalmi együttműködését, és természetesen függ attól a kormányzattól, amely igenis ehhez a tartalmi átalakításhoz eszközöket kell hogy adjon.

Itt eljutottunk, igen, a pénzhez, hiszen enélkül nem lehet beszélni mindarról, amit ez a jelentés és a határozati javaslat tartalmaz. A kutatás-fejlesztés ugyan nem háború, amihez pénz, pénz és pénz kell, de egy igen éles verseny. Egy olyan éles verseny, amelyet a megfelelő pénzügyi források hiányában már nem lehet megvívni. Ha megnézzük az adatokat, hogy kutatás-fejlesztésre mennyit fordít Magyarország a GDP-hez viszonyítva, akkor itt már elhangzott az 1 százalék körüli érték, miközben az OECD-országok 2,3-3 százalék között fordítanak erre a területre, jóval nagyobb bruttó nemzeti össztermékből.

(10.30)

Az kétségessé vált - legalábbis az ütemezése -, hogy hogyan éri el 2002-re ez a ráfordítás a 1,5 százalékot. Talán ezt a pesszimizmust fejezi ki az Akadémiának az a kijelentése, hogy 2000 nem lesz a kutatás, a tudomány éve. (Sasvári Szilárd: Nem, mert a millenniumé lesz!)

Mi bízunk benne, hogy a magyar kutatók ebben az évben is fognak komoly eredményeket elérni, és ha úgy értelmezem, hogy elsősorban a költségvetési támogatásban megnyilvánuló értékítélethez kötődött ez a csalódott megjegyzés, akkor azt a kérdést föl kell tennem, hogy vajon 1996 a tudományban minek az éve volt, amikor az előzetes 1,1 százalékról ez az értékítélet 0,68 százalékra csökkent.

Természetesen el kell fogadni a kormánynak azt a néha elhangzó véleményét - talán nem ezzel a hasonlattal, de így -, hogy lyukas vödörbe nem szabad vizet önteni; célozva arra, hogy látni kell a pénzeszközök, források garantált hasznosulását. Nos, ebben a tekintetben azonban a kormányzatnak megvan a maga feladata és szerepe, amit a határozati javaslat is tartalmaz, hiszen azt mondja a kormányzat: erősítse meg a Tudomány- és Technológiapolitikai Kollégium munkáját, tegye a testület feladatává a kutatás-fejlesztés költségvetésének előkészítését és a kormányzat a kutatás és a fejlesztés intézményrendszerének folyamatos megújítását érje el.

Vagyis, ha a helyes kritika azt mondja, hogy meg kell nézni, milyen struktúrában, hogyan hasznosul legjobban egy megnövelt forrás ezen a területen, akkor a kormányzat nem tárhatja szét a kezét, és nem mondhatja azt, hogy úgy ítélem meg, hogy ez a struktúra nem az igazi, ezért az ígért források elmaradnak; hanem pontosan ezzel a felelősséggel és együttműködéssel kell biztosítania, hogy a források és azok felhasználásának eszközei megfelelő összhangba kerüljenek.

Az, hogy a határozat megismétli a 1,5 százalékos kormányprogrambeli ígéretet, nem véletlen. Pontosan igyekszem idézni a jegyzőkönyvből azt, amit Lotz Károly említett a Pénzügyminisztérium képviselőjének hozzászólásáról egy oktatási, tudományos bizottsági ülésen. "A számítási gondoktól függetlenül megnéztük, hogy nemzetközi viszonylatban hogy állunk jelenleg ezen mutatószám tekintetében, és kiderült, hogy a hasonló fejlettségű országokhoz képest nem rossz ez a jelenlegi, a GDP 1 százaléka alatti K+F mutatószám. Körülbelül ennyi a hasonló fejlettségű országokban is."

Ez a hozzászólás ugyan tartalmazza a 1,5 százalékot mint célt, de a megközelítésre talál valami reményt, mivel ez olyan nagy kötelezettség lenne, ami miatt nagyon sok más terület számára nem jutna fejlesztésre lehetőség. Nos, ez az, amiért ebben az országgyűlési határozatban célszerű volt ezt a 1,5 százalékot megismételni, mert úgy tűnik, hogy nincs egység a kormányzati véleményben és látásban - és ez nagyon szomorú lenne, ha így valósulna meg.

Természetesen ahhoz, hogy a megfelelő pénzügyi támogatás biztosítható legyen, forrásokra van szükség. A Magyar Igazság és Élet Pártja nem hisz abban, hogy egy 4 vagy 4,5 százalékos GDP-növekedés, amiben jórészt külföldi tulajdonú társaságok eredménye szerepel, ami ezzel a növekedéssel nem arányosan segíti elő a költségvetésben szétosztható pénzek növekedését... - nos, ide feltétlenül új források kellenek.

Ezért kell hogy megemlítsem a Miniszterelnöki Hivatal politikai elemző főosztálya vezetőjének, Tellér Gyulának a Magyar Nemzetben napvilágot látott cikksorozatából azt a részt, amelyben igenis világosan elemzi, hogy mi az, ami gúzsba köti ezt az országot, hogy ez a tőkebeáramlás, amely a ciklus adott részében javítja a helyzetet, a következő ciklusban kivont kamat és profit formájában rontja az egyensúlyt. "Ez a tőkebevonás igen drága. A nemzeti teljesítmény és a nemzeti vagyon egyre nagyobb részét követeli fizetségül, és ezzel elviszi, külső jogcímesek kezére adja a gazdaság újrafelszereléséhez, a nemzet emberi erőforrásainak bővített újratermeléséhez szükséges forrásokat."

Ezt az 1-es uzsorakörnek nevezi, majd megemlíti a másikat: nevezetesen, a külföldi államadósságnak azt az áttranszformálását, amely ma az MNB mögött álló magánbankok külföldi tulajdonosainál és az MNB tulajdonában lévő veszteséges külföldi bankoknál csapódik le.

Nos, ha ez a kormányzati diagnózis, akkor igen, meg kell tenni azokat a lépéseket, hogy a források megteremtődjenek, mert csak így tudja ez az ország a legnagyobb kincsét, az emberi erőforrást a jövőben kiaknázni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most az egyes képviselői felszólalásokra kerül sor, a napirendi ajánlás szerinti tízperces időkeretben. Először az írásban bejelentkezett képviselőknek adom meg a szót, közülük is elsőként Sáringer Gyula képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt; őt követi majd Jánosi György az MSZP részéről.

DR. SÁRINGER GYULA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Glatz Ferenc Elnök Úr! Tisztelt Képviselőház! Az 1994. évi XL. törvény 3. § (3) bekezdése alapján a Magyar Tudományos Akadémia elnöke elkészítette a magyar tudományról szóló jelentést, amelyet az illetékes minisztériumokkal és különböző autonóm szervezetekkel egyeztetve állított össze. Az 1997-98. éveket átfogó beszámolót Glatz Ferenc elnök úr az Akadémia alapszabályában előírtak szerint, az 1998. december 7-én összehívott akadémiai közgyűlésen vitára bocsátotta, majd jóváhagyatta a közgyűlés résztvevőivel.

Az előttünk fekvő 1997-98. évi beszámoló felépítése a következő. A bevezetés az összefoglaló megjegyzéseket tartalmazza. Ezt követi a Beszámoló című fejezet, amely az említett két évben a magyar tudományban bekövetkezett eseményeket elemzi, más szóval diagnózist tartalmaz a tudomány helyzetéről, és egyben megfogalmazza a terápiát is. A beszámolón belül két nagy fejezet található, amely foglalkozik a tudománypolitikával, és értékeli a magyar tudomány teljesítőképességét az ezredfordulóhoz közeli két évben.

Ezután következik a Függelék című fejezet, amely a hazai kutatások feladatait és eredményeit foglalja össze. Itt részletesen kitér a beszámoló a természettudományi alap- és alkalmazott kutatásokra. Diszciplínánként ismerteti a feladatokat és eredményeket. Szintén a Függelék című fejezetben tárgyalja a társadalomtudományi kutatásokat, amelyek a magyar kultúrával foglalkoznak, és ismerteti a magyar társadalomtudományok Kelet- és Közép-Európában játszott szerepét. Végül a beszámoló határozati javaslatokat fogalmaz meg.

A 67 oldal terjedelmű anyag részletes tájékoztatást nyújt az egész magyar tudományosságról, a szóban forgó két évet illetően. Nagyon helyesen hangsúlyozza a beszámoló mindjárt az első oldalon: "A magyar nemzet csak akkor lesz versenyképes az újabb ipari, technikai és kulturális forradalom korában, ha a hazai tudományt erősítjük, és bevonjuk az állam és a nemzet előtt nyíló alternatívák feltárásába."

(10.40)

A tudományos kutatások eredményei a gazdasági, a társadalmi és politikai konszolidáció egyik motorja lehet, ha a kormányzat megfelelő támogatásban részesíti. A jelen pillanatban még megállapítható, hogy a magyar kutatók teljesítőképessége rendkívül nagy, és rendelkeznek azzal a képességgel, hogy lépést tudnak tartani a nemzetközileg egyre gyorsuló kutatás-fejlesztéssel.

A kutatók teljesítményét tudománymetriai mutatóval, szaknyelven Science Citation Indexszel szokták mérni. Eszerint 1988 és 1997 között a magyar kutatók a világ természettudományos közleményeinek 0,4-0,5 százalékát produkálták. Ezzel a kutatók a világranglista 31. helyén állnak. Az átlagosnál sokkal többet publikálnak az élettelen tudományokat művelők, mint például a matematikusok és a kémikusok. Ők a ranglistán a 21. és a 22. helyet foglalták el. Egy másik minőségi mutató, az egy közleményre kapott idézetek száma alapján Magyarország a világ országai sorában a 22. helyen áll, ami előkelő helynek számít.

A magyar tudomány teljesítőképességét és elismertségét mindennél jobban bizonyítja, hogy az UNESCO közgyűlése 1997 novemberében rendezett 29. ülésén, valamint a Tudományos Uniók Nemzetközi Tanácsa, röviden az ICSU, hazánkat kérte fel először a tudományos világkonferencia megrendezésére. Ez a konferencia 1999. június 26-a és július 1-je között került megrendezésre, és soha nem látott sikert hozott a magyar tudomány számára. Ennek ellenére sajnálattal kell szólni arról, hogy a kutatók rendelkezésére álló műszerpark elöregedett, s ha sürgősen nem lesz mód a frissítésre - amelyhez nem kis pénzösszegek szükségesek -, akkor a magyar kutatók a nemzetközileg kiharcolt helyezésüket rövid időn belül el fogják veszíteni. Ennek pedig hazánk vallja kárát, mert tisztában kell lennünk azzal, hogy nincs gazdasági felemelkedés erős tudományos háttér nélkül. Erre nagyon jó példák akadnak a hazánkhoz hasonló kis országok között.

Ilyen például Finnország, ahol a nemzeti jövedelemnek 3,9 százalékát fordítják kutatásra és fejlesztésre, szemben a nálunk jelenleg 0,9 százalékkal. De nem hagyható figyelmen kívül az a körülmény sem, hogy az MTA intézeteiben dolgozó kutatók bérezése jelenleg 40 százalékkal elmarad az egyetemi szférában dolgozó oktatókétól. Ha ehhez hozzávesszük azt, hogy a magyar kutatók 10 százaléka dolgozik az MTA intézeteiben, és a hazai tudományos eredményeknek ez a 10 százaléknyi kutató produkálja a 30-38 százalékát, akkor itt sürgős beavatkozásra van szükség, ha nem akarjuk azt, hogy a tehetséges kutatók végleg elhagyják az országot.

Ahogy az egyik kiváló kollégám megjegyezte, az agykonszolidációra is gondot kell fordítani, vagyis olyan körülményeket kellene teremtenünk, hogy a külföldi országokban befutott kutatóink minél előbb hazatérhessenek, és a magyar tudomány eredményeit gazdagíthassák. Egy 1997-ből származó adat szerint az MTA intézeteiben dolgozó, 35 évnél fiatalabb kutatók 40 százaléka dolgozik külföldön. Az akkori adatok szerint 17 százalékuk jelentette be, hogy nem kíván hazatérni. Ez már szomorú dolog. Természetesen az is jó, ha külföldi tudományos iskolákat is megismernek a magyar kutatók, de az még jobb lenne, ha az új ismeretekkel felvértezve hazatérnének, és itthon folytatnák a magas szintű munkájukat.

Hogy ezt elősegítsük, ahhoz a megfelelő itthoni miliőt is meg kell teremteni. Itt a tisztességes kutatói bérekre és a megfelelő infrastruktúrával rendelkező intézetekre gondolok. Többször elhangzott már különböző fórumokon, hogy sok a kutató Magyarországon. Összehasonlításképpen közlöm, hogy a 10 ezer lakosra jutó kutatói létszám hazánkban mindössze 10 fő; Finnországban 33, Németországban 28 és Japánban 49. Egy fontos tényt tudomásul kell vennünk: a kísérletes tudományok művelése hazánkban is ugyanannyiba kerül, mint a gazdag államokban, ugyanis a kutatáshoz szükséges műszerek, vegyszerek és nem utolsósorban a könyvek és folyóiratok ugyanannyiba kerülnek, mint külföldön - és hol van a hazai intézetek anyagi ellátottsága a fejlett államokbeli intézetekéhez képest!

Az említett hátrányok leküzdésére 1997-ben tudománypolitikai reform kezdődött hazánkban. Ennek a konszolidációnak nevezett folyamatnak az eredménye lett, hogy a 42 MTA-intézetből 35 maradt, s közel ezer kutatóval csökkent az MTA-intézetekben dolgozó kutatói létszám. A távozott kutatók egy része a versenyszférában helyezkedett el, vagy nyugdíjba vonult. Ennek a reformnak a célja a hazai kutatóbázis versenyképességének növelése, a tudományszervezet hatékonyabbá tétele és a tudomány társadalmi befogadottságának és hasznosulásának elősegítése.

Ezen a téren 1997-1998-ban megkezdődött - az 1996-os országgyűlési határozatnak megfelelően -, a tudománypolitikai helyzetelemzés. Ennek a munkának az első terméke Glatz Ferenc elnök úr tollából 1998-ban megjelent Tudománypolitika az ezredforduló Magyarországán című 123 oldalas tudományos esszé. (Felmutatja.) Itt szeretném bemutatni ezt az anyagot. De sorolhatnám tovább azokat a kiadványokat, amelyek a stratégiai kutatások a Magyar Tudományos Akadémián program keretében már megjelentek a legjobb magyar kutatók tollából, és számuk ma már meghaladja az egy tucatot. Úgy tudom, hogy nemcsak az oktatási és tudományos bizottság tagjai kaptak ezekből a kötetekből, hanem a kultúrával, környezetvédelemmel, népegészségüggyel és mezőgazdasággal foglalkozó bizottságok tagjai is.

A nemzeti stratégiai kutatások keretében 1997-től a magyar kutatók köztestülete, az MTA felvállalta az állam és a nemzet előtt álló, hosszú távú alternatívák feltárását is. Az elkészült kötetek és a készülőfélben lévők a döntéshozó politikai elitnek is rendelkezésére állnak. Az MTA ezzel a tudományos és politikai elit egy egészen új típusú szövetségét kívánja előkészíteni. Az agrárium, a környezetvédelem, a biotechnológia, a privatizáció, az államrendszer, a várospolitika, a területfejlesztés, a Duna, az Alföld, az egészségügy, az életminőség, az infrastruktúra, az informatika, a tudománypolitika, a NATO, a mezőgazdasági tudomány különböző területei és a magyar nyelv témakörében máris széles körben elfogadott és tárgyalt eredmények születtek.

A fentiekből kitűnik, hogy az MTA-n a magyar tudománypolitikai reform megindult, amelyet nagyban segíteni fog a nemrég megalakult Tudományos Tanácsadó Testület és az efelett álló Tudomány- és Technológiapolitikai Kollégium. Mi más lehet ezeknek az előbb említett grémiumoknak a feladata, mint a megfogalmazott célok közül kijelölni azokat, amelyek nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő eredménnyel kecsegtetnek. Nem szabad azonban megfeledkezni azon tudományos diszciplínákról sem, amelyek az úgynevezett nemzeti tudományok körébe tartoznak, például a magyar nyelv, a magyar irodalom, a történelem, a szociológia, a közgazdaság; természettudományi vonalon a talajtan, a földrajz, de (Az elnök csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) sorolhatnám tovább.

Tisztelt Országgyűlés! Egy fél perc... Szólni szeretnék néhány szóban még az MTA költségvetési finanszírozásáról is. 1999-hez képest nagyobb összeg szerepel 2000-ben a költségvetésben az MTA rovatán. (Az elnök csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Nem szabad elfelejteni - még egy fél mondat...

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Türelmesen várakoztunk, az ajánlott időkeret 10 perc volt. Van lehetőség arra, hogy újra szót kérjen a vitában. Hadd kérjem azt, hogy most szakítsa meg a felszólalását (Dr. Sáringer Gyula: Igen, köszönöm szépen.), és a vita további részében mondja el azt, amit még a hátralévő időben el szeretett volna mondani. Ha az időkereteket komolyan vesszük, akkor azt gondolom, hogy így is elég méltányos volt a pluszidő a 10 perchez képest (Dr. Takács Imre: Az!), úgyhogy köszönöm szépen.

Megadom a szót Jánosi György képviselő úrnak - és még egyszer mondom, nem szeretném senkibe se belefojtani a szót, arra kérek mindenkit, hogy az első hozzászólását tízperces időkeretben fogalmazza meg, és utána természetesen van mód és lehetőség további felszólalásokra -; őt követi majd Takács Imre, a Szocialista Párt részéről.

(10.50)

DR. JÁNOSI GYÖRGY (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Vannak helyzetek, amikor a nyílt, egyenes beszéd segít. Vannak helyzetek, amikor a tévedés kockázatát is vállaló, sarkított megfogalmazás talán segíthet a bajok mélyebben fekvő gyökereit megtalálni.

Glatz Ferenc elnök úr a bizottsági ülésünkön és itt, a szóbeli kiegészítésben is azt mondta: a magyar tudomány helyzete ma Magyarországon labilis - világos, óvatos, tömör megfogalmazás. A jelentés azonban egyértelmű. A jelentés ugyanis nem más, mint az, hogy a tudomány egy különös egyensúlyi állapotba jutott, egy olyan határhoz érkezett, ahol egy-egy jó vagy rossz politikai döntés befolyásolhatja, hogy a fejlődés az emelkedés útjára lép, avagy az erózió, a lassú erózió válik uralkodóvá e területen.

Mindez nagyon jól rámutat közös felelősségünkre. Jól rámutat a politikai elit felelősségére, mert joggal vethető fel a kérdés, miért jutott a tudomány ehhez a határhoz, miért jutottunk ebbe a helyzetbe. A válasz talán valahol ott keresendő, hogy nem is olyan régen megtörtént Magyarországon a gazdaság konszolidációja. Valami különös oknál fogva azonban ez nem tevődött át a társadalom konszolidációjára, nem folytatódott ezen a téren, és talán nem folytatódott bizonyos területeken a politika konszolidációjában sem.

Furcsa, hektikus, időnként hisztérikus a politikai elit közélete itt, a parlamentben és a parlamenten kívül is. Ez a hisztérikus, hektikus politikai közélet nem kedvez a tudománynak. Nem kedvez, mert az ilyen légkörben a politika négyévenként új időszámítást kezd, négy évben méri az időt, csak olyan területekre koncentrál, ahol a befektetés négy éven belül politikai tőkehozadékkal jár. A tudomány, az oktatás és a kultúra nem ilyen terület. Talán a mi felelősségünk, a politikai elit felelőssége is, hogy nem vált azzá az elmúlt években.

Baj van ezzel a politikai légkörrel akkor is, amikor úgy tekinti a társadalom egyes területeit, mint Déva várát, ahol földig kell rombolni mindazt, amit a korábbi időszakban elindítottak, fölépítettek, és újra kell kezdeni az alapozást. Ez a szemlélet, ez a politikai hangulat sem kedvez sem a tudománynak, sem az oktatásnak, sem a kultúrának.

És baj van ezzel a hisztérikus politikai szemlélettel azon a téren is, hogy könnyen kihasználja a tudóstársadalom, a kutatói társadalom békésebb, nyugodtabb jellegét. Mert olyan társadalomról van szó, amely a kutatás terén a könyvtárak vagy a laboratóriumok magányához szokott, és nem híve az erőszakos demonstrációnak, a határozottabb érdekérvényesítésnek. Egy hisztérikus, furcsa politikai világ visszaélhet ezzel, és háttérbe szoríthatja saját logikájában a tudomány alapvető kérdéseit.

Közös a felelősségünk ezen a téren, és azt gondolom, itt nem pártpolitikai dimenziók mentén kell különbséget tenni. Gyakran a viták a tudomány területén nem a különböző pártok és frakciók között húzódnak, hanem a frontvonalak gyakran egy-egy párton belül találhatók meg.

Jellegzetes példa volt erre a 2000. évi költségvetés ügye. Az oktatási és tudományos bizottságban alapvető kérdésekben értett egyet hat párt akkor, amikor a tudomány ügyeiről volt szó. Alapvető volt az egyetértés, hogy az elmaradt kutatói bérek felzárkóztatását haladéktalanul el kell indítani. Alapvető volt az egyetértés, hogy az Akadémia, illetve az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság költségvetési támogatásában előbbre kell lépnünk, növelni kell, hogy korábbi ígéreteinket teljesíteni tudjuk. És egyetértés volt abban is, hogy a felsőoktatás terén a kutatás támogatására fordított összegeket bővíteni kell. Mindannyian egyetértettünk ebben.

Aztán, úgy tűnik, a kormánypártok képviselői nem tudták sikeresen megvívni a harcot saját frakciójukon, saját pártjukon belül, mert az erre irányuló módosító indítványokat a parlament nagy többséggel sorra leszavazta. Mindezek alapján is talán állítható az, hogy messze nagyobb még a magyar kutatótársadalom külföldi elismertsége, mint a hazai politikai elit felelősségtudata. Két dolgot hadd mondjak erre:

Az európai uniós tagságunk elérése előtt felajánlotta az Unió Magyarország számára, hogy a teljes tagságtól függetlenül már most kapcsolódjon be a kutatási keretprogramokba. Nemcsak felajánlotta ezt Magyarországnak, hanem még hozzájárulási kedvezményeket is biztosított Magyarország számára ezen a téren. Ez egy komoly elismerés volt.

Mint ahogy nagyon komoly elismerésben részesült a magyar kutatótársadalom most, az elmúlt hetekben, akkor, amikor az 5. európai uniós kutatási keretprogramra beérkezett pályázatokat értékelve világossá tették az Unió központjában: a legszínvonalasabb pályázatok Magyarországról érkeztek.

Olyan színvonalas pályázatok voltak ezek, amelyek lehetővé tették, hogy a hozzájárulásunknak mintegy négyszerese jöjjön vissza a kutatások támogatására, a kutatások biztosítására.

Azt gondolom, el kell gondolkodnia a hazai politikai elitnek ezen az elismertségen, és el kell gondolkodnia azon, hogyan tehetünk közös erőfeszítéseket, hogy itthon is megfelelő támogatás övezze a magyar tudományosságot.

Meggyőződésem: Glatz Ferenc elnök úr beszámolóját elfogadhatja a parlament - némi lelkiismeret-furdalással, de jó érzéssel elfogadhatja. Mint ahogy elfogadásra ajánlom azt a határozati javaslatot is, amit a korábban említettekhez hasonlóan hatpárti megegyezéssel, közösen tudtunk kialakítani.

Tudnunk kell azonban valamit: ez a határozati javaslat jó, elfogadható; de ha nem követik ezt konkrét, a törvénykezés szintjén is értelmezhető lépések, írott malaszt marad, függelékként, mellékletként egyszer majd a történelmi kutatók számára lesz adalék itt, a parlament irattárában.

Mert további lépésekre van szükség! Mert nem elég kimondani azt, hogy a kutatás finanszírozása érje el a kormányprogram szerint előírt másfél százalékos mértéket a ciklus végére! Ahhoz támogatásra van szükség, jogszabály-módosításokra is szükség van. Mert ez a másfél százalék nem feltétlenül költségvetési hozzájárulást kell hogy jelentsen! Ebben benne kell lennie a gazdasági szférától érkező megrendeléseknek is. Ahhoz azonban, hogy a gazdasági szférától megrendelések érkezzenek, valószínűleg kedvezményekre van szükség, olyan kedvezményekre, amelyek Európa-szerte például a kutatás-fejlesztésre fordított összegek kétszeresét, háromszorosát, van, ahol négyszeresét teszik leírhatóvá az adóalapból.

Szükség van talán arra is, hogy a Magyarországra települt multinacionális cégek kutató-fejlesztő bázisaikat is hozzák Magyarországra. Ez is segíthet a magyar tudománynak, a magyar kutatás fejlesztésének. De ehhez megfelelő társadalmi-gazdasági környezet kialakítására van szükség.

Azt gondolom, fontos további lépés lehet számunkra a kutatótársadalom támogatása és egzisztenciális megbecsülése. Ha elmulasztottuk is ezt a következő évi költségvetésben, haladéktalanul végig kell gondolnunk a bérek felzárkóztatását, amelyek 40 százalékkal maradtak el jelenlegi állapotukban a felsőoktatás kutatói béreitől. És azt hiszem, fontos lehet az utánpótlás kérdése is. Olyan egzisztenciális kedvező feltételeket kell biztosítani a fiatal kutatógenerációk számára, ami a világszerte elismert magyar tudomány utánpótlását biztosítja. Ezeket a jogszabályokat meg kell alkotni.

(11.00)

Azt gondolom, akkor, amikor elfogadjuk ezt a határozati javaslatot, ezt is szem előtt kell tartanunk. A Magyar Szocialista Párt minden ilyen jobbító szándékú, későbbi kezdeményezéshez partner lesz.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra jelentkezett Révész Máriusz, Fidesz-Magyar Polgári Párt. Megadom a szót.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Elhangzott az előbb, hogy a tudomány helyzete labilis. Ez valóban így van, azonban néhány számot szeretnék feleleveníteni azzal kapcsolatosan, hogy mi is történt az elmúlt években. 2000-ben valóban nincs jelentős költségvetési növekedés. Azonban szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy 1996-ban, nem a mi kormányunk alatt, a GDP 0,6 százalékát fordították kutatás-fejlesztésre. 1999-ben - tehát az előző évben - jelentős növekedés volt, s a kutatás-fejlesztésre fordított összegek meghaladják a GDP 0,9 százalékát, körülbelül 0,94 százalékot tesz ki. Jelentős elmaradások vannak, s ezeket az elmaradásokat bérekben s egyéb területeken nem lehet egy év alatt behozni. Ezek az elmaradások nem a mi kormányunk alatt alakultak ki.

Az oktatási bizottság és a magyar parlament nem csak rövid távra, négy évre szóló döntéseket hozott meg. Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy ilyen volt a felsőoktatási integrációs törvény is, aminek az eredményei igazán nem négy év múlva, hanem jóval hosszabb távon fognak realizálódni. Úgy gondolom, hogy ezt a döntést meg kellett hozni, és számomra nagy öröm volt, hogy ezt a törvényt a magyar parlament majdnem teljes konszenzussal, 90 százalék feletti támogatással hozta meg. Én látok reményt arra, hogy a következő évben, amikor a kutatás-fejlesztés stratégiai kérdéseiben döntünk, akkor ez a konszenzus szintén kialakítható lesz.

Arra szeretném még felhívni a tisztelt képviselőtársaim figyelmét, hogy ez a mostani vita a Tudományos Akadémia elnökének a beszámolójáról szól, 1997-ről és 1998-ról. Valóban, szinte elkerülhetetlen, hogy felvessünk mai problémákat is, de nem ez a vita pontos tárgya.

Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra jelentkezett Bazsa György képviselő úr, Magyar Szocialista Párt.

DR. BAZSA GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Valóban 1997-1998-ról szól ez a beszámoló, s ha Révész Máriusz képviselőtársam adatokat említ, akkor ezt a sokat emlegetett Bokros-csomagot, amelyik azért nem az előző kormány valami rossz szándékából következett be, hanem a magyar gazdaság nullaszázalékos emelkedéséből, az egyensúly rendkívül kritikus helyzetéből adódott... - az említett időszakban, amiről a beszámoló szól, olyan mértékben növekedett a magyar tudomány támogatása, amelyik az utóbbi két évben összességében nem következett be. Azt gondolom, hogy ezt elnök úr tényszerűen, akár egész pontos százalékokkal is igazolni tudja. Ha a képet megrajzoljuk, akkor úgy valós a kép, hogy ebben az időszakban komoly az emelkedés, s ez tört most meg ebben az évben. Az előző évben - a költségvetés sajátosan eggyel előrébb jár - valóban tovább nőtt, de most megtört ez a lendület. Ezt sajnáljuk mi, s ezért tartanánk fontosnak, hogy ez a politikai közmegegyezés ebben is kifejezésre jusson. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Újabb kétperces hozzászólásra jelentkezett Révész Máriusz képviselő úr, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Én csak arra szeretném felhívni még egyszer a figyelmet, hogy a GDP-ből 1996-ban 0,65 százalékot fordítottunk kutatás-fejlesztésre, 1999-ben és 2000-ben pedig 0,95 százalékot. Természetesen ebből a 0,95 százalékból sem lehet a felhalmozódott problémákat megoldani. Én csak arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy az itt elhangzott állításokkal szemben ezek a problémák, amelyeket szeretnénk mi is minél gyorsabban megoldani, nem a mi kormányzásunk alatt keletkeztek. (Csige József: Előbb vetünk, aztán aratunk, Máriusz! - Sasvári Szilárd: Csak közben nem kellene lopni!)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A személyes megbeszéléseket, javaslom, a folyosón folytassák le, aki pedig a vitában részt akar venni, a gomb megnyomásával jelezheti ezt a szándékát.

Visszatérünk az írásban előre jelentkezettek sorrendjéhez. Megadom a szót Takács Imre képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt; őt követi majd Révész Máriusz, a Fidesz részéről.

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Glatz Ferenc Elnök Úr! Képviselőtársaim! Én azért azt hiszem, hogy az előző vita ellenére is békesség honol a Házban a tudomány vitája kapcsán, s jó, hogy a Ház ezt karácsony körülire tette, mint ahogy 1996-ban is karácsony táján volt ez a vita, s akkor nem téptük egymás haját, mert egyetértés volt a kormánypárt és az ellenzék között is. (Csurka István: Már fáradtak vagyunk.)

Azt hiszem, hogy az eddig elmondottak alapján is érdemes a múltból kiindulni. Az elmúlt évszázadokban Debrecenben a tőzsérek, akik alig tudtak írni-olvasni, fontosnak tartották, hogy a debreceni kollégiumot, a tudomány akkori debreceni fellegvárát, jelentősen támogassák. Jó lenne, ha a ma vállalkozói, akik nagyszerűen tudnak írni-olvasni, s talán több tőkével is rendelkeznek, tanulnának az elmúlt évszázadok tapasztalataiból, tanulnának a debreceni tőzsérektől.

A múltba azért is érdemes visszamenni, mert 1825 novemberében, mintegy 175 évvel ezelőtt Széchenyi felvetette az Akadémia fontosságát, létrehozását, s 1831-ben a Hitel című fő művében írja, hogy az élet javainak minősége nem az éghajlattól, a földtől függ, hanem a lakosok ügyességétől: semmi sem emelheti fel anyaföldünket, csak az agyvelőnk.

Széchenyi a Hitel, Világ, Stádium és más műveiben is, például az Intelmek Béla fiamhoz című könyvében, amit 1857 novemberében írt Döblingben, rendszeresen használta azt a kifejezést, hogy gondolkodva kell gazdálkodni, mert csak így lehet a nemzetet felemelni. Tehát állandóan hangsúlyozta a tudomány fontosságát.

De nemcsak Széchenyire érdemes itt hivatkozni, hanem Németh László is a teljesebb emberré válás fontosságát írja meg egyik könyvében, amikor azt írja, próbálom szó szerint idézni: van-e szebb annál, mint abban a sok véleményben, benyomásban, névben, számban, amit a természet és civilizáció elménkre szórt, tudással, a tudás kinyújtotta gondolkodással szép rendet teremteni?

Nyilván nincs ennél szebb, s itt az emberi fejlődés, az emberi tudás fontossága talán a legszebben van megfogalmazva, és a tudomány fejlődése ezért is fontos. Tehát nemcsak a gazdaság, nemcsak a rondán, állandóan hangsúlyozott GDP, a bruttó hazai termék szempontjából, hanem a teljes emberré válás szempontjából is igen fontos a tudomány fejlődése.

Az 1996. évi decemberi határozat alapján a kutatás-fejlesztésnek a bruttó hazai termékhez viszonyított aránya 1996-ról 1997-re, 0,67 százalékról 0,76 százalékra nőtt. Már akkor, 1996-ban, amikor hozzászóltam - nem akarom megismételni - többszörösen hangsúlyoztam, hogy az információszektornak milyen szerepe van a társadalom fejlődésében.

(11.10)

Az információszektor majdnem minden eleme a tudományhoz kötődik. Az információt előállító, az információt elosztó, az információt felhasználó, az információs eszközöket működtető szektorok mindegyike a tudomány eleméhez kötődik. És teljesen egyetértek Glatz Ferenc elnök úrral akkor, amikor a hozzáadott érték, azt hiszem, 80 százalékáról beszélt. Ez már az elmúlt évtizedben, ezen évtized elején Japánban talán még magasabb is volt.

Én a finanszírozás fő forrásairól szeretnék néhány szót szólni, kihangsúlyozva azt, hogy a legfontosabbnak a költségvetési támogatást tartom. A legfontosabbnak a költségvetési támogatást tartom, annak ellenére, hogy a 809-es határozat szól az adókedvezményekről, szól az állami tulajdonú kutatóbázis alapellátása infrastruktúrájának a javításáról, és szól a hazai kutatóbázis lehetőségének, eredményének megismeréséről a vállalkozók - és nemcsak a multinacionális cégek vállalkozói, hanem a hazai vállalkozók - számára is.

A költségvetési támogatást azért tartom a legfontosabbnak, mert igaz, hogy az adókedvezményeknek nagy szerepe van, de azért úgy gondolom, hogy az előbbi még megalapozottabbá teheti a tudomány fejlődését. Emellett igen fontosnak tartom azt is, hogy olyan reformot kell megvalósítani a tudományos életben, amely hozzájárul a reményeim szerint növekvő pénzforrás hatékonyabb felhasználásához.

A társadalomtudományoknál különösen fontosnak tartom azt, hogy a költségvetési támogatás legyen a fő eszköze a tudomány támogatásának. Többen beadtunk a 2000. évi költségvetés kapcsán módosító javaslatokat, sajnos ezt nem sikerült átvinnünk és elérnünk, hogy valóra váljon.

A közgazdaság-tudományt, amit jobban ismerek, azt hiszem, nagyon megilletné az a támogatás, amelyet az elmúlt évtizedekben már kivívott magának, hiszen gondoljunk csak Szabó Kálmán kutatásaira az 1970-es évek elején a vállalati kutatási témában és más esetekben, mert higgyék el, képviselőtársaim, ha a közgazdaság-tudomány nem ad jó választ különböző kérdésekre, akkor mi itt, a parlamentben nem tudunk jó határozatokat hozni a gazdasági és egyéb témákban. Úgy gondolom, hogy a közgazdaság-tudománynak vannak már olyan eredményei, amelyeket tudunk hasznosítani, de egyes területeket még tovább kellene erősítenünk.

A beszámolóm elején Széchenyivel kezdtem, hadd fejezzem be Széchenyivel: "Dolgozni és munkálkodni kell naponta, szüntelen. Az ország házában megjelenni, ott cifrán szólni, ez még nem elég. Van becse a szónak, de csak a tett, százezreknek egy célra irányuló tette emelheti fel nemzetünket. Ennek a tettnek az alapja csak a tudomány fejlődése lehet."

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Révész Máriusz képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt; őt követi majd Lentner Csaba, a Magyar Igazság és Élet Pártja részéről.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Magyar Tudományos Akadémia elnökének a beszámolója fekszik előttünk, amely a magyar tudomány 1997-98. évi helyzetéről szól. Ennek a vitaanyagnak az lett volna az értelme, hogy számba vegyük konkrétan - még egyszer mondom, konkrétan - azokat a folyamatokat, amelyek az előző években végbementek. Nekem pontosan azért nem tetszett ez a beszámoló, mert túlságosan általános volt.

Általánosságban ebben a Házban mindenki egyetért azzal, hogy a tudomány kiemelt jelentőségű Magyarország életében, teljes konszenzus van, azt gondolom, az összes parlamenti párt között. Itt viszont kimaradt az a lehetőség, hogy a képviselők konkrét tájékoztatást kapjanak a magyar tudomány fejlődéséről, jelenlegi problémáiról, jelenlegi helyzetéről, fejlődésének irányairól.

Néhány probléma, amelyről úgy érzem, hogy a beszámolóban konkrétan beszélni kellett volna: a kutatói társadalom elöregedése, a fiatal és kevésbé fiatal kutatók elvándorlása, az állami forrásoknak és a privát forrásoknak az aránya. Itt engedjék meg, hogy egy kitérőt hadd tegyek. Amíg Magyarországon az helyzet, hogy a kutatásra fordított kiadásoknak több mint 60 százalékát az állami költségvetés biztosítja, mondjuk, Finnországban - ahol nemrég vehettem részt egy tanulmányúton - pontosan fordított, sőt még a fordított helyzetnél is más helyzet volt. Az állami szféra mindössze 30-35 százalékát biztosította a kutatásra fordított pénzeszközöknek, és az üzleti-gazdasági szféra biztosította a pénzeszközök nagyobb részét.

Ez mindenképpen egy olyan dolog, olyan tény, amivel foglalkozni kell, hiszen már az is jelentős előrelépés lenne, hogyha ennyi állami forráshoz képest még kétszer ennyi gazdasági szférabeli támogatást tudnánk a kutatás-fejlesztésre fordítani. Tehát én azt gondolom, hogy ez is egy olyan probléma, amellyel külön, konkrétan kellett volna foglalkozni az anyagban.

A felsőoktatási intézmények egy része régebben jelentős tartozásokat halmozott fel, és ezért nem tud pályázni különböző kutatási támogatásokra. Mindenképpen érdemes lett volna ezt a problémát is kibontani az anyagban.

Érdemes lett volna kicsit részletesebben és konkrétan beszélni a felsőoktatási intézmények és az Akadémia kapcsolatáról. Nem világos teljesen - és itt is lenne még feladat -, hogy a Magyar Tudományos Akadémia, ami az alapkutatásokért felel, hogy kapcsolódik az innovációhoz, az innovációs lánchoz. Lehetne konkrétan beszélni a tudományfinanszírozásra vonatkozó elképzelésekről, az ebből adódó problémákról. Ugyanis nemcsak arról van szó, hogy több pénz kell, hanem arról is szó van, hogy ezt a több pénzt hatékonyabban kell felhasználni.

Egy ilyen kis országnak, mint Magyarország, nem lehet mindent kutatni. Végig kell gondolni, hogy melyek azok a területek, amelyekre az erőforrásainkat koncentrálni akarjuk. Abban az esetben, ha ezt nem tesszük meg, a rendelkezésre álló pénzeszközök szétfolynak, és nem tudunk érdemi eredményeket felmutatni. Meg kell nézni, hogy a hozzánk hasonló méretű országok vagy nálunk kisebb országok - például Finnország - milyen erősen koncentrálták a kutatásokat egy olyan területre, ahol viszont most világviszonylatban is elsők.

Én a beszámolóval - még egyszer mondom - a fenti indokok miatt elégedetlen voltam, de a parlamenti átfutás olyan hihetetlen lassú volt, hogy ezt a beszámolót igazából szerintem már nem érdemes boncolgatni. 1997-98-ról van szó, most pedig lassan már a 2000. évet írjuk, és lassan már a következő beszámolót kell kezdeni készíteni.

Azt szeretném kérni, hogy a következő beszámolókban a problémát és az elképzeléseket konkrétabban, határozottabban fogalmazzuk meg. Azt hiszem egyébként, hogy az a bizottsági javaslat, amely a beszámoló után, a beszámoló végére került és amelyről a parlamentnek határozni kell, az egy jó javaslat, és kérem a képviselőtársaimat, hogy ezt a javaslatot támogassák.

Én nagyon fontosnak tartom azt is, hogy lehetőség szerint - amennyiben erre lehetőség van - ezt a határozati javaslatot még az idei évben próbálja elfogadni a magyar parlament, mert mégiscsak szerencsétlen és kínos dolog, hogyha a '97-98-as akadémiai beszámolót a tudomány helyzetéről a 2000. évben fogadjuk el.

A költségvetésről, engedjék meg, hogy néhány szót szóljak; ez már szóba került eddig is. 1999-ben dinamikusan növekedtek a kutatásra fordított pénzösszegek. 2000-ben - valóban igazuk van azoknak az ellenzéki kritikáknak, amelyek ezt mondják - nem lesz jelentős növekedés.

(11.20)

De itt nem visszaesés lesz, erre azért fel szeretném hívni a figyelmet, hanem szinten tartás. És ez a szinten tartás egy magasabb szinten valósul meg, mint amire az elmúlt években eddig példa volt. Viszont vannak feladatok. Ha 2000-ben sikerül kijelölni a stratégiai irányokat, ami jelenleg, mint jeleztem, nincs meg, sikerül kijelölni azokat a programokat, amelyek mentén a támogatás növelhető, akkor 2001-ben reményeink szerint meg tudjuk teremteni erre a fedezetet a költségvetésben. Erre egyébként a miniszterelnök úr személyesen is ígéretet tett a Magyar Tudományos Akadémia ünnepi ülésén. Munka van előttünk, ki kell jelölni az irányokat, el kell végezni azt a feladatot, ami előttünk áll.

Fel szeretném hívni a figyelmet arra, hogy a kormányátalakítás során az OMFB a Gazdasági Minisztériumból átkerült az Oktatási Minisztériumba. Ezzel a kormány megteremtette az alapot a kutatás-fejlesztés egységes kormányzati kezelésére. Azt hiszem, ez mindenképpen pozitív hírként kezelendő.

Tisztelt Országgyűlés! Biztos vagyok abban, hogy akik ezen a vitán részt vesznek, mindannyian elkötelezettek a tudomány iránt. Mindannyiunknak szívügye, hogy 2001-ben a magyar tudomány jobb helyzetbe kerüljön, az ehhez szükséges előkészítő munkálatokat, az ehhez szükséges előkészítő döntéseket már a 2000. év első felében meg kell hozni, el kell végezni. Ebben az esetben, úgy érzem, van remény arra, hogy a magyar tudományért ellenzéki és kormánypárti képviselők együtt tegyenek, és együtt szavazzanak meg 2001-ben egy ennél kedvezőbb költségvetést, és ebben az esetben remény van arra is, hogy 2002-ben elérjük a kitűzött célt, és a GDP-nek valóban másfél százalékát fogjuk tudni fordítani kutatás-fejlesztésre.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra jelentkezett Csurka István képviselő úr, Magyar Igazság és Élet Pártja. Megadom a szót.

CSURKA ISTVÁN (MIÉP): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Nem kérdés, nem lehet vitakérdés, hogy ezt a beszámolót el kell fogadni, és ezzel a dolognak ez a része tulajdonképpen mind a hat párt között az Országgyűlés részéről el van intézve.

Van egy dolog azonban, ami nincs elintézve. Nem érdemes azon vitatkozni, hogy melyik kormány alatt mennyivel csökkent a tudomány támogatása, és nem érdemes azon vitatkozni, hogy most jobb vagy kevésbé jó, vagy elégséges. Elégtelen, a jövő szempontjából elégtelen! Szembe kell nézni azzal a ténnyel, hogy a monetáris pénzügyi politika, a restrikciós politika nem kompatíbilis a tudomány fejlesztésével, a magyar érdekekkel, a hosszú távú magyar érdekekkel. Ezért tehát egy olyan alapra kell helyezni az egész Akadémiával, a tudománnyal kapcsolatos politikánkat, amely nem százalékokon játszadozik, hanem egy egészen új szemléletű, hatalmas igényű tudományfejlesztési koncepciót dolgoz ki és valósít meg. Lehet az 3 százalék, vagy nem tudom, mennyi - amennyi kell. És mindent megelőz!

Nem a bankok fejlesztésére fordítják a pénzt, nem a felesleges pénzpocsékolásra és szócséplésekre, hanem az alapoktatástól fel a magasoktatásig, és természetesen a tudomány támogatásáig, ahogy Sáringer professzor úr is mondta, hogy ne menjenek ki a kutatók. Mert ha egy kutató kimegy, az is óriási vesztesége a nemzetnek, de ha egy tanyasi gyereket nem sikerül feljuttatni a legmagasabb csúcsokig, tudóssá tenni valakit, vagy akármivé, az is hatalmas veszteség. Ezt a szemléletet kell a magyarságnak és a mindenkori magyar kormánynak megvalósítania, mert erre van szükség ahhoz, hogy életben maradjunk.

Köszönöm szépen. (Taps a MIÉP soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Lentner Csaba képviselő úrnak, Magyar Igazság és Élet Pártja.

DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt akadémiai Elnök Úr! A képviselőtársaim talán meglepődnek, hogy mint általában a pénzügyi kérdésekhez hozzászóló képviselő, a magyar tudomány helyzetéről szóló parlamenti vitában is szót kérek. Mentségemre szolgáljon, hogy egyetemi oktatóként dolgozom, és az egyetemi tanárságra való felkészülésnek a végső fázisát a Magyar Tudományos Akadémia aspirantúráján töltöttem el.

Hozzászólásomat elsődlegesen nem a kutató szemszögéből teszem meg, hanem pénzügyi, költségvetési szempontoktól vezéreltetve. Kihangsúlyozom, Csurka István gondolatait nagyra értékelve és mintegy iránymutatásként kezelve, azon az állásponton vagyok magam is, hogy a tudomány helyzetét, finanszírozási kérdéseit nem szabad politikai csatározások színterévé lezülleszteni, pro és kontra, kormánypárt, volt kormánypárt, illetve ellenzék viszonylatában, és nem szabad a vita eddigi szintjén megrekedni, hogy ki adott többet, ki vont el pénzeket. Inkább arról kellene beszélni, tisztelt képviselőtársaim, hogy mennyit adunk, mennyi pénzt adunk a költségvetésből a jövőben, a következő költségvetési években és azt követően. Költségvetési forrásokat kell biztosítani a kutatóhelyek rendelkezésére, mert a kutatóhelyek állapota, anyagi helyzete sajnos Magyarországon siralmas. Lotz Károly SZDSZ-es képviselő a parlamenti vitában megfogalmazta azt, hogy nem lehetett figyelembe venni az MTA-beszámolót a 2000. évi költségvetési törvény vitájában.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én úgy érzem, hogy ezt a vitát mintegy 20 parlamenti képviselő kíséri, bízom azonban abban, hogy olyan képviselők kísérik ezt a vitát, illetve vesznek részt ebben a vitában, akik a magyar tudomány helyzetéért valamilyen felelősséget éreznek. Szinte munkaértekezletnek tartom ezt a mostani parlamenti vitát, a szerény érdeklődés ellenére. Én azt mondom, hogy rossz ez a kifejezés, mert igenis mi, törvényhozók egy évvel ezelőtt is, két évvel ezelőtt is, nem pedig egy hónappal ezelőtt, tudtuk azt, hogy a magyar tudomány helyzete mennyire siralmas. És bizony az a módosító indítvány, amelyet Balczó Zoltán képviselőtársammal közösen megfogalmaztunk, és amellyel 3,5 milliárd forint költségvetési többletforrás-támogatást szerettünk volna biztosítani a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézetei részére, technikai fejlesztés, kutatói bérek emelése jogcímeken, tisztelt képviselőtársaim, a parlamenti képviselők szavazatainak alig 40 százalékát kapta meg.

Az az oktatási és tudományos bizottsági módosító indítvány pedig, amely a mi képviselői előterjesztésünkön alapult, azon született meg, tisztelt képviselőtársaim, 4 vagy 5 szavazaton múlott, hogy nem csúszott át. Tehát magyarul, 4 vagy 5 szavazaton múlott az, hogy a Magyar Tudományos Akadémia nem kapott a jelenlegi szinten betervezetthez képest többleterőforrást. Azt mondom, hogy erről kellene beszélnünk, hogy miért szavaztunk így, tisztelt képviselőtársaim, holott mindenki tudja azt, hogy a magyar tudomány helyzete anyagi oldalról válságos. Így Lotz Károly felszólalását, hogy nem lehetett figyelembe venni ezt a beszámolót a költségvetés tárgyalásakor, mert utána következik, álszent dolognak tartom.

Azt mondjuk a Magyar Igazság és Élet Pártja részéről, hogy kiszámítható, stabil tudományos háttér úgy biztosítható a gazdaság stabilizációjához, ha maga a gazdaság is stabilizálódik, és ez a gazdaság, legyen az magángazdaság vagy nemzetgazdaság, megfelelő összegű forrásokat is biztosít a tudomány rendelkezésére. Tehát a tudomány csak úgy fejlődhet, ha a gazdaság is fejlődik, de a gazdaság is csak úgy fejlődhet, ha a tudomány fejlődik.

A beszámolóban olvashatjuk, hogy a magyar kutatói kar színvonala messze felette áll a felszereltség színvonalának, és abban áll, hogy a kutatók és a tudománypolitika művelői érzik, a szellemi versenyképesség nem tartható tovább a kutatási feltételek javítása nélkül. Ezzel messzemenőleg egyetértve azt mondjuk, hogy a költségvetési pénzeket érdemes volna a kutatási területre befektetni. Ez egyrészt egy gazdasági, pénzügyi költség-hozam számítással is megindokolható.

(11.30)

Azt hiszem, hogy minden törvényhozónak erkölcsi kötelessége az, hogy a magyar tudomány helyzetére megfelelő összegű pénzeket biztosítsunk. Való igaz, a 2000. év nem lesz a tudomány éve, itt azonban már arról volna szó, hogy olyan törvény-előkészítést, olyan markáns költségvetési politikai, adópolitikai változásokat hajtsunk végre a magyar nemzetgazdaságban, amelyek legalább az elkövetkező éveket a tudomány és a felvirágzás évévé teszik.

Hamis illúziókeltés ugyancsak a bruttó hazai termék - közkeletű nevén: a GDP - értékében meghatározni a kutatási és fejlesztési pénzösszegeket. Azok a viszonyszámok, amelyek itt a vitában 1,1 százalék, 0,68 százalék szintjén hangzottak el a kormánypártok és az ellenzék részéről, egymást túllicitálva, sajnos igazak. Tudjuk azt, hogy 2-2,5 százalék, akár 3,5 százalék is kevés volna, de hadd hívjam fel a figyelmüket, tisztelt képviselőtársaim, hogy ez a pénz, még ha 3,5 százalék lenne is, kevés volna, hiszen Magyarország egy főre jutó bruttó hazai terméke a nyugat-európai országok egy főre jutó bruttó hazai termékének a 60 százalékát sem éri el. Tehát az az arányszám, ami egy százalékban kifejeződik, mélységesen kevés ahhoz, hogy a magyar tudomány versenyképes legyen azzal a gazdasági erőcentrummal, amelyhez Magyarország 2002-ben - célszerű volna, ha később - egyenrangú partnerként tudna majd csatlakozni.

Az Akadémia elnöke által rendelkezésünkre bocsátott anyag - eléggé kritikusan - megállapítja azt, hogy az egyetemi integrációk megindultak, hatásuk a kutatásszervezetre még nem mérhető. Való igaz, hogy a magyar felsőoktatásban - törvényi felhatalmazás alapján - elindult egy integrációs folyamat, ennek az átmeneti szakaszai lezárultak, az új egyetemirektor-választások megtörténtek, és január 1-jétől új, integrált egyetemek jönnek létre. Azonban ha ez az új egyetemi struktúra csak a névtáblák átfestésével jár, érdemleges forrásbiztosítás, érdemleges szervezésfejlesztési, kutatás-fejlesztési koncepciók viszont nem kerülnek adaptálásra az új, integrált egyetemekre, akkor, azt mondom, nem oldódnak meg a problémák.

Befejezésül, kérem, engedjék meg, hogy még egy felszólaló képviselőtársam által elmondottakra utaljak. Jánosi György képviselő úr úgy fogalmazott, hogy a magyar tudomány helyzetének javítását nemcsak költségvetési pénzekre alapozza - én ezt vettem ki a szavaiból -, hanem a külföldi cégektől, nemzetközi nagyvállalatoktól érkező közvetlen támogatásokra is. Való igaz, hogy ez egy korszerű, piackonform gondolkodásra vall, az okfejtést annyiban azonban nem tartom alaposnak - és így egyfajtaképpen, mint nem alapos okfejtés, illúziókat is táplál -, hogy Magyarországon a GDP növekedési üteme sajnos lassul, a külföldi tőke sajnos nem beáramlik, hanem kiáramlik az országból. Ugyanakkor az még hagyján, hogy a nemzetközi cégek a pénzügyi kutatásokra, a műszaki kutatásokra fordítanak pénzösszeget, azonban kérdezem: az irodalom-, a történelem-, a filozófiai kutatásokra, tehát a humán kutatásokra miért fordítana pénzt egy nemzetközi nagyvállalat? Bizony itt nekünk, törvényhozóknak, nem szabad kibújnunk a felelősség alól.

A magyar tudományt nem szabad egyetemes áruvá degradálni. Nem lehet egyetérteni azzal, hogy a magyar tudomány ugyanúgy egy áru legyen, mint egy szolgáltatás vagy egy termék a piacon. Kiszámítható állami szerepvállalásra van szükség a tudományos élet feltámasztásához.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Takács Imre képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Képviselőtársaim! Lentner Csaba képviselőtársam gondolatait kiegészítve hadd említsem meg a következőket: az előbb szóltam már a közgazdaság-tudomány fejlődéséről, és mi állandóan visszamegyünk a bruttó hazai termék témájához, holott a közgazdaság-tudomány már tudja, hogy egy kicsit torz mutató ez, hiszen olyan tényezőket is tartalmaz, amelyek nem valós értékek, ugyanakkor kizár olyan tényezőket, amelyek valós értékek. Ezért a közgazdaság-tudomány fejlődése - folytatva a felszólalásomat - megkövetelné, hogy kidolgozzunk egy pontosabb mutatót, a valódi fejlődés indexét, és ahhoz viszonyítsunk egyéb dolgokat, például a tudomány fejlődésének a dolgait. A közgazdaság-tudomány fejlődése pénz nélkül nem képzelhető el, és jó lenne, ha nem következne be az, amit az egyik francia gondolkodó az 1700-as évek végén írt: a közgazdászok olyanok, mint a sebészek, príma a bonckésük, de tompa a műtőkésük, ezért nagyszerűen dolgoznak hullákon, de sanyargatják az élőket.

Ha azt akarjuk, hogy az élőket ne sanyargassuk, hanem segítsük, akkor valóban több pénzre és pontosabb mutatókra van szükség. Tudom, hogy a világon egyelőre a bruttó hazai termék az elfogadott mutató, de a tudomány egyre inkább bebizonyítja azt, hogy a valódi fejlődés indexe pontosan kifejezi a fejlődést és egy ország állapotát. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra jelentkezett Jánosi György képviselő úr, Magyar Szocialista Párt.

DR. JÁNOSI GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Lentner Csaba képviselő úr megszólított, ezért kértem lehetőséget a reagálásra. Amiben egyetértünk: valóban, a gazdasági szférától nem várható és nem is várja senki, hogy például az alapkutatásokhoz vagy a nemzeti tudományok terén folyó kutatásokhoz finanszírozási alapot adjanak. Ezért van a világon mindenütt az, hogy két finanszírozási lábon áll a kutatás támogatása: a költségvetésnek is hozzá kell járulnia, de a gazdaság szereplőinek is bővülő hozzájárulást kellene biztosítaniuk, ők elsősorban az alkalmazott, fejlesztő kutatásokat, a technológiai fejlesztés terén érvényesülő kutatásokat támogatják. A költségvetésnek kell biztosítékot adni ahhoz, hogy az alapkutatások terén és az úgynevezett nemzeti tudományok kutatása terén megfelelő finanszírozási források álljanak rendelkezésre.

Amit a multinacionális cégekről és általában a gazdaság szereplőiről mondtam: én valóban fontosnak tartom, hogy erősödjék a megrendelési állomány a kutatási irányába ettől a szférától is. Nem ritka jelenség, hogy multinacionális cégek - nagyon gyakran reklámcélzattal - komoly szponzorációs eljárást biztosítanak, például egy adott nemzet kultúrájának a támogatása terén. Nagyon fontos lenne, hogy a tudományos kutatás terére is áttereljük az ilyen forrásokat, hogy ez a megrendelési állomány is erősödjék.

És amit még a multinacionális cégekről mondtam: való igaz, hogy megtorpant a beáramlásuk, de akik itt vannak, azoknál talán el lehetne érni, hogy a fejlesztő, kutató részlegeiket is Magyarországra telepítsék, ne egyszerűen csak az itteni, adott esetben olcsóbb munkaerőt, jobb lehetőségeket használják ki, hanem ezt a fajta tevékenységet is telepítsék Magyarországra. Ez nagyon komoly segítség lenne a magyar kutatótársadalom számára és az infrastruktúra-fejlődés számára is.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra jelentkezett Sáringer Gyula képviselő úr, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

DR. SÁRINGER GYULA (Fidesz): Tisztelt elnök úr, köszönöm a szót. Szeretném befejezni az előbbi felszólalásomat. Szólni szeretnék még néhány szóban az MTA költségvetési finanszírozásáról is. Az 1999-eshez képest nagyobb összeg szerepel a költségvetésben az MTA rovatán 2000-re, de nem szabad elfelejteni, hogy ebből az összegből nemcsak az MTA részesül, abban nemcsak azok tiszteletdíja foglaltatik benne, akik az MTA állományában dolgoznak, hanem mindazoké is, akik különböző felsőfokú intézményekben és múzeumokban dolgoznak, ilyenek például a Batthyány-ösztöndíjasok, az MTA doktorai, az Akadémia tiszteletdíjasai.

Az országos tudományos kutatási alapprogram - röviden: az OTKA - is az MTA rovatában szerepel a költségvetésben.

(11.40)

Mint ismeretes, az OTKA kizárólag alapkutatási témákat finanszíroz. Rendkívül fontos, hogy az inflációnak megfelelően emelkedjen az OTKA-nak jutó összeg, mert tudomásul kell vennünk, hogy az alkalmazott és fejlesztő kutatások valahol támaszkodnak az alapkutatások eredményeire.

Befejezésül, örömmel hallottam az utóbbi hónapban elhangzott miniszterelnöki megnyilatkozásokat, amelyek arról szóltak, hogy 2001-ben várható a magyar tudomány nagyobb pénzbeli támogatása. Ebben a reményben kérem, hogy ne felejtsük el Solymosi Frigyes akadémikusnak a Magyar Nemzet 1999. november 18-ai számában írt cikkét, amelynek címe: "A tudomány jövője a parlament kezében van".

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra jelentkezett Révész Máriusz képviselő úr, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Országgyűlés! A vitában elhangzott egy-két észrevételre szeretnék reagálni. Egyetértek képviselőtársammal, hogy ez a GDP-arányos megközelítés nem jó, van benne sok torzítás, de valahogy úgy vagyunk vele, mint a demokráciával, ennél jobbat egyelőre még senkinek nem sikerült kitalálni. Tehát lehet egyéb számokat is felsorolni, de ez mindenképpen mutat valamit abból, hogy az ország a nemzeti össztermékből mennyit fordít erre a célra. Ugyan mi itt a tudomány iránt elkötelezettek vagyunk, de ha visszagondolunk a költségvetési vitára, az agrárágazattól elkezdve a közbiztonságig szinte minden területre a képviselők pluszforrásokat javasoltak áttelepíteni. Ez a GDP-arányos megközelítés azt mutatja, hogy a nemzeti összterméken belül milyen pozíciókat sikerül teremteni a tudománynak.

Lentner Csabával nem értek egyet, illetve be kell vonni mindenképpen, azt gondolom, az állami forrásokon kívül is minél nagyobb nem állami, privát forrást, arra kell késztetni a multinacionális cégeket, hogy itt folytassák a kutatótevékenységüket, és ne csak bérmunkára, összeszerelésre használjanak minket. Ez hihetetlenül fontos dolog. Ha a mostani állami forráshoz a nyugat-európai arányoknak megfelelően társulna privát forrás, akkor lényegesen nagyobb összeget lehetne fordítani a magyar kutatás-fejlesztésre.

Még egy dologra szeretném felhívni a figyelmet: ma Magyarországon tőkebeáramlás van, és az sem igaz, hogy a GDP csökken. Ugyan az előző évhez képest igen, de ha negyedéves bontásban nézzük meg a GDP növekedésének az ütemét, akkor egy eléggé dinamikusan felfelé ívelő szakaszról van szó, és való igaz, hogy volt koszovói háború, árvíz, orosz válság, ami visszavetette a GDP-növekedést, de most azért úgy tűnik, hogy a negyedéves bontásban negyedévről negyedévre jelentős növekedés kimutatható. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra jelentkezett Lentner Csaba képviselő úr, Magyar Igazság és Élet Pártja.

DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Parlamenti matematika... A GDP, a bruttó hazai termék nő vagy csökken? Tisztelt Révész Máriusz képviselő úr! A bruttó hazai termék, mint az SNA-rendszerben értelmezett mutatószám, Magyarországon a folyó árakon számolva, tehát inflációval felpörgetve valóban nő 4-4,5 százalékkal, azonban a nemzetközi szakirodalom a GDP növekedését 6 százaléknál tartja kézzelfoghatónak, érzékelhetőnek. De ha nem folyó árakon számoljuk, tehát nem inflációval felnövelten számoljuk ezt a bruttó hazai terméket, hanem összehasonlító árakon számoljuk, akkor azt kell mondjam, hogy most, 1999-ben a magyar bruttó hazai termék mértéke nem érte el az 1989. évi szintet sem. Tehát a kilencvenes évek elején egy olyan válságba került a magyar gazdaság, hogy még mindig nem ment arra a szintre vissza összehasonlító sztenderdizált árakon, mint a rendszerváltozás előtt volt.

Ha így, folyó árakon számoljuk, a magyar bruttó hazai termék 13-15 ezer milliárd. Ebből a központi költségvetés 3500 milliárdot koncentrál. Ennyi a központi költségvetésnek ez az úgymond központosító, redisztribúciós funkciója. Ebből a 3500 milliárd forintból tudunk adni mi, képviselők, Országgyűlés a magyar tudomány helyzetére. Pont az volna a cél, hogy önök mint kormánypárt, olyan adópolitikai törvényeket előterjesztenének - mert ha az ellenzék terjeszti elő, az okafogyottá válik, nem megy át a parlamenti szűrőn -, amelyekkel a nemzetközi nagy cégeket érdekeltté tennénk abban, hogy még jobban befektessenek az alapkutatásokba, finanszírozóvá, érdemleges finanszírozóvá válnának.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a MIÉP soraiból.)

ELNÖK: Megadom a szót Ivanics Ferenc képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

IVANICS FERENC (Fidesz): Tisztelt Házelnök Úr! Tisztelt Glatz Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az expozéban több részre osztva hallhattuk a tudomány helyzetének tárgyalását. Egyik kiemelt terület volt az integráció, az integráció területén belül is a régió. A régiókat mint területi szervezési alapegységeket a XXI. század gondolkodási területének jelölte meg az elnök úr, és - az anyagban, próbáltam keresni a kapcsolatot - egyetlen mondat utal rá. Ez a 65. oldalon található: "Napvilágra lépnek új tudományágak is, így egyre erősödnek a korábban is jelen levő régiókutatások." Én biztatni szeretném a Tudományos Akadémiát arra, hogy erősítsék a régiók kutatási szerepét, hiszen Magyarországon ezen a területen jelentős aránytalanságok állnak fenn.

Ha megnézzük, hogy a teljes munkaidejű dolgozóra átszámított egyenértékben '97 adatai alapján mindössze 20 758 fő dolgozott a kutató-fejlesztő munkahelyeken, közülük tudományos kutató-fejlesztő csupán 11 154 fő, akkor azt mondhatjuk, hogy ezek a kutatók mindenképpen kevesen vannak. Hogy oszlik ez el? Magyarországon a K+F-ben foglalkoztatottak 63 százaléka Budapesten dolgozik, az Észak- és a Dél-Alföld szerepe ez után lemaradva, de a többiektől még jelentősen különbözik, hiszen 10,5 és 9,8 százalék az ott foglalkoztatottak aránya. A gazdasági fejlődésben élen járó Nyugat-Dunántúl megyéi meglehetősen hátul kullognak a sorban, így a régió csak a válsággal sújtott Észak-Magyarországot tudta megelőzni, itt 3,9 százalék a foglalkoztatottak aránya. A nyugat-dunántúli régiókban ez a 3,9 százalék feleakkora, mint a Csongrád megyében kutatásban és fejlesztésben foglalkozottak esetében. Tehát azt mondhatjuk, hogy bizony aránytalanságok vannak. Ez a ráfordítások területén is hasonló arányokat mutat, ezt némileg befolyásolja a vitában is már többször megemlített, nemcsak állami források, hanem a gazdaság szereplőinek forrásbevonása, de azt mondhatom, hogy ez jelen pillanatban még ezen a vidéken nem jelentős.

Ha megpróbáljuk a jövőképet felrajzolni, amikor majdan a tudomány helyzetét vizsgáljuk, mindenképpen javasolnám, hogy ilyen szempontból a vidéket érdemes erősítenünk, hiszen ez vidéken nemcsak maguk az arányszámok miatt fontos, hanem az ott levő értelmiség miatt is fontos. Ha az egyetemi integráció szerepét nézzük, akkor tulajdonképpen Nyugat-Dunántúlon két egyetem jöhet létre, a soproni egyetem és majdan 2002-ben a győri egyetem, az ezek köré szerveződő kutatás-fejlesztések meglehetősen szerények. Mi - és itt mint odatartozó képviselő beszélek - a nyugat-dunántúli régióban első helyen jelöltük meg az emberi erőforrás fejlesztését - mint a gazdaság egyik legfontosabb motorját. Úgy hiszem, ha a tudomány fejlesztésében és a régiófejlesztésben ezt sikerül összehangolnunk, akkor jelentős eredményeket mondhatunk majd magunkénak az elkövetkezendő években, évtizedekben.

Elnök úr az expozéban a régiókról szólva megemlítette, azt mondta, jobban kell koncentrálnunk a régiókra. Én azt kérem, tegye ezt a Tudományos Akadémia, és mi szívesen látjuk ezt a koncentrációt.

Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, kíván-e még valaki felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezés nem történt. Megkérdezem az előterjesztőket, kívánnak-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Lezsák Sándor nemet int.) Lezsák Sándor jelzi, hogy nem kíván válaszolni. (Dr. Glatz Ferenc kézfeltartással jelentkezik.) Glatz Ferenc elnök úr jelzi, hogy igen. Elnök úr, öné a szó.

 

(11.50)

DR. GLATZ FERENC, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke (Mikrofon nélkül): Tisztelt Képviselő Hölgyek, Képviselő Urak! Tisztelt Elnök Úr!

ELNÖK: Egy kis türelmet kérnék, elnök úr, mindaddig, amíg a technika is lehetővé teszi, hogy hallhatóbb legyen az ön által elmondott vélemény. (Mécs Imre: Nem mehet fel a szónoki emelvényre? - Miközben kézi mikrofont hoznak, dr. Glatz Ferenc a szónoki emelvényre lép.)

DR. GLATZ FERENC, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Nem panaszkodni jöttem, nem kérni, hanem együtt gondolkodni - ezzel kezdtem a ma reggeli felszólalásomat. Nagyon köszönöm önöknek, hogy hozzászólásaik az együttgondolkodás mentén futottak, magamat is továbbgondolásra késztettek, és azt hiszem, ilyen értelemben nagyon is igaza van Lezsák képviselő úrnak, amikor nem javasolja, hogy a kétévenkénti beszámoló időszakát három évre bővítsük ki. Minél többet beszélünk valamiről, annál többet rákényszerülünk gondolkodni rajta, és ilyen értelemben ez a tudománynak csak hasznára lehet.

Néhány megjegyzést az együttgondolkodás és a továbbgondolkodás érdekében, illetve hatására:

Első megjegyzésem az lenne, hogy én a magam részéről mint előterjesztő, teljes mértékben egyetértek a H/1945. számú határozat szövegével, ez a szöveg egyébként az oktatási és tudományos bizottságban az Akadémia elnökének és vezetőinek, tehát a beszámoló készítőinek bevonásával készült és került előterjesztésre, ilyen értelemben én a magam részéről kérem a képviselőket, hogy ezt fogadják el, a magam részéről ebben minden olyan lényeges pontot megtalálok, amelyek az előző vitákon és az előterjesztés eredeti szövegében elhelyezkedtek.

Itt kell köszönetet mondanom az oktatási és tudományos bizottság mellett a többi bizottságnak is, amelyek megtárgyalták ezt az előterjesztést, hiszen - mint mondottam szintén szóbeli előterjesztésemben - a tudományt nem egy ágazat kérdésének tekintem - mint ipar, kereskedelem, mezőgazdaság és így tovább -, nem egy bizottság ügyének tekintem, hanem az egész magyar termelési, kulturális szféra ügyének és az egész magyar parlament ügyének.

Ehhez kapcsolódik a beszámoló jellegére tett megjegyzésekhez fűzött észrevételem. Talán többen emlékeznek a jelen levő képviselők közül, hogy 1996-ban, amikor először készült beszámoló, és amikor a magyar parlament először foglalkozott a magyar tudomány helyzetével, akkor két álláspont alakult ki. Az egyik álláspont az volt, amely monografisztikus feldolgozást várt a tudományról szóló helyzetjelentésként, a másik, amelyik egy rövid, lényeges kérdéseket előtérbe hozó és röviden szövegező beszámolót várt.

Révész képviselő úrnak a bizottsági ülésen is elmondottam, de akkor éppen mással beszélgetett, talán ezért most ismét elmondom, hogy ez a beszámoló a különböző tárcák és a különböző autonómiák egyeztetése révén alakult ki szerkezetében, formájában, tartalmában és terjedelmében. Azokat a kérdéseket, amelyeket ő szóba hoz - természetesen hadd tegyem ezt is hozzá -, a képviselő hölgyeknek és uraknak megküldött 1996. évi beszámoló monografikus vastagságú kötete szinte mind tartalmazza. Azt is elmondottam, hogy '96 óta ezekben a kérdésekben - állami részvétel, nagyvállalatok problémája és így tovább - jelentős változás nem következett be, ezért tehát a dolgozat összeállítója, a beszámoló összeállítói úgy döntöttek, hogy itt jelzésszerűen szólnak ezekről a problémákról; ez viszont megtalálható a beszámolóban.

Úgy gondolom, az, hogy a beszámoló és a szóbeli előterjesztés, valamint a tárgyalás között ilyen nagy az időkülönbség - teljesen igaza van Lezsák képviselő úrnak -, hátráltatja a munkát. Ilyen értelemben teljes egyetértésben Révész képviselő úrral, már a bizottsági ülésen is arról szóltunk: valahogy oda kellene hatni, hogy a beszámoló lezárása - ez esetben '98 ősze - és parlamenti vitája között ezt a gapet, ezt a különbséget csökkentsük.

Ide kapcsolódnak azok a vitakörök, amelyeket én ma itt szóba hoztam szóbeli előterjesztésemben, többek között a régió problémája, az integráció problémája. Magam is érzem és tudom, hogy '97-98 őszéhez képest is '99-ben már újabb és újabb problémák nyomultak előtérbe, és önöknek, politikusoknak az a kötelességük - és nagyon jó, hogy ezt számon kérik -, hogy az aktuális problémákról és a jövőbeli problémákról akarjanak hallani. Ilyen értelemben beszéltem én ma itt szóbeli expozémban többek között a regionalizmus problémájáról, kiemelve, milyen pozitívnak tartom, hogy az elmúlt esztendőben a kormányzat, az ellenzék egyöntetű támogatásával a regionális politika közép-európai szempontú megerősítése jött létre Magyarországon.

Személyes tapasztalatom - épp most azon dolgozom, hogyan lehet a Magyar Tudományos Akadémia államnemzeti, szervezeti elvét a kultúrnemzeti elvre áthelyezni, tehát arra, hogy terjeszkedjék ki az Akadémia kutatás- és tudományszervezési politikája a határokon túli magyarságra is, személyes tapasztalatom -, hogy lenn a régiókban, hiszen jártam Baranyában, jártam Szegeden, Miskolcon, Veszprémben, Debrecenben, olyan óriási lendületet kapott ez az új regionális biztatás '98-ból, hogy - én a magyar társadalom mozgékonyságát tekintve mint történész eddig is optimista voltam, de - most már a jövőt tekintve is optimista vagyok. Tehát javasolom, hogy a beszámoltatás ütemezését valami módon úgy változtassuk meg, hogy a lezárás és a parlamenti megtárgyalás egymáshoz közelebb essék.

A második megjegyzésem a tudománypolitikai reformot illeti. Egész Európában új kérdés a tudománypolitika. A tudománypolitika - mint állami politizálás - szakterülete az 1920-as években alakult ki, és ma is hiánycikk Nyugat-Európában és Amerikában egyaránt. Ma már ez egy szakma, kérem. Ez nem azt jelenti, hogy tudománypolitikához ért az, aki elvégzi az egyetemet vagy kutató, vagy éppen akadémikus, ez egy ugyanolyan szakma ma már, mint a gazdaságpolitika, a honvédelmi politika.

Nagyon jó, hogy Magyarországon a parlament ilyen egyöntetűen '96 decemberében egy tudománypolitikai reform megindítása mellett döntött, és én a magam részéről nagy szimpátiával követem azt a törekvését a miniszterelnök úrnak, hogy aktív tudománypolitikát kíván a következő kormányzati periódusig bezárólag is művelni. Hogy milyen legyen az Akadémiának mint országos autonómiának a viszonya a végrehajtó hatalomhoz, hogy egy tanácsadó testület legyen-e, ahogy Lezsák képviselő úr megjegyezte itt a bevezetőjében, vagy pedig vegyen át koordináló feladatokat; kérem, ebben, azt hiszem, vitákra fog még sor kerülni közöttünk. Én a magam részéről és a tudománypolitikai kollégium első, eddigi egyetlen ülésén a miniszterelnök úr részéről is az autonomista elv érvényesítése mellett vagyunk, és úgy gondolom, hogy ez is a korszerű európai megoldás.

Én a végrehajtó hatalmi koncentrálást nem tartom eredményesnek, félreértés ne essék, ez is egy út - sok úton lehet egy hegy csúcsára följutni, mint ahogy lutheránus apám mondotta -, de én a tapasztalatra alapozva, az elmúlt évtizedek európai tudománypolitikájára figyelve a túlzott végrehajtó hatalmi koncentrálást a tudomány területén és a tudománypolitika területén nem tartom eredményre vezetőnek.

A harmadik megjegyzésem a stratégia és általában az akadémiai közösség részvétele a stratégiai kérdések kutatásában. Szeretnék valamit leszögezni: a Magyar Tudományos Akadémia nem az intézetek akadémiája. A Magyar Tudományos Akadémia a magyar kutatók köztestülete. Ilyen értelemben mint elnök - személyes véleményemmel is egybeesik különben - azon vagyok, hogy mozgósítson ez a köztestület, a nemzet és az állam előtt álló alapkérdések felé fordítsa a kutatók figyelmét. Úgy gondolom, helyes, hogy nem a végrehajtó hatalomhoz kerültek ezek a stratégiai kutatások. Meg kell mondanom - most már csak mint történész -, hogy voltak az akkori kormány egyes tagjaival is vitáim arról, méghozzá írásban rögzült vitáim, hogy nem kell a végrehajtó hatalomnak saját stratégiai kutatóbázisokat létrehozni.

(12.00)

Nem akarok most személyeskedni, szívesen a tisztelt képviselők rendelkezésére bocsátom azokat az összeméréseket, ami az ilyen végrehajtó hatalomhoz rendelt stratégiai kutatások eredményessége és az akadémiai stratégiai kutatások eredményessége között mutatkozott meg 1996-97-98-ban. Úgy gondolom, az autonómiákkal sokkal ügyesebben és okosan lehet nemzetpolitikai szempontból politizálni, mintsem ahogy azt a végrehajtó hatalom meg tudja tenni.

Hogy miben látom a hasznát? Az egyik képviselő úr megkérdezte, vajon ki olvasta ezeket a köteteket. Mindenkinek a maga lelke rajta, hogy mit olvas el, és a maga időbeosztása azon, hogy mit tud elolvasni. Én a magam részéről azért vagyok elégedett a stratégiai kutatások visszhangjával, nem a stratégiai kutatásokkal, arról most nem illik itt beszélnem, mert politikusaink mondataiban lépten-nyomon alá tudjuk húzni a kötetekben - van ilyen szolgáltatásunk -, visszatérnek a mondatok, és ez nagyon pozitív. Mi ezeket a köteteket azért gyártjuk, az Ezredforduló című folyóiratot 60 ezer példányban nem azért adjuk, hogy idézzék őket, hanem azért, hogy a politikai elit a maga vitáit ezekre a stratégiai kutatások mentén elhelyezkedő vitákra koncentrálja.

Megmondom őszintén, ilyen szempontból sokkal pozitívabb véleménnyel vagyok a magyar politikai elitről, nemcsak a parlamenti képviselő-testületről, hanem általában, hiszen egyházi vezetőink, községi vezetőink, önkormányzati vezetőink is megkapják ezeket az iratokat, sokkal pozitívabb képet alkotok magamnak, mintsem rokonaim, akik vidéken vagy Csepelen a parlamenti közvetítések alapján próbálják ezt a politikai elitről való véleményformálást megtenni. Sokkal pozitívabbak a visszajelzések, sokkal jobban irányul, néhány év alatt is mérhetően, a figyelem a nagy kérdések felé.

A negyedik megjegyzésem: számháború. Egyéni álláspontom, az előző kormányzati időszakban is az volt, most is azt mondom: tessék abbahagyni a számháborúkat, ki, mikor, a GDP hány százalékát hova, miként fordította. Először is engedjék meg - mint tudománypolitikával és kultúrpolitikával szakszerűen foglalkozó -, hogy itt most ne beszéljek arról, hogyan lehet mutatványokat elérni ezen számítások manipulálásával, ahogy teszik a hollandok - és sorolhatnám, hogyan teszik. Magam is voltam miniszter, magam tartottam a tárca gazdaságát kézben, én önöknek olyan százalékarányokat tudnék produkálni néhány tíz perc alatt, hogy a különböző parlamenti pártok nagyokat csodálkoznának. Teljesen igaza van Csurka Istvánnak, nem erről kell beszélni, hanem arról, hogy vajon ez az elszánás, amely láthatóan megvan minden politikai pártban, nemcsak egy-egy lobbiérdekként kezeli-e a tudományt, hanem ténylegesen nemzeti érdekként. Szerintem ez az alapkérdés.

A magam részéről nem tartottam szerencsésnek azt, sőt rossznak tartottam, hogy 1994-95-ben a fűnyíróelv alapján történt egy költségvetési reform. Hogy ez a reform jó volt, azt már közgazdászok bizonyítják, mondják, én a magam részéről biztosan tettem volna ilyen értelemben kivételeket. Azt, hogy ezt 1997-98-ban viszont egy emelkedés követte, csacsiság volna letagadni, azt nagyon jól tudjuk. Éppen ebben a beszámolási periódusban, hadd tegyem hozzá, a kormány tanácsadó testülete, illetve a tudománypolitikai kollégium tanácsadó testülete nagyon becsületesen tárta a miniszterelnök elé a '90-es éveknek hanyatló, majd '97-98-ban emelkedő és most, 2000-ben stagnáló, eróziónak kitett, tudományra fordított költségvetési pénzeinket.

De szeretném elmondani, ahogy a 2000. év egy rossz költségvetési év, hogy a következő mondatomat is idézzem, ahogy én beszéltem az Akadémia közgyűlésén, hogy ennek ellenére az a véleményünk, nem adjuk fel a reformokat, ehhez hozzátartozik a negyedik mondat is, hogy ezen reformokat tényleg csak akkor tudjuk folytatni, ha 2001-től a korábbi emelkedés folytatódik - ez így egységes és így igaz. Mint ahogy azt is el kell mondanom, az a javaslatom, miszerint több évtized után végre egyszer először a tudományra fordítandó költségvetési hányadot még a ceruzaszámok leírása előtt a tudománypolitikai kollégium adja meg, ezt én egy rendkívül pozitív, költségvetési technikában legalábbis nagyon jó szándéknak tartom, és nagyon kíváncsi vagyok arra, hogy milyen eredményt tudunk majd elérni.

Én tehát még egyszer azt mondom, hogy a "mi vezetett ide?" kérdés boncolgatását hagyjuk a történészekre, és az egymásra mutogatás helyett inkább beszéljünk a jövőről, és a költségvetési hányad mellett azon más egyéb eszközökről - teljesen egyetértek a képviselő urakkal, hogy az egyéb eszközök rendkívüli fontosságúak -, amelyek az üzleti szférát próbálják a tudomány támogatására bírni.

Ehhez kapcsolódik most már az állami hozzájárulás és a multinacionális szféra megítélése a tudomány szempontjából. A tőke van, a tőke terjeszkedik, és a tőke természetesen önző. Minden tőke önző, az a dolga, hogy önző legyen. Ilyen értelemben ne várjuk azt, hogy a multinacionális cégek le fogják fedni egy adott nemzeti társadalom egészének kulturális vagy tudományos támogatását. Nekik az a dolguk, hogy azon a területen támogassanak tudományos kutatást, amely területen profitot tudnak termelni. Ez a tőke természete.

Hogy egész Európa a nagytőkés vállalatok kezében van a termelést tekintve, ez is tény. De az is tény - és nézzék az egész európai uniós kulturális és tudománypolitika fejlődését -, hogy az államok éppen ezért aktivizálják magukat a tudomány és a kultúrpolitika területén, hogy egyensúlyozzák a tőke egyoldalúságát. Ilyen értelemben tehát azért vagyok amellett, és azért vagyok hirdetője egy állami határozott tudomány- és kultúrpolitikának, mert ennek épp az lenne az egyik feladata, hogy a tőkének ezeket az egyensúlytalanságait valamilyen módon helyrehozza. Úgy gondolom, hogy az egész állami kultúr- és tudománypolitikának nemcsak Magyarországon, de egész Európában ma ez az alapkérdése.

Ehhez kapcsolódik a következő megjegyzésem, mégpedig az, hogy a többpártrendszernek vajon most deficitje vagy előnye van a tudományra és az egész közszférára. Úgy gondolom, az, hogy az egyes pártok tudománypolitikai kiskollégiumokat csinálnak, ahogy ezt Szentgyörgyvölgyi képviselő úr is mondta, nagyon pozitív; azt, hogy egyes tárcák szinte saját tudománypolitikát próbálnak kialakítani, nagyon pozitívnak tartom. Itt a koordináció a kérdés, és az autonómiák, valamint a párt- és a kormányzati politika összhangjának kialakítása a kérdés. Úgy gondolom, ha ez a kormányzat a következő években nem többet, de annyit meg tud tenni, hogy ennek az intézményrendszerét stabilizálja, akkor már azt mondhatom, hogy egy folyamatos javulást eredményezhetett.

Azt, hogy a politika ennyit beszél a tudományról, és ez mégsem mutatkozik meg mindig pontosan a ráfordítások növelésében, természetesen sajnálom, de önmagában azt, hogy többet beszélnek, nagyon fontosnak tartom, hiszen a tudományról Magyarországon az elmúlt két esztendőben többet beszéltek, mint előtte harminc esztendeig, és én ezt szintén nagyon fontosnak tartom.

Végül hadd tegyem hozzá, hogy természetesen mindenki azt a szférát képviseli, amely szférában tevékeny. Az Akadémia elnöke természetesen azt a szférát képviseli, amelyben ő tevékeny, a tudomány szféráját. Azonban, higgyék el, többről van szó, és ezt éreztem a képviselőtársak megszólalásában is. Azt hiszem, mindenki pontosan tudja, hogy a tudomány valóban egy olyan, minőségközpontú társadalom alapjait vetheti meg, amely nélkül nem lehet elképzelni egy emelkedő nemzetet.

Most itt, ahogy hallgattam önöket, kedvenc olvasmányom, Cervantes Don Quijotéja jutott eszembe, amit az irodalomtörténet úgy tart számon, mint egy, e világból tulajdonképpen már réges-régen kihalt társadalmi réteg utólagos képviselőjét, aki beöltözve régi, maradi - nem konzervatív, mert sajnos ezt a kettőt sokszor összetévesztik - ruházatába, páncéljaiba, teljesen hamis ellenségek ellen harcol.

(12.10)

Amikor harmadszor elolvastam Cervantes Don Quijotéjét, rájöttem arra, hogy egészen másról van szó. Arról van szó, hogy Don Quijote olyan eszményekért küzd, amelyek a maga korában még nem találnak megértésre, és soha nem adja fel. Ezért szoktam azt mondani magamnak - és most is ezt mondom -: fel, újabb kudarcokra, derék Don Quijote, nem hagyjuk abba, és mondjuk, és mondjuk a magunkét, talán egyszer elfogadják, és talán egyszer a társadalom egésze a magáévá teszi, és talán egyszer elhiszik, hogy a Don Quijoték nélkül ez a világ valahol a kőkorszakban lenne.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az együttes általános vitát lezárom.

Soron következik a Történeti Hivatal 1997-98. évi tevékenységéről szóló beszámoló, és az ehhez kapcsolódó országgyűlési határozati javaslat együttes általános vitája. Az előterjesztéseket J/1394. és H/1666. számokon kapták kézhez.

Elsőként megadom a szót Markó György úrnak, a Történeti Hivatal elnökének.




Felszólalások:   1   1-53  Előző      Ülésnap adatai